Bu, En Ilık Şubat Mıydı?


İstanbul Balmumcu (ENKA) istasyonunda son 20 yılda yapılan ölçümlere göre, İstanbul son 20 yılın en ılık şubat ayını yaşadı ve aylık ortalama şubat sıcaklığı ilk kez 10 derecenin üzerine çıkarak 10,1 derece oldu. Son 20 yılın önceki en yüksek şubat ortalama sıcaklığı 8.7 derece ile 2010 yılına aitti.

fff

Şubat ayında Balmumcu’dan genelde daha ılık olan Göztepe’de bile son 80 yılda 10 derece barajını aşan tek bir yıl var, o da 10,8 derece ile 1955… (2016 Şubat’ı henüz hesaplamadık). Bu şubat muhtemelen tüm İstanbul (ve Türkiye’deki daha birçok merkez için) rekor kırmıştır.

Aynı Balmumcu istasyonu geçen yıl Haziran’da en soğuk haziran rekorunu kırmıştı: https://havadelisi.com/2015/07/08/istanbul-balmumcuda-son-20-yilin-en-serin-hazirani-yasandi/

Reklam

Bu, En Ilık Şubat Mıydı?” üzerine 7 düşünce

 1. selimsaner (Kozyatağı, 40 m)

  Göztepe istasyonunda bugüne kadar kaydedilen 9.0 derece üzeri 5 adet Şubat ayını takip eden senelerde, kış mevsimi, 3’ünde normalleri civarında, 2’sinde ise bomba gibi geçmiş. İstatistiki olarak en azından 2016/17 kışı için moral bozmaya gerek yok :)(

  Cevapla
 2. selimsaner (Kozyatağı, 40 m)

  Göztepe istasyonunun yerinde bildiğiniz üzere artık 45 katlı çrirkin mi çirkin gökdelen var. Böyle bir rezilliğe dünyanın hiç bir yerinde teşebbüs dahi edilmez ama neyse konumuz bu değil. Artık bu sebepten ötürü istasyon kalmadığı için, bölgeye en yakın 2 yerin ortalamasını almakta fayda var diye düşünüyorum. Birincisi Göztepe Marmara Üniversitesi ikincisi de Kadıköy rıhtım. ‘ istasyonu da MGM’nin günlük verdiği en yüksek ve en düşük sıcaklık derecelerinden takip ediyorum. Rıhtımın ortalaması bu Şubat ayında 11.3 oldu Marmara ise 10.7 oldu. Maalesef 2 istasyon da eski Göztepe’nin şartlarında değil. Kadıköy Rıhtım tam deniz kenarı ve güneş alma şekli, tam güneye bakması vs gibi sebeplerle İstanbul’un en sıcak yerlerinden biri. Marmara ise eski istasyona göre denizden bayağı bir uzak ve kuzey rüzgarlarına daha açık konumda.. Yaklaşık bir fikir vermesi açısından mevcut 2 istasyonun ortalaması az çok bir fikir verir diye düşünüyorum. Ve bu durumda karşımıza 11.0 ile tüm zamanların en sıcak Şubat ayı çıkıyor.

  Cevapla
    1. Norther (Ataşehir/İstanbul-160 m)

     Şubat bizde böyle geçti , Moskova’da da Şubat durgunmuş ama Mart daha ilk gününden kapıdan baktırmaya başlamış .
     Tüm baskılara rağmen Orada halen çalışan bir arkadaşım bu sabah 20 cm kar ile uyandık dedi. Çok mutluydu. Fotolar gönderdi ama siteye yükleyemedim.
     Moskov’da yaşamasına rağmen kar merakı hiç azalmamış, belki de ondan gelmiyordur 🙂
     Nedense Mart ikinci yarısında marmarada havada bile olsa kar göreceğimiz umudundayım
     İmkansız değil kanımca.
     Hem SpanK üstadın “bir hareketli bir durgun” devinim tezi de doğrulanmış olur ))

     Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s