İstanbul Balmumcu’da Son 20 Yılın En Serin Haziranı Yaşandı


İstanbul Balmumcu’da bulunan ENKA’nın meşhur otomatik istasyonunun verilerine göre, günlük en yüksek sıcaklıklar temel alındığında, bu lokasyonda son 20 yılın (ki bu istasyon zaten 20 yıllık) en serin haziran ayı yaşanmış… Geride bıraktığımız haziranda her gün ölçülen en yüksek sıcaklıkların aylık ortalaması 23.7 derece çıkmış, bu kadar düşük bir değer son 20 yılda yok, özellikle 2007-2012 arasında haziranlar çok sıcak görünüyor ama son 3 yılda bariz bir serinleme eğilimi var… Bundan önceki en serin haziran 1996 imiş… (bu küçük ‘rekor’a dikkatimizi çeken Can Harsh’a çok teşekkürler)

sekil

Bu tip istatistikler ilginçtir, ama iklim değişiminin (ısınma yönünde) devam etmesi veya etmemesi ile ilgili yorum yapmak için yeterli değildir. İklimin kendi doğal değişkenliği de, 5 hatta 10 yıl sürebilen, bölgesel olarak görülen normalden serin veya sıcak zamanların ortaya çıkmasına neden olabilir…

Reklam

İstanbul Balmumcu’da Son 20 Yılın En Serin Haziranı Yaşandı” üzerine 8 düşünce

 1. havaninotlari

  Çoğu kişi arada yurdumuza uğrayan sıcak hava dalgalarından ötürü yazı normaller üstü diyecek bence. Ancak bunları konuşmak için erken, daha Temmuzun yarısı ve Ağustos var önümüzde.

  Cevapla
  1. dogukocatepe (Doğu Ataşehir/İstanbul, 139 m | Aydos/İstanbul)

   Bana kavurucu ve yağışlı seçeneğini niye seçtirttin o zaman? 🙂 Ben sıcak gelince 40 derecelerde fakat ortalama olarak serin/normal ve yağışlı demiştim. Hem sıcak hem yağışlı demek değildir ki bu. 🙂 Sapması yüksek bir serin/normal düşünüyordum. Bence o ankette başka seçenekler de olmalıydı.

   Cevapla
 2. networkcan

  Ankara olarak bizde 20 günü yağışlı toplam 135 kg ile ortalamanın 4 katı yağışlı belki bir daha 50 yılda görülecek bir Haziran yaşadık Ukraynadan gelen kayınvalidem şaşdı kaldı bu kadar yağmura

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s