Kış Bu Hafta da Yok, Neden Sonra Geliyor…


Genelde ılık geçen bir haftayı, sert bir lodos fırtınasıyla, bol bol çöl tozu yutarak, en sonunda da çamur içinde kalarak tamamladık. Hafif bir soğumayla ve batıda yine yer yer kuvvetli yağmurla başlayan yeni hafta ısınmayla devam edecek; hafta sonunda daha kararlı bir soğumayla kapanacak. Sonraki hafta -kıyılar dahil- kar olasılığı var.

Soğukların Batı Avrupa’ya inmesi ve bizim ılık tarafta kalmamız nedeniyle bu haftayı da çoğunlukla mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklarla geçireceğiz. Mesela aşağıda, önümüzdeki Perşembe günü için GFS modeli tarafından tahmin edilen durumu görüyorsunuz (sıcaklıklar 1500 metre seviyesinindir), Batı Avrupa’nın kısmetine yeşiller maviler (soğuklar) düşmüşken biz yine sarıya turuncuya bağlamışız:

96_3

Ülkenin batısında hafta başında bir soğuma var, yok değil, fakat bu soğuma çoğu yerde normallere inilmesine bile yetmeyecek. Çarşamba’dan itibaren yine ve yeniden ısınacak havalar, Cuma gecesi en batıdan başlayarak yavaş yavaş soğuyacak… Böylece şubatın ikinci haftasında kış gibi bir şeyleri nihayet tekrar yaşayabileceğiz, gibi görünüyor… Bakalım.

Pazartesi ve Salı ülkenin batı ve orta bölgelerinde, yüksekler hariç yağmur şeklinde etkili olacak yağışlar daha sonra doğuya ilerleyecek.

Çarşamba güneyli rüzgarlar yeniden başlıyor, havayı ısıtıyor, öte yandan ancak hafif yağmurlar getirebiliyor. Perşembe her yerde, Cuma çoğu yerde kuru ve ılık bir hava var; fakat Cuma gecesi en batıdan yağış ve serinleme/soğuma sokuluyor olacak… Hafta sonu soğuma ve yağışlar yayılacak.

Güncellemeler ve şimdigörüler (nowcasting) için, lütfen bu başlığın yorumlarını takip ediniz. Gözlem, tahmin ve her türlü görselinizi paylaşmak için, soru sormak için önce şurada anlattığım gibi bloga üye olmanız gerekiyor (zaten üye iseniz bir daha olmanıza gerek yok). Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları lütfen Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

Reklam

Kış Bu Hafta da Yok, Neden Sonra Geliyor…” üzerine 36 düşünce

 1. absdds mdka (@AbsddsM)

  Merhabalar bugün pek bir yorum yapılmamış önümüzdeki sistemle ilgili, son durumu değerlendirecek bir büyüğümüz var mıdır? Nedir ne değildir,geçen ayki sistemle karşılaştırırsak güzel bir kar örtüsü bizi bekliyor mu vs. gibi .. Yoksa çıktıların fikir birliğine varması için bir süre daha mı beklemek gerek.

  Saygılar.

  Cevapla
 2. timur fırtına(Çekmeköy/İST,150 m)

  Evet gerçekten çok aksiyonlu bir döneme giriyoruz beyler ve bayanlar.GFS diyagramına bakılırsa önümüzde karseverlerin 2014 Kışı acısını unutturacak birçok sistemin oluşma potansiyeli var.
  Yalnız GFS ana çıktısının neden AB’nin konumunu bu kadar batıda tutmakta ısrar ettiğini anlamıyorum.Şu AB 300 km daha doğuya kaysa İstanbul dahil tüm Marmara kopacak.Ensemble ortalamasına göre AB olması gereken yerde.

  Cevapla
 3. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  İngiltere civarındaki yüksek çok sağlam gözüküyor, uzun süreli soğuk aksiyon kapıda gibi.

  12Z GFS’deki soğuk dalgaların sayısı en az 3. Vay babam vay.

  İlk sisteme bel bağlamayın yalnız erenler (İstanbullular).

  Cevapla
 4. karmania173metrebursacamlica

  4 şubat itibariyle weather-forecast BURSA İÇİN tahmin durumu , ben bu siteyi yıllar evel snow-forecast olarak takip ediyordum , sürekli güncelleniyor , ama hangi modelleri kullandıklarını bilmiyorum , bilen varsa sevinirim….

  Cevapla
 5. Rusumat4 (Ankara / 1020m)

  GFS 06Z ciktisina gore (ensemble) sicakliklar 9 Subat sonrasi uzunca bir donem ortalamalarin altinda seyredecek gibi gorunuyor. Bu isin guzel tarafi. Ancak ayni ciktilar yagisin -Ankara icin- ciddi manada sorun teskil edebilecegini de gosteriyor. Bekleyip gorecegiz hep birlikte…

  Cevapla
 6. mtngrnlr(Halkalı/İST,63m)

  Allah’ım bu Şubat ayında gökyüzünde kümülüs kogestuslar,kümülonimbüsler görüyorum,yoksa rüya mı görüyorum ne? 🙂

  Cevapla
 7. Bursalı Deli (Bursa/Nilüfer 150m)

  Modellerde 9-10-11 Şubat için inceden söz birliği oluşmaya başladı sanki, 850 hpa soğuması tam sınırda kalacak gibi duruyor. Bu görüntü kıyılar için umutsuz, Bursa da tam sınırda gibi duruyor, yüksekler kar alırken ovanın pek tadı olmayacak gibi, gerçi vade hala uzun, umutlu bekleyişe devam, ama bahar havaları bitti yine, kartopu oynayamasak da kış yaşayacağız.

  Cevapla
  1. sappokinowa

   Evet… Açıkçası bu kadar lodosa, bu kadar ılık havaya, çamura ve toza karşılık bu kadar zayıf bir soğuma olmamalı. Ama atmosfer işte bu…. Adalet diye bir kavram yok haliyle….

   Diyagramların gösterdiği daha sert senaryoların hemen hiç biri, ne ECM’de ne de GFS’de kendine yer bulabiliyor…!

   Cevapla
   1. Mrbluesky ( İstanbul/Çamlıca 187 M)

    Yine de 7 Şubat sonrası için 9-15 şubat arası soğuma için zayıf demek için erken olduğunu düşünüyorum. ECM ve GFS hala ciddi bir şekilde örtüşmüyor. Yanılmıyorsam bu örtüşmeme özellikle A.B’nin konumuyla alakalı? Bu sebepten dolayı 90 Saatlik dilime girene kadar beklemek gerekiyor.

    Cevapla
    1. sappokinowa

     Aslın da soğuma zayıf olacak demiyorum ( şu anki sinyaller öyle olsa bile )…ama şu anki görünüme göre , uzun soluklu serin – soğuk arası bir döneme gireceğimiz çok yüksek ihtimal , fakat ufaktan törpülenme başladı.
     Orta karar bir soğuk gibi gözüküyor son verilere göre ….siklon oradan oraya oynadıkça haliyle esas baboş soğuk havanın nereye patlayacağı değişiyor sürekli. Şu an gözüken – 6 – 7 bandın da bir şeyler inecek gibi. Hani karalar soğudu demek istiyorum, lakın Ocak 13 ‘ ünden itibaren gürül gürül yediğimiz lodos buna ne kadar izin vermiştir , tartışılır. Karayelli olursa o başka tabi , ama şu görüntü de poyraz kıyılara bol bol kky ara ara kar bırakır gibi…

     Cevapla
 8. mrkdmr (Batıkent/ANK, 830 m & ODTÜ/ANK, 960 m)

  Video biraz ani bitirilmiş, geçenkilere göre de hayli kısa kalmış. Bence yarım saatlik süre ideal, son 5 dakika da geyikle geçer. Geyik iyidir. 🙂

  Bir de, şu ilk dakikadaki bilgilendirmeleri sesli olarak değil de, yazılı olarak videonun YouTube’daki açıklama kısmına koysanız daha hoş olur. 🙂

  Aksiyonlu olacağını şimdiden belli eden gelecek haftanın hava tahmin videosunu da dört gözle bekliyor olacağız. Winter strikes back! 🙂

  Cevapla
  1. Teoman Kalender

   Onca lodosa karşın düşen 14 mm.’lik yağış, havanın enerjisini tüketmediğini gösteriyor ve haftaya ikametgahınız Dolmabahçe Sarayı da olsa bu kışın en poyrazlı en net kar yağışları elinizi öpecek diyor atmosferin kardiyografisi.

   Cevapla
   1. burakpir

    Umutsuzluk beklentinin hüsran olmasından iyidir. Dünden beri yeni geleceğini düşündüğümüz sistemin ümidiyle yaşarken modellerdeki sistemin bozulması heyecanımızı hüsrana uğrattı.

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s