Kış İçin Son Antrenman Bu Hafta Sonu


Hafta sonunda, gelecek hafta başlayacak tam teşekküllü kış için son antrenmana çıkıyoruz.

Bugün (Cuma) Marmara, Ege ve Akdeniz’in bazı yerlerinde hafiften başlayan yağmurlar Cumartesi günü etkisini arttıracak, en çok Marmara’nın güney ve doğusunu, Batı Karadeniz’i, Güney Ege ve Batı Akdeniz’i etkileyecek. Uludağ’a ve Kartalkaya’ya yoğun kar yağacak. Antalya civarında su baskını riski yine var. İstanbul’un cumartesi trafiği, yağmurla daha da berbat hale gelecek. Toplu taşımayı kullanalım, uygar olalım.

accumPrec_48

Yağmur soğukla gelecek, böylelikle Trakya’da ve iç bölgelerde kesilmeden önce yer yer kara dönebilecek. Fakat yağışlar, Cumartesi öğleden sonra Trakya’yı, gece de batı bölgelerin tamamını terk edip doğuya çekilmiş olacak, heyecanlanmayın.

Pazar günü batıda hava sabahtan açık ve soğuk olacak; fakat öğleden sonra ve akşama doğru kışın ayak sesleri lodos ve keşişleme uğultuları arasında işitilmeye, akşam da yağmur damlaları Kıyı Ege’ye tekrar düşmeye başlayacak.

wind10m_72

Gelecek hafta ortalık karışacak. Ayrıntıların son güne kadar değişebileceği; peş peşe gelecek, her tarafı ayrı oynayacak siklonların karın ve yağmurun yağacağı yerleri kafalarına göre seçeceği; fazlasıyla heyecanlı bir soğuk hava dalgasına merhaba diyeceğiz.

arctic

Ayrıntıları Pazartesi günü yayımlayacağımız yeni başlıkta bulabileceksiniz. Başlıkta yer alacak değerlendirme videomuzda sistemi tüm yönleriyle masaya yatıracak, tartışmalı pozisyonları değerlendirecek ve en gizli tüyoları hava delileriyle paylaşacağız.

O zamana kadarki tartışmaları, bu başlığın yorumlarından takip edebilirsiniz. Gözlem, tahmin ve her türlü görselinizi paylaşmak için, soru sormak için önce şurada anlattığım gibi bloga üye olmanız gerekiyor (zaten üye iseniz bir daha olmanıza gerek yok). Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları lütfen Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

277 Responses to Kış İçin Son Antrenman Bu Hafta Sonu

 1. Yeni yazı için ana sayfaya gidin. Bu yazı yoruma kapatılmıştır.

 2. Halkalı’dan son görüntüler, lapa lapa kar yağışı başladı. Rakım 100 metre.

  Resim 1

  Resim 2

 3. Bağcılar’da sulu kar başladı, Çarşamba akşamı Uludağdayım 🙂

 4. Beylkdüzü’nde Kky ve kar yağışı var an itibariyle.

 5. mtngrnlr(Halkalı/İST,63m) dedi ki:

  An itibariyle İstanbul Başakşehir kar..

 6. Balmumcu İstasyonu’ndan sıcaklık düşüşünün grafiği

  14:30’da Tuzla’da eve girdiğimde termometrem 11.3 dereceydi, şu an itibariyle 7.8’e kadar düştü

 7. Şu anda Çatalca 2 derece ilk gol haberini ben verebilirim 🙂

 8. Edirne’de kar yağısı başladı. Edirne’de her sistemde olduğu gibi yağışın kısa süreceğini sonra kuru soğuğun sürekli kalacağını düşünüyorum. İnşallah yanılırım.

 9. DMİ coşmuş. Sıcaklıklar berbat ama, KKY bile dememiş.

 10. Heyecandan, arka arkaya yazıyorum, kusuruma bakmayın. şu an tam Bayrampaşa’nın tepesinde
  kuzy güney savaşı yaşanıyor, alt seviyeden jet gibi kuzeyli bulutlar geliyor, biraz üstlerinde hala güneyin bulutları uçuşmaya devam ediyor

 11. Dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama şu an İstanbul’un, kuzey kıyaları Şile dahil, ve batı kesimleri soğumanın etkisine girdi. Çanakkale hala lodosun etkisinde. süpriz mi geliyor???

 12. Siz keyfini sürün.. Biz Ankara olarak köşemizde büzülür sesizce ağlarız. Rahatsız olmayın…

 13. Ozan hocam, biraz şahsi olacak ama İstanbul’un batısı bilhassa Bahçeşehir tarafları yarın kar açısından daha şanslı diyebilir miyiz, teyit ederseniz, geceyi o bölgede geçirmeyi planlıyorum.

 14. İstanbul karambolden gol atabilir…

 15. Az önce 20 dakika boyunca etkili olan ”mini tufan” ‘ortalama’ rüzgar hızının 70 km/h hıza çıkmasını sağladı!

 16. İnternet çıktı, mertlik bozuldu. Bu sistem 70’ler veya 80’lerde olsaydı, belki de dibimizde ne olup bittiğinden son ana kadar haberimiz bile olmayacaktı. Bir gün evvel TRT’de yarım yamalak bir bilgi verilir ve biz de o gece camdan cama koşardık, o kadar. Yahu bu ne strestir be kardeşim, model manyağı olduk ! Bir de şu ‘Secret’ diye bir kitap vardı; eğer oradaki olay gerçek olsaydı, biz bu sistemi üstümüze çekerdik 🙂

 17. Modellere baktıkça çıldırıyor insan. Ful aksiyon, her gün ayrı heyecan. Uykusuzluktan öleceğiz bu hafta.

  • Mesut Özer dedi ki:

   Böylesi sistemlerde son günlerde hep hüsran olurdu ama bu sefer her model çıktısında durum daha da güzelleşiyor gibi. Efsane geliyor gibi.

  • Şu adamın yaşadığı heyecan bugün itibari ile tüm havadelilerinde mevcuttur: Kafamız hayrolsun. 😀

   Bu arada emeğinize sağlık bilgilendirmeler için… Başarılı, kalitesi göz kamaştıran zengin bilgi içerikli bir video olmuş. Bizler için harcadığınız zaman sizler için bir ömür katsın. Akdeniz’de oluşan alçak basıncın doğuya kayması dileğiyle yorumumu sonlandırıyorum. 😀

  • Yarın sabah yılbaşı için Amsterdam’da olacağım, burası coşacak orası duracak. Kaçırdım sistemi 😦

 18. Bilmiyorum farkettiniz mi; MGM sitesinde “WRF Grafik Ürünleri” diye bir sayfa yayınlamaya başlamış. Oldukça faydalı ve tüm istasyonlar için değerler var.
  http://www.mgm.gov.tr/kurumici/wrf_.aspx

Yorumlar kapatıldı.