“Kombimi Yaktım, Bekliyorum”


Bir Ozan Mert GöktürkAlkım Yılmaz Erdem Erdoğan ortak raporudur.
*****************
Hap bilgi: Soğuktan bıktırabilecek, ülkenin özellikle kuzeyinde ve doğusunda karlı, buzlu, ayazlı en az 1 hafta – 10 günlük bir periyoda giriyoruz. Seyahat planlarınızı, yakıta ayırdığınız bütçeyi gözden geçirin.
*****************

dogalgaz_4Biliyorsunuz Havadelisi.com ekibi olarak abartmayı, spekülasyonu, tahminimiz tutunca böbürlenmeyi hiç sevmeyiz. Bunların babalarını da sevmezdik.

Fakat vaziyet şu: Kış tahminimizde işaret ettiğimiz, bizi soğuk, Batı ve Kuzey Avrupa’yı ılık tarafta bırakan basınç dağılımı, kış başlar başlamaz oluşuverdi. Yani öyle gözüküyor ki, önümüzdeki en az 10 günün büyük kısmını soğuklarla baş başa geçireceğiz.

tahmin_ve_mevsimlikMesela bu yukarıdaki, haftaya Perşembe günü için GFS ve GEM adlı hava tahmin modellerinin tüm senaryolarının ortalaması (sol üst köşede de daha ufak olarak bizim mevsimlik tahmin var). Sarıdan kırmızıya doğru giden renkler normalden sıcak yerleri, maviden mora gidenler ise normalden soğuk yerleri gösteriyor. Türkiye kısmen morarmış. Yer seviyesinden 1500 metre yukarıdaki sıcaklıklar (mevsim normaline göre) ülkenin batı ve ortasında en az 8 derece, bazı yerlerde 10-12 derece daha soğuk olarak tahmin edilmiş. Diğer modeller de benzer senaryolar sunuyor.

Soğukların öncü birliği hemen yarın, yani Cumartesi günü ilk saatlerden itibaren Kapıkule’den yurda giriş yapacak. Bu öncü soğuk bir ‘karayelli‘ olacağı için, çok hızlı hareket edip Pazar günü ülkenin kuzeyine ve doğusuna çekilmiş olacak. Yani Cumartesi mesela Bursa’ya, Ankara’ya yağacak kar ancak tadımlık… İstanbul’un alçak semtlerinde ise yağmur ve en fazla sulu kar var, yüksek semtlerde göz zevkine hitap eden kar yağışı görülebilir ama akşamleyin İstanbul’da da yağış zayıflamış, gece kesilmiş olur.

Pazar günü DEK‘ler devreye girip İstanbul’a aralıklı sulu kar, Batı Karadeniz’e neredeyse sürekli kar yağdıracak. Kar sağanakları Ankara’ya kadar gelebilir. Hem Cumartesi hem Pazar, ülkenin kuzey yarısında denize kıyısı olmayan yerlerde yolda olacaklar dikkatli olsun.

Hafta sonu yaşayacağımız sistemle ilgili anahtar mesele, Karadeniz’de halen 11 ila 13 derece (ılık) olan deniz suyunun, üzerinden geçecek gayet soğuk havayla nasıl etkileşeceği olur. Birçoğunuzun artık bildiği gibi, bu durum rüzgarı denizden alan yerlerdeki yağışları çok fazla arttırabiliyor, fakat aynı zamanda buralardaki sıcaklığın da pek fazla düşmemesine neden oluyor. Bunun sonucu da, kasım sonu ve aralıkta yağan karların su içeriğinin fazla olması, dikine gelişen (bazen gökgürültülü) bulutlardan aşırı yağabilen ağır ve ıslak karın ağaçları tahrip etmesidir. Hatırladığım en belirgin örneği 2001 yılının Aralık ayında görülen bu durum, hafta sonunda Kocaeli, Sakarya, Düzce gibi illerde ve özellikle Batı Karadeniz kıyılarında tekrarlanabilir. Kıyılarda yağış esnasında buzlanma olması ise bu şartlarda çok zor.

Pazartesi günü batı bölgelerde yaşanacak kısa bir ısınmadan sonra, çok daha deli soğukların ve kar yağışlarının gelme olasılığı hayli yüksek. Güncellemeler bu başlıkta ve muhtemelen Pazartesi açılacak yeni başlıkta olacak.

——————————————
Peki diyelim ki tahminler tuttu, bu Aralık Türkiye’de süper soğuk geçti. Bu, bize kışın geri kalanı hakkında bir fikir verir mi? Tarihte çok soğuk aralıklardan sonra kışın devamı nasıl olmuş?

Tablo

İstanbul Göztepe istasyonunda, aralık ayı ortalama sıcaklığının (1971-2010 arasındaki aralıkların ortalamasına normal dersek) normalin 2 derece ve daha altında olduğu yılları en soğuktan başlayarak sıraladık. 1840’tan bu yana bu ölçüte uyan 26 tane aralık ayı bulduk.

Buna göre:

*Bu kışların %81’inde ocak da negatif anomaliye (normalden düşük sıcaklığa) sahip, şubat için bu oran %77, mart için %69. Dolayısıyla aralık ayının kayda değer biçimde soğuk geçtiği yıllarda “Bu kış soğuk geçecek” cümlesini kurduğumuzda her 4 yılın en az 3’ünde haklı çıkmış oluruz.

*Negatif anomalinin değeri arttıkça kışın soğuk geçme olasılığı da artıyor. (Örneğin 3 derece ve üstü negatif anomalide ocak-şubat aylarının normalden soğuk geçme olasılığı %88)

*Şu linkte görebileceğiniz, ekim ayının ilk yarısında gerçekleşen en düşük maksimum sıcaklığın ölçüt alındığı çalışmada 3 tane yıl ön plana çıkmıştı. Bu yıllar 1949, 1942 ve 1972; ve özellikle ilk ikisi aşırı soğuk kışlar. Şimdi lütfen tabloya bakın. Gördünüz değil mi! 1949 ve 1942 tablonun 1. ve 6. sıralarında yerlerini almışlar. Bu yılların diğer aylardaki yüksek negatif anomalisi de dikkatinizi çekmiştir sanırım. İçinde bulunduğumuz kış da, hem ekim başında gelen soğuğu, hem de soğuk geçecek aralığıyla efsaneleri andırıyor.

*Özetle, aralık ayının normalden ciddi anlamda soğuk geçmesi durumunda o kışın bütünüyle soğuk geçme olasılığı epey yüksek. Bu durumda en büyük umudumuz halen önümüzdeki 15 gün için normallerin ortalama 4-5 derece altında geçmesi beklenen aralık ayının, uzun vade tahmin periyoduna henüz girmemiş olan son 10 gününde de bu anomalinin korunması veya en azından 3 derecenin üzerinde negatif anomali ile tamamlanmasını sağlayacak koşulların hüküm sürmesi. İşte bu gerçekleşirse yıllardır beklediğimiz dört dörtlük kışın tadını çıkarabiliriz.

————————–
Güncellemeleri bu başlık altında yapacağız. Gözlem, tahmin ve her türlü görselinizi paylaşmak için önce şurada anlattığım gibi bloga üye olmanız gerekiyor (zaten üye iseniz bir daha olmanıza gerek yok). Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları lütfen Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

Bu yazı Hava tahmin modelleri, Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

365 Responses to “Kombimi Yaktım, Bekliyorum”

 1. Kombimi yaktım, eldivenlerimi, beremi, sadece karda giydiğim botlarımı, radar görüntülerimi, her türlü çerezimi önüme aldım sistemi bekliyorum. Altı yaşındaki oğlum her güncellemede Azor’un batıya mı doğuya mı kaydığını büyük merakla sürekli soruyor. Dün akşam bir ara modellerin kötüye gittiğini söylediğimde gözlerinden akan yaşları görünce yalan söylemek zorunda kaldım. Neyse durumu sonraki güncellemelerde kurtardık. 🙂 Harbi deliyiz biz, çocuğumuzu da kendimize benzettik.

 2. Keltepe’de (Kartepe) 1300 metre rakımda saat 14.30’da -5.5 derece sıcaklık, 25-30 cm kar kalınlığı… 8 Aralık için hiç fena değil.

  Bu arada çok ani bir kararla gidildi, daha geniş katılımlı bir gezi yapmayı planlıyoruz…

  Ayaktakiler soldan sağa: Havadelisi, Santiago, ALKIM.

  Oturan: Anemodulion.

  1

 3. Radar bile kafa yapıyor bizimle. Üzerimiz koyu yeşil dışarıda hiçbir şey yok. Deniz üzerinde bulutlarda virga görünümü var, yağıyor olabilir.

 4. En sevdiğim geliyor.

  Çok az kuzeydoğuya meyleden kuzey-güney doğrultulu DEY-DEK bantları Salı’dan itibaren İstanbul’da… Karadeniz su sıcaklığı 850 mb sıcaklık farkı 20 derece ve daha fazla… Rüzgar yerden 700 mb’a, hatta daha yukarı kadar mükemmelen hizalanacak… Hatta ilerleyen saatlerde rüzgarlar “kavuşum” yaparak tek ve çok güçlü bantların oluşmasına yol açabilir…

  Umarım artık ciddi bir değişim olmaz modellerde… Sulu mulu da olsa tadını çıkaracağız 🙂

  Buradan inceleyebilirsiniz: http://linux-server.ims.metu.edu.tr/metuwrf/index.php?sayfa=krdz&degisken=prec3h_wind10m_zeroDegLine&saat=63

  1

  2

  3

 5. ECMWF 00Z tam fiyasko, soğuğu ‘zaaart’ diye orta Karadeniz’e indirmiş. GFS de bir sonraki güncellemesinde ECMWF’yi taklit edecektir.

  Siz de İstanbul’a gerçekten kar yağacak sanmadınız herhalde!? 😀

 6. Bugüne kadar Ankara DEK’lerinin gerçekten var olup olmadığı tartışmalıydı, daha önceki örnekler bir şekilde gizli yer seviyesi alçaklarına, cephelere bağlanmaya çalışıldı. Ama bugünkü örnek, tartışmaya yer bırakmaksızın saf bir DEK örneğidir. DEK gelmeden 40 dk evvel Bilkent’te hava sıcaklığı -6 cıvarındayken, DEK yaklaştıkça yükselerek -5.1’e çıktı, sıcaklık yükselirken nem oranı da yükseldi, kütle geçtikten sonra nem oranı da sıcaklık da beraber yeniden düşüşe geçti.

  1

  Animasyon oynamıyorsa: http://skewtakademisi.files.wordpress.com/2013/12/ankara-deki.gif

  • power (Beylikdüzü/İST, 137m) dedi ki:

   İstanbul’da DEK geçişlerinde sıcaklık artmıyor, 1-2 derece bazen de daha fazla azalıyor. Ayrıca kütleler Karadeniz’den Marmara’ya ulaşana kadar çoğu zaman erimiş oluyor. Animasyonda kütlenin Ankara’ya varmak üzereyken güçlendiği görülüyor. (Belki de bütün bu farklar yükseltiden kaynaklanıyordur)

 7. Sistem bitti bitecek Şile açıklarında hala şimşek çakıyor. 🙂

 8. Bir arkadaşımız Küçükçekmece’de hafif kar atıştırıyor demiş, İstanbul PPI’de bir şey gözükmese de İstanbul MAX ve Balıkesir PPI görüntüleri arkadaşımızı doğruluyor

 9. Yuh artık! Kar esnasında dahi su hortumu oluşmuş Zonguldak’ta!

  http://www.pusulagazetesi.com.tr/hortum-2-37163-pusula.htm

  1

 10. Tüm hava delilerinin bilgisine… Kanıt niteliğinde kaliteli bir fotoğraf paylaşmadan verilen “kar şu kadar santim oldu” raporları yayımlanmayacaktır. Cetvelle ölçüm yapmanız harika olur, ama yapamıyorsanız en azından bir fotoğraf paylaşınız. Teşekkürler.

 11. Üst seviyede rüzgar biraz daha kuzeye döndü, DEK’ler uzandı buraya:

  2

 12. Dün saat 12’den itibaren, Bahçeşehir 2. Kısım Boğazköy’deydim. Ben gittiğimde yağış tamamen kesilmişti. Ancak çevredekilerden soruşturduğumda, Cumartesi sabaha kadar karla karışık yağmur yağdığını öğrendim. Dün gece de,acayip parlak bir gökyüzü ve kuvvetli ayaz vardı. Sabah tüm su birikintilerinin donmuş olduğunu gördüm. Buzlar ancak öğleye doğru çözüldü. Bu bölge şehrin burnun dibinde ama en az 2-3 derece soğuk oluyor. Henüz ölçümlerine güvenilebilir bir termometre götüremediğim için, sizlerle sıcaklık verilerini paylaşamıyorum, ama kısa zamanda bunu da halledeceğim.

 13. Sistem nerde dağa carpti. Dağ nerde yandi bitti kül oldu 🙂

 14. Pek net değil ama Görükle/Göçmen Konutları’ndan Uludağ

 15. Şu an camdan dışarı baktığımda ve güvenlik kameralarından teyit ettiğime göre kar çok hafif hafif yağıyor. Sulu olup olmadığını bilmiyorum ama kar taneleri göz ile seçiliyor.
  Aynı zamanda ilk yorumum hayırlı olsun.

 16. Dün akşamdan ve bugünden bir kaç karlı Çankaya fotoğrafı. Güneşli ama -3 derece üstüne çıkamayan son derece soğuk bir gün oldu. Buz tutan camları temizleyemediğimden ve aynı zamanda cam gibi yolları gözüm kesmediğinden 19 Mayıs stadına kadar 1 saati aşkın yürüdüm. Arabayı kullanamadım ama arka camdaki Ankaragücü çıkartması gün yüzü görebildi. 🙂

 17. Karabük-Kayserispor maçı son durum 😀 Gol yok ama kar var.

  1

 18. Bugün sakın modellere bakmayın ! Kalp krizi sebebi… 😀 (sakın iyi algılamayın) 😀

 19. Ayvalık yanıyor! Pazartesi gece sıcaklığı 21 derece! 😀

 20. Doğu Karadeniz kıyılarında bu sistem, 3 Aralık sisteminin epey gerisinde kaldı. Espiye’de dün öğlen saatlerinde hava sıcaklığı 16 derece iken, 450 mt. rakımlı tepelerde kar vardı, dün geceki yağıştan sonra kar örtüsünün 200 mt. rakımlı tepelere kadar ineceğini tahmin ederken bu sabah tam tersi bir durum oldu, kar örtüsü 600 mt. rakımlı tepelerde var. Bu sistem bizim için fos çıktı. Şu anda parçalı bulutlu 9 derece.

 21. Behrimen (Ankara, 847-1040 m.) dedi ki:

  Dün Ankara’daki muazzam (zaman zaman tipiye çeviren) kar yağışına Sıhhıye köprüsünde yakalandım. Yağışın henüz başları:


  Bu arada, dün yağan kar birkaç saat daha devam etseydi Ankara’da bir efsane gerçekleşecekti. Yine kimse tahmin edemedi 🙂

  Fotoğraflar çok güzel ama fotoğraflarımız gelecekte kaybolmasın diye kendi blogumuza yükleyip o şekilde paylaşıyoruz. Şurada anlatımı var. -Onur

 22. Zonguldak’tan tanıdık yolladı.

  Düşündüğümüz kadar yağmamış, sıcaklık sorunu olmuş sanırım.

 23. Bu kadar az zaman kalmışken bu farklılık nasıl oluyor. ECMWF 00Z kötü çıktı ama GFS inşallah ECMWF’ye uymaz. GFS 6Z ya da12Z, ECMWF 12Z çıktılarından sonra bu iş kesinleşecek gibi görünüyor.

  Bir kere de ECMWF GFS’nin dediğine gelsin 😦

 24. lalaker1 (Safranbolu/Karabük, 490 m) dedi ki:

  Safranbolu’da +20 cm kar epey kalınlık yaptı hayırlı olsun kar devam ediyor 😀

 25. Son bomba da Niğde’den 🙂 Ozan hocam ve Santiago’ya gelsin. 🙂

 26. 23 mm’nin hepsini kar olarak alan bu yerin adı Ovacık, rakımı 1200 küsür metre. Hani şu 2012’de okulların filan kara gömüldüğü yer.

  Doğu Akdeniz nemi pek bir engelle karşılaşmadan buraya ulaşıyor, arkasındaki yamaçlarda yükselip kar olarak yağıyor. Dersim(Tunceli)’den buraya kadar olan bu bölgede Munzur Vadisi de var, yemyeşil, cennet gibi, süper yağış alan bir bölge, kışın metrelerce kar var tabii…

  İsviçre’de olsa dünyanın en meşhur kayak merkezlerinden biri olurdu herhalde Ovacık, bizde yıllarca terörle anıldı, kimse giremedi.

  1

  1

 27. İstanbul’a kar yağdırmak ne zor şeymiş 😦

  • bleher(izmit/0m) dedi ki:

   Sanırım bulunduğumuz coğrafya ve iklim koşullarının gerçeklerini unutup model çıktılarının da etkisiyle aşırı duygusallığımızın kurbanı oluyoruz. 😦 Aslında diyagramlardan da görebileceğimiz uzun yıllar ortalaması çizgimizin altında sıcaklılar gerçekleşiyor ya da tahmin ediliyor.İstanbul, İzmit, Yalova gibi kıyı şehirlerinde hayal ettiğimiz gibi kar yağışları için bundan daha fazla normallerimizin dışında olmalı ve bu tür aşırılıklar bizim için Aralık değil ancak Ocak, Şubat gibi gerçekleşebiliyor.. 😉

 28. Son 6 saat yağış toplamında, Tirebolu ilçesi açık ara koptu gidiyor . 🙂

 29. Eskişehir’den akşam havadisleri… Marmara Denizi’nden karaya çıkan, Bursa-Bilecik hattını takip edip Eskişehir’e ulaşan kütle merkezi yerlerde kalan cadde ve sokakları beyaza bürüdü. Görsel açıdan enfes bir kar vardı dışarıda. Yaklaşık yarım saat kadar etkisini gösterdi. Düşük kaliteli fotoğrafı da günün hatırası olarak koyuyorum. Yer Eskişehir-Yenibağlar Mahallesi. Rakım 794 metre.

  Öte yandan gün içerisinde şehrin değişik noktalarında bulunma imkânım oldu. Merkezi yerlerde sokaklarda örtü oluşmadı. Sadece ayak basmayan yerlerde belli belirsiz beyazlama oldu. Azıcık şehir ısısından kurtulduğumuzda ise yağan karın örtü oluşturmasında sıkıntı olmadığını gözlemledim. Yüksek kesimleri zaten söylememe gerek yok. Gündüz bile rahat 3-4 cm kar örtüsü vardı. Ona ait fotoğrafım yok maalesef 😦
  Şimdilik bu kadar 🙂 Devamını bekliyoruz. Ama önce bir güzel ayazımızı yiyelim, – 10 ‘lara tekrar bir düşelim. 😀

 30. Şu İstanbullular artık Ankara’yı küçümsemeyi bırakır umarım. Her sene aynı hikaye. 🙂

  Şehir yarıştırması yapmıyoruz lütfenanemo

 31. Akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış etkisini biraz azalttı,ara ara sulu kar da yağıyor.Bu arada Trabzon radarı, 30 Kasım’dan beri çalışmıyor.

 32. Gerçekleşeceğini hiç sanmıyorum ama kenarda dursun. Çok ibretlik bir meteogram;
  1
  Ha gerçekleşirse biz İstanbul’dakilere büyük hakaret olur. 😀

 33. Tahmin edildiği üzere sistem kuzeyden geldiği için Ankara’da kar kısa sürdü. Şu an yıldızları sayıyorum. 😦
  Ama en azından ciddi bir kar örtüsü oldu. Bunun üzerine hafta içi daha uzun süreli bir yağış olursa çok güzel olur.

 34. Onur(Ankara/1090m) dedi ki:

  Freemeteo Çarşamba akşamı Antalya’ya kar vermiş. Çok şaşırdım. İnşallah gerçekleşirde gerçekleşir de kar hasretlerini giderirler.

 35. 2 C ye düştük, yerler tutmaya başladı. 🙂

 36. Bu sezon da Bitlis’te 3 metre 4 metre kar görürüz bence. Şimdiden bir bilet almak lazım 🙂

 37. http://www.sat24.com/tr/tu?ir=true
  DEK nedeni ile Bolu’da bile şimşek çakıyor. DEK’ler Kızılcahamam’a kadar geldi. Ankara’ya uzansa ve bir şeyler kapsak istanbul’a çok mu ayıp olur acaba? 🙂

 38. Sonunda kar başladı.Radar fazla umut vermiyor ama hiç olmazsa birkaç saat yağsa bari.

 39. Bursa’da rüzgar eşliğinde çok deli bir kar yağışı var.Radara göre çok uzun süreli değil gibi ama.

 40. Veee Amasya’dan ilk gol haberini veriyorum. 4 C gözüküyoruz ama rüzgarla çok güzel savuruyor. Ankara’dan bize geldi galiba.

 41. Nihayet öğlenki cıvık kardan sonra son 5-10 dakikadır doğru düzgün bir kar başladı burada da

 42. Çarşamba günü İstanbul’da ÇOK ciddi bir fırtına bekleniyor.Şu anki tahminlere göre devamlı rüzgar hızı 60 km/s’yi bulacak ve hamleler 70km/s olacak.Bu fırtına daha güçlü de gelebilir çünkü Ukrayna’nın Kuzeybatısındaki 1044 hPa’lık yüksek basınç alanı ciddi bir basınç farkı yaratıyor…

 43. 96 saat sonrası için böylesine bir değişime hiç şahit olmamıştım. Yazık.

  Animasyon oynamıyorsa burayı tıklayın:

 44. Arkadaslar bir lastik firmasi kis ile ilgili super geyik bir mevsim klibi yapmis. Mutlaka tum havadelileri izlemeli. Ben cok begendim:))

  http://m.youtube.com/watch?v=px3Qwf68bJI

 45. Ankara’da yağış sıkıntısı var diyorlardı, şimdi heryerden her yerden kar resmi geliyor. 😀

 46. mirsultan dedi ki:

  Bursa’da karı bekliyoruz yağdı yağacak

 47. Beklentilerimizin ötesinde yağdı ve şu anda yağmaya devam ediyor. Çankaya’da ara sokaklar trafiğe kapanmış durumda. İlk kar olarak son derece tatmin olmuş durumdayım. Darısı başta İstanbul olmak üzere tüm kar sevdalılarına.

Yorumlar kapatıldı.