Konya Ovası’nda Kuraklık Tehlikesi


Bu kısa ama çok net ve yararlı çalışma, Havadelisi.com Konya tahmincimiz ve iç kesimler klimatoloji danışmanımız İbrahim Akan‘a (nam-ı diğer Çihiro‘ya) ait. – Havadelisi
———–

Konya’ya 16 Mayıs’tan bu yana, yani son 6 ayda, yani yarım yılda düşen toplam yağış miktarı metrekareye sadece 27,2 kg!

tablo2013 yılı, 16 Mayıs-15 Kasım arası düşen yağış bakımından Konya’da gelmiş geçmiş en kurak yıl oldu (üzerine tıklarsanız grafik büyür).

grafik

Reklam

Konya Ovası’nda Kuraklık Tehlikesi” üzerine 3 düşünce

 1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  İstanbul’un güneyinde yer alan Eminönü bu yıl şu ana kadar 390.6 mm yağış aldı. Yıllık ortalaması 643.2 mm. olan Florya ise şu ana kadar sadece 359.4 mm yağış aldı. Ortalamasını yakalayabilmesi için 283 küsür yağış alması gerekiyor.

  Kuzeyde durum daha da felaket. Yıllık ortalaması 824.6 mm. olan Kilyos, şu ana kadar sadece 389.9 (!) mm yağış almış. Yani yıllık ortalamanın yarısı bile değil. Sarıyer, Kilyos’a da kafa tutuyor. Koskoca Sarıyer’in bu yıl aldığı yağış 357.1 mm. Yani ortalamasının yaklaşık 500 kg. altında !!!

  Cevapla
 2. tarassud (Bornova/İZMİR 2m)

  Konya Ovası’ndan daha şanslı çöller bile var.

  Bugünlerde Suudi Arabistan’ın kuzeydoğu çölleri ve önümüzdeki bir hafta boyunca bütün yaz boyunca korkulu rüyamız olan kuru bir alçak basıncın adı olan Basra Körfezi’ne kıyısı olan ülkeler yağışa doymuş olacak gibi. Hatta sel ve su baskını da olabilir.


  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s