Karadeniz’de Kar


Bir M.C.Tanyeri raporudur.
————————–

Yeni haftaya pastanın büyük dilimini Orta ve Doğu Karadeniz sahil şeridinin yiyeceği bir polar atak sistemi ile giriyoruz. Bu sistemde,  7-8 Ocak 2013 tarihlerinde DEK’lere (Deniz Etkisiyle Kar, bilgi için: 1, 2, 3) neden olan polar ataktaki gibi üst seviyede (500 mb’da) -40’lar olmasa da, Samsun’dan itibaren Giresun’a kadar olan bölgede özel yer koşulları dolayısıyla, potansiyel olarak, en az 7-8 Ocak’taki kadar etkili kar sağanakları oluşabilir. Salı günü ve gecesi kar sağanakları için en uygun zaman dilimi, ama Çarşamba günü öğlene kadar şans var.

Samsun’dan itibaren deniz suyu sıcaklıklarının 9-10 derece dolaylarında olduğunu hemen not düşelim. Biliyorsunuz deniz suyu sıcaklığı ne kadar yüksekse atmosfere olan ısı ve nem taşınımı da o kadar fazla olacaktır.

Salı günü DEK’lerden en fazla etkilenecek yer, bence Kastamonu/Cide – Giresun/Espiye hattıdır. 5 Mart 2013 Salı günü işte bu hat boyunca, deniz üstünde bulut tepe yüksekliği yer yer 4.000 metreyi aşabilen orajlar da oluşabilecek. Yani kesinlikle sığ yapıda (yer seviyesine yakın bir tabakada hüküm süren) bir DEK oluşumu söz konusu değil. 500 mb seviyesinde bulunan trof yapısı, DEK bulutlarına dinamik çekiş özelliği katarak sığ olarak değil atmosferin üst seviyelerine doğru tırmanarak gelişmelerine yol açacak. Eşdeyişle, trof, konveksiyonu daha da arttıracak.

Moral Bozma Faslı:
Sistemin en önemli sıkıntısı, ki hatta bu sıkıntı yukarıda söylediklerimden daha önemli ( 😀 ) aşağıda:

Karadeniz’de hem alt seviyedeki hem de yukarı seviyelerdeki rüzgârın sahil şeridini kuzeyden dikine vurmaması yüzünden yağışların deniz üstünde kalıp – zaman zaman doğuya doğru kıyıya paralel ve/veya sıyırarak geçmesine sebep olabilir. Özellikle de daha doğuda Trabzon çevresinde şartlar ne yazık ki böyle olacak gibi. Bu bölgenin klimatolojik kaderinin bir parçası bu ne yazık ki, mesela geçen yaz, 5 – 8 Ağustos 2012’de de yine aynı alanda potansiyel olarak çok kuvvetli yağış yapabilecek mezoölçekli konvektif fırtınalar sahile çok vurmamış, daha çok ısrarla deniz üstünde kalmıştı. Bunun gibi birçok örnek var. Kuzeydoğuda Kafkaslar, güneyde Doğu Karadeniz dağ sırası söz konusu olunca bölgede hava sıkışarak, yer seviyesinde – deniz üstünde saatin tersi yönünde spin hareketi oluşturmaya zorlanıyor – dağ etkisine ilişkin yaklaşımları Dr. Ozan Mert Göktürk de dile getirmişti. Spinin güneyinde kalan Trabzon, rüzgârı batılı bileşenlerden daha çok almaya meyilli kalıyor bu yüzden, ama yine de Ordu – Giresun kadar olmasa da Trabzon da kar görebilir, yani o kadar da moral bozmayın. 🙂

Doğu Marmara’da sıcaklık şartları kar açısından uygun fakat nem oranının yetersiz olması DEK oluşumunu baltalayıcı bir unsur olarak göze çarpıyor. Stratokümülüslerle genellikle parçalı az bulutlu bir hava var İstanbul’da. Belki çok hafif kar sağanağı olabilir Karadeniz’e yakın yerlerde…

Sıcaklık Durumu:

Karadeniz’deki sıcaklık durumuna da eldeki verilere göre kısaca değinmem gerekirse yağış anında yani kar sağanaklarının etkisi altında kalan lokasyonlarda sıcaklık 2 derecenin, hatta zaman zaman sıfır derecenin de altına inebilir. Yağış ara verdiği zaman da sıcaklık yeniden yükselme eğilimine girecektir – İstanbulluların hep yakındığı klasik DEK sıcaklık koşulları var.

Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

Reklam

Karadeniz’de Kar” üzerine 61 düşünce

  1. poyraz(Eskişehir/860m)

   2013 kışının en soğuk gecelerinden birisi oldu. Bu arada MGM yeni istasyonlar ekledi ama minimum-maksimum sıcaklıklık değerleri yayınlanmıyor, bu işi yapmak bu kadar mı zor, keşke hiç kurmasalardı.

   Cevapla
  2. Semih(Tuzla/İST, 15m)

   Gece Tuzla’da -1.5 dereceye düştü. Uzun zaman sonra ilk defa -1 derecenin altını gördük. Sabah 6 gibi dışarı baktığımda kar yağdığını sandım, her yer bembeyazdı.

   Cevapla
  1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

   Orada kar mı yağıyor? Yoksa yağmur mu?

   Neden merak ediyorum, oralarda deniz sıcak ve kafkas dağları Kafkas Dağları soğuk rüzgarları engelliyor, Nispeten akdeniz Akdeniz iklimi gibidir oralar. Hatta turunçgil de yetiştiriyorlar. Ondan merak ettim hocam.

   Cevapla
 1. carcass (Eskişehir,794m)

  Bugün öğle saatlerine doğru Eskişehir’de havada da olsa kar görme şansı bulduk (Çok değil, 5-10 dk. ya sürdü ya sürmedi). Böyle bir yağışı beklemediğim için sevindirdi beni 🙂 Bu kadar… 😀
  Bu arada, aşağıda White Fox’un dediği gibi, dışarıda dehşet kuru soğuk var. Tam facia! Saat 20:54 ve dışarısı eksi 3 derece! Epeydir bu değerlere düşmemiştik.

  Cevapla
   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    Onu bu sistem için söylemedim 😀 Ay ortası her en kadar inanmasamda inanmasam da, günlerdir kaybolmayan bir sistem var onun için söyledim 😀

    Bu sistemde ne yazikki yazık ki yağış olmadığı için hiç beklentim yoktu 😦

    Yavaş yavaş öğrenecem öğreneceğim bende ben de bu tahmin işini, inşallah 😀

    Cevapla
    1. bleher(izmit/0m)

     Son 2 güncellemede o da ısrarı bıraktı artık rahat rahat inanmayabilirsin her şey sona erdi böylelikle tahmin konusunda sen de yeni bir şey daha öğrendin 😀

     Cevapla
 2. White Fox (Sokullu, ANK 999m) Yazıyı Yazan

  Bilkent’te hava sıcaklığı şu anda 1 derece, yalancı güneş çok güzel parlıyor, hava nerdeyse tamamen açtı. Gündüz 3 dereceyi bile göremedik işte kuru soğuk diye ben buna derim. Yoğunlaşma sıcaklığı -12 küsüratlarda hatta 3500 metrede nem oranı %3’lerde geziyor. Kış boyu böyle rezalet bir durum olmamıştı. Sistem tam bir karasal bir polar atak niteliğinde…
  http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=mideast&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2013&MONTH=03&FROM=0512&TO=0512&STNM=17130

  Cevapla
  1. White Fox (Sokullu, ANK 999m) Yazıyı Yazan

   Ben bu mesajı yazarken saat 16:54’tü. Fakat mesajı yazdıktan sonra her 5 dakika da sıcaklık 0.1 derece azalarak an itibariyle 0.4 dereceye düştü. Çok süratli bir düşüş var. Gece -10’ları görürse Ankara hiç şaşırmam. Kuru soğuk faciasına doğru adım adım gidiyoruz.

   Cevapla
  1. White Fox (Sokullu, ANK 999m) Yazıyı Yazan

   Mantıklı bir yaklaşım ama Samsun’un doğu ilçelerini de dahil etmek gerek, Trabzon’u da kuytuda kaldığı için kaymak yemek faslından çıkaralım derim. Cide tarafı ise çok kısa süreli etkileniyor.

   Cevapla
   1. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

    Havada görme olasılığımıza sevinir olduk. Beterinden korusun Allah diyeceğim de bunun daha beteri var mı ki 🙂 Ya bu arada geçenlerde Tarihin Arka Odası’nı izliyordum, Nurhan Atasoy 1954 kışında, henüz öğrenci olduğu dönemde Boğaz’a inen buzları gördüğünden filan bahsetti. İçim gitti vallahi. İmrendim, kıskandım.

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s