Lodos-Yağmur-Serinlik-Lodos Döngüsüne Devam


Kuzey ve Batı Avrupa’ya yerleşen soğuk hava, Atlantik’ten Avrupa’ya giriş yapan alçak basınçların, dolayısıyla ılık ve yağışlı havaların rotasının bizim üzerimizden geçmesine neden oluyor.

Rtavn842

Yağış dalgalarının bir diğeri bugünden (Cuma) itibaren geliyor. Bu akşam ve gece kıyı Ege’de, yarın Antalya civarında şiddetli yağmur var! Pazar günü bu dalga doğuya çekilmiş olacak ve lodos tekrar başlayacak. Hakiki kış bir süre daha (en azından gelecek hafta ortasına kadar) yok.

MT8_Istanbul_ens

Bir dahaki başlık açılana kadar, güncel hava olaylarını bu başlık altında tartışalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Uzun vadeli tahminleri ve diğer konuları lütfen Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

Reklam

Lodos-Yağmur-Serinlik-Lodos Döngüsüne Devam” üzerine 63 düşünce

 1. mtngrnlr(Halkalı/İST,63m)

  Tarih 21 Ocak 2013
  Saat 21:00 sıcaklık 13 derece
  Saat 22:00 sıcaklık 14 derece
  Saat 23:00 sıcaklık 15 derece
  şaka gibi…

  Cevapla
  1. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

   Geçen sene aynı saatlerde hava kent genelinde 4-5 derecelerdeymiş.

   Yine geçen sene Ocak ayı içinde Ahl’de 12 derecenin üzeri sadece 2 gün görülmüş.

   Bu da son 6 günün grafiği. 12 derecenin altı yok!

   Cevapla
   1. Semih(Tuzla/İST, 15m)

    Tuzla’da dün gece saat 2 sularında rüzgarın hafif bir yön değiştirmesiyle sıcaklık 18.5 dereceye fırlamış! Neredeyse en yüksek gündüz sıcaklığıyla aynı. Tipik bir hafif serin İstanbul yaz gecesi havası diyebiliriz.

    Cevapla
 2. kayserierciyes

  iyi geceler arkadaşlar
  kayseri de saat 21.00 gibi yağmur başladı ardından kara çevirdi 1,5 saattir kar yağıyor
  yerler beyazladı

  Cevapla
 3. karsever(kızılcahamam/ANK,980)

  Sabah 8 de kalktığımda 1.5 derece ve yağmur vardı hemen kara döndü.4-5 cm kadar örtü yaptı ama yağış çok güzeldi.Dağlar çok yakın olunca dayanamayıp yürüyüşe çıktım 1400-1500 arası kar kalınlığı 80 cm i buldu.hayatımın en zorlu yürüyüşlerinden biri oldu bi ara kendimi bıraktım karın içine .Gerçekten karda yürümek zormuş.Bir hafta kar falan demeyeceğim artık.

  Cevapla
 4. Praetor [White Fox] (Bilkent-3 1206m)

  Bilkent’te (taze) kar kalınlığı yaklaşık 1-1.5 santimetre, bir ara ceviz büyüklüğünde yağıyordu ve birkaç santim olmuştu ama yağış hafifler gibi olunca eridi. Şimdi taneler küçüldü ama sık yağan bir bir kar var. Sıcaklık 1050 metrelik Beytepe istasyonunda 0.9 olduğuna göre benim burada en fazla 0.4 falandır.
  Şu sıralar yeniden kaldırım ve yollara tutmaya başladı.

  Saat 16:30’da İstanbul’a yola çıkıyorum. Umarım Bolu dağı, Gerede ve Çamlıdere’de kar yağışı benim sorun yaratmaz ama karla gideceğim kesin! 😀 Havadelisi’nin tabiri ile 1200 metreden aşağa rıhtıma iniyor olsam da en azından kar hasreti ile İstanbul’da bulunuyor olmayacağım!

  Cevapla
 5. MehmetEren (Kozyatağı/İST, 60m)

  Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarına dikkatlerinizi çekmek isterim Lodos’un fön etkisiyle 20 dereceye ulaşan sıcaklıklarda adeta bahar geldi oralara.

  Cevapla
 6. Behrimen (Ankara, 847)

  Sevgili arkadaşlar,

  Ankara’da ciddi bir kar yağışı var, en azından batı kesimlerde. MGM bugün için karla karışık yağmur tahmini yaptığı için üzerinde durmamıştım yağmur kara dönerken ama şu anda çok güzel bir kar yağışı devam ediyor. Biraz daha soğuma olursa çok güzel bir sürpriz yaşamış olacağız.

  Ne dersiniz ey tahminciler? Kısa bir soğuma ve ardından yağmur mu gelecek yoksa sürpriz bir gelişme mi var?

  Cevapla
  1. storm_chaser (Keçiören/ANK, 900m)

   Ankara için MGM’nin tahmini gayet başarılı bence. Yağmurun zamanla karla karışık yağmur yüksek semtlerde kar yağışına dönüşeceğini dün raporlarında belirtmişlerdi zaten. 5 günlük raporda karla karışık yağmur ikonu kullanılması da gayet normal, çünkü yağışın büyük bir bölümü özellikle alçak semtlerde yağmur şeklindeydi. Şu an için alçak hiçbir semtte çatılarda dahi örtü yok, ama yağmurdan dolayı yollar su içinde. Akşam saatlerinden itibaren soğuma artacaktır ama o saatlerden sonrada yağış etkisini kaybedecek gibi görünüyor.

   Cevapla
   1. Behrimen (Ankara, 847)

    Ben MGM yine yanlış tahmin yaptı gibi bir şey söylemedim, bir sürpriz olur da kara dönüşür mü yağış diye sordum. Neyse nitekim dediğiniz gibi oldu.

    Cevapla
 7. Cumulonimbus(Çankaya/ANK, 965 m)

  Polatlı’da sıcaklık bir saat içinde 5 derece düşerek 0.9 dereceye geriledi. Uşak, Afyon, Eskişehir’in doğu ilçeleriyle Ankara’nın batı ilçelerini kapsayan bölgede, yağışın da etkisiyle, ciddi bir soğuma olmuş ve sanırım kar yağışı var.

  Cevapla
  1. havaankara_Ankara_1020

   Yağıştan dolayı keskin bir sıcaklık düşüşü var. Bilkent’te sıcaklık 1,6 dereceye kadar düştü ve White Fox’tan buzlu kar yağışı haberini aldık Havadelisi vasıtasıyla. Yağış ara verince muhtemelen sıcaklıklar yükselecektir. Ama yağış ara vermeden biraz daha devam edecek. Yani birazdan biz de Öveçler’de kar görebiliriz.

   Cevapla
 8. karsever(kızılcahamam/ANK,980)

  Kızılcahamam’da geçen sistemde 1 cm bile kar yağmadı İstanbul kara teslim olurken. 2004 kışında da kar az yağdı. Şimdi herkesin beklediği Sibirya salınımlar gelmiyor diye çok üzülmüyorum çünkü o zaman Ankara’ya yağsa bile buraya yağmıyor. Yarın buraya belki de kar yağacak, bu sistemler ara ara da olsa kar bırakıyor hiç olmazsa.

  Cevapla
 9. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m)

  Sürekli İstanbul’un bıkkınlık verdiğinin farkındayım 🙂 Birazda diğer bölgelerimize bakalım.

  Antalya Radarı:

  Muğla Radarı:

  Cevapla
 10. seyyah17

  Bugün Çanakkale Merkez’den Küçükkuyu taraflarına 100 km’lik bir menzilde iş amaçlı araziye çıktık. Hava ise sabah 9’dan, akşam 20 sularına kadar aşırı yağışlıydı ve Çanakkale’de bulunduğum 1,5 senede arazinin bu kadar ıslak olduğunu hiç hatırlamıyorum. 100 km’lik satıhta hemen hemen tüm tarım arazileri havuz modunda idi. Toprağın suya bu kadar doyduğunu hiç görmemiştim. Hayatımda düz ormanlık arazilerin bile ilk defa su altında kaldığına şahit oldum. Ezine yolu üzerinde Köprübaşı mevkiinde akan akarsuyun etrafını tahmini 20 mt civarına yakınını yuttuğunu gözlemledim. Yeni yapılan İzmir karayolunu ise yemesine ramak kalmış. Nehir etrafındaki çınarların üstünde naylon poşet kalıntılarından evvelsi günkü yağışta nehrin normalinden 4-5 metre yükseldiğini tahmin etmekteyim. Tarlaların ortasından akan dereler ise ürkütücü görüntüler oluşturmaktaydı. Böyle sistemlerde bu bölgede denizin tahmini 40-50 cm yükseldiği hipotezi oluştu aklımda… Tabii ki bunlar sadece gezdiğim bölgenin sistem öncesine göre bildiğim için yaptığım gözlemler sonucu yaptığım tahmini gözlemler. Şu an merkezde yağış kesilse de radara göre ilin güney bölgelerinde devam etmekte ve umarım yağış bir afete yol açmadan durur.

  Bu olayın ana sebebine gelirsek Aralık ayındaki normaline göre 2 katından fazla yağış ve 1 gün arayla yağan kuvvetli sağanaklar buraları cidden su parkına çevirmiş durumda… Küçükkuyu rampaları Pamukkale travertenlerini aratmayacak gibiydi bugün..

  Bu arada Aralık yağış raporu herhalde ülke geneli bazında bakarsak rekor veya rekora yakın gibi, normalin yüzde 71,4 üstü bir yağış.. Detaylısı:http://dmi.gov.tr/veridegerlendirme/yagis-raporu.aspx#sfU

  Cevapla
  1. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

   Ben bu kışın Çanakkale’de 2004, 2006 benzeri siklonların da yakalanabileceği nemli ve zaman zaman soğuk bir kış olacağını öngörmüştüm ancak Atlantik siklonları ve lodostan başını kaldıramadı çoğunlukla. Sel haberlerini gördüm ve üzüldüm memleketimin haline.

   Cevapla
   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    Teşekkür ederim. 🙂

    Peki bir şeyi daha anlatır mısınız? Soğuk hava gelince siklon oluşuyor peki onun sebebi ne?

    Soğuk hava, sıcak bir yere gelince siklon oluşuyor. Soğuk hava ılık havanın altına dalıyor, onu yükselmeye zorluyor, yükselen havanın yerine çevreden hava dolmak zorunda, çevreden merkeze doğru esen rüzgarlar Coriolis etkisi ile kıvrılıyor, bu kıvrılma da siklonik harekete yol açıyor. – Ozan

    Cevapla
    1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

     Süpersin ozan Ozan Abi. Peki sitede bu durumu açıklayan bir animasyon tarzı bir şeyler var mı?

     Kafamda olayı tam canlandıramıyorum. Bana bulabilir misiniz? Çok faydalı olurdu.

     Bu arada bana hatırlatın demiştiniz 2 hafta geçti üzerinden. İstanbul’un en soğuk sıcaklık tablosu istemiştim sizden mesela 2012’den 1950’lere kadar gibi ne kadar eskiye giderse o kadar iyi tabii.

     Ortalamaları yaptım, minimumları yapınca haber vereceğim, 1 haftası var.
     Internette “frontal cyclone” yaz, resimleri arat. – Ozan

     Cevapla
   1. havaankara_Ankara_1020

    Thickness değeri öğle saatlerinden sonra kar ihtimali olabilir dese de akşam saatlerinden önce kar görebileceğimizi zannetmiyorum. Akşam saatlerinden itibaren yağışın son anlarında ancak kar görürüz diye beklemekle birlikte yoğun yağışla birlikte üst seviyedeki soğuma yer seviyesine taşınır ve daha önce kar sürprizi yaşarsak en çok sevinenlerden biri olurum.

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s