Bir Hafta Sonu Molası Daha, Sonra Yine Yağmur Boran…


Yorum ve resim eklemede üyelik sistemine geçtik, nasıl üye olacağınızı buradan öğrenebilirsiniz (yapması çok kolay, adım adım anlattım).
***********************
Videodaki rapor ve tahmin Cuma sabahına ait. Görüntülü rapor siftahını da yapmış olduk, vatana millete hayırlı olsun 🙂

Hafta sonu çoğu yerde sakin, önümüzdeki hafta ise yine bol bol yağmur ve fırtına olacak.

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

136 Responses to Bir Hafta Sonu Molası Daha, Sonra Yine Yağmur Boran…

 1. Yazım konusundaki hassasiyeti telaffuzda da göstermeliyiz (kırılıyo, çekiliyo, olcak vs.) başarılar…

  • Telaffuz konusunda iddialı ya da eğitimli değilim, ama bildiğim kadarıyla -yor ekini -yo olarak kısaltmak çok yanlış değil, (en azından tiyatrocu bir arkadaşım öyle söylemişti 🙂 ), “olcak” ise “olucak” diye söylenmeli – yine bildiğim kadarıyla.

   Bu konuda yönlendirmeye ihtiyaç duyuyorum, siz dahil diğer arkadaşların da yapıcı eleştirileri olursa iyi olur…

  • Telaffuz gündelik hayatta, insanlarla karşılıklı olarak konuşurken kelimeleri nasıl seslendirdiğimizdir, kelimeleri dile getirmektir. Bizi burada telaffuz ilgilendirmiyor. Çünkü konuşmuyoruz, birbirimizi duymuyoruz, sadece yazıyoruz. Dolayısıyla herkes kendi gündelik hayatında telaffuzuna istediği özeni ya da özensizliği göstermekte serbest. Ama yazım konusunda hepimiz aynı standartları yakalamalıyız. Sonuçta hepimiz aynı ilkokul-ortaokul-lise sıralarından geçip geldik. Dolayısıyla doğru yazı yazmak bir lüks, bir ayrıcalık ya da büyük bir başarı olamaz, olmamalı. Hepimizin zaten kendiliğinden beraberinde getirmesi gereken sıradan bir özelliktir doğru yazmak. Eğer bir insan üniversiteyi, liseyi geçtim, ilkokuldan bile mezun olabilmişse, o kişi doğru yazmayı biliyordur, bilmelidir demektir bu. Dili güzel kullanmak, ona sahip çıkmak kimliğimize, kültürümüze sahip çıkmaktır. Ve eminim ki burayı yorumlarıyla, katkılarıyla renklendiren ve besleyen herkes, bu topraklarda yaşayan hepimizin bu ortak kültür mirasını, yani Türkçeyi sahiplenmeyi ve ona hak ettiği özen ve saygıyı göstermeyi bir görev biliyordur.

   • Anemodulion’a katılıyorum. Türkçe konusundaki hassasiyeti, bunu gerektiğinde yüzümüze vurması, ben dahil birçok arkadaşın bloğa yazarken daha dikkatli olmasına neden oldu. Bu blog kalitesi ve seviyesi ile tanındı ve hepimizin bu seviyeye uygun hareket etmesi gerekir diye düşünüyorum.

   • hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

    Editör detected!!! İşte yazım hatası kontrolünü yapan editörümüz belli oldu 🙂

 2. 18.12.2012 Gaziantep Kar Yağışı Video…

 3. Gaziantep 17.12.2012 Gece ve 18.12.2012 Sabah…

 4. Eğer bu yağış beklenen miktarda düşerse Adana’nın şu an 95 mm olan bu ayki toplam yağışı 260 mm’yi aşacak, şu an 774 mm olan 2012 toplam yağış miktarı da nerdeyse 950 mm’yi bulacak ;
  1

 5. Beyler yarın İstanbul’da etkili yağış bekleniyormu bekleniyor mu? Daha doğrusu sizlere göre bekleniyormu bekleniyor mu?

 6. 17.12.2012 Pazartesi saat 21.00, 2012-2013 kışı Gaziantep ilk kar yağışı…

  1

  • Onur(Ankara/1090m) dedi ki:

   Bu sistemler genelde doğuyu etkiliyor.fotoğraflar gerçekten çok güzel görünüyor, karın yoğunluğu ve kuvveti belli oluyor.Senin yerinde olsam tadını çıkarırdım. Hiç bekleme değerlendir. Pek uğramıyor bu sistemler gaziantep’e Gaziantep’e. Genelde yağmur yağıyor. Enverziyonla alakalı bi bir konu olsa gerek.

  • Teşekkürler. Çok güzel görünüyor. Darısı başımıza 🙂

 7. Bitlis herhalde 2 metreyi görür…

  1

  Bu arada yağıştan sonra oluşan bulutlara ne isim veriliyordu?

 8. 21.30 Gaziantep/Yeditepe Mahallesi. Rakım:920 metre. Sıcaklık:0.2 derece. Yağış Biçimi:Kar . Yağış Yoğunluğu:Kuvvetli .
  Not:Yollar da dahil olmak üzere burası beyaza büründü. İlerleyen saatlerde yağışın etkisini artıracağını ve sıcaklığın bir miktar da olsa düşeceğini umuyorum.

 9. Commandouz (Bayrampaşa/İST, 153m) dedi ki:

  Bugün beni sırılsıklam yapan yağışın animasyonu.

  1

  Modellerin öngördüğünün hafif altında gerçekleşti.

  2

 10. Bu kütle çok iyi geldi. Bahar yağmuru gibi coştu etraf.

 11. Güneydoğu Anadolu’da yer yer kar yağışları var şu an. Bu bekleniyor muydu?

 12. Bağlaç Olan da / de’nin Yazılışı

  Bağlaç olan da / de ayrı yazılır ve kendisinden önceki kelimenin son ünlüsüne bağlı olarak büyük ünlü uyumuna uyar: Kızı da geldi gelini de. Durumu oğluna da bildirdi. Sen de mi kardeşim? Güç de olsa. Konuşur da konuşur.

  UYARI: Ayrı yazılan da / de hiçbir zaman ta / te biçiminde yazılmaz: Gidip de gelmemek var, gelip de görmemek var (Gidip te gelmemek var, gelip te görmemek var değil)

  UYARI: Ya sözüyle birlikte kullanılan da ayrı yazılır: ya da

  UYARI: Da / de bağlacını kendisinden önceki kelimeden kesme ile ayırmak yanlıştır: Ayşe de geldi (Ayşe’de geldi değil). Kitabın kapağına da dikkat et (Kitabın kapağına’da dikkat et değil).

  Kaynak;Türk Dil Kurumu
  http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=category&id=50

  İmla kurallarında hata yapan biri olarak, rahatsız olduğum konulardan biri de buydu.Reyting burada olduğu için paylaştım

  • Çok teşekkürler. Bir de, bu bir “kural” değil belki ama, okuma kalitesini etkilediği için söyleyeyim: Her noktalama işaretinden sonra bir boşluk bırakmak icap eder.

   Örneğin: “… konulardan biri de buydu.Reyting burada …” değil, “… konulardan biri de buydu. Reyting burada …” 🙂

 13. 20 aralık perşembe günü sabah saatlerinde Çanakkale’ de 1-2cm kar örtüsü, sanırım ihtimal dahilinde 🙂

 14. ibrahimozlen dedi ki:

  Arkadaşlar ben bahçelievlerde Bahçelievler’de 65 rakımlı bir yerde oturuyorum.mgm de oturuyorum. MGM’de B.evler olmadığı için sıcaklık olarak hangi ilçeye bakmalıyım? eyüpmü(38) bakırköymü(27)? Eyüp mü, Bakırköy mü? bakırköye Bakırköy’e çok yüksek sıcaklık veriyorlar her sistemde ancak son durumlarda birçok ilçeden soğuk dahi oluyor.eyüp oluyor. Eyüp’ün ise sıcaklıkları düşük oluyor yükseklik olarak mgmnin MGM’nin eyüp Eyüp istasyonundan daha yüksek B.evler yani.kafam yani. Kafam çok karışık aydınlatabilecek biri varmı var mı teşekkürler 🙂

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s