Üyelik Sistemine Geçiyoruz, Yorum ve Fotoğraf Ekleme Kolaylaşıyor


Özet: Blogu okumada herhangi bir kısıtlama olmayacak. Ama bundan böyle blogda yorum yapmak isteyen herkesin bir WordPress hesabının olması ve bu hesapla blogun takipçisi olması gerekecek. Fotoğraf paylaşmak istediğinizde de fotoğrafları kendi WordPress hesabınıza yükleyeceksiniz. Böylelikle paylaşılan fotoğrafların silinme/kaybolma riski tamamen ortadan kalkmış olacak. Ha bu arada, ücret mücret olmayacak ve gerçek isminizi kullanmanız gerekmeyecek. Her zamanki rumuzunuzla devam edebilirsiniz.
———————————–

WordPress üyesi ve blog takipçisi olmak, fotoğrafları kendi hesabınız üzerinden paylaşmak; bunları yapmadan yorum/fotoğraflar eklemekten çok daha kolay. Aşağıda anlattıklarımı sadece bir kereliğine yapmanız gerekiyor, o kadar. Anneye anlatır gibi anlatacağım, korkmayın…

A) Bir WordPress Hesabı Oluşturmak (halihazırda WordPress hesabınız varsa doğrudan bölüm B’ye geçebilirsiniz)

A1) http://tr.wordpress.com/ adresine gidin.

A2) Sağ üstteki “Giriş”e basın.

A3) Sağ alttaki “Kayıt Ol”a basın.

A4) Çıkan sayfada e-posta adresinizi ve diğer bilgileri girin (aşağıda örneği var). Eğer daha önce bir başkası tarafından alınmış bir blog adresi / kullanıcı adı yazarsanız sistem sizi uyaracaktır. Kullanıcı adınız ve yorum yapınca görünmesini istediğiniz rumuzunuz (ya da adınız) aynı olmak zorunda değil (nasıl değiştirileceğini aşağıda anlatacağım), o yüzden kullanıcı adının tam olarak istediğiniz ad olmamasına kafayı takmayın. Yalnız mutlaka geçerli ve size ait olan bir e-posta adresi girin, yoksa kaydınız tamamlanamaz.

1

Son olarak bu sayfanın en altındaki “Blog Oluştur”a tıklayın (oluşan blogu kullanmak zorunda değilsiniz, sadece kayıt oluyorsunuz).

A5) Bu aşamada, girmiş olduğunuz e-posta adresinize wordpress’ten bir posta gelecek. Bu postadaki “Activate Blog” linkine (eğer Türkçe geldiyse Türkçe’sine) tıklayın.

A6) Tebrikler! Kayıt oldunuz. Yeni bir sekme ya da pencerede WordPress kontrol paneli açılmış olmalı.

A7) Bloga yorum yaptığınızda görünmesini istediğiniz rumuzunuz veya adınız, kayıt olurken almış olduğunuz kullanıcı adınızla aynı değilse, yani örneğin “chihiro” kullanıcı adıyla kayıt oldunuzsa ama yorum yaptığınızda bunun “En Kral Çihiro” şeklinde görünmesini istiyorsanız… Aşağıdaki adresin “RUMUZUNUZ” kısmını kendi kullanıcı adınızla (küçük harflerle) değiştirerek tıklayın:

http:/RUMUZUNUZ.wordpress.com/wp-admin/users.php?page=grofiles-editor

(Bu adrese ayrıca, http://RUMUZUNUZ.wordpress.com/wp-admin/ adresindeki “RUMUZUNUZ” kısmını kendi kullanıcı adınızla (küçük harflerle) değiştirerek, çıkan sayfada sırasıyla sol sütundaki Kullanıcılar ve Profilim’e tıklayarak ulaşabilirsiniz).

Karşınıza şurası çıkacak:

“Display name publicly as” kısmını, yorum yaptığınızda adınızın ne olarak görünmesini istiyorsanız (mesela “En Kral Çihiro”) onunla değiştirin (blogda daha önce kullandığınız rumuzu tercih edin lütfen). Ayrıca, eğer “Çihiro (Konya, 1010 m)”, “Kral (Gaziantep, 800 m) , “Sirocco (Beylikdüzü/İST, 110 m)” gibi yerinizi belli eden şeyler yazarsanız süper olur. Sayılar rakımınızı (deniz seviyesinden yükseklik) belirtsin (GoogleEarth’ten bakabilirsiniz). Sayfanın sağ tarafındaki “Gravatar Değiştir” kısmından da, yorumunuzun yanında belirecek olan ikonu/fotoğrafı yükleyebilirsiniz. Daha sonra biraz üstteki “Update Profile”a tıklayın.

Bravo, işte bunu da hallettiniz.

——————————————————

B) WordPress Hesabınızla Blogun Takipçisi Olmak

B1) WordPress hesabınıza giriş yapmış (log in olmuş) olduğunuzdan emin olun. http://tr.wordpress.com/ adresine gidin. Eğer zaten giriş yapmış durumda iseniz aşağıdakine benzer bir görüntü çıkar:

Yok eğer aşağıdaki iki görüntüden biri çıkıyorsa kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak WordPress hesabınıza girin. “Beni hatırla”yı işaretleyerek giriş yaparsanız normalde sistem sizi dışarı atmaz.

B2) https://havadelisi.com/ adresine gidin. Sağ sütünun üst tarafındaki “Abone olayım” düğmesine basın (eğer bloga WordPress hesabınızla daha önce abone olduysanız, gösterdiğim yerde “You are following this blog” (bu blogu takip ediyorsunuz) yazar.)

Tebrikler, WordPress hesabınızla Hava Delisinin Not Defteri’nin üyesi oldunuz. Bundan sonra yukarıdakileri yapmanıza gerek olmadan kolayca yorum yapabilir ve resim yükleyebilirsiniz.

———————————————————————————–

C) Nasıl Yorum Yapacak ve Fotoğraflar Yükleyeceksiniz?

C0) (bu aşama genellikle gerekli değildir) WordPress hesabınıza giriş yapmış (log in olmuş) olduğunuzdan emin olun. Eğer emin değilseniz http://tr.wordpress.com/ adresine gidin. Giriş yapmış durumda iseniz aşağıdakine benzer bir görüntü çıkar:

Yok eğer aşağıdaki iki görüntüden biri çıkıyorsa kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak WordPress hesabınıza girin. “Beni hatırla”yı işaretleyerek giriş yaparsanız normalde sistem sizi dışarı atmaz.

C1) Diyelim ki havadelisi.com’da dolaşırken yorum yapmak istediniz. Her zaman yaptığınız gibi yorum kutusuna ulaşın (eğer birine cevap veriyorsanız, yorum kutusuna, cevabı yazmak istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayarak ulaşın!). Kutunun içine tıkladığınızda, kutunun altında “Rumuzunuz: WordPress hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz” diye bir bilgilendirme göreceksiniz.

Bu bilgilendirme, yorumu otomatikman WordPress rumuzunuz ve e-posta adresinizle yapacağınız anlamına gelir (e-posta adresinizi başkaları asla görmez, sadece yorumunuzu onaylayacak olan editörler görür!). Yani artık her yorum yaptığınızda kullanıcı adı ve e-posta adresi yazmanıza gerek olmayacak!

C2) Yorumunuzu kutuya yazın.

C3) Doğrudan aşağıdaki linki kullanarak kendi hesabınıza ait fotoğraflar yükleme sayfasına gidebilirsiniz.

http://RUMUZUNUZ.wordpress.com/wp-admin/media-new.php

Tabii ki “RUMUZUNUZ” kısmını kendi blogunuzun ismiyle (küçük harflerle) değiştireceksiniz. Fotoğraflar yükleme sayfasını tarayıcınızın sekmelerinden birinde sürekli açık tutarsanız işiniz kolaylaşır, ben öyle yapıyorum.

C4) Yükleyeceğiniz resmi masaüstünüzden kesikli çizgilerin içine sürükleyin (aşağıda). Birden fazla resmi de aynı anda sürükleyebilirsiniz. Fotoğraflarınız otomatik olarak yüklenecektir. Sürüklemeyi tercih etmezseniz, ortadaki “Dosyaları seç”e basıp yükleyeceğiniz dosyayı/dosyaları bilgisayarınızdan seçin.

C5) Bunu yaptıktan sonra, dosyanın adresine ulaşmak için önce “düzenle”ye tıklıyorsunuz.

2

Açılan sayfada, aşağıda belirttiğim yerin içine önce çift tıklayıp sonra da sağ tıklayıp “kopyala” derseniz resim linkini kopyalamış olursunuz:

3

Şimdi yorumunuza geri dönüp linki yorumun içine yapıştırabilirsiniz:

C6) Hesabınıza yüklediğiniz resimler, size ait “medya kütüphanesi”nde saklanır (bu arada kütüphanede sadece size ait 3 GB’lık yer var). Bu resimlerin linklerine ileriki bir zamanda ulaşmak isterseniz, WordPress kontrol panelinizin sol sütununda “Medya”nın altında biraz daha küçük harfle kendine yer bulmuş olan “Kütüphane”ye tıklayın. Sonra da, linkini tekrar kopyalamak istediğiniz resmin altında belirecek olan “Düzenle” düğmesine tıklayın. Resmin adresini göreceksiniz.

Özellikle blogun uzun süreli müdavimi olan hava delisi arkadaşlarımdan üyelik sistemini benimsemelerini rica ediyorum. Şimdiden hepinize çok teşekkür ederim. Yükleyecekleri resimleri güzelleştirmek ve resimlerden animasyon yapmak isteyen arkadaşlar, editörümüz Santiago’nun şu yazısına göz atabilirler.

Reklam

Üyelik Sistemine Geçiyoruz, Yorum ve Fotoğraf Ekleme Kolaylaşıyor” üzerine 216 düşünce

  1. Havadelisi (Büyükoyumca/Atakum-Samsun, 185m) Yazıyı Yazan

   Eğer aşağıdaki şekilde paylaşırsanız,

   https://anatolianblizzard.wordpress.com/screenshot_20190109-193500/

   O zaman link olarak gözükür. Bu linke tıklayın, açılan sayfada resmin üzerine sağ tıklayınca “resim adresini kopyala” gibi bir şey çıkması lazım. “.jpg” ve “.png” veya “.gif” bunun gibi uzantıları olmalı.

   Aşağıya sizin resmin .png uzantılı linkini yazdığım zaman,

   çalışıyor.

   Cevapla
  1. karacass

   Merhabalar ;
   Siteye yeni üye oldum sizin tarif ettiğiniz şekilde defalarca (GoogleEarth’ten bakabilirsiniz) aradım bir sürü site gezdim herkes rakım bilgisini görememekten şikayetçi olduğundan bahsetmiş fakat hepsi 2010 yılının ölü başlıkları.Yardımcı olacak biri varsa memnun olurum .

   Herkese iyi akşamlar.

   Cevapla
 1. Mert Basaran

  Sitenizi bu sene buldum. Son derece yararlı ve doğru bilgiler var. Elinize sağlık. Zaman zaman paylaşımlarda bulunmak için ben de üye oldum. Sevgiler,

  Cevapla
 2. patlangic (Berlin/Almanya, 41m)

  Geçen hafta Salı günü yağan çok az miktardaki kar ve ardından gelen ölümcül soğuklardan (-14’leri gördük) sonra bu sabah itibariyle nispeten daha yumuşak bir hava ve tatmin edici bir kar yağışıyla güne uyandık. Berlin’i her geçen gün Ankara’ya daha çok benzetiyorum; güneşli ama çivi gibi soğuk günlerden sonra gelen kar yağışı ve havanın yumuşamasıyla olsun, ”Aman fazla da yumuşamasın, 0’ın üstüne çıkmadan akşam olsun da yağan kara yazık olmasın” şeklinde ettirdiği dualarıyla olsun, hiç Ankara’yı özlettirmiyor bana bu şehir 🙂 Bu arada tahminlere göre şu saat itibariyle 0-1 derecelere çıkmamız gerekiyordu ama sabahtan beri -4C’de sabitlenmiş sıcaklıkla birlikte orta kuvvette yağış devam ediyor…

  http://aycanapak.files.wordpress.com/2014/01/fotoc49fraf-11.jpg http://aycanapak.files.wordpress.com/2014/01/fotoc49fraf-2-11.jpg

  Cevapla
 3. miyotis

  Bloglara yorum yapmak ne kadarda kadar da zormuş.. 🙂

  Güzel işler yapıyorsunuz sayenizde belki de yüzlerce kişiyi bilimle tanıştırdınız. Teşekkür ederim sizlere…

  Cevapla
 4. Ulaş_Bursa ( Nilüfer, Bursa 141)

  Bir damla düştü arabaya, sanki cennette hissettim kendimi. Bu nedir ya? Bırak sağanağı, bır yağmuru, çiselemeye hasret kaldık. Hele bir de Uludağ’ın etegınden kopmuş bir Nilüferli olarak işimiz çok daha zor. Kuraklık ve sıcaklık cok daha kotu Osmangazi’ye gore:(

  Cevapla
 5. patlangic (Sokullu/ANK, 1027m)

  Merhaba,

  Sitenizi yaklaşık üç senedir düzenli olarak takip ediyorum. Bugüne kadar kayıtlı üye olup yorum yapma ihtiyacı hissetmemiştim; bulunduğum yere yakın oturup yorumlarını dikkatle takip ettiğim Ankaralı diğer hava delilerinin yazdıklarının üstüne katacak bir şey bulamadığımdan belki de. Ancak yakın zamanda doktora eğitimim için Berlin’e taşınacağım. Bildiğim kadarıyla Berlin’de yaşayıp da oradaki güncel hava durumu bilgilerini düzenli olarak sitede paylaşan kimse yok; şu durumda üye olup yapacağım yorumların siteye daha çok katkısı olur diye düşündüm. Oraya gidene kadar kullanıcı adımda mevcut koordinatlarımın bilgisi olacak tabii.

  Aranıza katıldığım için mutluyum. Üyelik sistemini ‘anneye anlatır gibi’ anlatıp gözümde çok büyüyen bu işi kolayca halletmemi sağladığınız için de ayrıca teşekkür ederim. Sevgiler…

  Cevapla
   1. patlangic (Sokullu/ANK, 1027m)

    Hoşbulduk. Çok teşekkür ederim. Belki ileride birlikte bildiririz siteye Berlin’in hava durumu bilgilerini, kim bilir? 🙂 ODTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunuyum. Buradaki doktorayı bırakıp Humboldt ve Frei Üniversiteleri’nin ortak tıp fakültesi olan Charité’de yeni bir doktoraya başlayacağım.

    Cevapla
   1. patlangic (Sokullu/ANK, 1027m)

    Hoşbulduk 🙂 Evet evet biliyorum, çok yakın oturuyorduk hatta sanırım. Bu arada yıllardır şu sitede size ait okuduğum her yorumdan sonra sahip olduğunuz bilgi seviyesini görünce kendimi aciz hissetmeme sebep olduğunuz için de ben sizi kınıyorum! Şaka bir yana, iflah olmaz bir hayranınızım. Ankara’nın hava tahmini yıllardır White Fox’tan sorulur, kışın bir sistem yaklaşırken ilk onun yorumları okunur. Olumlu yorumlarına sevinilir, olumsuzlara üzülünür…Neyse, biraz daha konuşursam imza istemeye kadar gidecek iş, onun için susuyorum 🙂

    Cevapla
 6. jeomorfolog

  Konulara yorum yaz, twitterde takip et, mesaj yaz, ama havadelisi, meslektaşım Ozan Bey bir kez dahi cevap vermesin. Anlamadım vallahi. Yoksa görmüyor mu acaba?

  Cevapla
 7. cemalmoglu(Beylikdüzü 167 m)

  Gecenin bu vaktinde uyku tutmadı. Ben de bir hesap açayım dedim. Beylikdüzü’nden selamlar herkese. Türkiye’nin çoğu yerinde olduğu gibi burada da yazdan kalma günleri yaşıyoruz. Genelde ortalama olarak İstanbul merkeze göre 2-3 derece daha düşük sıcaklık değerlerine sahip bir bölgeden yorumlar ve bu bölgenin anlık hava durumu hakkında katkıda bulunmayı isterim sevgili havadelisi arkadaşlarım. İş yerim yine bu bölge civarlarındadır.

  Cevapla
   1. ihsan ( Bostancı/İST, 15m )

    Özür dileyerek lafa karışmak istedim. Bildiğim kadarıyla Türkiyenin kıyı şehirleri arasında ortalama en düşük kış sıcaklıklarına sahip şehir Tekirdağdır. İstanbul ile arasında yaklaşık olarak 1-1,5C oynuyor yanılmıyorsam.

    Cevapla
 8. Fatih (Beyşehir/Konya,1177m)

  Olmuştur inşallah…Beyşehir gölü ve arkada 2948m yükseklikteki Anamas dağı.

  Cevapla
 9. kaanmoda28

  Merhaba sonunda başardıkkk :):):) sitenızi 2 yıldır takip ediyorum herhangi bir yorum ya da resim yollamayı düşünmüyorum ama hakikaten böyle bir sitenin varlığından sonderece hoşnutum ve de gurur duyuyorum.. Başarılarınızın devamı dileğiyle….

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s