Yaza Devam


MGM/DMİ verilerine göre sıcaklık, Çarşamba saat 16 itibariyle mevsim normalinin Erzurum’da 4, Ankara’da 5, İstanbul’da 7, Adapazarı’nda 8, Edirne ve Balıkesir’de 9 derece üzerinde gerçekleşti. Durum yalnızca Şanlıurfa gibi birkaç güney ilinde ‘normal’.

Mevsimsiz sıcaklar yaklaşık bir hafta daha bizimle olacak. “Normal”e dönüş, gelecek haftanın sonunu dahi bulabilir gibi duruyor. Yani Eylül, Temmuz ve Ağustos’a benzeme eğilimini devam ettirerek, İstanbul ile ülkenin batı ve ortasındaki birçok yerde kendi normalinin üzerinde bir sıcaklık ortalamasıyla bitecek.

Reklam

Yaza Devam” üzerine 21 düşünce

 1. matematik havadelisi 980

  kızılcahamam da dediğiniz gibi kuşburnu ,aluç,gibi belirtilere bakarak sert bi kış bekleyenler çok inşallah bişeyler olacak.benim şöyle bir avantajım var. hemen dağın eteğinde olduğumuzdan 1 saat yürüyüş yapınca 1600 rakımlı yerlere ulaşıyorum kar görmeme ihtimali kalmıyor.

  Cevapla
 2. Fatih (Beyşehir/Konya,1177m)

  Önümüzdeki haftadan itibaren artık kurtulacagım bu havalardan.Modeller ne kadar değişken olsada bişeyşer belli olmaya başladı.Sıcak ve güneşi sevenler son haftanın tadını çıkarsın 🙂

  Cevapla
 3. grhc

  Ben iyice tırsmaya başladım bu sıcaklardan, her gün barajlara bakıyorum Bursa’da, Doğancı’da su seviyesi %34’e düşmüş.

  Cevapla
 4. Santiago (Florya - IST / 47m)

  1950’den bu yana normalden 1°C ve üzeri sıcak geçen 15 adet Eylül ayı var. Bunlardan 13 tanesinde takip eden Ekim ayı da normallerin üzerinde olmuş. Sıcak Eylül’ü takip eden 2 tane soğuk Ekim ayları ise 2010 ve 2011 yılları. Bu biraz olsun yüreklere su serpse de istatistiklere göre 2012 Ekim ayı ortalama sıcaklığının %85 oranda mevsim normallerinin üzerinde olacağı söylenebilir.

  Not: Veriler İstanbul içindir.

  Cevapla
  1. ihsan-(Bostancı-İST. 15mt.)

   İstatistiki veriler elbette bir şeyler anlatır bize. Ancak, hava tahmini yapabilmek için dikkate alabildiğimiz zaman aralığı o kadar küçük ki, milyonlarca yaşında olan dünyamız için neredeyse bir hiç. Bu sebeple emin ol Santiago çalışmana saygı duymakla birlikte çok da gerçekçi sonuçlar alabileceğimizi sanmıyorum. Bunun yerine, yerel halkın yıllar içinde oluşan ve nesilden nesile aktarılan birikimleri sanki daha bir tutarlı geliyor bana. Örneğin; İstanbul Şile civarlarındaki köylerde, özellikle de manav tabir ettikleri bölgenin daha eski yerlilerinin köylerinde bir söylence bilinen ve dilden dile aktarılan. Meşe ağacının meyvesi olan Palamut çok olursa eğer, o kış çok sert geçermiş. Hatta eskiden, palamutun bol olduğu yıllarda köylü kışlık yiyeceklerini her zamankinden çok daha fazla depolamak için uğraşırmış. Aynı zamanda, hayvanlarının ihtiyacı olan saman, yaprak gibi besinleride yine her zamankinden daha fazla stoklarmış. Bunlar benimde yeni öğrendiğim şeyler. Ne kadar doğrudur sanırım çok yakında test etme imkanına sahip olacağız. Neden mi? Şimdi sıkı dur. Bu yıl Meşe Palamutu o kadar çokmuş ki, yöre halkı şimdiden kış hazırlıklarına girişmiş. Ben, bunları bana anlatan Esenceli köyünden Selim beyin yalancısıyım. O sebeple, eğer aksi olursa sakın beni suçlamayın. Biliyorum hiç bir bilimselliği yok bu söylemin. Ancak unutmayalım, bilinen yüzlerce atasözümüzde nesilden nesile aktarıla aktarıla bugünlere gelmiş, bunların bir çoğunun doğruluğuda söylendikten yıllarca sonra anlaşılabilmiştir.

   Cevapla
 5. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Eylül ayının ilk 26 gününü baz aldığımızda İstanbul Atatürk Havalimanında ortalama sıcaklık 22,7 °C olmuş. Toplam yağış ise 15 mm. Uzun yıllar ortalamasına göre (1950-2012) ortalama sıcaklık 2,7 °C daha fazla ölçülmüş.

  Cevapla
  1. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 151 mt.)

   Eylül’ün ilk 26 günü olarak ortalama sıcaklık ve yağış değerleri:

   Balmumcu: 22,0°C – 10,4 mm.
   İstinye: 21,2°C – 1,6 mm.
   Beyazıt: 22,1°C – 12,8 mm.

   Bayrampaşa’da durum daha da vahim 🙂 23,1°C – 18,3 mm.

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s