‘Photoscape’ ile Resim Düzenleme ve Animasyon Oluşturma


Hava delileri yükleyecekleri resimleri düzenlemede zaman zaman sorun yaşıyorlar. Editörümüz Santiago, kısıtlı zamanından kullanarak, Windows kullanıcılarına resimleri kolaylıkla nasıl düzenleyeceklerini ve animasyon oluşturma işini bu yazının devamında anlatıyor. Kendisine çok teşekkür ederiz. Bu blogda bilmek değil, paylaşmak esas. Yazıyı eskidiğinde üst menüye de ekleyeceğim. – Havadelisi

Öncelikle bu adresten ‘Photoscape’ isimli programı indiriyoruz. Toplam 16,5 MB’lık bir program bu, dolayısıyla bilgisayarınızda çok fazla yer tutmaz ve çalışırken bilgisayarınızı zorlamaz.

Programı kurduktan sonra karşımıza çıkan ana ekran görüntüsü bu:

Gördüğünüz gibi bu küçük programla bir sürü şey yapabiliyoruz. Programı iyice kurcaladığınızda neler yapabileceğinizi göreceksiniz. Ben yine de temel olarak birkaç özelliği burada anlatayım.

1) Düzenleyici:

Resmin hemen sol altında orijinal boyutunu görebiliyoruz. Blogu kullanırken bizim tercihimiz yükleyeceğiniz fotoğrafın uzunluğunun maksimum 600 piksel olması. Aksi halde resim blogda sağa dogru uzuyor ve görüntü kirliliği yaratıyor. Resim yüksekliğinde ise herhangi bir sınırınız yok.

Peki, orijinal resmimizi nasıl küçülteceğiz? Yuvarlak içine aldığım bölümlerden “yeniden boyutlandırma”nın yanındaki oku tıklıyoruz.


“Daha fazla uzunluğu küçült: 600 px” i tıkladığınızda resminiz otomatik olarak yeni boyutuna gelecektir.

Parlaklık, renk vb. ayarları kendi tercihinize göre düzeltebilirsiniz. Yine yuvarlak içine aldıgım “nesne” bölümünde ise resmimizi, metin ve çeşitli kutucuklar ekleyerek zenginleştirebiliyoruz.


2) Toplu Düzenleyici:

Bu bölümde birçok resmi aynı anda düzenleyebiliyorsunuz. Örneğin radar görüntülerini kaydettiniz ve elinizde 20 tane resim var. Hepsini seçip sürükle-bırak yöntemiyle programa taşıyoruz. Bu bölümde programla ne yaparsak yapalım resimlerin tümü degişiyor. Yani genişliği 600 piksel olarak ayarladıgımızda tüm resimlerin boyutları 600 piksel oluyor. Metin ve diğer nesneleri de eklersek tüm resimlerde aynı görüntü aynı yerde çıkıyor. “Tümünü dönüştür” düğmesini tıklayarak işlemi sonlandırıyoruz.

3) Birleştirme:

Bu da çok hoş bir fonksiyon, istedigimiz kadar resmi alt alta, yan yana veya dört bir yana döşeyerek birleştiriyoruz.

4) Anigif:

Programın animasyon yapma bölümü de burası. Animasyon yapmak istedigimiz resimleri sürükle-bırak ile programa atıyoruz. Sağ sütundaki “saati degiştir” ile animasyon hızını, yine sağ alttaki yeniden boyutlandırma ile de GIF resminin boyutunu ayarlayabiliyoruz. Tercihimiz genişlik olarak yine 600 piksel ve altı.

Reklam

‘Photoscape’ ile Resim Düzenleme ve Animasyon Oluşturma” üzerine 7 düşünce

 1. hava ankara

  Animasyon yapma ile ilgili bir programa çok ihtiyacım vardı. Bununla ilgili en çok sıkıntıyı ben değil benim yüzümden Ozan Hocam çekmiştir 🙂 Animasyon yapamadığım bir sürü resim görsel olarak çok yer kaplıyordu çünkü. Bir programda hepsi varken zaten boyut küçültme için artık diğerlerini de kullanmaya gerek kalmıyor. Emeğine sağlık, çok teşekkürler.

  Cevapla
 2. Mert

  Valla Santiago çok işime yarayacak bir program. Hep buraya fotoğraf atayım diye uğraşıyorum ama zorlandığımdan bir türlü girişemedim bu işe hep okumakla yetindim. Çok sağol gerçekten günlük hayatta da çok lazım olacak bir program.

  Cevapla
 3. KRAL

  Alternatif: Windows’ta Office yüklü ise, resmin üstüne sağ tıklayıp “Birlikte aç” kısmına gelirseniz orda “Microsoft Office Picture Manager” var. Resmi o programla açtıktan sonra üstte “Resimleri Düzenle‘” kısmına girin orda sağ altta “Yeniden Boyutlandır” kısmı var. Oraya tıklayarak resminizin boyutunu küçültebilirsiniz…

  Cevapla
 4. Trakyalı

  Resim küçültme için alternatif:

  Normal fotoğrafı bilgisayarınızda açtıktan ve ekranda gördükten sonra “print screen – copy screen“e basarak, bunu “paint” programına yapıştırın. En son olarak “.jpg” formatında kaydederseniz dosya boyutu epey küçülüyor. Ben öyle yapıyorum , işe yarıyor genelde.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s