Üyelik Sistemine Geçiyoruz, Yorum ve Fotoğraf Ekleme Kolaylaşıyor


Özet: Blogu okumada herhangi bir kısıtlama olmayacak. Ama bundan böyle blogda yorum yapmak isteyen herkesin bir WordPress hesabının olması ve bu hesapla blogun takipçisi olması gerekecek. Fotoğraf paylaşmak istediğinizde de fotoğrafları kendi WordPress hesabınıza yükleyeceksiniz. Böylelikle paylaşılan fotoğrafların silinme/kaybolma riski tamamen ortadan kalkmış olacak. Ha bu arada, ücret mücret olmayacak ve gerçek isminizi kullanmanız gerekmeyecek. Her zamanki rumuzunuzla devam edebilirsiniz.
———————————–

WordPress üyesi ve blog takipçisi olmak, fotoğrafları kendi hesabınız üzerinden paylaşmak; bunları yapmadan yorum/fotoğraflar eklemekten çok daha kolay. Aşağıda anlattıklarımı sadece bir kereliğine yapmanız gerekiyor, o kadar. Anneye anlatır gibi anlatacağım, korkmayın…

A) Bir WordPress Hesabı Oluşturmak (halihazırda WordPress hesabınız varsa doğrudan bölüm B’ye geçebilirsiniz)

A1) http://tr.wordpress.com/ adresine gidin.

A2) Sağ üstteki “Giriş”e basın.

A3) Sağ alttaki “Kayıt Ol”a basın.

A4) Çıkan sayfada e-posta adresinizi ve diğer bilgileri girin (aşağıda örneği var). Eğer daha önce bir başkası tarafından alınmış bir blog adresi / kullanıcı adı yazarsanız sistem sizi uyaracaktır. Kullanıcı adınız ve yorum yapınca görünmesini istediğiniz rumuzunuz (ya da adınız) aynı olmak zorunda değil (nasıl değiştirileceğini aşağıda anlatacağım), o yüzden kullanıcı adının tam olarak istediğiniz ad olmamasına kafayı takmayın. Yalnız mutlaka geçerli ve size ait olan bir e-posta adresi girin, yoksa kaydınız tamamlanamaz.

1

Son olarak bu sayfanın en altındaki “Blog Oluştur”a tıklayın (oluşan blogu kullanmak zorunda değilsiniz, sadece kayıt oluyorsunuz).

A5) Bu aşamada, girmiş olduğunuz e-posta adresinize wordpress’ten bir posta gelecek. Bu postadaki “Activate Blog” linkine (eğer Türkçe geldiyse Türkçe’sine) tıklayın.

A6) Tebrikler! Kayıt oldunuz. Yeni bir sekme ya da pencerede WordPress kontrol paneli açılmış olmalı.

A7) Bloga yorum yaptığınızda görünmesini istediğiniz rumuzunuz veya adınız, kayıt olurken almış olduğunuz kullanıcı adınızla aynı değilse, yani örneğin “chihiro” kullanıcı adıyla kayıt oldunuzsa ama yorum yaptığınızda bunun “En Kral Çihiro” şeklinde görünmesini istiyorsanız… Aşağıdaki adresin “RUMUZUNUZ” kısmını kendi kullanıcı adınızla (küçük harflerle) değiştirerek tıklayın:

http:/RUMUZUNUZ.wordpress.com/wp-admin/users.php?page=grofiles-editor

(Bu adrese ayrıca, http://RUMUZUNUZ.wordpress.com/wp-admin/ adresindeki “RUMUZUNUZ” kısmını kendi kullanıcı adınızla (küçük harflerle) değiştirerek, çıkan sayfada sırasıyla sol sütundaki Kullanıcılar ve Profilim’e tıklayarak ulaşabilirsiniz).

Karşınıza şurası çıkacak:

“Display name publicly as” kısmını, yorum yaptığınızda adınızın ne olarak görünmesini istiyorsanız (mesela “En Kral Çihiro”) onunla değiştirin (blogda daha önce kullandığınız rumuzu tercih edin lütfen). Ayrıca, eğer “Çihiro (Konya, 1010 m)”, “Kral (Gaziantep, 800 m) , “Sirocco (Beylikdüzü/İST, 110 m)” gibi yerinizi belli eden şeyler yazarsanız süper olur. Sayılar rakımınızı (deniz seviyesinden yükseklik) belirtsin (GoogleEarth’ten bakabilirsiniz). Sayfanın sağ tarafındaki “Gravatar Değiştir” kısmından da, yorumunuzun yanında belirecek olan ikonu/fotoğrafı yükleyebilirsiniz. Daha sonra biraz üstteki “Update Profile”a tıklayın.

Bravo, işte bunu da hallettiniz.

——————————————————

B) WordPress Hesabınızla Blogun Takipçisi Olmak

B1) WordPress hesabınıza giriş yapmış (log in olmuş) olduğunuzdan emin olun. http://tr.wordpress.com/ adresine gidin. Eğer zaten giriş yapmış durumda iseniz aşağıdakine benzer bir görüntü çıkar:

Yok eğer aşağıdaki iki görüntüden biri çıkıyorsa kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak WordPress hesabınıza girin. “Beni hatırla”yı işaretleyerek giriş yaparsanız normalde sistem sizi dışarı atmaz.

B2) https://havadelisi.com/ adresine gidin. Sağ sütünun üst tarafındaki “Abone olayım” düğmesine basın (eğer bloga WordPress hesabınızla daha önce abone olduysanız, gösterdiğim yerde “You are following this blog” (bu blogu takip ediyorsunuz) yazar.)

Tebrikler, WordPress hesabınızla Hava Delisinin Not Defteri’nin üyesi oldunuz. Bundan sonra yukarıdakileri yapmanıza gerek olmadan kolayca yorum yapabilir ve resim yükleyebilirsiniz.

———————————————————————————–

C) Nasıl Yorum Yapacak ve Fotoğraflar Yükleyeceksiniz?

C0) (bu aşama genellikle gerekli değildir) WordPress hesabınıza giriş yapmış (log in olmuş) olduğunuzdan emin olun. Eğer emin değilseniz http://tr.wordpress.com/ adresine gidin. Giriş yapmış durumda iseniz aşağıdakine benzer bir görüntü çıkar:

Yok eğer aşağıdaki iki görüntüden biri çıkıyorsa kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak WordPress hesabınıza girin. “Beni hatırla”yı işaretleyerek giriş yaparsanız normalde sistem sizi dışarı atmaz.

C1) Diyelim ki havadelisi.com’da dolaşırken yorum yapmak istediniz. Her zaman yaptığınız gibi yorum kutusuna ulaşın (eğer birine cevap veriyorsanız, yorum kutusuna, cevabı yazmak istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayarak ulaşın!). Kutunun içine tıkladığınızda, kutunun altında “Rumuzunuz: WordPress hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz” diye bir bilgilendirme göreceksiniz.

Bu bilgilendirme, yorumu otomatikman WordPress rumuzunuz ve e-posta adresinizle yapacağınız anlamına gelir (e-posta adresinizi başkaları asla görmez, sadece yorumunuzu onaylayacak olan editörler görür!). Yani artık her yorum yaptığınızda kullanıcı adı ve e-posta adresi yazmanıza gerek olmayacak!

C2) Yorumunuzu kutuya yazın.

C3) Doğrudan aşağıdaki linki kullanarak kendi hesabınıza ait fotoğraflar yükleme sayfasına gidebilirsiniz.

http://RUMUZUNUZ.wordpress.com/wp-admin/media-new.php

Tabii ki “RUMUZUNUZ” kısmını kendi blogunuzun ismiyle (küçük harflerle) değiştireceksiniz. Fotoğraflar yükleme sayfasını tarayıcınızın sekmelerinden birinde sürekli açık tutarsanız işiniz kolaylaşır, ben öyle yapıyorum.

C4) Yükleyeceğiniz resmi masaüstünüzden kesikli çizgilerin içine sürükleyin (aşağıda). Birden fazla resmi de aynı anda sürükleyebilirsiniz. Fotoğraflarınız otomatik olarak yüklenecektir. Sürüklemeyi tercih etmezseniz, ortadaki “Dosyaları seç”e basıp yükleyeceğiniz dosyayı/dosyaları bilgisayarınızdan seçin.

C5) Bunu yaptıktan sonra, dosyanın adresine ulaşmak için önce “düzenle”ye tıklıyorsunuz.

2

Açılan sayfada, aşağıda belirttiğim yerin içine önce çift tıklayıp sonra da sağ tıklayıp “kopyala” derseniz resim linkini kopyalamış olursunuz:

3

Şimdi yorumunuza geri dönüp linki yorumun içine yapıştırabilirsiniz:

C6) Hesabınıza yüklediğiniz resimler, size ait “medya kütüphanesi”nde saklanır (bu arada kütüphanede sadece size ait 3 GB’lık yer var). Bu resimlerin linklerine ileriki bir zamanda ulaşmak isterseniz, WordPress kontrol panelinizin sol sütununda “Medya”nın altında biraz daha küçük harfle kendine yer bulmuş olan “Kütüphane”ye tıklayın. Sonra da, linkini tekrar kopyalamak istediğiniz resmin altında belirecek olan “Düzenle” düğmesine tıklayın. Resmin adresini göreceksiniz.

Özellikle blogun uzun süreli müdavimi olan hava delisi arkadaşlarımdan üyelik sistemini benimsemelerini rica ediyorum. Şimdiden hepinize çok teşekkür ederim. Yükleyecekleri resimleri güzelleştirmek ve resimlerden animasyon yapmak isteyen arkadaşlar, editörümüz Santiago’nun şu yazısına göz atabilirler.

Üyelik Sistemine Geçiyoruz, Yorum ve Fotoğraf Ekleme Kolaylaşıyor” üzerine 216 düşünce

 1. Oric

  26 Eylül’de 30C’ye ulaştık İstanbul’da, bir bakıma Eylül sonunda Temmuz’u yaşıyoruz. Lütfen biri bunun basınç dağılımlarından kaynaklanan bir anomali olduğunu ve kışa referans olmayacağını söylesin.

  Cevapla
 2. Akureyri (Acıbadem-45 m /Suadiye-18 m)

  Bende rakım bilgilerimi ekledim. Rumuzlara rakım eklemek gerçekten çok iyi bir fikir oldu. Bu arada I Phone kullanan arkadaşlara “elevation” adlı uygulamayı tavsiye ederim. Bulunduğunuz noktanın rakımını size bu uygulama gösteriyor. Özellikle seyahatlerde sürekli kullanıyorum.

  Cevapla
  1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

   Bu kadar İsviçrelileştiğim için özür dilerim ama bence bu lokasyon/rakım gösterme işine de bir standart getirelim 🙂

   Hem ev hem işyeri yerine, bence herkes sadece evini yazsın. Çünkü sabah uyanınca gördüğünüz mekan orası, akşam eve dönünce yine aynı. Hem ev hem işyeri yazılırsa her seferinde “şuradan bildiriyorum” yazmak icap edecek, saçma olacak. Ayrıca il ismi mutlaka yazılsın. Büyük şehirlerde semt, ufaklarda ilçe/merkez yazılsın. Örnekleri aşağıya giriyorum (“,” ve “/” kullanımı da standart olsun).

   Akureyri (Acıbadem/İST, 45m)
   El Nino (Yenikapı/İST, 7m)
   Fatih (Beyşehir/Konya, 1171m)

   İş yerinden mesaj girilirken “şuradan bildiriyorum” diye eklensin. Ya da iş yerine gidildiğinde görünen isim değiştirilsin.

   Akureyri (Suadiye/İST, 18m)

   gibi… Siz de fikrinizi yazın

   Cevapla
   1. Akureyri (Acıbadem/İST, 45m)

    Tamamdır, sadece ev bilgilerini bıraktım. Benim ev ve işyerim nispeten yakın sayılır, meteoerolojik olarak önemli farklılıklar olmuyor, fakat özellikle İstanbul’da TEM Hattında , 150 m ve üzeri rakım da işyerleri olanlar, bence mutlaka rumuzlarında iş yerlerini belirtsin.

    Cevapla
   1. Fatih (Beyşehir/Konya,1177m)

    Tamamdır Ozan hocam. Bakıyormuşuz ilk kar Erzurum’dan sonra buraya düşüyormuş 🙂

    Cevapla
  1. Havadelisi (Moda/İstanbul) Yazıyı Yazan

   Safa getirdin.

   Senin yüksek bir yerde oturman aklıma getirdi, İsviçre forumlarında herkes, rapor verdiği yerin rakımını da yazıyordu rumuzunun yanında “Mami (Bahçecik/Kocaeli, 260 m)” gibi… Ben o şekilde değiştireyim bakayım.

   Cevapla
 3. Kar avcısı

  Bilgisayarım üyelik sayfasını açmıyor. Başka bir yerden girebilirsem bende üye olacağım.

  Cevapla
 4. Akureyri (Acıbadem/Suadiye)

  Ben de üye oldum. Açıkçası üye olmak için form doldurmak, şifre seçmek gibi prosedürleri hiç sevmiyorum, başka çaresi olmadığı için yaptım. Umarım tüm siteyi takip edenler üye olur, böylelikle yorumlarda azalma olmaz. Ciddi, bilimsel yorumların yanında, daha amatör yorumları da aralarda okumak keyifli oluyor çünkü. Çok başarılar. Bol sistemli bir kış dilerim.

  Cevapla
 5. faseay

  Hotmail’ime 2 gün oldu hala link gelmedi. Tekrar deneyince 2 gün içinde bu kullanıcı aktif olacak diyor.

  Cevapla
 6. paltocu - osmanbey/ist

  Teşekkür ederim hocam ama gerçekten işim palto kaban imalatı ve toptan satışı. O yüzden 2 senedir sizi takip ederek sizler gibi soğuk sistemleri ve kar yağışlarını dört gözle bekliyorum 🙂

  Cevapla
   1. paltocu - osmanbey/istpaltocu

    Tabii ki kış olduğu zaman nasıl forumun müdavimleri artıyorsa bizim de arayanımız soranımız artıyor 🙂 Bu arada ünlü markaların fason işlerini de dikiyorum (sabri özel, damat gibi) kaşmir paltoya ihtiyacı olan siteden arkadaşlarımıza kapım her zaman açık…

    Cevapla
 7. sappokinowa

  Gereksiz bir aksiyon böyle hissediyorum, üzgünüm. Neden yani?, site zaten iyi bir çizgi de gitmiyormuydu?, zaten amaçladığınız gereksiz, bilimsel olmayan abuk sabuk kehanetlerden yorumlardan arınmamışmıydı burası ? . Bilemedim… yani site şimdi daha mı kaliteli, daha mı elit olacak ya da oldu?…belki benim de üyelik sistemlerine karşı bi alerjim var ama, baştan anlattıklarınızı okumama rağmen içimde anlattıklarınıza ve haliyle bunun gerekliliğine dair bir hissiyat maalesef ki oluşamadı, kalite ve ciddiyet zaten belli bir seviyeye ulaşmamışmıydı?. Bu siteyi çok seven biri olarak bunları yazmak istedim, ha üye olmak çok mu zor?, beni öldürürmü?, elbette hayır…belki bi kaç gün sonra fikir değiştirip olabilirim de, ama anlattıklarınızın gerekliliğine inanmam gerekiyor en başta… sevgiler

  Cevapla
  1. Havadelisi (Moda/İstanbul) Yazıyı Yazan

   Sizi ikna etmek için bir iki şey daha söyleyeyim. Bir sürü abuk subuk yorum da yapılıyor bu siteye, onaylamadığımız için görmüyorsunuz. Bu abuk subuk yorumları yapanların hemen hepsi, bizim buraya gösterdiğimiz özenin %10’unu dahi esirgeyen tipler. Ayrıca bu tipler farklı rumuzlarla gelip sinir bozucu da olabiliyorlar. Dediğim gibi, onaylamadığımız için görmüyorsunuz. Bu bir, site yöneticisi ve editörler açısından bakılırsa yani…

   İkincisi, bir deneyin çok seveceksiniz yeni sistemi, şöyle ki her yorumda isim e-posta girmenize gerek olmayacak ve kendinize ait bir medya kütüphaneniz olacak. Anıların silinme riski yok (kendiniz silmediğiniz sürece tabii).

   Cevapla
  1. welbane (washington, dc)

   Hocam hem is hem egitim ama bu sene sadece okulluyuz neyse ki.. Artik pelerinsiz cikamiyoruz sahalara ama yakismis herkese kisin sicak tutar hem. Onur hocam sizin oralarda don hadisesi falan gorunmeye basladi herhalde bi kac gundur, biz de geceleri tek hanelileri goruyoruz, agaclar da birer ikiser kizillanmaya basladi, aksamustleri hirka gerekiyor. Sonbahar geldi velhasil. Basta blizzard olmak uzere ekstrem hava hadiseli gunlerde gorusmek uzere…

   Cevapla
 8. Onur(East Lansing, MI)

  Ozan oldugunu dusunuyorum. Kafama takilan birsey vardi, olur da farkli bir yerden yazmaya baslarsak ve nickimizi bu yeni yere gore degistirirsek eski yazdiklarimizda da nick degisiyor mu diye dusundum.

  Senin denemelerine bakacak olursak, yazinin yazildigi an nick nasilsa(adres nasilsa) oyle kaliyor.
  Guzel oldu..

  Cevapla
 9. Havadelisi (Moda/İst) Yazıyı Yazan

  A7) Bloga yorum yaptığınızda görünmesini istediğiniz rumuzunuz veya adınız, kayıt olurken almış olduğunuz kullanıcı adınızla aynı değilse, yani örneğin “chihiro” kullanıcı adıyla kayıt oldunuzsa ama yorum yaptığınızda bunun “Çihiro (Konya)” şeklinde görünmesini istiyorsanız… Aşağıdaki adresin “drhavadelisi” kısmını kendi kullanıcı adınızla değiştirerek tıklayın:

  http://drhavadelisi.wordpress.com/wp-admin/users.php?page=grofiles-editor

  (Bu adrese ayrıca, http://drhavadelisi.wordpress.com/wp-admin/ adresindeki “drhavadelisi” kısmını kendi kullanıcı adınızla değiştirerek, çıkan sayfada sırasıyla sol sütundaki Kullanıcılar ve Profilim’e tıklayarak ulaşabilirsiniz).

  Karşınıza şurası çıkacak:

  “Display name publicly as” kısmını, yorum yaptığınızda adınızın ne olarak görünmesini istiyorsanız onunla değiştirin (blogda daha önce kullandığınız rumuzu tercih edin lütfen). Ayrıca, eğer “Çihiro (Konya)”, “Kral (Gaziantep)”, “Sirocco – (Beylikdüzü/İst)” gibi yerinizi belli eden şeyler yazarsanız süper olur. Daha sonra biraz üstteki “Update Profile”a tıklayın.

  Bravo, işte bunu da hallettiniz.

  Cevapla
 10. mekansaletki

  Hocam güzel bir düşünce. Fakat mehmet göktuğ’u kabul etmediği için yeni kullanıcı adım mehmetgoktug.

  Cevapla
 11. cihiro

  Eline sağlık, güzel bir uygulama. Türkçe karakterleri kabul etmemesi iyi değil ama. çihiro’nun ç’sini kabul etmiyor. cihiro da estetik değil. En iyisi orjinal adına dönmek: chihiro. Dur ben yeni bir hesap alayım 🙂

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   A7) Bloga yorum yaptığınızda görünmesini istediğiniz rumuzunuz veya adınız, kayıt olurken almış olduğunuz kullanıcı adınızla aynı değilse, yani örneğin “chihiro” kullanıcı adıyla kayıt oldunuzsa ama yorum yaptığınızda bunun “En Kral Çihiro” şeklinde görünmesini istiyorsanız… Aşağıdaki adresin “drhavadelisi” kısmını kendi kullanıcı adınızla değiştirerek tıklayın:

   http://drhavadelisi.wordpress.com/wp-admin/users.php?page=grofiles-editor

   (Bu adrese ayrıca, http://drhavadelisi.wordpress.com/wp-admin/ adresindeki “drhavadelisi” kısmını kendi kullanıcı adınızla değiştirerek, çıkan sayfada sırasıyla Kullanıcılar ve Profilim’e tıklayarak ulaşabilirsiniz).

   Karşınıza şurası çıkacak:

   “Display name publicly as” kısmını, yorum yaptığınızda adınızın ne olarak görünmesini istiyorsanız onunla (örneğin “Semih-Tuzla”) değiştirin (blogda daha önce kullandığınız rumuzu tercih edin lütfen). Daha sonra biraz üstteki “Update Profile”a tıklayın.

   Bravo, işte bunu da hallettiniz..

   Cevapla
   1. emre

    sanırım oldu

    İsminizi ve e-mailinizi kendiniz girmediyseniz, otomatik çıktılarsa olmuştur. Bir kontrol edin. – Ozan

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s