Havalar Hepten Serinliyor


İstanbul’da gece sıcaklıkları bir süredir çok iyi gidiyor, hatta ben pikeyi sabaha karşı hanımın üzerinden kendi üzerime doğru çekiyorum… Homurdanmalar baş gösteriyor ama olsun, 2012 yazının acı ve terli hatıralarının yanında lafı mı olur? Gündüzler de güzel, rüzgar sayesinde rahatsızlık asgari seviyede. Denize uzak yerlerde geceler zaten bir süredir soğuk.

Cuma gününden itibaren kuzey ve iç bölgelerde sıcaklıklar daha da azalacak, çoğu yerde mevsim normallerine, hatta belki biraz altına inecek. Böylece -özellikle akşama doğru- herkesin, üzerine ince de olsa bir şey alması icap edecek. Sonbaharın geldiği artık şüpheye yer bırakmayacak şekilde hissedilecek.

Bu havalar kolaylıkla, “klima altında uzun süre durma etkisi” yaratacağından, soğuk algınlıklarına karşı dikkatli olmanızda fayda var. Serinlemeye eşlik edecek yağışların kuvveti ise -şimdilik- üzerinde konuşmaya değecek kadar görünmüyor.

Havanın karakteri değişene, daha kuvvetli yağmurlar getiren bir ‘sistem’ ortaya çıkana kadar, güncel hava olaylarını bu başlık altında tartışalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Reklam

Havalar Hepten Serinliyor” üzerine 24 düşünce

 1. faseay

  Saat 01:10 itibarıyla heyecan başladı.İşten eve yeni geldim modellerde vardı ama ihtimal vermemiştim. Kütleler oluşmaya başlamış ve saldırıya geçmiş.İlk şimşeğimide gördüm bu arada.Bundan sonrası artık rastgele.

  Cevapla
   1. faseay

    Gebze veTuzla’nın bir kısmı Kartal,Maltepe ve Bostancı civarı Avrupa yakasına geçmedi.Yağışı bekledim yatağa girdiğimde saat 03:00 idi

    Cevapla
 2. White Fox

  Bu gece Makedonya’daki trof, yarın öğleye doğru gelişerek Batı Trakya’da tam bir yukarı seviye alçağına dönüşecek. Bu ULL alanı Marmara bölgesinin kuzey ve batısında da yarın kısa süreli sağanaklar yapabilir.

  1

  Cevapla
 3. ALKIM

  Aşağıdaki yorumun altına devam etmeliydim aslında ama orası çok dolduğundan bağımsız yorum olarak giriyorum. ECMWF müthiş bir dönüş yaparak GFS’in dediğine geldi. GFS kararlılığını bozmadı ve sezona ECMWF’in 1-0 önünde girdi. 🙂 Yarın MGM’nin cumartesi tahmini de bu doğrultuda değişecek elbette. Hatta ben İstanbullulara bir çağrıda bulunuyorum. Mayolarınızı hazırlayıp denize gidin. Haftasonu 30 derecelerin görülebileceği bol güneşli ve en azından cumartesi günü hafif rüzgarlı veya hiç rüzgarsız bir gün geçirilecek. Cumartesi akşamı açık hava organizasyonları için gayet uygun. Kaçırmamak lazım.

  Cevapla
   1. carcass

    Adriyatik Denizi’ne serin havayı GFS de indirmiş ama sonrasında İtalya üzerinde sabitlemiş resmen.

    Cevapla
   2. tolgamemet

    dediğniz oldu yağış bitti.Zaten sıcak hava beklersek fazlasıyla geliyor ama serin ve yağışlı havalar hep kırpılarak geliyor o yüzden uzun süreli tahminlere bakasım bile gelmez oldu.

    Cevapla
 4. faseay

  Umudumuz yarın Romanya üzerinden gelecek olan yağışta.Bana bu Cuma gününden daha iyi olacak gibi geliyor.

  Cevapla
  1. Ömer Gül

   Bencede yarın marmara bölgesi için yağışı wrf modeli yakalamış yanlız ben ayın 15’inde gelicek sistemi merak ediyorum yağış konusunda sıkıntı yaratacak güce erişebilir soğumada olabilir takip etmekte fayda var.!

   Cevapla
  2. White Fox

   Çünkü WRF modeli yer seviyesindeki nemi yüksek aldığı için deniz etkisi bantlarını basıyor. WRF’ye göre Nem oranını denizde en az %80 yapmış. Hatta kara üstünde mesela Sarıyer’de %90’lık yerler var bu yüzden çok doğal olarak model Sarıyer’e yağış vermiş.

   Şüpheli bir durum… nem o kadar yüksek olmassa o senaryo da düşer…yarın sabah nem durumunu takip etmek lazım.

   Cevapla
 5. White Fox

  Afyon civarında tam olarak neden oluştuğunu çözemediğim (muhtemelen bir kısa dalga trofu) esrarengiz kütle:
  http://ompldr.org/vZmVpaQ
  Rüzgarın hızı son 1 saatte Ankara’da 44, Kırıkkale’de 50, Kırşehir’de 61 km saati buldu.
  Bir de neden Çorum’da rüzgar 9, Konya Kulu’da 2 km saatken Kırşehir – Kırıkkale bu kadar uçuyor ? Çankırı 0, Nevşehir ve Aksaray’da da rüzgar çok az.
  http://ompldr.org/vZmVpaw

  Cevapla
  1. White Fox

   Sabaha karşı rüzgarın saatteki hızı Kırşehir’deki meteoroloji istasyonuna göre 87 kilometre saate kadar ulaşmış. Ki orası bizim burası kadar yüksek ve 2 tepe arasında kalmıyor ve kuzeyinde apartmanlar var. Orda bile 87 ise burda en az 100 olmuş olabilir.

   2

   Az önce babamla bahçeye çıktım, 2 hane ötede komşunun 23 yıllık mavi ladın ağacı fırtınadna sağ çıkamamış. Elin adamı tam bir çamdelisiydi, titizlikle o ağaca özel ithal gümrelerle büyütmeye çalışmıştı. Yazık oldu adama, dokunsan ağlayacak gibiydi. Neyseki bizim çamlarda bir sorun yok, sadece açıktaki saksılar devrilmiş.

   18 Nisan 2012’deki kum fırtınası kadar bunun da etki gücü yarışır düzeydeydi. Tek farkı bu rüzgar kuzeyden geldiği için temiz ve yereldi.

   Cevapla
 6. faseay

  Neyse en azından serinleyeceğiz diye avunalım bari. Modellere bakılırsa hiçbir heyecanı kalmadı sistemin. Hafta tatilim de Cuma’ydı bu hafta, keyifli geçiririm diye bakmıştım. Gerçi MGM’ye bakarsan coşturmuş ama, biraz abartılı bence.

  Cevapla
   1. faseay

    Hocam klima koymanız gayet güzel olmuş o sıcaklığa göre.Şu şekilde anlam verebiliriz cihazlara.Vantilatör hissedilen sıcaklığı düşürüyor 30-25 arası.Klima soğutuyor 10-25 arası.Buzdolabı 0-10 arası üşütüyor.Derindondurucuda 0 ve eksili değerler için kullanılabilir.Sıcaklık haritalarını bu şekilde yapmak lazım aslında

    Cevapla
 7. White Fox

  İstanbul bence cuma akşamı yer yer 10 mm’nin üstünde yağış alabilir. Özellikle cuma akşamı radarda Karadeniz’de oluşacak sarışınların boğaz hattı boyunca sağanaklara yol açma şansı yüksek görünüyor.
  Cuma akşamı troflardan bir tanesini Avrupa yakasından diğerini Soçi civarından geçiriyorum.

  1

  Cevapla
 8. faseay

  Önce vantilatör şimdi klima kışın da derin dondurucu koyarız açtığımız başlıklara 🙂 Sevdim bu işi

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s