Havalar Hepten Serinliyor


İstanbul’da gece sıcaklıkları bir süredir çok iyi gidiyor, hatta ben pikeyi sabaha karşı hanımın üzerinden kendi üzerime doğru çekiyorum… Homurdanmalar baş gösteriyor ama olsun, 2012 yazının acı ve terli hatıralarının yanında lafı mı olur? Gündüzler de güzel, rüzgar sayesinde rahatsızlık asgari seviyede. Denize uzak yerlerde geceler zaten bir süredir soğuk.

Cuma gününden itibaren kuzey ve iç bölgelerde sıcaklıklar daha da azalacak, çoğu yerde mevsim normallerine, hatta belki biraz altına inecek. Böylece -özellikle akşama doğru- herkesin, üzerine ince de olsa bir şey alması icap edecek. Sonbaharın geldiği artık şüpheye yer bırakmayacak şekilde hissedilecek.

Bu havalar kolaylıkla, “klima altında uzun süre durma etkisi” yaratacağından, soğuk algınlıklarına karşı dikkatli olmanızda fayda var. Serinlemeye eşlik edecek yağışların kuvveti ise -şimdilik- üzerinde konuşmaya değecek kadar görünmüyor.

Havanın karakteri değişene, daha kuvvetli yağmurlar getiren bir ‘sistem’ ortaya çıkana kadar, güncel hava olaylarını bu başlık altında tartışalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Bu yazı Hava tahmin modelleri, Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

24 Responses to Havalar Hepten Serinliyor

 1. faseay dedi ki:

  Saat 01:10 itibarıyla heyecan başladı.İşten eve yeni geldim modellerde vardı ama ihtimal vermemiştim. Kütleler oluşmaya başlamış ve saldırıya geçmiş.İlk şimşeğimide gördüm bu arada.Bundan sonrası artık rastgele.

  • iklimancero dedi ki:

   Ne tarafta oldu bu hadise? Levent’te bir şey yok idi.

   • faseay dedi ki:

    Gebze veTuzla’nın bir kısmı Kartal,Maltepe ve Bostancı civarı Avrupa yakasına geçmedi.Yağışı bekledim yatağa girdiğimde saat 03:00 idi

 2. White Fox dedi ki:

  Bu gece Makedonya’daki trof, yarın öğleye doğru gelişerek Batı Trakya’da tam bir yukarı seviye alçağına dönüşecek. Bu ULL alanı Marmara bölgesinin kuzey ve batısında da yarın kısa süreli sağanaklar yapabilir.

  1

 3. ALKIM dedi ki:

  Aşağıdaki yorumun altına devam etmeliydim aslında ama orası çok dolduğundan bağımsız yorum olarak giriyorum. ECMWF müthiş bir dönüş yaparak GFS’in dediğine geldi. GFS kararlılığını bozmadı ve sezona ECMWF’in 1-0 önünde girdi. 🙂 Yarın MGM’nin cumartesi tahmini de bu doğrultuda değişecek elbette. Hatta ben İstanbullulara bir çağrıda bulunuyorum. Mayolarınızı hazırlayıp denize gidin. Haftasonu 30 derecelerin görülebileceği bol güneşli ve en azından cumartesi günü hafif rüzgarlı veya hiç rüzgarsız bir gün geçirilecek. Cumartesi akşamı açık hava organizasyonları için gayet uygun. Kaçırmamak lazım.

 4. grhc dedi ki:

  ECMWF ayın 15’i için güzel yağış veriyor, GFS’de ise tık yok henüz

  1

  • anemodulion dedi ki:

   O kadar ümitlenmeyin bence. Daha 5 gün var. Her zamanki gibi bu yağış da kırpıla kırpıla kuş kadar bir şey olur, öyle gelir 🙂

   • carcass dedi ki:

    Adriyatik Denizi’ne serin havayı GFS de indirmiş ama sonrasında İtalya üzerinde sabitlemiş resmen.

   • tolgamemet dedi ki:

    dediğniz oldu yağış bitti.Zaten sıcak hava beklersek fazlasıyla geliyor ama serin ve yağışlı havalar hep kırpılarak geliyor o yüzden uzun süreli tahminlere bakasım bile gelmez oldu.

 5. Havadelisi dedi ki:

  Çarşamba 52, Hopa 73 mm…

  1

 6. faseay dedi ki:

  Umudumuz yarın Romanya üzerinden gelecek olan yağışta.Bana bu Cuma gününden daha iyi olacak gibi geliyor.

  • Ömer Gül dedi ki:

   Bencede yarın marmara bölgesi için yağışı wrf modeli yakalamış yanlız ben ayın 15’inde gelicek sistemi merak ediyorum yağış konusunda sıkıntı yaratacak güce erişebilir soğumada olabilir takip etmekte fayda var.!

  • White Fox dedi ki:

   Çünkü WRF modeli yer seviyesindeki nemi yüksek aldığı için deniz etkisi bantlarını basıyor. WRF’ye göre Nem oranını denizde en az %80 yapmış. Hatta kara üstünde mesela Sarıyer’de %90’lık yerler var bu yüzden çok doğal olarak model Sarıyer’e yağış vermiş.

   Şüpheli bir durum… nem o kadar yüksek olmassa o senaryo da düşer…yarın sabah nem durumunu takip etmek lazım.

 7. farukcan dedi ki:

  kışında lodos esincede soba koyarız

 8. White Fox dedi ki:

  Afyon civarında tam olarak neden oluştuğunu çözemediğim (muhtemelen bir kısa dalga trofu) esrarengiz kütle:
  http://ompldr.org/vZmVpaQ
  Rüzgarın hızı son 1 saatte Ankara’da 44, Kırıkkale’de 50, Kırşehir’de 61 km saati buldu.
  Bir de neden Çorum’da rüzgar 9, Konya Kulu’da 2 km saatken Kırşehir – Kırıkkale bu kadar uçuyor ? Çankırı 0, Nevşehir ve Aksaray’da da rüzgar çok az.
  http://ompldr.org/vZmVpaw

  • White Fox dedi ki:

   Sabaha karşı rüzgarın saatteki hızı Kırşehir’deki meteoroloji istasyonuna göre 87 kilometre saate kadar ulaşmış. Ki orası bizim burası kadar yüksek ve 2 tepe arasında kalmıyor ve kuzeyinde apartmanlar var. Orda bile 87 ise burda en az 100 olmuş olabilir.

   2

   Az önce babamla bahçeye çıktım, 2 hane ötede komşunun 23 yıllık mavi ladın ağacı fırtınadna sağ çıkamamış. Elin adamı tam bir çamdelisiydi, titizlikle o ağaca özel ithal gümrelerle büyütmeye çalışmıştı. Yazık oldu adama, dokunsan ağlayacak gibiydi. Neyseki bizim çamlarda bir sorun yok, sadece açıktaki saksılar devrilmiş.

   18 Nisan 2012’deki kum fırtınası kadar bunun da etki gücü yarışır düzeydeydi. Tek farkı bu rüzgar kuzeyden geldiği için temiz ve yereldi.

 9. tolgamemet dedi ki:

  ankara civarı kurak galiba yine neyse serinlemek bile güzel

 10. faseay dedi ki:

  Neyse en azından serinleyeceğiz diye avunalım bari. Modellere bakılırsa hiçbir heyecanı kalmadı sistemin. Hafta tatilim de Cuma’ydı bu hafta, keyifli geçiririm diye bakmıştım. Gerçi MGM’ye bakarsan coşturmuş ama, biraz abartılı bence.

  • Havadelisi dedi ki:

   Ben de şimdi baktım, bir halt kalmamış yahu. Yazıklar olsun. O kadar da klima koyduyduk 🙂

   • faseay dedi ki:

    Hocam klima koymanız gayet güzel olmuş o sıcaklığa göre.Şu şekilde anlam verebiliriz cihazlara.Vantilatör hissedilen sıcaklığı düşürüyor 30-25 arası.Klima soğutuyor 10-25 arası.Buzdolabı 0-10 arası üşütüyor.Derindondurucuda 0 ve eksili değerler için kullanılabilir.Sıcaklık haritalarını bu şekilde yapmak lazım aslında

 11. Drummer dedi ki:

  Klima henüz çalışmadı. %90 nem. Birkaç gündür iyiydi ama terden sıçana döndük yine.

 12. White Fox dedi ki:

  İstanbul bence cuma akşamı yer yer 10 mm’nin üstünde yağış alabilir. Özellikle cuma akşamı radarda Karadeniz’de oluşacak sarışınların boğaz hattı boyunca sağanaklara yol açma şansı yüksek görünüyor.
  Cuma akşamı troflardan bir tanesini Avrupa yakasından diğerini Soçi civarından geçiriyorum.

  1

 13. faseay dedi ki:

  Önce vantilatör şimdi klima kışın da derin dondurucu koyarız açtığımız başlıklara 🙂 Sevdim bu işi

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s