Yoksa Eylül De Mi Sıcak Olacak?


**********************
Okumaya üşenenler için özet: Temmuz’un sonunda tarihsel eğilimlerden yola çıkarak yaptığımız Ağustos tahmini doğru çıktı. Havalar -ortalamada- sıcak oldu. Eylül için de aynı yöntemi uygularsak… İstanbul’da (ve Türkiye’nin batısında) Ağustos ayı normalden sıcak geçtiği için Eylül ayının da kendi normalinden sıcak geçme olasılığı, serin geçme olasılığından yüksektir diyebiliriz. Ayrıca -bundan bağımsız olarak- hava tahmin modelleri de Eylül ayının en azından ilk günlerinin normalden sıcak geçeceği konusunda hemfikir. Fakat tüm bunlar, Eylül’de de serin ve yağmurlu günler olmayacağı anlamına gelmiyor.
**********************

İstanbul’un verilerinden yola çıkarak konuşuyorum, ama sıcaklık bölgesel olarak tutarlı  bir değişken olduğu için, Türkiye’nin batısında oturuyorsanız söylediklerim sizin şehriniz için de az çok geçerlidir: Bu gece geride bırakacağımız Ağustos ayı, ara ara yaşanan serinliklere rağmen İstanbul’da normalden 1-2 derece daha sıcak oldu (tarihsel/istatistiki eğilimlere uygun olarak). Bunu ENKA’nın Balmumcu otomatik istasyonunun verilerinden yola çıkarak söylüyorum.

İstanbul’un Kartal istasyonunun uzun yıllar Ağustos ayı ortalama sıcaklığı (şu bağlantıya göre) 24.2 derece imiş, Balmumcu’nun uzun yıllar ortalamasının Kartal’ınkinden azcık daha düşük olacağını varsayarsak, Balmumcu’da normalden sapmanın 1-2 derece arasında olduğunu söyleyebiliriz (tabii ki kesin sayıları Eylül ayı içerisinde MGM söyleyecektir, Atatürk Havalimanı verileriyle haşır neşir olmayı seven editörümüz Santiago da belki bize yardımcı olabilir).

Gelelim tarihsel eğilimlere göre Eylül’deki durumun ne olabileceğine… Aşağıdaki tabloda görüldüğü ve şu yazıda ayrıntılı olarak izah ettiğim gibi, özellikle yazın ve sonbahara geçişte, aylık ortalama sıcaklığın normalden sapışı, bir önceki ayın normalden sapışına uyum gösteriyor.

En kuvvetli ilişki (0.56 korelasyon) Temmuz ve takip eden Ağustos arasında… Onun için normalden sıcak geçen bir Temmuz’dan sonra yine normalden sıcak bir Ağustos’un gelmesi sürpriz değil. Aynı ilişki, Temmuz-Ağustos arasındaki kadar kuvvetli olmasa da, Ağustos-Eylül arasında da var (0.46 korelasyon). Yani yine, “sıcak Ağustos’u  -genelde- sıcak Eylül takip eder” diyebiliyoruz, fakat bunu söylerken Temmuz’a bakarak Ağustos tahmini yaparkenki kadar kendimize güvenemiyoruz.

İstatistiklerden büyük ölçüde bağımsız iş yapan fiziksel hava tahmin modelleri de, Eylül’ün ilk günleri için normalin üzerinde sıcaklıklar öngörüyorlar. Aşağıda, GFS modelinin İstanbul diyagramı var (nasıl okunacağını buradan öğrenebilirsiniz).

Gördüğünüz gibi Eylül’ün ilk haftasında sıcak ve kurak günler bizi bekliyor – gerçi İstanbul’da poyraz sürekli esecek ve ferahlatacak gibi de duruyor… Sonrası henüz pek belli değil.

Son olarak, şunu unutmayalım ki Eylül ayı ortalamada sıcak da geçse, serin ve yağmurlu en azından birkaç günü illa ki barındıracaktır. Ayrıca istatistikler her zaman doğruyu söylemez.

Reklam

Yoksa Eylül De Mi Sıcak Olacak?” üzerine 6 düşünce

 1. Selim

  Bence Balmumcu İstanbul’un göbeğini en iyi temsil eden istasyon, neden derseniz, ne Yeşilköy ne de Kartal eski bilinen İstanbul içi yerler değiller. dmi’nin günlük max. min. verilerini (11 istasyon) eylül-mart arası kaydetmekteyim. Balmumcu otomatik istasyon verilerinin bilhassa, İÜ’dekilerlerle yakın olduğunu gözlemlemekteyim ki burası da İstanbul denmeyi en hak eden yerlerin başında geliyor.
  Diğer verisi yayınlanan istasyonlar Göztepe ve Kartal, bence bir Kozyatağı veya Ataşehir’i dahi temsil etmiyorlar. denize çok yakın ve rakımın neredeyse sıfır olduğu yerler ve de güneye baktıkları için şehirden daha sıcaklar. Sabiha Gökçen ve Samandıra, karasal iklim özellikleri gösteriyor ve yükselti olduğu için bilhassa geceleri İstanbul’un içini temsil etmiyor. Şile ve Kilyos Karadeniz iklimi özellikleri gösteriyorlar ve zaten şehir merkezinden uzaklar. Sarıyer daha boğaz içinde olmasına rağmen bu 2’sinden de serin olabiliyor. Florya çok enteresan yeşilköy’le komşu olmalarına rağmen kesinlikle daha serin oluyor. çatalca’yı hiç söylemeye gerek yok. çatalca ilçesini bile temsil etmiyor. şehirden çok uzak orman içinde dağın tepesi….
  İstanbul artık öyle büyüdü ki tek bir yerin verisiyle tüm şehri anlatmak mümkün değil. ayrıca elimizde bulunan en uzun süreli kayıtlar, Göztepe istasyonuna ait ki orası bile şu an eski yerinde değil, Eski istasyon çiftehavuzlar’da bağdat caddesinden ufak bir yokuşcukla çıkılan koruluk bir alandaydı. şimdi 1 tek ağaç ve istasyon kalmadı yerine nerdeyse 50 katlı 3 gökdelen dikildi.. yeni istasyon göztepe parkında cadde ile deniz arasında bence bu konum farkı bile ortalamaları en aşağı 0,5 derece oyanatır.
  DMİ şu an için istanbul tahminlerini Kartal’a göre veriyor. bu istasyon da en sıcak yer. oturduğunuz yere göre istasyon seçmeniz gerekir.

  Cevapla
 2. Murat Duman

  GFS ve DMİ her gün 27 – 30C bandında en yüksek sıcaklık tahmin etse de yer seviyesinde (ben Balmumcu ölçümlerini baz alıyorum) 23 – 25 bandında gidiyor sıcaklıklar, yani normalde +5 derece daha sıcak olacakken şu anda mevsim normallerindeyiz. Modellerin dikkate almadığı sert karayel, bulutlanma vs. gibi faktörler mi var acaba. 1 gün sapma olsa neyse de bugün sapmaların 4. günü.

  Cevapla
   1. Murat Duman

    Yukarıdaki analiz Balmumcu verilerine göre yapılmıştı, dün en yüksek sıcaklık yine 25C oldu Balmumcu’da, hem Ona göre analiz yapıp sonra da gerçekleşmelerde o istasyonu dikkate almamak olmaz diye düşünüyorum.

    Cevapla
 3. Santiago

  AHL verilerini paylaşırım bir iki gün içinde. Ama şu diyagrama göre, çok büyük ihtimalle (%90) Eylül ayı da uzun yıllar ortalamasının üzerinde olacak. Tıpkı son sekiz senede olduğu gibi..

  1

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s