Güney Kavruluyor… Yaz Daha Da Hırçınlaşır Mı?


Bugün saat 14 itibariyle Türkiye’nin güneyi kelimenin tam anlamıyla kavruluyor.

Antalya’da saat 14′te ölçülen sıcaklık 43 derece. Karadan esen rüzgar nedeniyle hava kupkuru, nem oranı %10 civarında. Bu durum, hissedilen sıcaklığı 41 dereceye düşürüyor, öte yandan orman yangınlarına zemin hazırlıyor. Yetkililer tetikte olmalı.
Adana Havalimanı’nda ölçülen sıcaklık ise 38 derece, fakat %50′lik nem oranı hissedilen sıcaklığı tam 51 derece yapıyor! (üzerlerine tıklayarak haritaları büyütebilirsiniz).

Bunlara ek olarak, yine saat 14 itibariyle ölçülen sıcaklıklar Adana’nın Kozan ilçesinde 45, Hatay Havalimanı ile birlikte Güneydoğu Anadolu’daki bazı merkezlerde de 44 derece.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde kurduğumuz ve yavaş yavaş geliştirmeye devam ettiğimiz WRF modeli de ölçülen sıcaklıkları tahmin etmede oldukça başarılı (bağlantısını verdiğim model çıktıları sayfasını Internet Explorer tarayıcısı açmayabilir, lütfen Firefox ya da Google Chrome kullanın).

Sıcak ve sıkıntılı başlayan 2012 yazının, 2007 ve 2010 yazlarına benzemesinden hepimiz korkuyoruz. Hatırlayacaksınız, o iki yaz çok fenaydı. Umarım tekrarları olmaz.

Editörlerimizden Santiago’nun, İstanbul’un yaz sıcaklık verilerini kullanarak yaptığı kısa analiz, küresel ısınmadan ve/veya başka sebeplerden dolayı, yaz sıcaklıklarının 1970’lerden beri neredeyse sürekli bir artış içinde olduğunu gösteriyor. Kendisine çok teşekkür ederiz.

Santiago sağ olsun, iflah olmaz bir soğukçu olduğu için ortalamanın altında geçen ayları maviyle işaretlemiş 🙂 2004 yılı kar fırtınalarından sonra serin yazıyla da yıldız gibi parlıyor.

Olmayacak duaya amin denmez ama, ben yine de herkese tekrardan rahat bir yaz dileyeyim.

Ek: Birtakım medya mensupları başta olmak üzere, sansasyonel şeyler haricindeki hiçbir şeyi idrak etmemeye yeminli olan bir halk kesimi var, malumunuz. Bu insanlar ısrarla, “termometreler 51 dereceyi gösterdi” gibi haberleri yapmayı ve bunlara inanmayı sürdürüyorlar. 1) Hava sıcaklığı güneş ışınları altında ölçülmez, gölgede ölçülür. 2) Hissedilen sıcaklık denen şey, ölçülmez, sadece hesaplanır. 3) Bu sebeplerle, aşağıda gözüken ölçüm, yanlıştır.

Reklam

Güney Kavruluyor… Yaz Daha Da Hırçınlaşır Mı?” üzerine 11 düşünce

 1. Kerem

  Merhaba;

  Arkadaslar bu sitede yeniyim, sormak istedigim, ic anadolu’da geceleri görülen anormal serin hava. Her yer kavrulurken bugun en fazla 27C oldu ankara. su anda bu satirlari yazarken 16 derece gordum ki izmir istanbul 27C su anda. Oldukca serin geciyor hava ic bolgelerde bunu neye bagliyorsunuz? Haziran 15 lerinde de ic anadolu da inanilmaz sicak olmus, diger bolgeler serin kalmisti.

  Saygilar..

  Hoşgeldiniz.Bundan sonraki yorumlarınızda lütfen yazım kurallarına dikkat ederek, özenli bir biçimde yazınız yorumlarınızı. Bu, sizin söylemek istediklerinizin diğer okurlarca ve editörlerce doğru anlaşılabilmesi ve buna göre size cevap verilebilmesi için çok önemli. anemo

  Cevapla
 2. Murat Ödünç

  Öncelikle belitmek isterim ki bu bloğun sıkı takipçisiyim. Mükemmel iş çıkarıyorsunuz.

  Ben Gümüşhameliyim. Benim memleketimin iklimi inanılmaz değişti. Özellike şu son dönem yapılan barajlarda sonra, hem nem oranı hem de mevsimsel yayışlar resmen sapıttı. Artık yazları çok yağışlı geçiyor. Bu bahar haziranın ilk haftası dahil oldukça serin ve bir o kadar da yağışlı geçt,. Bu yaz aylarını çok merak ediyorum. Sanırım yine yağışlı geçecek.

  Gümüşhane; İç Anadolu kadar sert ve kuru karasal iklimi olamasa da karasal bir iklime sahiptir. Ben 27 yaşındayım ve ömürümün neredeyse 20 yılı bu şehirde geçti. İklimini çok iyi biliyorum.

  Sözü şuraya getirecem: Baraj gölleri iklimi bu denli değiştirebilir mi ? Yoksa kıyı şeridinde biriken nemli hava Doğa Karadeniz Dağları\’nı aşmaya mı başladı? Harşit Çayı üzerinde bildiğim kadarıyla toplam 3 tane baraj gölü var. Güney Doğu Anadolu\’ya bakıllınca bizim barajlar çok küçük sayılır. Özetle 3 küçük baraj; sıradan bir vatandaş olan benim hissedebileceğim kadar bir değişiklik yaratabilir mi? Bu mümkün müdür?

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Hoş geldiniz.

   1) Gümüşhane’de iklim değişiminin gerçekten olup olmadığını
   2) Eğer varsa bu değişimin baraj göllerinden sonra gerçekleşip gerçekleşmediğini

   iyice incelemeden bir şey söyleyemeyiz. Ama evet, teorik olarak baraj göllerinin bir yörenin iklimini değiştirebilme potansiyeli vardır.

   Cevapla
 3. çihiro

  Önümüzdeki günlerde Anadolu’da kararsızlık yağışları var.

  1

  Aralarında bir bağlantı var mı bilmiyorum ama şunu da paylaşmadan geçemeyeceğim.

  2

  Cevapla
  1. Cumulonimbus

   Son yılların en kurak Haziran ayını yaşıyoruz. Ankara merkezde Haziran 1928’de 4.0 mm, 1935’te 2.5 mm, 1938’de 4.1 mm, 1955’te 3.2 mm ve 1996’da 3.0 mm yağış düşmüş. Bu kararsızlık yağışları da yalan olursa 0 mm ‘le rekor kırılacak. Şu adresten diğer merkezlere de bakılabilir : http://climexp.knmi.nl/getstations.cgi

   Cevapla
 4. Akureyri

  Biz daha cok kış sıcaklıklarına takılıyoruz, fakat Santiago’nun çalışması da gösteriyor ki asıl problem yaz sıcaklıklarında, neredeyse istisnasız her yaz sıcaklıklar ortalamaların üzerinde seyrediyor. İstanbul’da yazlar çekilmez oldu, ben bu sıcaklık artışını ısı adası etkisine bağlıyorum. İstanbul gibi hem kuzey hem güney yönlü rüzgarlara açık ve denizlerle çevrili bir şehirde bu kadar sıcak olması betonlaşmanın eseridir.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Çoğunlukla katılıyorum, belki tüm ısınmayı ısı adasına atfedemeyiz (çünkü Türkiye’nin fazla büyümeyen merkezlerinde de yaz sıcaklıkları artıyor), ama İstanbul’da ısı adasının büyük payının olduğu su götürmez.

   Cevapla
 5. Devrim

  1997 yazında İstanbul’da idim. Hatırladığım o yazın Ağustos ayı beklentilerin üzerinde yağışlı ve serin geçmişti. Ve o yaz el nino yılının başı demişlerdi. Temmuz ve ağustostan umutluyum. Bunu da not olarak düşelim.

  Cevapla
 6. KRAL

  Bu arada yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi Türkiye’nin her yerinde şehir içindeki termometreleri güneş altına koyuyorlar ve sonuç her zaman resimdeki gibi hatalı çıkıyor. Çok fazla yapılan bir hata maalesef…

  Cevapla
 7. KRAL

  GFS, ayın 19’undan itibaren Güney Bölgeler için 4-5 derece sıcaklık azalışı öngörüyor. Mevsimlik tahminlerin birçoğu da nispeten serin ve normallerde sıcaklıkların olduğu bir yaz mevsimi öngörüyorlar. İnşallah modellerin öngörüsü doğru çıkar. Yoksa yandık bu yaz Gaziantep’te 🙂 Güneyde an itibariyle yüksek rakımımız sayesinde en şanslı il biziz. 36 derece şu anda 🙂

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s