Sibirya Soğukları, Beyaz Örtü… Ve Beyaz Gürültü


Adana-Mersin arasındaki otoyoldan Toroslar, 5 Şubat 2012

Şu an bulunduğum odanın penceresini açtığımda, hatta biraz dikkat kesilince açmaya dahi gerek olmadan kesintisiz bir foşşş sesi işitiyorum. Ülkemizin bu köşesinin ücralığı ve dolayısıyla sessizliği (İçel’in Erdemli ve Limonlu beldeleri arasındaki kıyı şeridindeyim), işittiğim sesin buranın atmosferine kolayca hakim olmasına neden oluyor. Denizin beş on metre ilerde olduğunu bilmesem, binanın yanında bir şelalenin çağladığını düşünebilirdim, o derece. İniş çıkışlar seçilebilse de, dalgaların çıkardığı gürültülerin içiçe geçmiş halinin gayet tekdüze olduğu söylenebilir. Bugün birlikte çalışmaya başladığımız ülkemizin sayılı oşinograflarından Emin Özsoy hocam, denizin bu gürültüsüne beyaz gürültü (white noise) dendiğini söyledi. Benle birlikte siz de öğrenmiş oldunuz.

Demem o ki, ey siz memleketin kuzeyinde ve orta platosunda oturan hava delileri, sizin beyaz örtünüz varsa, benim de beyaz gürültüm var! Kulağınıza zavallı bir avuntu gibi gelebilir… Ama hem geçtiğimiz hafta İstanbul’da kara doymuş olmam, hem de Akdeniz’in insanı hemen sarıveren havası aklımı sizin oralarda bırakmıyor. Önümüzdeki günlerde ve haftalarda işlerim epey yoğun olacağından bloga sık sık katkıda bulunamayabilirim, ama siz devam edin lütfen. Yaklaşan soğuk ve yağışlı hava dalgasıyla ilgili yazıyı Santiago yazdı, bu paragraftan sonraki kısım ona ait. Çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca sağ olsun, benim yeni mekanımda görülebilecek olan şiddetli yağışlardan bahsetmeyi de ihmal etmemiş, kendisini hocam kaç kg yağar? acele cevap! diye sıkıştırmak büyük bir zevk olacak 🙂 Herkese iyi haftalar.
————————————————————————
Geçtiğimiz hafta başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde son yılların en ağır kış şartlarını yaşatan Sibirya Soğukları, üç dört günlük aradan sonra tekrar sahne alıyor.

Şu saatlerde merkezi Yunanistan üzerinde yer alan 990 milibarlık derin bir alçak basınç merkezi, Salı gününden itibaren Muğla-Antalya-Diyarbakır-Van rotasında bir yay çizerek Pazar gününe kadar ülkemizi etkileyecek.

GFS modelinin yer seviyesi basıncı (beyaz kalın çizgiler) animasyonu

Salı öğleden sonra Trakya’yı etkisi altına olacak olan poyraz, Çarşamba günü de Avrupa Yakasında daha etkili olmak üzere İstanbul il genelinde çok kuvvetli esecek…

Soğuma açısından geçtiğimiz sisteme göre daha zayıf görünse de, bu sisteme bir alçak basınç eşlik edeceğinden rüzgâr daha sert esecek, yağış daha bol olacaktır. DEK yağışları açısından da şartlar süper olmasa da uygun sayılabilir.

Sistemden en çok etkilenecek olan bölge ise gerek soğumaya yakın olması, gerek çok sert esecek poyraz, gerekse de yağış açısından bir sıkıntı görünmemesi sebebiyle Trakya olacaktır. Ayrıca Trakya DEK yağışlarından da fazlasıyla istifade edecektir. Doğu Anadolu Bölgesinde de yoğun kar yağışları görülecektir.

Soğuma kritik göründüğünden İstanbul açısından geçen sisteme göre tahmin yapmak biraz daha zor. Fakat ben riske girip kar yağışının Salı gecesi – Çarşamba sabaha karşı başlayacağını ve Çarşamba günü sıcaklığın +1C’yi geçmeyeceğini düşünüyorum. Özellikle Çarşamba öğleden sonra kuvvetli poyrazla birlikte yağışın tipiye dönüşmesi ve trafikte aksamalara yol açması da muhtemeldir. Yağış Cumartesi gününe doğru hafifleyecektir. Yine, Cumartesi gününe kadar maksimum sıcaklığın +2C’nin üzerine çıkma şansı bence oldukça düşüktür.

Sistem İzmir’e de kar yağışı bırakabilir. Bursa ve Ankara gibi şehirlerin de tatmin edici kar yağışları alması kuvvetli ihtimaldir. Akdeniz Bölgesi’nde ise aşırı yağışlar görülebilir.

Gerek basınç yerleşimi, gerek yer seviyesindeki soğuma bakımından bu sistemi 24-25 Ocak 2006 sistemine benzetebiliriz.

24-25-26 Ocak 2006 günlerinin yer seviyesindeki basınç dağılımı (kalın beyaz çizgiler) görüntüsü

Geçmişle mukayese yapmak isteyenler arşivlerden o sistemi de inceleyebilirler. 24-25 Ocak 2006 sistemi bu hafta gelecek olan sistemin biraz daha kuvvetlisidir. Ayrıca o sistemde 26 Ocak tarihinde alçak basıncın kuzeye çıkıp rüzgârları yıldıza çevirmesiyle İstanbul bir gecede 10cm-15cm civarı kar almıştır.

2006’da Trakya’nın durumunu ise siz sorun Ozan Deniz yanıtlasın 🙂

Bu başlığın altına 12 Şubat Pazar gününe kadar (o gün dahil) olacaklarla ilgili görüşlerinizi yazabilirsiniz. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları ve daha ileri tarihleri Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Bu yazdıklarımızı okumadan ve sık sık tekrar ettiğimiz ricaları dikkate almadan yorum yapmanız halinde yorumunuzun yayımlanmayacağını peşinen kabul etmiş sayılacaksınız. Teşekkürler.

Sibirya Soğukları, Beyaz Örtü… Ve Beyaz Gürültü” üzerine 524 düşünce

 1. Neve

  Santiago hocam dün yağan yağış 2 hafta önceki yağışa göre çok daha güzel ve fazla bir kar bıraktı. Bunun nedeni nedir? Geçen sistemde 3 gün boyunca kar yağdı, bu sefer sadece dün yağdı ama karın kalitesi ve miktarı çok daha fazla – İstanbul – Levent

  Levent için daha fazla kar bırakmış olabilir. Ama, evim Florya’da, işyerim Başakşehir’de. Florya’da sabah 5cm-6cm kar vardı, Başakşehir’de ise 13cm-14cm civarında. Geçen sisteme nazaran 5 kat daha az yağmış yani. DEK yağışlarının özelliği budur, her taraf her zaman eşit kar alamayabilir. Ayrıca bana sorarsanız bu sistemi geçen sistemle kıyaslamam bile. Hem sıcaklık yüksekti, hem de yağış kaliteli değildi. Yağan kar hacim olarak çok yer kaplasa da içerdiği su miktarı az, yani hafif kar. Bunun sebebi de yağışların sığ bulutlarla oluşmasıdır bence. Şu sıralar bir çok semtte sıcaklık 2C-3C civarında, yağan içi boş kar tabiri caizse su olmadan direkt olarak buharlaşıyor, katıdan gaza geçiş durumu yani 🙂 İstisnalar dışında çoğu kişinin benle hem fikir olduğunu sanıyorum. – Santiago

  Süper açıklama. – Ozan

  Şahsen ben de geçen sistemle kıyaslanamayacak kadar zayıf ve meymenetsiz bir sistem olduğunu düşünüyorum bunun 😀 Birkaç saatte bütün kar eridi gitti…Sıcaklık yüksek, yağış ise zayıftı. – Editör

  Cevapla
 2. carcass

  Bitlis kent merkezi yanlış yere kurulmuş, yerine bir kayak merkezi yapılsaymış keşke 😀 MGM kar kalınlıkları listesinde Uludağ’ı bile geride bırakmış. Afet gerçekten de.

  Cevapla
  1. welbane

   Allahın Güney Dakota’sına Wyoming’ine falan yağsa bu kar medyada daha fazla görünür olurdu emin olun. Artık sadece masa başı habercilik yapılıdğı için ve ne ajanslar ne de haber kanalları ve gazeteler Bitlis’e yağan 2,5 metre karda bir haber değeri görmediği için ne yaşanıyor, ne olup bitiyor görmüyoruz bile… Eskiden Ankara’nın doğusu denirdi ama artık İstanbul dışında her yer kendi kaderiyle başbaşa…

   Cevapla
  1. MAT

   DMİ 2 gündür Erzurum dahil Doğu Andoluya kuvvetli kar yağışı veriyor. Lütfen yanlış beyanlarda bulunmayın!

   MAT hocam sanırım burada “son durum”dan bahsedilmiş, tahminden değil. – Ozan

   Cevapla
   1. dadash

    Son durumdan bahsetmiştim, teşekkürler Ozan Bey. Ayrıca 2 gündür Erzurum için yoğun kar yağışı tahmininde bulunan DMİ 1 hafta 10 gündür Palandöken’deki kar kalınlığını 75 cm veriyor. 1 haftadır Erzurum’a ve Palandöken’e yağan kar bu soğukta erimiyor herhalde. Lütfen aşağıda linkini vereceğim haberin altındaki yorumları okuyun. Bu konu yıllardır bir sorun Erzurumda.
    http://www.gazeteguncel.com/haber-Palandokende-Kar-Kalinligi-150-Cm-25450/

    Sayın dadash, bu konuyu daha önce tartışmıştık kaçırmış olabilirsiniz (yeni üyelerden birisiniz), kayak merkezlerindeki kar kalınlığı ölçümlerini DMİ değil gönüllüler yapıyor, onlar da çoğu zaman yanlış bilgi veriyorlar. – Ozan

    Cevapla
    1. MAT

     Kar kalınlığı konusunda haklısınız. Bence DMİ kendi istasyonu olmayan bölgenin kar kalınlıklarını yayınlamamalı. Bildiğim kadarıyla kayak merkezlerindeki otellerden ölçüm yapılıyor ve veri geldikçe DMİ sayfasında yayınlanıyor. Bilgi gelmediği sürece önceki veriler giriliyor ve o da hatalı oluyor malesef.
     Bir diğer konu da bazen oteller kar kalınlığını, müşteri gelsin diye abartılı veriyorlar. 5 cm kar olan bir kayak merkezinin DMİ’ye 40 cm kar var diye bilgi verdiğini de biliyorum…

     Cevapla
     1. TERRA

      Melik Hocam söylediğinden yola çıkarsak Ladik Akdağ’daki işletmeciler ticaretten anlamıyorlar demekki..:)Kar kalınlığı 30 cm.:)

      Cevapla
 3. çihiro

  Biri Bitlis’i durdursun. Dün ölçülen en yüksek sıcaklık -1.5 derece olduğuna göre bu 40.1 kg’ın tamamı kar olarak düştü.

  Cevapla
 4. Seyyah

  Bitlis dün totalde 40,1kg yağış almış. Kar kalınlığı ölçümlerini güncellememişler ancak 280-290cm civarlarına ulaşmıştır tahminim ve bu gece yarısına kadar kuvvetli şekilde yağmaya devam edecek gibi gözüküyor. Son üç günde toplam 79,5kg yağış almış Bitlis, sanırım yeni hedef 4 metre..

  Cevapla
  1. TERRA

   Bitlis’in 4 metresi İstanbul’un 40 cm’sine bile denk gelmiyor kopan gürültüye bakarsanız. Afet boyutuna gelmiş bir kar yağışı var ortada ama çok da etki yaratnış gibi görünmüyor. Şimdi belki bazı arkadaşlar oralar için normal diyebilirler ama ben yine de aksi olduğuna inanıyorum.

   Cevapla
  2. Onur

   Belediye Başkanı televizyonda sitem etti. Kimsenin umursadığı yok fakat bu olay artık afet boyutun ulaşmıştır diyor, ki haklı da.
   Etraf illerden yardım alsalar çok iyi olabilir.

   Cevapla
  3. Trakyalı

   MGM’nin yeni güncellemesine göre 230 cm. Rekor ise yine MGM’ye göre 1976’da 298 cm. Ancak bugün saat 12.00 itibariyle de son durumlarda üç yıldızlı kar yağışı ikonu var. Rekora yaklaşabilirler belki. Gerçekten büyük bir afet, rüzgardan yığılmalar hariç evlerin birinci katları tamamen kar altında kalmış olmalı.

   Cevapla
   1. Seyyah

    O bölgede yaşananlar afet midir? Evet, kesinlikle afet statüsünde bir kar yağışı ve kalınlığı vardır. Resmi makamların bu bölgeyi kesinlikle afet statüsüne alıp gerekli önlemleri alması gerekir. Tabii 270cm’lik kar artık olayın uç noktalarına taşındığının göstergesidir. Ancak o coğrafyaya bakacak olursak 200cm lik bir kar uç değil ve her kış karşılaşılabilecek bir durumdur. Bu seneki farkı kar erimesi yaşanmamasından dolayı üst üste her gelen sistemden karların yığılmasıdır. Kaldı ki o coğrafya Avrupa’daki en yüksek kar kalınlığı rekoruna sahiptir:525cm

    Cevapla
 5. Alper TÜKEL

  Meteoroloji Çanakkale için Cumartesi, Pazar ve Salı günlerinde iki yıldız kar yağışı vermiş. Ben pek kar yağışı beklemiyordum yağacak mı gerçekten?

  Cevapla
  1. Seyyah

   Hocam biraz sallama olmuş tahmin takip ettiğim kadarıyla. Bi ihtimal yağış olarak ucundan bişiler koparırız gibi geliyor önümüzdeki sistemden.

   Cevapla
 6. murat

  izmit merkez tipi çok etkili ulaşım durdu

  Az önce İzmit merkezdeki annemle konuştum, çatılarda tutmaya başladı kar dedi, siz ulaşım durdu diyorsunuz. İlginç. – Ozan

  Cevapla
  1. TERRA

   Ozan Hocam, kar sevdası bu türden bir heyecan yaratıyor olsa gerek. Başka forumlarda süzgecin telleri daha geniş olduğu için daha farklı yorumlar ya da haberler okuma şansımız da oluyor. Heyecanın seline kapılan arkadaşların en az 200-300 mt görüş mesafesi olduğu durumlarda göz gözü görmüyor ifadeleri, azcık yoğunlaşan her yağış şekli için tipi ifadeleri kullanmaları ya da benzer abartılı yorumlar bence tamamen yaşla alakalı kar sevdasına bağlı coşkudan kaynaklanıyor sanırım. Murat arkadaşımız da,o anda yoğunlaşan karın etkisiyle yavaşlayan trafiğin gazına gelmiş de olabilir 🙂

   “Farklı”dan kasıt abartılı ve gerçeği yansıtmayan ise burada o yorumları mümkün mertebe elemeye çalışıyoruz. Tabii hep mümkün olmuyor. – Ozan

   Cevapla
  2. murat

   müsait olursam fotoları koyacam İnönü caddesi 20 dk araçlar hareket edemedi ana yoldan bahsetmedim yani konumuma göre yorum yaptım… Ozan hocam ben 40 yaşındayım ne gördüysem onu yazdım 3 gram kar için gaza gelecek durumum yok saygılar

   Ne tesadüf, bizim ev İnönü caddesinde, annem dedi ki yolu bırak çatılarda bile zor tuttu kar. Trafik başka sebepten sıkışmış da olabilir. Annem burayı okursa yorum yazacaktır. Eğer yanılıyorsa anneme bir daha güvenmem 🙂 Fotoları bekliyoruz. – Ozan

   Cevapla
   1. Blance

    Ozan Hocam, siz İsmet İnönü Caddesinden mi yoksa Erdal İnönü Caddesinden mi bahsediyorsunuz? 🙂 🙂

    Mevhibe İnönü caddesinden bahsettim 🙂 – Ozan

    Cevapla
    1. murat

     lakayıtlığa gerek yok böyle türk milleti için saygın ve şerefli insanları burda eğlence ve gülme objesi haline getirmeyelim rica ediyorum saygılar

     Espri yapınca şerefsiz hale geldiklerini sanmam. Neyse, şu yoğun karın fotoğrafını yüklerseniz seviniriz. – Ozan

     Cevapla
   2. murat

    ozan bey annelere her zaman güvenelim tabii ki ama göz var nizam var görmekten görmeye fark da vardır anneniz kar eridikten sonra yorum yazmasın ben yalancı çıkıyorum sonra!!!!!!

    Cevapla
 7. grhc

  Yorumları okuyorum, resimlere bakıyorum, radarı takip ediyorum, kafayı yememek içten değil. Bursa’nın çevresi kardan yıkılacak nerdeyse, Bursa tertemiz ne diyeyim bilemiyorum artık..

  Cevapla
 8. vostok

  Ağrı 12.Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı içerisindeki termometredeki değeri göstereyim sizlere hemen 🙂
  Eğer ki doğruysa muhteşem gerçekten 🙂

  1

  Cevapla
   1. MAT

    DMİ istasyonu ölçümüne göre ayın 6’sında -35 i görmüş Ağrı. Siz zaten biliyorsunuz ama bilmeyen arkadaşlar olabilir; Meteoroloji istasyonlarında tüm dünyada olduğu gibi 2 metre yükseklikte kapalı siper içerisinde sıcaklık ölçümü yapılır. Araç, tabela vs. termometreleri çoğu zaman doğru ölçüm vermez, çünkü sensörleri soğuk(sıcak) yüzey ve havayla direkt temas içerisinde olabilirler…

    Cevapla
  1. MAT

   Son kar yağışlarıyla birlikte yeni bir iş kolu açıldı. Yaşları 14-18 arası değişen çocuklar, arabaların zorlanacağını düşündükleri bölgelerde 5′ erli 10′ arlı guruplar halinde bekleyip yolda kalan araçları 5 TL’ye itiyorlar. Keçiören’de resmen patladı bu iş:)
   O kadar kaptırmışlar ki kendilerini ekmeğimizle oynuyor diye tuzlama aracı görünce taşlayacaklar nerdeyse…

   Cevapla
 9. SpanK

  Ozan hocam radara bakınca şelale Avrupa yakasının güneyine çalışıyor mübarek. Dua ettim namazda kabul olmuş valla 🙂

  Cevapla
 10. Cenk

  Şişli’ye geçen sistemden bile daha etkili kar yağdı. Her taraf kara gömüldü diyebilirim. Ana caddeler, ara sokaklar her yer kar altında. Üstelik asfaltta buzda oluşmaya başladı. Sıcaklık -1 derece.

  Cevapla
 11. farkil

  taşınmak isteyen 140 rakımlı ümraniye’ye buyursun.:) şu anda 10 cm oldu beyaz örtü. istanbul’un en az kar alan semti diyebileceğimiz üsküdar’dan, en fazla kar alan yerlerden biri olan ümraniye’ye taşınma nedenlerimden biridir. kar’a sevda adama neler de yaptırır 🙂

  Cevapla
 12. Onur

  Artık Ankara’lılardan “Offf şöyle kar yağdı” “Şöyle yağıyor” “Bilmem kaç cm tuttu” gibi haberler almıyor olmanız sizleri endişelendirmiyor mu? 😀 😀 😀

  Cevapla
  1. Berat

   Abi onu bunu bilmem de kar burada halen devam ediyor… 22.00’da kesildiydi 00.00 da tekrar başladı yağış güzel… 🙂

   Cevapla
 13. SpanK

  Ozan hocam adam kaydı dükkanın içine girdi cam tezgah her şey yere indi hiçbir şey olmamış gibi kaçtı tam komedi 😀
  Olay yeri Fındıkzade şu an arabalar hareket edemiyor o derece kar var yolda.

  Cevapla
   1. SpanK

    Ozan hocam şu an polisler geldi mahallede kavga var burdan ev alınmaz sokak kan oldu dükkanın sahibi geldi kavga çıktı. Fındıkzade’de caddede oturmuyorum caddenin arkasındayım ara sokaklarda biz bu sene taşınıcaz daha iyi kar yağan yere kuzey ilçelere 🙂

    Ozan hocam mesajlarım sizleri rahatsız etmiyor di mi? İçimdeki mutluluğu buraya yazarak sizlerle paylaşıyorum mutluluğum tarif edilemez.

    Özenli olduğun müddetçe sorun yok. Özenmezsen yayımlamam olur biter. – Ozan

    Cevapla
  1. Seyyah

   Evet, benim de dikkatimi çekti modellerde.. Görünen o ki 3 metreleri zorlayacak Bitlis bu sene. Geçenlerde dikkatimi çekti meteoroloji sitesi şehir rakımlarını güncellemiş Bitlis’in evvelden rakımı 1500küsurlarda gösterirdi şimdi ise 1800 lere getirmiş aynı şekilde Kayseri’de de 40-50 metrelik oynamalar yapmış. Zamanında google earth üzerinden benim takip ettiğim rakımlara getirmiş oraları. Bu rakım itibariyle Bitlis’te Uludağ oteller bölgesiyle hemen hemen aynı seviyede ve Doğu Akdeniz üzerinden gelen siklonlardan manyak yağışlar alabilen bir bölge kış da sertse aslında o bölgeler için gayet normal kalınlıklar bunlar bence. Evvelden dikkatimi çekerdi: Meteor kar kalınlıkları: Bitlis 10cm, Ertesi gün,Bitlis:140cm:D Bir gecede 70-80kg kar yağışı alabilme kapasitesine sahip bölgeler sonuçta. Neyse ordakilere Allah kolaylık versin.

   Ülkemiz mükemmel bir iklim kuşağına sahip dünyada görülebilecek sıcaklık,yağış çeşiti vs. hepsini barındıran başka bir ülke veya coğrafya olduğunu ben zannetmiyorum. Keşke bunlar etraflıca bilimsel olarak araştırılıp bir döküman haline getirilebilse..

   Umarım getireceğiz, bu blogda bile bir sürü şey birikti, ayıklamak için gönüllü ve bilgili insanlara ihtiyaç olacak, herkesin bilgisine… – Ozan

   Cevapla
  1. umut kozan

   su resmı tam olarak acıklar mısın ::)) rıca etsem…

   SKIRON modeli bu akşam oluşan DEK bantlarını tam isabetle bilmiş. – Ozan

   Cevapla
 14. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Hiç söylemiyorsunuz?! Doydunuz artık di mi sizi gidi şımarık İstanbullular sizi… 🙂 (Kamera görüntüsü Balmumcu’ya ait, Boğaziçi Köprüsü’ne çok yakın)

  1

  Cevapla
  1. SpanK

   Ozan hocam nasıl da kar yağıyor beyazlamış her yan bizim semtten bir cacık olmaz her gün taşınma mevzusunu açıyorum taşınıcağız ama nereye belli değil diyorum istanbul’un kuzey ilçelerine taşınalım kar bile tutmuyor burda kar delisi için çok acıklı bir durum bu 😦 Her dakika camdan bakıyorum dışarıdaki güvenlik beni deli sanıyor onun yüzünden camdan bakmaya utanıyorum 🙂

   Ozan hocam kızıcaksın 10 dakikada bir yazıyorum diye camdan baktım şimdi 5 dk. önce sokakta gram kar yoktu.
   5 dk. sonra gene baktım yemin ediyorum araba yolları bile bembeyaz olmuş çok heycanlalandım şimdi sevinçliyim bu kar insanı ne hale düşürüyor böyle doğuştan gelen bir kar sevgisi var bende çocukken bile hep havayla ilgilenirdim yaş oldu 19 hala aynıyım 🙂

   Cevapla
  2. Eren

   Ozan Hocam ben çıldırmak üzereyim. Dragos’ta (Maltepe-Kartal arası sahili) oturuyorum. Yemin ediyorum İstanbul’un en çileli yeri. Ciddi ciddi taşınmayı düşünüyorum artık. DEK yağışlarının burayı kıyısından köşesinden etkileyebilmesi için rüzgarın sadece yıldız esmesi gerekiyor galiba. Radarda bütün kütleler üzerimizden kayıp Boğaz hattına doğru ilerliyor. Adamı fıtık eder burası.
   Kusura bakmayın duygularımı karıştırdım işe…

   Cevapla
   1. Kar Delisi

    Hocam tam karşınızda, Kınalıada’da oturuyorum. Şu saat itibariyle harika kar yağıyor. Yerler çok ince de olsa bembeyaz oldu. Aynı şekilde yağmaya devam ederse sabah bir 5 cm. kadar kar olur. Tabii yetmez ama 4 senedir hiç yerlerin beyazlamamasından sonra bu sene çok iyi oldu.

    Cevapla
   2. Berk

    Aynen katılıyorum ben de oralarda oturuyorum. Hemen yukarıdaki DEK bulutlarının aşağıya inmesini çok istedim ama olmadı sanki lanetlenmiş kar açısından. Bu sabah nihayet 7:30 da başlayan çok güzel bir kar vardı, 2 saat sürdü o kar gece gelseydi her yer dolmuştu 😦 şu anda ince kar yağışına döndü yine. Geçen sistemde daha güzel yağış almıştık. Kısmet 17 şubat sistemi belki özlediğimiz tabloyu oluşturur bu sefer 🙂

    Cevapla
  3. gvm

   Müthiş yağıyor valla hocam, sabahtan beri durmadı. Rahat 10 cm oldu burada (Levent). Gerçekten çok güzel bir kış oluyor.

   Cevapla
   1. ozlem

    kıskanan kıskanmayan herkesi Levent’e bekleriz 🙂 Arkadaşların “burada kar tutmadı ya da teğet geçti ” yorumlarını üzülerek okuyorum ben olsam ciddi kafayı sıyırmıştım delinin halinden deli anlar başka izahı yok 😦

    ciddi anlamda itü maslak kampüsünün ve levent’in kar konusunda çok şanslı olduğunu düşünüyorum. en güzel kışlarım maslak’ta geçmişti şimdi levent’te de aynı manzarayı görmek süper zaten sanırım rakım aynı 🙂

    Cevapla
 15. SpanK

  Fındıkzadede devam ediyor kar yağışı orta şiddette bazen yoğun ama ne yazik ki kar tutan yerler haricinde kar tutmuyor arabalarda ve çatılarda var 1-3cm.
  Sanırım sorun havanın sıcaklığı değil kar vıcık vıcık bu neden kaynaklanıyor acaba?

  Sorun havanın çok soğuk olmaması – Ozan

  Cevapla
 16. Neve

  Levent karlarla ortulu su anda, gecen seferki sistemden daha guzel bi kar birakti bu yagis, tek kelimeyle inanilmaz, tebrik ediyorum bu sistemi sag gosterip sol vurdu! 😀

  Cevapla
  1. ozlem

   her yer böyle mi şu anda ??yerle gök birleşti bu nasıl bir yağma şeklidir 😀 görüş mesafesi 100-200 mt arası -bu nedir bu ne yok artık-diye karşılanan bir olay oldu resmen 🙂 leventte neredesiniz komşu muyuz yoksa 🙂 🙂

   Cevapla
   1. Neve

    Nispetiye Caddesindeyim Besiktas Belediye binasinin orasi 🙂 Komsu olabiliriz, yok boyle bir kar ya hala deliler gibi yagiyor,imkanim olursa sabah cektigim fotolari koyucam.. Siz nerde oturuyosunuz komsu? 😀

    Cevapla
    1. ozlem

     😀 yakın sayılırız levent migrosa yakınız biz de 🙂 bulutların es geçmediği yerdeyiz yani 😉

     Cevapla
     1. Erdem

      Bazı arkadaşlar geçen sistemden daha iyi bu sistem falan demiş. Sanırım geçen sistemde oralara pek kar yağmamış! Bu sistem geçen sistemin kıyısından köşesinden bile geçemez, tamam zaman zaman güzel yağışlar oldu ancak sıcaklık bir kere büyük sorun, kar yağıyor ve tutuyor ama vıcık vıcık, ayrıca geçen sistemde kadıköy-suadiye bölgesi inanılmaz kar almıştı. 30-40 cm ortalama, şimdi bunun 3’te biri bile yok, ayrıca soğuk açısından şu an ki sistem gerçekten çok kalitesiz. Arada çok büyük ve net bir fark var.

      Cevapla
 17. Batu71

  Zekeriyaköy’de bir saattir kar tipi şeklinde yağıyor. Karadeniz’e açık bir tepedeyim. Görüş mesafesi 100 m’nin altında. Yalnız sıcaklık geçen sistemden yüksek, -0,5 derece. Biraz daha soğur ve kar devam ederse sabah işe gitmek problem olacak.

  Cevapla
 18. Beydağı44 (Uğur G.)

  Ya arkadaş sallanır da bu kadar sallanmaz ya özellikle okuyorum senin yorumları bugün tuzla’daydım tesadüfen çok çok ince bir örtü dışında hiçbir şey yoktu çimler net belli oluyordu senin bu kar cm lerini hesaplama işin İzmir e 20 cm kar yağdı diye masanın üstüne 20 cm kar koyup resim çekenlere döndü..

  Cevapla
 19. Tayfun

  Sanırım Anadolu Yakası bu sistemden payını yine DEK sayesinde aldı. Radar sürekli kuzeydoğudan gelen kütleler ile dolu. Yanlış yorumlamıyorumdur umarım..

  Cevapla
 20. SpanK

  Santiago size bir soru yönelticem cevaplarsanız sevinirim 🙂

  Sizce İstanbulun hangi semti kar açısından daha şanslı coğrafi açıdan merak ediyorum cevap vermeyebilirsiniz de tabii İstanbul dışına çıkmadan şehir içinde sizce hangi bölge? 😀

  Cevapla
  1. MAT

   Santiago cevap verecektir eminim ama genellikle “Çatalca” en çok yağışı alan ilçe oluyor. Radardan takip ettiğim kadarıyla sabahtan bu yana Çatalca’nın yükseklerine 30-40 cm kar yağmış olabilir.
   2009 İstanbul selinde de bugünkü bantların gökgürültülü yağmur verisyonu oluşmuş ve yine Çatalca ve çevresini en çok etkilemişti. Aynı gün oluşan diğer bir bant Tekirdağ’ın Saray, Kırklareli’nin Vize ilçelerinde kuvvetli yağış ve su baskınlarına yol açmıştı.

   Dediğiniz gibi MAT hocam, Çatalca kuzey ve kuzeydoğudan gelen her bandı yakalıyor… Sığ ya da derin, DEK ve DEY bantlarının kralı o bölge, ve oranın kuzeybatısı. – Ozan

   Cevapla
   1. White Fox

    Çatalca ve kuzeybatısındaki Yıldız dağları sürtünmenin merkezi – ah benim bulunduğum Bilkent şu rakımıyla Çatalca’nın orada olsaydı neler olurdu neler! 😦

    Cevapla
  2. Vostok

   Spank bey sunu soylemek istiyorum size ve sitedeki diger tum arkadaslara tekrardan.

   İstanbulun en cok, en kaliteli karini alan yada alabilecek potansiyele sahip olan bir bolge varsa orasi istanbulun kuzeybatisidir, misal; binkilic, yalikoy, karacakoy, dagyenice, istranca, ormanli gibi koylerde cok iyi kar oluyor her sene. Benim hadimkoy sinirlari icerisinde bulunan evimde buralara yakin. İstisnasiz her sene 30-40 cm aliyordu. Su anda yurtdisinda oldugum icin tam olarak gozlemleyemiyorum bizim oralari ama gecen sistemde 1 metreye yakin olmus.

   Ayrica bugun kardesim ve enistem benim havadislerim uzerine binmisler yalikoy-karacakoy ozelhalk otobusune gitmisler karacakoye. Karacakoyden oteye yol yokmus ve kar kalinligida 40 cm in ustuymus. Bu deger oglen saatleri icinmis tabii kim bilir simdi ne kadardir hala yagiyor oralara. Ayrica yolda da kalmislar bir ara. Bol bol video ve foto cekmisler yolda. Sizlere zaman buldukca atarim buraya insallah 🙂

   Cevapla
   1. İhsan

    Size katılmamak mümkün değil. Binkılıç, Danamandıra civarlarında Mayıs başlarında dahi dere içlerinin kuytularında, henüz erimemiş ve yüksekliği neredeyse 1mt den fazla kar yığınları gördüğümü hatırlıyorum.

    Cevapla
 21. bahattin bakırcan

  Balıkesir olarak sistemin hayal kırıklığı içerisindeyiz. Çanakkale’de salı akşamından beri etkili olan soğuk hala Balıkesir’e sokulamadı ve sıcaklık 1 derecede sabitlendi 2 gündür oynamıyor yerinden. Tek umudum Çanakkale üzerinden bize doğru sokulan orta halli bir kütle var o. O da örtü bırakmazsa bu sistemin rakipsiz kaybedeni Balıkesir olacak gibi duruyor. Santiago hocam bu gece bizim için bir öngörün var mı?

  Cevapla
 22. vkaynar

  şu anda maltepe’de harika göz zevki veren kar yağışı var çok ince bir örtü oluştu nedense tutan kar erimiyor birikim başladı havaya baktığım zaman bulutların alt tabakasındaki dolunayı görebiliyorum

  Cevapla
 23. Seyyah

  Çanakkale’den arkadaşlar vaziyetleri anlatmışlar.Üstüne pek laf söylemeye gerek yok.İnternete ancak girebildim yoğunluktan dolayı.Çanakkale Tedaş’ın dünkü mesaisi bu sabah saat 04:00 sularında bitti ve çok az uykuyla aynı yoğunlukta gündüz saatlerinde devam etti.Mühendis,tekniker,teknisyeni işçisi feci yardıran bir gece geçirdik.Kar fırtınasını yaşayanlar zaten vaziyet hakkında bilgilendirme yapmışlar.Türkiye’de çok ender olan sağlam yeraltı şebekesine sahip olan bu şehrin böyle bir sıkıntı yaşaması beni bile afallattı.Ancak burada yağdımı çok enteresan bir kar yağışı var.Gece olucakları taa İnceburun-Behramkale(Biga yarımadasının güneybatısındaki en uç noktası)den gelen kütleyi radardan takip ederken,bu kadar ufak bir kütlenin buraya kitlenip böyle bir olay yapacağını çıkaramadım.Adım adım izledim sistemi ve bizi bir güzel öptü.Uzun yıllardır takip ederim ancak dün geceki rüzgar hızının anlık verilerde hiç rastlamamıştım.(Evet ;anlık ölçümlerde çok daha yüksek rakamlar yakalanıyor ama meteorolojinin sitesindeki anlık verilerde en fazla 56km hızı görmüştüm şimdiye kadar)Bozcaada da dün gece 60km hızı gördüm ve kıllanmaya başladım.Zaten ondan sonra sabaha kadar bir yardırış arkası malum.Velhasılkelam doğa gücünü bir kez daha kanıtladı dün gece.

  Cevapla
 24. SpanK

  Fındıkzadede 1 saaten fazladır yoğun kar yağışı devam ediyor.Geçen haftaki gibi yoğun ve iri yağıyor kaldırımlarda ve arabaların üstünde 1 – 3 cm lik kar var ama malesef hava sıfırın altında olmadığı için bir yandan da eriyor.

  Cevapla
 25. ozlem

  Levent’ten bildiriyorum ; kütleler bizi çok seviyor biz de onları !! canlarım ne var ne yok döküyorlar içindekileri tepemize 🙂 buranın da çatalca’dan pek farkı yok diyebilirim 😉 kıskananlar olabilir kıskanmayın 😉 ya bir de fonda unforgiven eşliğinde seyretmek bir başka oluyor (eşimi ikna edersem dışarıdaki beyazlara dokunmaya gidiyoruz birazdan )

  Cevapla
 26. tankut

  çekmeköy-alemdağ civarında az önce müthiş bir sağanak vardı!.. 10 dk kadar çok güzel yağdı ve ben dışarıda bu anı kutladım! 🙂 yaklaşık 10 cm kadar örtü oldu, belki az söylemişimdir!.. saatlerdir azalarak artarak devam ediyor.. şu ana kadar bu kış gelen tüm sistemlerde kar gördüm burada..aralıkta gelen çekmeköy’e hafif yağış bıraktı ama alemdağ tepelerine gidip orada gördüm onu da! 🙂 alemdağ-çekmeköy istanbul’da kışın şanslı yerlerinden!.. şu an hafif olarak yağış sürüyor, süs havuzları donumuş durumda.. -1, 0 C arası sanırım dışarısı..

  Cevapla
 27. Semih

  Santi özellikle sana sormak istiyorum. Sabahtan beri Tuzla’ya adam gibi yağış gelmedi. Sence gece ve sabah payımıza düşeni alır mıyız?

  Büyük ihtimalle – Santiago

  Cevapla
  1. Semih

   Çıldırmak üzereyim radarda resmen Tuzla ve Gebze boşluğu var 😀 Ben ve ”faseay” için özel olarak tasarlanmış sanki 😀

   Cevapla
   1. faseay

    Valla Semih gözüm yoruldu artık. Tam aynı yorumu ben yapacaktım sen benden önce yapmışsın.Bu boşluğu ben küçükken den beri bilirim radardan da böyle görünüyormuş

    Cevapla
 28. Kar Delisi

  İstanbul / Kınalıada da dün geceden beri aralıklarla toplu iğne ucu büyüklüğün de yağan kar taneleri an itibariyle nihayet büyüdü. Şu an lapa lapa kar yağıyor. 🙂 10 dakikalık bir yağışla çatı üzerleri beyaza büründü. Bu şekilde bir kaç saat yağmaya devam eder İnşallah… Hava sıcaklığı – 1

  Cevapla
 29. Onur

  Ankara’da önemli bir faktörü hesaba katmayı unutuyoruz: Buzlanma.

  Bugün miktar olarak çok kar yağmadı ancak ilk başta yağıp tutmayanlar saat 3 civarı buza çekti.

  Aşırı bir kar yok, merkezde 8 dışarılarda 10 cm kar vardır ama yollar çok kötü durumda.

  White Fox’la buluşmaya Bilkent’e gitmiştim, oradan çıkışta biraz oyalandım, 5:30da başladığım yolculuğum 8’de bitti, arada 40 dakikalık bir kısımda yürümek zorunda kaldım çünkü başka ulaşım şansım yoktu.

  Tamam hava çok soğuk, İstanbul’dakine göre buzlanma çok fazla ancak 1 kere bile tuzlama aracı geçmezse olacağı bu… Belediye’ye sevgiler iletiyoruz…

  Unutmadan not düşeyim, neden bazen hava bugünden daha soğuk olsa bile yollarda bu kadar buzlanma olmadığını anlayamıyorum. Topraküstü/Asfaltüstü sıcaklığının tahmini nasıl yapılıyor? Eğer yapılabiliyorsa Ankara’da kar az bile osla buzlanma olabilecek günleri takip etmekte fayda var…

  Cevapla
  1. Spencer

   Benim görebildiğim kadarıyla yollar ıslakken, sıcaklık -1, 1 derece aralığındayken sağlam kar yağar ve aynı anda NEM %80 üzerinde olursa buzlanma oluşuyor. Sıcaklık daha düşük olduğu zaman bağıl NEM yüksek olsa bile havadaki su miktarı azaldığı için buzlanma için uygun koşullar oluşturmuyor olabilir. Tabi tamamen sallıyor da olabilirim 🙂

   Cevapla
  2. Cumulonimbus

   Kar miktar olarak orta kuvvetteydi ama kesintisiz yağması, küçük taneli olması ve düşük sıcaklık etkili olmasında temel rol oynadı. Bugün de gözlemledim, küçük taneli ve sık kar yağışları asfalt üzerinde film gibi tabaka oluşturuyor. Hava soğuk da olsa, iri taneli yağışlarda bu ince tabaka olmuşmuyor (tabi yol kardan kapanabilir, o ayrı).Tabaka başlangıçta ezilmiş şeffaflaşmış ıslak kardan oluşuyor. Daha sonra sıcaklığın biraz daha düşmesi ve sürekli arabalar tarafından eritilemeden “cilalanması” nedeniyle yollar çok kötü buzlanıyor. Kar yağışının kesintisiz, küçük taneli hatta toz gibi yağdığı; buna ek olarak yağışın belli bir kuvvetin üzerine çıktığı ve/veya sıcaklığın sıfırın altında belli bir seviyeye indiği durumlar buzlanma riskinin arttığı durumlar.

   Cevapla
  3. Onur

   Cevaplarınız için Spencer ve Cumulonimbus’e teşekkürler. Bence takip etmeye devam edelim ve sıradaki sistemlerde önceden veya nowcasting sırasında “Bu kar buzlanma yapar ve trafikte sorun yaratabilir” diyebilmeye çalışalım.
   Başarılı olabilecek miyiz merak ediyorum 🙂

   Cevapla
  4. Cumulonimbus

   http://www.theweatherprediction.com/habyhints/7/
   http://icyroadsafety.com/data.shtml

   İki kaynakta da yolun buzlanması sürpriz olmayan iki basit etkene bağlanmış:
   1. Yer sıcaklığı.
   2. Yağış miktarı.
   Ancak ikinci kaynakta, aynı senin dediğin gibi, bu iki etmenden biri eksikken nadir de olsa ciddi yol buzlanmaları görülebildiği yazıyor (ya da ikisi de varken buzlanma olmayabileceği). Köprüler gibi iki tarafı soğuk havayla temas edebilen yollarda, buzlanmanın daha erken başlayabileceği ve etkili olabileceği belirtilmiş. Ancak buzlanmayla – karlanma arasında bir ayrım yaptıklarını göremedim.
   Bence iki madde daha ekleyebiliriz:
   3. Nem.
   4. Yağış tipi.
   Spencer’ın nem konusunda haklı olduğunu düşünüyorum. Düşük nemde ince su tabakası ya hızla kuruyor ya da yüzeyi bozularak donuyor bozuluyor olabilir. Yağış tipi ise yukarıda bahsettiğim gibi; küçük taneli ve sık bir kar yağışı hem yeri iyi örtüyor hem de sert, üzeri düz ve kolay parçalanmayan bir tabakalanma yapıyor. Yeni iki madde için de istisnalar olmalı. Mesela tanelerin, ıslaklığı kuruluğu ya da taşıdığı su miktarı da önemli olabilir. Tartışmaya açık bir hipotez. Bu önermeleri ve genellemeleri, önümüzdeki karda sınayalım 🙂

   Cevapla
 30. networkcan

  sistemi pas geçecegiz diye üzülüyordum mgm bugun için etkili yagış tahminide yapmamıştı ama surpriz oldu şu an ankara etlik te 6-7 cm örtü oldu ögleden beri de ince ince yagmaya da devam ediyor elimde kestane kebap hem yiyor hem de karda kayan .çocukları izliyorum camdan

  Cevapla
 31. Berk

  14-17 Şubatta gelecek sistemin, gelen bu sistemden daha soğuk bir hava getireceği ihtimalini yüksek görüyorum. Ondan Dolayı DEK oluşumu bu düzeyde olursa sahillerde daha fazla kar tutabilir. Tabi bunu söylemek için çok erken. Haftaya gelecek olan sistem tam manasıyla bize vurmasa da İstanbulda havayı eksiye düşürebilir. Şu anda yaşadığımız sistemin bir günü kaldı bakalım bu gece sahillerde 5-8 santim kar tutacak mı? Karadenizden sağlam DEK bulutları gözüküyor. Sahillerin tek sorunu sıcaklığın sıfırın altına düşmemesi.

  Cevapla
 32. arda yılmaz

  Evet 5.30 gibi bindim otobüse daha yeni evdeyim durumlar kötüydü.Yollarda perişan olan cok insan var. (Ankara)

  Cevapla
 33. murat

  şu anda trabzon merkez 170m yüksekteyim yoğun bir kar var çok şükür yerler beyazladı dmi de yoğun kar vermiş ilk defa tuttu tahmine dmi nin sabaha kadar 25cm olur bu kar devam ederse..

  Cevapla
 34. Semih

  Tuzla’da sabahtan beri hiç yağış durmadı. Sabah saatlerinde 2-3 cm örtü vardı ama havanın ısınmasıyla eridi. Şu an sıcaklık düşüyor ve arabalar ve çatılar tekrar tutuyor. İnşallah bantlar bizide vurur.

  Cevapla
 35. Hakan

  Arkadaşlar şu Denizliye kar yağışı başladı inşallah sabah kadar birikir 🙂 çok sevidirik oldum 🙂

  Cevapla
 36. Hakan

  Merhaba arkadaşlar dmi.gov.tr kar kalınlıklarına bakıyordum bitlisde kar kalınlığı 220 cm diyordu birde belediyenin sitesinden bakayım dedim belki haber falan vardır diye birde ne göreyim linktekine sizlerde bakın anlayacaksınız http://www.bitlis.bel.tr/2011/haber_detay.php?menu=12&icerik=569 böyle kar heralde batıya yağsa hayat falan felç olmaz kesin ölürdü 🙂 süper ötesi kar var şehir merkezinde.

  Süper gerçekten – Santiago

  Cevapla
  1. Kuzeytac

   Demek benim oraya tasinmam gerekiyor.. Amerikada (Baltimore) bununla buyudum..
   Iste aradigim kar kalinliklari 🙂

   Cevapla
  2. faseay

   Diyecek birşey bulamıyorum ya şu halimize bak. Bende sokak lambasına bakıyorum kar ne yoğunlukta yağıyor diye.şuan Çayırova’yı dekten koruyan Ayrı bir atmosfer var.Dünya’yı meteorlardan ve göktaşların’dan koruyan gibi bizi de sağolsun dekten koruyor)) Dekti düktü bunun yanında ne kalır kelime bile bulamıyorum

   Cevapla
 37. hasso

  Yalova ‘ya dün akşamdan beri aralıksız kar yağıyor buna rağmen arabaların üstü dahi tutmadı…trakyadaki soğuk burda olsa 20 cm kar birikirdi muhtemelen….

  Cevapla
 38. Cumulonimbus

  Bugünün galibini şimdiden ilan etmekte sakınca görmüyorum, Bugünün galibi Ankara, ikincisi ECMWF. Olmadı GFS, üçüncü bile zor olursun 🙂

  Cevapla
   1. ozan DENİZ ETKİSİ

    White fox. dün akşam sonunda bulutlar Çorluya ulaştı ve 10-20 cm arası kar bıraktı.

    Cevapla
   2. mert.

    kızılayda hayat felç olmuş…dolmuşlar köprüden çıkışlarda kayıyor bazen (trafikten bahsetmeye bile gerek yoktur:D) bende kızılaydaydım…herkes ulaşım için son çare kızılaya akın ediyor ama acayip otobüs ve dolmuş kuyrukları var. Meşrutiyet caddesinde asfalt neredeyse tamamen kar olmuş durumdaydı. Çok fena buzlanma var.

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s