Sıcak Yağmurların Sonu… Soğuk Yağmurlar ve Kar


Yağışlı havalar şurda sizle iki geyik dahi yapmama fırsat vermiyor not defterimin pek muhterem takipçileri… Bugün biraz kesilir gibi yapan yağmurlar, akşamleyin, Yunanları döktüğümüz deniz üzerinden bir kez daha taarruza geçiyor. Cuma gününden itibaren Balkanlar’dan gelerek olaya iştirak edecek olan soğuk hava, yağmurları soğutup iç bölgelerde yavaş yavaş kara çevirecek ve bize Aralık ayında olduğumuzu nihayet hatırlatacak. Kıyılarda henüz kayda değer bir kar gözükmüyor… Eh, işin normali de bu, biz Akdeniz iklim kuşağında bir memleketiz, öyle her Aralık ayında İstanbul’un karlara gömülmesini bekliyorduysanız iklim bilgilerinizi biraz gözden geçiriverin. Çok aşeriyorsanız da binin bir otobüse veya arabanıza, Ankara’ya doğru gidin, süper kar yağacak yolda… Ben öğrenciliğimde yapıyordum, manyak diyorlardı ama umursamıyordum. Şimdi evlendim, karım salmaz. Daha yakın ve güvenli bir yere giderseniz, akşama dönmek üzere gelebilirim 🙂

Adet olduğu üzre, GFS modelinin önümüzdeki 7 gün için tahmin ettiği toplam yağış miktarı grafiğini aşağıya alıyorum. Özellikle batı ve güney bölgelerde meteorolojik kuraklıktan kurtulmuşa benziyoruz, barajların dolması içinse birkaç sağlam yağışlı sisteme daha ihtiyaç olacak bu kış… Şiddetli yağışları ve hayatı etkileyecek hava olaylarını sağ sütundan selektör yapan risk haritamızdan takip edebilirsiniz.

GFS modelinin haftaya Çarşamba'ya kadar olan toplam yağış tahmini

Bir de, sıcak yağmurlar deyince aklıma aşağıdaki şiir geldi. Çok severim. Üstat da bence bir hava delisiydi… Sağlıcakla kalın.

yeşil bir kuştum bir zamanlar
nasıl bir yeşil biber yeşili
şimşekli göklerde uçardım
sadece rüzgarla ilgili

anlarsa halimden kuşlar anlar
artık uçamamaktan kederli
sıcak denizlerde bıraktığım
umutsuzluktan handiyse deli

ömründe bir kere olsun uçanlar
bir daha yeryüzüne dönmemeli
ya güneş yakmalı ya yıldırım
ya sıcak yağmurlarda erimeli

kuşları boşlukta bir hiç sayanlar
hiçten fazla mıdırlar çok şüpheli
bulutlardan şöyle bir göz atarım
yer benek benek onlarla kirli

Attila İlhan

Önümüzdeki salı gününe kadar (salı dahil) olup bitecekleri bu başlık altında tartışalım. Yeni yorumlarınızı buraya tıklayarak yapabilirsiniz, cevaplarınız için lütfen cevabı vermek istediğiniz yorumun altındaki ‘Cevapla’ düğmesine tıklayın. Teşekkürler. Uzak tahminleri (28 Aralık Çarşamba dahil olmak üzere ondan sonrası) bu başlık altına yazmanız halinde yorumunuzun yayımlanmayacağını peşinen kabul etmiş sayılıyorsunuz.

Sıcak Yağmurların Sonu… Soğuk Yağmurlar ve Kar” üzerine 302 düşünce

 1. Commandouz

  Son durum (İstanbul-Beşyüzevler): 1.5 derece ve artık yıldızları görebiliyorum. Güle güle 🙂

  Cevapla
  1. faseay

   Hocam radardan gözlediğim kadarıyla yağışın herhangi sabit bir hareket yönü yok. Bunu neye bağlayabiliriz. Azalan çoğalan ve bir yere hapsolmuş gibi

   Cevapla
   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Aşağıda bir yerde de söylediğim gibi, rüzgar zayıf olduğu için ve aynı zamanda yağış (ve radar ekoları) daha çok kara yüzeylerinin kavuşturma ve kaldırma etkisi yaptığı yerlerde belirginleştiği için kütlelerin (ve nem yüklenmiş hava parçalarının) belli bir hareketi yokmuş gibi duruyor, ama var… Bursa’ya gidiyorlar 🙂

    Cevapla
  2. gvm

   bense levent’te yılın ilk kartopunu yaptığımı bildirmek istiyorum 😀 arabaların üstünde hafif kar birikmiş. sıcaklık 1-1,5 derece civarı.

   bu arada ekşisözlük’te de başlık açılmış bu kar yağışı hakkında, şu anda tam 88 entry var! hava delisi olmasa da kar delisi çok istanbul’da.

   Cevapla
   1. SpanK

    yahu ne şanssız adamım bulunduğum yerde 5 dk yağmur yağdı yerler ıslandı sadece kky bile gormek nasıp olmadı istanbul fındıkzade aksaray tarafı en şanssız ilçelerden bırısı kar açısından hem sıkışık hem de güney sahılınde 😦

    Cevapla
 2. Semih

  Tuzla’da yaklaşık 15 dakikadır kar yağıyor! Henüz çok kuvvetli değil ama göz zevki veriyor. Sıcaklık 1.5 derece. Beklenenden güzel gidiyor şu an 😀

  Cevapla
  1. Burak S

   Tuzla-Yayla’ dayım büyük ihtimalle bilirsin burada sanırım yağmur var çünkü taneler çok küçük baktım baktım kar gibi gelmedi yoksa kar taneleri mi çok küçük anlamak için dışarı çıkmak istedim bırakmıyorlar 😦

   Cevapla
  2. faseay

   Semih kardeş senin rakım kaç? Allah aşkına hemen dibimdesin Çayırova’ya rakım 50 hala yağmur yağıyor. İstanbul’un neredeyse her yerine yağdı gördüğüm kadarıyla.. Lut çukurunda olduğumdan şüphelenmeye başladım artık

   Cevapla
   1. Semih

    Rakım 22. Kar yağışının çok olduğunu söylemedim hafif olduğunu söyledim. Ayrıca Çayırova şehir ısı adasının oldukça yüksek olduğu bir semt. Tuzla ise oralardan çok farklı bu yüzden sebebi bence.

    Ayrıca Burak kardeş ben istasyondayım. Taneler küçüktü yağmur gibi gözüküyor ama dışarıya çıkınca montunuza yapıştığında kar olduğunu gayet iyi görüyorsunuz 🙂 Bir ara hızlanmıştı o ara yazdım zaten yorumu. Sonra yavaşladı ve yağış kesildi zaten.

    Cevapla
 3. tankut

  bu gecenin ilerleyen saatlerinde yağış kaybolacak ve ısınma başlayacak değil mi? şu an kar yağdı yağdı, yoksa yok yani?

  Cevapla
 4. Uğurcan

  Bugün İstanbul’da sıcaklık en fazla 6 derece olarak bekleniyordu. Ben arabayla İstanbulun bir çok yerini dolaştım ve en yüksek sıcaklığı Karaköy’de gördüm, 4 dereceydi. Oturduğum bölge (Küçükçekmece) an itibariyle 2 derece ve hafif kar yağışı da var. Akşam da Beylikdüzü’ne gidiyorum. Orada ki son durumu da aktarıcam. 😀 Şimdilik aktaracaklarımız bu kadar. Söz sende Ozan Hocam. 🙂

  Cevapla
  1. tankut

   ben de bugün alemdağ, çekmeköy, kurtköy arası dolaştım.. alemdağ tepelerinde kar vardı ve yağış sürüyordu 2 dereceydi..çekmeköy 3 derece pek yağış yoktu.. kurtköy 3-4 derece idi ama orada kar atıştırıyordu.. aydos da beyazdı, kayışdağı zirve de beyazdı.. şu an taşdelen 2 derece kar yağışlı!..:)

   söz merkezde!..:)

   Cevapla
 5. White Fox

  Uyuma İstanbul uyuma !!! Örtü dibinizde! 🙂 🙂 🙂

  Meteoroloji ile uzaktan yakından ilgisi bulunmayan İstanbul’daki kardeşim burda da kar yağdı, tuttu bile ama eriyor dedi. Çekip resimleri yollamasını istedim, işte o resimler:

  Yer: Koç Üniversitesi Rumeli Feneri Kampüsü, rakım Google’dan kontrol ettiğim şekliyle 177 metre (Sarıyer’in çatısı sayılır)


  Sarıyer’dekiler o civarlara gitsin, özlemini sonlandırsın! Yol bile tutmuş ! 🙂

  Cevapla
  1. trakya(korhan)

   Fotoğrafa bakınca çimenlerin ve asfaltın aynı miktarda homojen olarak tuttuğu görülüyor. Yağış bence graupel olarak düşmüş olmalı ya da öncesinde buz yağışı da görülmüş olabilir

   Cevapla
  2. bulut75

   Ozan hocam bak yukarıdaki fotoğraftaki yerler çalıştığım yere yakın sayılır. Ama bugün işe giderken Zekeriyaköy’de yukarıdaki fotoğraflardan daha çok kar vardı.

   Cevapla
 6. Erdem Türkoğlu

  Dudullu’dayız Modoko Mobilyacılar Sitesi’nde. Görece yüksek bir nokta sabah 09:30’dan bu yana kar yağışı izliyoruz, müşterisiz boş sokaklara bakarak.
  Sabah orta yoğunluktaki kar yağışı, gün içinde şiddetini azaltarak hafif yoğunlukta devam ediyor.
  Santiago ya da Ozan’a: Yaklaşık 1 dakikalık küçük bir video paylaşacağım ama youtube linkini yapıştırınca video youtuve applet’i ile görünüyor mu yoksa embed koduyla siz mi kotarıyorsunuz ?

  -linki buraya yapıştırın, nasıl olduğu önemli değil, hallederiz. – Ozan

  Cevapla
  1. Erdem Türkoğlu

   Linki paylaşıyorum, public bir video ama arama sonuçlarında, şimdilik, görüntülenmediği için sorun çıkarırsa affola:

   Cevapla
    1. Erdem Türkoğlu

     Ozan Hocam daha önce başka konu başlıklarında konuşuldu ve söylendi. 2003, 2004, 2006 kışlarına dair video yok maalesef elimizde. Biz ne olduğunu mobil teknolojilerin de gelişmesiyle koyalım yine de. Aslında KKY bekleniyordu ‘neden ve hangi etkenlerle bu gerçekleşti’sini, işin nasılını, bizden iyi bilenler yorumlasın.
     Siteyi daha fazla terörize etmeden kaçayım:)

     Cevapla
     1. Havadelisi Yazıyı Yazan

      “Ben yanılmadım” demek için yazmıyorum yanlış anlaşılmasın, ama İstanbul’un alçak ve güneydeki semtlerine (Kadıköy, Bakırköy, Eminönü vb.) kky yağdığında Levent’e neredeyse istisnasız kar yağıyor; Çekmeköy, Çamlıca, Koç Üniversitesi gibi yerlerde de tutuyor zaten, dolayısıyla “KKY bekleniyordu kar yağdı” demek bilmiyorum ne kadar doğru olur… Yani genel olarak tahmin edilenle ortaya çıkan arasında “aaa” denecek kadar bir fark yok. Bu sistem tam sınırda bir sistemdi, yükseklere kar yağması pek sürpriz değil.

      Cevapla
   1. Commandouz Yazıyı Yazan

    Abi yapma gözünü seviyim New York’tan biri denk gelecek mazallah 🙂 Şaka şaka böyle ince ayrıntıları da paylaşmamız gerektiğini düşünüyorum

    Cevapla
  1. Melik Ahmet Taştan


   İstanbul’un son soundingine göre kar için olumlu ve olumsuz şartları kendimce belirledim. Kırmızı içine aldıklarım olumlu. Yerdeki işba sıcaklığı, 850 sıcaklığı, genel olarak nemlilik, 900 mb’a kadar olan rüzgar olumlu. Yer sıcaklığı biraz yüksek , 900 mb üzerindeki rüzgar şartları ise berbat. Hem hafif hemde 800 mb’dan sonra güneye dönmüş. Modellere göre gece saatlerinde rüzgar yönleri 700 mb a kadar her seviyede hemen hemen aynı yönde olacak, dolayısıyla şartlar sea effect yönünden gelişecek gibi duruyor.
   Bu konunun uzmanları ne düşünüyor acaba?

   Cevapla
   1. White Fox

    0-360 derecenin kuzeye, 90 derecenin doğuya, 180’ninde güneye denk geldiğini blog takipçilerinin de anlaması için belirterek söze başlayayım. (yani 270 – 360 arası dereceler hem batı hem kuzey bileşeni olan rüzgar demek, 315 net karayel, 330 eşit yıldız/karayel – Ozan)

    Dediğiniz gibi, yukarıda 800 mb’dan sonra güneye sapma eğilimi var. Sığ oluşumlar olan deniz etkisi yağışlarının en son sığlık sınırı, yerden 1-1.5 km yukarısıdır. Bu çerçevede 800 mb’dan sonraki rüzgar açısındaki bozulma sistemi aşırı sığ kılar. 700 mb’da ne olup bittiğine bakmıyorum bile, çünkü 800mb seviyesinin üstüneki rüzgarın güneye sapışı İstanbul’un yukarı seviyelerinin deniz ile doğrudan etkisini koparıyor. Bu durumda bu koşullar, radarda şiddet itibariyle en zayıf tondaki kütlelere imkan verebilir. Tabii, sürtünme etkisi ile kara yüzeyinin Karadeniz’e bakan taraflarında yoğunluk oluşabilir. Rüzgar hızı düşük olduğundan da şerit oluşumu çok olumsuz etkilenir. Yani kısaca demek istediğim bu oluşum kesinlikle çok sığ, bu yüzden şiddetli olamaz, pek fazla şerit oluşturmuyor da…

    Şunu da ekleyim yer seviyesine yakın rüzgarın biraz karayele meyilli olması, Anadolu yakasını daha şanslı kılar. Fikrim bu… 🙂

    Cevapla
   2. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Melik hocam ve White Fox mükemmel anlatmış, Santiago’nun paylaştığı radar görüntülerine de dikkat ederseniz Karadeniz üzerinde pek fazla kütle oluşumu olmadığı görülüyor, ayrıca yağışın daha çok yüksek kesimlerde görülmesi de sürtünme yoluyla kavuşmanın bu yağıştaki etkin rolünü gösteriyor. Yani Karadeniz üzerinde bir deniz etkisi (denizden atmosfere ısı ve nem transferi) söz konusu, ama bulut ve yağış oluşumu karanın kaldırma ve kavuşturma etkisinin ikinci bir müdahalesiyle daha çok kara üzerinde oluşuyor gibi görünüyor…

    Cevapla
 7. havaankara

  Dün gece Ankara’dan yola çıktım. Yağmur vardı. KRAL bildirdi: Gaziantep’te de KKY varmış. Sabah geldim, ne kar var ne yağmur. White Fox’un gönderdiği resme baktım, şimdi ODTÜ kameralarına, radara bakıyorum, kar yağıyor. Yağar tabii. Ne de olsa ben Ankara’da değilim. 🙂 KRAL hocam Antep’te bir müddet kar göremeyeceksiniz maalesef, bu geceden de fazla ümitlenmeyin. Kusura bakma ama ben Antep’teyim. 🙂

  Cevapla
  1. White Fox

   Boşver, sıkma canını!
   Ankara’nın alçak yerlerinde kayda değer bir örtü oluşmadı çünkü alçak yerler gece devamlı yağmur aldı, ne varsa yüksek semtlerde var. 🙂

   Aşağıdaki resmi, sabah bizim fakülte amfisinin girişindeki koridorun camından fotoğrafladım. Resim üzerinde sağ tıklayarak, ayrı pencerede açarsam büyür.
   Benim bulunduğum yer yaklaşık 1050 metreydi, resimde Ankara da (benim tabirimle Ankara çukuru :P) gözüküyor ve aşağıda örtü falan yok.

   Cevapla
   1. Melik Ahmet TAŞTAN

    White Fox, şike iddaları için ne diyeceksin? Sırf tahmin tutsun diye 850’ye para yedirmişsin, telefon kayıtları, uydu verileri elimizde 🙂

    Cevapla
 8. Emre

  Ankara yine hayal kırıklığı!

  Batıkent’te hafif kar yağışı var, fakat Eskişehir yolu taraflarından şiddetli kar haberleri aldım. Yüksek yerler dışında avucumuzu yaladık anlaşılan….

  Cevapla
 9. Semih

  Neyse ki ilk adam gibi kar yağışı görüldü Tuzla’da 😀 Sabahın ilk saatlerinde aralıklarla ”lapa lapa” kar yağdı. Sıcaklık şu an 2.8 derece.

  Cevapla
 10. Havadelisi Yazıyı Yazan

  İnanılır gibi değil, az önce Haydarpaşa’da trenden inen ve bize (Moda’ya) gelen baldız, Haydarpaşa’da kar yağdığını ve insanların “aaa kar” dediklerini, ama bizim mahalleye geldiğinde yağışın kesildiğini söyledi. 4 sene İsviçre’de kaldıktan sonra bu gerçekler biraz acı geliyor.

  Cevapla
  1. Ankaragücü

   Bir “kar müzesi” sevgili istanbulluların bu sorununa çare olabilir. Gelecek jenerasyonlar konuya Fransız kalmaz. 🙂

   Cevapla
  2. Santiago

   Boşver hocam, iyidir bizim memleket.. Sürekli kar yağsaydı belki bu kadar özlemle beklemeyecektik kendisini..

   Cevapla
  3. ozan DENİZ ETKİSİ

   Hak ettin:) Bu arada Edirne ve Kırklareli’nde kar başladı. Çorlu kar görmeyen tek şehir bu sistemde.

   Cevapla
   1. Trakyalı

    Edirne – Kırklareli arasındaki bölgede 3-4 saattir kar yağışı var ve hep aynı yerde çakılı kalmış durumda. Okuyup üflediler mi o bölgeyi, hadi sistem doğuya gitti, İstanbul’u veya diğer şehirleri kıskanmıyorum da, batımızdaki bu oluşum ne ola ki, sabah sabah sinirlerim bozuldu 🙂

    Cevapla
 11. Santiago

  Sabah 07:30’da evden çıktım, Florya’da kar atıyordu, AHL’ye doğru lapa lapa yağdı, ilerledikçe tekrar yavaşladı. (Sulu kar falan değildi, %100’dü)

  Açıkçası ben yağış sabaha kalmaz diye tahmin ediyordum, sürpriz oldu 🙂

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   GFS ve SKIRON’a göre sea effect sağanakları bu gece ve hatta yarın sabah dahi devam edecek, birkaç sürpriz kar geçişi olabilir, özellikle Anadolu yakasındaki yüksek semtlerde…

   Cevapla
  2. Zafer

   Sabah 08.00’de Bayrampaşa’daki evimden çıktığımda omzuma bir kuş tüyü düştü. Ve ardından eridi (!) Bu eriyen kuş tüyünün aslında bir kar tanesi olduğunu anlamamla şaşırdım ve sevindim, keza tahminler sabaha yağışın ve soğumanın yetişmeyeceği şeklindeydi.

   Bu eriyen kuş tüylerini 08.30 Kozyatağına kadar gözledim. Kozyatağında artık biraz daha sulandı ama devam ediyordu hala.

   En azından havada da olsa bu eriyen kuş tüylerini İstanbul’da görmek güzel.

   Cevapla
 12. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Bulut75 biraz önce telefonuma mesaj attı, İstanbul Beşiktaş sahilinde ve Levent’te kar yağıyor ama tutmuyormuş, Zekeriyaköy’de ise (iyice kuzeyde yüksek bir yeni yerleşim) arabalar ve çatılar beyazmış…

  Moda’da belli belirsiz sulu kar taneleri gözleniyor… Yani gözleniyor dedimse ben görebiliyorum 🙂

  Cevapla
  1. gvm

   Evet, sabah 8-9 gibi levent’te yağıyordu. hala da ara sıra atıştırıyor. Sıcaklık 2,5 derece civarı.

   O değil de, koskoca adam oldum hala sabah 08:00’de kar görmek için pencere başındayım. 😀

   Cevapla
 13. Yıldırım

  An itibariyle Mehmet Can Bey’in de tahmin ettiği saat (7-8) itibariyle İstanbul-Bahçelievler’de kar yağmaktadır. Havada da olsa kar yağışı görmek çok sevindirici. Rüzgar karayelden esiyor ve sıcaklık 2.1 derece.

  Cevapla
 14. White Fox

  Saat 07:18 itibariyle Bikent Civarları – Sıcaklık -0.1

  Ve 891 metre rakımlı Ankara çukurunun epik hüsranı!!! 🙂
  Saat 07:00 Son Durum

  Anladığım kadarıyla MGM’nin ağırlıklı olarak kullandığı ECMWF modeli 850 mb sıcaklığını, dün gündüz verilerinde daha düşük tahmin etmişti. Ancak, 00Z Balon ölçümünde bunun 0.4 derece olduğu kaydedilmiş.

  Bu yönüyle GFS kısa vadeli tahminde daha başarılı bir performans gösterdi.

  Cevapla
  1. carcass

   Kesinlikle!! Eskişehir de Ankara gibi çuvalladı resmen. Koskocaman bir hüsran her zamanki gibi. Dün sayfanızda da bahsetmiştim zaten White Fox hocam, Eskişehir düzlüğü de lanetlidir 2006 kışından beri 🙂

   Cevapla
 15. SUPERNATURAL

  Veee kar İstanbul’ da…..
  Yer: Kısıklı, yaklaşık yarım saat önce özlemle beklediğim beyaz taneler süzüle süzüle iniyor semadan 🙂 Nazlı nazlı atıştırmasına kurban olduğum 🙂

  Cevapla
 16. Berat

  Saat 6:20 Son Durum
  Ankara/Altındağ’da etkili kar yağışı devam ediyor. Yollarda tutmuş durumda sıcaklık -0.8°C
  Ankara/Polatlı kar altındaymış otobanlarda sıkıntı yaşanıyormuş orda da sıcaklık 0°C… Merkezde ise sıcaklık 1.9°C

  Cevapla
 17. kardanadam35

  Kar bana gelmiyorsa ben kara giderim…
  İzmir’de yaşıyorsanız ve eğer kar delisiyseniz işiniz zor.
  Kar umuduyla gelen her sistemde ha yağdı ha yağacak derken kuru soğukla baş başa kalıverirsin.
  Memleketin değişik yerlerinden gelen kar haberlerini de duyunca kıskanmamak elde değil.
  Hal böle olunca yaklaşık 1 saat evvel (00:30) aldım arabayı kardeşimle beraber doğru Sabuncubeline (Eşime durumu anlatmak gecenin yarısı hayli zordu, karı görmeye gidiyorum derken) Bornova istikametinde yağış Çiğli’ye göre iyiydi. Sabuncubeline tırmanışta yaklaşık 350 metreden sonra sulu karı gördük. Valla çocuklar gibi sevindik. Biraz daha tırmanınca 500 m yağış tamamen kara dönmüş. Muhteşem … Ben hızımı alamadım Sabuncubelinin zirvesinde kar yağıyordu fakat yerler ıslaktı … Karayollarının tuz tesislerine doğru ara yoldan 650 m ye yaklaşınca yerlerin beyazlamış oduğunu gördük. Sanırım 750 metreye kadar tırmandık.
  Tatminkar bir örtü vardı ve kar lapa lapa yağıyordu. Hemen biriken karlardan bi kardanadam yapıp ön cama yerleştirdik. 10 dakika Karın tadını doyasıya çıkardık. Kardanadam düşmesin diye
  silgeçleri çalıştırmadan yavaş yavaş evin yolunu tuttuk. Şu yaşadığım 10 dakika hakikaten muhteşemdi …

  Cevapla
 18. Semih

  Yağış yok olmamak için can çekişiyor gibi geldi bana… Bence kar göremeyeceğiz. Bu sistemde sokak lambasından geçen 1-2 irice kar tanesiyle yetiniyoruz.

  Cevapla
 19. bahattin bakırcan

  An itibariyle Balıkesir’in merkezinde sulu kar, 5 km batısında (300 m) kar yağışı ve örtü gözlemledim. 5 km mesafede 3 derece oynayan bir sıcaklık sanırım merkezin rakımının 120 olmasından ve ısı adası oluşumundan bu sonuç doguyor her zaman ki gibi. Balıkesir’de kar görmek isteyen 5 km batıya Edremit yolu istikametine gidecek. 😀

  Cevapla
  1. Semih

   Tuzla Akfırat’tan da kar haberi geldi! Arkadaşım kuvvetli sayılabilecek kar yağışı olduğunu söyledi..

   Cevapla
 20. Berat

  Ankara/Altındağ’dan son durum bilgilendirmesi:
  Hüseyin Gazi (rakım 1415) dağının yanı başında oturuyorum (yükselti farkı 190 m) kar yağışı gayet güzel. Terasdaki panjurlu termometremin sıcaklığı ise 0°C’ye sabitlenmiş durumda… Darısı merkeze…

  Cevapla
  1. White Fox

   Ne tarafta kalıyor, rakımı kaçtır o mahallenin ?
   Benim bildiğim bir Yayla Mahallesi Keçiören’de var. DMİ istasyonu da Keçiören’de, saat 22:00 son durumu bu.

   Cevapla
   1. arda yılmaz

    Esertepe taraflarında balkonumdan Ankara’yı görebiliyorum rakımı tam olarak bilemiyorum yazdığım saatlerde hafif bir kar vardı şu anda yağış hafif, yanılıyor da olabilirim. 🙂

    Cevapla
 21. Commandouz

  Sabahtan beri yorumları takip ediyorum millet bir tane sulu kar görmek için neredeyse düz duvara tırmanacak. 🙂 Gerçi ben de öyleyim ama, boşver sinirlerim bozuldu iyice annemden de sabahtan beri laf işitiyorum camları açıp içerisini buz gibi yaptığım için 🙂

  Cevapla
  1. ALKIM

   Bu da ne büyük hayal kırıklığıdır ha! Devam edecek sanırsın. Ahan da kar geldi dersin ama yağış kesilir. Çanakkale’nin kaderinde vardır bu. Bazen de soğukla siklon öyle bir kesişir ki ülkemiz coğrafyasında görülebilecek en kral kar fırtınasını görürsünüz.

   Cevapla
   1. cerkez

    Çok doğru söylüyorsun Alkım. Ben de yarım saat önce televizyon vericilerinin oradan geliyorum yerlerde hafif bir örtü olmuştu. Çanakkale’de hafiften karla karışık yağıyor.

    Cevapla
 22. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Şu anda İstanbul Moda’da sokaklambasındanveelektriktelindendamladağıiçinparlayıpkargibigörünenyağmurla karışık yağmur yağıyor ve bir sürü de rüzgar var, sıcaklık 6 derece…

  Cevapla
  1. Okito

   Ozan Hocam,

   Sitede beyaz bir şeyler uçuşuyor. Ya Hans’a inat kar yağdırıyorsunuz ya da karsızlıktan site tozlandı onlar uçuşuyor.

   Cevapla
 23. White Fox

  Son Durum Bildirmesi 18:30 :
  Ankara/Bilkent’te çok yoğun yamaç sisi etkili oluyor, sisi ilk fark ettiğimizde oda arkadaşım duman zannetti ! Hafif yağmur da var. 3.2 derece sıcaklığa 2.1 ışba sıcaklığı eşlik ediyor.

  Cevapla
 24. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Onu bunu boş verin… Bu tarafa gelin… Dünden beri Toroslardaki kar fırtınasını takip ediyorum… Süper bir şey… Antalya radarı bende müthiş bir heyecan yarattı, görüntüleri otomatik istasyon verilerinin üzerine giydirince neler olduğu ortaya çıkıyor… Mut vadisi de Toroslar Ilıkistanı’nın başkenti olmuş. Sıcaklık değerleri az daha solda (batıda) olmalıydı, öyle okuyun.

  1

  Cevapla
   1. çihiro

    Bu gece ‘hafif’ karla karışık yağmur ve kar görülecek. Yarın (Cumartesi) gün boyu ‘hafif’ kar yağışı görülecek, akşam saatlerinde kar yağışı etkisini biraz arttıracak, 1-2 cm örtü oluşabilir. Sonra yağış tamamen kesilecek ve aşırı soğuk etkili olacak. Yani dün akşam güncellediğim tahminde bir değişiklik yok. Önümüzdeki maçlara bakacağız 🙂

    Cevapla
 25. BAHADIR

  Tekirdağ merkezde 1 saatir kar yağıyor. ama hava tam soğumadı için örtü olmadı. tepelerde kesin beyazlama olmuştur (200-250 metre)

  Cevapla
  1. Trakyalı

   Yarım saat kadar önce Malkara yoluna çıktım. Orada yağış çok yoğun olmasa da devam ediyordu. Yol kenarları ve trafik tabelaları beyazlamıştı.

   Cevapla
 26. mertovski

  sayın havadelisi size bir sorum olacaktı acaba bu gece niğde ve çevresinde örtü oluşturacak kadar etkili bir kar yağışı olusacak mı:?

  Hayır. – Havadelisi

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s