Cemile Bahar


Salı, Saat 19.15: Son gelen bilgilere göre özellikle Ankara’da olmak üzere İç Anadolu’da kar ulaşımı şehir içinde bile felç etmiş durumda. Gerekmedikçe yola çıkmayınız.

——————-

Bu akşamdan itibaren ülkenin batı ve orta bölgelerini etkilemeye başlayan yağışlı ve soğuk hava dalgası Cemile Bahar‘ın bundan sonraki tartışmalarını ve şimdigörüsünü bu başlık altında yapacağız.

Zamanım olmadığı için herhangi bir ayrıntılı tahmin yapmıyorum. Santiago’nun İstanbul’la ilgili gün içinde yaptığı yorumları buraya alıyorum, söylediklerinin hepsine katılıyorum. Diğer bölgeler için de öteki kıdemli hava delilerinin tahmin başlığı altında yaptıkları değerli yorumlardan ve bu başlığın altına yapacakları yorumlardan faydalanabilirsiniz.

Ben 7-10 Mart 2011 sistemini 4-5 Ocak 2002 sistemine benzetiyorum, 850 hPa sıcaklıkları ve sinoptik görünümleri aşağıda belirttim. Özellikle basınç yerleşimlerinde inanılmaz bir benzerlik var, sistemin akış yönü de neredeyse aynı. Tek fark 850 hPa sıcaklıklarında. O sistemde İstanbul takribi -10C ile sistemi karşılamış, -12C ile kalbine dalmış. Büyük bir değişim olmazsa 7-10 Mart aistemini -8C ile karşılayacağız ve yaklaşık -9C ile sistemi yaşayacağız. Görünen o ki -10C psikolojik sınırı yine aşılamayacak.

Peki 2002 sistemi nasıl bir sistemdi? Akdeniz’de konumlanmış olan siklon 4 Ocak 2002 sabahı Karadeniz’e doğru yükselir ve herşey o anda başlar. Kar başladığında hava sıcaklığı -1C idi ve İstanbul’da 24 saatte 25cm. kar yapacak kadar kuvvetliydi. Sistemde yağışın “tümü” 0C ve -2C arasında kar olarak düşmüştü ve poyraz 60km civarında esmişti. Hatırladığım kadarıyla çok ıslak bir kar yağışı olmuştu ve sıcaklık 2C daha yüksek olsa tutmayacak cinstendi. O tarihte deniz suyu şimdikinden tahminen 3C-4C daha sıcaktır ve Havadelisi’nin bahsettiği gibi güneş ışınlarının etkisi minimaldi.

Bu sistem nasıl olabilir? Önce yağmur ile başlayacağını hepimiz biliyoruz zaten. Muhtemelen hava, dengesini belli bir sıcaklıkta bulacak ve tipik İstanbul kimliğine bürünüp o değerde çakılıp kalacaktır. Avantajımız kuvvetli poyraz ve sistemin Karadeniz’in en soğuk olduğu döneme rastlamasıdır. En büyük dezavantajımız ise güneş ışınlarının karayı çok çabuk ısıtabilmesi ve 850 hPa’daki soğumanın yetersizliğidir. Bu sabahki modelleri incelediğimizde Akdeniz’deki siklonun Karadeniz’e hareketi salı öğle saatlerinde başlıyor perşembeye kadar konumunu koruyor. Yani Doğu ve Güney Marmara için bu sistemin asıl başlangıcı Salı öğle saatleridir ve en etkili olacağı periyod salıyı çarşambaya bağlayan gece olacaktır. Perşembe günü ise enteresan şeylere gebe, 850 hPa sıcaklığı azalsa bile fırtına karayele dönerek devam edecek gibi görünüyor. Karayel ne demek? Balkanlardaki soğuk havayı tüm Marmara Bölgesine yaymak demek. Bir de yağışla çakışırsa tadından yenmez. GFS 06Z modeline göre “freezing level” yani donma seviyesi İstanbul için salı öğleden sonra 200 metre civarına düşüyor, kıyılarda örtü olması için zor bir kriter. Umarım Ozan Deniz arkadaşımızın söylediği olur ve yer sıcaklıkları modellerin öngördüğünden daha düşük gerçekleşir. Donma seviyesi karayel sayesinde Çarşamba gecesi iyice düşüyor ve şimdilik karkoliklere uykusuz bir gece vaadediyor 🙂

Kendinizi her türlü şarta hazırlayın ve ne yağarsa yağsın bu kusursuz fırtınanın tadını çıkarmaya bakın 🙂

2002 sistemi:

GFS 06Z çıktısı:

ECMWF 00Z çıktısı:

UKMO 00Z çıktısı:

Yeni yorumlarınızı buraya tıklayarak yapabilirsiniz, cevaplarınız için lütfen cevabı vermek istediğiniz yorumun altındaki ‘Cevapla’ düğmesine tıklayın. Teşekkürler.

Cemile Bahar” üzerine 706 düşünce

 1. nehrk

  Siklonun getirdigi yagis Marmara Denizi uzerine gelince sona eriyor ya da cok hafifliyor. Ozellikle Yalova’da cok belirgin bu. Kiyi seridi radarda koyu yesille acik maviyi ayiriyor. Bunun sebebi nedir?

  Cevapla
 2. BURAK

  Tuzla’ dan sesleniyorum! Öğlen karlar erimişti, az önce küçük ama sert taneli kar başladı sıcaklığın düşüşünden olsa gerek araçların üzeri yine beyazlamaya başladı.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Şu an var zaten Kadıköy’de. Azala çoğala yağacak işte. Ama dün geceki sağanak tarzı yağış bile çok daha etkiliydi kıyılarda.

   Cevapla
   1. Semih

    Şu anda Tuzla’da etkili bir yağış var. Arabalar ve çatılar beyazlamaya başladı. Sıcaklık -0.4 dereceye düştü. Kar için yeterli sıcaklık oluşmuş durumda.

    Cevapla
 3. sirocco

  Beylikdüzü’nde ortalama 5-6 cm’lik bir örtü mevcut (rüzgarla yağdığı için kimi yerde 2, kimi yerde 15 cm kar var), tipiyle birlikte, ufak kar taneleri yağmaya devam ediyor.

  Cevapla
 4. bursalı deli

  Bursa’da sıcaklık şu anda -1C. Kar yağışı dünkünden daha yoğun. Birikme çok hızlı gerçekleşiyor. Darısı İstanbul’un başına.

  Cevapla
  1. bursalı deli

   apartmanın otoparkından bir görüntü, ışık yetersiz olduğu için yağış belli olmuyor 🙂

   1

   Cevapla
 5. çihiro

  Konya için mart efsanesi diyebiliriz. Mart ortası bu kadar yoğun kar hiç görmemiştim. 10-15 cm arası kar var. Karaman’da yarım metreye yakın kar var. Dmi dün akşam resmen uyuyordu. İç Anadolu’nun güneyindeki yoğun kar yağışını dün akşam görmedi, uyarı yayınlamadı. Neyse. Efsaneye dua etsin Dmi yoksa çok kötü saydıracaktım.
  Konya’nın varoşlarından kar manzarası;

  1

  Bu da Akdeniz etkisi. Resmi açıklamama gerek yok heralde 🙂

  Cevapla
 6. goal

  İstanbul-Çekmeköy yıkılıyor şu an… iş çıkışı servisten indiğimde eve 5 dakikalık yürüyüşümü kar yağışı altında ve her yerin bembeyaz olduğu bir ortamda yapmak…. inanın o kadar çok özlemişim ki kar yağışını….

  Cevapla
 7. Semih

  Sabah erken kalkıp hiç üşenmeden kar ölçümü yaptım. Saat 8.00’da Tuzla’da net ve net 5 cm kar vardı. 2 saat sonra ölçtüğümde yani 10.00’da 1 cm örtü vardı. Zaten BURAK arkadaşımız Tuzla’dan resim koymuş. Çektiği fotoğraf 10.00 suları gibi sanırım. O vakitte aynen öyleydi kar.

  Eklemeyi unuttum sabah Tuzla Akfırat’ta (220 m.) 30 cm kar varmış.

  Cevapla
 8. arda

  Dmi’nin haritasında bu gece de Ankara’da kuvvetli yagıs var sizce gece kar yagacak mı Ankara’ya yoksa rüya bitti mi 😀

  Cevapla
  1. sogukar

   Ankara’da yagis yeniden baslamis sanirsam, bu gece bir cok yerden kuvvetli yagacak diye duydum, sayet yagarsa yarin herhalde yuksek kesimler 1 metreye ulasir, vay be sanki ankara degil erzurum 🙂

   Cevapla
 9. faseay

  Armutlu-Kartepe hattındaki dağların (Samanlı dağları) bulunduğu bölge çok dikkat çekici karlı sistem başladığından beri yeşil bant neredeyse hiç kalkmadı. Kartepe 185 cm olmuş zaten.

  Cevapla
 10. karcı hakan

  Son Gfs yağışı çok güzel bir hale getirmiş. Eğer Gfs’nin dediği tutarsa özellikle Boğaz çevresi ve Anadolu yakası bu gece kopacak.

  1

  Cevapla
  1. ALKIM

   Katılıyorum. Dün geceden daha iyi şartlar eşliğinde yerde daha uzun süreli kalıcılık yaratmasını umuyorum. Bu kışın karlı geçecek son gecesi. Finali güzel olsun bari.

   Cevapla
  2. Semih

   Evet gece yine Anadolu Yakası kopacak. Bu yağışta da yine Tuzla-Pendik hattı şanslı gözüküyor.

   Cevapla
 11. mert

  sıcaklık şu anda ahl de 0 derecede. ilerleyen saatlerde şiddetli karayel ve kuvvetli yağışla bu soğuğun daha da aşağılara çekilip güzel bir örtü oluşturması muhtemeldir diye düşünüyorum. santiago ve ozan sizce bu ismail bizi ne zaman terk eder ne kadar yağış o kadar örtü

  Cevapla
 12. bursalı deli

  Bugün vazifemi yaparak Bursa-Yalova arasındaki Süpürgelik Mevkii’ne gittim. Her kar yağışında kapanan yola. Şöyle ki; Karayolları tam o mevkiiye depo yapmış direk müdahale için. Gittiğimde korkunç bir tipi vardı, kar yağışı da çok yoğundu ama rüzgar etraftaki karları devamlı yola yığıyordu. Trafik durma noktasındaydı. Harika bir 1 saat geçirdim. Yolun karşı şeridinden araç gelmemesi dikkatimi çekmişti, biraz daha ilerleyince korkunç bir kaza gördüm. Fiat Fiorino bir araba konserve kutusu gibi olmuştu. Trafik polisine sordum, ölümlü bir kaza olmadığını söyledi. 🙂
  Videoları bilgisayara atar atmaz upload edeceğim.

  Cevapla
 13. idea_

  2 günde Sinanoba, Mecidiyeköy arasında İsmail ve Cemile’ye bir depo (65lt) mazotu feda ettim. Kusursuz bir fırtınanın peşinde bir kaç güzel resim ve video için (en kısa zamanda paylaşacağım). Mecidiyeköy’deki işyerimden evim gidiş geliş 100km. ve 2 gündür bu yolu 3 katına çıkartmış durumdayım. Ankaraya gitmek bile geldi aklıma.
  Hala ve inatla son saatleri kalmış olmasına rağmen hayal kuruyorum ve tüm “Hava Delilerine” hala ve hep umudunuz olsun emi diyorum.

  mecidiyeköy son durum; öyle ince ve öyle narin bir yağış var ki, 2012 ye kadar böyle devam etse 1cm olur gibi 🙂 tamam…

  Cevapla
 14. philadelphia

  0930-1215Z (+2 saat TSİ) uydu görüntüleri animasyonları (DMİ ‘nin yeni uydu görüntüleri yardımıyla-wms.dmi.gov.tr) bir de son uydu görüntüsündeki hadiseler…

  1

  Kuzeyde kar ve tipi, güneyde yıldırımlar, Güneydoğuda dün ve bugün devam eden toz fırtınaları (Cemal Hoca’nın kulakları çınlasın yine-Türkiye’nin kıyameti gibi) Benim merak ettiğim böyle bir durum için özel bir alarm verildi mi? Dün Ankara’da Büyükşehir’in insanları işyerlerine sabah bırakıp, akşam kar ve buzla kaplı yollar yüzünden yürüyerek eve gitmelerine mahkum etmelerinin Türkiye gibi bir yerde karşılığı var mı acaba? (Tabii ki yok.- Havadelisi)

  Yoksa bu doğal bir felaket deyip, yine insanların sineye çekmeleri mi istenecek. Bir yetkili, dün Ankara’da öğrencier okuldayken, karı görüp ertesi gün okulu tatil etmelerine “idare”‘mi diyeceğiz, yoksa “idaresizlik” mi? Dün yollarda kalıp da evlerine yürüyerek gidenler, herhalde Ankara’da son 10 yılda 2 yada 3 kez tekrarlayan böyle bir gün için bırakın okulları, ana ve acil hizmet iş alanları dışında her kurumun tatil edilmesi gerektiğini anlamışlardır. Yönetim ya da idare sanatı demek böyle bir şey işte…

  Cevapla
 15. pashateksas

  Bursa-Mustafakemalpaşa’dan bildiriyorum, gece oluşan beyazlık sabah yağışın kesilmesiyle ortadan kalktı. Öğle 12den beri hafif-orta şiddette yağış var ancak 1 hafta yağsa tutmayacak şekilde, radara göre önümüzdeki saatlerde şenlik var.

  Söz sende merkez.

  Cevapla
 16. trakya(korhan)

  Arkadaşlar uydu ve radar görüntülerine göre doğudan gelen kütle Avrupa yakasını da sardı.Ancak radarda Romanya-trakya açıklarında daha koyu bir kütle oluştu acaba bu yine trakyanın doğusuna mı inecek?

  Cevapla
  1. nehrk

   Ismail’den kaynaklanan konvektif etkinligin olusturdugu bir yagis sanirim. Hareket edecegini sanmiyorum, etse de kara uzerinde etkinligini kaybedecektir. Dogru mudur Havadelisi ?

   Cevapla
 17. Santiago

  Yağış Çatalca’ya kadar girdi bu bizim lehimize. Ne kadar batıya girerse, şehri bir o kadar geç terkeder..

  Cevapla
  1. Santiago

   süper görüntüler 🙂 eline sağlık.. Ben senin yerinde olsam saniye durmam içeride 🙂

   Cevapla
  2. Havadelisi Yazıyı Yazan

   😦 6 yıllık ODTÜ maceramda finaller sadece 4 Ocak 2002 karı nedeniyle ertelenmişti. Bu da sanırım onla aşık atıyor. Mükemmel. Göremediğim için çok üzgünüm.

   Cevapla
  1. Fortesla

   Bu sistemde Ankara tahminim beni tepe taklak etti. Ah Ankara ah, bu kadar mı sinirlendin yani 10 cm dedik diye. Gömülmüş arabalar resmen.

   Cevapla
 18. tengizman

  K.Cekmece Florya kavsaginda saat 11:00’den beri araliksiz yagan kar son 20 dir ortu olusturmaya basladi.Bu arada ruzgar siddetlendi,anlasildi,tamam.

  Cevapla
   1. tengizman

    Aksam 19:00’u bekle, NASA’dan aldigim verilere gore 19:22’de yogun bir kar yagisi sizin oldugunuz bolgeyi etkilemeye baslayacak, yagis miktari da bendeki Gateshead verilerine gore oldukca tatminkar, tamam.

    Cevapla
 19. grhc

  Şu an itibarı ile Bursa kopmuş durumda, hava karardı, rüzgar ve kar yağışı şiddetini arttırdı, harika

  Cevapla
 20. faseay

  İsmail mi Cemile mi hangisinden yağıyor bilmiyorum ama Çayırova Kocaeli’nde bir saattir yağan kar ortalığı tekrar beyazlattı. Yağış 100 üzerinden 80 halen devam ediyor.

  Cevapla
 21. karcı hakan

  Aydos’ta dün gece müthiş bir kar yağışı gerçekleşti. Sıcaklık -1,3 derece şu anda. Sabah 21 cm kar vardı ama, şimdi 13 cm’ye kadar düştü. Şu anda çok sıkı bir tipi var. Belediye ekiplerinin temizlediği yerler yeniden karla örtülüyor. Akşama fotoğraflık kareler çıkarsa sizinle paylaşacağım. Bu arada kar yağışının akşam saatlerinde yoğunlaşacağını umuyor/düşünüyorum.

  Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   İstanbul’un içinde bambaşka bir iklim yaşıyorsun… Tadını çıkar. Öyle olacak gibi görünüyor, akşama yaşadın.

   Kar yağışı şu an Kadıköy’de de görüş mesafesini düşürmüş durumda, ama zinhar ve kat’iyyen tutmuyor 🙂

   Cevapla
   1. karcı hakan

    Dün gece mest oldum hocam. Nefis bir şeydi. O havanın turunculuğunu bile özlemişim.

    Cevapla
  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Evet İstanbul’da ve Doğu Marmara’da sürekli yağış olacak şimdiden itibaren sabaha kadar… Yağışın yoğunluğu batıya doğru gidildikçe azalacak… Deniz kıyısındaki yerler için sıcaklığın yine problemli olacağını sanıyorum… Yağışın yoğunluğuna bağlı olarak alçak yerlerde de örtü oluşmaya çalışacaktır, dün gece olduğu gibi… Acıbadem’de şu an sıcaklık 0.6 derece gözüküyor, geceleyin -0.5 civarında seyredeceğini tahmin ediyorum…

   Cevapla
 22. gvm

  levent’te yarım saattir müthiş bir sağanak var, her yer bembeyaz. dün bu saatlerde 3 derece olan sıcaklık bugün 1,5 derecenin üstüne çıkamadı. şu anda ise -0,2 derece.

  Cevapla
 23. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Öncelikle, dün bahsettiğim sıcaklık artışı, siklon İsmail’in hareketi ve taşıdığı ılık hava sonucu Anadolu’nun büyük kısmında (ve artışın en fazla olması gereken kısımda) gözlendi, ama İstanbul’a ulaşmadı, doğu Marmara’da da sürekli yağış sıcaklık artışına izin vermedi. Ankara’da merkezde sıcaklık 0 ila -1 derece, yani yırttılar, yağışın da sürmesiyle hava fazla ısınmadı.

  1

  Bence İstanbul’da ve bir sürü kıyıdaki yerde karın tatsız olmasının sebebi sıcaklıktır. Rakım farkının kar kalitesini ve kalınlığını çok fazla etkilemesi buna kanıttır. İzmit’teki annemle konuştum, merkezde sürekli yağan ama yağdığı gibi eriyen bir kar varmış. Kocaeli Üniversitesi Umuttepe kampüsünde ise diz boyu kar olduğu söyleniyormuş.

  3

  Cevapla
  1. Santiago

   İstanbul hem sıcak hem yağış yok 🙂 Hocam Anadolu Yakası ve Doğu Marmara neden daha fazla yağış alıyor bu tip sistemlerde? Bu siklonlar hep mi o rotadan gidiyor?

   Cevapla
   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Ocak 2004’te rota başkaydı 🙂 Hep değil ama o rota da var işte, şans… Siklon İzmit’ten kuzeye tırmansaydı Avrupa yakası kardan yıkılırdı…

    Cevapla
 24. adrenalin

  rüzgar karayele döndükçe istanbulda bulutlar dağılabilir mi? radarda yağış avrupa yakasında azaldı. Önümüzdeki saatlerde, akşam ve gece yağış kesilecek mi sizce?

  Cevapla
 25. Santiago

  İstanbul’un sorunu sıcaklıktan ziyade yağışın azlığı ve aralıklarla yağmasıdır diye düşünüyorum. Ağırlığı dün gece olmak üzere son 24 saatte 100-150km uzaktaki Adapazarı 25kg, İzmit 24kg, Bursa 7kg yağış almıştır, İstanbul ise gece 2-3kg ile yetinmiştir. Gel gelelim 100km batımızda bulunan Çorlu ise siklonun sea effect bantlarını batıya itmesiyle 6kg civarı bir yağış almış, biz de ortada ne adam gibi sea effect, ne de siklonik yağış alamadan dün geceyi kapamışız. Eğer dün gece İstanbul da 15-20kg bir yağış alabilseydi bu sabah çok daha fazla bir örtü görebilirdik. Sağlık olsun 🙂

  Cevapla
  1. nehrk

   Ben de tam tersini dusunuyorum Santiago, sicaklik il genelinde 1 derece falan daha soguk olsaydi her yerde cok guzel ortu olurdu, buzuyla muzuyla beraber kiyilarda bile 5 cm i bulmustuk. Cunku yagis sabaha karsidan beri surekli.
   Anadolu Yakasindaki ortu de yok oldu. Hadimkoyde sabah 7 gibi cimlerin uzerinde 7-8 cm lik bir ortu vardi. Sabahtan beri kar almamiza ragmen ortu bayagi inceldi cunku sicaklik hep 0-1 arasinda saliniyor. Ama en azindan Ozan’in dedigi gibi bir isinma olmadi, hatta dune gore daha soguk.
   Aksam saatlerinde sicaklik dusecektir ama, gecti Bor’un pazari diyecegiz. Sea Effectler kesildi bile, Ismail de Avrupa Yakasi’na fazla bir yagis getirmeyecek. Umarim oyle olmaz

   Cevapla
   1. Santiago

    İsmail modellerin ön gördüğünden bir iki saat geç hareket ediyor gibime geldi. Bence batıda Çatalca’ya kadar kar yağar, siklon çok doğuda kaldığı için yağış batıya geldikçe hafifler tabii ki, ama soğumanın kökeni de Trakya olduğu için öyle bir dengeleme olabilir. Sabaha 3-5cm. daha örtü görürüz en azından diye düşünüyorum..

    Not: Sabah Florya’da 2-3cm. vardı zaten, gece çok az kar yağmış. Bursa İzmit coşarken biz bakmışız 🙂

    Cevapla
    1. nehrk

     Oralar bizden hep daha sansli zaten. Soguk bize daha yakin, -10 o bolgeye yaklasmiyor bile ama kar hep orda..

     Cevapla
     1. Santiago

      Sorma ya, tüm Karadeniz kıyılarına 850’de -5C ile kar yağar bize -10C ile yağmaz 🙂 Ama bu sefer bizi yakan İsmail oldu..

      Cevapla
  2. Ozan Deniz

   Çorluda 6 kg yağış yanıltıcıdır. Çünkü Çorlu’da kar şiddetli rüzgarla beraber süpürtmeli tipi şeklinde yağdığından hem düşen yağışta , hem de kar kalınlığında güvenilir sonuçlar olmuyor. Nazlı (2006) da yaklaşık 50-60 cm lik kar yağmasına rağmen 1 kg yağış bile gösterilmemişti Çorlu için. Çorludan rapor kar 20 cm civarı. Sıcaklık -1.5 c nin üstüne çıkmadı. Öğleğin çıkan güneş karı bayağı bir buharlaştırdı. Artık bitişe yaklaşıldı ve bu seneyi kapıyorum. İçimde tatminlik var ama her kar sonrası yaşadığım çöküntü de kendini gösteriyor. Çok heyecanlı bir geceydi dün gece. Hem burdan diğer yurdun köşelerinden gelen haberler hem Çorlu’daki durum ve olasılıklar müthiş bir adranalin oluşturdu. Bugünse Çorlu Cemile Bahar’a veda eder ve bahara hoşgeldiniz der..

   Cevapla
 26. havadansudan

  saat 06:30 civarında uyandığımda beşiktaş’ta beyaz 2-3 cm’lik beyaz bir örtü vardı araba ve çatılarda. yerlerde tutmamış maalesef. ama bunu gördüm ya bu sene daha da gam yemem önümüzdeki kışa kadar. şimdi iri taneli yoğun bir kar yağışı var burda.

  Cevapla
  1. welbane

   Oglen run’ına gore akşama kadar bir 10 cm daha gorunuyor ki. Anıttepe civarında kısa bir aradan sonra Cemile yeniden tam kapasite ile çalışmaya başladı. Rekoru ne kadar geliştireceğiz bakalım. Bi de akşam eve donmesi var tabii..

   Cevapla
 27. Santiago

  Başakşehir’de sabahtan beri aralıklarla devam eden kar yağışı artık aralıksız tipiye dönüştü. Sıcaklık 1C’nin altında, artık akşam saatlerini bekliyoruz.. 🙂

  Cevapla
  1. havadansudan

   santiago, yarım saattir çok güzel bir kar yağışı var beşiktaş’ta ama tutmuyor da tutmuyor 😦 ah sıfır derece olsaydı sıcaklık , şimdi 3-4 cm olmuştu.

   Cevapla
   1. Santiago

    Başakşehir’de bile zor tutuyor hocam, ben sana haber edeceğim sevinmeye başlayacağın zamanı 🙂

    Kıyılar havanın kararmasını bekleyecek.. Yağış günün en sıcak saatlerinde geliyor iki gündür 🙂

    Cevapla
 28. Onur

  ankara cayyolu’nda yagıs durdu fakat ben devam edeceğini düşünüyorum.

  uydu görüntülerine bakarak bu yorumu yapmak ne kadar doğru bilmiyorum fakat ab merkezi gfs’teki kadar hızla kuzeydoğuya ilerlemiyor gibi…

  Cevapla
  1. White Fox

   Akşama bile kalmadı, şu saatten itibaren kar genelde hafif olarak yarın akşama kadar aralıklarla görülecek. Tahminimce bundan sonra 4-5 cm’den fazla yeni örtü oluşturamaz.

   Cevapla
 29. LOSTSNOW

  bakın arkadaşlar ayıp oluyor öyle ballandıra ballandıra anlatıyorsunuz, burada kar yağmayan şehir olan samsunlu olarak sinir ve kıskançlık krizleri geçiriyorum. bu lanet şehre kaç seneden beri kar yağmıyor zaten. siz de yok cemile yok ismail, yok ismail cemile’yi yakaladı, öptü ….yapmayın bizi de düşünün…. psikolojimizi bozuyorsunuz…

  Cevapla
  1. anil37

   Ankaralılar için bu Mart sistemi tatmin edici olmuştur. Kabak lastikle çıkanlar için ise çile olmuştur.

   Cevapla
   1. Onur

    bu kabak lastik vurgusu beni artık rahatsız eetmeye başladı. yok öyle bir şey arkadaşlar. evet kabak lastikle çıkanlar her zaman var ama tek suçlu kabak lastikmiş gibi yüzlerce araba öyleymiş gibi konuşmasın kimse.

    4 lastiğim de kış lastiği, arkadaşlarımın da öyle… dün nasıl kaydığımı, etraftaki zincirli arabaların nasıl kaydığını ben bilirim.

    http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/bahar-geldi-derken.html

    yan duran arabanın ön lastiklerine bakın mümkünse, zincir mi ne?

    Cevapla
    1. anil37

     Onur arkadaşım alınacak bir durum yok hazırlıksız yakalandıklarını vurgulamak istedim.

     Cevapla
 30. Trakyalı

  Uydudaki son görüntülere göre İsmail yeniden İstanbul sınırlarını mı zorluyor yoksa???

  Cevapla
  1. Santiago

   Evet, artık bize kalıcı olarak uğraması lazım. Siklonun yağış karakteristiği ince taneli ve kuvvetli rüzgarla beraber yağıyor, oradan anlayabilirsiniz. Bu arada akşama doğru yağış artacak, sıcaklık sıfır dereceye yaklaşacak ve bana göre örtü oluşturmaya başlayacak, İstanbul için sistem yeni başlıyor..

   Cevapla
  1. White Fox

   Biz de Bilkent Üniversitesinde aç kaldık, malum bağlantımız dün gece de kopmuştu şehir merkezi ile, büfede ekmek yok, sefil olduk 🙂 Yurt odamızdaki cips, kraker ile yaşamaya çalışıyoruz… hemen aşağıdaki real ve praktiker’e gitmek de bir mücadele meselesi…

   Cevapla
   1. serhat

    Gerçekten inanılmaz bir manzara var dışarıda. Dün gece binbir macerayla vardığım evimden, yine binbir macerayla işime geldim (10 civarı). Hiç durmadan yağan beyazlık, gerçekten çok hoş. Eğer yurtta bir problem yaşıyorsan cyberpark’a gel. Öğlen yemek ısmarlayayım. Yemekhane açık. Bir de dolmuşlar çalışıyor. Ulaşım, aksamalar olsa da sağlanabiliyor. Neyse ben çalışayım.

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s