DMİ’den Yerinde Uyarı


Ben bu kadar yağış beklemiyordum ama bu sefer DMİ tutturdu, biz bilemedik. Kilyos 64, Sarıyer 54 kg yağış almış. Umarım bundan sonra da güzel tahminler yapıp bu başarılarının tesadüf olmadığını gösterirler. Gerçi İstanbul’un Anadolu yakasında ve oranın doğusunda daha çok yağacak demişlerdi ama… O kadar olur diyelim artık.

Son iki gündeki yağış miktarıyla ilgili Atış Serbest‘te başlayan tartışmaya lütfen bu konu başlığı altında devam edelim.Reklam

DMİ’den Yerinde Uyarı” üzerine 8 düşünce

 1. cümülonimbüs Yazıyı Yazan

  Bugünkü haritayı incelediğimde DMI’nin ucu ucuna tutturduğunu düşünüyorum. Değerler sınırda. Ancak ekseriyet 20’nin üzerinde. Sarı yerler lokal etki yüzünden. Diğer bölgelerde 20-30kg arası oynamış. Ben DMInin yağış skalasına katılmıyorum DMI kendi skalasına göre doğru tahmin yapmış. Bizde 20-30kg dedik ki sistemin potansiyeli buydu. İstasyonların kuvvetli ekseriyetinin 20-30kg yağış aldığını göreceksiniz. Benim skalamda 30kg yağış kuvvetli yağışa tekabül etmiyor. Bu ayrı tartışma konusu.

  Cevapla
  1. havadelisi Yazıyı Yazan

   Lokal etki filan ama sonuçta bu da resmi kurum, en uç olasılığa göre ihbar vermek zorunda, o yüzden yerinde dedim. havadansudan’ın aşağıdaki yorumunu okuyunca da aslında hak veriyor insan DMİ’ye. Mümkün olduğunca objektif olmaya çalışıyorum, bilirsin lafımı da esirgemem gerektiğinde 🙂

   Cevapla
 2. havadansudan

  ben beşiktaş’ta sahile yakın bir yerde oturuyorum. açıkçası dün yağan yağmuru görünce ben de şaşırdım .yurtdışı kaynaklı sitelerde 10-15 kg’dan fazla bir yağış görünmüyordu istanbul için ama yağmur sokaklarda dere olup aktı. bilirsiniz, beşiktaş bayağı engebelidir. şiddetli bir yağmurun sular , düştüğü anda yamaçlar boyunca aşağı doğru hızla akar. şemsiyem vardı ama dizlerime kadar ıslandım oy verme işleminden dönerken .temmuzun ikinci yarısında yine sadece boğaz hattını etkileyen bir yağış olmuştu.15 dk içerisinde düşen yağış sonucunda sokaklarda dereler akmıştı resmen. fakat o gün beşiktaş’ta bunlar olurken bu yağış başka hiçbir yere düşmemiş. anadolu yakasındaki arkadaşlara söylediğimde inanamadılar. acaba bunda boğazın batı yakasının poyrazı direkt olarak almasının etkisi var mıdır bilmiyorum.

  Cevapla
  1. havadelisi Yazıyı Yazan

   Boğaz hattında bazen daha fazla yağmur / kar yağdığı doğru. Bunun hakkında bilimsel bir çalışma yok, sadece anektodlar ve gözlemler var sizinki gibi. Boğaz’ın etrafındaki tepeler Boğaz’a göre yüksekte olduğu için orada da orografik bir durum söz konusu olabilir.. ama benimki de sadece bir hipotez.

   Cevapla
 3. İsmini vermek istemeyen izleyici Yazıyı Yazan

  Kilyos ve Sarıyer yine İstanbul’dan farkını göstermiş. 50-60 kg yağış almış. Ayrıca DMİ’nin beklentisinin aksine Avrupa yakası daha fazla yağış almış.

  Cevapla
  1. havadansudan Yazıyı Yazan

   evet, o yüzden kısmen fos çıktı bence tahminleri. en çok yağış avrupa yakasının boğaz kıyısı boyunca görülmüş, kuzeye gittikçe artan bir oranda.

   Cevapla
   1. havadelisi Yazıyı Yazan

    Bence bu gayet zor bir tahmindi. 50 kg üzeri yağış düşmesi ihtimalini göz önüne alarak uyarı vermiş olmaları gene de gayet yerinde. Çok da acımasız olmayalım.

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s