Atış Serbest” üzerine 28.845 düşünce

 1. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

  Aylık verileri artık bu şekilde yayınlayacağım.Birkaç ekleme ve uzun yıllar verilerine dayanarak yine grafikler eklebilirim. (Resimdeki veriler sallamadır dikkate almayınız 🙂 )
  Yılsonunda ise grafik şov yapacağım 🙂

  1

 2. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

  İnternette gezinmeye devam ederken 1929 kışının Hırvatistan’da da efsane olduğunu ve Hırvat hava forumunda 11 sayfalık yer kapladığını gördüm. Yazanları anlamasam da grafik ve fotoğraflar yeterli.
  Orda paylaşılan video, fotoğraf ve grafiklerden bazılarını sizle paylaşmak istiyorum.
  “Yüzyılın kışı-1929” diye bir belgesel(?) bile çekmiş Hırvatlar;

  Bu arada bu videoyu izledikten sonra sağdaki “ilgili videolar” kısmında Hollanda’da da benzer bir ’29 kışı temalı tv yapımı olduğunu gördüm; “Sert Kış 1929”.Dordrecht limanı donmuş. Haarlem‘de insanları ısıtmaya çalışmışlar sokakta ateş yakma ve bedava sıcak kahve dağıtma yoluyla;

  Bu ise forumda rastladığım, 1929’da donan Venedik lagününün videosu;

  Pisa’nın içinden geçen Arno Nehri de donmuş;
  pisa
  Cetinje/Karadağ;
  c1
  c2
  c3
  Belgrad’ın 1929 şubat ayı günlük sıcaklık değerleri grafiği;
  b

 3. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

  Şubatın ilk yarısında Hırvatistan’ın kuzey sahillerinden, şiddetli rüzgâr ile aşırı soğuk havanın kar yağışı olmadan da neler yapabileceğini gösteren bazı fotoğraflar;
  1
  2
  3
  4
  5
  Bu Slovenya’dan;
  s
  Slovenyalı delilere bakın 😀 ;

  Bu da aynı günlere ait uydu fotoğrafı;
  (İtalya’nın doğu kıyılarına dikkat !)
  it

  Hırvatistan’dan o günlere ait daha fazla fotoğraf için;
  http://www.crometeo.net/phpbb/viewtopic.php?f=5&t=7733

 4. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

  Bazı otomatik istasyonların 2012 Ekim ayı ortalama sıcaklıkları:
  Bayrampaşa:19.8
  Kadıköy:19.8
  Beyazıt:19.7
  Balmumcu:19.7
  Demirciköy:19.2
  İstinye:18.9
  Bazı otomatik istasyonların uzun yıllar Ekim ayı ortalama sıcaklığı:
  Kartal:16.4
  Balmumcu:16.0
  Kumköy:15.6
  Göztepe:15.6
  Kandilli:15.6
  Florya:15.5
  Kireçburnu:15.5
  Şile:15.2
  Bahçeköy:14.1

   1. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

    Aynen hocam, kısa vadede yine mevsim normallerinin üzerinde devam edeceğiz.Ben zaten bu kadar sıcak bi Ekim’de rekor kıramadığımıza üzülüyorum 🙂

 5. storm_chaser (Keçiören/ANK, 900m)

  Bir yaşıma daha girdim. Meğer Sandy kasırga değilde tayfunmuş (http://gundem.milliyet.com.tr/ucube-bir-firtina-sandy-tayfunu/gundem/gundemdetay/31.10.2012/1619550/default.htm) . Adamlar tropikal siklonlara yerel isim verdikleri için biz hatalı kullanıyormuşuz 🙂 Madem öyle Amerikalılar neden kendilerini etkileyen yani batı yarım küredeki tropikal fırtınalara “hurricane”, japonya gibi doğu yarım küredeki ülkeleri etkileyenlere “typhoon” diyorlar. Her ikisinede “hurricane” der geçerlerdi. Bizde “hurricane”in çevirisi kasırga, “typhoon” un ki tayfun. İkisini ayrı kullanmanın daha doğru ve bilimsel olacağı kanısındayım.

  1. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

   Daha doğru ya da daha bilimsel değil bence ikisinden ayrı isimlerle bahsetmek. Sadece kültürel bir mevzu. Zaten yazıda da öyle denmiş. Bizim kendi kültürümüzde Amerika’da “hurricane” Asya’da “tayfun” denen doğa olayını tamı tamına karşılayan bir sözcük olsaydı biz de onu kullanırdık. Ama “tayfun”u kullanmayı tercih etmişiz neden bilmem. Nerde okumuştum hatırlamıyorum ama “kar” sözcüğünün olmadığı diller varmış Afrika’daki bazı kabilelerde. Çünkü kar diye bir şey bilmiyorlar. Neyse. Bence en iyisi “tropikal fırtına” demek.

  2. White Fox (Bilkent/ANK 1206m )

   Meteoroloji 101 dersini veren bir “bilim adamının” kavramlar ve olgular üzerine katı kurallar belirleyerek çok şekilci tutum sergilemesi kesinlikle yanlış bir yaklaşım.

   Halbuki bilimin amacı, doğru bilindiği varsayılan kuramların nasıl çökertilebileceğinin yollarını aramak ile yakından ilgilidir. Ben kendisini bu amaçtan çok uzak görüyorum. Sadece tayfunda ısrarından söz etmiyorum, mesela İstanbul’a kar yağması için 1500 metrede -10 kuralı bu yanlışın en bariz örneğidir.

   Hatta bir bilim olmadığı halde hukuk fakültelerinde bile “doktrinde baskın görüş” veya “doktrindeki görüşlerden birisi” diye söz edilerek bir kavram anlatılır. Neden çünkü zamana göre usul değişebiliyor, bilim de çürütme ve keşfetme ile değişmeye açıktır.

 6. tarassud (Bornova/İZMİR 2m)

  bu resim DMİ’nin kendi sitesinden duyurduğu 5 günlük tahminin haritası.

  5

  bu da twitter da takipçilerine duyurduğu 7 günlük tahmin. son iki boşverip sadece perşembe ye (yani yarına) bakmamız yeterli.

  7

   1. fermat25

    Arkadaşlar İki haritayı karşılaştırıp, farklılıklar nedeniyle eleştirmeniz çok doğal, anlayışla karşılıyorum. Ama bunun bir hata olmadığını bilmenizde fayda var. Nedenini açıklamaya çalışayım:
    Mgm web sayfasında “Tahminler-İl ve ilçe Merkezleri” kısmı hazırlanırken kullanılan bilgisayar programında herhangi bir il merkezine yağış ikonu koyulduğunda, program tarafından otomatik olarak 5 günlük haritada (sizin sunduğunuz ilk harita) o il merkezine yağış ikonu koyuluyor ve bu şekilde 5 günlük resimli harita otomatik olarak oluşturuluyor. Dolayısıyla günün büyük bir kısmında yağış almayacak bir il merkezi (mesela bu haritada İzmir gibi-yağışın İzmir’de akşam saatlerinden sonra, gece saatlerinde başlayacağı tahmin edildiği için), vatandaşlar tarafından tüm gün boyunca yağışlı anlaşılmasın diye bilerek yağışsız gösteriliyor, tahminci tarafından bulutluluk ikonu tercih ediliyor.
    Aslında buradaki temel sorun Mgm web sayfasındaki “tahminler-il ve ilçe merkezleri” kısmında max-min sıcaklıklar ile birlikte hava durumu verilirken tek bir ikon kullanılmak zorunda kalınmasıdır. 7 günlük tahminin verildiği haritada (sizin sunduğunuz ikinci harita) bu tür bir sıkıntı yoktur, bir paint programıdır, yağış alanlarını tahminci çizer, üzerine “akşam” ve “gece”gibi ifadeleri de kullanma şansınız vardır, dolayısıyla buraya girilen yağışlar, “il ve ilçe merkezleri” kısmındaki hava durumundan bağımsızdır. 24 saatlik süre içerisinde akşam saat 21:00 da bile yağış tahmin ediyorsanız, bu haritada o günkü yağış sahasında o ili yeşil renge boyarsınız. Zaten bu tür polemiklere neden olmaması, ayrıca 7 günlük tahmin süresinin uzun olması, son günlere doğru tutarlılığının düşmesi gibi nedenlerle bu harita kurum dışında çok paylaşılmaz.
    Mesela şöyle düşünebilirsiniz, Ankara’da gece saat 02:00 ile 05:00 arası yağış bekliyorsunuz, gün içerisinde de az bulutlu ve güneşli bir hava hakim olacak. Bu durumda o gün Ankara ili için tek bir ikon kullanmak durumunda olsaydınız hangi ikonu kullanırdınız? Eğer yağış ikonunu kullanırsanız, günün geri kalanında programını buna göre yapan birçok insanı yanıltmış olursunuz. Bu nedenle böyle bir durumda il ve ilçe merkezlerinde Ankara için AB ikonu kullanılıyor. Ana sayfadaki “günlük tahmin” kısmında ise Ankara’nın ayrıntılı durumu zaten veriliyor, detaylı durumu öğrenmek isteyenler zaten sabah-öğle-akşam hava raporlarını tahmin edebilirler. Şimdi farkettim oldukça uzun bir cevap oldu, ama inşallah buradaki karışıklığı anlatabilmişimdir 🙂

 7. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

  Ekim ayı verilerini daha halen Ekim ayı içinde olsak da yayınladım.

 8. Antibiyotik(Ankaragücü)Didim/Aydın 5m

  İnsanımızın meteoroloji bilimine yaklaşımı ve kavrayışı geliştikçe(!), yeni kavramlar ve trendler oluşturuyoruz. “Ilıkçı – soğukçu” kavgasına artık “polarcı – sibirci” kavgası da malum sitede eklenmiş bulunuyor. Hayırlı olsun. 🙂

  1. Santiago (Florya - IST / 47m)

   GFS’çi – ECMWF’çi kavgasını unutmuşsunuz 🙂

   Aslında en mantıklısı o sitede “bazı” kişilerle tartışmaya bile girmemek, her seferinde kavga ortamı yaratılıyor, ama tutamıyorum kendimi 🙂

  1. storm_chaser (Keçiören/ANK, 900m)

   ECMWF çok büyük bir konsorsiyum ve oldukça iyi maddi olanakları var. İyi imkanlar sundukları için modeller konusunda kendini ispatlamış bilim adamları çalışmak için genellikle ECMWF’ yi tercih ediyor. Bence orta vadede tartışmasız en iyi modeldir.

  2. White Fox (Bilkent/ANK 1206m )

   ECWMF modeli bence “sınır sistemleri” söz konusu olduğunda GFS’nin performans olarak çok ama çok gerisinde kalıyor. (Bu konuda en az 10 sistem derleyebilirim – genel sonuç —> 850 mb sıfır çizgisi Ankara’ya girdi mi girmedi mi tartışmalarında sakın ola ECMWF’ye bakmayın! )

   Nitekim 2011-2012 kış sezonunda Ankara çukurunda kar beklenirken yağmur yağmasının, birkaç zaman boşa çıkan MGM Ankara kar uyarılarının, White Fox’un kar mı yağmur mu olduğu şüpheli kritik sistemlerde iskender kazanmasının da baş nedeni ECMWF’ye fazla güvenilmesidir. 😛

    1. Santiago (Florya - IST / 47m)

     Hem White Fox’a hem sana katılıyorum. ECMWF 144 ve ilerisinde genellikle daha iyi, fakat süre yaklaştıkça sapıtabiliyor, ya da detaylarda GFS kadar başarılı olamıyor.

     Fakat bence modelin başarısı Ankara’da yağmurun kara dönüp dönmeyeceğinden ziyade, bir tropik fırtınanın ya da kar fırtınasının erken tespitinde çok önem kazanır. O yüzden bence de ECMWF genel olarak daha başarılıdır.

     1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

      Kısa vade, 0-72 saat. Sınırlı alan modelleri genelde bu periyot için çıktı üretir.

      Orta vade sanırım 15 güne kadar filan. Ama emin değilim. Bu konuda “şudur” deniyor mu, yani kesin bir konsensüs var mı onu da bilmiyorum. Mesela şimdi baktım Accuweather’da 7 güne kadar orta, sonrası uzun deniyor…

      Ben üst menüde gayet subjektif bir yaklaşımla (biraz da atmasyonculara tepki olarak), 5 günden sonrasına uzun, öncesine kısa dedim.

   1. Drummer (Kartal/İstanbul, 41m)

    ECMWF’nin orta vadede yaptığı tahminler her zaman tutarlı mı? Bazı tahminlerde ECMWF’de zamanla tarih yaklaştıkça GFS’nin dediğine gelecektir diyorsunuz mesela… Bu durumda orta vadede yaptığı tahmin, zaman yaklaştıkça değişiyorsa, orta vade tahmini de tutmuyor demektir. Ben mi yanlış yorumladım?

 9. welbane (washington, dc)

  Sandy’i hafif siyriklarla atlattik; etrafta devrilen agaclar, biraz elektrik kesintisi vs. Beklendigi gibi asil zarar Atlantik sahilinde oldu. Firtinayla ilgili tartisilabilecek en az 10 husus var ama benim onceligim NAO ile ilgili olan. Bu mevsimde bu tur siklonlarin genel hareket seyri kiyiya degil doguya, okyanusa dogru iken Sandy’de oyle olmadi. Sebebi de -3 NAO yani kuzey atlantikteki guclu yb.nin gecit vermemesi. Bugun bir kac makalede negati NAO ile iklim degisikligi/kuresel isinma arasinda baglanti kuruldugunu gordum.

  Bir de daha once bilmedigim birsey ogrendim, -3 NAO 3 standart sapma degeri anlamina geliyormus, Istatistikten bildigimiz uzere normal dagilimda bu binde ikilik bir olasiliktir yani her besyuz gunde bir bu degeri gormemiz gerekir. (Umarim yanlis yorumlamiyorum). Halbuki son 3-4 kistir NAO’nun sik sik bu degerleri hatta daha altini gordugunu biliyoruz o halde NAO’da bir anomali oldugunu dusunebilir miyiz, buzullarin erimesi ve iklim degisikliginin buna katkisi olabilir mi?

  1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

   Olabilir. Bu konuda çalışmalar var. Ama tabii sonuçta NAO da “standardize” edilmiş bir indeks, yani ortalamasını ne alırsanız, kaç olursa, o da ona göre değer alıyor. Kullandığınız periyoda göre ortalama değişebilir. NAO ortalamaları küresel ısınma vb.’den dolayı düşüyorsa eğer, şimdiki NAO değerleri de 3 sigma sapmamış olur.

   Zamanım yok referansı hemen bulamadım, ama 10-15 yıl önce de küresel ısınmanın pozitif NAO’ya yol açtığı söyleniyordu. Onun için ben bu ilişkilerin bu kadar kolayca kurulup sonra olmayınca tersine çevrilmesine sıcak bakmıyorum.

   Geçmiş olsun tekrar.

 10. blacksea28 (Espiye/GİRESUN , 5 m)

  An itibariyle şiddetli sağanak ve dolu yağışıyla birlikte şimşek ve yıldırım hadisesi etkili oluyor.Dolunun boyutu fındık büyüklüğünde.Ozaqn hocam sakinken böyle bir yağış nasıl birden etkili olur hava da rüzgar bile yok.Pencereler resmen kırılacak!!.
  esp

 11. Copadam (@biradaminikisi)

  an itibari ile çamlıca’da termometre 8 dereceyi gösteriyor. Gfs’ye göre 850mb bile 9 derece gözüküyor, neden bu kadar soğuduk? zira karadeniz sıcaklığı hala 18-19 derece arası. İşin daha ilginç yanı, atinaya kadar inen 10-8 derece arası bir soğuk söz konusu, Deniz bu kadar sıcak iken ve akdeniz bu kadar dominant haldeyken nasıl güneye indi bu soğuk bu kadar?

 12. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

  28-29-30 Radar animasyonlarını blogda yayınladım.Aylık verileri yarın yayınlayacağım 🙂

  1. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

   Lodos bende de tam tersi etki yapıyor.Lodos estiğinde nedendir bilinmez daha değişik hislere kapılıyorum :).

  1. storm_chaser (Keçiören/ANK, 900m)

   Sanırım bunu dual_polarizasyonlu radarların (http://www.mgm.gov.tr/genel/meteorolojiradarlari.aspx?s=dual) yağış sınıflandırma (hydro class) ürünüyle yapıyorlar. Dual polarize radarlar yatay ve dikeyde ışın gönderip bu iki ışın arasındaki ilişkileri kullanarak çeşitli ürünler sunuyor. Bunların en önemlileri Zdr, , CC, Kdp ve Hydro class.
   Hydroclass ürününde bildiğimiz reflektivite ürünleriyle dual pole ürünler (zdr, ldr, CC, kdp gibi) harmanlanarak bulanık mantık hesaplamalarıyla yağışı sınıflandırmaya çalışıyor. Temelde 6 farklı tanımlama yapılıyor (bazı ülkelerde daha fazla sayıda kullanıyor). Bunlar yağmur, kar, erimiş kar, graupel, dolu ve yağış dışı ekolar.
   Yanlız bu ürünün hakkıyla kullanılması için radarların yer seviyesine yakın konumlanmış ve Dual pole ayarlarının çok iyi yapılmış olması gerekiyor. Ayrıca yağış sınıflandırma için radara 0 derece seviyesinide doğru girmek gerekiyor. Bizim mevcut dağ radarlarıyla dual pole ürünleri pek kullanışlı gibi gelmiyor bana. Örneğin Ankara radarı 1900 metrede ve gönderdiği ışın dünyanın yuvarlaklığından dolayı mesefa uzadıkça sürekli yükseliyor. Ankara merkezde bile yerden 1000 metre yukarısını görüyor. Kırşehirde nerdeyse 4-5 km yukardan görüyor. Dolayısıyla hydroclass ürünü Kırşehir’de sürekli kar gösterir. Örneğin Ankara’da 0 derece seviyesi yerden 900 metre yukardaysa Ankara merkeze bile kar gösterir ki bu özellikle amatör kullanıcılar için oldukça yanıltıcı olabilir.

   1. White Fox (Bilkent/ANK 1206m )

    Ankara radarının Kırşehir 4-5 km yukardan gördüğü iddianız haricinde yorumunuza hem fikirim.
    Aşağıdaki bana çok evvel eski bir dostumun vermiş olduğu deniz seviyesinden 378 metre yükselikte bulunan İstanbul radarının (herhangi bir zamana ait) 50 kilometrelik kesit görüntüsüdür.
    r
    Şimdi burada gölge alanlar radarın görmediği alanlardır, daha açık ifadeyle gölgeler radarın tarayamadığı alanlar. (Aydınlık yerleri radar görebiliyor.) Görüntünün aşağısında 50 km’lik mesafe alanı ve sol yan tarafta da deniz seviyesinden yükseklik var.

    Buradan çıkan sonuç; radarın yatayda gördüğü alan dünya yuvarlak olduğu için yaklaşık olarak her 50 km’de 200 metre aşağıyı görememeye başlamasıdır. Dolayısıyla “uğurlu sayı 1907” metre rakıma sahip olan Ankara radarının Kırşehir’e uzaklığının 200 km olduğunu yuvarlak hesap varsayarsak (ki 180 km’den azdır) radarın taradığı alanın deniz seviyesinden yüksekliği Kırşehir üstünde 4-5 km değil 2707 metre olur.

    1. storm_chaser (Keçiören/ANK, 900m)

     Sayın Fox bir hukukçu olarak yaptığınız matematik hesapları doğru ama ışın yüksekliği her 50 km’de 200 metre yükselir savınız yanlış. Mesafe uzadıkça ışın çok daha fazla yükselir. Aşağıdaki tabloyu dikkatle incelemenizi öneririm. İlk 50 km de 200 m yükselen ışın 200 km ileride 2,3 km yukarıya çıkmış. Tabi bu 0 derece açısı için geçerli bizim Dmi ilk açı olarak 0,2 açısını kullanıyor ki tahminen 200 km de 3 km yukarıya çıkar. Bunlara birde radar seviyesini eklerseniz ki Ankara’da 1907 +2300=4207m veya 1907+3000= 4907 m sonuçlarına ulaşırsınız.
     r

     Burda belirtmem gereken bir diğer mevzuda; radar ışının kararsız havada normalden daha fazla yükselebileceği (subrefrection), kararlı ve enverziyon koşullarında da alçalabileceği gerçeğidir. Hatta çok yoğun enverziyon olduğunda radar ışını yere çarpıp (ducting) hatalı ekoda gösterebilir.
     r2

      1. White Fox (Bilkent/ANK 1206m )

       Bu benim açımdan çok kritik bir soru, salt tabloya bakılarak elde edilen varsayımsal bir sonucu kabul etmiyorum. Bizzat 0,2 derecelik açıyı da dikkate alarak “radar beam height” hesaplaması yapacağım.

       Eğer bizim radar Terminal Doppler Weather Radar (TDWR) ise 0,2 derecelik açıyla 180 km’de 3773 metre çıkıyor. Dolayısıyla ışın olsa da 4-5 km değil. 😛

       Formül:
       Height = (R*sin(PHI)) + (R2 /2*IR*Re)
       h = height of the beam centerline above radar-level (ARL) in km,
       R = slant range observed on radar in kilometers (km),
       PHI = radar elevation angle (in degrees),
       IR = refractive index (1.21), and
       Re = radius of the earth (6371 km) .

       Kaynak: http://www.wdtb.noaa.gov/courses/dloc/topic3/lesson1/Section5/Section5-4.html

       1. storm_chaser (Keçiören/ANK, 900m)

        Boşu boşuna formüllere girip kafa karıştırmaya gerek yok. Burdan (http://www.wdtb.noaa.gov/tools/misc/beamwidth/beamwidth.html) isteyen herkes radar ışın yüksekliğini hesaplayabilir. Radar ışını için “radar center height” en doğru sonucu verir ve bütün tablolar buna göre hazırlanır. Işının mesafe uzadıkça açılması sonunu bottom (alt) ve top(üst) yüksekliğide verilir ama bu bölgeler ışının kenar kısmı olduğundan net değildir. Ayrıca yukarda verdiğim tablo uluslarası kullanılan bir tablodur. Ben kabul etmiyorum deseniz ne olur demeseniz ne olur!

        Kırşehir meselesine gelince ben Ankara’ya uzaklığını 200 km olarak bildiğimden hesaplamaları 200 üzerinden yaptım sürekli. Öyle yapınca 4-5 km çıkıyor. Yanlız google earthtten kuş uçuşu mesafe ölçümü yapınca Elmadağ radarıyla Kırşehir arası kuş uçuşu 130 km çıkıyor. 130 km ile 0,2 derece açısının hesaplamasını yaparsak radar ışın yüksekliği 1550 metre çıkıyor. Kırşehir merkez için en doğru hesaplama 1900+1550= 3450 metredir.

        1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

         White Fox bey, her tartışmayı bir “dava” olarak görüp onu kazanmak için elinden geleni yapmaya bayılıyor. İnsan mesleği tarafından şekillendirilir. Nasıl ki ben ona buna “o öyle değil, şöyledir, gel sana öğreteyim, öğrenemiyorsun otur sıfır” demeden duramıyorsam, Fox bey de “itiraz ediyorum sayın yargıç” demeden duramıyor işte 🙂 Kızmayalım birbirimize.

      2. storm_chaser (Keçiören/ANK, 900m)

       Türkiyedeki radarlar C bant dopPler radar dolayısıyla TDWR (Terminal Doppler Weather Radar) olsa gerek. DMİ’ye sorup öğrenebilirsiniz.. WSR-88D’ler S band radarlardır . Dalga boyu uzun olduğu için daha uzak mesafeleri görüyorlar. Daha çok kasırgaları takip etmek için kullanılıyor.

   2. Cumulonimbus(Çankaya/ANK, 965 m)

    Dairenin (mavi küremiz oluyor bu) çevresini kabaca 40000 km, çapını ise 6370 km alırsak (Wikipedia’ya göre) basit bir trigonometriyle, bir noktadan çizilen teğetin, daire üzerinde yüz kilometre sonra daireye uzeklığı 786 metre oluyor. Radardan çıkan ışınlar ve aldığı yansımalar teğet gibi çizgisel mi onu bilemem 😉

 13. grhc(Osmangazi/Bursa.155m)

  Bu sıcak havalar ve gelip geçici yağmurlar iyice can sıkıcı olmaya başladı, yavaş ve istikrarlı 3-4 gün süren yağmurları özledim, şiddetli yağan yağmurların ne barajlara ne de yeraltı sularına faydası var, kuraklıktan iyice korkmaya başladım, Bursa’ya gece yağan yağmur ağaçların altını bile ıslatmamış ne yazık ki. Görünen o ki önümüzdeki günlerde yağış açısından pek istikrarlı gözükmüyor 😦

   1. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

    Benim şikayetim yok. Gerisini hükümet düşünsün. Cebimden çalmayı planladığı doğalgaz vergileri duruyor halen. Böyle giderse 10 Kasım’dan önce de yakmam kombiyi. Yağış sıkıntısı da yavaş yavaş aşılıyor gibi. Daha ne isteyeyim. 🙂

 14. Copadam (@biradaminikisi)

  Merhaba ben bişi sormak istiyorum, yunanistan’ın kuzeyi hariç balkanlarda şu an en yüksek yüzey sıcaklığı 9 derece ile bulgaristan türkiye sınırı, sınırın hemen ardından, sıcaklıklar birden 14-18 derece üzerine yükseliyor, kaldı ki 850mb sıcaklıkları iki bölge arasında korkunç farklı, bu izolasyunun sebebi nedir? denizin sıcaklığı gerçekten bu kadar sert bir izolasyan oluştabilir mi?

   1. Copadam (@biradaminikisi)

    Çorba yaparak yazmışım biraz kusura bakmayın, sormak istediğim şey, şu keskin farklılığın nedeni nedir? Mesela, bulgaristanda haskova şehri edirneye yaklaşık 30-40 kilometre yakınlıkta, yeryüzü sıcaklığı haskovada şuan 9, edirnede 17, sanki arada bir duvar varmışcasına sıcaklık fark ediyor, neden soğuk bu kadar yakınken üzerimize inemiyor, ben bunu soruyorum.

  1. White Fox (Bilkent/ANK 1206m )

   Çünkü soğuk Marmara’ya sinoptik dizilimden dolayı pek advekte olmuyor (yere paralel olarak taşınmıyor).

   1

   Alçak basınç saat yönünün tersine dönerken bize Yunanistan’dan hava taşıyor. (850 mb rüzgarı yükseklik konturlarına paralel esiyor)

 15. onurel

  Merhaba, http://onemilliontweetmap.com/ diye bir site var. Dünya haritası üzerinde anlık olarak atılan tweetleri takip edebiliyorsunuz. kelime filtreleme özelliği de var. Mesela ben yagmur diyip Trakya taraflarına baktım “yağmur” la ilgili atılan tweetleri anlık görüyorum. Lüleburgaz tarafına dolu yağmış, tweetler öyle diyor. İsteyen bizim sistemi, isteyen Abd’deki fırtınayı takip etsin 🙂

   1. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

    Aslında Rus ismi, Alman ismi, Fransız ismi, İngiliz ismi diye bir şey nerdeyse yok, Hıristiyanlık öncesi dönemdeki mitolojik varlıklardan esinlenilerek verilen isimler dışında. Çünkü aynı dinsel-kültürel mirasın üzerine oturdukları için en batısından en doğusuna Avrupalıların ve dolayısıyla da Kuzey Amerikalıların isimleri aynı. Sadece farklı yazım ve okunuşları olabiliyor. Bu isimler de İncil ve Tevrat’ta geçen ya da Yunan-Roma mirasından gelen isimler.

    Bu arada kısa bir araştırmadan sonra öğrendim ki Veronika, “Zafer getiren” anlamına geliyormuş. Aslen Yunanca “Berenike”nin Latince versiyonuymuş. “Ursula” ise Latincede “küçük dişi ayı” demekmiş 🙂

 16. şefik (kuşadası/aydın 30m)

  hocam burda (kuşadası) rüzgar hayatı çok kötü yönde etkiliyor.dünden beri herkezin dilinde ‘bu ne ya böyle kasırga mübarek’ gibi cümleleri duymak mümkün.ağaçlar yıkılıyor,elektrikler kesilliyor,çöp tenekesinin biri dereye uçtu 😀 hatta bizim evin çatısından denize doğru baktım az önce ve denizde küçük bir hortum olduğunu düşündüğüm bir şey gördüm.ara sıra denizde oluşur gibi oluyor bu hortumlar. fırtınalı havaları çok severim bende sahile gidip babamla denize doğru bakıyorum.dışarda geziyorum,yani bu havaları burda çok özlemiştik.gece kuvvetli yağmurda geliyor ohh sonunda muradımıza erdik 😀

 17. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Ekim ayı Avrasya kar örtüsünün takip eden kışa etkisiyle ilgili çok ciddi araştırmalar var. Buna bir göz atmanızı tavsiye ederim.

  Bu araştırmadan bir kesit aşağıda. Kar örtüsünün negatif AO’ya etkisini gösteriyor.

  Ve şimdi 27 Ekim 2012 itibariyle, 2012 ve geçmiş yılların kar örtüsünü kıyaslayalım.

  2012;

  Sırasıyla diğer yıllar (1999-2012);

  Gördüğünüz gibi son yıllara göre 2012 Ekim ayı kar örtüsü sadece Sibirya ve Avrasya’da değil, tüm Kuzey Yarımküre’de ciddi oranda artmış vaziyette. 2012 verileri henüz açıklanmasa da görülen o ki Kuzey Yarımküre’de son bir kaç yılın en ciddi kar birikimi mevcut.

  Yukarıdaki tablo ile kaydedilen AO endeksini kıyasladığımızda, %100 olmasa da, kar örtüsünün fazla olduğu yıllarda negatif AO gözlemlenmiş. Bakalım bu sene de negatif AO olacak mı?

   1. Bay Mineral (Izmit/35 m s.l.m.)

    Geçen kıştı galiba, büyük bir lodos fırtınası yaşamıştık. O bunun ufak bir versiyonu gibiydi. DMİ’ nin son durum haritasında Anadolu’ nun batısında neredeyse her yere kuvvetli rüzgâr ikonu konulmuştu.

 18. Onur(East Lansing, MI)

  Sandy uzerine:

  Gecen sene Irene gelirken de cok abartmislardi fakat etkisi cok zayif olmustu. Bu sebeple oldukca temkinliydim Sandy hakkinda ama birkac gundur detayli takip ediyorum ve Delaware NY arasi kisimda cok ciddi sikintilar yaratacak gibi duruyor. Neden? Cunku cok yavas ilerliyor. Karaya vurdugu yerlerde cografi yapi denizi nehir gibi iceri itiyor ve bu kanallar iceri girdikce daraliyor. Bu da zaten yukselecek olan deniz seviysini daha tehlikeli hale getirebilir.

  Meteogramlara gore, Washington,DC’nin de icinde bulundugu bazi bolgeler 7-8 saat icinde 100 mm civari yagis alacaklar ve bu yagisin oncesi ve sonrasi da olacak.

  Halihazirda arkadaslarim araciligiyla yarin ve sali gunu Delaware’den Boston’a kadar universitelerin ve okullarin tatil edildigini duydum. Yarin Welbane’den bol bol fotograf ve video bekliyoruz…

  1. welbane (washington, dc)

   Elektrik ve internet oldugu surece elbette ama birkac saat icinde gitme ve gunlerce geri gelememe ihtimali var, bakalim.

   Dedigin gibi bu tarafta salteri kapattik: hukumet, okullar, toplu tasim hicbir sey yok, acil durum personeli disinda disari kimsenin evden disari cikmamasi isteniyor. DC’de 250 mm kadar yagmur ve 24 saatti askin bir sure 80-110 km arasi ruzgar bekleniyor. Ancak denizden icerde olmamiz sans. New York City ile kiyida bulunan Ocean City ve Atlantic City gibi muhitlerde tarihi duzeyde taskin bekleniyor. Firtina New Jersey’in guneyinden karaya cikis yapacagindan hemen kuzeyinde kalan yerler cok siddetli firtinaya maruz kalacak.

   NWS’nin son uyarilarindan biri cok carpiciydi: New Jersey kiyisinda zorunlu tahliye istenen yerlerde oturup da tahliye olmayanlara adeta yalvarircasina “yakinlariniza enkaz icinde cesetlerinizi aratmayin” diyordu. Baya agir oldu…

   1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

    Kolay gelsin, Allah yardımcınız olsun. Kıdemli bir hava delisi olarak senin kişisel tedbirlerin tamdır sanırım welbane hocam. Umarım sen ve birçok ABD’li hava delisi için heyecanlı bir deneyimden daha fazlası, daha kötüsü olmaz.

   2. carcass (Eskişehir,794m)

    Şimdiden geçmiş olsun diyelim hocam. Biz bunları yaşamadık; anlık rüzgar hızı 60-70 km olsa uçarız, 24 saatte 50 kg yağış düşse çok yağdı deriz, bilmiyoruz sonuçta o anlarda neler yaşandığını. Buradan çok heyecan verici gelse de yaşattığı yıkım kötü olabiliyor bazen. Kendinize çok dikkat edin.

 19. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

  E-Posta yoluyla ricam üzerine boğazın müthiş manzarasını bizlere getiren ancak son zamanlarda tozlanmış olan Enka’nın Balmumcu’da bulunan kamerasının temizliğiyle anında ilgilenen Alparslan Tansuğ beye teşekkürlerimi sunuyorum.Kendisi aynı zamanda bloğumuzu da takip etmeye başlamıştır.
  enka

  1. Çerkez ( Çanakkale 2m)

   Harbiden yok artık ama sadece Gümülcine tarafları değil çoğu yere abartılı yağış vermiş gerçi kuvvetli yağışlar var o bölgelerde ama abartmışlar.Benim asıl dikkatimi güney ve batı marmara kesimlerine gelecek kuvvetli yağışlar şuanda modellerde görülen kısa sürede yoğun yağışlar var gibi bu arada Çanakkalede kapalı kapıları açan bir lodos fırtınası var.

  2. storm_chaser (Keçiören/ANK, 900m)

   al
   Meteoalarm Avrupa ülkelerindeki kuvvetli hava olaylarını bildirmek için kurulmuş bir örgütlenme (biz üye değiliz). Bu gruba bağlı ülkeler kendi hazırladıkları risk haritalarını yolluyorlar daha sonra genel sisteme giriyor. Yarın için Bulgaristan meteoroloji ofisi Kırcaali çevrelerine en üst alarm seviyesi olan kırmızı verirken, modeller tarafından yağışın daha şiddetli olacağı tahmin edilen Gümülcine taraflarına Yunanistan tarafından turuncu uyarı verilmiş ve bence hatalı davranılmış.
   g
   Gümülcine rakımı neredeyse deniz seviyesinde olan bir şehir ve arkasında yüksekliği 1000 metre civarında olan dağ sırası var. Dağlık kesime yağan aşırı yağmur direkt olarak akışa geçer ki modellerin verdiğinin 4 te biri bile yağsa çok büyük risk var.
   Gümülcine 17 Kasım 2007’de benzer bir sistemde büyük bir sel felaketi atlatmış.

 20. karsever(kızılcahamam/ANK,980)

  memlekete denizlinin buldan ilçesine geldim.herkes sert kış bekleniyor diyor malum sebepten ayva ahlat,nar,gerçekten bol yerel gazete bile yazmış..inanmak istediğim için hoşuma gidiyor inşallah bu sene kar olacak uzun vadeli tahminlere inat.

  1. White Fox (Zekeriyaköy/İST 151m )

   Bizim Kırşehir’deki evin bahçesinde her sene ayva boldur, ki ayva yaz başında çiçek açan bir ağaçtır dolayısıyla don falan yemediği için her sene mahsül verir. Bu ağaçla kış arasında nasıl bir bağ kurmuşlar hiç anlamam. Özellikle de 2010 kışına girerken bizim ayva ağacı önceki yıllara göre daha doluydu, hatta düzgün büyüsünler diye fazlalıkları kopartmıştık. Lakin 2010 kışı çok sıcak ve yağmurlu geçmişti Kırşehir Aralık ayında 17-19 dereceleri buluyordu. Ocakta da 14’ün üstüne çıkıyordu. 🙂

  1. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

   Bana da Varşova’daki arkadaşlarım hemen fotoğraf gönderdiler 😀 Geçen hafta burdalardı ve bayıldılar havanın bu kadar güzel olmasına. Ben de anlayacakları kadar açıkladım burdaki güzel ve sıcak havanın aslında normal olmadığını, normal bir ekim ayında havanın bu kadar sıcak olmaması gerektiğini filan. Daha şimdiden İstanbul’un güneşini özlediklerini söylüyorlar.

 21. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Pazartesi günü için Trakya’da durum çok ciddi. Bu kadar yağış düşer mi düşmez mi bilinmez ama toprak bir çok bölgede yağışa doymuş vaziyette. Yeni gelecek yağışların karakteri de kısa süre içinde yüksek miktarlara ulaşabilecek vaziyette.

  Bazı modellerden yağış öngörüleri:

  UKMO

  BOLAM

  MM5 (Afet senaryosu, Keşan civarı 6 saatte 120 kg üzeri)

 22. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  Sandy kasırgasından bahsedilince ben de Weather Channel videolarını seyrettim.Bizim de böyle kasırgalarımız olsa, bir kanalımız olurdu herhalde dedim.Biz de Elimizde birer mikrofon canlı yayından bildirirdik.

Yorumlar kapalı.