Atış Serbest” üzerine 28.845 düşünce

 1. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Sörf yaparken tesadüfen Atina Milli Rasathanesi’nin aylık bülten sayfasını buldum. Her ayın en önemli hava olaylarını da özetlemişler (Yunanca).

  Ocak 2004’e tıkladım en önce, 22 Ocak 2004 günü 12Z (TSİ 14:00) basınç yerleşimi haritasını eklemişler. Çeşme’nin hemen güney batısında basınç 970 milibara kadar düşmüş.

  Vay be, ne sistemdi.. Bir daha böylesi gelir mi acaba.

  Not: Bu da aynı saatteki CFS Reanaliz Haritası

 2. storm_chaser (Keçiören/ANK, 900m)

  1

  Demin uydu görüntülerini incelerken Eumetsat’ın uydudan yağış hesaplayan ürününde İtalya üzerinde kırmızı tonları gördüm. Bu ürün genel olarak yağış miktarlarını az göstermekle bilinirken bu denli yüksek yağışları nasıl oluyor da gösteriyor derken 3 gün boyunca İtalya, Yunanistan ve Balkanların özellikle kıyı kesimlerini etkiyecek muhteşem sistemi farkettim. Sistem kesinlikle bu mevsim gelen en sağlam sistem. Oldukça derin sayılabilecek yer ve yukarı atmosfer değerlerine sahip. Yer basıncı 990 mb’a 500 mb ise 526 dm’eye kadar düşüyor. Bizde geçtiğimiz günlerde sellere yol açan ULL’nin 560 dm değerlerine sahip olduğunu düşünürsek sıcak deniz üzerine gelen bu sistemin ne denli büyük etkiler yaratacağı anlaşılabilir. Bu sistemin kesinlikle bir başlığı hakettiğini düşünüyorum. White Fox genelde kaçırmazdı bunları ama gökgürültülü kar yağışı gözünün önüne perde çekti sanırım.

  1
  2

  Santiago arşivlerden kontrol edersen sevinirim. Bu mevsim bundan sağlamı var mı hiç?
  Bunlarda deniz suyu sıcaklığı ve 500 mb sıcaklık haritaları. Biri 20 dereceden fazla diğeri -30 civarında. Tropikal siklon olur yahu.

  2

  3

 3. White Fox (Zekeriyaköy/İST 151m )

  Norveç çevresinde karla birlikte şimşek aktivitesi başladı.

  2

  Öğleden sonra -43’lük kısa dalga trofununun güneye inmesiyle şimşek yoğunluğu daha da artabilir. Konuyla ilgili bu akşam kısa bir inceleme yazısı yayımlayacağım.

 4. EsBeRaT (Merkez/Niğde,1211m)

  Bir bayram sabahıydı , kalktım. Yine her sabah kalktığımda tüm hayranlığımla havaya baktığım gibi bugünde baktım… Dikkatimi çeken o bulut Hüseyingazi dağının ardından doğan bir ışıltıyı , sıcaklığı engelliyordu… Bu sanırım altokümülüstü…

  1

 5. Bay Mineral (Izmit/35 m s.l.m.)

  Çok serin geçmeyen bir sonbahar sürecinin ardından 20 Aralık 2002 akşamı başlayan yoğun kar yağışı, 74 rakımlı İzmit Meteoroloji İstasyonu’ nda 15 cm. kar kalınlığı yaratmıştı. Kalınlık azdı, ama yapraklar dökülmediği ve ıslak kar olduğu için önemli bir ağaç tahribatına yol açmıştı. Gece boyu ağaçlardan çatırtılar duyuluyordu. Köklerinden sökülen ağaçlar bile olmuştu.

  Benzeri bir durumun bu sene de yaşanabileceğini düşünüyorum. İzmit’ te normalde yapraklar kasım ayının sonlarına doğru tamamen dökülür. Bu sonbahar herhangi bir soğuk hava dalgası gelmediği için yapraklarda sararma emaresi pek yok. Yaprak dökümlerinin tamamlanması Marmara’ nın deniz kıyısındaki kesimlerinde ılık sonbahar sebebiyle muhtemelen Aralık ayının ortalarını bulacaktır.

  Sıcak havanın soğuması bence daha kolay olacağından Aralık ayında ciddi miktarda kar bırakan sistemler ülkemize hücum edebilir. Bu da yapraklarını dökmekte geç kalmış ağaçlar üzerinde ciddi tahribat yapabilir.

  Bana katılır mısınız bilmem. Umarım Kasım ayı normal geçip ağaçlar yapraklarını zamanında dökerler ve olası yoğun kar yağışlarında hasar görmezler.

  İyi bayramlar.

  1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

   “Sıcak havanın soğuması daha kolaydır” derken, sanırım “hava sıcaklığı normalin ne kadar üzerindeyse normale inerken yaşanacak sıcaklık düşüşü de o kadar fazla olacaktır” demek istediniz. Fakat bu, takdir edersiniz ki, hava sıcaklığının kar yağışına uygun değerlere daha kolay gerileyeceği anlamına gelmez. Hatta tam tersine, uzun süre normalin üzerine giden sıcaklıklar deniz suyu sıcaklıklarını da normalin üzerinde tutarak, muhtemel bir karlı sistem esnasında kıyı kesimlerde yağışın kara dönüşünü zorlaştırabilir. Kaldı ki zaten, şu anda havaların ılık gitmesinden yola çıkarak Aralık’ta karlı sistemlerin bize hücum edeceğini söylemenin hiçbir bilimsel temeli yoktur.

   Öte yandan Aralık ayındaki “ağır” (yani sulu) kar yağışlarının ağaçlara yapacağı etki konusunda haklısınız.

  2. El NiNo (Büyükköy/RİZE, 400m)

   Ben de Çayeli’nde öyle bir kar yağışı yaşamıştım 2008 yılıydı sanırım. Hatta Çayeli merkezdeki 600 yıllık çınar ağacını kaybetmiştik. Ancak olay yapraklarla ilgili değildi. Rize’ye kar genellikle yavaş esen rüzgarda ve lapa lapa yağar. Eğer çok yağarsa ki o gece 45 cm yağmıştı kıyıya zarar vermesi kaçınılmaz.

 6. welbane (washington, dc)

  Bu taraftaki son atmosferik gelismelerden bahsedeyim biraz. Uzun suredir devam eden duraganliktan sonra hareketlenme ihtimali belirdi. Su anda Jamaica civarinda bulunan Sandy siklonunun izleyecegi rota onumuzdeki haftanin en onemli metorololojik olayi ve forumlarda epey tartisiliyor. http://www.accuweather.com/en/weather-news/extradinary-circumstances-need/618156 Su anda siklonun karaya cikip cikmayacagi ya da nereden cikacagi hic belli degil, Delaware’den Kanada’ya kadar olan atlantik kiyisi boyunca her yerden cikabilme ihtimali var http://www.wunderground.com/tropical/tracking/at201218_ensmodel.html Kuzeyden gelen soguk hava dalgasiyla da birlesince gani gani yagmur,sel, firtina uretmeye aday bir sistem. Bakalim piyango nereye vuracak.

  1. welbane (washington, dc)

   Sandy ile ilgili durum biraz daha ciddilesmeye basladi. Su an Karayiplerde 2. derecede bir kasirga olarak ortaligi yikip geciyor, ruzgarlarin hizi saatte 160 km. yi bulmus durumda. ABD’de nereyi etkileyebilecegi konusunda ise modeller fikir birligine varmaya basladi ve yavas yavas alarm zilleri caliyor.

   En son 12 Z calistirmasinda GFS de inadindan vazgecip siklonu karaya cikardi – bu arada belirteyim bunu ilk goren ECMWF idi, orta vadedeki tartismasiz ustunlugu suruyor-. Modellerin buyuk cogunlugu siklonun pazar geceyarisindan sonra Washington ile New Jersey arasinda bi yerden yani orta Atlantikten karaya cikis yapacagini gosteriyor ki bu da dogu kiyisinin tarihi firtinalarindan birisiyle karsi karsiya oldugu anlamina geliyor. Eger sistemin rota ya da gucunde bir azalma olmazsa buralarin anasi aglar ve onumuzdeki hafta epey konusulur bu sistem. Elektriklerde bi ariza olmazsa sistemin icinden de bilgi aktaririm.

    1. welbane (washington, dc)

     Hocam bu tarafta artik kisin sohbet odasinda yaptigimiz gibi toplu model izlemeleri basladi twitter’da onlaca kisi aninda errorluyor modelleri. 12 Z Euro -diyelim artik buranin adetine uyup- 950 mb’lik siklonu tam tepemize mihlamis gorunuyor. Negatif NAO bu taraflara hep iyi calisir zaten.

     1

     Sakinligiyle tanidigim Jeff Masters hoca bile milyar dolarlik tahribattan, acil onlem alinmasindan falan bahsediyor. Korkarim yarindan itibaren Amerikalilar klasik apokalipse baglayip supermarketleri yagmalamaya baslar.
     Bu arada NWS, sistemi daha iyi izlemek/anlamak icin bugunden itibaren gunde 4 defa balon ucurmaya basladi, son GFS de daha tutarli cikmis, artik yavas yavas netlesiyor.
     Isleri biraz daha karistiran bir husus da sistemin zirvesi olacak olan Pazartesi gununun ayni zamanda dolunay olmasi, Kiyilarda ciddi taskin bekleniyor.
     Bir diger ilginc nokta da sistemle birlikte kuzeyden inecek soguk hava. N. Carolina’ya falan islak kar gosteriyor modeller carsamba icin ama degisir herhalde.

   1. welbane (washington, dc)

    Burda epey toplamislar http://www.washingtonpost.com/blogs/capital-weather-gang/post/hurricane-sandy-may-be-unprecedented-in-east-coast-storm-history/2012/10/26/4f6660e6-1f6e-11e2-9cd5-b55c38388962_blog.html Yalniz alintilanan cumleler bana film kliselerini hatirlatti; bilgisayarinda gorduklerine inanamayan ‘what the..’ diyip kalan bilim adami sahnesi var ya, o gercek oldu olacak. Bildigimiz su ki modellerin isaret ettigi sey dogu kiyisinda boyle bir firtinanin daha once gorulmus degil. Sonumuz hayrolur insallah.

    1. Onur(East Lansing, MI)

     Beni en cokWest Virginia ve Kentucky arasindaki bolgenin bir tropikal firtina ile kar alacak olmasi fikri heyecanlandiriyor.Belki gecmiste de olmustur ama blizzard’in dibine vurma ihtimali yuksek yerler var.
     Sezonun bu kadar sonu gelmisken dogu kiyisinin boylesine guclu bir kasirga alacak olmasi gercekten enteresan ama ben kuzeye modellerin gosterdigi kadar siddetli cikabilecegini dusunmuyorum. Nitekim gecen sene de NYC’i kategori 2 ile vurmasi beklenen Irene kategori 1ile tropik firtina arasina kadar gerilemisti.

 7. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  “Hissedilen Sıcaklıklar” haritasına kış modunu ekledim. Şöyle ki, sadece 23.5 derece ve üzerindeki sıcaklıklar için nemle hissedilen “boğuculuğu” yayımlıyorduk, şimdi 23.5 altı için de, bu sefer hem nem hem de rüzgarla hissedilen “wind chill” sıcaklığını göreceksiniz.

  Kışın da, rüzgar ne kadar fazla ve nem ne kadar yüksekse hissedilen “soğukluk” o kadar kötü olur.

  Bir deneyelim bakalım mantıklı değerler çıkacak mı.

  http://web.itu.edu.tr/~climate/hava/heatindex_tr.html

   1. White Fox (Zekeriyaköy/İST 151m )

    Biz ılıkçılar şu an için gayet memnunuz halimizden, bu yüzden gitmemize gerek yok. Şu NAO negatif seyrine umarım kış boyu devam eder ve bol bol ılık ve yağmurlu havalar görürüz.

    İlerde para kazanmak için İstanbul’a gelirsem, Fenerbahçe’min bölgesine yerleşeceğim. Her yere kar yağar Kadıköy’de yağmur, kar yağsa da az bir süre yerde kalır gibi yapar sonra erir gider keyfime diyecek olmaz o zaman… )

 8. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  Şu anda İstanbul’da Ekim ayı ortalama sıcaklığı 20.1 derece gözüküyor ENKA Balmumcu istasyonuna göre: http://www.enka.com/weather/NOAAMO.TXT

  Son 160 yılın verilerine göre, bu değer 2012 Ekim’ini İstanbul’da gelmiş geçmiş en sıcak ikinci Ekim yapıyor. Birincilik 20.7 derece ile 1932 Ekim’ine ait. http://climexp.knmi.nl/data/ta17062.dat

  Önümüzdeki günlerde görülecek lodosla birlikte 2012 Ekim’i, 1932 Ekim’inin tahtını zorlayabilecek mi bakalım…

  İstanbul’da 1932 ve 2012’den başka, aylık ortalama sıcaklığı 20 derecenin üzerinde olan başka Ekim bulunmuyor…

 9. mehmet göktuğ (Elvankent-ANK-825 m)

  Meteoroloji bilimi ile ilgili internetten bulduğum bazı Türkçe kaynakları paylaşmak istedim. İlk kaynak dolu tahmini ile ilgili:
  http://www.meteoroloji.org.tr/uploads/9732873-dolu-tahmini-ve-analizi.pdf ilginizi çekebilecek güzel bir makale… İkincisi Atmosferik Sirkülasyon ve Genel Dolaşımla ilgili: http://cografyabilim.files.wordpress.com/2011/12/meteoroloji_unite_6_genel_dolasim_teoriler.pdf Atmosferdeki dolaşımın nasıl oluştuğunu basit bir şekilde anlatıyor. Bence aralarında ki en gerekli makale bu… Üçüncüsü biraz ağır:

  meteoroloji-ders-notu.pdf erişimi için tıklayın


  Bundan sonra vereceğim bağlantılar MGM’nin kurslarda(!) kullandığı sunumlardan oluşuyor.
  http://egitim.mgm.gov.tr/ekdn/
  http://egitim.mgm.gov.tr/gme/ Burada bulunan bütün sunuları ve makaleleri indirmenizi öneririm indirdikten sonra kendiniz ayıklarsınız. Aralarından önerdiklerim; Analiz ve Tahmin(bundan 3-4 tane var hepsini indirin daha sonra inceleyip silin bazıları farklı bilgiler içeriyor), Uzaktan Algılama, Supercell, RGB, Radar ve uyduyla ilgili olanlar, Nowcasting, Kararsızlık İndeksleri, Kuvvetli Meteorolojik Olaylar, Denizcilik Meteorolojisi ve İleri Seviye Hava Tahmin Teknikleri… Kendini geliştirmek isteyenler için güzel kaynaklar.

  1. storm_chaser (Keçiören/ANK, 900m)

   Mehmet Göktuğ bu azminle gelecekte çok büyük bir meteorolog olacağına inanıyorum. Tek üzüldüğüm nokta Türkiye’deki meteoroloji camiasının sizin gibi gençleri yetiştirecek kapasitede olmaması. Bu işi hakkıyla öğrenip ciddi bir kariyer yapmak istiyorsanız hedefiniz yurtdışı olmalı.

 10. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

  İstanbul’daki 11 istasyonun uzun yıllar ortalamalarını tek çatı altında topladım ve grafiklerle destekledim. Bloğumda bu çalışmayı bulabilirsiniz. Hepimizin işine yarayacağını düşünüyorum. Bakarsanız sevinirim :).
  Umarım beğenirsiniz.

 11. El NiNo (Of/TRABZON, 50m)

  Deniz buzunda hızlı artış sürüyor. Bunu yazın yaşanan görülmemiş sıcak hava dalgasına bağlayabilir miyiz. Çünkü hani sıradaşı sıcaklarda daha kuzeydeki buzlar eriyor ve sıcaklık normale dönünce normalde erimeyen yerlerde erimiş olduğu için bir anda donma oluyor ve buzların artışı çok hızlı görünüyor.
  Zaten buz artışı hızını kesmiş duruyor geçen seneyle eşit şekilde artıyor.

  b

      1. yalin (Başakşehir/İST, 160 m)

       Sanırım çocukken gördüğüm 2-3 metrelik karların da etkisi olsa gerek. Geçen kış iki kişi Toroslar’da avlanırken çığ altında kalmışlardı. Birisi kendi gayreti ile kurtulmuştu. Çocukluğum o köyde geçtiği için aşırı yağış iyice kazınmış zihnime diye düşünüyorum. 🙂

     1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

      Yalın Bey bir de lütfen rastgele cevapla düğmelerini kullanarak yorum yapmayalım. Kime cevap vermek istiyorsanız onun yorumunun altındaki cevapla düğmesini kullanalım. Teşekkürler.

  1. poyraz(Eskişehir/860m)

   White Fox 2 gündür kütleler Eskişehir’le Ankara arasında bir yol buldu oradan geçip duruyor sinir oldum ne varsa orada. Ankara’ya da iyi kötü yağdı bize 1 damla düşmedi. İlerleyen saatlerde bana da uğrar mı bu kütleler.

 12. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

  İstanbul 2000-2012 yılları arasında ki rüzgar ortalamaları.
  r

 13. çihiro (Selçuklu/KONYA, 1016 m)

  Daha önce yağış miktarlarındaki değişimi yıllık bazda şurada incelemiştik. Şimdi sıcaklıklardaki değişime de bakarak mevsimlik bazda bir inceleme yapalım.
  Not: Yağış miktarları 1931-2011 (80 yıl), sıcaklık miktarları elimdeki verilerin eksikliği nedeniyle 1949-2010 (61 yıl) yılları aralığındadır. Ayrıca Konya Meydan İstasyonunun şehrin daha dışında yer almasından dolayı şehir ısı adasından çok etkilenmediğini düşünüyorum.

  YAZ MEVSİMİ (1 Haziran-31 Ağustos)
  1
  2
  Yağış miktarında bir değişim yok.
  Sıcaklıkta 1,5 C°’lik bir artış var.
  2010 yılı en sıcak yazın yaşandığı yıl olmuş.*

  İLKBAHAR MEVSİMİ (1 Mart-31 Mayıs)
  1
  2
  Yağış miktarında yaklaşık %0,96’lık bir azalma olmuş. Bu çok çok az bir miktar.
  Sıcaklıkta 0,5 C°’lik bir artış var.
  2008 yılı en sıcak ilkbaharın yaşandığı yıl olmuş.*

  SONBAHAR MEVSİMİ (1 Eylül-30 Kasım)
  1
  2
  Yağış miktarında %26,15’lik bir artış var. Bu önemli bir miktar ve Santiago’nun İstanbul analizi ile uyuşuyor.
  Sıcaklıkta 0,7 C°’lik bir artış var.
  2010 yılı en sıcak sonbaharın yaşandığı yıl olmuş.*

  KIŞ MEVSİMİ(1 Aralık-29 Şubat)
  1
  2
  Yağış miktarında %18,33’lük bir azalma var.
  Sıcaklıkta 0,5 C°’lik bir azalma var.
  Yine 2010 yılı en sıcak kışın yaşandığı yıl olmuş.*

  -Tüm mevsimlerde sıcaklık artarken kış mevsiminde sıcaklığın azalmasının altında ne yatıyor olabilir? Üstelik yağışta da önemli miktarda azalma var.
  -Sonbahar yağışlarının artmasının nedeni Akdeniz’in normalinden fazla ısınması olabilir. Zira Konya sonbaharda Akdeniz kökenli bazı sistemlerden çokça etkilenmektedir.
  -Yaz mevsiminde sıcaklığın artmasına rağmen yağış miktarının değişmemesi kuraklığı arttırmaktadır.
  *2011 ve 2012 yıllarının verilerine ulaşınca bu bölümleri güncelleyeceğim.

  Siz nasıl yorumlarsınız bu tabloyu?

  1. Cumulonimbus

   Basit bir açıklama, yağışların azalmasıyla birlikte ışımayla ısı kaybı artmış, kuru-soğuk günlerin sayısı artınca kış sıcaklık ortalaması düşmüş olabilir. Burada düşünülmesi gereken bir şey de, bu düşüşün sebebi sadece 89-92 arasıysa, genele yayılabilecek bir azalmadan söz edilebilir mi ?

   1. çihiro (Selçuklu/KONYA, 1016 m)

    Mantıklı bir açıklama. 1993-2010 yılları arasında kış mevsimi sıcaklığında 1 C°’lik artış, yağışta %25’lik azalma var. Ha şöyle de bir şey var. 2012 yılı Ocak ayı son 30 yılın en yağışlı Ocak ayı oldu. Şubat ayı verisi elimde olmadığı için 2012 kışını hesaba katmamıştım. Kış mevsimi yağışları yükselişe geçti belki de.

 14. A Cemal Saydam

  Üzerimizde oluşan hava akımları ve buna bağlı yağışlar tipik bir olay mı? Orta Akdenizden gelecek olan hava akımlarını biliyoruz da geçen haftalarda veya bugünlerde oluşan meteorolojik koşullar tipik bir olay mı? Ben açıklamakta zorlanıyorum. Uzmanlara sorayım istedim

  1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

   Hocam tam olarak neyi sorduğunuzu anlayamadım.

   Ama, mesela bugün Trakya’da olan yağışları soruyorsanız, onlar çok ‘tipik’ sayılmazlar, çünkü klimatolojik olarak, şu anki sinoptik görünüme bağlı yağışlar Trakya’da çok sık görülmez. Orta Akdeniz bağlantılı yağışlar orayı daha fazla etkiler.

 15. Onur(East Lansing, MI)

  Haftaya Cumartesi gecesi TSI Pazar sabahi, ilk kar yagisini bekliyorum. Isin komik tarafi gecen sene Boston’da tam olarak ayni tarihte kar yagmisti 🙂
  Kar taneleri islak olacagindan ve hala yaprak dokmemis agaclar olmasindan dolayi, kirilan agaclar ve elektrik sebekesinde sorunlar olabilir. Takip etmek lazim…

  1. Onur(East Lansing, MI)

   Direkt yalan oldu benimki de. Son sistemler surekli batidan giriyor, doguya ulasamadan yukari cikiyor. Kisin ayni paternde devam etmez umarim, yolsa weather channel’in tahmini tutar…
   Bu arada DC’de yasayan birisi vardi, o da yorum yaparsa yalniz kalmam. Boyle kendi kendime takip edince sikiliyorum 🙂

 16. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

  Bu arada öğle saatlerinde İstanbul-Esenyurt’ta 3.8 şiddetinde yerin 13.2 km altında bir deprem meydana geldi.Bu İstanbul’da son 1 ayda meydana gelen 3. deprem.
  26 Eylül=Gazi Mahallesi-1.4
  1 Ekim=Gümüşdere-1.5
  19 Ekim=Kıraç(Esenyurt)-3.8

  2

 17. berkk

  18 Eylül 2012 tarihinde sorduğum, ama cevap alamadığım sorulu bir mesajı tekrar gönderiyorum.

  “Bulutsuz ya da az bulutlu havada yıldırım görülme dinamikleri konusunda bilgisi olan var mı? İzmir’ de yaşayan ve sözüne güvenilir bir büyüğümüz İzmir’ de bulutsuz havada yıldırıma tanık olmuş ayrıca aşağıdaki linkte geçen bir anı var. http://www.siriusufo.org/uforum/forum_posts.asp?TID=14545

  Bulutsuz havada yıldırım görülebileceğini bugün öğrendim. Şahsen başıma gelmedi ama merak ettim. Belki aşağıdaki linkte yer alan olay da bu tür bir yıldırımla bağlantılı olabilir. http://www.bluebox.bbs.tr/karadenizde-neler-oluyor-daha-once-kara

  Ben bu tür yıldırımların aniden yön değiştiren jet akımları ya da yüksek Sahra tozu katkılı meteorolojik koşullar altında olabileceğini düşünüyorum. Ama siz daha iyi bilirsiniz.”

  1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

   Konuyla ilgili çok fazla bilgim olmadığından cevaplamamışımdır. Diğer arkadaşlardan bilenler varsa yardımcı olabilirler.

   Berk Bey üye olmadan nasıl yorum yapabildiniz? Ben onu engelledim sanıyordum 🙂

   1. berkk

    Son bisiklet turlarımda gözlemlediğim üzere ayva çok, nar çok, palamut çok. Ayvanın çok fazla olduğu yakın bir kış yalan olmuştu. Bu yüzden ayva masalına inanmıyorum.

  1. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

   Bence değişeceğinden emin olabiliriz senelerdir yediğimiz kazıkları hatırlarsan. 3 gün kala bile 180 derece dönüyor model tahminleri bizim coğrafyamız için. Endişeye gerek yok. Kırpıla kırpıla en sonunda hiçbir şey kalmaz.

  2. berkk

   Ekim ayında kar soğuğuna benzer bir soğuk yaşanınca, onu takip eden kasım ayı fazla soğuk olmayınca kış gerçekten hoş oluyor. 2004 ve 2012 kışı öyleydi. Keşke Marmara Bölgesi’ne Kasım öncesinde karlık bir soğuk gelse. Çok tatlı bir kışa vesile olabilir.

   1. carcass (Eskişehir,794m)

    Aman Kasım ayının ilk haftası gelmesin de… 2006 Kasım ayı böyle birşey yaşanmıştı, sonrası malumunuz, berbat bir kıştı 2007. Fobi yarattı bende kasım ayı ilk haftası 🙂

  1. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

   Süper bi kapillatus.Aklıma Yarbay Rankin geldi.

 18. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

  Arkadaşlar İstanbul İklimi ve uzun yıllar meteorolojik ortalamaları hakkında küçük bi çalışma yapma düşüncesindeyim.Bi kaç yabancı siteden bazı istasyonların uzun yıllar ortalamasını araştırıyorum.Eğer elinizde böyle bilgiler varsa (kendi istasyonunuzda olabilir) bloğumda ki e-mail adresim vasıtasıyla bana gönderirseniz müteşekkir olurum.

   1. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

    Kuleler Avrupa yakasında Levent’teki Büyükdere Caddesi’nde.Karşıdaki vericilerde Çamlıca,doğrudur.

  1. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

   Hans bize bişeyler anlatmaya çalışıyor!

  1. tarassud (Bornova/İZMİR 2m)

   en son düşen yağmuru kamerayla çekmiştim mayıs sonu haziran başı olmalı. yağmursuz ardı ardına 150 gün olmasına az kaldı sanıyorum. dmi, white fox ve modellerden derlediğimiz ve bundan çıkan sonuç en azından gelecek hafta başı ağaç yapraklarının üzerinde bir parmak kadar olan tozu yıkayacak kadar damlalar düşecek inşallah.

   zaman insanı olgunlaştırıyor tezine bir kez daha katıldım. son iki yıldır sonbahar da ümitsizce ve karamsarlıkla yazdığım yazılardan sonra yerleri yıkayacak kadar yağma ihtimali beliren yağmuru sevinçle karşılayacak hale geldim.

  1. Akureyri (Acıbadem/İST, 45m)

   Bu konunun çok önemli düşünüyorum. Yanlış (güneş altında) ölçüm yapan araç ve sokak termometrelerinin insanların sıcaklık algısını değiştirdiğini gözlemliyorum. Örneğin İstanbul da yarın sıcaklık 35 C olacak dediğiniz zaman, insanlara artık çok normal geliyor, çünkü aracında veya dışarıdaki termometrelerde gördükleri 40 C üzeri sıcaklıklara o kadar alışıklarki..

  1. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 152m)

   Heyecanlı bekleyiş sürüyor 🙂 Tam da haftasonuna denk gelecek.

 19. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  Aklıma Dünya üzerindeki yağışlarla ilgili, üzerinde araştırma yapılması gereken bazı sorular geldi. Aslında böyle bir araştırma yapılsaydı eminim ki yapılmıştır da. Konu başlığı “Yeni kara oluşumlarının yağışlara etkisi” diye olabilir. Gerek yeni oluşan doğal kara parçaları (yanardağlarla) gerekse suni deniz doldurulmalarının yağışların azalmasında etkili olabileceğini düşünüyorum. Ama bunun da çok uçuk bir fark oluşturacağını da tabii ki düşünmüyorum. Aslında bu araştırma tarihsel boyutta çok uzun zamanlı incelense belki de karalar azalmışta olabilir. Tarihsel boyutta incelense kaybolan kıtalar gibi bazı efsaneler de var tabii. İnsan eliyle özellikle son yüzyılda ne kadar deniz dolduruldu onu da incelemek lazım. Doldurulan deniz demek daha az buharlaşma demek. Konuyla ilgili bir şey bulan olursa sevinirim.

  1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

   İnsanların doldurmasıyla oluşan karaların belirgin bir etki yapması zor. Ama milyonlarca yıl önce kıtaların bu şekilde olmadığı levha tektoniği teorisi ile neredeyse kesin olarak biliniyor. O zaman tabii ki yağışların da dağılışı farklı olurdu.

   Mesela kıtaların şu şekilde olduğu bir zaman olmuş: https://www.google.com.tr/search?q=pangea&hl=en&safe=off&client=ubuntu&hs=BYZ&channel=fs&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Y_d-UO7uH8nEsgbe6IEQ&ved=0CCgQsAQ&biw=1465&bih=823

   1. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

    İlginç. Hepsi bir arada olunca nasıl bir iklim oluşmuştur kim bilir? İnsan eliyle doldurulan karalar etkili olmamıştır ama unuttuğum bir şey var. İnsan eliyle yapılan barajlar son yüzyılda bayağı bir yer kaplıyordur herhalde. Asıl bunun artı yönde bir etkisi olmuş olabilir bence. Bu da karaların azaldığı anlamına gelir.

  2. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

   Duruma göre değişebilir de bazen kara parçalarındaki yükseltiler sürtünme deniz etkisi yağışını arttırabiliyor ve ılık-sıcak sezon karadaki ısınmalar kümüliform bulutları oluşturabiliyor. Çünkü adalar da ısı adası gibi çalışabilir.

   Bu arada sanki sondan 2. cümle biraz hatalı olmuş gibi, karalarda buharlaşma çok daha kuvvetli oluyor. Buharlaşma derken atmosfere salınan su buharı kaynağının etki alanını mı demek istedin ?

   1. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

    Buharlaşmanın sürekliliği açısından demek istemiştim.Yani sizin son cümlenizde de belirttiğiniz gibi.Asıl merak ettiğim şey kısaca Dünya üzerindeki toplam yağış arttı mı, azaldı mı?

    1. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

     Su birikintisi üstüne oyuncak bir kovayla kum dökersen su birikintisi de yükselerek taşmak zorunda kalır. Daha da somutlaştıralım. Eğer ki Kazakistan kadar bir ada Büyük Okyanus da oluşsa Kazakistan kadar su hacmininde okyanusları yükselterek başka yerleri(alçak kara parçalarını) işgal etmesi gerekmez mi ?

     1. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

      Haklısın aslında bir nevi denizi doldurmakla alçak bir ülkeyi (Hollanda’yı mesela) işgal etmiş oluyorsunuz.Ama denize oldukça dik yükselen bölgeler bundan etkilenmez.Hem niye kafa yoruyoruz ki bu dediğimiz şeyler buzulların erimesiyle oluşuyor zaten:)

Yorumlar kapalı.