Atış Serbest” üzerine 28.845 düşünce

  1. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

   Ooof benim haftasonu otobüsle acilen eve gidip erzaklarımı almam gerekiyor demek ki 😦
   Bütün kıyafetlerim yazlık, bir tek uzun kollu gömleğim bile yok. Şu senaryoda Bilkent en fazla 13-14 derece olur. Ben de donarım.
   dia

    1. sefik1999

     GFS’ye zaten hiç güven olmamalı.yaptıklarını unuttunuzmu iki kış öncekini…

   1. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

    Ben sınırdaki sistemlerde özellikle de kısa vadede henüz GFS’den daha başarılı bir model görmüş değilim. ECMWF 2012 kışında MGM’yi ters köşe etmiş (özellikle Ankara açısından bu tescillidir), uyarıları boşa çıkartmıştır.

    (Bkz Yılbaşı Sistemi http://skewtmaster.com/2011/12/26/yilbasinda-kar-olur-mu/ )
    (Bkz 23-26 Aralık 2011 Sistemi http://skewtmaster.com/2011/12/23/23-26-aralik-2011-sisteminin-degerlendirmeleri/ )

    23 Aralık 2011 Cuma günü herkes o gece Ankara’da kar beklentisi içindeydi, ılıkçı White Fox Ankara çukurluğuna ısrarla yağmur yağacağını söylüyordu, tek başına mücadelesini veriyordu. Sistem Ankara için tipik bir sınır sistemiydi. Çukur 1.9 derece takılı kalmıştı.
    Ahahaha!
    nk
    Çukurun kar sever çocukları epik hüsrana uğramışken aynı saatlerde yani sabahın 7’sinde dağlık Bilkent bölgesi -0,1 derecelik sıcaklık ve buna mavimtrak beyaz bir renk eşlik ediyordu.
    kl
    Bunun üstüne bazı MGM çalışanları sisteme karşı beni şike yapmakla suçlayarak şakadan takılmışlardı.

 1. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

  Meraklısına bir tüyo:

  1

  Modellerin yağış çıktısı kullanmadan hatta dikey hız verisi bile kullanmadan bazen nerede kuvvetli yağış olabileceğini 10 metre rüzgar haritasına bakarak da çıkarım yapabilirsiniz.
  Kırmızı içine aldığım bölgeler yer seviyesindeki konverjansın yoğun olduğu bölgeleri, sarı içine aldığım alanlar ise orta kuvvetteki konverjans alanlarını gösteriyor.
  Rüzgar haritasına bakarak konverjansa iki şekilde anlayabilirsiniz.
  Birincisi eğer kuvvetli rüzgar alanı az kuvvetli rüzgar alanına doğru akıyorsa veya ikincisi rüzgarlar birbirine çarpıyormuş gibi görünüyorsa konverjans alanıdır.

  Birincisini evde halıyla oynarken ayağınızla halıyı ittirdiğinizi düşünün, siz halıyı yerden hareket ettirirken bir engelle(koltuk, masa ya da herhangi bir ağır eşya) karşılaşınca tümsek oluşturmaya başlar. İşte bu tümsek havanın yükselmeye zorlanmasını açıklar. Hızlı esen rüzgarın önüne daha yavaş hareket eden hava akımı çıkarsa o da aynı yönlü olsa bile hızlı akan hava açısından engelleyici etki yapar.

  İkincisinde ise iki halıyı birbiri ile çarpıştırın, yine tümsek olur de mi ? 😀

  1. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

   Buna göre Rodos’tan aşağıya doğru uzanan bir konverjans alanı olması gerekmez mi? Tam dediğin tanıma uyuyor. Aynı yöne doğru esen kuvvetli rüzgârın önünde ondan çok daha yavaş esen bir rüzgâr var.

 2. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 151 mt.)

  Moralleri biraz daha düzeltelim.
  Geçen sene 18 Ekim’de Kayışdağı’na kar yağmıştı 🙂

  1

  En düşük max. sıcaklık rekorları kırılmıştı.

  2

  Bakırköy AHM 4,8
  Florya 4,4
  Göztepe 5,5
  Sarıyer 4,0
  Eminönü 4,8
  Kilyos 5,1
  Kartal 6,0
  Şile 5,5
  Samandıra 4,7
  Pendik Sabiha Gökçen 5,3
  Levent 3,7
  İstinye 4,1
  Çatalca 3,2
  Beylikdüzü 1,8
  Çatalca radar istasyonu 0,3 (Emre Bey’e teşekkürler 🙂 )

  Kırklareli-Kofçaz’a müthiş bi kar yağmıştı.(Santiago’ya Teşekkürler 🙂 )

  2

  Hatta Santiago Başakşehir’de %30 sulu kar bile bildirmişti.

  NOT: (Bugün Bayrampaşa’da ölçülen max. sıcaklık:27.9 derece 🙂 )

 3. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Bir çok modele göre çarşamba-perşembe günü yurt genelinde sağanak geçişleri olacak. Buna güney ilçeleri başta olmak üzere İstanbul da dahil.

  MM5

  WRF (Yunanistan)

  ECMWF

  GFS

  WRF (ODTÜ) – İstanbul’a sıfır yağış vermiş

  MM5 Bakırköy Meteogramı (MGM)

 4. tarassud (Bornova/İZMİR 2m)

  dmi önümüzdeki 5 günün tahminlerini yayınladı bugün. bu değerlendirmelere göre tek bir merkeze yağışa yer verilmemiş. diğer yerler 5 günün herhangi bir gününde yağış alırken o tek merkez olan izmir’de yağış yok. aman yarabbim.

  1

 5. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

  Orta Toroslar’da neredeyse hiç yağış olmamış gözüküyor, oysa biliyoruz ki Beyşehirli Fatih’in köyünde sıkı bir yağmur yağdı. Toroslar’ın hem güney hem kuzey yamacındaki birer köye istasyon kurardım ben olsam, tabii beni kim dinler 🙂

  1

  1. Fatih (Beyşehir/Konya,1177m)

   Evet bomboş gerçekten. Beyşehir’de de bir şey yok kendim de gördüm. Hocam haritada Beyşehir’in güneydoğusundaki dağlarda fena yağış vardı, hatta yağıştan önce diye o dağların resmini paylaşmıştım dün. Bize oradan geldi yağış. Son bir şey daha ekleyeyim şu anda yine aynı yerden ve güneyimizden kara bulutlar geliyor…

 6. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Son bir kaç güncelleme de ECMWF ve GEM önümüzdeki hafta ortasına doğru Girit dolaylarında bir “Cut-Off Low” (kapalı alçak basınç) öngörüyor (Öyle değil mi Ozan / White Fox?). GFS de benzer çıktılar sunmaya başladı. Eğer bu gerçekleşirse Ege ve Akdeniz kıyıları ile Marmara Bölgesi çok kuvvetli yağışlar alabilir. Takip edelim.

  Bu alçak basıncın oluşma sebebi ise Rusya’dan Balkanlara sarkan soğuk hava.

  Ayrıca ECMWF çok benzer olmasa da bu oluşumu 240 saat öncesinden az çok tespit etmiş. Bakalım kapalı alçak tahmini de gerçekleşecek mi?

  1. Antibiyotik(Ankaragücü)Didim/Aydın 5m

   Didim’de gece yarısından sonra kısa süreli fırtına ve yerleri pek ıslatmayan hafif yağmur görüldü. Sezon açıldı kısacası.

   1. Antibiyotik(Ankaragücü)Didim/Aydın 5m

    Öğlen saatlerinde de 1-2 damla atıştırdı.. Yağdı yani, yemin etsem başım ağrımaz.

  1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

   Welbane hocam ABD ılıkçıkları senin beynini yıkamış, kar öyle böyle değil gümbür gümbür geliyor, Washington’da beyazlamayan bina kalmayacak, Beyaz Saray da ne ki diyeceksin…

  1. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

   Büyük göller bölgesinde mevsimin ilk göl etkisi kar yağışı emareleri var.
   Superior gölü üstünde 850 sıcaklığı ile göl sıcaklığı arasında 20-23 derecelik fark var!
   Göl üstünde 850’de -10 giriyor! 🙂 500 mb sıcaklığı -31 derece ! Michigan gölünde ise 24-25 derecelik fark var.

   Oooof, değişmezse kuzeybatı kıyılarda en az %70 ihtimal gökgürültülü kar sağanağı bile yapar orda!

   1
   2

   Traverse City’de olmak isterdim.

 7. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

  Bu videoya göre Dünya döndüğü sürece gulf stream de var olmaya devam eder.
  http://www.teachersdomain.org/asset/ess05_vid_gulfstream/
  Benim çıkarttığım sonuç gulf streamin tuzluluk dengesi veya başka ifadeyle buzullarla doğrudan alakası yok. Temeli okyanusların da aslında atmosfer gibi davranması, eğer Amerika kıtası olmasaydı ya da 5000 km daha batıda olsaydı herşey çok farklı olabilirdi. O halde bütün gulf streame bağlanan bütün buzul çağ iddiaları ya da gulf streame dayandırılan her tür iddia baştan çürüktür demek.

  Dikkat ederseniz aslında kasırgalar da gulf streamin rotasyonunda hareket ediyor.

 8. sefik1999

  kuşadasın’da sonunda şeytanın bacağını kırdık ve yağmur başladı.ayrıca okadar kuvvetli bir fırtına var ki çok şaşırdım.özlemişim ya…

 9. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

  Suriye’den akan bulutlar Hatay’dan giriş yapıp Mersin’e kadar ulaşmış vaziyette. Ekolar yanıltmıyorsa, ben yanlış bilmiyorsam, bazı noktalarda kuvvetli yağış var gibi. “Çukurova Boşluğu” iş başında. Bir de sağ üst köşede Besni civarlarında bir yalnız kovboy var.

  1

 10. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 151 mt.)

  Eylül ayı verilerini bloğumda yayınladım 🙂 İlgilenenler bakabilir.

 11. Fatih (Beyşehir/Konya,1177m)

  Ve yağış gelmek üzere…Yağışı incelemek için gittiğim köyde 12:30’da hava bu şekil.

  1

   1. Fatih (Beyşehir/Konya,1177m)

    Köydeki evin balkonundan çektiğim foto,1 buçuk saat yağış oldu ve fırtına ile iyi yağdı.

    1

    1. Fatih (Beyşehir/Konya,1177m)

     Aşağıesence kasabası 17 km uzaklıkta ve Beyşehir’in güneydogusunda kalıyor ovada. Gözle takip ettiğim kadarıyla buraya göre Beyşehir’e daha az yağış düştü ama tabii yağabilir daha hava kapalı. Saat 4 gibi de Beyşehir’e gideceğim.

 12. Fatih (Beyşehir/Konya,1177m)

  WRF modelinin son çıktısı şahane geldi bana. Uzun bir zamandır yağış alamıyorduk, inşallah yarından itibaren şeytanın bacağını kıracağız.

  1

   1. Fatih (Beyşehir/Konya,1177m)

    Sorun değil Beyşehir’e vermediğinde de ben basarım eksiye 🙂

    1. tarassud (Bornova/İZMİR 2m)

     merkez de sirruslar görüldü sadece. öğleden bu yana uyduya bakıyorum bulutların coşma hızından (benim deyimim) 18:30 gibi belki gelir demiştim ama olmadı. yukarı seviye konveksiyonunu tam olarak okumayı öğrendiğimde daha bir güzel olacak sanırım.

 13. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  Mısır İsrail hattından sokulan sistem çok ilgimi çekti doğrusu.Yağış sanki artık dayanamadı “Kuzey’den bir nane yok ben bari Güney’den gireyim” der gibi bir hali var.Uzun zamandır gördüğüm Kuzey’den bağımsız ve etkileşimsiz bir sistem gibi geldi bana ancak incelediğimde 21 Eylül’de gelen soğuk havanın Mısır ve Doğu Akdeniz’deki hapsolmuş Uzantısı gibi sanki

  1

 14. SpanK

  Hava bugün sanki daha sıcaktı klima sürekli açık bu ne sıcak hele yemek yedikten sonra bir ter basıyor insanı anlatılır gibi değil her gün banyo yapmak zorunda kalıyorum yer istanbul fındıkzade 🙂

 15. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

  İstanbullular ısı adası etkisinden kar doğru düzgün tutmuyor diye şikayet ediyor ama biraz da bardağın dolu tarafına bakabilirler.
  Isı adaları konvektif yağışları arttırmakla kalmıyor, hatta beklenmedik zamanlarda da orajları tetikleyebiliyormuş. Hem de ABD’de bazı kentlerde %46 ile %116 arttırdığı yönünde çarpıcı sonuçlar var. Nedeni ise şehir merkezlerinde konverjans alanları oluşturması… Kim bilir belki de bizim Sarıyer Kireçburnu’nda güneybatı yönünden gelen kütlelerin arada 100 kg yağış yapmasının nedeni de bu olabilir, Kadıköy’ün tarihi yarımadanın ısı adası etkisinin sonuçlarıdır belki…

  İddialar çok yeni sayılmaz ama en azından ben yeni gördüm.

  Kaynaklar burada:
  1) http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2000/essd16mar_1m/
  2) http://www.met.sjsu.edu/faculty/bornstein/old/ATLANTA/UHILIN-ATLANTA-2000.pdf
  3) http://www.met.tamu.edu/ciams/heat/HEAT_plan.pdf

  1. ihsan-Bostancı

   İstanbulda “ısı adası etkisi” nin il iklimi üzerinde çok da belirleyici olmadığını düşünüyorum. Kanımca, İstanbul konumu nedeniyle, bu durumdan zannedildiğinden çok daha az etkileniyor. Şehir dağların arasında sıkışmış bir yapıda olsa “ısı adası etkisi” belkide çok daha fazla belirleyici olabilecekken, bu haliyle sadece durgun havalarda sera gazlarının şehrin üzerine çökmesi nedeniyle çevresine göre nispeten daha yüksek gece sıcaklıklarıyla kendini gösteriyor. Kar yağışlarının çoğu zaman fazla etkili olamamasının “özellikle de kıyılarda.” nedeni ise bence ısı adası etkisinden çok, “denizlerin ılımanlaştırıcı etkisi” ile açıklamak daha mantıklı. Ancak, şehrin kendisi ve daha da önemlisi yüksek binalar sürtünme konverjansını ve dolayısı ile de DEK leri artıyor olabilirler mi? Olabilirler. Belki bunu da şöyle hesaplayabiliriz siz hocalarımız ne der bilemiyorum ama. Örneğin yüz yıl önce Avrupa ve Anadolu yarımadalarının ortalama yüksekliği şehirleşme nedeniyle “Malum artık bina çatıları yer seviyesi haline geldiğinden.” %10 daha fazla ise şayet belki bu durum DEK yağışları miktarını belli bir oranda artırmış olabilir. Bunun hesaplanabilir olması da mümkün sanıyorum.

    1. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

     Bence ısı adasınının etkisi konveksiyon bakımından kuvvetli rüzgarda da mutlaka devam ediyordur. Ama etki alanının yeri değişiyordur, örneğin İstanbul’da rüzgar güneybatıdan esiyorsa, Karadeniz tarafını ya da tam deniz üstünü etkiliyordur.

     Somut bir örnek de vereyim, bu yaz tam deniz üstünde sağanak yağış gözlemlemiştik.
     13 Temmuz 2012’de Ozan’ın sürpriz diye nitelediği ( https://havadelisi.com/2012/07/12/sicak-mahvedecek-onumuzdeki-saliya-kadar-bitigiz/comment-page-1/#comment-30004 ) deniz üstündeki yağış da fiziksel olarak ısı kaynağı deniz değil karadan taşınan havaydı.
     ————————————————————
     Ankara’da da bazen temmuz ayında özellikle rüzgarsız havalarda sadece Ankara çukurunun üstünde kümülüs kongestus bulutlarının oluştuğunu gözlemlemiştim.

   1. Akureyri (Acıbadem/İST, 45m)

    Benim fikrim Isı adası İstanbul’da tüm mevsimlerde gece sıcaklıklarında, yaz aylarında ise hem gece gündüz sıcaklıklarında artış yönünde etkili oluyor. Örneğin, İstanbul Göztepe, uzun yıllar Temmuz ayı en düsük sıcaklık ortalaması 19.5 C, fakat ozellikle son yıllarda neredeyse tek bir gece dahi 20 C nin altına düşmüyor ki, ortalama 19.5 C olsun. Enka Balmumcu İstasyonu nun son 5 yıl Temmuz ayı en düşük sıcaklık ortalamasını hesapladım, sonuç 22.2 C .Ayrıca Balmumcu , Göztepe’den rakım olarak daha yüksekte ve hakim rüzgarlara daha açık bir noktada. Isı adası sadece İstanbul’da değil, Anadolunun şehirlerinde dahi etkili oluyor. Bunu kış aylarında seyahat ettiğim zamanlarda araç termometresindeki değişimden gözlemleyebiliyorum. Isı adası konusunun, çok önemli üzerinde ciddi olarak çalışılması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.

 16. sefik1999

  Temmuz ayında mıyız arkadaş ya. Aydın 32, Denizli 32, Siirt 33, Batman 33 ve şanlıurfa 36 derece ya 🙂

 17. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

  Çöl bölgeleri bile erdi muradına, Mısır’ın Sinai bölgesi bile yağış alıyor!
  2
  2

  Dün gecenin balon sonuçlarına göre İsrail’de kararsızlık da çok uç boyutlardaymış. Bölgede çok rahat hortum yapabilir.

  3

  Bugün öğleden sonra bizim Doğu Akdeniz’de güneyden gelen nem adveksiyonun etkisinde kalacağı için özellikle Adana’nın içerde kalan ilçelerinde fırtınalar patlayabilir. İzleyin…

  1. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

   MGM son derece başarısız, tek bir yerel bölgeyi bile yakalayamamışlar:

   1

   WRF de israillileri görememiş. 😦 Artık şunu net söyleyebilirim, WRF orta katmanlardaki nem adveksiyonunu çok iyi yakalayamıyor. Bu modelin biaslarından birisi…
   Kanımca akşam 22:00 güncellemesinde yağışları yerine koyar.

   2

   Diğer modellere de baktım hepsi de yağışı yakalamakta iyi değildi bugün ama HIRLAM’a kötünün iyisi diyebilirim. Onunda kaçırdığı yerler var bir sürü

   3

  1. Command-ouz (Bayrampaşa/İST, 151 mt.)

   Sıcaklık normallerdeydi ama nem çok yüksekti. En sevmediğim durum, her taraf yapış yapış, dokunduğun her şey kirleniyor 🙂

 18. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

  Bilkent’te bile bugün sıcaklık bugün 28’i buldu. Geceler de enverziyon nedeniyle zaten 17-19 arasında seyrediyor. Rüzgar hiç esmiyor, odam da sera etkisi ile sıcaklık 30 derece oldu uzun aradan sonra yine…

 19. White Fox (Bilkent/ANK 1206 m )

  Dün şurada sözünü ettiğimiz yukarı seviye alçağı 4 gün içinde güçlenerek dişe dokunur hale geliyor. Hem çekirdeği soğuyor, hem de giderek derinleşiyor! Sonra da İç Anadolu’ya çıkıp negatif bükümlü trof yapıyor.

  Kısaca bu gidişatta bozulma olmazsa çok az zaman sonra Toroslar’da yağışlar başlar, 2-3 güne İç Anadolu ve İç Ege’ye doğru yayılmaya başlar.

  1

 20. Bahattin(Naipli/Balıkesir,280m)

  Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının iyice artması grip salgınını beraberinde getirdi. Balıkesir adına 24,09,2012-25,09,2012 de ,en düşük 9,5 en yüksek 35,5 olmak üzere günlük 26 derecelik bir sıcaklık farkı oluştu. Taş olsa çatlar bu farkta..

 21. Fatih (Beyşehir/Konya,1177m)

  Yoruma resimi nasıl koyacağım tarifinize baktım ama kafam çalışmadı 🙂

Yorumlar kapalı.