Atış Serbest


DİKKAT! Atış Serbest sayfamızın adresi değişmiştir, artık sayfamız şuradadır.


 

28.845 Responses to Atış Serbest

 1. Kar avcısı dedi ki:

  Bugün öğlen İstanbul’da kuzeye dönen rüzgar, semtleri denizin soğutucu etkisine kapattı ve güney sahillerini tekrar yakmaya başladı. Tuzla’da sıcaklık 34 derece ve uzun aradan sonra bu sıcaklık kötü bir durum 😀

 2. devrim dedi ki:

  ülkemiz dört mevsimin aynı anda yaşandığı ülke olarak öğretildi hatta bunu yaşadığımız da oluyor. ancak bunun daha bir tipik örneğini yaşayan bir ülke var ki burada dört mevsimi aynı anda yaşanması bakımından şanssa bizden daha şanslılar:D şili bahsettiğim ülke. şu günlerde ülkenin güneyi kar ve soğukla boğuşurken dünyanın en az yağış düşen merkezininde bulunduğu kuzeyde yer alan çöl yaz sıcaklarını yaşıyor.

  1

 3. Trakyalı dedi ki:

  Alpler’deki buzulların yok olması ile ilgili bir haber:
  http://www.ntvmsnbc.com/id/25364102/

 4. anemodulion dedi ki:

  Dün gece Adana ve Osmaniye’de ölçülen en düşük sıcaklık temmuz ayı minimumlarına yaklaşmış.
  Adana’da 18 derece, Osmaniye’de ise sadece 16 derece ölçülmüş. Nerdeyse rekor bir serinlik 😀 MGM’ye göre Adana’nın 1970-2011 arasında gözlenmiş temmuz ayı minimum sıcaklık rekoru 16.8 , Osmaniye’ninki ise 15 derece;
  çk
  Bir de Şanlıurfa’da dün gece rekora çok yakın bir sıcaklık ölçülmüş; 17 derece 😀 Şanlıurfa’nın uzun yıllar temmuz minimumu rekoru ise 16.2 derece. Ama haritada görüleceği üzere Şanlıurfa’da ölçüm yapılan iki istasyon var. Hangisinin uzun yıllar ortalamasının elde edildiği istasyon olduğunu bilmiyorum. Eğer 21 derecenin ölçüldüğü istasyonsa o, gözlemimiz elimizde patlıyor. 🙂
  Şanlıurfa’nın güneydoğusundaki Ceylanpınar’da da 16 derece ile epey serin bir gece yaşanmış. Ama elimizde Ceylanpınar’a ait uzun yıllar verileri olmadığı için bir karşılaştırma yapamadım. Yine de çölün kıyısında, sıcakların en erken giriş yapıp en geç çıktığı ülkemizin en güneşli noktasında bunun temmuz ayı için sıradan bir gece sıcaklığı olduğunu sanmıyorum.
  Bunlar dışında, dünün haritasında ilgimi çeken başka bir nokta da Eğirdir oldu. Etrafına göre oldukça ılık. Minimum sıcaklık 19 derece olarak ölçülmüş.

 5. White Fox dedi ki:

  30 Temmuz 2012’ye kadar “neden sicak su, soguk sudan daha hizli donar” sorusuna tatmin edici cevap veren 1000 sterlin odul kazanacakmis, dusunun ve cevabinizi ingilizce burada gonderin… http://www.hermes2012.org/ice/

 6. White Fox dedi ki:

  An itibariyle Milwaukee 37 derece ve %40 nem var! [Hissedilen 45] Cok feci birsey bu ! 😦 😦 😦

  • carcass dedi ki:

   İlk gittiğinde biz burada kavrulurken sen orda ilkbahar havası yaşıyordun, bize hava atıyordun n’oldu şimdi White Fox yapış yapış oldun değil mi?? 😀 Türkiye’nin güney – güneybatı kıyılarında yazın insanların uzun süre boyunca maruz kalmak zorunda oldukları değerler bunlar. Bu hissi yaşayan bilir… Bilmez olaydım 😀

 7. Uğurcan dedi ki:

  Erzurum’da neler neler oluyor! Bu gece kar yağar mı dersiniz ? 😀

  1

  • Trakyalı dedi ki:

   Buzdan adam yapmışlar 🙂
   http://www.ntvmsnbc.com/id/25363934

   • dadash dedi ki:

    Samimiyetle bir soru sormak istiyorum. Meteoroloji Genel Müdürlüğü neden Erzurum Merkez ile ilgili verileri hep yanlış veriyor.? Bu durum diğer merkezler içinde geçerli midir? Kış ayları olur kar kalınlığını yanlış veriyorlar. Yaz ayları oluyor yağış miktarını eksik veriyorlar. Bugün Erzurum şartlarında normal sayılmayacak yağmur ve dolu yağışı gerçekleşti. Dolu selleri oluştu. İnsanlar kardam adam yaptı. Meteorolojiye göre ise Erzurum merkezde metrekareye 0,2 kg yani bir su bardağı yağmur yağmış.Aşağıda iki adet link vereceğim buyrun siz karşılaştırın Biri MGM nin sitesi biri MGM nin bölge müdürünün açıklaması. Bölge müdürü 3 satte 11,1 kg yağış gerçekleşti diyor. (Bu durumun istasyonun yeri ile alakası yok. Çünkü 11,1 kg yağış nerde ölçüldü?)
    http://www.mgm.gov.tr/sondurum/toplam-yagis.aspx?t=t&gun=120704&ind=0&s=NM&f=#sfB
    http://www.dha.com.tr/erzurumda-temmuz-ayinda-dolu-yagdi-son-dakika-haberi_335286.html

    • anemodulion dedi ki:

     MGM bugün düşen yağışı değil, önceki günden 4 Temmuz sabahına dek düşen 24 saatlik yağışı gösteriyor çünkü. Bugün düşen o 11,1 kg yarınki tabloda gösterilecektir.

     • dadash dedi ki:

      Dediğiniz gibi gerçekleşmiş. Veriler sabahtan sabaha güncelleniyormuş. Uyarı için teşekkürler. Peki bu durum sizce tutarsızlık olmuyor mu? Kışın dikkat etmiştim veriler gece saat 00:00 ile bir sonraki gün saat 00:00 aralığında verliyordu. Mesala diyelimki pazartesi saat 23:00 da hava sıcaklığı -25 derece ölçülüyordu. Daha sonra 3 saat sonra enverziyonun etkisinin azalması ile gece 02:00 da -22 derece en düşük sıcaklık olarak ölçülüyordu. Sabah meteorolojinin sitesinde dün gece ölçülen en düşük sıcaklık -22 derece denilyordu. Ama saat 23:00 da -25 derece idi. O zaman gece tanımı yaparkenden de saat 19:00 dan 19:00 a yapmak mı gerekir mi?

      • çihiro dedi ki:

       Şimdiki sistemde “Ölçülen En Yüksek Sıcaklıklar: 03.07.2012 18:00 – 04.07.2012 18:00 (UTC) Arası” “Ölçülen En Düşük Sıcaklıklar: 04.07.2012 06:00 – 05.07.2012 06:00 (UTC) Arası” “Ölçülen Toplam Yağışlar: 04.07.2012 06:00 – 05.07.2012 06:00 (UTC) Arası” diye bir aralık veriliyor. Bu bence daha iyi.

      • anemodulion dedi ki:

       Saat 19’dan 19’a mı ? Yoksa saat 19’dan 7’ye mi?

       Mantıklı olan 00:00’dan 24:00’a kadar olan 24 saati baz almaktır. Bu durumda MGM’nin yaptığı doğrudur. Çünkü saat 23:00, takvime göre önceki gün demektir.
       Sizin dediğiniz akşam 7’den ertesi gün sabah 7’ye kadar olan 12 saatlik zaman dilimi (ben öyle demek istediğinizi düşünüyorum) de baz alınabilir minimumlar ölçülürken. Ama en düşük/en yüksek sıcaklık her gün tamı tamına aynı saatlerde elde edilmiyor.O yüzden bence mantıklı değil. Bazen geceler gündüzlerden daha sıcak olabiliyor.

    • çihiro dedi ki:

     “KARADENİZ’den gelen yüksek basıncın etkisi altına giren Erzurum’a dolu yağdı.” yazıyor haberde 😀 😀

  • oğuz dedi ki:

   Erzurumu bilmem ama bu gece Ardahan merkeze dahi kar yağabilir.

 8. devrim dedi ki:

  ozan hocam geçen kış biraz değindik ancak üstünde pek durmadık. yeri ve zamanı mıdır ama merakım ağır bastı. resimde 850 mb haritasında libya ve arap yarımadasındaki sıcak hava kütlelerine karşıdan bakınca “omega” ya benzettim. kış aylarından aklımda kalan omega bloklamasıydı. gördüğümüzde böyle bir şey mi?

  1

 9. El NiNo dedi ki:

  1

  Bugünden bir kare. Erzurum Merkez. Saat 11 civarı

  Kaynak? – Ozan

 10. çihiro dedi ki:

  Temmuz başı uzun yıllar ortalama sıcaklıkları 4 merkezde az ya da çok düşüyor. Sadece güneyde Antalya’da düşüş yok.

  1

 11. anemodulion dedi ki:

  İç kesimlerde ve yüksek noktalarda serin hava hakim. İşaretlediğim yerler sıcaklığın 20 derecenin altında olduğu noktalar;
  temps
  Saat 3’te Sivas 13, Uludağ ise sadece 12 derece. Serin hava Pozantı’ya dek ilerlemiş, sıcaklık orda bile sadece 19 derece.

 12. Havadelisi dedi ki:

  Günün yanan Avrupalıları…

  1

 13. anemodulion dedi ki:

  Güney ve batı kıyılarda birkaç nokta hariç nem oranı %40’ın altında. Hatta bazı yerlerde %10 civarlarına kadar düşmüş. Yangın için uygun koşullar var. Haritada işaretlediğim yerler nem oranı %40’ın üstünde olanlar;
  nem

 14. Havadelisi dedi ki:

  Ardahan’da gecenin en düşük sıcaklığı +1 derece olmuş. Bu merkezdeki Temmuz ayı düşük sıcaklık rekoru ise -2.2 derece imiş… (11 Temmuz 1992, kaynak)

  1

  • devrim dedi ki:

   1 derece bu ay için ne kadar serinletici 😀
   bu değer izmir için soba yakma değerleri. ardahan insanı ne yapıyor acaba?

  • anemodulion dedi ki:

   Önceki gece de pek çok noktada epey serin, hatta soğuktu. Haritada minimum sıcaklığın 10 derecenin altına düşmüş olduğu yerleri gösterdim;
   g
   Ardahan’da 2 derece ölçülmüş. İç kesimler niye bu kadar soğuk ? Uludağ bugün bu saatte bile sadece 14-15 derece.

  • Ömer Gül dedi ki:

   Şahsen bu gün hava açarsa rekor neden olmasın ozan abi. 🙂

 15. devrim dedi ki:

  dün karadeniz dışında manisa köprübaşı ilçesinden 0,2 lik yağış rapor edilmiş. bölgede bir kaç gündür sert poyrazın hakim olduğunu biliyoruz. acaba klima sularının mı bir etkisi?

 16. faseay dedi ki:

  Sinop Rize arası ikinci bir emre kadar yağacak herhalde. Fitil ateşlendi bölge sonsuz döngüye geçti 🙂 Felaket yaşanmaz inşallah.

 17. El NiNo dedi ki:

  Taze fotoğraflar. Rize/Kaçkarlar.

  1

 18. Commandouz dedi ki:

  İstanbul Haziran ayı meteorolojik verileri:

  1

  Enka Balmumcu ve İstinye Haziran Verileri:

  1

  2

 19. Commandouz dedi ki:
  • Eren Kismet dedi ki:

   Sevgili Commandouz, bahsi geçen istasyon şahsıma aittir Bir tane de Ömerli’de var, onu da yaklaşık 6 ay önce babamın evine kurmuştum.
   Şaşkınbakkal’dakini 3 gün önce kurduk, henüz evin terasında duruyor, özellikle rüzgar verileri sağlıklı gelmiyor diye düşünüyorum, çünkü 1 tarafında duvar var. 2 hafta içinde çatıya monte edeceğiz, o zaman tam işlevine kavuşmuş olur.
   Ömerli’deki Aralık ortasından beri aktif durumda, özellikle takip etmenizi öneririm çünkü çok ilginç bir mikrokliması var. Özellikle kışın geceleri acayip bir enversiyon (terselme-sıcaklığın yükseklikle artması) görülüyor. Yazın da geceleri çok serin oluyor, dün gece 12 derece ölçülmüş. Ocak sonundaki sistemde -10,7 dereceyi gördü. Rakım sadece 15 metre. http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IISTANBU60&day=29&year=2012&month=6&graphspan=year adresinden gün gün gerçekleşmiş verilere bakabilirsiniz. Yalnız 29 Haziran Cuma gününden beri veri akmıyormuş şimdi farkettim, yarın çözmeye çalışacağım…

   • Havadelisi dedi ki:

    Eren Bey, hava delileri ailesinin müstesna bir üyesisiniz gerçekten… 🙂 Kolay gelsin, gelişmeleri yine bildirin.

   • Trakyalı dedi ki:

    Eren Bey, İstasyon verilerini internette nasıl yayınlıyorsunuz? Ben de denemiştim ama olmadı, özel bir program mı kullanıyorsunuz?

  • akureyri dedi ki:

   Eren Bey, çok tebrikler meteoroloji istasyonunuz için. İşyerim Suadiye’de olduğu için konum itibariyle çok işime yarayacak. Caddenin sahil tarafında mı istasyon yoksa kara tarafında mısınız, rakımı öğrenmek amacıyla soruyorum ? Bir de dikkatimi çekti, maksimum sıcaklıklar sabah saat 10.00 civarında ölçülüyor, sonra sıcaklık düşüşe geçiyor, sanırım bu saatlerde cihaza güneş ışınları geliyor.

   • Eren Kismet dedi ki:

    Çok teşekkür ederim…
    İstasyon caddenin sahil tarafında, evim 5. katta olduğu için rakım tahminen 15-20 metre arasındadır. Maksimum sıcaklığın saat 10:00 civarında ölçülmesi çok doğal, zira henüz istasyonu çatıya monte etmedim, 2 hafta içinde edeceğim inşallah. An itibariyle terasta, yerden 50 cm yukarıda duruyor. Teras da kuzeydoğuya baktığı için sabah güneşini epeyce alıyor. Sıcaklık sensörü güneş ışınlarının geçmesini engelleyen bir korumanın içinde yer alıyor, dolayısıyla direk güneş ışınlarından etkilenmez. Fakat sensör yere sadece 50 cm mesafede olduğu için güneşle ısınan teras zemininin sıcaklığı artırıcı bir etkisi oluyor diye düşünüyorum. Çatıya monte ettiğim zaman çatı zemininin yaklaşık 2 metre yukarısında olacak, dolayısıyla bu sorun da ortadan kalkacak. İstasyonu kurunca dayanamadım, çatıya monte etmeyi beklemeden hemencecik internetten yayınlayayım dedim. İşteyken arada bir bakmak çok keyifli oluyor. Ben de bir hava delisiyim sonuçta 🙂

 20. BlackSea_28 dedi ki:

  Giresun – Trabzon arasında gökyüzünde şenlik var 🙂

  2

 21. BlackSea_28 dedi ki:

  Giresun Espiye’de saat 22:00′ daki şiddetli yağmur ve .dolu yağışının radardaki görüntüsü.Yağış tüm şiddetiyle devam ediyor.

  1

 22. tolgamemet dedi ki:

  şükür temmuz serin başladı biraz böyle devam edecek gibi urfa aydın gibi yerler 36 dereceyse bu iyi ama bunun acısıda çıkar gibi geliyor bana.

 23. anemodulion dedi ki:

  Temmuz karı ;
  kar
  2000 metrenin üzerindedir herhalde 🙂

 24. Sinan Şahinoğlu dedi ki:

  antartikada 1100 ü buldu yüksek basınç

 25. tolgamemet dedi ki:

  prof şen moralimizi bozuyor ramazanda marmara ege normalden sıcak olacak diyor .ne yapmalı dağlara kaçmaktan başka şansımız yok gibi

 26. El NiNo dedi ki:

  Rize/Çayeli. Her yıl yaşanan olay.
  rize

  • anemodulion dedi ki:

   Güncel mi bu fotoğraf?

   • El NiNo dedi ki:

    Güncel. Ancak %100 emin değilim medyada haber göremedim.

    • anemodulion dedi ki:

     Benim kafam karıştı şimdi 🙂
     Bu fotoğrafı siz çekmediniz, öyle değil mi?
     Medyada da yer almıyor.
     Peki nasıl güncel oluyor? Bir tanıdığınızın bugünlerde çektiği bir fotoğraf mı?

     • El NiNo dedi ki:

      Facebook rize sayfasında gördüm. Ve o gün Rize 81 kg yağış almış. Ayrıca Kuvvetli karayel vermişti MGM.

   • gncakin dedi ki:

    güncel değil 2010 ya da 2011 kışından..sahil yolunda denizin ilerliyebildiği birkaç noktadan biri. Benim evin az ilerisi..

  • El NiNo dedi ki:

   Ayrıca fotoğrafta büyüklük yanılfısına düşebilirsiniz. Açıklamak istiyorum yolun deniz tarafındaki dalga kıranın genişliği en az 20 metre yüksekliğide 5 metreden çoktur. Yol toplamda 6 şerit. Refüjleride sayarsanız denizin ne kadar kabardığını anlarsınız.

 27. Kar avcısı dedi ki:

  Bugün Tuzla’da en yüksek sıcaklık 28 C oldu. Keşke bütün yaz böyle olsa İstanbul’da, nemsiz, rüzgarlı ve ılık.

 28. anemodulion dedi ki:

  Saat 15:00, Çukurova gümbür gümbür sanırım 🙂 ;
  çk
  Bir de şu İskenderun açıklarındaki lanet yansıma olmasa , tertemiz görünse keşke şu radar görüntüleri :/

  • kovanzi dedi ki:

   Evet o saatlerde gümbür gümbürdü.Ben şehrin kuzey semtlerindeyim.Rüzgarla birlikte yarım saati aşkın bardaktan boşanırcasına yağdı.İlaç gibi geldi bu sıcakta toprağa ve bitkilere.

   • anemodulion dedi ki:

    Radar görüntüsünden anladığım kadarıyla havaalanına ve şehrin güneyine yağış düşmemiş olmalı. Kuzeyi yalayıp geçti.

 29. devrim dedi ki:

  karadeniz üzerinde samsun sinop açıklarında bugünki oluşan hücreleri görüyoruz,
  kd

  karadeniz diğer denizlerimize göre daha soğuk haliyle buharlaşma daha az. buna rağmen yaz aylarında belkide en çok yağış alan deniz karadeniz.

  pasifik’te bile daha sıcak yerlerinde kasırgalar oluşuyorsa pasifik kadar sıcak olan ege ve akdeniz’de bu tip oluşumları yaz aylarında neden görememekteyiz?

  • mehmet göktuğ dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla Orta Akdeniz’de zaman zaman tropik siklon(kasırga) benzeri oluşumlar oluyor. Buna benzer oluşumların olması için deniz suyu sıcaklığının 27 derece ve üzeri olması gerekmektedir. Deniz suyu sıcaklığı bu seviyeye ulaşmadığı zamanlarda da diğer şartların hepsi uygunsa yine tropik siklon benzeri oluşumlar oluşabilir. Bildiğim kadarıyla tropik siklon oluşumundaki en önemli faktörler yüksek deniz suyu sıcaklığı, yüksek nem ve orta troposferde bulunan soğuk havadır. (Ozan hocam eğer yanlış bildiğim bir bilgi varsa lütfen beni uyarın)
   Aşağıdaki yazılar, http://mehmetyayvan.com/makaleler-oku.aspx?m=akdeniztropiksiklonu
   sitesinden alınmıştır.
   [Çevresindeki kara parçalarının değişik topoğrafyası, okyanusa göre daha dar bir su yüzeyininin olması ve sık sık Kuzey Afrika üzerinden gelen kuru ve sıcak hava Akdeniz’de tropik siklon benzeri oluşumlar için olumsuz şartlar yaratmaktadır. Ancak orta ve yukarı troposferde derin bir alçak merkezin Akdeniz üzerine gelmesiyle sistemi destekleyen soğuk hava ile daha ılık deniz yüzeyi arasındaki etkileşim sonucu (Emanuel,1986) artan nem miktarı ve enerji (latent and sensible heat fluxes) tropikal siklon benzeri oluşumlar için seyrek de olsa ideal şartlar oluşturmaktadır.]

 30. anemodulion dedi ki:

  Dün sabaha karşı saat 4 civarlarında sokağımdan akan küçük sel;

 31. BlackSea_28 dedi ki:

  Giresun Espiye’de an itibariyle kuvvetli sağanak yağış etkili oluyor.Bu şekilde bir saat daha etkili olursa sel kaçınılmaz olacak.
  esp

 32. 1Our dedi ki:

  Antalya’da WRF ve GFS’in öngöremediği bir durum oluştu.

  ant

 33. anemodulion dedi ki:

  Akdeniz kıyıları bugün de yağış aldı sanırım;
  akd
  Not: Görüntü saat 18:15’e ait.

 34. El NiNo dedi ki:

  Milasa 40 km uzaklıkta Bodrum tarafında Güllükteyim. hava çok sıcak. Nem çok düşük gündüz deniz meltemi çok kuvvetli. Deniz süper. Ancak buranın havası bana hiç yaramadı dün geceyi hastanede geçirdim 🙂

 35. Havadelisi dedi ki:

  Güzel bir serinleme oldu.

  1

 36. Semih dedi ki:

  Yağışlar bu sabahkiyle sınırlı mı? Öğleden sonra İstanbul’da görülecek mi?

 37. tolgamemet dedi ki:

  şimdi bolu gerede civarlarında olmak vardı 15 derece ve yağmurlu

 38. anemodulion dedi ki:

  Beşiktaş’ta yaklaşık yarım saattir devam eden güçlü bir sağanağın altındayız. İlk başlarda yağış öylesine kuvvetliydi ki, benim oturduğum yokuş çavlana döndü. Su öylesine hızlı ve çok akıyordu ki sokaktaki kedilerden bir tanesi karşıya geçmeyi göze alamadı. Ben de onu izliyordum ne yapacak diye ama balkonda çok duramadım, sırılsıklam olmak üzereydim, içeriye girdim. Neyse. Son 10 dakikadır ise yağış hafifledi, fakat hâlâ gayet sağlam. Radar görüntüsüne göre ise büyük balık yolda ;

  bjk

 39. anemodulion dedi ki:

  Aşağıdaki haritada İTÜ’nün yayınladığı verilerden faydalanarak 21-26 Haziran 2012 arasında düşen toplam yağış miktarlarını gösterdim;
  y
  Buna göre, bazı modellerde tahmin edildiği gibi aşırı yağış gerçekleşmemiş hiçbir istasyonda. Sadece Anamur, İskenderun , Mersin, Gaziantep ve Kilis’te haziran normallerinin çok az üzerinde bir yağış düşmüş. Diğer merkezlerdeki yağış miktarları ise gayet sıradan.

 40. tolgamemet dedi ki:

  kızılcahamamda saat 1330 itibariyle güzel sağanak rüzgar ve serinleme başladı hiç bir site de bu yağışı öngörmemişti sıcak havadan bunalmiştık iyi oldu.
  http://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.aspx?rG=img&rR=06&rU=ppi#sfB

 41. Trakyalı dedi ki:


  Son WRF güncellemesinde Trakya’da bölge bölge kuvvetli yağışlar görülüyor. Şu anda da buğday harmanı yapıldığından yağış harmana epey engel olabilir çok kuvvetli olursa. Ama aynı zamanda ayçiçeği tarlası sahipleri için de yağmur gereksinimi var. Yani iki taraflı bir beklenti var çiftçide. Sizin bugünkü ve yarınki yağışlarla ilgili öngörünüz nedir arkadaşlar?

 42. çiko dedi ki:

  perşembeden beri akdenizi etkileyen yağışlı hava zirvesini şu an itibariyle iskenderunda yapmış gibi görünüyor cuma akşamı 43,6 mm ile. (haziran iskenderun ortalaması 33,2 mm)
  aşağıda cuma akşam iskenderunda çekilmiş bir fotoğraf da görebilirsiniz.
  isk

  • faseay dedi ki:

   İnternet olmadan önce Akdeniz bölgesini yazları sıcak ve kurak diye bilirdim.Meğer ne yanılgıymış.küresel ısınmayla sıcak kuşak kuzeye kayacak Akdeniz daha sıcak olacak diye duymuştum ama maaşallah Akdeniz bölgesi bu aralar Karadeniz’i bile geçti.Kıskanıyorum doğrusu:)

   • anemodulion dedi ki:

    İlkokul ders kitaplarında bile öyle geçer zaten (sıcak ve kurak). Bu yağışlar sıradışı değil. Çünkü haziran ayı normallerini çok da aşan bir miktar söz konusu değil. Akdeniz iklimi her yerde başka aslında; Antalya’daki başka, İzmir’deki başka, İskenderun’daki başka.
    Bir de kıyılar her ne kadar 10 – 30 mm arası yağış alsa da Toroslar’da yaz yağışları epey kuvvetli olur. Ama ne yazık ki dağlar arasında kurulu yerleşim yerlerine ait uzun yıllar ortalaması yok . Varsa da ben bilmiyorum… Hâlbuki böylesi bir topografik çeşitliliğin olduğu bir yerde, her 10-15 km’de bir tane istasyonun olmalı ki gözlemleyesin iklimsel çeşitliliği…Ama nerde…

 43. Timur dedi ki:

  Büyük ihtimalle Florida açıklarında 2012 yılının ilk kasırgası DEBBY oluşacak.Çok heyecanlıyım 😀
  Benim kadar heyecanlı olan kasırgadelisi varsa:
  http://www.nhc.noaa.gov/refresh/graphics_at4+shtml/083912.shtml?hwind120#contents

  • devrim dedi ki:

   ses getirecek büyüklükte görünmüyor. en güzelleri ağustos ayında olanlar 😀
   beş dakikada geçen yıl sezonunu şurdan izleyin derim;

   2005 yılı ise önceden belirlenen isimlerin yetmediği sezon olmuş.

 44. El NiNo dedi ki:

  Galiba radar yayını bozuldu.

 45. Devrim dedi ki:

  Izmir için değişen bir şey yok. Daha kötüsü poyraz hızını iyice azalttı. Iyice bunalıyoruz.

 46. anemodulion dedi ki:

  WRF aşırı yağışı Lazkiye’den alıp bu sefer de Karataş-Yumurtalık-Ceyhan hattına taşımış;
  precip

 47. çihiro dedi ki:

  http://www.haberler.com/sonbahar-geri-geldi-3728009-haberi/
  Sonbahara benzetilen o hava şu saatlerde Konya’da. Gökyüzü tamamen kapalı. Kuzeyli, serin, orta kuvvette rüzgar var. Yağmur gök gürültüsüz yağıyor. Tam bir sonbahar havası.

 48. Onur dedi ki:

  Herkeslere selam,

  Bir süredir ortalarda yoktum, bu bir sürenin bir kısmında internetim falan da yoktu, o yüzden hemen birşeyler yazayım dedim. (Biraz dolaştım.)
  Geçtiğimiz hafta Amsterdam’daydım. Şehre indiğimde öğleden sonra civarıydı ve sıcaklık 11 dereceydi. Evet evet 11. Bavuldaki kalın eşyalar beni 11 derecede tutmaya yetmeyeceklerinden dolayı, dolma gibi kat kat giyindiğim fotoğraflarla dolu bir gezi oldu. Hele son gün hava daha da soğuyunca, kış ve soğukla ilgili fikirlerimin yavaş yavaş değişmeye başladığını farkettim.

  Ankara öylesine çetin bir kış yaşadı ki, ben bile biraz olsun güneş ve sıcak görmekten memnun hale gelmişim. Derken güney sahillerine inmek gibi bir hatada bulundum…
  Evet sürekli kış çekilecek gibi değil ama o nasıl sıcak öyle arkadaş. Nefes alamıyormuşum gibi hissediyorum. Gördüğüm termometrelerin en düşüğü 41 dereceyi gösteriyor, nem desen kolumu değdiğim yerde su damlası oluşuyor…. O da iyi değil.

  Neyse döndüm Ankara’ya. Oh mis… Kış desen kış gibi, yaz desen yaz gibi. Dünya varmış…

  Sevgiler
  Onur

 49. KRAL dedi ki:

  Tahminlerimde de belirttiğim gibi bugün Gaziantep akşam saatlerinde gök gürültüsü ile birlikte yoğun yağmur aldı. Bu yağışlar Gaziantep’te Cumartesi ve Pazar günü de sürecek. Yeni haftayla birlikte yağışlar şehirde etkisini kaybedecek. Bugünkü yağışın videosu aşağıdadır. Bizzat kendim çektim.

 50. Santiago dedi ki:

  Haziran ayının ilk 20 gününde ortalama sıcaklık İstanbul’da 24,0C olmuş.. Uzun yıllar ortalamasından 2,3C daha yüksek.. 2007’den sonraki en sıcak Haziran.. Yaz normal gidiyor diyenlere duyurulur 🙂

Yorumlar kapatıldı.