Atış Serbest” üzerine 28.845 düşünce

  1. welbane

   Benden çok yaşayacaksın Ozan tam bunu yazmak üzere gelmiştim 🙂 Antalya uzun süren sessizliğine son vermiş nihayet ama yağış belli bir bölgede yoğunlaşmış. Ankara da 2 günde 30 kg’yi buldu, bugün de bi 7-8 kg alırsak Kasım’ı ortalamalarda kapatabileceğiz. Kar düşmeye başlayınca yağmuru ihmal etmeyelim.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Müthiş. Bakalım neler olacak.

   Bu arada eğer o siklon olmasaydı inen soğuğun etkisiyle Batı Avrupa’da bir yüksek basınç oluşurdu, böylece kuzeydoğudan Türkiye’ye doğru inmeye çalışan soğuğun önü kesilmeyebilirdi.

   1

 1. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Beklenildiği gibi, Bern’de kar yağışı yaklaşık 2 saattir devam ediyor. Rüzgarsız, orta-büyük taneli yağıyor. Kar arabaların üzerinde, damlarda ve ağaçlarda 1 cm kadar tuttu. Sıcaklık +1 dereceye yakın olduğu ve yer henüz sıcak olduğu için çok tat veren bir kar değil (Santiago’nun tahmin ettiği gibi, ıslak kar tarzında)… …. ….. Yerler de hafif hafif tutmaya başlamış, şimdi baktım.

   1. Santiago

    kamera hastasıyım biliyosun, kontrol etmeden geçmem, yani sabah 20cm oldu diyip bizi kandırmaya fln çalışma, yakalarım 🙂

    Bunun gibi bi kar sonra olarak 28 ocak 2010’da yağmıştı İstanbul’a, ana fırtına çekilirken warm front yağışı gibi bişeydi, sıfır rüzgar ama minik taneli ve sık yağmıştı. Kimse ummazken 4-5cm yapmıştı ama çok ıslak bir kardı… Ben de böyle bir hastayım işte 🙂

     1. BEHLÜL

      İşte böyle ıslak karı hiç sevmem kar dediğin kum gibi olur kartopu yapılması zordur öyle kameradaki gibi yağmış ve tutmuş karı hiç sevmem kış aynı zamanda buz demektir o yoksa karın keyfi olmaz…maalesef memlekette benim istediğim tarz yağış çok nadir çok ciddi sistemler gelince olabiliyor…

     1. BEHLÜL

      Deplasmanda atılan 1 gol 2 goldür rövanşta görüşürüz Ozan Hocam… 🙂

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Teşekkür ederiz. Aralık’ın 3. haftası bir soğuk dalgası geleceğine dair bir his bizim de içimizde var. Umarım hislerimiz bizi yanıltmaz.

 2. malawi68

  Onu bunu bilmem. Ben haftasonu yapılacak açıklamayı bekliyorum. Buradaki arkadaşlara da tavsiye ediyorum. Saygılar.

  1. BEHLÜL

   Şimdi orda olmak vardı anasını satayım püfür püfür esen rüzgarla yağan karda yürümek.. ya da kameranın önündeki pecereden dışarıyı seyrederken sıcak bir şeyler içmek (nescafe, sıcak çikolata, çay, ıhlamur… tercihe kalmış) ama görüntü müthiş kar, buz ve kış… seviyorum ulennn….karı… 😉

 3. hayatbu

  Fırsatım olduğundan model güncellemesine bakma imkanı buldum. İnanılmaz bir kararsızlık var. AB’ler dağıtmış ortalığı… Böyle bir ortamda yapılacak en güzel şey sadece takip etmek… Kesin ifadelerden ve uzun yollu “tahmin”lerden kaçınmak lazım… Hatta ben şu 5-10 günlük süreçte modellere bakmayın derim…Biraz işlerinizle ilgilenin.

  Ozan, yok mu şöyle orjinal bir tartışman? Yeni bir konu açsan da sıkıntımızı gidersek 🙂

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Pek kimsenin kullandığını sanmıyorum. Bir de istatistik karıştırırsan uzun vadede modellerin pek bir işe yaramadığı ortaya çıkar ve atışların zevki kaçar 🙂

   1. Santiago

    Diyagrama göre yaklaşık bir 6-7cm. kar alabilirsiniz… Bu hesabı 1mm=1cm kar üzerinden yaptım, ancak hava çok soğuk olduğunda karın kapladığı hacim artıyor diye biliyorum… Muhtemelen Bern’de wet-snow olur bu gece…

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Diyagram Bern’i biraz abartır. Burası kuzeybatısındaki alçak dağ silsilesinin “rain shadow“unda kalıyor bir miktar. Ben 2-3 cm bekliyorum. Hatta hem hava çok soğuk olmayacağı hem de yer henüz sıcak olduğu için (sağlam don olmadı) o bile şüpheli. Ama bakalım.

   2. ALKIM

    Dün bakmıştım bir çok Avrupa şehrine. Hatırladığım kadarıyla Bern’de kar yok gibiydi. Varsa da tutacak gibi değildi. Bugün değişmiş durumlar. Demek ki 12-24 saat kala bile epey değişebiliyor işler.

     1. ALKIM

      Ben yanlış hatırlıyorum demek ki. Neyse canım gözümüz yok. Bütün karlar senin olsun. Bize dedikodusu bile yeter. 🙂

      1. Havadelisi Yazıyı Yazan

       Bu son sistem, gerisi sizin söz 🙂 Zaten 10-20 Aralık arası Türkiye’deyim, kar nerede ben orada. Biliyorsun son teknoloji analizlerimize göre 15 Aralık saat 15.00’te kar İstanbul’a Hadımköy mevkiinden giriş yapıyor.

 4. Fortesla

  Uzun bir aradan sonra tekrardan herkese merhabalar. Şu ılık havalara lanet etsem de sanırım sonbaharın ortalarında kafamda beliren ve paylaştığım patern ana hatlarıyla beklediğim gibi gidiyor. Aralığa hızlı giriş yapan Batı Avrupa, biz ılıkçayız. Açıkçası aralıktan çok ümitli değilim. (pure speculation:D). Ocağı bekletecek gibi hava.

 5. Santiago

  “GFS 06Z” tüm model runları İstanbul için en az 10mm yağış göstermiş, 12Z ana modeli de iyi görünüyor. SKIRON ise 5-15mm arasında bir yağış tahmin ediyor. Bu bağlamda, gece sağlam bir sağanak geçişi görünüyor.

  1

 6. Santiago

  Cemal Hoca da tarih vermiş, 7 aralıktan sonra kış havası geliyor diye. Herkes görüyor bir tek biz mi göremiyoruz gelişmeleri Ozan Bey?

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Ne bileyim vallahi ?!

   Bugünkü GFS’nin Batı Avrupa’da gelecek hafta başında olup biteceklere dair gösterdikleri bile bir hafta-on günden sonrasını tahmin etmeye çalışmanın ne boş bir uğraş olduğunu anlamaya yeter. Daha geçen gün soğuğun üzerine siklon gelirse İsviçre’de müthiş kar yağar diyordum, GFS de buna uygun bir şeyler gösteriyordu. Ama şimdi o siklon batıya kaymış, güneyden İsviçre’nin üzerine sıcak hava taşıyor.

   Herkes aynı şeylere bakarken, bazı insanların tecrübeyle / bilgiyle uzun vadede “daha çok, daha iyi, daha doğru” gördüklerini iddia etmeleri en hafif ifadeyle gülünç. Bu tür iddialar, bu işlerden anlayan hiçbir kişi ya da kurum tarafından ciddiye alınmaz. Baktığımız bütün modellerin, analiz yöntemlerinin geliştirildiği Batı ülkelerinde profesyonel meteorologlar 1 haftadan sonrasını “kar yağacak / yağmur yağacak” şeklinde isabetli olarak tahmin etmenin teknik olarak “neredeyse imkansız” olduğunu söyler ve bilir. Bunu “temkinli” oldukları için değil, “tecrübeli” ve “bilgili” oldukları için söylerler. Ama bizde profesörler bile 14 gün sonrasından itibaren neler olacağını tahmin etmeye çalışıyor. Cemal Hoca’nın bile böyle bir şey yapması… hayretler içindeyim. Kendisi geçen sene tek bir model çıktısından yol çıkarak müthiş soğukların geleceğini söylemişti. Sonra “yanıldım” demişti. Hayır yanılmadı, tutsa da tesadüf olacak bir beklentisi gerçekleşmedi sadece. Profesör olduğu için daha çok şey gördüğünü mü iddia ediyor, yoksa GFS’nin nasıl çalıştığından, sınırlarının ne olduğundan haberi yok mu, doğrusu bilmiyorum.

   Arif Bey başka bir alem. Bilgisine, tutkusuna, insanlara öğrettiklerine hiçbir diyeceğim olamaz, sadece teşekkür edebilirim. Ama uzun vade işi…. Geçen sene “bazen bilim dışına çıkılıyor tabii, o kadar olacak” demişti. Ben de “tamam o zaman sorun yok” dedim. Bu sene diyor ki, “hepsi bilimsel, tecrübe konuşuyor!”. Geniş ölçekli hava analizi yapılmasına fırsat veren model çıktılarını ben internette 1997’nin sonunda keşfettim, ODTÜ’de öğrenciydim. O zamanlar internet çok az yerde vardı. Kendisi de muhtemelen o zamanlar keşfetmiştir. Daha önceki 20-30 yılda kendisine özel veriler filan mı mevcutmuş? Ya da DMİ’nin yer kartlarının her gün ne yöne evrildiğini aklında tutarak mı bir nevi “yöntem ve tecrübe” geliştirmiş?

   Neyse işte, uzatmayalım. Yapılamaz kardeşim, bilinemez; bilim henüz o noktada de-ğil. Bu kadar basit. Herhangi bir zamandaki geniş ölçekli basınç-sıcaklık dağılımı, 14 gün sonrasında bir sürü seçenekten birine doğru evrilmiş olabilir. Asıl bunu bilmek, bu işlerdeki tecrübenin bir numaralı göstergesidir. Öte yandan, temenniler ve umutlar “bilimsel tahmin, bilgi, tecrübe” olarak etiketlenmediği sürece uzun vade hakkında konuşmanın bir sakıncasını görmüyorum.

   Şunu da söyleyeyim: Aralık’ın 5 ile 10’u arası (hatta artı eksi 2-3 gün aralığında), ya da 7’sinden itibaren hava soğusun, bazı yerlere ya da birçok yere kar yağsın, insanlar beni yerin dibine sokmaya çalışırlar. Bu işler böyledir Türkiye’de. Welbane‘in geçen sene yaptığı şu yorum olayı harika özetliyor:

   ozan kardeşim bırakacaksın bu bilim milim işlerini sistemi son dakikada analiz etmeyi falan; sen 3 hafta oncesinden tahmin yapabiliyor musun, sistemi kafanda bitirebiliyor musun, insanlara rahat olun ben bitirdim kafamda diyerek iç rahatlığı verebiliyor musun, benim yanımda modellerin lafı mı olur modeller dediğime gelecektir diyebiliyor musun, senin evdeki bilgisayarında kendi tahmin sistemin var mı -ben modellere falan bakmıyorum evde kendi sistemim var diyeni bile olan bir milletiz biz-, eğer bunların hiçbirini yapamıyorsan ozan kardeşim, senin bu ulkede hukmun sozun geçmez, ancak leş yiyicisi beceriksiz bir dansoz olabilirsin unutma. bu ulkede senin gibi insanların kaderi hiçbir zaman da farklı olmamıştır.

   1. Santiago

    Santiago bunu beğendi!

    Bu şartlarda ve bu kapasitede bilim adamlarımızla ülkemize bir iklim merkezi kurulsa herhalde 2015 şubat ayında gelecek olan kar fırtınasını, sinoptik görüntüsüyle beraber tespit ederiz..

    İlk gelecek olan sistem sana kesin kapak olur, kaçınılmaz son.. Belki bana da, bir atasözüyle…

    1. ALKIM

     Akşam GFS’inin 336. saatinden sonrasının bile gece modellerinde (muhtemelen) bu görünüm tersine dönünceye kadar geçici kapak vazifesi göreceğinden kuşkunuz olmasın. Geliyooo, geliyoo…

   2. welbane

    Aslında tartışma bilimsellik iddiasından kaynaklanıyor. Uzman meteorologlar bile belli bir vadenin ötesinde atış serbest kategorisine geçtiklerini açıkça söylüyorlar, mesela şu yazının son kısmında olduğu gibi. Bunda gocunacak bir şey yok ki.

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Bizim kullandığımız, modern anlamdaki “weather forecasting”in karşılığı olan hava tahmini, “sezgi”yi ve bilimsel olmayan yöntemleri dışlar. Sözcükleri, kullanıldıkları bağlamdan kopararak yorumlayamayız. Tahmin sözcüğünün TDK sözlüğündeki karşılığı bu tartışmada kullanılamaz. Sözlükteki tanım bence “spekülasyon”u da içeriyor. Yukarıdaki yorumlardan birinde söylediğimiz gibi, tahminin spekülatif bir tarafı olduğu, tamamen bilimsel yöntemlere dayanmadığı baştan söylenirse bir sorun yok.

     1. sirocco

      Eğer bu şekilde “Bizim kullandığımız, modern anlamdaki “weather forecasting”in karşılığı olan hava tahmini, “sezgi”yi ve bilimsel olmayan yöntemleri dışlar.” dersek, hava tahmincisi gibi bir kavramı ortadan kaldırmamız gerek.Örnek olarak x isimli tahminci diyagramlara bakıp %20 ihtimalle sıcak, %50 ihtimalle kar, %30 ihtimalle yağışsız ve soğuk günler demesini istiyorsak, “hava tahminicisi” dediğimiz insanlara çağımızda gerek yok, bu bilgileri zaten birçok sitede en ince ayrıntısına kadar görebiliyoruz.Ben insan faktörü içeren konularda bu kadar eleştiriyi ağır buluyorum, sonuçta verileri yorumlamak kişiden kişiye farklılık arz eder.

      1. Havadelisi Yazıyı Yazan

       Hava tahmincisi, değişmeyecek model verisini “yorumlamada” devreye girer. “Sezgi”sini değil, bilgisini ve tecrübesini konuşturur. Birçok sitede tahminleri en ince ayrıntısına kadar görüyoruz demişsiniz, bu doğru değil, yorum katılmayan 2 günlük tahmin bile yanlış olmaya mahkumdur. Söylediklerinize katılmıyorum.

       1. cümülonimbüs

        Değişmeyecek model verisi yoktur. Olsaydı zaten ismi model olmazdı. Modelin kaderinde benzetim ve bişeylere yaklaşmaya çalışmak var. Aynı verileri iyi bilimsel yeterliliğe sahip farklı meteorolojistler çok farklı yorumlayabilir. Ancak sezgi konusunun hava tahmininin dışında bırakılması gerektiğine katılıyorum. Yok öyle auram yükseldi kar geliyor tahminleri.Tahmin bir şeylere dayandırılması gereken tutunacak bir dalı olması gereken birşey. Bence iyi tahminci yaptığı tahminin gerçekleşme %sini vermeli. Hiçbir veri yada model tahminde %100 kesinlik sağlayamaz 1 gün sonrası için bile, yok öyle bir dünya.

      2. Havadelisi Yazıyı Yazan

       Cümülonimbüs: Bilgi düzeyiniz ve yazdıklarınız, söylemek istediğimi anlayamamış olmanızı çok zor kılıyor. Konuyu saptırmaya çalıştığınızı da sanmıyorum. Şu halde neden “değişmeyecek model yoktur” yazıyorsunuz, anlayamıyorum. Burada kastettiğim gayet açık: 1 gün sonrasının modeli %90 ihtimalle aynı kalıyorsa, 2 günde bu mesela %70’e, üç günde %60’a düşsün, değil mi? Böyle böyle modelin 6 saat sonra 15 gün sonrası için aynı şeyi gösterme ihtimali -atıyorum- % 5’e düşüyor. Demek istediğim, 1-2 gün sonrasının modelini, gerçekleşecek olaya en yakın şekilde yorumlayabime becerisi. Bu, birçok uzun vade tahmincisinin (kimse üzerine alınmasın, genel konuşuyorum) kendisinde var olduğunu iddia ettiği, ama benim göremediğim bir beceri. Bir insanın tahminciliğe ilgisini ve o konudaki bilgisini yansıtan bence en önemli göstergelerden biri olan bu beceriye bile sahip olmayan insanların tutup da uzun vade atışları yapması, eğitimim ve mesleğim gereği ciddiye alabileceğim bir şey değil.

    2. cümülonimbüs Yazıyı Yazan

     Yazdıklarınıza katılıyorum 3 günlük modeli yorumlayamayan birinin kalkıp uzun vadeli tahmin yapması biraz komik. Burada konu olan Arif Abi ve Arif Abi bu konuda yetkin biri ve o 5-10 aralık arası bizi etkileyebilecek sistemi ve sinoptik görünümü tahmin etmişken ortada diyagram model yoktu. Dahası modeller ılık gösterirken değişeceğini ısrarla vurguladı. Ben şuan dahi baktığımda verilerden ancak iç bölgelere kar yapabilecek hafif-orta şiddette bir soğuma görebiliyorum ancak o bile çok tartışmalı verilerin kafası karışık sizde bakmışsınızdır muhakkak. Arif Abi ortada bişey yokken çıkıyor 5-10 aralık arası soğuma olacak diyor, modeller buna göre değişecek diyor.Kar yağar yağmaz. 850milibarda 2 derece fazla olur sıcaklık yağmaz. Ayrıntıya takılmayın. Zaten ayrıntılar peyderpey netleşecek diyor devamlı. Ve dikkat ediyorum santim hesabına 1 haftadan hatta 5 günden evvel girmiyor. Sorulması gereken soru şu bu tahminci bu kadar uzun süreli hava olaylarını 3 aşağı 5 yukarı geniş çerçevede de olsa nasıl tahmin edebiliyor. Arif Abinin eline bir avrupa haritası bir kalem vesek 20 gün sonrasındaki basınçları çiz desek kabaca da olsa çok benzeri çıkar eminim. 3 hafta öncesinden tahminin “pinpoint” olmasını beklemiyoruz zaten. Şimdi siz buna rastlantı derseniz anlarım ama bu rastlantı iki sene boyunca olursa ben orda dururum. Söyleyenin hakkını da veririm. Bende bilimsel metodu önemseyen ve şüpheci biriyim. Bakalım yöntem açıklanınca birçok soru cevap bulacağı gibi yeni birçok soru da oluşacak.

     1. Havadelisi Yazıyı Yazan

      Ortada bahsettiğiniz gibi bir başarı ve yeni bir yöntem varsa bu zaten herkesten çok beni heyecanlandırır. Bakalım.

   3. arif

    (İtalikle yazılmış yorumlar bana aittir – Havadelisi.)

    Ozan, şu yorumdan sonra bize söyleyecek söz düşmez. Olayı kafanda bitirmişsin. Uzun vadeli tahmincileri genelde inatçı oluyor demişsin ama görülüyor ki kısa vadeci, garanticiler de en az onlar kadar inatçı. (olayı kafamda bitirmedim, fikrimi değiştirecek bir durum göremedim henüz)

    Welbane beni takip edenlerin içinde eskilerden, iyi tanıyanlardandır. Geçen sene Mart sisteminin ardından yazdığı yorumu ballandıra ballandıra her fırsat bulduğunda burada paylaşıyorsun (bu doğru değil, ben o yorumu ve ilgili yorumları sizle ilgili olduğu için değil, kendi görüşlerimi ve welbane’in benim konumumla ilgili saptamalarını içerdiği için paylaştım). Eski kayıtların hepsi duruyor kendisinin her başarılı sistemden sonra bana nasıl methiyeler düzdüğünü cümle alem bilir. Lakin sonuçlara göre hareket eden biri olduğu için tabiri caizse ilk fırsat bulduğunda beni satmıştır. Geçen yıl Ankara’ya yağmayan karın acısını benden çıkarmıştır. Amacım kavga çıkarmak falan değil. Bu nedenle yorumumu makaslamadan yayınlamanı rica ediyorum. Kendisine de danışabilirsin uzun vadeli tahminlerimin güvenilirliği konusunda. Umarım objektif bir değerlendirmede bulunabilir. Kısacası hem o beni iyi tanır hem de ben kendisini gayet iyi tanırım. Geçen sene olanları geçen senede bıraktım ve kimseyle tartışmak amacında da değilim. (eh, tartışmayalım o zaman :).

    Hatırlarsan bu haftasonunda uzun vadeli tahminlerde kullandığım teknikleri açıklayacağımı söyledim. Bunu beklemeye gerek görmemişsin. (hafta sonu söyleceklerinizden sonra fikrim değişirse hakkınızı teslim ederim). Bari şuraya yazdıklarını paylaşmadan Cemal Hoca’ya bir mail atıp onunla paylaşsaydın da siz nasıl becerdiniz hangi yöntemleri kullandınız diyebilseydin (yapacaktım ama gerek görmedim, çünkü toz konusunda yaptığım ve kendi sitesine yazdığım bir eleştiriyi yayınlamadı. İlginç bir gelişme: 27 Kasım 2010 itibariyle eleştirim yayınlanmış: burada. Takip ediliyoruz sanırım). Belki benden önce bazı şeyler söylerdi. Bunu yaptıysan sorun yok ama netice itibariyle acele yapılmış bir yorum bu.

    Şu yaptığın yorumun neresi bilimsel Allah aşkına. Yeniliklere gelişimlere kapalı bilim mi olur? (Bilim yeniliklere açıktır, ama o yeniliklerin gerçekten yenilik olması gerekir. Mesela Semih’e de demiştim, NAO-AO’nun günlük verisi var, bunlara bakıp ufak bir analiz yaparak indekslerin 10-15 gün sonrasını etkilediğine beni ikna edebilirsin dedim, ama yapmadı. Şu ana kadar siz de yönteminizi söylemediniz. Fikrim değişirse yeniliklere ne kadar açık olduğumu görebilirsiniz. Santiago’nun Kasım sıcaklıkları Ocak-Şubat ilişkisi analizi buna örnektir).

    Mevcut şartlarda alçak basınçlar modellerde cirit atarken 1 haftalık tahmine bile güven olmaz diyen ben değil miyim? Neden bunları görmezden geliyorsun? Ben mi anlatamıyorum acaba bazı şeyleri? Sapla samanı birbirine karıştırıyorsun. (Görmezden gelmiyorum. 1 haftalık tahmine bile güven olmazsa nasıl 15 günlüğe oluyor, bunu anlamakta güçlük çekiyorum). Dün gece Sibirya’dan Azorlar’a kadar uzanan devasa bir sistemden bahsetmiştim ve bunu ziyaretçi defterinden paylaşmıştım. Tesadüf bu ya Cemal Hoca da Kutup’tan Sahra’ya uzanan sistem şeklinde aynı sistemden bugünkü yazısında bahsetmiş. O sistemin kapsama alanı içindeki her yerde buna İsviçre de dahil 2-3 günlük tahminlerde bile büyük sapma olur. Bunu çok iyi biliyorum. Açıkça söylüyorum da.

    Benim yaptığım tahmin o sistemin ömrünü ne zaman tamamlayabileceğinden yola çıkarak çeşitli verilerden faydalanarak tahminde bulunmak. 5-10 aralık arası bir günde olabilir demişim ne net bir tarih nede ayrıntılı bir bilgi vermemişim. Neden çarpıtıyorsun bazı şeyleri. (Sanırım siz çarpıtıyorsunuz. Kesin geliyor, sadece ayrıntıları kaldı diyordunuz. Ben mi çarpıtmış oluyorum şu durumda?)

    Bu şekilde öngörüler mevcut teknolojiyle gayet güzel yapılıyor. En azından ben yapabiliyorum. Öyle olduğunu düşünüyorum. Bastardi şu videosunda daha şimdiden şükran günü için noel tatili için bazı verilerden yola çıkarak fikir yürütürken, Japon’u Çinli’si Amerikalı’sı uzun vadeli tahminlerde bulunurken “Yapılamaz kardeşim, bilinemez; bilim henüz o noktada de-ğil. Bu kadar basit.” demek de neyin nesi? Sen en baştan şartlanmışsın bu işin yapılamayacağına. Daha geçenlerde yapmadık mı 15 gün evvelinden bayram tahmini. Bünyamin dün radyoda dememiş mi 5 aralığa kadar kar yok diye. Kar yok derken iyi de kar var deyince mi bilimsellikten uzaklaşılıyor? İTÜ şurada 10 aralığa kadar kar yok derken oluyor da biz hayır efendim 5-10 aralık arası soğuk hava gelecek yada Cemal Saydam 7 aralıkta kar gelecek dediğinde bilimsellikten uzaklaşılıyor. (Japon’u, Amerikalı’sı, Çinli’si, ArifTarif’i, Cemal Saydam’ı; evet hepsi 15 günlük tahmin yaptığında bilimsellikten uzaklaşıyorlar (mevsimlik tahminler başka kategoridir, onu saymıyorum). Spekülasyon yapmış oluyorlar. Sorun, sizin, bu tahmininizin son derece belirsiz bir durumdan yola çıkılarak yapılmış bir spekülasyon olduğunu ve yönteminizin bilimsellikten bir miktar ya da daha fazla saptığını bir türlü söylemiyor oluşunuz. Bu, sizi takip eden ve birçoğu çok bilgisiz olan insanları yanıltıyor, bilimsel yöntemi yanlış anlamalarına yol açıyor. Benim itirazım buna. Welbane’in yukarıda verdiği örnekte Amerikalı tahminci 15 günlük tahmini için “pure speculation” demiş.) Ben havaturkada ara sıra bilimsellikten uzaklaşabiliyoruz derken başka şeylerden bahsediyorum ama galiba onda da yanlış anlaşılıyorum.

    En nihayetinde 5-10 Aralık arasında beklentiler gerçekleşir ya da gerçekleşmez hakkındaki düşüncelerim açık ve nettir. Kim ne derse desin başımın üstünde yerin vardır. Senin blogunun bir eşi yok bu ülkede. Çok da takdir ediyorum seni. Arada fikir ayrılıklarımız oluyor ama bu da normal karşılanmalı. Hani hep diyorsun ya hergün yeni birşey öğreniyoruz diye sen de ben de herkes de yeni yeni şeyler öğreniyoruz. Yeter ki vizyonumuz açık olsun. (eksik olmayın, ben de gayet memnunum bu tartışmalardan. Siz de şunu görün ki, henüz tutup tutmadığını bilmediğimiz bir tahmini eleştirerek ben kendimi daha büyük risk altına sokuyorum. Bunu da doğru bildiğimi savunmak adına yapıyorum.).

    Biraz uzun bir yazı oldu ama kusura bakma. (daha uzun da yazabilirsiniz, sorun değil.)

    1. çihiro

     4-7 Aralık arası gelecek soğumayı tahmin etmek için iyi bir tahminci olmaya gerek yok. Günlerdir modellerde var. Bazen 0 derece giriyor, bazen -5, bazen 0 derece çok az yalayıp geçiyor. Evet, bir soğuma var ve bunu modelleri okumayı bilenler az çok anlar. Bu durumda dağlar kar alır, bazı yüksek rakımlı şehir merkezler kky alır, diğer yerler yağmur alır. Kısaca, bu tür tahminleri yapmak hiç zor değil. Siz sadece model okumayı tam bilmeyenleri, işi gücü yüzünden modelleri takip edecek vakti olmayanları ve fanatik hava delilerini heyecanlandırıyorsunuz bence. Şahsen doğru düzgün bir yazınızı okumadım, gerek görmedim çünkü büyük ihtimalle, modele baktığım zaman aklımdan ne geçiyorsa siz onu yazmış olacaksınız. Bu yorumum sadece sizin için geçerli değil Arif bey. Diğer uzun vadeciler için de geçerli.

     1. arif

      Çihiro, ben o tahmini yaptığımda verdiğim tarih aralığına ait model çıktıları henüz ortalıkta yoktu. O kadar basit değil bu işler.

    2. Welbane

     Konuyu uzatmaya hiç niyetim yok aslında ama bir kaç hususu açıklığa kavuşturmak iyi olacak sanırım. Bir kere Ozan hocamın hatırlattığı yazı -ki ballandıra ballandıra paylaşıldığını ilk defa duyuyorum- doğrudan Arif abi yerine o sıralar yapılan çeşitli yorumlara verilen toplu bir cevap niteliğindeydi; kendisinin uslubuna yapılan değiniler işin tuzu biberi. Özellikle modellere bakmayıp kendi evindeki istasyondan hemde uzun vadeli tahmin yapan arkadaşı unutamam, kafasında huniyle geziyodu heralde evin içinde 🙂

     Yağan ya da yağmayan karın acısını birinden çıkartmak ne haddime? Göklerin ve yerin sahibi var, bizim herhangi bir müdahalemiz olmuyor ki. Ama Ankara’ya kar yağmayacağı kabak gibi ortadayken 1 gün sonrası için insanlara ısrarla “yağar dedim, yağacak” demek, 50-100 cm’lerden bahsetmek biraz sinir bozucu olabiliyor. O dönemde kastını aşan bir ifadem olduysa özür dilerim. Fakat kamusal iş yapanların başarılı olduklarında tebrikle, başarısız olduklarında da eleştiriyle karşılaşmaları gayet doğal değil mi; eğer şeyh-mürit benzeri bir ilişki beklenmiyorsa? Dolayısıyla satma ifadeleri falan biraz ağır kaçmış gibi geldi bana. Ben artık genel bir eğilim ve patern göstermesinin ötesinde genel olarak uzun vadeli tahminlerin bir anlamının olmadığını düşünüyorum. Arif abi özelinde değil bu söylediğim.

     1. arif

      Bazen bilimsellikten uzaklaşabiliyoruz derken anlatmak istediğim oydu aslında. 2 gün öncesinden çıkıp diyebilirdik beyler maalesef yanıldık kusura bakmayın diye. Ancak bana göre yine fazla birşey farketmeyecekti. Sonuçta ortada hatalı bir tahmin var. Milleti günlerce beklenti içine sokup 2 gün kala yok olmadı demekle son ana kadar beklemek arasında pek fark yok. Daha öncesinden 4-5 gün öncesinden belli olsaydı söylerdim onu da itiraf edeyim. Sistemin son anda teğet geçmesi beni de germişti açıkçası. Bünyamin gibi 3-5 günlük tahmin yapan günden güne tahmin değiştiren bir tahminci değilim. Sebebi biraz da bu belki. Bir de tabi 50-100 cm kar geliyor ifadesi yanlış. Orda maksadımız beklediğimiz kar yağışının yoğun olduğunu ifade etmek. Herhangi bir ölçü verilmez böyle uzun vadeli tahminlerde. En azından bilimsel değil. Sonuçta İstanbul’a yağmadı Varna’ya yağdı. Beklediğimize yakın gitti pekçok şey ama Edirne’nin 0 Bursa’nın 20 derece olduğu karseverlerin sinirini bozan bir sistemdi o. Satma ifadesi biraz ağır kaçmış olabilir. Biliyorum. Yanlış anlaşıldıysam kusura bakma özür dilerim kötü niyetle söylenmiş bir söz değil. O sistem öncesinde gerek ocak sisteminde gerekse ondan önceki sistemlerde bana başarılarımdan, DMİ’nin Cemal Hoca’nın Bünyamin’in zikzaklar çizdiği zamanlarda kararlılığımdan ötürü tebrik ve takdir mesajları gönderen birinin mart sistemindeki hatamız yüzünden yukardaki yorumu yazması ve adeta yerden yere vurması da benim ağrıma gitmişti. Daha insaflı, objektif, en azından daha önceki doğru tahminlerimizin hatrına vay be Arif abi de yanılabiliyormuş gibilerinden bir yorum yapsan sanki daha şık olurdu. Ben aynı ifadeleri (Kafamda bitirdim, modeller dediğime gelecek, rahat olun vs.) o sistemler için yaptığım tahminlerde de kullanıyordum çünkü. Yağınca iyi yağmayınca kötü gibi olduk. Neyse daha fazla uzatmayalım. Önümüze bakalım. Umarım bu sene geçtiğimiz kışın acısını çıkarırız…

    3. cümülonimbüs

     Ben Arif Abiyi iki senedir takip ediyorum. Uzun vade tahmin sonuçları gerçekten çok iyi. Buna kefilim. Bakın başarısız olduğu sistemlerde bile genel hatlarıyla sistemin oluşumunu falan kaçırmıyor. Son anda AB rotasında sapma oluyor mesela.İstanbula kar yapacak sistem Edirne’yle sınırlı kalıyor. Ama gelişmeler tam işaret ettiği gibi oluyor. Bir tek yöntemini bilmiyoruz onu da açıklayacağını söyledi zaten. Bu kadar başarılı sonuç rastlantı olamaz zaten rastlantıyla açıklamak bilimsel değil. Daha önce de söylediğim gibi eleştirebilirsiniz ama sonuçlar ortada. Bence Arif Abi yöntemi açıkladığında bilimsel bir bağıntı bulacağız. Çünkü bunun başka açıklaması yok.

    4. Ankaragücü

     Sevgili Ozan Bey, zaman zaman ağır eleştirilerinizden ben de nasibimi alıyorum. Belki de bu branşta akademik yönümün olmayışı biraz da önyargılı bakmanıza neden oluyor. Santiago arkadaşımızın çok detaylı ve emek harcanmış sıcak kasım – soğuk kış analizini hatırlatmak isterim ki ilk ortaya atan ben olmuştum. Bir kaç benzer kışı örnek vermiş konuya dikkat çekmiştim. Yoğunluğum nedeniyle “gerekli” tabloyu hazırlamamış, işi bilimsel formata getirmemiş ve en kötüsü “ılık kış” terimi yerine gaflete düşerek “pastırma yazı” dediğimden 🙂 olsa gerek ciddiye alınmadı teorim sanırım.

     1. Havadelisi Yazıyı Yazan

      Sevgili Ankaragücü, Santiago dahil buradaki hemen herkesi sadece internetten tanıyorum. Kimseye iltimas geçmem. Tablo hazırlanmadan, kanıt olmadan neden söylenene inanayım? 🙂 Bundan sonraki çalışmalarınızı dört gözle bekliyorum.

     2. Santiago

      Ankaragücü; geçmişle kıyaslama yapan bir çok arkadaşımız (siz de dahil) sinoptik görünümler ve basınç yerleşimleri üzerinden olaya yaklaşıyorsunuz. Yani bir nevi samanlıkta iğne arıyorsunuz. İstatistik çok daha basit ve genel sonuçlar verdi.

      1. Ankaragücü

       Dostum zaten ben “istatistik” vermiştim. Yalnızca tabloya dökmedim. Hatta Ozan Bey’in “istatistik en büyük yalandır” sözü üzerine gülmüştük hatırlarsanız. Konuyla ilgili Kasım ayı başında baya bir post atmıştım. Aynı mevsimlerin evreleri gibi (makro), mikro bazda evreler olduğunu, bunların çok sıklıkla kendilerini tekrar ettiğini, buna bağlı sayılı fırtınaların benzer günlere denk düştüğünü, kısacası konunun bilimsel bir temeli olduğunu vurguladım. Hatta Arif Bey ile istatistiklerin doğru söylediği konusunda hemfikir olmuştuk. Bkz: Ozan Bey Amerikan bakış açısı, bizler İngiliz bakış açısı…. Zaten bu noktadan çıkarak ılık ve kurak kasım beklentisini ekimde verdim. 29 ekimde görece düşük etkili – soğukça sistem öngörüsü de tuttu. Israrla aslında kararlı ve tipik görülen pastırma yazı döneminin 40 gün olacağını vurguladım. Yani bir ay önceden minimum Aralık diyerek altını çizdim. Şunu da hatırlatayım, pastırma yazı olarak isimlendirilen ve Azor – Sibirya (dikine inen ve bize güneyli akım getiren) yb etkisinde geçirilen dönemde yağış görülür. Yani mevcut yağışlar bu döngüyü kırmamamıştır. Soğuk hava esas alınır. Gidişat Aralık 2. haftaya kadar soğuk girişi göstermediğine göre aslında gözlem, inceleme ve istatistiğe dayalı öngörünün ne kadar tutarlı olduğu bir noktada ortaya çıkıyor. Hele bir de 12 aralık tutarsa herkesin elimden çekeceği var. :-p

   4. hayatbu

    Bu konuda bayağı gereksiz sert ifadeler kullanıldığını düşünüyorum. Uzun vadede kesinliğin olasılık olarak düştüğü bir gerçek olmasına karşın; “kesin ifadeler kullanılmadan ve öngörü niteliği kapsamında” uzun vade hakkında konuşulmasında bir problem olduğunu zannetmiyorum. Sanıyorum Ozan’ın da Arif’in de bu konudaki görüşü bu yönde.

    Durumla alakalı bir değerlendirme yapmak istiyorum ben de; her ne kadar belirsizlik had safhada da olsa ben de 10 Aralık’a doğru sıcaklıklarının ciddi manada mevsim normalleri altına inmesini bekliyorum. Kar mı yağar, şiddetli mi olur orasını bilemem. 10 Aralık mevsim itibariyle kış bile değil. Ortalama 8-9 derece sıcaklarla andığımız bir ay Aralık. Ama beni böyle düşünmeye sevk eden üç tane temel sebep var:

    1-Şu anda kısa vade tahminlerinde görülen durumlara da bakıldığında şu çok net görünüyor ki; Avrupa’nın batısı ciddi manada soğuyor ve kutup bölgesindeki soğuk çekirdek ikiye ayrılıyor. Hem de bu uzun süre böyle gidiyor.

    2-Biz uzun bir süre daha ciddi manada güneyli rüzgarlarla yüksek sıcaklıklar yaşamaya devam edeceğiz gibi görünüyor. Yani en az 10 gün lodos var gibi…

    3-Kasım ayı ortalamanın 4 C üzerinde geçti (şimdiye kadar); Aralık da başı itibariyle bayağı sıcak görünüyor. Bu kadar uzun sıcak periyodun olması ardından soğuğun geleceğini düşündürüyor.

    * Benim şimdiye kadarki gözlemlerime göre (8 yıldır sürekli olarak takip ederim havayı) bu tarz hadiselerin ardından %90 ihtimalle (yüksekliği belirtmek için oran verdim) soğuk şartlar gelmektedir. Yani hem kısa vade görüntüsü hem de son 1 aydır yaşanan ve 10 gün daha yaşanması beklenen aşırı sıcak havalar bence ardından soğuk gelmesini şiddetle hatırlatır.

    Önemli bir not: DMİ ve NOAA ‘nın yaptığı mevsimsel tahminler de bu tezi doğrular nitelikte. La Nina’yı ise anlatmaya bile gerek duymuyorum…

    Bence bu kış güzel bir kış olabilir gerçekten…

    1. ALKIM

     Bak ben içimdeki his için böyle güzel dayanaklar bulup açıklayamamıştım. Elinize sağlık. İddiam yok ama bana da bu soğukların kar yapacağı tarih 15 Aralık civarı gibi geliyor.

   5. devrim

    oldukça etkileyici ve açıklayıcı bir yazı olmuş. meteorolojide sizin kadar bilgi sahibi olsam altına kalın kalemle imzamı atardım. hatta sitedeki arkadaşların bilgisine bakarak en zayıf öğrenciniz olarak imzamı atıyorum.

  2. welbane

   Cemal Hoca iyi bir tahminci sayılabilir mi emin değilim. Bilgisine, birikimine, bir türlü başlayamayan bulut deneylerine falan saygı duyuyorum tabii ama geçen yılki seyrini hatırladığımda diğer tarih verenlerden pek bir farkını da göremiyorum. Kendisi kuvvetle muhtemel, geçen Ocak’a kadar NAO ve AO nedir, etkileri nelerdir bilmiyordu. Kendini tutamadı herhalde 🙂

   1. Santiago

    Arif Bey dün bir mesaj yazmış Havaturka’da, “Ben gaza gelmem, getiririm” diye… Herhalde Cemal Hoca’yı bile gaza getirdi 🙂

 7. ALKIM

  Kadıköy’de rıhtıma yakın bir yerde oturduğumdan ve evin cephesi denize doğru olduğundan lodos inanılmaz hissediliyor. Dışarıdaki hava bana Karaköy iskelesinin battığı iki yıl iki gün 🙂 öncesini hatırlattı.

  O iskelenin lodosun hedefine o şekilde inşa edilmesi de ayrı bir şehir planlamacılığı öyküsü ve tartışma konusudur, neyse. Ara ara orajlar eşliğinde acaip bir hava var şu an. Rüzgar halen devam ediyor ama yağış beklendiği gibi bitti sayılır. Filmin devamı az rüzgarlı, bol yağışlı olmak üzere yarın gece sanırım.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Mümkün. Zaten neredeyse bütün mevsimlik tahminler Arktik Salınım’ın (AO) pozitif olacağını söylüyor.

   1. welbane

    Ama herhalde yılbaşından sonra? Aralıktan da pek bişey beklememek gerek galiba.

  2. rainmann

   bu sabah ankara için kuvvetli yağış tahminini weatheronline son 3 gündür veriyordu. aynı ekip diğer hiçbir sitede olmamasına rağmen bu cuma sabah karşı aynı kuvvette bir yağış tahmini daha veriyor şu an…

 8. Mami

  Istanbul Fındıkzade’deyim dısarı çıkıyordum şiddetli yağmuru görünce eve dönüp şemsiye alayım dedim, tekrar dışarı cıktığımda tek bir damla yoktu. Simdi simsekleri izliyorum.

 9. karsever81

  Ozan ustadım bu yazı pek hosuma gıtmedı, umarım yanlıs anlamısımdır, lutfen bir ozet gecer mısın? Sagol sımdıden.

   1. karsever81

    “the threat of the major winter in the coldest part of the year farther south.” Bende bu cumleye takılmıstım sanırım yanlıs anlamısım. Sagol ustad. Bu sırada sureklı tekrar etmesı ınat etmesı,sız degıl dogu kıştan kafasını kaldıramıycak,kış sonu gorusuruz der gibi her yazısında. bu kadar ınat ılgınç, demek ki bırılerı sınırlendırıyor bastardı’yı 🙂

  1. havadansudan

   en sonunda yağmura kavuştuk !!! 🙂 hem de en güzel biçiminde, fırtınalı ve şimşekli…darısı kuraklıkla boğuşan doğu bölgelerimizin başına.

   1. carcass

    muğla-milas’ta an itibariyle annemden aldığım verilere göre kuvvetli gökgürültülü sağanak yağmur başlamış 🙂 güzel yağış olacak diye umuyorum.

 10. Mehmet Can Tanyeri (White Fox)

  Önemli Duyuru

  Tespitlerime göre, Türkiye koordinatörlüğünü yaptığım Weatheronline sitesinin birçok tahmininde hata var. Bu geçici teknik bir sorun. Az önce durumu rapor ettim.
  Buradan ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

  “dev-havaturkiye.com ” teknik olarak bizim eriştiğimiz sayfadaki tahminler, resmi sayfalardaki (bütün diller için) tahminler birbirinden farklı üretiliyor. Resmi sayfalarda sıkıntı olduğu belli…. Bu yüzden sorun düzelene kadar, yapılan tahminleri çok ciddiye almayın. Onarım yapılınca sizi haberdar edeceğim.

  1. BEHLÜL

   Ozan Bey; sanırım aralık ayında gelmesi muhtemel soğuk sistemlerle daha öncede belirttiğim üzere karadeniz su sıcaklığı yüksek olduğundan sea effect ile yoğun kar yağaşları gözlemlenebilir tahminimce ama tabii daha önce yakın bir zamanda soğuk bir cephenin gelmesi kesinleşmeli….

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Evet ama aynı zamanda gelen soğuk da çok sağlam olmalı ki sıcak deniz yağışın kara dönüşmesini engelleyemesin…

    1. ALKIM

     İçimden bir ses 15 Aralık civarı ciddi bir soğuma olabilir diyor ve ben bu sesi burada paylaşmaktan alıkoyamıyorum kendimi. Kızın bana.

     1. Havadelisi Yazıyı Yazan

      Çok kızdık 🙂 Bilimsel yönteme dayanan bir tahmin olduğunu iddia etmediğin sürece temennilerine ve içinden gelen seslere hiçbir itirazım olmaz. Benim de içimde öyle bir his var 🙂

    2. Santiago

     850hPa’da bir -15°C Ukrayna’dan Karadeniz’e iyi rüzgarlarla giriş yapsa, İstanbul’a -10°C’de ulaşsa bu deniz suyu sıcaklıklarıyla güzel yağış oluşur mu sence Ozan?

     1. Havadelisi Yazıyı Yazan

      Oluşur ve yerel olarak çok şiddetli-gökgürültülü olur, ama yüksek deniz suyu sıcaklıkları denize yakın yerlerde karın tutmasına engel oluyor. Zaten İstanbul’da Aralık’ta şiddetli kış görülmemesinin çok önemli bir sebebi de bu, daha önce birçok kereler tartışıldığı gibi (sorular-cevaplar‘da var).

      22 Kasım 2004‘te İstanbul’da benzer mekanizmayla gökgürültülü kar-buz yağmış, ama sadece yüksek yerlerde tutmuştu. O günkü 850 mb sıcaklık haritası burada, deniz suyu sıcaklık anomali haritası ise şurada.

      1. Santiago

       O zamanki 850hPa -8C civarında, deniz suyu ise 14C civarındaymış. Yani yaklaşık 22C sıcaklık farkı kar sağanağına yetiyor. Şubatta Karadeniz su sıcaklığı 7C olsa, 850hPa -15C falan olursa yeterli olabilir. Ama rüzgar, vertical velocity falan hesapları var, geçen ocakta 850 hPa sıcaklığı -15C civarındaydı güzel kar yağmıştı. Ama 2005 şubatta rüzgar Doğu Karadeniz’den Bulgaristan’a kadar sürüklemişti konveksiyonu, unutulmaz günlerdi…

       1. Havadelisi Yazıyı Yazan

        15 derece fark da yeter. Kasım 2004, Şubat 2005 ve Ocak 2010 gayet şiddetli sea effect olaylarıydı. Daha zayıfları da oluyor.

      2. Ankaragücü

       Şu gökgürültülü kar yağışını görmeyen bir tek ben kaldım sanırım. 🙂
       Hayatımda bir kez gördüm sanmıştım. Yoğun kar başladığı esnada gökgürültüsü duyulmuş, hepimiz öyle sanmıştık. Kısa süre sonra İsrail elçisinin aracının havaya uçurulduğunu öğrenmiştik. 😦

      3. bozlakgençlik40 Yazıyı Yazan

       hocam gökgürültülü kar yağıyorsa sea effect ten dolayı mıdır bu olayları sadece sizden okuduğum kadarıyla biliyorum bayağı yetersiz durumdayım da 😀

       1. Havadelisi Yazıyı Yazan

        Dikine gelişmeli bulut gerekiyor, kümülonimbüs bulutu. Sea effect buna yol açabiliyor, ama başka şekillerde de olur. Siklon ya da cephe yağışlarının en şiddetli bölgelerinde de olabiliyor.

     2. karcı hakan Yazıyı Yazan

      Ozan, yanlış hatırlamıyorsam ”2008 sea effect”i de bayağı güçlüydü.Hatta Karadeniz üzerinde oluşan kütleler taa Güney marmara’ya kadar taşınmıştı.Normaller civarında ve hatta hafif üzerinde sıcaklıkta olan denizin üzerine dehşet bir soğuk indi. Hatta o sistemde Sabiha gökçen’de -10,2, Samandıra’da ise -11,7 derece sıcaklık gerçekleşmişti. (Linkteki Sabiha Gökçen verileri, Samandıra verileri de sol taraftaki menü de mevcut.) Benim oturduğum Aydos -13,6 olmuştu tabii bunlar yer seviyesi, ama 850 hpa’da da -15 hatta -17,5 girmiş. Arşivlerden bakın isterseniz). 2008 şubat sisteminin Sea effect’i Sakarya’da kar rekoruna sebep oldu. Sakarya’da 1929 yılından bu yana kaydedilen en yüksek kar ”18.02.2008” tarihinde 54 cm ile kaydedilmiş. Linki burada. Rüzgar karayelden esince Doğu Marmara ve Karadeniz coşmuş. Mesela Zonguldak’ta 19 Şubat 2008’de Kar kalınlığı 48 cm’e çıkmış. Linki burada. 2008’i de bu kategoriye sokabiliriz.

  2. BEHLÜL

   Ayrıca acaba biz neden hava tahmin bültenlerimizde deniz etkisiyle oluşacak kar yağışı ya da yağmurlar hakkında bilgilendirilmiyoruz? Üç tarfımızın denizlerle çevrili olduğu düşünülürse bu tarz yağışları az mı alıyoruz ki? Geçen Ocak sonu sisteminde kar yağışının cephesel yağış olarak bittiğinin anlatıldığı sıralarda bir dizi deniz etkisi kar yağışı aldığımızı hatırlıyorum..

    1. BEHLÜL

     D.M.İ mi bilmiyor bu tür yağışı? 🙂 yazık o zaman nerde yaşıyoruz biz muz cumhuriyetinde mi? skandal bu yahu 🙂

     1. ALKIM

      Haksızlık etmek istemem kendisine ancak Mikdat Kadıoğlu deniz etkisiyle yağışın tavan yaptığı 25 Ocak 2010 Pazartesi günü öğlen saatlerinde haber bültenlerinden birine canlı bağlanıp şubat ayıyla ilgili “İstanbul’un esas kışı şubatta olur” beyanatını verirken “Bakın bugün de modellerde kar görünmüyordu ama yağıverdi işte, burası İstanbul” şeklinde beni hayretlere düşüren açıklamasını yapıverdi. Deniz etkisiyle yağıştan haber bülteninde fazla bilimsel olacağından mı bahsetmedi onu bilmiyorum ama beni sinir etmişti.

      1. Havadelisi Yazıyı Yazan

       Eski yorumumu geri alıyorum. Cumhuriyet Bilim Teknik’teki sea effect makalem çıktığında Mikdat Kadıoğlu e-mail yollayıp tebrik etmişti. Olayı bilmiyor olamaz. Ya da bilmiyorum, sonra gene mi unuttu acaba…

 11. Santiago

  Ozan hocam, sen orda karla boğuşurken bize de 1 hafta yetecek çıtır çerez çıktı. Kasım ayının yüksek sıcaklıklarının yanında kuraklık oranını bi nebze olsun azaltacak bir sistem geliyor. Kıyı Ege ve Marmara yine aslan payını kapacak, iç bölgelerde de yerel sağanak geçişleri olabilir. İnşallah tüm Anadolu bir miktar da olsun yağış alır.

  İstanbul 5-6 günde 20kg-25kg civarında, İzmir ise 50kg-60kg civarında yağış alabilir. Allah bereket versin, ne diyim 🙂

  1

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Bol yağışlar dilerim. Kar namına hiçbir şey yok henüz burada. Çok da beklemiyorum. Bir iki güzel sağanak görürsem iyidir.

   1. Santiago

    Soğuk Dalga Orta Avrupa’ya çok fazla inemeyecek muhtemelen, ayrıca sağdan soldan aşağıdan bindirecek siklonlar da çorbaya çeviriyor ortalığı. Kuvvetli kar Baltık Denizi ve civarlarına yağacak görünüyor.

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Evet. Daha Aralık başında zaten o soğuğu sağ komazlar oralarda. Denizler sıcak, siklon üretip duruyor. Modeller bunu yakalıyor.

    2. Santiago

     İngiltere’de kar ihtimali belirdi, kıyameti koparır şimdi bunlar… Hollanda’da thunder snow riski devam ediyor… Burada.

   1. ALKIM

    İlginç görünümlü bir yağış bandı. Güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda radarda görünen kısmı 500 km’den uzun.

 12. excratarius

  Siz aralarda Avrupadaki en çok yağış alan yer sıralaması yayınlıyosunuz onu nereden alıyorsunuz linkini verebilir misiniz?

 13. Santiago

  Bunların modeli hiç mi orta yolu bulamaz? Modele sabah bakıyorsun zirve yapmış, gece dip yapmış. Bir de Orta Avrupa ile tam ters İstanbul, burda zirve yapınca orda dip yapıyor…

  1

 14. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Bern an itibariyle karla karışık yağmurlu 2.5 derece. Kış sezonunu resmen açmış bulunuyorum. Darısı başınıza.

  1. Santiago

   Hocam son GFS modelinde Avrupa siklon tarlasına dönmüş, haliyle ortalık baya karışmış görünüyor… Hafta sonuna tahmin yapmak zorlaştı…

 15. Havadelisi Yazıyı Yazan

  İsviçre forumunda gelen sistemle ve sonrasında olabileceklerle ilgili nefis tartışmalar dönüyor. Meteorolojiden gayet iyi anladığı belli olan insanlar şu anki görüntünün “7 günden sonra halen büyük ölçüde belirsiz” olduğunu söylüyorlar. Bu İsviçre tahmincilikte çok geri…

  Google Türkçe çevirisi okunmaz derecede kötü olduğu için İngilizce’ye çevirttim. Bu arada, Bern’de şu an hava sıcaklığı 2.7 derece, temiz yağmur var! Ve son GFS feci şeyler gösteriyor, 850 mb’da -10 üzerine siklon filan of of of… Videoları çekip yüklerim 🙂

  1. havadansudan

   tam organize havadelileri bunlar 🙂 çok güzel.
   sen de yazıyor musun orda havadelisi?
   koydukları haritalara göre alçak basınç isviçre üzerinden geçerken sağlam fön estirecek.peki bu fön ne kadar ısıtabilir vadileri? bizim trabzon fönü kadar ısıtamaz gibi geliyor bana ama emin değilim.

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Şimdigörü başlıklarında şöyle oldu böyle oldu diyorum 🙂

    Kışın bile 15-20 dereceye çıkabiliyor fön vadilerinin ucundaki kasabalar. Bazı kayak pistlerini anında mahvediyor. Kasırga şiddetinde fön esen yerler var. Burası fönün harman olduğu yer azizim, adı da zaten buradan çıkmış 🙂

    Bern’de sıcaklık 2.4 derece ve yağmur yağıyor. Tam da üzerimizde kütle var radarda. O kütle gider sıcaklık düşer. Bern kar bakımından lanetli yerlerden bir tanesi İsviçre’de. Her yerde yağar burada yağmaz. Şu anki radar görüntüsü çok ender olan bir şey. Genelde radarda her yer doluyken Bern boştur. “Bernloch” (Bern deliği) diyor buradaki hava delileri 🙂

    1
    2

    1. karcı hakan

     Hocam, bu işe bir ”one minute” deyip Davos’a taşınmanız gerek 🙂 Davos’a karın babası yağıyor 🙂 Tabii Davos’tan çok alan yerler de vardır ama ben bilmiyorum.

 16. havadansudan

  galiba güneydoğu’da kısa mesafelerde yükseltiyle doğru orantılı olarak artan en düşük sıcaklıkların sebebi enverziyon . hatalı ölçüm olmadığını sanıyorum.

  1

 17. carcass

  off ya 2 gün önce muğla’da denize girdim bugun sabah saat 6 sularında eskişehir’e geldim ki o da ne!!! göz gözü görmüyor arkadaş şu dondurucu sis dedikleri olay oluyor zaten o sis gün boyu kalkmadı eskişehir üzerinden. tahminler 15’li dereceleri gösterirken 5 dereceyi zor gördük bugün. 9 günlük tatil boyunca gördüğüm 25’li derecelerin üzerine iyi gitti, beni kendime getirdi 🙂

   1. Onur

    Tam da bunu soylemek icin girmistim . Ankara’da kendimi bildim bileli kisa gecis donemlerinde modellere gore dusuk gunduz ve gece sicakliklari yasaniyor.
    Bunu bir sebebi de gun boyu kalkmayan sis.

    Eskisehir oldukca dusukmus ama Ankara’ya da bakmanizi oneririm.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Bana açıklar gibi gelmedi. Tuz Gölü ve Hirfanlı Barajı’nın bir “lake effect” olayı oluşturmak için çok küçük olduğunu düşünüyorum. Ayrıca ikisi de Kaman’ın güneybatısında, o taraftan rüzgar estiğinde zaten çok soğuk esiyor olamaz. Gösterdiğin şekilde bir lake effect’ten değil, fön olayından bahsedilebilir rüzgar güneybatıdan estiğinde.

   Bence gölleri hiç karıştırmadan, mekanizmayı dağların ekstradan yarattığı kaldırma etkisinde ve sonuçta oluşacak konvektif aktivitede arayalım.

  2. çihiro

   O tepenin yüksekliği kaç? Deniz seviyesinden yüksekliği değil barajın ve gölün seviyesinden yüksekliği. Yani güçlü bir konvektif hareket sağlayacak kadar yüksek mi?

   1. Mehmet Can Tanyeri (White Fox)

    İki su kütlesini de, bir bütünmüş gibi düşünmüştüm… Ozan Abinin dediği güneybatı yönlü rüzgarı hesaba katmamıştım. (Çizimdeki sıcaklık değerlerini, göl etkisini net anlatabilmek için abarttım) Yorum için teşekkürler… Hala kafama takılıyor bunun nasıl oluştuğu….

    @ çihiro
    Dağlar 1200-1700 arasında değişkenlik gösteriyor, Hirfanlı rakımı 844 metre…yani fark 350-750 metre… Alçak bulut taban seviyesi çok düştüğü zamanlar konvektif hareket sağlayacak koşullar oluşabilir belki…. Olayın sık olduğu yerler ise aşağıdaki resimde, kırmızı çarpı işaretli yerler….

    1

    (Hangi mesajını iptal etmemi istediğini anlayamadım, en mantıklı şekilde mesajlarını birleştirdim, umarım olmuştur – Ozan)

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Son şekil çok güzel ve aydınlatıcı. Lake effect’in güneybatılı rüzgarla oluşsa bile tepelerin ardına geçmesi çok düşük ihtimal. Bence poyraz o tepeleri kullanarak bulutları azdırıyordur.

 18. faseay

  Arkadaşlar bayramın 1. günü bir cenaze için Giresun Yağlıdere ilçesinde (denizden 15 km içeride) rakım 450mt de cenaze namazı kıldım Allahım yok böyle birşey sıcaktan bayılacaktım termometrem yoktu ama; tabii namazı da dışarıda kıldık sıcaklık 30-35 arası vardı ama çok bunaltıcıydı inanın vadiden gelen hararet yüzümü yakıyordu.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Başınız sağ olsun. Feci bir fön olayına maruz kalmışsınız. Oralarda vadi içlerinde ne rekorlar kırılıyordur ama haberimiz yok, çok teşekkürler rapor için.

   1. liman

    ozan kardeşim bu dediği 450 metre olayını sana 20-25 gün önce söylemiştim ben akçaabattayım, bu olay pastırma sıcakları boyunca devam etti gündüz hava çok durgun deniz resmen uyuyor rüzgardan eser yok hava çok sıcak akşam olunca da, geceler soğuk oluyor dışardaki hava ısırıyor ve üşüyoruz, yani tam bir pastırma yaşandı, ama (!!!) denize sıfır yerlerde durum böyleyken o akşam oluşan soğuk havadan kaçıp hemen 300 rakımlı tepede bizim bir mekan var orda oturup çay içerim her gece biz de pastırma günlerinde her gece orda takıldık sebebi ne mi ??? inanmıcan ama, aşağılarda hava soğuk dışarda durulmuyorken, 300 rakımda fön rüzgarları atletle dolandırıyordu inanılmaz bir şey, ve bu olay 15-20 gün böyle sürdü fazla değil 300 metre çok enteresan bir olay…

 19. Havadelisi Yazıyı Yazan

  (Animasyonu hazırlayan Santiago’ya çok teşekkürler).

  1

  Çinlilerin yukarıdaki güncellemesiyle ilgili bir iki bilgilendirme yapmak isterim. Gördüğünüz çıktılar, aynı GFS çıktıları gibi. Fark şu: Adamlar kendi modellerini çalıştırıyorlar, ve başlangıç koşullarını GFS’deki gibi 20 kere değil, 40 kere değiştiriyorlar (Ensemble, member size = 40 yazıyor). Sonra 40 senaryonun ortalamasını yayınlıyorlar. GFS çıktıları sadece 15 günlük yayınlanıyor, ama Çinliler 15 günde kesmiyor, model çalışmaya devam ediyor ve uzun süreli çıktı üretiliyor. 15 günün sonrasında doğal olarak belirsizlikler daha da büyüyor. Eğer bu 40 senaryoya ait diyagram olsaydı (ben bilmiyorum), senaryoların arasındaki uyumsuzluğun ne büyük olduğunu görebilirdik. Haritada sadece 40 senaryonun ortalaması gözüktüğü için, bu ortalamanın hangi yöne ne kadar sapabileceği hususunda herhangi bir bilgimiz yok. Yani iki güncelleme arasında büyük farkların olması normal. Geçen güncellemedeki soğuklar da gelebilir, bu güncellemedeki sıcaklar da, ikisi de olasıdır. Gene söylüyorum: Senaryo ortalaması 5 derece çıkıyorsa, ama sapma değerleri iki yöne de mesela 10’ar derece ise, ortalamaları gösteren haritanın istatistiksel olarak hiçbir manası kalmıyor. Benim “10-15 gün ve daha sonrası için tahmin yapılamaz, tutsa da zaten tesadüf olur” ısrarımın altında bu bilimsel gerçek yatıyor.

  1. Santiago

   Bilimsel açıklama için teşekkürler 🙂

   2-3 sefer önceki güncellemede başarılı olmuştu bu modeller, ona istinaden paylaşıyordum bunları, ama çok gürültü koptu Havaturka’da bu modeller yüzünden. Vay efendim önceki modelde soğukmuş şimdi sıcakmış. Çin atasözü mü istersin, sinoptik görünüm mü istersin, sivrisinek saz mı istersin. Maalesef ortam gerildi biraz.

   Ama sorsan senin yaptığın gibi bir açıklama yapabilecek kaç kişi çıkar?

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    İşin temelini bilince heyecanı azalıyor, insanların tepkisi biraz da buna. Fazla bilim sıkıcı oluyor 🙂

   2. arif

    Santiago benim “anlayana sivrisinek saz” deyişim o atasözünün kendisiyle, anlatmak istediğiyle ilgili hele hele senle hiç ilgisi yok. Başkalarını bilmem, işlerine geldi mi iyi, gelmedi mi kötü diyenlerden asla olmadım. Kafamda oluşan kanaat kolay kolay değişmez onu da söyleyeyim. Bu adamlarla ilgili görüşümün de ne olduğunu daha önce söylemiştim, yine aynıdır isterse +3 anomali göstersin hiç farketmez. Kendi adıma söylüyorum hiç gerilmedim. Ayrıca benim oraya koyduğum sinoptik görünümün Çinlilerin tahminiyle uzaktan yakından alakası yok. Nasıl bir bağlantı kurdun onu da anlamadım. 5-10 aralık arasına dikkat dediğimde hatta yorumcuların biri Arif bey bu tahmini Çinlilerin haritasına bakarak yapmış dediğinde öyle olmadığını da ifade etmiştim. İşin bu kadar çarpıtılarak yansıtılıp adeta çorba edilmesine hayret ettiğimi de ayrıca belirtmeliyim. Sadece daha açıklayıcı olmak adına yolladım o resmi. Çoğu kişi anlamadı o da ayrı dava. Tahminlerdeki farklılıkların sebebini de Ozan kardeşimiz gayet güzel anlatmış. GFS diyagramlarındaki mantığın aynısı burda da geçerli. Ortalamanın ne olduğu o kadar önemli değil önemli olan ağırlıklı görüşün ne olduğudur ki bunu görme imkanımız maalesef yok. Görebilseydik daha sağlıklı bir fikir yürütebilirdik…

    1. Santiago

     Arif Bey,

     Benim sizle şu ana kadar bir sorunum olmadı, sorun çıkartan bir karakter de değilim, ayrıca hafif yollu takılmalarımı da anlayışla karşıladığınızı biliyorum, bu konuda teşekkür de ediyorum.

     Çinlileri çok fazla değil son iki üç tahmindir takip ediyorum, iki güncelleme önce başarılı buldum ve soğumayı gösteren geçen haftaki güncellemeyi biraz abartarak paylaştım, siz de bana hak vermiştiniz, genel yorumlar bu şekildeydi, bugün ne olduysa, günlerdir siper almış bekleyen bir arkadaş iğneleyici laflarla ortamı gerdi. Dikkat ederseniz şahsınıza yönelik bir yorumum veya eleştirim olmadı. “15 gün sonrasına sinoptik görünüm verenler derneği” ile zaten sizi kastetmedim, biliyorsunuz bunu. Burada bahsi geçen müneccimlik mevzusunda kim oldukları bellidir bu arkadaşların.

     Bunun üstüne birkaç yorum sonra tesadüf mü yoksa iğneleyici mi olduğunu anlayamadığım bir sinoptik görünüm paylaştınız. Hatta biraz evvel Ozan’a mail attım, Arif Bey bu görüntüyü neden gösterdi diye.

     Özetlersek, sizle hiçbir sorunum yok, 5-10 aralık tarihinde olacakları merakla bekliyorum, tutarsa nasıl bildiğinizi de açıklamanızı bekliyorum 🙂 Sitenizde yorum yapmaya devam etmek isterim, ancak polemik yaratmama ve girmeme konusuna dikkat edicem.

     Birbirimize yardımcı olursak, ne kadar yeni bilgi bulup paylaşırsak bir o kadar başarılı olabiliriz.

     1. arif

      Tamamdır. Zaten çok fazla zorlamadıkça benle problem yaşaman sözkonusu değil. Özel uğraş göstermen lazım. Öyle bir tip değilim çünkü 🙂 Arada yanlış anlamalar olabilir o da çok sorun değil. İyi niyet oldukça bir şekilde hallolur. Sana söz eğer tahminim tutarsa püf noktalarını söyleyeceğim. En azından müneccimlik yapmadığımı ispatlayabilmem adına gerekli bir şey bu.

      1. Havadelisi Yazıyı Yazan

       Tutmasa da söylemeniz lazım ki hangi yöntemin ne zaman işe yaramadığını öğrenebilelim, ayrıca bir dahaki tahmininizde de yönteminizin başarısız olabileceğinin farkında olalım. Mesela Orçun Bostancı, 18 gün sonrası için yaptığı tahmin için “tahmınlerimde modellerin yanı sıra perıyodık olarak her sene tekrarlayan polar akım hareketlerını de göz önünde bulunduruyorum” demişti, ve son derece başarısız oldu. Biz de yönteminin işe yaramayabileceğini görmüş olduk. Efsane Semih, AO ve NAO’dan yola çıkmıştı, o da tutturamadı, demek ki 15 gün ve sonrası için AO ve NAO da başarısız olabiliyor. Bilimde her şey apaçıktır, yöntemler başarısız da olsa apaçık gösterilir ki yeni yöntemler geliştirilirken bunlardan ders alınsın. Ama derseniz ki “her şey bilimsel olmak zorunda değil, biraz da eğlenelim, uzun süreli tahmin olmadan bu işin tadı olmaz”, ona da saygı duyar, hatta katılırım bile 🙂

       1. ALKIM

        Ben de bu yorumun tamamına katılır, sitemlerimi iletirim. Ben yazacaktım, hızına yetişemedim.

     2. arif Yazıyı Yazan

      Ozan, vallahi hiç öyle eğlenme amacında falan değilim. Gayet ciddiyim. Bütün tahminlerim bilimsel verilere dayanır ayrıca. Unutulmamalı ki bu şekildeki tahminleri 15 gün önceden yapıyorum ve iş öyle bir noktaya geliyor ki herkes hazırola geçip run by run sistemleri takip ediyor. Sadece bu bile insanların tahminlerime ne denli güvendiğinin bir göstergesi. Ha yanıldığımız olmuyor mu elbette oluyor ama oranlayacak olursan doğrularımız yanlışlarımızın çok önünde. Atmosfer karmakarışık bir yapı zaman içinde beklentilerimiz dışında gelişen İstanbul’a yağar dediğimiz ama son anda teğet geçip bize kıytırıktan bir kaç cm kar bırakıp Varna’ya 60 cm kar bırakan geçen mart başındaki gibi sistemler de oluyor. Aslında bu bile belli ölçüde başarı sayılır ama vay be nasıl da yaklaştı demek yerine acımasızca eleştirmek daha çok tercih ediliyor. Bir de sabit fikirle hareket edip yok canım mümkün değil 15 günlük isabetli tahmin olmaz olsa bile tesadüftür düşüncesinde olanlar var. Anlamakta güçlük çekiyorum bu düşünceyi. Neden olmasın? Bal gibi de olur. Yaptıklarım, yapacaklarımın teminatıdır. Söylediklerinde de çok haklısın. Doğru da çıksa yanlış da çıksa uzun vadeli tahminlerde kullandığım yöntemi söylemeliyim. Gökhan Abur hangi tekniği kullanıyorsa bil ki ben de aynı tekniği kullanıyorum. Çok yakında size de açıklayacağım. En geç haftasonunda. AFS’nin 🙂 sırlarını siz de öğreneceksiniz. Not: AO-NAO verileri de önemli bir göstergedir ama doğru kullanmalısın. Doğru kullanırsan yanılma payın düşer. Her negatif ao-nao aynı değildir. Farklı basınç yerleşimleriyle oluşabilir. Polar jetlerle de biraz ilgisi var ama her sene tekrarlayan hareketleriyle ilgili değil. Her neyse hele şu sistem iyice netleşmeye başlasın ki ben de gönül rahatlığıyla anlatayım size şu uzun vadeli tahminlerde kullandığım yöntemleri…

 20. gencakın

  31 Ekim gece açan hava ve 22 gün süren güzel havalardan sonra yağan yağmur. Kasım ayı ve Rizeye 22 gündür tek damla yağmur düşmedi. Şu an yağıyor ama cılız bi yağmur gerçi o bile yetti.

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Rapor için çok teşekkürler… Rize’de Kasım ayı ortalama yağış miktarı yaklaşık 250 mm. Yani bu da başka bir aşırılık.

   Sıcaklar ve yağışsız dönem nedeniyle Doğu Karadeniz’de deniz suyu sıcaklığı tekrar normalin epey üzerine çıktı. İlk gelecek kuzeybatı rüzgarlı soğuk aşırı yağışa yol açabilir.

   1

   1. BEHLÜL

    Tam da karadenizin hala çok sıcak olduğunu(yandaki sütundan takip ediyorum) soğuk polar kökenli bir sistem gelirse sea effect ile muhteşem kar yağabileceğini yazmaya fırsat ararken bu yorumu gördüm ve anladım ki yine ve yeniden geç kalmışım çoğu zaman olduğu gibi 🙂

 21. Mehmet Can Tanyeri (White Fox)

  Enverziyon Sisi Gözlemi
  Uydu görüntüsünde (siyah çizgi içinde) sisli alanlar ve altında kaldığım üniversite yurdundaki odamın penceresinden doğal manzara görünümü var. (Tarla ne güzel de mi, köstebek yuvaları ve ökseotlu parazitli ağaçlar 😀 )

  1

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Çok güzel… ODTÜ günlerim geldi aklıma. Ben de dört sene yurtta kaldım, bazı günler sisten hiçbir yer gözükmezdi.

 22. Santiago

  Şu Batı Avrupa’ya gelen polar sistemler beni çok üzmesinin yanında çok da sinirlendirir, delilik işte naparsın 🙂 Ozan Hocamın hatrına, bağrıma taş basıp Avrupa’da önümüzdeki 1 hafta içinde beklenen soğuk hava dalgasına baktım biraz;

  1

  Modellerden gördüğüm kadarıyla Orta Avrupa’da cephe yağışı pek kuvvetli görünmüyor, İsviçre ve Fransa’nın doğusu güzel yağış alabilir. Ancak Kuzey Avrupa’da (Almanya’nın kuzeyi, Danimarka, Hollanda, İsveç’in güneyi, Polonya’nın kuzeyi) dehşet kar sağanakları olabilir. Animasyonda dikkat ederseniz hafta sonuna doğru 850hPa sıcaklıkları bu bölgelerde -15C’lere kadar düşüyor, deniz suyu sıcaklıkları ise 8C-10C civarında, rüzgar ve diğer şartlar uygun olursa yoğun kar kaçınılmaz. Hatta geçen sene Hollanda’da görülen gökgürültülü kar sağanakları tekerrür edebilir.

  Sen nasıl bir durum öngörüyorsun Ozan hocam?

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Aynen anlattığın gibi olacak. Cephe yağışı eğer soğuk kuzey-kuzeydoğu yönlü olursa az oluyor (hava kütlesi kıta içinden geldiği ve kuru olduğu için). Ama Kuzey ve Baltık Denizi’ne yakın yerlerde feci kar sağanakları oluyor. Ben bu soğuğun üstüne bir Akdeniz siklonu isterdim o zaman İsviçre karın kralını alır ama bakalım 🙂

   1. Santiago

    30 Kasımda var öyle bir görüntü aslında, ama tarih uzak diye animasyona koymadım, görüntüye baksana, siklon (bahsettiğin şey buysa tabi 🙂 ) nereye gitmiş, bu görüntü gerçekleşirse İsviçre, Belçika, Fransa coşar…

    1

     1. Santiago

      bu hafta sonuna doğru netleşir İsviçre, ama Avrupa’ya kış geldi, “köy yolları” kapandı vb. geyik haberler ilk olarak bu bölgeden gelir bence 🙂

         1. Mehmet Can Tanyeri (White Fox)

          Bişey farkettim. O tahmin tam olarak Bern’e göre değil. “Flughafen Bern Belp” merkez alınarak yapılıyormuş. (Bu havaalanı herhalde) Aynı sorun Ankara’da da vardı, 28 km kuzeydeki Esenboğa’ya göre tahmin yapılıyordu. 4-5 gün önce düzeltildi. Eski tahmini de Ankara/Esenboğa diye isim değişikliği yaptık. Az önce bunu da rapor ettim. Bu arada o havaalanı için sıcaklık 8 diye değiştirilmiş, rüzgarda güney yönlü, fön müdür bu ?

       1. Havadelisi Yazıyı Yazan

        Evet ama Esenboğa-Ankara farkı burada yok. Şu an Bern’de hava 2.7 derece. Belp’de ise 3 derece. 8 derece hala yanlış. Fön yok.

  2. welbane

   Öğle modeli “durun bakalım o kadar da değil” diyor sanki. Bize de bi hediye hazırlamış yola çıkmış. Ne kadar gerçekçi göreceğiz.

   1. Santiago

    Olabilir, gece modeli aralık ilk haftası için diyagramların en soğuk ucundan gidiyordu Batı Avrupa için. Ama bu hafta için ne değişim olmuş bakmadım henüz.

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Of of of adamlar bildiğin gökgürültülü kar ikonu koymuş! Hollanda’ya mı gitsem bu hafta sonu ne yapsam?!

    1. Santiago

     Havadelisi Tours…

     Gökgürültülü kar manzaralı hava, oda kahvaltı hostel, cuma-pazar, gidiş dönüş uçak biletleri dahil sadece 199 €

     Not: Yoğun kar dolayısı ile uçuş iptallerine karşılık firmamız garanti vermemektedir 🙂

      1. Santiago

       Yeni gördüm, çok güzel videolar… Siklon Akdeniz’den gelince mi turlar başıyor? 🙂

       1. Havadelisi Yazıyı Yazan

        Aynen. Doğu İsviçre’ye Davos tarafına gidiyorum. Bu sene güneye 3 metre yağan yere gidecektim ama henüz büyük bir şey gelmedi.

 23. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Önümüzdeki günlerde en büyük anormalliğin İskandinavya’da ortaya çıkacağı Norveç üzerindeki herhangi bir noktanın GFS ensemble diyagramına tıklandığında görülüyor.

  1

  850 mb sıcaklığının tüm model çıktıları ortalaması (gri çizgi) normalin (kırmızı çizgi) tam 15 derece altına düşüyor. Bu da yetmiyormuş gibi, 21 senaryodan hiçbiri önümüzdeki 10 gün içinde normalin üstüne çıkamıyor. Gayet aşırı bir durum.

  1. Behlül

   Acaba biz böyle kendi normallerimizin çok altında günler görebilecek miyiz?

  2. çihiro

   NAO indisi de aynı durumda. Tüm senaryolar önce kuvvetli bir negatif, 1 Aralık’tan sonra da kuvvetli bir tırmanış gösteriyor. Kendisini hiç bu kadar kararlı görmemiştim 🙂
   1

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Düşüş çok kararlı ama yükseliş değil. O çatallanmaların ortalamasını al, indeks yine negatifte kalıyor, sadece tek bir çizgi sıfırın üzerine çıkmış.

 24. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Biraz da gıcıklık yapayım 🙂 Sakini olduğum Bern şehrinin de bulunduğu kuzey-orta İsviçre için önümüzdeki günlerin hava raporu. İsviçre DMİ’sinden… Bizim DMİ ile farklarını da söylersiniz…

  “Bugün alçak yerlerde yüksek sis, sisin üzerinde ve Alpler’de, özellikle batıya doğru gidildikçe güneşli hava… Bu gece bulutlanma ve güneydoğudan başlayarak yağış, kar yağışı sınırı en düşük rakımlı yerlere kadar inecek…

  Pazartesi günü bulutlu ve biraz yağışlı, günün ilk yarısında daha kuvvetli olmak üzere… Kar yağışı sınırı 400-700 metre arasında, batıya doğru gidildikçe (Bern civarı, Bern 550 metrede) 600-900 metre arasında. Alpler’de ve Orta Grison’da sadece aralıklı yağış…

  Salı günü çok bulutlu; aralıklı, Alpler’de yoğun olmak üzere yağışlı… Kar yağışı sınırı 400-600 metre arasında. Öğleden sonra alçak yerlerde sadece yerel yağışlar… 2 derece. Çarşamba ve Perşembe çok bulutlu, alçak yerlerde yerel olarak kısa, güneşli zamanlar… Bunların arasında en alçak yerler dahil olmak üzere kar sağanakları… 1 derece. Cuma günü kararsız hava ve özellikle dağlarda biraz kar, alçak yerlerde yerel kar, arada güneşli zamanlar… 0 derece.

  Cumartesi ve Pazar için isabet şansı düşük hava durumu eğilimi: Kararsız. Hafif ısınmaya rağmen soğuk devam edecek.”

  1. Behlül

   1- çok gıcıksın 🙂 2- isviçrenin güneyi daha yüksek ve daha soğuk ama lugano gölü geneve luzern hariç burdan şu sonuca varıyoruz ister göl ister deniz olsun suyun yumuşatıcı etkisini görüyoruz sanırım..

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Hayır, Alpler’le ilgisi var o işin. Alpler’in güneyinde Akdeniz’in etkisine açık yerler bariz biçimde daha sıcak ve daha yağışlı. İsviçre’nin kuzeyi de göl dolu.

 25. Ankaragücü

  Artık bu sabah itibariyle tutunacak dalım kalmadı. Önce beyazlar kirlenmeye başladı demiş ya şair… Önce Ao, Nao bozuldu.. Sonra gfs…. La Nina’ya umut bağladık ama Enso tahminleri indeksleri bile aratıyor.. Son bir umut diye geçmiş sinoptik görünümleri deşip duruyordum, 91 safsatası da çöktü…Bu hafta o görünüm de değişti.. Kala, kala elimde bir tek saatli maarif takvimi kaldı. 🙂
  Daha ne yapalım Ozan Üstadım?

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Tekrar değişebilir… Bekleyelim. Ayrıca La Nina kuvvetli olacaktı, onu da mı değiştirmişler? Link var mı?

   1. Ankaragücü

    1

    ENSO bir aydır durağan. Eğer tahminlere göre aşağı gitmeye devam edecekse bile bu sanki ancak Ocak ayında etkisini gösterecek gibi. Yani seyri yeterince dik görülmüyor.

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Bence şu anki durumunda kalsa bile bu hatırı sayılır bir La Nina olayı demek. Modellerin ortalaması Ocak’ta -2 (kuvvetli La Nina), Mart’ta -3 (sanırım rekor La Nina) gösteriyor. Bu konuda bir sorun yok bana kalırsa.

     1. karcı hakan

      Hocam,ben bu kadar kuvvetli bir La Nina olayında NAO’nun pek negatif olacağını düşünmüyorum. Sen ne düşünüyorsun ?

      1. Havadelisi Yazıyı Yazan

       La Nina ve NAO arasında çok anlamlı bir ilişki yok, ama bu sene kuvvetli bir La Nina’nın oluşması geçen seneye nazaran büyük bir geniş ölçekli değişim olduğu için, en azından bunun NAO’nun negatif ısrarının kırılmasında etkili olabileceğini düşünmüştüm. Ama bu konuda bir çalışmam yok, sadece akıl yürütüyorum. Göreceğiz. Her sene bir şeyler öğreniyoruz.

       1. karcı hakan

        İnşallah negatif Nao’ya veda ederiz.La nina senelerinde en uygun durumlar,hafif pozitif durumlardır(Araştırmalarıma göre)

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Merhaba Mehmet Can, bence iyi bir çeviri. Yalnız sanırım Türkçe’de “Ahmakıslatan” demek yetiyor, “yağmur” sözcüğünü eklemezsen ve bitişik yazarsan bence daha doğru olacak. Kolay gelsin.

  2. Mehmet Can Tanyeri (White Fox)

   Bu arada ikinci paragrafı sadece çevirmedim, ayrıca Türk versiyonuna göre kendi cümlelerimle ekleme düzenleme yaptım. Sadece “mizzle” için böyle… tabii mizzle’ın başka bir şey olduğunu anlarsam hemen değiştiriceğim ordaki yazıları…

 26. Santiago

  Bu da Pekin İklim Merkezi’nin Aralık-Şubat ayı tahmini. Fırından yeni çıktı sıcacık 🙂 İskandinavya ve Batı Avrupa’yı soğuk göstermiş. Hay bin kunduz…

  1

     1. karcı hakan

      Sizi bilmem ama 3 sene üst üste ılıman ve yağışlı geçen kışı kaldıramam. Sanırım bu harita Negatif Nao ihtimali göz önünde bulundurularak oluşturulmuş. La nina senesinde bile Negatif Nao’dan kurtulamayacaksak vay halimize… 🙂

     2. cümülonimbüs

      Gözden kaçırdığınız bir nokta var tüm NAO diyagramları aralıkla beraber NAO’da ciddi yükseliş trendi gösteriyorlar. Aralık ilk hafta Avrupayı vuran soğuk hava dalgası sona erecek ve bana kalırsa o bölgelere yüksek basınç hakim olacak. Yüksek basıncın konumuna göre bize neler olacağını göreceğiz. Konumu ve gücü yeterli olursa yukarıda arta kalanlardan bize bir şeyler indirebilir kanaatindeyim. En azından bu ihtimalin Kasım sonu sisteminin Türkiye’de kar yapmasından daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Veriler çok az zamanı gelince bakalım.

      1. Havadelisi Yazıyı Yazan

       Mevsimlik tahminlerdeki resimlerin daha öncesinde pozitif NAO’nun sonucu olan görüntüler sunduğundan bahsetmiştim.

    1. ersin

     Endişeye gerek yok, Çinliler genelde ılıkçıdır:) Ama eğer böyle olursa, bilmiyorum, çok şey söylemek istiyorum ama terbiyem el vermiyor:)

  1. Santiago

   Bastardi’ye İngiliz bir okuru mail atmış;

   “If November ice will bear a duck, All the rest is mud and muck.”
   İngiliz totemi bu da 🙂 http://materamabilis.org/ma/british-weather-lore/

   Bu sene istatistikler olsun, la nina olsun, bastardi olsun herşey lehimize, ocağa kadar beklerim, kar-kış gelmezse artık bende terbiyemi bozucam 🙂

   Poyrazı özledim yahu, 20 gündür lodos mu olur? İki senedir 10 gün lodos-2 gün poyraz-10 gün lodos kombinasyonuyla oyalanıyoruz.

   1. welbane

    Ocağa kadar kar gelmezse yakarız bu siteyi 🙂 valla ozan hocam durumumuz vahim, 3. bir ılık kışı kaldıracak hal yok kimsede ona göre :))

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Paraları denkleştirin size 3-5 gün Alp kasabalarında tatil yaptırayım. Hostel mostel ayarlanır ucuza getirilir. Yoksa durumunuz kritik harbiden 🙂

 27. Santiago

  Dünyada Ekim Ayı Sıcaklık Anomalisi:
  1

  Dünyada Ekim Ayı Yağış Anomalisi:
  2

  Ekim’de coşan bölgeler Kasım’da lanetlenmiş sanki…

 28. welbane

  Şu bizi, Ukrayna’nın doğu yakasını, Hazar civarını ve batı Rusya’yı etkileyen yüksek basıncın kaynağı nedir, nasıl yok edilir 🙂
  1

  1. Mehmet Can Tanyeri (White Fox)

   Yok edilemez, Azor Yükseği ve kardeşleri: Bermuda Yükseği ve Kaliforniya Yükseği hep aynı enlemlerin çocukları… Global iklim sisteminde her biri birer ” etki merkezi “, (‘centre of action’) olarak bilinir. Bunlar dinamik kökenli varlıklar, yani yok edemessin… Dünya döndükçe, bunlarda var olucaklar. Zaten sürekli var oldukları için 30’lu enlemler perişan halde, ağaçsız çalısız kel topraklarla (çöl) dolu.

   1. welbane

    Bu Azorun bir uzantısı mı, Sibirya’nın mı, yoksa bağımsız bir oluşum mu? Yok edilmesi derken aslında, etkisinin üzerimizden kalkması için hangi şartlar gereklidir diye sormuştum, yoksa öldür Allah sistemler Trakya sınırında kalacak..

    1. Havadelisi Yazıyı Yazan

     Sibirya’nın uzantısı… Kuzey Denizi – Hazar (ya da Doğu Atlantik – Batı Rusya) paterni pozitife dönmediği sürece, yani İngiltere’nin doğusunda bir yüksek ve Hazar civarında bir alçak oluşmadığı sürece etkisini sürdürür… Kalkması için İngiltere doğusundaki bir yükseğin onu ittirmesi gerekiyor.

  2. EFSANE-SEMİH

   Ilık karakterli bizim için işe yaramaz bir Y.b’dir. Genelde Kafkaslar üzerinden etkiler bizi. Binde bir Marmara’da ‘sistem sıkışması’na yol açar. Dünya var olduğu sürece o da var olacaktır..

 29. havadansudan

  Morale ihtiyacımız var ciddi anlamda 😦 İngiliz tahminciler haklı mı çıkacak nedir? Önümüzdeki hafta, kışın daha en başında İngiltere kar almaya başlayacak. Biz hala 20 santigrad derecelerde bol güneşli günler geçiriyoruz. 10-15 meridyen daha batıda olsaydık keşke 😦 GFS’e baktım da aynen geçen sene olduğu gibi soğuk hava balkanlar’a kadar gelip yukarıya dönüyor. Lanet !

  1. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Negatif NAO gerçekten ısrarcı bir şey.. Ama bu ısrarın bu kış içerisinde kırılacağını düşünüyor ve umuyorum. Mevsimlik tahminler de o yönde.

  2. welbane

   İngiltere falan hadi neyse de Marsilya bile alacak gibi duruyor, o çok pis koydu işte 😦

  3. Havadelisi Yazıyı Yazan

   Bu arada GFS önümüzdeki salı-çarşamba-perşembe günleri Bern’e yağacak karı çok azaltmış, benim de moralim bozuldu 🙂 🙂 🙂

 30. Semih

  İstanbul’da gece sıcaklıkları düşmeye başlayınca sıcaklık ortalamalarıda düşmeye başladı. Tuzla’da Kasım 12 ye kadar 16.5 olan ortalama 20 Kasım itibariyle 15.8 derece. Kış hafiften çimdiriyor gibi.. 🙂

 31. welbane

  DMİ şefi röportaj vermiş bugün bir gazeteye.

  Söyleyecek çok şey var aslında; daha 1 hafta önceki sunularında marmara, ege ve karadeniz’de kış için 0.5-1 derece normallerin altı demişken bugün batı ve orta karadenizde 0.5 derece altı; diğer yerlerde normallerin “biraz” üstü -ne kadar üstü?- oluvermiş. 6 radar istasyonumuz varmış, diğer ülkelerden bizden eğitim almak için yarışanlar varmış -uganda falan olabilir herhalde-, süper bilgisayarlar vs vs. Bir de en sevdiği havalar, durgun, ılık, bulutların yavaş hareket ettiği havalarmış. En güzeli valla; risk yok bişey yok. DMİ bugünlerde 5 günlük tahminini 11’de güncelleyebiliyor, daha nolsun.

  1. arif

   Burada ince bir ayrıntı var. Gözden kaçıyor sanırım. Şimdi bu mevsimlik tahminler 3’er aylık ortalamalar halinde veriliyor. Bayram havasıyla ilgili sunuda gösterilen ECMWF’nin ekim ayında güncellediği mevsimlik tahminiydi ve bu tahmin aralık-ocak-şubat aylarını kapsıyordu. Bu röportajda ise kasım-aralık-ocak ortalamasından bahsetmiş. 2010 kasımı büyük bir sürpriz olmazsa sıcaklık ortalamaları bakımından ya rekor kıracak yada en sıcak kasım ortalamalarından biri olarak tarihteki yerini alacak. Böyle olunca da aralık ve ocak ayları ne kadar soğuk geçerse geçsin kasım-aralık-ocak ortalamasının birçok yerde normalin üzerinde çıkması gayet doğal. Hatta Batı ve Orta Karadeniz’de normalin 0,5 derece altında beklenmesi bende kış aylarının bu kesimlerde çok daha sert geçebileceği düşüncesi uyandırdı. ECMWF’nin kasım ayı tahminleri de geçen günlerde yayınlanan Bastardi’nin (NOAA’nın tahminlerine çizik attığı) videosunda mevcut. Ekimdekinden fazla bir fark yok. Yani kısacası değişen birşey yok aslında. Bir de röportajı yapanın konuşulanları yazıya dökerken bazı hatalar yapmış olabileceğini düşünüyorum. Diğer söylediklerin de zaten bilinen ve her zaman eleştirdiğimiz şeyler. Bir umutla bekliyoruz ama değişen fazla birşey olmuyor. En basitinden defalarca söylediğim şu İzmir radarı görüntülerinin internetten yayınlanması meselesi. Ne radarmış mübarek. Yaz gelince devreye sokacaklar herhalde. Durgun havaları çok sevmesi de gayet normal. Risk minimum çünkü. Daha ne olsun 🙂

  2. devrim

   söz konusu yazıda yetkili hali hazırda izmir (bunu daha önce konuşmuştuk) ve muğla’da (ilk kez haberim oluyor) radar olduğunu ve çalıştığını söylüyor. neden sitelerinde yayınlamıyorlar?

 32. Havadelisi Yazıyı Yazan

  Çok ilginç bir şey buldum. Geçen kış Ocak ayında gelen karlı sistemde şu blogun sahibi Kastamonu’dan İnebolu’ya arabayla gitmiş. Kastamonu’da çok az kar varmış, Küre’ye geldiğinde kar epey artmış (denize yakınlık ve yükselti arttığından) ama en fazla kar sahilde, İnebolu’da varmış. Yani sahile bakan yamaçta yükseldikçe daha fazla yağışın gerçekleştiği fikri pek doğru olmayabilir. Rize’nin yamaçlarına kurulan otomatik meteoroloji istasyonlarından da bununla uyumlu verilerin geldiği söyleniyor.

  kast-ine

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Evet. Oralardaki yağışın ne kadarının deniz etkisiyle ne kadarının orografik olduğu ilginç bir problem. Böyle anektodlar çok yardımcı oluyor.

  1. Semih

   Bununla pek ilgili olmayabilir ama ben, Gebze’de kar yokken Tuzla’da 20 cm kar olduğunu bilirim. 🙂

   1. Havadelisi Yazıyı Yazan

    Neden, resimde kıyıya daha çok yağdığı gözükmüyor ki? Eğer yağış çoğunlukla orografikse yamaçta yükseldikçe daha çok yağmalı.

    1. çihiro

     Yine açıldı bu konu 🙂 Yukarı çıktıkça bulutun altında kalmıyoruz. Nasıl desem; yağış en fazla bulutun altında, dikey yönlü akımların altında olmalı. Yukarı tırmandıkça yağıştan çok sis olur. O resimde durum biraz farklı, evet.

  2. Candar

   Bir Kastamonulu olarak benim tahminde yanıldığım bir sistemdi Ocak sistemi:))

   O gün akşam radardan Bolu tarafının yemyeşil olduğunu görünce çok sevinmiştim, hatta babama ” Yarın sabah 10-15cm kar ile uyanırız” demiştim.. Lakin Bolu üzerinden bize doğru gelen kütle gece yönünü kuzeye çeviriyor.Araç-Ağlı-Şenpazar-Doğanyurt-İnebolu üzerinden Karadenize çıkıyor.

   Ben ise sabah kar göreceğim sevinciyle bi bakıyorum.Sadece etrafı ağartıp geçmiş:).. O günkü hayal kırıklığımı unutamam..

   O kadar ki Merkezi ” tozlayıp” geçmiş olan sistem özellikle Küre-Şenpazar-Ağlı arasına yer yer 60cm-1m arası kar bırakıyor. ”Teğet” geçiyor yani 🙂

   Geçen yıl Kastamonu-Merkez tam bir hayal kırıklığıydı. Kuzey ilçelerimiz normal kar yağışını alırken Merkez 2 defa 2-3cm 2 defa da 5 cm dolayında kar aldı. Kışın uzun sürdüğü bir şehirde yaşayan birisi olarak böyle bir kış ne ben ne de yaşlılar hatırlamıyoruz..

   Bu arada Bloğun sahibi Cebrail Keleş bey gazetecidir. Tanırım kendisini. Tam bir gezgindir 🙂 ..

   Bloğunuzu uzun zamandır takip sessiz ediyor(d)um.. Tüm havadelilerine Kastamonudan Selamlar…

    1. karcı hakan

     Candar kardeşimizin anlattığına göre; önceleri cephesel yağışla başlayan, daha sonra alçak basınç merkezinin uzaklaşması ile ”sea effect” mekanizması ile devam eden yağış olmuş. (Tabii o tarihlerde çok sıcak bir denizin üzerine çok soğuk bir hava kütlesi gelince ”sea effect” delirdi.) Kastamonu’nun aldığı 5 cm karın tamamı cepheseldir diye tahmin ediyorum. Ama sahil şeridindeki yağışın neredeyse tamamı farklı bir mekanizma olan ”sea effect” şeklinde gerçekleşmiş. Doğal olarak Karadeniz üzerindeki kütleler sahile tüm yükünü boşalıtırken, karasal bölgelere gidene kadar neminin büyük kısmını kaybetmiş. Kuzey kısımların bu kadar kar alması doğaldır. Tabii bu etkiyi Küre dağları sağlıyor.(Kastamonu’nu pek bilmem ama sanırım öyle) Mesela Küre dağları olmasa orografik etki sıfıra iner, Kastamonu merkez çok daha fazla yağış alırdı.

     1. Candar

      Evet sahil kesimi, özellikle Cide, İnebolu,Abana geçtiğimiz yıl bol bol Sea effect aldı. Hatta o sistemde, Hemen Bozkurt’un üzerindeki 1170 Rakıma sahip Isırganlık Geçidi Ilgaz Geçidinden Daha fazla kar aldı 🙂 Hatırlıyorum. 3 Gün boyunca neredeyse aralıksız Zonguldak radarından sea effecti görmüştüm 🙂

  3. EFSANE-SEMİH

   Afyon Çay ilçesinde yerde sadece buz varken 10km gerisindeki Bolvadin ilçesinde 30 cm kar vardı. Bizzat ben gördüm ve yaşadım. Herkese nasip olmaz. Köylülerin dediğine göre dağlar Çay ilçesinde yağışı kesiyormuş. Ancak yağdımı da köy yolu kapanır dediklerinde pek inanmasam da 2002 yılında 45 gün yerde kalan kara şahit oldum. Mükemmel ama bir süre sonra sıkmaya başladı tabii. Betonu özlüyor insan 🙂 Kauçuk botlarda buzda düşmemene engel olmuyor.

  4. Cemal

   En iyi bildiğim coğrafyadır. Memleketim ve sık sık gittiğim bir yer. Bu yörede yaşayanlar ezbere bildiği bir şeydir. Kastamonu merkezde yağışı kesen dağlar yüzünden kar genelde azdır. Seydiler’e doğru kar artmaya başlar. Küre’ye geldiğinizde kar kalınlığı ve ormanlar iyice artmıştır .Küre’den aşağıya doğru kar azalır ve çoğunlukla İnebolu’ya yaklaştığınızda sıkı bir yağmur sizi beklemektedir. Küre inebolu arasında yolculuk çok ilginçtir. Bir keresinde Mart ayında rastlamıştım. Bu kısa mesafede bir kar, bir yağmur beş altı kere iklim değişmişti. Yol öyle bir yol ki yukarıdan aşağıya iniyorsunuz ama bazen 200 metre aşağıya iniyorsunuz sonra 150 metre yukarı tırmanıyorsunuz. Böyle böyle İnebolu sahile geliyorsunuz. Geçen yıl ocak ayındaki sistemde sahile ilginç bir şekilde fazla kar düşmesi için bütün şartlar aslında bir araya geldi. Çok düşük sıcaklık (-7’ye kadar indi), böylece sıcaklık farkı nedeniyle yükseklere ekstra bir kar düşemedi. Bir de tabii ki dar bir sahil bandına sıkışan deniz etkisiyle kar yağışı. Bu iki önemli ayrıntı sayesinde o bölgede yaşayan insanlar da kış ayları boyunca alıştıkları yukarıdan aşağıya kar kalınlığının incelmesi olayını bu sefer göremedikleri için şaşırmışlardır.

   1

 33. cümülonimbüs

  Akşam güncellemesi de komedi. 180’den sonra Akdeniz’e inen siklonu GFS yok etmiş. Azor serpilir gürbüzleşir onu ham yapar o siklon Akdeniz’e inemez demiş :). Sabaha geri koyarsa şaşırmam. Modelcileri tufaya düşürmek için yapıyor bunları. Çok çakal az ters köşe yapmadıydı beni zamanında. İki dakka sevinelim bari Türkiye için aralık ilk hafta kar gösteriyor :). Trakyada 850milibarda -10 var.

   1. cümülonimbüs

    Sabah modeli tam beklediğim gibi ılık taraf geri dönmüş. Gfs’le senkronizeyim artık. Hans yediremezsin bize bu numaraları.

 34. cümülonimbüs

  İki konuda daha dikkat çekmek isterim. 1.si önümüzdeki sistemle paralel Sibiryayı (N-Hemisphere olarak bakabilirsiniz 00 modeline ve 180 modeline bakarak farkı farkedebilirsiniz 🙂 ) etkileyecek acayip soğuklar. Bir de bu sistem vurunca Avrupa 850 milibar haritasındaki 10-15-20 izotermlerinin nerelere kayacağı kaybolacağı. Avrasyanın tamamı soğuyor. Biz de 850 milibar 10 derece santigrad izotermine -hele şükür- veda ediyoruz. Gerçi Aralık’a doğru Akdenizde oluşan bir siklonun bir süre sıcak tarafında kalacağımızı gösteriyor GFS ama bence bu konuda gfs ihtimal olarak birbirlerinden üstün olmayan bir sürü olası senaryodan işine geleni seçip müneccimlik yapıyor 🙂

Yorumlar kapalı.