Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Reklamlar

15.921 Responses to Atış Serbest

 1. Hans bey renk skalanıza birkaç ton daha koyu ekleyebilir misiniz ltfn? tşk

 2. karpapazi dedi ki:

  Merhaba ben yeni kayıt oldum ama 4 yıldan beri takip ediyorum.Balıkesir merkezde yaşıyorum ama kocaeli üniversitesinde uçak elektrik elektronik bölümünde okuyorum.Bol karlı bi kış olması dileğiyle.Bu arada ecmwf yeni güncellendi galiba bence güzel çıktı.Sizlerin yorumu nedir?

  • Hoş geldiniz. Üniversiteyi Balıkesir’de okumuştum. Cok sevdiğim ve özlediğim bir yer. ECMW modeline gelince bence henüz taşlar yerine oturmadı zira Azor hala konumunu netleştirmedi.

  • Bahattin Bakircan dedi ki:

   Hosgeldin. Bende balikesir merkezde yasiyorum. İnsallah tez zamanda sistem gelir de birlikte şimdigörü yapma firsati buluruz

 3. Gfs den sonra ilaç gibi geldi. 🙂

 4. Gfs resmen kışı bitirmiş ve yazı getirmiş. O kadar kötü yani.

  Tabii daha çok değişecek, umarım ecmwf deki gibi güçlü bir sistem gelir ve herkes bu sezonu mutlu bitirir. 🙂

 5. Yaklaşık 10 senedir hava tahminlerini ve modelleri amatörce takip ediyorum. Az önce bir makale okudum ve dikkatimi çeken birşey var; makalede son 10 senede süper bilgisayarların hızlarının onlarca kat arttığı ve hatta son olarak Çin’de üretilen Sunway TaihuLight isimli süperbilgisayarın saniyede 33,8 kuadrilyon işlem kapasitesi olan bir öncekinden 3 kat daha güçlü olduğu yazıyor. Herneyse, sonuç olarak hava tahminleri bu bilgisayarlarla yapıldığına göre bu ciddi gelişmeler modellerin tutarlılığına niçin yansımıyor? Onlarca kat hızlanan bilgisayarlara rağmen hava tahminleri 2 kat bile gelişmedi. Yani 10 sene önce de “son 3 gün olmadan tamamen emin olamayız” kuralı, son anda tepetaklak olan tahminler vs. oluyordu, e bu gün de oluyor. Zerre kadar gelişim gözlemleyemiyorum. Tahmin tutarlılığının artması için bilgisayarların gelişmesi haricinde başka etkenler mi var ? Şu ankinden 2 kat daha iyi tahmin yapılabilmesi, örneğin bir sistemin 3 gün değil de 1 hafta önceden detaylı ve kesin tahmin edilebilmesi için kuantum bilgisayarı gibi başka türlü bir teknolojiye mi ihtiyaç var acaba ?

  • Modellerin tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyorum bu nedenle yazacaklarımda yanlış varsa üstatlar lütfen hatalarımı düzeltsin. Büyük ihtimalle cevap kaos teorisinde saklı. Modeller ne kadar iyi olursa olsun modellere giren ölçümlerdeki çok küçük hatalar ve sonraki günlerde gerçekleşen başlangıç koşullarında bilinmeyen/ölçülememiş küçük değişiklikler, “başlangıç koşullarına hassas bağımlılık” durumu nedeniyle çok farklı sonuçlar üretilmesine yol açıyor olabilir. Bilgisayarlar ne kadar gelişirse gelişsin kaos teorisini alt edecek tek şey başlangıç koşullarının tam olarak bilinmesidir. Bu nedenle kuantum bilgisayarlarları bugün hemen kullanılmaya başlansa bile en fazla daha fazla paralel işlem gücüyle modellerin çalışmasını hızlandıracaktır.

  • Katılıyorum. Sorun teknolojide değil bilimde. Teknoloji gelişiyor, bilim ilerlemiyor.

   • Nostaljik.D.Ataşehir dedi ki:

    Ama bu işleri hep teknolojiye bırakmak insanı bilimli değil bilimsiz, makine ve teknoloji bağımlısı yapacak bugünler çok iyi kalacak o günlerin yanında.

  • Bence böylesi daha iyi. Modeller uzun vadede kötü bile çıksa, değişir ümidiyle takip ediyoruz. 🙂

  • Bilim ve teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin bir hafta sonrasının tam olarak tahmin edilebileceğini düşünmüyorum. Hava durumu dinamik bir süreç ve yaşanacak günlerin nasıl olacağı belli değil. Atmosfer gibi türlü değişkenin olduğu bir ortam ön görülemezliği arttırıyor. Belki de hava delisi olmamızın sebeplerinden biri de bu belirsizlik.

 6. Radarda göründüğü gibi değil, iyi yağıyor ama yağmur. 😀

 7. Nostaljik.D.Ataşehir dedi ki:

  Gfs gene kendi çalıp kendi oynuyor, Ecmwf istikrarı sürdürürse sistem gelecek, Gfs de herzamanki gibi Ecmwf yoluna girecektir, inşaallah tam tersi olmaz.

 8. ECM ve GFS’nin Şubat başı için gösterdiği senaryolar hayal ürünü değil, gerçekleşme payı yüksek, ancak işin içinde İzlanda olduğu için temkinli yaklaşmakta yine fayda var. Azor’un hemen altına dalabilecek bir siklon tüm soğukları batıya çekebileceği gibi, aynı derin siklonlar yüksek basıncı ezip sistemi kafkaslara da yollayabilir.

  10 hpa verilerini uzun zamandır takip ediyorum, ciddi bir ısınma ve polar vortexte kayma meydana gelecek gibi görünüyor, bundan bir tık sonrası ise ani ısınma ve bunu takiben Sibirya yüksek basıncı olur. Takipteyiz.

  ECM’de kafamı kurcalayan en büyük şey Azor’un sistem öncesi kıtaya baya uzak kalması. Aslında yüksek basınç tam da efsane sistemler öncesi gerçekleşen düz üçgen şeklini alıyor ancak kıtaya biraz uzakta kaldığı için İzlanda tehdidi çok yükseliyor. Bazen kaliteli sistemler öncesinde öncü sistemler de gelebiliyor, mesela Azor kuzeyde toplanan soğuktan bir parça koparıp kıta içine ilerliyor, daha sonra tekrar kuzeye çıkıp canavar soğuklar indirebiliyor. Düşük de olsa bu ihtimal de var.

  Bu sene ne zaman yorum yapsam akşamına modeller saçmaladı, bu sefer tersi olur umarım 🙂 Bir de aceleyle yazdım, hatalar varsa affola.

 9. 3 Şubat ortak temennimiz. O’nu yaşatalım. 😀

 10. 🤔 Bu sene sanki Havadelisi ekibinde bir sıkıntı var? Herkes ayrı telden çalıyor, nerede o şaşalı grup nerede o içten yerinde duramayan videolar, yorumlar, sorular-cevaplar, canlı yayınlar ? Bundan sunu cikariyorum kış kışlığını yapmıyor ondan mi? Yaklaşmakta yani ufukta ki sistem ile ufak da olsa bir ip ucu da mi yok?

 11. Bu sefer gelecek mi ? Hep birlikte göreceğiz…
  Canlı bağlantı, heyecan, fotoğraf, video, uzun uzun anlatım. ( nasıl yağdı, nasıl geldi kar yağışı) Of of heyecana bak ! Herkes kendi şehrinden haber verecek, yer yerinden oynayacak..! Öyle yazmak istedim…
  Saygılarımla, yusufhava (heyecanlı)

 12. Sanki Gfs de Ecm ye uymaya başladı gibi totem yapmaya başlayabiliriz bence 🙂

 13. Doğu Akdeniz Bölgesi ocak ayını hareketli geçiriyor. Adana’da ocak ayı başından bu yana düşen yağışın miktarı yer yer 300 kilograma yaklaştı.

 14. Breh breh breh…Antalya’ya bak sen ya. Sen aşk mısın??? Tam bir isyankâr ❤

 15. Dün sabah Akçatekir’de kar kalınlığı 28 cm’di, bu sabah 81 cm olmuş! Neticede Ankara-Adana yolu trafiğe kapanmış. Bu sabahki haberde şöyle yazıyor: “İlçede 2 gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle ulaşımın aralıklarla kapanıp açıldığı Adana-Pozantı-Ankara Otoyolu’nda 2 saat önce trafik tamamen durdu.”

  https://www.cnnturk.com/turkiye/kar-adanada-yol-kapatti?page=5

  Bunlar da twitter video ve fotoğrafları;

 16. bleher(izmit/0m) dedi ki:

  Bu sefer ki ECMWF, GFS kapışmasını bakalım kim kazanacak ? Ayrıca iki modelin diyagramları da bir birinden çok farklı (diyagramların yönelimi GFS’de sıcak ECMWF’te nispeten soğuk senaryolar daha ağırlıkta).Bu gibi durumlarda genelde coğrafyamıza kötü senaryo gösteren model galip çıkıyor bakalım hayırlısı…

  • bleher(izmit/0m) dedi ki:

   GFS ısrarla sistemi Avrupa’ya gönderiyor.Önümüzde ki bir kaç ECMWF güncellemesi maçın sonucunu söyleyecek…Yorumu yazarken güncellenen ECM diyagramını gördüm galip GFS olmuş sistem kuşa dönmüş ve arkası ılık 😦 en erken akşam en geç sabah güncelleme de oda diğerlerine uyacak muhtemelen…

 17. Ecmwf ısrarlı, hava delileri heyecanlı, spank sıra sende, gif’in tam zamanı. 🙂

 18. Geleneksel ECM/GFS, Türkiye-İtalya kapışması başlamıştır. Şu an maç ortada ama kışın ilk yarısı ümitli olmaya çok müsaade etmiyor.

 19. Emir Süregen dedi ki:

  Ecmwf yine yüzümüzü güldürdü.

 20. Bagcilar geceyi bos gecmedi, 1 saate yakin graupel yagdi. Yollar ve arabalar kismi olarak beyazladi ama hemen eridi 😦

 21. Selamlar kar delileri ve ılıkçılar. Geçmekte olduğumuz yağış açısından basiretsiz sistemin soğuğuna da selam olsun… Üstatlara bir sorum var. Doğu ve güney marmara için konuşuyorum. Pek anlamıyorum ama; yer soğuğu, 850 hPa, 500 hPa, skew-t diyagramları vs. uygun(?) diye bazı analizler yapılmışken (belki de anlamamışım) ve rüzgar yönü yanında tahminimce deniz suyu sıcaklığı uygunken neden iki gündür sonu gelmez sığ dekler oluştu? Sağlam oluşması için gereken şartlardan hangisi-hangileri eksikti.
  Son olarak temenni, umarım şubat ve mart aylarında geçen seneyi aratmayan bir veya birkaç sistem misafirimiz olur.
  Herkese sevgiler saygılar.

  • Selamlar. Benim merak ettiğim konu şu an üzerimizde 850 hpa -10 olmasına hatta ara sıra gökyüzü açık ve ayaza müsait olmasına rağmen İstanbul’da bu sistemde sıcaklık halen gece ve yükseklerde dahi 2 – 3 derecelerin altına hiç inmedi. Sebebi ne olabilir ? Elalem – 60 dereceleri yaşıyor biz en azından bi 0 dereceyi göreydik iyiydi 🙂 bıktım bu ılıman kuşaktan !

  • hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

   İyi bir DEK için olması gereken şeyler şunlar:

   1- 100 km ve üstü bir su yüzeyi (Bazı durumlarda daha az da olabilir)
   2- Bu su yüzeyinde denizden karaya hareket edecek 18-70 km/saat. arası hızda rüzgar. (30 iyidir).
   3- Deniz yüzeyiyle 850 mb arası en az 13C sıcaklık farkı (Daha çok olursa daha şiddetli olur)
   4- Yüzey rüzgar yönüyle uyumlu üst atmosfer rüzgar yönü. (Yani 900-800-700 mb seviyelerinde rüzgar yönü 30 dereceden fazla farklı olmamalı)
   5- En az 850 mb seviyesinde bulut tepe enverziyonu. (yükseldikçe daha şiddetli olur)
   6- Ve nihayet bağıl nem.

   Şimdi bu yukarıda saydıklarımız hemen hemen geçtiğimiz sistemde vardı. Fakat skew-t çıktılarına baktığında nemin olmadığını göreceksin. Bulut oluşumu hemen hemen hiç yoktu. Enverziyon seviyesi de daha alt katmanlardaydı. Yağışın gerçekleştiği zamanlarda ise yüzey sıcaklığı yüksek olduğu ve deniz de ortalamadan sıcak olduğu için etkili bir kar göremedik.

   Aşağıdaki yazılardan daha derin bilgi edinebilirsin:

   https://havadelisi.files.wordpress.com/2010/10/kar-subat2005.pdf
   https://skewtmaster.com/2011/09/23/denizgol-etkisiyle-olusan-yagislarinin-tespiti-bolum-i/

   Not: Özellikle Mehmet Can’ın blogunu (skewtmaster.com-mümkünse “blog” kelimesini link yapabilirseniz sevinirim) tavsiye ederim. Meteoroloji üzerine Türkçe yazılmış bulabileceğin en iyi kaynaklardan birisi. Hatta belki en iyisi.

 22. ‘İstanbul”gece kar görür mü ki ?

 23. http://konyabuyuksehir.tv/canliyayinic.php?cnid=23

  Beyler Konya kopuyor.

  Geldiğime deydi yarın takipte kalın biraz önce ölçüm yaptım kaldığım yer karaman istikametinde konya merkezden biraz uzak 31cm ölçtüm

 24. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

  Sabah saatlerinden itibaren Istanbul’un hemen doğusundan ULL geçişi görünüyor. Her ne kadar 500mb sıcaklığı 25’in altına düşecek gibi görünse de birkaç saatlik kar ihtimali var. Bakalım yarın ne olacak.

 25. ECMWF 12Z çıldırdı şampiyonluk istiyor 🙂

 26. Bugünden umutsuzdum ama 18:30’dan beri hafif-orta yoğunlukta durmadan yağıyor.

 27. Afrika’ya neredeyse -10 sokan bir güncelleme. 😀

 28. Gecenin şanslı bölgesindeyiz. Sert rüzgarla birlikte Orta şiddette (100 üzerinden 60) yağıyor. Devamı da var gibi. DEK işte tahmini zor.

 29. Ayın 6’sında ki derin siklon gelse her şeyi unuturum. 😀

 30. Yukarı seviye alçağı ve siklonun konumunun pek değişmemesi dolayısıyla İç Anadolu’nun doğusu ve Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde 3 günü aşkındır yağışlar görülüyor. Memleketimde (Yozgat Aydıncık’a bağlı bir köy – rakım 900 m) 23 gecesi yağmur olarak başlayan yağış sabahtan sonra karla karışık yağmur ve sulu kara, akşamdan sonra da kar yağışına dönmüş. O zamandan beri, neredeyse aralıksız, hafif ve orta kuvvette kar yağışları görünüyor. Soğumanın yavaş olması sebebiyle dün akşamüstüne kadar yerlerde ancak leke şeklinde örtü yapan kar, dün akşamdan bugün 12’ye kadar 12-13 cm örtü yapmış. Kuvvetli kuzey rüzgarlarıyla beraber savurarak yağıyormuş. 3 gündür toplam 30 mm civarı yağış düştü. 1500 m’den yüksek yerlerde 30-50 cm arası yeni örtü muhtemel. Babaannemin gönderdiği fotoğraflar. 🙂

 31. Madem atış serbest , bir önerim var havadelisi takipçilerine… 🙂 Hava ve basınç haritalarını hiç tersten izlemeyi denediniz mi? tersten kastım; saat sat veya gün gün ileri doğru gitmek yerine en ileri tarihten ve saatten geriye doğru incelemek! bence tahminlerinizin doğruluk payını arttıracaktır. basınç merkezlerinin terse dönüşü, rüzgar yönlerinin ters akışı, bulutluluk ve yağış alanlarının geriye doğru akışı vs… ‘Nerden çıktı bu şimdi?’ demeyin ve bilmiyorum bunu daha önce deneyen, düşünen, uygulayan var mı? 🙂 Bilmiyorum gerçekten ve bugun haritaları incelerken birden aklıma geldi. Siz değerli tahminciler, uzmanlar, eğitim görevlileri daha iyi yorumlayacağınıza eminim. 🙂 Hocalarımız bu konuda nasıl yorum yapar merak ediyorum. Belkide çok uçuk veya saçma olarak nitelendirilebilir. Ama bunu sizler kadar bilgiye sahip olarak denemek ve düşünmek isterdim. 🙂 saygılarımla.

  • Eski tarihli veriler, yaşanmış gerçek verilerle karşılaştırılıp istatistiksel modeller çıkartılabilir. Global modellerde bu metoddan faydalanıyor olmalılar, ama sadece istatistiksel çalışan bir model var mı bilmiyorum.

   Anlatmak istediğimi biraz daha açayım. Elimizde belki 50 yıllık detaylı meteorolojik kayıtlar var. Bu 50 yıllık meteorojik kayıtları gün bazında karşılaşabilirsiniz.

   Hangi veriler, bir gün sonra hangi sonuçları doğurmuş bunu görebilirsiniz. Ama meteorolojik verileri oluştururken ölçüm yapamadığımız lokasyonlar ve ölçüm çözünürlüğünüz asla yeterince net olmayacağı için uzun vadede her zaman kaos kaynaklı bilinmezlik karşınıza çıkacaktır. Aynı şu anda yararlandığımız modellerin 1 hafta sonrası için net veriler veremiyor oluşu gibi.

   Aslında bütün mesele atmosferin her noktasında ölçüm cihazımızın olmaması ve ölçüm hassasiyetimizin asla yeterince net olmayacak oluşu. Kelebek-fırtına metaforunun kaynağı da bu aslında, bir kelebeğin kanat çırpmasının meteorolojik etkisini ölçebilirsiniz ama önce kelebeğin nerede olduğunu bilmeniz gerekiyor.

   Bu nedenle ne kadar çok ölçüm noktası ve hassasiyeti o kadar uzun vadeli tahmin yapabilme becerisi olarak görüyorum ben durumu. Tabiki modellerin gelişimi de önemli ama kaotik durumları averajlarla aşmak uzun vadede çoğu zaman doğru sonuçlar vermeyecektir diye düşünüyorum.

   Bunları çok kısıtlı meteorolojik bilgimle yazıyorum umarım haddimi aşmamışımdır.

 32. Yer: İstanbul/Kasımpaşa
  Kaynak: Arkadaşımın çalıştığı yerden.
  Çarpık Kentleşme.
  Kar yağar mi sizce… ( An itibariyle fotoğraf)

 33. Rüzgarın ideal (tam kuzeyli) ve sıcaklığın da uygun olması nedeniyle bu ‘küçük’ sistemi gayet tatmin edici biçimde kapatıyoruz. Samsun’da üçüncü kışım, bu kışı da boş geçmedik çok şükür 😀 Fakat yükselti her şeydir arkadaşlar, bunu bir kez daha anladım. Nasıl ki İstanbul’da Kadıköy Rıhtım nal toplarken Çekmeköy 15 cm olabiliyorsa burada da aynısı oluyor.

  Sabah 08:30 civarı:

  10:30 civarı, araba üstü ölçüm 12 cm:

  Aşağıdaki de benim bulunduğum lokasyona arabayla 5 DAKİKA mesafedeki sahil şeridi, vaziyet hazin, Allah kimseye vermesin:

 34. Üst komşu Ankara,
  Alt komşu Konya.

  (Sabahlara dayanamam osman ağa) diye müzik eşliğinde eğlence vardı, komşum Konya’da.

 35. Ne ballı adamım yahu! Harika hava ve yol koşullarında 10 saatlik bir araç yolculuğundan sonra otele adım atar atmaz başlayan kar yağışı “sakin sakin ve fazla yoğun olmayan bir şekilde” neredeyse aralıksız 24 saat sürdü. Bu süre içinde sıcaklık hiç bir zaman 0C nin üzerine çıkmadı. Hava nihayet açtığında mevcut kar örtüsünün üzerine 25cm kadar taze kar eklenmiş ve gecesinde sıcaklık -8C ye kadar düşmüştü.Sonraki iki gün boyunca da sıcaklık asla ama asla 0C nin üzerini görmedi. Neticede, 2017/2018 kar özlemi sezonumu başarılı ve tatmin olmuş bir şekilde kapamış bulunuyorum. Zaten, İstanbula artık kar yağsa ne olacak ki? Düşeceği kaç m2 yeşil alan kalmış şehir içinde? Ya çatılarda, ya araç üzerlerinde veya yollarda görürsek görüyoruz hepsi bu. Yağma kardeşim yağma, bu şehrin de, bu şehrin insanın da hakkı değil bu güzellik.

  • Az önce gönderdiğim yorumu desteklemesi için kendi çapımda ufak bir çalışma yaptım. Hesaplamalarıma göre kabaca, İstanbul nüfusunun yoğun olarak yayıldığı alan yaklaşık olarak 800 km2, Bu alanın aşağı yukarı 150-180 km2 arası bina çatılarıyla kaplı. 330-380km2 si ise cadde ve sokaklarla. Düşünün, sadece 30km2 İstanbul da trafiğe kayıtlı 2,5 milyon aracın yaklaşık olarak kapladığı alan. Pekii, 15,000,000 İstanbullu kaç km2 alan kaplıyordur sizce? Eeee, geriye ne kaldı? Yani, kar nereye düşecek, yağmur hangi toprağı besleyecek, hangi derelerle barajlara taşınacak? Tekrar söylüyorum, yağma kar yağma, İstanbul da, biz de, seni hak etmiyoruz.

   • Sorun sadece İstanbul’da değil 🙂 Tüm dünyanın her yerinde insanlık kendi çıkarı için düşüncesizce doğaya ve doğadaki döngüye zarar verdi ve gün geçtikçe artan bir şekilde vermeye de devam ediyor , mevsimlerdeki değişkenlik bence artık gözle görülür seviyelere ulaştı , kimi zaman aşırı kurak , kimi zaman ani yoğun yağışlar , kimi zaman uzun ılık havalar , bazı yerlerde daha önce görülmemiş soğuk atakları vs. küresel ısınmanın etkilerinin bu kadar hızlı bir şekilde gözle görebileceğimizi düşünmüyordum ama artık yakın zamanda bu iklimsel olayların hayatımızı çok daha sık kötü anlamda etkileyeceğini ve geri dönüşünün ne yazık ki çok zor olduğu kanısındayım .

    • Hava bilimciler yakın gelecek için açıkça uyarıyor; olumsuz etkilenen ve değişen iklim koşulları nedeniyle, ülkeler arasında su problemleri ve savaşları yaşanacağına ilişkin…Alt yapısını ve yatırımını doğru yapamayan kaybetmeye mahkum.

 36. Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145) dedi ki:

  Dün, İstanbul’da görülen deniz etkisi yağışların şahsen benim biraz ilgimi çekti. Dün sabah beklenen GFS skew-t yi incelediğimiz zaman, bulut oluşumunun zar zor, 850 hPa ulaşıp kıytırık deniz etkisi yağışlar bekleniyordu ancak balon verilerini incelediğimizde çok farklı sonuçlara ulaşmış durumda ;

  https://i1.wp.com/firtinaavcisi.files.wordpress.com/2018/01/2018012412-17064-skewt-parc.gif?ssl=1&w=450

  Bulut oluşumunun aşağı yukarı 740 hPa’ya kadar ulaştığını görüyorsunuz. Rüzgar elbet ki mükemmel değil ancak dek oluşumu için iyi değerlerde. Sonuç şudur ki, sistem bize küçük bir kıyak geçti. 🙂

 37. sakarya5461 dedi ki:

  Kar bize gelmeyince ben kara gittim 😃.Dün Bolu-Abanttaydim.Merak ettiğim bir soru var.Gölün yakın çevresinde ince ama etkili kar sağanaklari vardi.Göl çevresinden uzaklaşildiğinda kar duruyordu.Acaba bu abantta GEK gerceklesme ihtimali var mi?Göl bunu gerceklestirebilecek kadar buyuk mu ?

 38. Ya coook merak ediyorum..acaba izmir radarindaki şu pürüzler ne zaman giderilecek?? Aylardir böyle..

 39. Burası yaklaşık 2 saat önce böyleydi.

  Kar yağışı aralıklarla, yağdığı zaman genelde orta kuvvette devam ediyor. Geçen sene aralık ayı başında bu ayarda (hatta daha iyi) bir sistem gelmişti, aralık ayı içinde sanırım 6 kez kar yağmıştı (hepsi en az 1 günlük). Bu sene oturduğum yerde ilk kez kar gördüm.

 40. hayatbu (Beşiktaş/İST 10 m) dedi ki:

  Geceyi bekleyin arkadaşlar, geceyi bekleyin 🙂

 41. En azından İtalya ya gitmedi.

 42. Sistemin şanssızı Çatalca oldu. Bütün gün boğaz hattından gelen kütleler bir türlü Beylikdüzü’nü geçemedi. Batımızda oluşan etkili bant da bizi sıyırdı. Tüm İstanbul kar görürken bunun gerçekleşmesi tuhaf oldu çünkü normalde her sistemde az çok kar görürdük. Bu şanssızlığın bu yıla denk gelmesi henüz kar göremediğimiz için üzdü. Son olarak söz konusu DEK se Beylikdüzü her zaman favori istisnasını henüz görmedim.

 43. Şimdiden Konya-Alacabel geçidi trafiğe kapanmış 44. “Başkent’ merak etmesin, ‘konya’nın” kalan etli ekmeğini yiyeceğiz. (Ankara’nın özellikle güney ilçeleri)
  yiyecek etli ekmeği.

 45. Konya 0 derece iken Antalya 18 derece kuzey sektörlü rüzgarlar Akdeniz kıyılarında fön etkisi yapıyor. Buna güzel bir örnek.

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s