Konya’da Yoğun Kar (Canlı Blog)


Konya’da beklenen kar yağışı ile ilgili gelişmeleri Konya temsilcimiz İbrahim Akan (Çihiro) bildiriyor:

SON

48 saatlik aralıksız kar yağışının ardından resmi ölçüm 10 cm. Tipi nedeniyle birikim yapan yerlerde daha fazla. Bu kış için gayet iyi bir rakam. Her yer bembeyaz. Çok güzel. Gönül isterdi ki daha çok şey yazayım ama fırsat bulamadım pek. Kusura bakmayın 🙂


22:12

Kar zayıfladı ama hala sürüyor. Rüzgar olanca gücüyle esmeye devam ediyor. Hava çok soğuk. -4 derece. Radara göre Mersin-Karaman üzerinden bir kütle yaklaşıyor. Önceki yorumlarımda “atak” diye bahsettiğim kütle bu. Şu anki kar örtüsünün üzerine bir 5 cm daha ekleyebilir diye düşünüyorum 🙂

19:04

An itibariyle sistem son yumruğu indiriyor. Rüzgar çok kuvvetli ve toz halinde çok yoğun bir kar yağışı var. Göz gözü görmüyor:

Bunu da gündüz çekmiştim. Kapalı pazar alanında kar örtüsü var 😀

13:34

Konya Wind Chill (Rüzgar Etkisi)’in kralını yaşıyor şu an. Yarım saat kadar gezdim fırtınada. Dışarı çıktıktan 5 dakika sonra ellerim uyuşmaya başladı. Tir tir titredim. İnanılmaz bir soğuk var. Şu an sıcaklık -3,8 derece ancak ortalama hızı 35 km/saat, hamle hızı 57,4 km/saat olan rüzgar nedeniyle hissedilen sıcaklık -12 ila -14 derece civarında seyrediyor! Bu Konya’da gördüğüm en düşük hissedilen sıcaklıklardan. Allah dışarıda yaşamak/çalışmak zorunda kalanların ve sokak hayvanlarının yardımcısı olsun.

Tipi yarın sabaha kadar zaman zaman yoğun olmak üzere etkisini sürdürecek. Akşam/Gece saatlerinde Akdeniz üzerinden bir atak bekliyorum. Hemen hemen bütün modellerde bu atak gözüküyor. Kısa bir zaman dilimi içinde (1-2 saat) 4-7 mm civarı kar yağışı bırakabilir.

Fırtınadan izlenimler, bu sabah:

11:05

Konya kar fırtınasına teslim olmuş vaziyette. Akşam orta kuvvette etkisini sürdürmekte olan kar yağışı gece 3 sularında yerini lapa lapa yoğun kar yağışına bıraktı. Rüzgar akşamkinden daha sert esiyordu. Tipi sabaha kadar aynı yoğunlukta devam etti.

Şu saatlerde yerde güzel bir kar örtüsü var. Çok kuvvetli rüzgar nedeniyle bazı yerlere yığılma yapmış durumda. Rüzgarın hamle hızı 57,4 km/saat’i gördü. Sıcaklık -5 derece. Windchill endeksine göre hissedilen sıcaklık -15 derece! Yağışın akşam geç saatlere kadar aynı yoğunlukta devam etmesini bekliyorum.

An itibariyle 24 saattir aralıksız devam ediyor kar yağışı. Birazdan aşağıya aksiyonun içine gireceğim 😀

21:36

Sıcaklık şehrin tamamında sıfırın altına düştü. Gündüz ıslanan yollar şimdi buz tuttu. Rüzgarın hamle hızı 50 km/saat’i buluyor. Kar orta kuvvette ve savruluyor. Tutmuyor.

20:24

Bugün kapalı ve soğuk bir sabaha uyandım. Saat 9 buçuk sularında hafif kar atıştırmaya başladı. Rüzgar Yıldız-Karayel’den orta kuvvette esiyordu. Saat 10 buçuk sularında kar yavaş yavaş yoğunluğunu arttırmaya başladı. 11 sularında lapa lapa ve yoğun yağıyordu. Arabaların üstleri tutmaya başlamışken yağış zayıfladı. Saat 2 sularına kadar hafif-orta kuvvette devam etti. 2’den sonra tekrar yoğunlaştı. Bu sefer araba üstleri, çatılar ve yol kenarları tutmaya başladı. Rüzgar Yıldız-Poyraz’a döndü ve daha kuvvetli esmeye başladı. Akşam saatlerinde tekrar zayıfladı.

Fotoğrafın çekildiği saat 17:39 :

20:08

Bu sistem geçen hafta modellerde ilk belirdiği sırada Konya’ya bol bol kar veriyordu. 2016 Aralık ayında Konya’ya yarım metre kar yağdıran sisteme ‘sinoptik’ bakımdan çok benziyordu. Kuzeyden soğuk havayı indiren yüksek basınç aşırı baskı yapıp Antalya açıklarında oluşacak siklonu, bir hışımla Adana’ya ve oradan Doğu Anadolu’ya sürüklemiyordu. Tam aksine yüksek basınç daha uslu ve Antalya açıklarındaki siklon durağandı ve İç Anadolu’nun güneyine bir kaç gün bol bol kar… Kışın kötü geçen ilk yarısının ardından böyle bir sistemi görmek beni fazlasıyla gaza getirmişti. Vade uzun olmasına rağmen biraz da Kırıkkale’de sıkılmış olmam nedeniyle hemen yıllık izin aldım.

İzni aldığım günün akşamından itibaren modeller bozmaya başladı 🙂 Yüksek basınç aşırı baskı yapıp siklonu doğuya sürüklüyordu. Beraberinde benim moralim de bir o yana bir bu yana sürükleniyordu. Trenle Konya’ya girdiğim an kendi kendime kar yağsa da hoş yağmasa da hoş dedim. Keyfime bakmaya karar verdim 🙂

Sistemi kafamda bitirdikten sonra son günlere doğru modeller yağışı arttırmaya başladı. Siklon yaklaşık 2 gün boyunca Antalya açıklarında sabit duruyordu. Kuzeyde basınç yükseliyor, güneyde siklon az da olsa derinleşiyordu. Basınç gradyanları sıklaşmaya başladı.

Sonuç: Çarşamba sabah saatlerinden Cuma sabah saatlerine kadar poyraz fırtınası ile birlikte Konya’da 10-15 cm civarı kar beklentisi. 10-15 cm komik mi geldi 😀 Bu kış bir kar tanesi görsek alıp müzeye koyacağız 🙂
—————–

Reklam

Konya’da Yoğun Kar (Canlı Blog)” üzerine 32 düşünce

 1. Havaaşkı_Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

  Ben yokum ya yağsın yağsın, çatlıyorum kıskançlıktan! Gördüğüm kadarıyla geçen yılki gelen ilk ciddi sisteme benziyor kar örtü falan. Aralık 2. haftasıydı sanırım yine böyle fırtına eşliğinde savurmalı tipi ve donduran bi soğuk vardı. Çihiro üstat bir daha ki gelişinde haber ette görüşelim yine bi sistemde falan denk gelirse güzel olur, Konya’yı çekiştiririz 😀

  Cevapla
   1. Isparta/Merkez/1050m

    Kesinlikle.

    Güney ilçelerde hadim bozkır taşkentte 45 50 cm ye ulaşmış. Şuan çok güzel yağıyor. Radarıda takip ediyorum. Bu kuvette yağarsa sabah 20 cm leri geçmiş oluruz. Benim şuqn bulunduğum yer meram yeni sanayi karşısı parseller.

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s