Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest” üzerine 18.970 düşünce

 1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Bugün İstanbul’a geri döndüm. Oradan sonra köy gibi gözüküyor sokaklar evler ama yapacak bir şey yok. Bu arada İstanbul’dan New York’a uçarken, Grönland üzerinden geçiyor uçak. Grönlandı da havadan gördüm.

  Cevapla
  1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

   Dönüşte daha aşağıdan uçtu, okyanus üzerinden ama giderken Grönlandın üstünden gitmişti. Uçaktaki tüm camların koruyucuları kapalıydı diye açıp uzun süre seyredemedim. Yanım boş olsa çantadan telefonu çıkarıp video çekerdim. Bir dahakine inşallah.

   Cevapla
   1. mehmet göktuğ (Çiğli-IZM-2 m)

    Bu blogda ne zaman “Hava ile atmosferle ile ilgisi olmayan” paylaşımların yapılamayacağının garantisi verildi? Bu bölümün ismi “Atış Serbest” ve blogun kurulduğu günden beri hemen her konuda paylaşım yapılabiliyor.

    Cevapla
 2. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

  Balkanlara, Yunanistan’a kadar gelen kuvvetli ve yağışlı kütleler neden Türkiye’yi batısından sıyırıp denizin ortasına, kuzeye gider anlayamadım. Gel işte da kuruduk burada?! Dün Yunak (Konya, 1088 m) tarafındaydım ve toprağın nasıl suya hasret kaldığını o kel tepelerde bizzat gözlemledim. Bildiğin çölleşiyor yurdum. Üstüne dörtyol denilen bölgede kuyudan çıkan su basılıp mısır ekilmiş.🤦‍♂️ Kurak yerde mısır belki sulamayla kazanç sağlar ama bugünlük. Yarın o kaynaktaki su bitince ne olacak onu soran yok. Bu vurdumduymaz cehalete ilaveten basınç alanları, rüzgarlar, coğrafya ve sonucu adi kuraklık derken bu kadarı da fazla diyesi geliyor insanın. Sıkılıyorum, daralıyorum, isyan ediyorum isyan!

  Cevapla
 3. KışDeryası(Konya-Taşkent 1620m)

  Küresel ısınmada geri dönülemez eşiği aştık mı acaba?
  Çünkü bu kuraklığın biteceği yok gibi. Akdeniz havzası geçtiğimiz nisandan eylül-ekime kadar sağlam tek bir yağış almadı desek yeridir. Nehirlerimiz göllerimiz bir bir kuruyor. Türkiyenin en büyük göllerinden beyşehir gölü 150 metre çekildi. Eğirdir gölü 70 metre çekildi, burdur gölü 5 seneyi görmez, salda gölünde bile çekilme var.

  Devletin iklim krizine karşı bir proje araştırmasına girişmesi gerek. Büyük ödenekler ayrılmalı, yapay yağış ve soğumaya dair bilimsel veriler elde edilmeli. Buna dair altyapı oluşturulmalıdır.

  Mâdem drone teknolojisinde zirveleri oynuyoruz, tıpkı BAE gibi yapay yağış projesine yatırım yapmalıyız. Çünkü onlar bu işi dronla yapıyorlar.

  Bu işe biryerden başlanılması gerek, artık kurak zamanları çok daha sık yaşayacağız, teknolojiyi, bilimi bu alana daha çok ayırmak gerek,

  Cevapla
  1. Havadelisi (Sandsli / Norveç, 50m) Yazıyı Yazan

   Tüm yeraltı suyunu çekip “kökümüze kadar” kurumadan muhtemelen hiçbir şey yapılmaz.
   Türkler sadece felaket geldiğinde aksiyon alırlar. Felaket gerçekleşmeden felakete inanmazlar. Deprem, kuraklık, hepsi için geçerli.

   Cevapla
   1. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

    Ekolojik dengeye zarar verilmeden ya da en az ve sönümlenebilir düzeyde verilerek deniz suyunun arıtılıp iç bölgelere basılabilmesini isterdim. 2’şer adet Ø=1000 mm nominal çapta boru ile, Kızılırmak ve Yeşilırmak’ın Karadeniz’e katıldığı tuz oranı görece düşük bölgelerden toplanıp arıtılmış olan suyun Hirfanlı Barajı’na verilmesi çok maliyetli ve yapılamaz olsa gerek ki kime söylesem akşam ne içtin diyor. 🤷‍♂️

    Cevapla
  2. El NiNo (Çayeli/RİZE, 400m)

   Yapay yağış verimli değilki maliyetli işler ve soruna çözüm değil. Hangi koşullarda oluşturulabiliyor bilmiyorum.
   Batılı şirketler arapları sağıyor.
   Bizde binlerce km2 alana yağmur yağması lazım ve çokca yağması lazım

   Cevapla
 4. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Bugün Central parkı ve Manhattı’nın bir kısmını gezdim. Yarın yine gezmeye devam edeceğim.

  Çok garip bir duygu. Hep filmlerde, televizyonda ve canlı kameradan iz..

  Yanlışlıkla mesajı yarım gönderdim. Çok garip bir duygu diyordum. 🙂 Filmlerden, televizyondan ve internetten gördüğüm yerleri canlı görüp gezmek çok garip geliyor. Çok güzel bir duygu ama tek başına gezmek, yani ailemin yanımda olmaması üzücü bir duygu.

  New york metrosu örümcek ağı gibi her yere gidiyor, çok beğendim.

  Yaşanacak bir şehir bence. Hele kaldırımlar, yollar çok düzenli. En çok beğendiğim şeylerden birisi.

  İnsanlarda çok rahat ve saygılı. Arabalar hep yol veriyor. O kadar araba olmasına rağmen kornaya basan neredeyse yok.

  Aile bırakıp yaşar mıyım bilmiyorum ama denemek için belki birkaç ay kalıp çalışırım.

  Cevapla
 5. tomkins21 (Karabük / Merkez / 320 m)

  Hava sıcaklığı ölçümünde kullandığım kablosuz dış sensör için radyasyon siperi arayışı içerisindeyim. Mgm’ nin kullandığı siperin markasına modeline ulaşamadım. İnternette de birkaç sitede satılan siperler var ama kalitesi konusunda tereddütteyim. Bu platformda illaki kullanan vardır. Tavsiye edebileceğiniz, önereceğiniz marka model varsa yardımınızı bekliyorum.

  Cevapla
  1. Miyotis Nattereri

   Merhaba ; Maliyeti yüksek geldiğinden 3D yazıcı ile kendim yapmıştım yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum. Bir kaç kaynakta özelliklerinin nasıl olması gerektiği ile ilgili teknik bilgiler var. Onları göz önünde bulundurarak seçim yapılabilir. Örneğin kanat açıklıklarının % kaç aralıkta olması gerektiği gibi bilgiler. Stevenson Screen olarak teknik dökümanlara ulaşılabilir.

   Cevapla
    1. Miyotis Nattereri

     3D yazıcılarda en çok kullanılan PLA filament ile baskı aldım. Arazide konumlandıracağım imkanım olmadığından kontrollü bir deney ortamı yaratamadım. Site içerisinde bina ve balkonum kuzey cepheye baktığından devamlı gölgede. Güneş alan cepheye de bağlamak istemedim. Bu seferde bina yüzeyi yakınındaki şartlardan hatalı ölçüm yapabilirdim. Öngörüm nemlilik ile ilgili sorun yaşayabilirim gibi geliyor. Sıcaklık ile ilgili sıkıntı olmayacak gibi hissediyorum. Solidworks’teki akış analizinde düşük hava akımlarında bile akışın sağlandığını teoride görebildim. Ama yazıcının katmanlı baskısından kaynaklanan yüzeydeki pürüzlülük, yağış sonrası ıslanan metaryelin olduğundan fazla nemli göstermesine sebep oluyor gibi bir izlenim var. Ancak kaplama yada iyi bir zımpara ile bu sorun düzeltilebilir. Şimdilik 1 yıla yakın veri kaydederek oldukça güzel çalıştığını söyleyebilirim. Kış gelmeden araziye de kurulum yapmak istiyorum o zaman sonuçları çok sağlıklı olarak paylaşabilirim. fisis.tt@gmail.com adresinden paylaşım yapabilirim. Ya da isterseniz amaca uygun tasarım konusunda bilgim dahilinde yardımcı da olabilirim yazıcınız yoksa baskı konusunda da aynı şekilde.

     Cevapla
 6. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Eğer başıma bir iş gelmezse 6 ekim de New Yok city’e gidiyorum. 10 ekim de geri döneceğim. Bilerek çok kalmak istemedim. Daha sonra kışın kalıcı olarak gitmeyi düşünüyorum.

  Şimdi giriş çıkış yapıyorum ki, yarın bir gün bir yasak gelirse veya bir şey olursa etkilenmemek için. Giriş yaptıktan sonra LPR ( kalıcı oturma izinli ) oluyormuşum. Hiçbir yasaktan etkilenmiyorum.

  Dönüşte Bakü’ye gidip nişan + nikah yapıp eşimin işlemlerini başlatmayı düşünüyorum. Onun işlemleri ortalama 2 yıl sürebiliyormuş. 2 yıl yanıma alamayacağım ama ben gidip gelirim artık.

  Her şey çok hızlı gelişti. Hala inanamıyorum tüm bu olanlara. Umarım tüm bu şeylerin üstesinden gelebilirim ve hayalini kurduğum hayatı kurabilirim. Muhtemelen çok zorlanacağım ama pes etmemeye çalışacağım.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s