Atış Serbest


Atış Serbest'i RSS ile de takip edebilirsiniz

Blogda yazılan yazılarla doğrudan ilgisi bulunmayan her türlü görüş, açıklama, tahmin, öneri, soru ve eleştirinizi; benle ve diğer okurlarla tartışmak istediğiniz hava/iklim olaylarını bu sayfaya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayarak yorum yazma kutusuna ulaşabilirsiniz. Birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın. Cevabın cevabına tıklayarak devam ederseniz yorumlar sağ tarafa doğru yığılma yapıyor ve okunmaları güç hale geliyor. Eski sayfalara yukarıdaki ana menüde Atış Serbest’in altında beliren Arşiv‘den ulaşabileceğiniz gibi, bu sayfada en altta bulunan yorumun sol altındaki Older Comments (eski yorumlar) düğmesini de kullanabilirsiniz. Geçerli ve sık kontrol ettiğiniz bir e-posta adresi vermeniz, şayet daha sonra iletişim kurmamız gerekirse işimizi kolaylaştıracaktır. Teşekkürler.

(Meşhur İngiliz ‘weatherman’ Michael Fish, kariyerinin doruğundayken).

Atış Serbest” üzerine 18.046 düşünce

 1. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

  Ufukta sistem vermiş GFS , 11 Ocak ve sonrası için gülmek geliyor içimden 😂😂, bize gelince rota Allah bilir nerelere gider, dediğimde tam olarak bu, başka ülkelere gelince o sistem değişmeden gelir, bize verilince dansözlüğü tutar. Millete gelince Gelo, bize gelince Gelmio 😂😂

  Cevapla
 2. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Meteoroloji Profesörü Orhan Şen’den İstanbul için ‘yağmur bombası’ önerisi

  İstanbul’daki barajların doluluk oranları, son 10 yılın en düşük seviyesi düştü. Barajlarda suların çekilmesiyle birlikte İstanbul’da yağmur bombası uygulaması tekrar gündeme geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Profesörü Orhan Şen, “Yağmur bombası atıldığında yüzde 30 yağış artırım yapabilirsiniz ve bu çok büyük bir miktar” dedi.

  “YÜZDE 15 VEYA 30 ARASINDA YAĞIŞ ARTIRIM YAPABİLİRSİNİZ”
  “Yağmur bombası ismi çok eskide kaldı. Yağmur bombası ismini kullanmıyoruz burada yağış artırımını kullanıyoruz” diyen Şen, “Yağış artırım projesi olarak dünyada bu şekilde anılıyor. Türkiye’de de bu şekilde anılmasında fayda var. Çünkü olmayan bir şeyi yapmıyoruz. Olan bir şeyi artırmaya çalışıyoruz. Fişek atarsınız bir dağ yamacından, roketle atılır ve orada patlatılır. İşte yağmur bombası ismi oradan geliyor. İstanbul’da, Ankara’da yapmaya kalkarsınız o metodu kullanamazsınız. Ne yapacaksınız bir uçak olacak. Uçak kanatlarına aletler takılacak, bir de o fişekler takılır. Pilot bir düğmeye basarak kaç tane fişek atmak istiyorsa onu yakar ve arkasında duman şeklinde çıkar, o çıkanlar da gümüş iyodür tanecikleridir. Genellikle bulutun cinsine bağlı olarak yüzde 15, yüzde 30 arasında yağış artırım yapabilirsiniz. Yüzde 30 çok büyük bir miktar aslında İstanbul’un bir yıllık toplam yağışı 750 kg civarındadır. Şimdi bu seneki 500 kg civarında. Yani kuraklığa girdik İstanbul’da. Bunlar geçici çözümlerdir kuraklığa kalıcı bir çözüm değildir. Bunun yerine su kaynaklarını iyi kullanmak, iyi yönetmek ve suyun planlamasını yapmak lazım” dedi.

  “BARAJLAR YÜZDE 10’UN ALTINA DÜŞTÜĞÜNDE SUYUNUZ BİTTİ DEMEKTİR”
  Yağmur bombasının bu zamanlarda atılabileceğini belirten Şen, “Türkiye’de yapılır mı evet yapılır, başarılıda olur. Bu işi bilim adamları ve teknisyenler yapabilirler. Hatta ve hatta bu tür uçaklar Türkiye’de var. Bizdeki bir havaalanında oraya koğuşlandırılır. Yağmurlu kış mevsiminde yapılır. Dünyada yapılıyor hem tarımsal açıdan da yapılıyor. Sadece İstanbul olarak değil. Bunu iki, üç tane uçak ile Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yerlerde yapılır. Bu bir kesin çözüm değildir. Barajlar yüzde 10’un altına düştüğünde suyunuz bitti demektir. Çünkü dip suyu vardır ve o suyu alamazsınız. Hem pompa yeterli değildir, hem de orada canlılar vardır. Şu anda yüzde 20 civarında barajlar İstanbul için konuşuyorum. Yapılırsa yani bu zamanlarda yapılabilir veya sene içinde programlama yapılabilir. Otururuz da yaparız da. Çünkü daha önce de İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de yapıldı ve başarılı olundu. Yerli ve milli olarak yapılması lazım. Bir yağmur artırım projesinde bir buluta çıktığınız zaman en fazla üç veya beşte yağmur dileği atarsınız ki 20 şer gramdan yani 100 gramı bile geçmez neredeyse yani gümüş iyidir çevreye zarar düşünürsek hiç önemli değil fotoğrafçılıkta çok daha büyük miktarda kullanılmakta zaten” şeklinde konuştu.

  Bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Böyle bir şey var mı ? Nedense Orhan şen ismi bana güven vermiyor. 🙂

  Cevapla
  1. Nostaljik.D.Ataşehir

   Bombaya ne gerek var ahh bu ateistler ahh! 3 tane derin hocamız duya çıksa ya ne gerek var o kadar masrafa !

   Cevapla
    1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

     Hocam duayı küçümsemiyoruz. Allah aklınızı kullanın diyor, kuraklık ilk defa olmuyor bu coğrafyada, son da olmayacak. O yüzden bunu bilip ona göre şehirleri inşa etmeliyiz yoksa hiçbir önlem almayıp sadece dua ederek bir çözüm üretemeyiz. Ben inançlı biriyim bunun reklamını yapmayı sevmem ama yorumlarımdan tersi anlaşılıyor olabilir.

     Cevapla
    2. Nostaljik.D.Ataşehir

     Küçümsediğimden değil, Dua etmek ile de olmuyor işte Allah vermedi mi vermiyor, ettiklerimizi çektiriyor bize işte.

     Cevapla
 3. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

  Önceden Balkanlarımız vardı, İzlanda Alçak Basınçlarımız vardı. Ukrayna üzerinden gelen soğuklarımız vardı, Karadeniz üzerinden gelen nispeten soğuk havalarımız , Sibirya kaplanlarımız vardı, Öyle birşey ki şimdi İpsala/ Dereköy sınır kapılarından içeriye, İnceburundan içeriye bırakın soğuğu, yağış bile gelmiyor. Üzerimizde setmi çekildi anlam veremiyorum. Yağmur duası var, Kar duasıda varmı acaba?

  Cevapla
   1. archibil (Amasya,400m)

    Neredeyse birbirinin kopyası 9 gün! Böylesini görmedim desem yalan olmaz.. Modeller çok garip..Ocak ortasında çiçek açacak ağaçlar..
    Ayrıca yer O’nun gök O’nun , dilediği yere yağdırır, dilemediği yere zemheride bile üstünden binlerce ton suyu geçirir de damla düşmez.. Virgalara bakar bakar dururuz. Yağmuru da, karı da sahibinden istemek garip olmasa gerek!

    Cevapla
    1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

     Allah aklınızı kullanın diyor. Kuraklık her zaman olacak önemli olan bunu ön gören yöneticiler seçmek ve ona göre alt yapı hazırlamak. Sen önlemini al sonra Allaha dua et ama hiçbir önlem alma sadece dua et işte bu garip.
     Benim anlatmak istediğim bu yoksa inançsız birisi değilim. Çocukluktan beri namaz kılan inançlı biriyim.

     Adamlar akıllarını kullanıp yağmur suyunu biriktiren kanalizasyon sistemleri yapıyorlar. Bizimkiler ise buldukları her boş araziye bina dikip satmakla meşguller. Ne yeşil alan var ne dere yatağı var ne doğru dürüst alt yapı var.

     Var olan dere yataklarını ve ormanları bile talan ediyorlar. Geriye kalan son yeşil alan ve sulak alanları da kanal yapıp yok etmek istiyorlar.

     Cevapla
 4. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

  Biz tam sistem geliyor deriz ama daha var hele bir 3.gün radarına girsin, kesinleşsin deriz. O sistem gerek 4.gün, gerekse 3.gün bile kuşa döner. Ama Ecmwf ya da Gfs kuzey İtalya ya o sistemi belki 10 gün önceden verir, sistemler bize geliyormuş gibi yapsada İtalya ya gider. Bizim günahımız ne ya, çoğu Avrupa ülkeleri yeni yılı kar ile karşılar biz de önümüzdeki sistemleri kovalamakla. Coğrafya gerçekten kadermiş.

  Cevapla
  1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

   2 tıp insan vardır:
   1. yaşayanlar
   2.Yaşayanları izleyenler
   (Alıntı)

   Ben 2. gruptayım. 😦 Keşke tek derdim kar olsaydı ama aklınıza gelebilecek her konuda aynı şey söz konusu. Ömrüm boşa geçiyor, hiçbir hobimi yapamıyorum.

   Cevapla
    1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

     Covid-19 yüzünden trump konsoloslukları ocak ayına kadar kapattı, o yüzden tüm işlemler durdu. Eğer yeni bir uzatma kararı olmazsa ocakta konsolosluklar açılacak ve green card kazananlara mülakat tarihi verecekler. Şuan herkes konsoloslukların açılmasını bekliyor hocam. Tek tesellim case numaramın düşük olması (3500 lerde) 25k dan sonrakilerin vize alması zor oluyormuş diye okudum.

     Geç olsun da güç olmasın. Bu kadar yıl hayalini kurdum yurt dışına çıkmanın, biraz daha beklesem bir şey olmaz. Yeter ki sonu iyi olsun. 🙂

     Cevapla
     1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

      Edit: Trump gider ayak bir kazık daha attı. Vize işlemlerini mart sonuna kadar uzatt, normalde ocakta açılacaktı. Biden gelince belki iptal eder ama etmese bile bu son uzatma olacak, çünkü biden trump gibi göçmen karşıtı değil.

      Cevapla
  2. Nostaljik.D.Ataşehir

   Aynen katılıyorum, bize gelmeyecekler 10 gün öncesine kadar net bellidir ama gelme ihtimali olanlar son 3 güne kadar kıvrandırır, sonunda erimiş dondurma gibi gelir, son 3 senedir böyle ve böyle gidecek gibi. Ben hay bin kunduz diyorum.

   Cevapla
  1. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

   Yağmamış, akmış resmen 😂 bize küresel iklim var zaten, o değilde taşı toprağı altın olan İstanbul 10 yıl içinde susuzluktan beş para etmeyecek. Benden demesi suyu bol olan yerlere yatırım yapın, Batı ve Doğu Karadeniz gibi. Japonya’dan alamayacağımıza göre 😂

   Cevapla
 5. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )


  Geçen hafta yağan yağışlar ancak düşüşü durdurmaya yetmiş, bugünden itibaren yine düşüşe geçmiş barajlar. Modellere göre ay sonuna kadar İstanbul da yağmur yok. Bu barajları doldurmak için godzilla benzeri bir karlı sistem gerekiyor bence.

  Cevapla
 6. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )


  Modellere bakılırsa Aralık ayını da kaybettik. İstanbul’u geçtim Anadolu’da ve dağlarda bile kar yok.
  Bilimsel değil ama gözlemlediğim kadarıyla sezon nasıl başlarsa öyle de bitiyor. Sonbahardan belliydi bu senenin de kötü olacağı. Atasözü bile var. Perşembenin gelişi, çarşambadan bellidir diye.

  Cevapla
 7. yaylalıdeli(Çameli-DENİZLİ /1290m)

  Küresel ısınma tamam , evet var , yok diyemez kimse gözle görünür bir şekilde var . Tamam yani , yani de
  .Şu kuzey amerikadaki , şu sibirya ve orta asyadaki 2m sıcaklıklarına bakar mısınız !
  Polar vortexde resmen tepelerinde dönüyor .
  Dürüst olmam gerekirse oralarda yaşamayı da istemezdim hani .
  Ve çok net bir şekilde hissediyorum ki , dikkatinizi çekerim his ediyorum yazdım ,
  o soğuklar bu sene buraya da uğrayacak .
  Kuzey yarımkürede kış olamayan bir biz birde yakın çevremiz kaldı …

  Noktalama işaretlerinde biraz daha dikkat eder misiniz? Mesela “boşluk nokta boşluk” şeklinde değil de “nokta boşluk” şeklinde.(Admin)

  Cevapla
  1. Nostaljik.D.Ataşehir

   Sibirya da soğukların toplanması iyiye işaret, Aralık ayında bir şey göremezsek bile Ocak ve Şubat tan az olsa da umutlanmaya başladım ama hala çok temkinliyim, 3 senedir yediğimiz kazıklardan sonra akıllanmaya başladım sanırım.

   Cevapla
 8. Sinan (Başakşehir 180m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Sıcak denizlerin bir sonucu olarak Lübnan – Kıbrıs açıklarında “quasi siklon” olan Medicane Elaina meydana geldi. Medicanemiz 16 Aralık akşamı karaya çıkarak(landfall) sönümlendi.

  Tabii akla doğal olarak sıcak denizler geliyor direkt. Bunun üzerine NOAA’dan deniz suyu sıcaklığı verilerini alıp haritaya bastım ve anomalideki değerler bir medicane için baya başarılı 🙂


  Şuraya bir de Hatay PPİ radar görüntülerini iliştireyim, kanalda Türkiye ve Hatay MAX görüntüleri de var.

  Cevapla
 9. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )


  Bugün New york şehrine kar yağmış. Yanlış hatırlamıyorsam birkaç gün önce hava sıcaklığı 15 derece civarıydı, bir günde hava sıcaklığı -1 derece civarına düştü ve her yer bembeyaz olmuş. Sabah Earth cam’dan Times meydanına baktığımda meydan bile bembeyazdı.

  New york’u Amerika’nın istanbul’una benzetiyorum,ne kadar doğru bilmiyorum ama ben de öyle bir izlenim bırakmış. Keşke bize de böyle sistemler gelse.

  Eğer pandemi yüzünden vize işlemleri 2021 ocak ayına kadar durdurulmasaydı bu kış New york’da olabilirdim, böyle bir ihtimal vardı. Orada olsaydım bol bol resim çekip blog’a yüklerdim. Bugün bu karı görünce bunu hayal ettim ama yine Fındıkzade’den yazıyorum. 😀

  Tanıdığım olduğu için ilk etapta New york’a gideceğim. O yüzden havasını yakından takip ediyorum. Umarım herkes bir gün hayallerine kavuşur. 🙂

  Cevapla
 10. the honorius

  Anlık fotoğraf paylaşamıyorum ama mersin Kıbrıs suriye arasında tün gün boyunca dönen bir siklon var. Magusa taraflarına iyi yağış bırakıyor. Dikkatinizi çekiyor mu bilmem.

  Cevapla
 11. the honorius

  Ben 2016 king kong unu mersinde bizzat yaşamış biri olarak. Ömrümde böyle bir yağmur görmedim..kısa sürede mahalle göl oldu.😐

  Cevapla
 12. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

  O değil de hazır sokağa çıkma yasağı varken, tüm Türkiye’ye 31 Aralık gecesi kar başlasa, Cuma, C.tesi ve Pazar aralıksız yağsa, trafik derdi olmadan sokak ve caddelerde kar ciddi birikim yapsa 🙏🏼 o muhteşem manzarayı görsek, çokmu şey istiyoruz 🤔

  Cevapla
 13. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Future Earth’ün Küresel Karbon Projesi isimli çalışması, 4 Kasım 2016’da yürürlüğe Paris Anlaşmasının 5. yıldönümü öncesi hazır hale getirdiği Küresel Karbon Bütçesi raporunu yayınladı. Farklı çalışmalarda da yer aldığı şekilde Kovid-19 kısıtlamalarının da etkisiyle 2020 yılı küresel emisyonlarda düşüş görüldü.

  2019 yılına kıyasla 2.4 milyar ton veya %7 oranında azalan karbon emisyonlarına en olumlu katkıyı sağlayan ise ulaşım emisyonları oldu. Kara ulaşımı, kısıtlamaların en üst seviyeye ulaştığı dönemde yarı yarıya azaldı. İçinde bulunduğumuz aralık ayı itibariyle kara ulaşımı ve havacılık kaynaklı emisyonlar, 2019 yılındaki rakamlara göre sırasıyla %10 ve %40’a varan oranlarda düşüş gösterdi.

  Dünya çapında emisyonların yükselmesine en çok katkı yapan ülkelere bakıldığında ABD’nin %-12, AB ülkelerinin %-11, İngiltere’nin %-13, Hindistan’ın %-9 ve Çin’in de %-1.7 oranında daha düşük emisyon oranlarına sahip olduğu görülüyor. Çin’in diğer ülkelere kıyasla daha düşük yüzdeye sahip olmasının sebebi olarak ise ülkenin kısıtlamaları daha erken devreye sokup devreden çıkarması gösteriliyor. Ekonomisi daha erken faal hale geçen ülkenin söz konusu rakamları da bu yüzden düşük.

  Küresel resme bakıldığında, Avrupa ve ABD’deki emisyon düşüşleri Nisan ayında zirve yapan kısıtlamalar dönemine denk geliyor. Etkisi 2021 yılında da devam edeceği kesin gibi görünen pandemi nedeniyle önümüzdeki yıl emisyonlarının ne ölçüde değişiklik göstereceği konusu ise henüz bir muamma. Burada yine en büyük etken, ülkelerin ekonomi pedalına ne zaman sonuna kadar basacağı hususu.

  Geçici olduğunu unutmamak lazım
  Araştırmayı yürüten ve Exeter Üniversitesi’nde görev yapan ekip lideri Prof Pierre Friedlingstein ortaya çıkan tabloyla ilgili açıklamasında “2020 yılı küresel emisyonları geçtiğimiz yıldaki kadar yüksek olmasa bile bu yıl da atmosfere 39 milyar ton CO2 salındı. Ne yazık ki atmosferdeki CO2 azalmadı. Atmosferik CO2 seviyesiyle doğru orantılı dünya iklimi söz konusu değerler sıfıra yaklaştığında stabil hale gelecek. Dolayısıyla hiçbir şey geçmiş değil.” ifadelerini kullandı.

  Araştırmacılar, rakamlarda geçici bir azalışı beraberinde getiren Kovid pandemisinin bizleri hedeflerimizden saptırmaması gerektiğini hatırlatılıyor. Yeşil enerji politikalarındaki kararlılık ve bu kapsamda atılacak adımlar ancak kalıcı bir çözüm getirebilecek.
  https://www.donanimhaber.com/2020-yili-emisyonlarinin-azaldigini-gosteren-bir-cevre-raporu-daha-yayinlandi–127801

  Cevapla
 14. Yusufhava Yenimahalle/ANK, 877m/ Pendik/ İST, 8m

  Selamlar, Ural bölgesindeki yüksek basınç ya da kısaca ural engellemesine sebep olan pasifik çukuru 20 aralıktan sonra etkisini kaybetmesiyle birlikte döngü değişebilir. Pasifik çukur kuzey pasifik okyanusuna yerleşen alçak basınçlarla ifade edilir. Jet akımlarını kontrol ettiği için bunun bize dolaylı etkisi vardır. Bu mekanizmanın en azından 20 aralık sonrası ortadan kalkmasıyla birlikte bizim dinamik tipli yüksek basıncı etkisinden kurtulmamız, sıcaklıklar ve yağışlarda en azından ortalamaya dönmemiz kuvvetle ihtimal. Kıcası; aralık ayının son haftasında sibirya dinamik yüksek basıncın etkisini genişletme ihtimali yüksek, yani 20 aralıktan yılbaşına kadar sibirya dinamik yüksek basınç etkili olabilir. Takipteyiz.

  Cevapla
 15. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Godzilla’ya varamadım,
  Kar kokusu alamadım,
  Ben kara doyamadım,
  Yaralıyım, yaralıyım.

  İstanbul’un örtüsü kara,
  Açtı yüreğime yara,
  Bulunmaz derdime çare,
  Yaralıyım, yaralıyım.

  Rabbim nasip eyle, ne var ?
  Hasreti kalbimi dağlar,
  İki gözüm durmaz ağlar,
  Yaralıyım, yaralıyım.

  Godzilla’yı görebilseydim,
  Derdimi söyleseydim,
  Gam çekmezdim ölseydim,
  Yaralıyım, yaralıyım.

  Rabbim nasip etse görsem,
  Godzilla’yı tavaf etsem,
  Kardan adamı öpsem,
  Yaralıyım, yaralıyım.

  Godzilla’nın o beyaz örtüsü,
  Akıttım gözümden yaşı,
  Bulunmaz godzilla’nın eşi,
  Yaralıyım, yaralıyım.

  Her an godzilla’yı özlerim,
  Bu yüzden gülmez gözlerim,
  Açık gider şu gözlerim,
  Yaralıyım, yaralıyım.

  Cevapla
 16. archibil (Amasya,400m)

  Uzun bir aradan sonra dün nihayet günlük 4kg bir yağışla yağmura kavuştuk.Yaklaşık 6 aydır damla düşmedi desek yeri var..İnşallah kurak günlerin sonu olur..Kar bekler gibi sokak lambasında yağmur damlalarını beklemek de varmış.. 🙂

  Cevapla
 17. GodzillaGelArtık(BATMAN-Beldemah,560 m)

  Valla o eski kalabalık günleri özledim. Artık kimse yorum yazmıyor. Tabi bu yılın sıkıntılarına ek olarak modellerde böyle olunca çok normal böyle olması. Keşke modellerde biraz hareketlenme olsa da şu lanet yıl biraz da olsa güzelleşse . İnşallah ayın 20 leri gibi gelir beklediğimiz günler. Bu konuda nedendir bilmem içimde bir his ayın 22 si diyor. Tabi bunun hiçbir bilimsel açıklaması yok ama genellikle içimdeki his doğru çıkar. Herkese hayırlı bir kış olsun.

  Cevapla
 18. Huseyin Yilmaz

  Küresel ısınma gerçek mi yoksa uydurma mı ?

  Küresel ısınma acaba sadece Avrupa ve Batı Asya’da, başka bir deyilşe sadece Avrasya’nın batısında mı oluyor ?

  Küresel değil de yerel ısınma falan mı yaşıyoruz ?

  Böyle düşünmemin sebebi Amerika kıtası doğusundan batısına en kuzeyinden en güneyine, neredeyse Meksika sınırına kar gördü hemde 2 aydır bu şekilde devam ediyor, Asya’nın doğusun’da da kış kıyamet yağış devam ediyor.

  Benim yıllardır gördüğüm kadarıyla (tabi ki verilere bakmadan söylüyorum, belki cahilce konuşuyorum ama) Bizim coğrafyamız dışında her şey yolunda gibi görünüyor.

  Çok garip gerçekten, mesela Asya’nın doğusunda yada Kuzey Amerika’da Antalya kadar güney enlemlere bile kış çoktan geldi, bizim coğrafada İsveç, Norveç gibi kuzey ülkeleri bile neredeyse anca sonbaharı tadabildi. Ve yıllardır böyle bu durum, sadece bu sene değil.

  Komplo teorilerine inanan biri olsaydım kesin Abd Avrupa ülkelerini ve Rusya’yı tarım ve su konusunda kendisine muhtaç bırakmak için iklimle oynuyor ve şu an ki teknoloji ile sadece batı Avrasya üzerind etkili olabiliyor diye düşünürdüm çünkü küresel ısınma denen şeyin kuraklık etkisi haberlerden gördüğüm kadarıyla sadece bizim coğrafyada var, geri kalan her yer kış kıyamet.

  Bizim coğrafya neden bu kadar etkilendi size bu işten ? Diğer bölgelerin küresel ısınmaya karşı koruma kalkanı mı var yoksa küresl ısınma tamamen palavra mı ?

  Cevapla
  1. çihiro - Bedeni(Merkez/KIRIKKALE, 740 m), Ruhu(Merkez/KONYA, 1016 m)

   Küresel ısınma inansak da inanmasak da vardır, kaçamayacağımız bir gerçektir. Her coğrafyada aynı etkiyi göstermiyor evet ama bizim dışımızdaki coğrafyalarda işlerin tıkırında olduğunu düşünmek çok yanlış. Özellikle kutuplarda ve oralara yakın bölgelerde. Aşağıdaki resimlerde 1993-2016 yılları arasında yer sıcaklıklarının ne tarafa, ne kadar eğilim gösterdiği yer alıyor. Farklı çalışmalarda ufak tefek farklılıklar olsa da özellikle Kuzey Kutbunda 3-4 derecelik artış eğilimi endişe verici. Buzullar eridikçe bu artış daha da yükselecek. Yükseldikçe erime daha da hızlanacak. Geri dönüşü olmayan bir yola girildi buzullar için. Bir kaç yıl içinde tamamen erirlerse hiç şaşırmam. Ben artık pek iyimser bakamıyorum 🙂


   Biraz daha aşağı enlemlere inildiğinde Kazakistan-Moğolistan hattında negatif eğilim olduğu görülüyor ancak bu her çalışmada desteklenmiyor. Ya da çok zayıf bulunuyor. Özet olarak kutuplar daha hızlı ısınıyor. Her coğrafya farklı tepki veriyor. Amerika’nın küresel ısınmadan etkilenmediğini söylemek abes olur. Ki şu sıralar Kanada’da bile bahar havası var:

   Cevapla
  2. ilikcireyiz (Ann Arbor, MI/265 m)

   2019-2020 yaz sezonunda Avustralya tarihin en buyuk yanginini yasadi, en son toplamda 190 bin kilometrekare alan yandi, Turkiye’nin yuzolcumunun dortte biri neredeyse. Evleri saran yanginlari, komure donmus koalalari, sehirlerde pustan gunduz vakti kararmis gokyuzunu filan hatirliyorsunuzdur haberlerden, mesela: https://www.bbc.com/news/world-australia-50951043 https://time.com/5753584/bushfires-australia-catastrophic-fire-alert/

   ABD’nin batisi da ayni sekilde, her sene oncekinden daha beter kuraklikla ve yanginlarla ugrasiyorlar neredeyse, ki en son California yanginlarini da haberlerden hatirlamaniz lazim. HAARP tutukluk yapmis galiba. Su an da durum soyle mesela, kuraklik Guney Kaliforniya’da hafiflemis ama anakara ABD’nin asagi yukari goz karari dortte birinde “asiri”, “ekstrem” veya “siradisi” kuraklik var hala: https://droughtmonitor.unl.edu/

   Afrika’da Sahra colunun genisledigi de sagir sultanin malumu, 1920’den beri yuzolcumu %10 buyumus: https://phys.org/news/2018-03-sahara-expandingworld-largest-grew-percent.html

   Bir taraftan zamaninda Akdeniz’in tahil deposu olan Magrip’te (ozellikle Libya civarinda), obur taraftan boydan boya Sahel kusaginda tarim yapilabilecek alanlar daraliyor. Bir kismi insan kaynakli olsa da (Aral Golu’nun kurumasi) ayni sey Orta Asya icin de gecerli, ki Orta Asya’da da collesme sadece Aral Golu/Ozbekistan-Kazakistan civariyla sinirli degil.

   Yani gozunuzu seveyim elinizin altinda Google var, o yoksa arada bir haberlere baksaniz yine goreceginiz seyler, lutfen yapmayin, gayet gozonu seyler bunlar.

   Cevapla
 19. Nostaljik.D.Ataşehir

  Böyle giderse bu kış için de umut yok, yb ısrarının yer değiştirmesi gerekiyor.

  Cevapla
  1. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

   Bu İtalya’da nasıl bir çekim gücü var anlamıyorum. Bir ayda ortalama 3 sistem gelse, 2’si İtalya’da oluyor. Özellikle kuzeyi hemen hemen her sistemde kar görüyor. Dünya dönüyor, İtalya sabitmiş gibi her sistemi üzerine çekiyor 😂, kar ikonlarını özledik, seneler 1985-1990 arasında TRT 1 ve 2 hava durumu programlarında ,o meşhur kar ikonlarına hasret kaldık ☃️ ⛄❄️🌨️, sulu kar bile bizim için lüks oldu. Bakıyorsunuz bizim ülkemizde yok küresel iklim değişti, yok barajlarda su kalmadı, ama İtalya’da herşeyin normal gitmesi, 4 mevsimi layıkıyla yaşaması enteresan gerçekten. Yaz’ı yaz gibi, kış’ı kış gibi yaşıyorlar. Bir bizdemi oluyor küresel iklim değişikliği 😤

   Cevapla
  1. the honorius

   Tam tahmin ettiğim gibi bu sezon 2015-2016 sezonu gibi olacak demiştim. Aralık sonunda yılbaşı gibi anca adam gibi sistem gelir..

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s