“NEREDE O ESKİ KIŞLAR?” DİYENLER İÇİN GELİYOR…


HAYLAYTS: (ayrıntılar yorum kısmında güncellenecektir)

 • 2017 kışından beri görülmeyen kuvvette ve uzunlukta bir soğuk hava dalgası kapıda… Zayıflamaz ve süresi uzarsa çok daha sıradışı bir hal alması da mümkün.
 • Zaten karla kaplı olan bölgelerde önümüzdeki 1 haftada yine yoğun kar yağışları görülecek. Ankara gibi şimdiye kadar az kar almış yerlere de bu sefer hatırı sayılır kar yağacak.
 • Başta Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Akdeniz’in biraz yüksekleri ve İç Anadolu’nun güneyi olmak üzere, Anadolu’nun birçok yerinde kar kalınlığı rekorları kırılabilir. Doğu ve Güneydoğu’da ağır kış koşulları devam edecek!
 • İzmir’e, Aydın’a, hatta Antalya ve Mersin’e bile kar yağma ihtimali var. İnanması güç de olsa bu ihtimalin en yüksek olduğu şehirler ise şimdilik Antalya ve Mersin gibi görünüyor.
 • İstanbul ile Marmara’nın doğusu ve güneyinde, Cumartesi gününden itibaren en erken Salı akşamı bitmek üzere aralıklı ama etkili kar yağışları var!
 • Zeminin karla kaplanması özellikle iç ve doğu bölgelerde ısrarlı ve dondurucu soğuklara (-20 derece ve altı) yol açacak.

Ocak ayının ilk haftası başlayan soğuk ve yağışlı periyot Güneydoğu Anadolu ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde rekor veya rekora yakın düzeyde kar yağışlarına sebep oldu. Bu sistemde soğukları ülkemiz enlemlerine getiren Azor Yüksek Basıncı ve İzlanda Alçak Basıncı işbirliği tekrar devreye girerek ikinci bir soğuk dönemi başlatıyor. Ancak bu sefer Orta Asya’ya yerleşecek yüksek basınç alanı, soğuğun hızla doğuya kaçmasını engelleyerek onu en az 5-6 günlüğüne ülkemize hapsediyor.

GFS 20 Ocak 18Z – Istanbul 850 hPa Sıcaklık Diyagramı – Kar soğukları en az 4-5 gün Marmara’da

Bu soğuğa tepki olarak Ege Denizi’nde oluşacak alçak basınç alanının oluşturduğu cephe hattı, Cuma sabah saatlerinde önce Ege kıyıları ve Trakya’dan başlayarak doğuya doğru ilerleyecek ve kuvvetli yağışlara sebep olacak. Cuma günü boyunca görülecek yağışlar Ege ve Akdeniz kıyılarında yağmur, iç bölgelerde kar şeklinde olacak. Marmara genelinde ise yağmur şeklinde başlayacak yağışlar, cuma akşam saatlerinden sonra soğuğun yağışa yetişebildiği yerlerde (Edirne hariç Marmara’nın tamamı) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

Cumartesi günü soğuk havanın iyice sokulmasıyla, ilk önce İç Batı Anadolu ve Batı Karadeniz’de, ilerleyen saatlerde ise İç Anadolu’da yoğun kar şeklinde olacak. Orta Karadeniz sahillerinde ise Cumartesi günü sıcaklık ancak karla karışık yağmur seviyelerine inebilecek, ancak biraz yükseklerde (350 metre ve üzeri) yoğun kar var. Kayseri-Maraş çevrelerinde de hafif kar yağışları görülecektir.

Pazar günü yağışlar Marmara ve Batı Karadeniz’de deniz etkili kar olarak devam edecek. Alçak basınç merkezinin oluşturduğu yağış hattı ise doğuya ilerleyerek İç Anadolu’nun doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile kuzeyi ve Doğu Anadolu genelinde yer yer yoğun kar bırakacak. 


Hafta sonu boyunca devam edecek yağışlar, bir önceki sistemde çok ciddi kar kalınlığı değerlerine ulaşan Bolu-Karabük civarları ve Gaziantep-Kahramanmaraş-Adıyaman çevrelerinde yine KUVVETLİ olacak. Bu bölgelerde mevcut kar örtüsünün üzerine 15 ila 40 cm, hatta yerel olarak bu aralığın da üzerinde yeni kar birikimi bekleyebiliriz. Bazı şehirlerimizde kar kalınlığı rekorlarının tazelenmesi gayet mümkündür.

Pazartesi günü Doğu Karadeniz’de ve yerel olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yağışlar devam edecek. Bu bölgelerdeki yağışlar iç ve yüksek kesimlerde kar, Doğu Karadeniz kıyılarında ise genellikle karla karışık yağmur şeklinde olacak.

Yine bu esnada (Pazartesi) Ege Denizi üzerinde oluşacak ikincil bir alçak basınç merkezi, Marmara’da -henüz belirsiz olan bir yerlere- sistemin en güçlü kar yağışlarını bırakırken, güneydoğuya doğru kıvrılarak Ege ve Akdeniz kıyı şeridi boyunca da karla karışık yağmur ve kar yağışları oluşturabilecek!

Yanlış okumadınız: Pazartesi günü İzmir’e, Aydın’a hatta Antalya ve Mersin’e bile kar yağma ihtimali var. İnanması güç de olsa bu ihtimalin en yüksek olduğu şehirler ise Antalya ve Mersin gibi görünüyor. Ancak; siklonun rotasındaki ufak değişiklikler ve/veya soğuğun  gücünü biraz yitirmesi bu ihtimali tamamen ortadan kaldırabilir. Şimdilik takipteyiz.İstanbul, 2017 Godzilla’sından sonraki en güçlü sistemle karşı karşıya. En erken Salı akşamı sona ermek üzere aralıklarla etkili olacak kar yağışları; güney sahillerde 5-15 cm, E5 hattının üzerinde ise, DEK bantlarının rotası ve yükseltiye bağlı olarak 10-40 cm arasında örtü bırakacaktır. Aralıkları geniş tutmamızın sebebi, DEK sistemlerinin rüzgar yönleri ve sinoptik şartlardaki ufak değişikliklere oldukça hassas oluşu ve kar kalınlıklarının buna bağlı olarak yerel farklılıklar göstermesi… Gündüz saatlerinde yağış ara verdiğinde özellikle alçak semtlerde erime olacak olsa da, il sınırları içerisinde yaşayan herkes kartopu oynayabilecek.

1.PERDE

Cuma günü öğle saatlerinde başlayacak şiddetli yağmur, ikindi dolaylarında karla karışık yağmura çevirecek. Normal şartlarda atmosferin orta ve üst katmanlarındaki soğuma kar için elverişli değil. Ancak; kuvvetli yağışa bağlı oluşan düşey hareket ile yukarı katmanlardaki soğuk, yer seviyesine inerek yağışları cuma ikindi vaktinde karla karışık yağmur ve kar şekline çevirecek. İkindi-akşam arasında şehrin yükseklerinde (150 metre ve üzeri) ıslak bir kar örtüsü oluşabilir. Alçak semtlerde tutma olmasa da kısa süreli lapa lapa kar gözlemlenebilir.

İl genelinde sıcaklığın saf kar yağacak düzeye inmesi Cuma akşam saatlerini bulacak, ancak bunun öncesinde yağışın önemli bir miktarı yağmur ve karla karışık yağmur olarak heba oluyor.

Siklonun oluşturduğu ikincil bir yağış hattı Cumartesi sabah ila öğle saatlerine kadar şehri etkilese de pek kuvvetli olmasını beklemiyoruz.

Cumartesi öğlene kadar olan ilk perdede rakıma bağlı olarak Avrupa Yakası’nda 0-4 cm, Anadolu Yakası’nda ise 0-8 cm arası kar birikimi oluşabilecek. Şehrin güney sahillerinde bu periyotta sözünü etmeye değecek bir kar birikimi beklenmemeli (bu yüzden alt sınırlar sıfır).

2.PERDE 

Cumartesi öğle saatlerinde il genelinde yağış kesiliyor. Gün içinde sıcaklık +1/+3 °C aralığına çıkacağından kar örtüsü olan yerlerde erime olacaktır. Akşam saatlerinde sıcaklık il genelinde sıfırın altına inerek gece saatlerinde görülecek DEK’ler için adeta zemin hazırlıyor. Cumartesi akşam saatlerinde buzlanmaya dikkat!

Balkanlar üzerindeki üst seviye soğuğu, Cumartesi”yi Pazar’a bağlayan gece yarısına doğru İstanbul’un Karadeniz açıklarına taşarak konvektif aktiviteyi oldukça arttıracak. Geniş bir hatta oluşan Kuzey ve Kuzeybatı yönlü ilk DEK sağanakları, bu saatlerde şehri vurmaya başlayacak. Pazar ilk saatlerden öğlene kadar olan periyotta kar sağanakları il genelinde ARALIKLI AMA YOĞUN olacak.

DEK şartları bu periyotta oldukça iyi. Nemlilik 550 hPa seviyesine kadar gayet yeterli. Rüzgar yönleri de yer seviyesinden 500 hPa seviyesine kadar uyumlu görünüyor. Kütleler ısrarlı oldukları yerde hızlı birikim yapacaktır.


Cumartesi gece – Pazar öğlen arası, DEK’lere bağlı olarak; E5 çevreleri ve güneyinde 3-8 cm, TEM kuzeyinde ise 7-15 cm yeni kar örtüsü oluşması beklenebilir.

3.PERDE

Pazar öğleden sonrasındaki periyot hakkındaki ayrıntılar netleşmedi. Pazartesi günü sistemin Marmara bölgesi için olan 3. ve en güçlü kar dalgası gelecek ve bir yerlerde saatte 5 ila 10 cm arasında birikim yapabilecek kuvvette kar sağanaklarına yol açacak.

Bu yağışlara, Karadeniz üzerinde oluşacak bir tepki alçak basıncı sebep olacak. Bu alçak İstanbul Boğazı ile Düzce sahilleri arasında bir yerlerde oluşacak gibi görünüyor. Vade uzun olduğu için konumunu kestirmek mümkün olmasa da, oluşacağı yerin hemen 50 ila 100 kilometre batısını adeta kar’a gömeceğini söylemek mümkün.
Ayrıntıları sistem sırasındaki şimdigörülerle tekrar değerlendireceğiz.

“NEREDE O ESKİ KIŞLAR?” DİYENLER İÇİN GELİYOR…” üzerine 262 düşünce

 1. muhtemel (Ankara, 870-1040 mt.)

  Bu sistemden özür dilemek istiyorum, geç geldi ama iyi geldi, özlediğimiz kar en sonunda Ankara’da! Devamının soğuk olması da ayrıca güzel, en az 1 hafta gözümüz şenlenir artık.

  Cevapla
   1. muhtemel (Ankara, 870-1040 mt.)

    Hocam o yolun sonu çok b*ktan bir yere çıkmıştı, şimdi biz de yetmez ama evet diyerek kış gününde sıcak havalara maruz kalmayalım 🙂

    Cevapla
  1. Sappokinowa (Kadıköy / Yeldeğirmeni 23 m.)

   Kadıköy kısmı ve diğer kıyılar 10 – 20 aralığın da olsaydı şaşardım zaten :)).
   Elinize sağlık, lakin bu kadar soğuk havayı kendi bölgemdeki 3-5 santim için çekmek pek bir keyifsiz.
   Hele ki şu hayat pahalılığın da, ben de nerede o eski siklonlar diyorum 🙂

   Cevapla
 2. çihiro - Merkez/KONYA, 1036 m

  Sabahtan bu yana 3 derece sıcaklıkta karla karışık yağmur olarak etkili olan yağış an itibariyle sıcaklığın 1 dereceye kadar inmesiyle lapa lapa kara döndü. Gfs, Ukmo bol bol yağış veriyor. Sabah uyandığımızda 20 cm kar göreceğimizi düşünüyorum. Mükemmel ya. Ne diyebilirim. Kelimeler kifayetsiz!

  Cevapla
 3. Fok Balığı(Çankaya-1157 m ,ODTÜ-913 m/Ankara)

  Ankara’da öğlen sıcaklıklar bayağı yükseldi, konumumda dahil saat 13-14 civarında bir süreliğine karla karışık yağmur ve yağmur yağdı ancak 14 civarında yağış çeşidi tekrar hafif kara döndü.

  Şu saatlerde de (17.30) soğuk cephenin sonunda şehre girmesiyle kent genelinde eksili sıcaklıklarda yoğun kar yağışı başladı 🙂 Hepimize hayırlı olsun.

  Cevapla
 4. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Gfs öğle çıktısı ve Gem istanbul için daha iyi çıkmış. Umutlarım tekrar yeşerdi ama 5-10cm kar yağacaksa tatmin olmam çünkü bu sistemin potansiyeli daha yüksekti. Umarım en kötü 20cm kar olur sahillerde. 2017’den beri düzgün sistem göremiyoruz.

  Cevapla
 5. aaksoyy (sarıyer-istanbul, 32m.)

  Sarıyer – Sahilden 100 mt. içeride (pek de yüksek değil yani) inceden kar yağıyor… yollar/yer değil ancak ağaçlar biraz kar tutmuş durumda..

  Fotoğraf nasıl eklediğimizi bir türlü hatırlayamadım..Böyle miydi acaba :
  Büyükdere Sarıyer

  Cevapla
 6. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

  Söylemek istediklerimi buraya dökemiyorum. Ankaralılar anlar. Senin şehir gibi, iklim gibi…
  Sağım solum önum arkam kar kuru soğuğunu ben çekeceğim öyle mi?!
  Saat 9.13’teki durum.

  En az 20 cm kar istiyorum konumumda. Bu sistem de boş geçilemez. Yeter da!

  Cevapla
 7. Havadelisi (Sandsli / Norveç, 50m)

  Bir şeylere gözlerimizi kapamanın anlamı yok. Kar yağacak yağmayacak değil, ama MGM’nin bahsettiği “aşırı soğuk” dalga kıyılar için yerini “normal soğuk” dalgaya bıraktı… Sonuç olarak DEK ve sahil ilçelerinde / semtlerinde birikim potansiyeli düştü. Umarım tekrar değişir, DEK sürprizleri sever.

  Cevapla
    1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

     3cm olduğunu bilsem harika demezdim. 😀 Fatih bölgesinde oturuyorum burada binalardan uzak yer cidden neresi var diye düşünüyorum ama bulamıyorum. Aklıma ilk gelen yer Topkapı surları oldu. Eğer örtü olursa Topkapı surlarına yürürüm. Oralar nispeten daha açıklık.

     Şehrin içinde park yok ki her yere bina yapmışlar. Yanlış anlamasın bazı arkadaşlar ama new york’ta bile şehrin içinde bir sürü park var. Central park’tan bahsetmiyorum o ayrı bir dünya zaten.

     Cevapla
 8. Fok Balığı(Çankaya-1157 m ,ODTÜ-913 m/Ankara)

  Ankara’da rakım farkı cidden çok uç görüntülere yol açtı. 900 metrenin altındaki yerlerde gün boyu yağmur yağarken konumumda (1157 m.) gece 4’ten beri hiç yağmura hatta karla karışık yağmura dönmedi, yağış türü hep kar olarak kaldı. Sonuç ise bugün saat 11’de evimin ön bahçesinde çektiğim fotoğrafta gözüküyor: https://fokbaligi.files.wordpress.com/2022/01/20220122-105952.jpg

  Cevapla
  1. Havadelisi (Sandsli / Norveç, 50m)

   Harika, hayırlı olsun. Ankara’da merkezin 300 metre yukarısında bile oturma şansı var, bu iyi.

   Hangi bölgede, hangi ülkede yaşıyor olursanız olun… Eğer imkanınız varsa, mutlaka yüksek ve/veya bina yoğunluğunun az olduğu bir yere taşının. 50 metre fark / biraz dış mahalle bile bazen ÇOK şey fark ettiriyor. Dünyaya bir kere geliyoruz ve karın yağıp birlktiğini görmek bizim için doğrudan ihtiyaç. Benim İstanbul Moda’da 4 kışım heba oldu… 50 rakımlı Acıbadem bile bariz biçimde daha iyiydi.

   Cevapla
   1. muhtemel (Ankara, 870-1040 mt.)

    Ozan hocam, bu psikolojiyi çok iyi anlıyorum ama biz ne çeşit bir psikopatız acaba 🙂 bu yorumları iyi ki biri alıp Onedio’da falan paylaşmıyor, “normal” insanlara çok acayip geliyor kar takip etmek bile.
    Zaman zaman çocukluğumdan beri bu kadar kar delisi olmamın nedeni üzerine düşünüyorum ama kayda değer hiçbir fikrim yok. Bir tür fetişizm galiba ya da arkasında bir neden yoktur, öyle sadece seviyoruzdur 🙂

    Cevapla
    1. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 130m.)

     Gerçekten öyle yaa deli derler bize paylaşsalar ki gerçekten deliyiz. Şu yaşıma geldim (46) hala aynıyım. Ozan hocaya da katılıyorum burda da dramatik farklar oluyor rakım farkında 50m bile çok şey, özellikle her geçen yıl daha önemli hale geliyor. Misal konumumda kar topu oynayacak kar varken E-5 hattında hiçbir şey yok sahili geçtim. Biz de böyle bir deliyiz işte. Günlerdir bu anı bekleyen oğlum da yolumda ilerliyor sanırım 😎

     Cevapla
    2. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

     Ozan hocam biliyor. Defalarca bırakmaya uğraştım. İnstagram’dan adamcağızı ileti yağmuruna tuta tuta bunalttım hatta. Birakılmıyor ya hu. Spora verdim kendimi. Sigarayı bile günde 3-4 adete indirdim 2 paketten. Ama hala, malzeme üzerine yüksek lisans yapıyorum, ona eğildiğim kadar bu tuhaf hobiye de eğiliyorum. Tabi Ankara beni çileden çıkarıyor orası ayrı. 🤷‍♂️🤦‍♂️

     Cevapla
 9. muhtemel (Ankara, 870-1040 mt.)

  Yine rezalet bir Ankara sabahından günaydın… Yağışın bu ana kadarki kısmı yağmur olarak düştü ve harcandı. Kim bilir ne zaman kara dönecek? Kara döndükten bir müddet sonra kesilmezse de gel yanıma.

  Ben buradaki çoğu yorumcunun aksine bu işleri hiç anlamam, öğrendiğim şeyleri de bu sitede öğrendim. Gördüğüm şey şu ki MGM de yanıldı. Bundan sonra detaylı takibi bırakıyorum, açıcam telefonun stock hava durumu uygulamasını (the weather.com) ve işime gücüme bakacağım. Çok kızgınım.

  Cevapla
 10. Spencer (Dikmen, 1100 m)

  Ankara’nın sıcaklık sorunu öyle bir sorun ki yıllardır bunu öngören bir tane model çıkmadı maalesef.

  Yıllar evvel bir gece Ankara’da herkes kar yağışı bekliyordu, WhiteFox dedi ki, kar yağmaz, yağmur yağar. O sıralarda MGM’de çalışan biri daha yazıyordu burada, kar yağacak iddiasına var mısın dedi. Whitefox’la iddiaya girdiler. Tabii ki WhiteFox kazandı.
  Şimdi WhiteFox Ankara tahminleri yapmıyor, yapsaydı bu geceki yağmuru öngöreceğine eminim.

  Cevapla
  1. Cumulonimbus (ÇANKAYA/ANK, 960m)

   Öngördük aslında zaten, 2 gün önce Atış Serbest’te yazdığım “3-5 cm’le kapatırız” konusunda ciddiydim hala da arkasındayım bu tatsız tahminin. ECMWF bir hafta önceden sınır sistem olacağını öngördü, sıcaklık sorunu olacağı belliydi. Gerçekler tatsız tabii kimse duymak görmek istemiyor 🙂 Bakalım akşam ne kopartırsak kardır diye bakacağız 🙂

   Cevapla
 11. Fok Balığı(Çankaya-1157 m ,ODTÜ-913 m/Ankara)

  Ankara Yıldız’dan (1157 m.) hepinize selamlar, sistem Ankara’nın yüksek semtlerinde kuvvetli bir başlangıç yaptı. Dün açıkçası yüksek semtlerde dahil sıcaklığın yüksek kalacağı ve karın tutmayacağı konusunda endişelerim vardı ancak sabaha karşı 4’te başlayan kuvvetli kar yağışı ıslak zeminleri bile beyazlattı. Sabah 8 itibariyle de durum böyle, en az 5 santimetre kar var (daha fazla da olabilir, göz kararı kar ölçme konusunda kötüyümdür). https://fokbaligi.files.wordpress.com/2022/01/20220122-081646.jpg

  Cevapla
 12. çihiro - Merkez/KONYA, 1036 m

  Sistemin Anadolu’da coşacağı Pazar gecesinin cephe görüntüsü muhteşem. Sıcak cephe her yeri beyaza boyayacak. Bu görüntü Konya’da şimşek yapabilir. Pazar sabahı yerde 15-25 cm aralığında bir örtü neredeyse kesinleşti. Önceki 20 cm’in üzerinden bir ay geçtikten sonra yeniden böyle bir sistem alıyoruz ve üstelik haftaya Salı-Çarşamba bir sistem ihtimali de var. Çıldıracağım 😀 İçim kıpır kıpır 😀

  Cevapla
 13. Semih(Levent/İstanbul, 150 m.) - (Tuzla/İstanbul, 15 m.)

  Öncelikle kestane balının diyarı Tuzla’dan herkese selamlar 🙂 Bugünkü siklondan sahil adına hiçbir beklentim yoktu, en fazla çekilirken seyirlik kar olur diyordum. Akşama doğru örtü oluşmaya başlayınca sürpriz oldu, güzel bir açılış yapmış olduk. Aynı performansı DEK’lerde de bekliyoruz.
  Saat 22.00 civarları Tuzla merkez (rakım 10-15):
  Cevapla
 14. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 130m.)

  Merhabalar..İsşten geldiğimde 18.30 sularıydı kar başlamıştı. Akşam 19.30 sularindan konumumdan bir foto. Beklentimin üstünde erken kara dönüştü yağış kısa sürede bu hale geldi. Sonradan yağış kesti üstüne pek bir ekleme olmadı ama yağış tekrar başladı 23.30 itibariyle.

  Cevapla
 15. muhtemel (Ankara, 870-1040 mt.)

  Ankara’nın alçak semtlerinde sıcaklık 3 derecelere dayandı. Yarım saat içinde yağış başlayacak, şahane bir başlangıç oluyor.

  Cevapla
   1. umutkaynar1 Muş/ Bulanık 1547m

    Ozan abim, yarın Muş’tan Ankara’ ya uçağım var.Ucak 19. 35 gibi Ankara’ya varacak. Muş ‘ta yağış yok ama Ankara’ya yağışı baya baya veriyor. Daha önce başına geldi mi bilmiyorum ama seferin iptal olma durumu olabilir mi?

    Cevapla
    1. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

     Esenboğa tarafı riskli hocam. Orada şimdiden 10 cm kar tutmuş gelen fotoğraflara göre. Belki tedbirler alınip uçuşlar devam ettirilebilir diye umuyorum ancak yağışın da en yoğun beklendiği saatler. Belki 1-2 saat rötar yapabilir. Hazır olun derim. Ozan hocam aydınlatacaktır diye umuyorum. Hayırlı yolculuklar.

     Cevapla
  1. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

   Arkadaş, Bünyamin Sürmeliyi dinledim. Sanırsın normal hava durumu gibi anlatmış, İstanbul Avrupa da hiçbirşey yapmayacak gibi bodoslama anlattı. Ankarayı kara gömdü C.tesi için, İstanbul Anadolu da 10 ila 15 cm dedi sahiller belki 4 dedi, 5 olursa çok olur dedi. Hayattan soğuttu beni 🤬 nerden izledim pencereden bakasım gelmiyor. Yarın gün boyu kesilecek dedi , akşam saatlerinde biraz yağar, Pazar günü biraz yağar, asıl Pazartesi dedi onda da Avrupa yı Es geçti. Benim için artık Bünyamin Sürmeli bitmiştir.

   Cevapla
   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    Aynı durumdayız. 😀 İşten çıkmadan önce evdeki kuzenimi aradım. Camdan bak kar yağıyor mu dedim o da evet deyince heyecanlandım ve şaşırdım. Eve gelince gerçekle yüzleştim, bildiğin yağmur yağıyordu. Kuzenim yağmurla karı ayırt edemiyor. Ona da bir fırça çektim. 😀

    Cevapla
 16. Havadelisi (Sandsli / Norveç, 50m)

  Sistemin soğuğu epey batıladı (ve biraz da kırpıldı), bunun sonucu olarak hem en kuvvetli DEKler hem de siklonlar daha batıda oluşacak. KURU KAR şansı İstanbul ve Güney Marmara’da artar; Doğu Marmara’nın ve Karadeniz’in (özellikle doğusunun) alçak/sahil kesimlerinde azalır.

  GFS 06Z çıktısında da İstanbul’da Pazartesi-Salı yağacak karın ciddi biçimde arttığını görüyoruz. Soğuğun özellikle yer seviyesinde kaliteli olmaması yağışın durduğu zamanlarda (ve gündüz) sahil semtlerinde erimeyi kaçınılmaz kılar, ama yine de şehirde herkes karpotu oynar.

  Cevapla
 17. serkansaglam1789/Kağıthane-Ist.40 mt

  Bence bu sistem 22/23/24/25/26.01.2022 tarihi olarak adını efsaneler diye ismini altın harflerle yazdıracak. Sadece Batı bölgeler hariç cetvellik sistem olacak. Türkiye sistemi olarak, uzun soluklu olarak, metrelik olarak, seyirlik olarak, ara tatil olarak, soğuk olarak adını yazdıracak. Evet bazı illerde az , bazı illerde de ciddi kar birikimi olacak. Rakımın ne denli önemli olduğu bir kez daha kanıtlanacak. G.Doğu Anadolu, Batı Karadeniz, Güney ve Doğu Marmara, Tunceli/ Bitlis arası, Karadeniz yüksekleri ve İstanbul olarak akıllara kazınacak. Kırağı gördüğünüz zaman hemen arkası karlı bir sistemin yaklaştığı bir kez daha kanıtlandı. ( Bahar ayları hariç ) Ankara’lı arkadaşlar sitem etmekte tabi ki haklısınız ,Bolu farklı bir coğrafya DEK de alıyor, Cephe yağışıda alıyor, ama hemen arkasında ki dağlardan dolayı size yağış olarak geri dönüşü fazla olmuyor, ama bu sefer öyle değil, sizlerde güzel kar alacaksınız. İşten izin alıp erken çıktım, trafiğe kalmamak için. Seyir için herşeyim tamam 😊 artık karlı sisteme merhaba demek için saatler var. Bambaşka bir duygu. Biz harbi deliyiz neden böyle bilmiyorum. Doğal Gaz, elektrik kökleyeceğiz. Ama zevk alıyoruz delilik işlemiş. Evim üç cepheye bakıyor . Kuzey, Doğu ve Güney muhtemelen Kuzeye bakan kısımda ortalama 15 dakikada 1, en az 1 dk pencereyi açarak gözlem yaparım artık. Allah herkese Melih Bey’in ( Safaalan ) konumunda ki gibi ev nasip etsin. 🙏 gerek rakım, gerek Kuzey olması, gerek müstakil ve bahçeli olması hayallerimi yaşaması ve en kısa sürede çocuğunun sağlığına kavuşması dileklerimle. Öyle bir atmosferde ve böyle bir ambiansda ( karlı sistem olarak ) 5 günlük en kral tatil köyünden daha çok keyif verir 😊 Herkese bol karlı, sağlıklı, eğlenceli, kazasız belasız bir sistem geçirmeniz dileklerimle 🙏

  Cevapla
  1. Melih Meriç (Teşvikiye 80m // Safaalan-Saray 210m)

   İyi dilekleriniz için teşekkürler… Karı İstanbul’da bekliyoruz. Ufaklığın anjiyosu için geldik. Dolayısıyla bu sefer önümde Teşvikiye termometresi var 🙂

   Safaalan’dan ben de haber bekliyorum 🙂 Görüntü gelirse paylaşırım;)

   Şu an Teşvikiye 5 C
   Bu ara dün 20.00 sularında Lodos 40 km/saat’i aşmış…

   Cevapla
 18. muhtemel (Ankara, 870-1040 mt.)

  Modeller, Ankara’da yağışın önce kar olarak başlayacağını, sonra bir müddet karla karışık yağmur olarak devam edeceğini ve gece yarısından sonra kara döneceğini gösteriyor (hatta yarın yine yağmura döneceğini gösterenler de var) ama MGM böyle bir tahmin yapmamış. Eğer bu sistem yağmurla “sulanırsa” bırakırım sistem takibini falan, işime gücüme bakarım.

  Cevapla
 19. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

  Vay bee. Dibimiz 40 cm’yi zorlarken biz 10 cm ile -15°C ye dayanacağız ki onu da alabilirsek. Bir kez la bir kez şu şehir (konumum) 40 cm’yi geçsin balkonda orangutan gibi çığırırım.
  Bolu tarafına değinmiyorum bile artık 80 cm’yi zorlarlar merkezde. Mansur başkan bile oraya araç yolladı. Koca bir boşluk Ankara’daki. Değsin şu soğuğa, bu karasallığa bu kar az, bu terazi bu sıkleti çekmez oynatacağız diyoruz. Rabbimizden niyaz ediyoruz ama bilmiyorum. Ankara’ya özel yapılan hava tiyatrosunu izliyoruz.
  Hayırlısı hocalarım, büyüklerim, küçüklerim.
  Mart 2011, Mart 2012, Aralık 2018… tarihleri ezberledik artık. Lütfen artık bol kar ver Allah’ım şu şehre. Rekor kıralım. Soğuğu çektik, bulaşığı yıkadık, börekten de yiyebilelim…😔

  Cevapla
  1. carcass (Eskişehir,804m)

   Ankara’nın acısı acımızdır hocam… Seri artıladım ama bir tanesi kabul oldu 🙂
   Şaka bir yana bu sefer Eskişehir’den daha avantajlı duruyor Ankara. En merkezi yerinizde kaldırım üstü min. 20 cm olur inşallah.

   Cevapla
   1. delicetinoldimu - Mamak/Ankara (900 m)

    Eses’e selamlar hocam orası da doysun inşallah. Bu yıl oralar da alamadı bir türlü doğru dürüst kar özellikle alçakları. Hatta her yerde hocam ozellikle karasal her yerde 20, 30 cm’ler havada uçuşsun. Trakya’da da, onca sistemdir boşlukta kalan Ankara’da da. Gönlüm 33’ü 40-45 arasına çıkarabilmesini isterdi ya olmadı. Nörek, nidek?
    Ankara’nın bu sistemde, öncekilerde attığı kazığı çıkarmasını umuyordum mübarek şemsiye gibi açıldı. Konumumda ev tipi termometreyle kaba ölçümde, 10. kat balkonumda 2°C sıcaklıkta sulu sepken yağıyor. Yer soğuk olduğundan düşen tane cıvık bir çamur haline gelmiş yağmurla karışmasına karşın. Bakınca su gibi görünüyor, az önce aşağı indim ve kaldırımda kıçüstü bam seriliverdim. Hala ağrıyor. Çanağı kıracaktım az daha. Senin iklimini seveyim adını koyduğumun Ankarası seni. 🤦‍♂️😡

    Cevapla
 20. Sinan (Bahçelievler 60m/İTÜ Ayazağa 120m)

  21 Ocak 2022 GFS 06Z İstanbul Değerlendirmesi

  GFS cuma gecesi için İstanbul’daki yağışları artırmış. Çok yakışıklı bir cephe geçişi oluyor 🙂 Şimşek aktivitesi de mevcut

  Pazartesi ve salı günü ise dudak uçuklatan bir kar yağışı vermiş 🙂

  Cevapla
 21. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 130m.)

  2017 den beri görmediğimiz çapta heyecan verici bir sistem beklentisine; tam da Havadelisi kalitesine yakışır, aynı zamanda -detayları henüz belli olmasa da- pozitif beklentiler içeren harika bir analiz. Elinize emeğinize sağlık. Umarım herkesin kara doyacağı bir sistem yaşarız 😉

  Cevapla
 22. muhtemel (Ankara, 870-1040 mt.)

  Ankara merkez 20 cm’le mutlu herkes totemi yapmak istiyorum, 20 kişi bu mesajı beğensin lütfen, haydi dayanışmaya 🙂

  Cevapla
  1. patlangic (Berlin/Almanya, 57m)

   Isi gücü biraktim, taa Berlin’lerden Ankara tahminlerini takip ediyorum. 11 sene yasadim Ankara’da; sehrin kar acisindan o makus talihini cok iyi bilirim. Umarim bu sefer seytanin bacagini kirarsiniz, yürekten diliyorum bunu!

   Cevapla
 23. emre34 (Beylikdüzü, İSTANBUL / 185M)

  Elinize, emeğinize sağlık.
  Heyecanla beklediğimiz günlere saatler sonra kavuşuyoruz.
  Sistem heyecanı tüm evi sarmış durumda. Ben buradan, hanım benden, ufaklık her ikimizden bilgi bekliyordu. 🙂
  Sadece sormak istediğim Beylikdüzü olarak kendimizi nerede konumlandıralım.
  Rakım sorunumuz yok ama güney sahil ilçesiyiz. E-5’in altındayız ama TEM’in de yanındayız.
  Umarım herkes dilediği kadar kar görür.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s