“NEREDE O ESKİ KIŞLAR?” DİYENLER İÇİN GELİYOR…


HAYLAYTS: (ayrıntılar yorum kısmında güncellenecektir)

 • 2017 kışından beri görülmeyen kuvvette ve uzunlukta bir soğuk hava dalgası kapıda… Zayıflamaz ve süresi uzarsa çok daha sıradışı bir hal alması da mümkün.
 • Zaten karla kaplı olan bölgelerde önümüzdeki 1 haftada yine yoğun kar yağışları görülecek. Ankara gibi şimdiye kadar az kar almış yerlere de bu sefer hatırı sayılır kar yağacak.
 • Başta Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Akdeniz’in biraz yüksekleri ve İç Anadolu’nun güneyi olmak üzere, Anadolu’nun birçok yerinde kar kalınlığı rekorları kırılabilir. Doğu ve Güneydoğu’da ağır kış koşulları devam edecek!
 • İzmir’e, Aydın’a, hatta Antalya ve Mersin’e bile kar yağma ihtimali var. İnanması güç de olsa bu ihtimalin en yüksek olduğu şehirler ise şimdilik Antalya ve Mersin gibi görünüyor.
 • İstanbul ile Marmara’nın doğusu ve güneyinde, Cumartesi gününden itibaren en erken Salı akşamı bitmek üzere aralıklı ama etkili kar yağışları var!
 • Zeminin karla kaplanması özellikle iç ve doğu bölgelerde ısrarlı ve dondurucu soğuklara (-20 derece ve altı) yol açacak.

Ocak ayının ilk haftası başlayan soğuk ve yağışlı periyot Güneydoğu Anadolu ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde rekor veya rekora yakın düzeyde kar yağışlarına sebep oldu. Bu sistemde soğukları ülkemiz enlemlerine getiren Azor Yüksek Basıncı ve İzlanda Alçak Basıncı işbirliği tekrar devreye girerek ikinci bir soğuk dönemi başlatıyor. Ancak bu sefer Orta Asya’ya yerleşecek yüksek basınç alanı, soğuğun hızla doğuya kaçmasını engelleyerek onu en az 5-6 günlüğüne ülkemize hapsediyor.

GFS 20 Ocak 18Z – Istanbul 850 hPa Sıcaklık Diyagramı – Kar soğukları en az 4-5 gün Marmara’da

Bu soğuğa tepki olarak Ege Denizi’nde oluşacak alçak basınç alanının oluşturduğu cephe hattı, Cuma sabah saatlerinde önce Ege kıyıları ve Trakya’dan başlayarak doğuya doğru ilerleyecek ve kuvvetli yağışlara sebep olacak. Cuma günü boyunca görülecek yağışlar Ege ve Akdeniz kıyılarında yağmur, iç bölgelerde kar şeklinde olacak. Marmara genelinde ise yağmur şeklinde başlayacak yağışlar, cuma akşam saatlerinden sonra soğuğun yağışa yetişebildiği yerlerde (Edirne hariç Marmara’nın tamamı) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

Cumartesi günü soğuk havanın iyice sokulmasıyla, ilk önce İç Batı Anadolu ve Batı Karadeniz’de, ilerleyen saatlerde ise İç Anadolu’da yoğun kar şeklinde olacak. Orta Karadeniz sahillerinde ise Cumartesi günü sıcaklık ancak karla karışık yağmur seviyelerine inebilecek, ancak biraz yükseklerde (350 metre ve üzeri) yoğun kar var. Kayseri-Maraş çevrelerinde de hafif kar yağışları görülecektir.

Pazar günü yağışlar Marmara ve Batı Karadeniz’de deniz etkili kar olarak devam edecek. Alçak basınç merkezinin oluşturduğu yağış hattı ise doğuya ilerleyerek İç Anadolu’nun doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile kuzeyi ve Doğu Anadolu genelinde yer yer yoğun kar bırakacak. 


Hafta sonu boyunca devam edecek yağışlar, bir önceki sistemde çok ciddi kar kalınlığı değerlerine ulaşan Bolu-Karabük civarları ve Gaziantep-Kahramanmaraş-Adıyaman çevrelerinde yine KUVVETLİ olacak. Bu bölgelerde mevcut kar örtüsünün üzerine 15 ila 40 cm, hatta yerel olarak bu aralığın da üzerinde yeni kar birikimi bekleyebiliriz. Bazı şehirlerimizde kar kalınlığı rekorlarının tazelenmesi gayet mümkündür.

Pazartesi günü Doğu Karadeniz’de ve yerel olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yağışlar devam edecek. Bu bölgelerdeki yağışlar iç ve yüksek kesimlerde kar, Doğu Karadeniz kıyılarında ise genellikle karla karışık yağmur şeklinde olacak.

Yine bu esnada (Pazartesi) Ege Denizi üzerinde oluşacak ikincil bir alçak basınç merkezi, Marmara’da -henüz belirsiz olan bir yerlere- sistemin en güçlü kar yağışlarını bırakırken, güneydoğuya doğru kıvrılarak Ege ve Akdeniz kıyı şeridi boyunca da karla karışık yağmur ve kar yağışları oluşturabilecek!

Yanlış okumadınız: Pazartesi günü İzmir’e, Aydın’a hatta Antalya ve Mersin’e bile kar yağma ihtimali var. İnanması güç de olsa bu ihtimalin en yüksek olduğu şehirler ise Antalya ve Mersin gibi görünüyor. Ancak; siklonun rotasındaki ufak değişiklikler ve/veya soğuğun  gücünü biraz yitirmesi bu ihtimali tamamen ortadan kaldırabilir. Şimdilik takipteyiz.İstanbul, 2017 Godzilla’sından sonraki en güçlü sistemle karşı karşıya. En erken Salı akşamı sona ermek üzere aralıklarla etkili olacak kar yağışları; güney sahillerde 5-15 cm, E5 hattının üzerinde ise, DEK bantlarının rotası ve yükseltiye bağlı olarak 10-40 cm arasında örtü bırakacaktır. Aralıkları geniş tutmamızın sebebi, DEK sistemlerinin rüzgar yönleri ve sinoptik şartlardaki ufak değişikliklere oldukça hassas oluşu ve kar kalınlıklarının buna bağlı olarak yerel farklılıklar göstermesi… Gündüz saatlerinde yağış ara verdiğinde özellikle alçak semtlerde erime olacak olsa da, il sınırları içerisinde yaşayan herkes kartopu oynayabilecek.

1.PERDE

Cuma günü öğle saatlerinde başlayacak şiddetli yağmur, ikindi dolaylarında karla karışık yağmura çevirecek. Normal şartlarda atmosferin orta ve üst katmanlarındaki soğuma kar için elverişli değil. Ancak; kuvvetli yağışa bağlı oluşan düşey hareket ile yukarı katmanlardaki soğuk, yer seviyesine inerek yağışları cuma ikindi vaktinde karla karışık yağmur ve kar şekline çevirecek. İkindi-akşam arasında şehrin yükseklerinde (150 metre ve üzeri) ıslak bir kar örtüsü oluşabilir. Alçak semtlerde tutma olmasa da kısa süreli lapa lapa kar gözlemlenebilir.

İl genelinde sıcaklığın saf kar yağacak düzeye inmesi Cuma akşam saatlerini bulacak, ancak bunun öncesinde yağışın önemli bir miktarı yağmur ve karla karışık yağmur olarak heba oluyor.

Siklonun oluşturduğu ikincil bir yağış hattı Cumartesi sabah ila öğle saatlerine kadar şehri etkilese de pek kuvvetli olmasını beklemiyoruz.

Cumartesi öğlene kadar olan ilk perdede rakıma bağlı olarak Avrupa Yakası’nda 0-4 cm, Anadolu Yakası’nda ise 0-8 cm arası kar birikimi oluşabilecek. Şehrin güney sahillerinde bu periyotta sözünü etmeye değecek bir kar birikimi beklenmemeli (bu yüzden alt sınırlar sıfır).

2.PERDE 

Cumartesi öğle saatlerinde il genelinde yağış kesiliyor. Gün içinde sıcaklık +1/+3 °C aralığına çıkacağından kar örtüsü olan yerlerde erime olacaktır. Akşam saatlerinde sıcaklık il genelinde sıfırın altına inerek gece saatlerinde görülecek DEK’ler için adeta zemin hazırlıyor. Cumartesi akşam saatlerinde buzlanmaya dikkat!

Balkanlar üzerindeki üst seviye soğuğu, Cumartesi”yi Pazar’a bağlayan gece yarısına doğru İstanbul’un Karadeniz açıklarına taşarak konvektif aktiviteyi oldukça arttıracak. Geniş bir hatta oluşan Kuzey ve Kuzeybatı yönlü ilk DEK sağanakları, bu saatlerde şehri vurmaya başlayacak. Pazar ilk saatlerden öğlene kadar olan periyotta kar sağanakları il genelinde ARALIKLI AMA YOĞUN olacak.

DEK şartları bu periyotta oldukça iyi. Nemlilik 550 hPa seviyesine kadar gayet yeterli. Rüzgar yönleri de yer seviyesinden 500 hPa seviyesine kadar uyumlu görünüyor. Kütleler ısrarlı oldukları yerde hızlı birikim yapacaktır.


Cumartesi gece – Pazar öğlen arası, DEK’lere bağlı olarak; E5 çevreleri ve güneyinde 3-8 cm, TEM kuzeyinde ise 7-15 cm yeni kar örtüsü oluşması beklenebilir.

3.PERDE

Pazar öğleden sonrasındaki periyot hakkındaki ayrıntılar netleşmedi. Pazartesi günü sistemin Marmara bölgesi için olan 3. ve en güçlü kar dalgası gelecek ve bir yerlerde saatte 5 ila 10 cm arasında birikim yapabilecek kuvvette kar sağanaklarına yol açacak.

Bu yağışlara, Karadeniz üzerinde oluşacak bir tepki alçak basıncı sebep olacak. Bu alçak İstanbul Boğazı ile Düzce sahilleri arasında bir yerlerde oluşacak gibi görünüyor. Vade uzun olduğu için konumunu kestirmek mümkün olmasa da, oluşacağı yerin hemen 50 ila 100 kilometre batısını adeta kar’a gömeceğini söylemek mümkün.
Ayrıntıları sistem sırasındaki şimdigörülerle tekrar değerlendireceğiz.

Reklam

“NEREDE O ESKİ KIŞLAR?” DİYENLER İÇİN GELİYOR…” üzerine 262 düşünce

 1. niasunset

  Merhabalar! Ne diyorsunuz yarinki İstanbul Kar uyarılarına… Hemen buraya gelip check etmek istiyorum, sizlerden ses yok… Sevgiler,

  Cevapla
 2. ILgaz_m (@ilgazmemis)

  Son 7 senede 2 kere -40, 5 6 kere de -38’i gören Çaldıran Bezirhane köyü… Ardahan Göle hariç rakipsiz denirdi… Ama bu sezon Denizlisporlu genç forvet hızlı bir çıkış yaparak ikinciliğe oturdu.
  https://i.imgur.com/Boz2gMh.png
  https://i.imgur.com/LZ3SRIZ.jpg
  https://i.imgur.com/IeoJkZo.jpg
  (bu arada 3 gündür Sarayköy’de bile kar var)
  https://worldview.earthdata.nasa.gov/?v=26.845012908069872,36.48540634045615,30.86820722133847,38.51586222043389&l=Reference_Labels_15m,Reference_Features_15m(hidden),Coastlines_15m,VIIRS_NOAA20_CorrectedReflectance_TrueColor(hidden),VIIRS_SNPP_CorrectedReflectance_TrueColor(hidden),MODIS_Aqua_CorrectedReflectance_TrueColor(hidden),MODIS_Terra_CorrectedReflectance_TrueColor&lg=true&t=2022-01-27-T13%3A04%3A50Z
  Honaz ilçesine bağlı Akbaş köyü 1150 metre irtifada hafif eğimli bir yamaca kurulu. Yakında deniz seviyesinden 850 metre irtifada dar bir vadi var. 7 km sonra Menderes vadisi başlar ve irtifa 450 metreye iner. Bir 35 km daha giderseniz Sarayköy’de 200 metrenin altına inilir. Ancak bu duruma rağmen civardaki havzanın tüm soğuğu bir şekilde toplanıyor. Tarımla uğraşan bu köyde mayısta badem, temmuzda yeşil erik bulurken muşmulalar kasıma kadar toplanmış olur. Yazın bile sobalar kaldırılmaz. Çivril gibi dümdüz ovada, Serinhisar gibi dağ ve ova arasında kalmış çok müsait noktalarda bile bu kadar soğuk görülmüyor.
  Bir diğeri ise Beyağaç. 600 metrede olması ve Akdeniz’e yakınlığı sayesinde yaz-kış gece-gündüz sıcaklık farkı yüksektir. Honaz Akbaş’ın aksine yazın sıcaktır. Kışın çukur etkisiyle -15’i yazın hafif lodosta +43’ü görebildiği gibi Nisanda aynı gün -3 +24, Haziranda +10 +34, Temmuzda +18 +43 derece görülebilir (arşivden bulması uzun sürdüğü için koymadım)

  Cevapla
  1. Sinan (Bahçelievler 60m/İTÜ Ayazağa 120m)

   Görsellerinizi wordpress ortamına yükler misiniz? Bu şekilde belli bir zaman sonra linklerinizin geçerliliği olmuyor.

   Cevapla
 3. Kaangr2 (İzmir, 3m - İstanbul/Çatalca,145m

  KARADENİZ’DEN GELEN CANAVAR
  Herkese merhabalar. Geçtiğimiz günlerdeki kar yağışının olay anında ne kadar büyük bir şey olduğunu fark etmesekte gelecek yıllarda aslında çok büyük bir olay, afet olduğunu hep birlikte hatırlayacağız. O yüzden sizlere, Çatalca / Çakılköy’de 21-24 Ocak günleri arasında yaşadıklarımı aktaracağım.
  İlk önce 21 Ocak tarihine gelelim, her şeyin başına. Tarihler, 21 Ocak Cuma günü. İstanbul için klasik bir kış sistemi, Ege Denizi havzasında oluşan alçak basınç sistemi ve kuzeyden akan soğuklar. Bu sefer, şanslı olan kesim Anadolu yakası. Sistem beklenildiği gibi bir etki bıraktı. Avrupa yakasından çok hızlı bir giriş yapsa da sıcaklık uygunsuzluğu yüzünden hak ettiği örtüyü bulamayarak pası Anadolu yakasına attı. Özellikle sıcaklık ve yağışı güzel çakıştıran Anadolu yakası yükseklerinde 10 cm varan kar kalınlıkları görüldü.
  Sistem Başlangıcı (Çatalca Merkez / Kiptaş Sitesi, rakım: 240 )

  İlerleyen Saatler…

  Yavaş yavaş doğulayan siklon sonrasında, Cumartesi akşam saatlerinden itibaren ( 22.01) iyileşen deniz şartları ile birlikte ilk önce Karayel yönünden ardından Yıldız yönünden sağlam deniz etkisi sağanakları almaya başladık. Çatalca olarak deniz etkisi sağanaklarına iyi başlayamasakta, Pazar sabah 7 sularında etkileyen bir ısrarcı bant sonucu yaklaşık 7 cm civarında bir kar birikimi gerçekleşti.


  Bunlar aslında bir hatırlatma, bir özetti. Gelelim hikayemizin başlığına.
  KARADENİZDEN GELEN CANAVAR
  İstanbul, Pazartesi gününe Karadeniz üzerinden gelen kütleler ile başladı. Birçok yerde güney hakimdi. Herkes olacaklar habersiz, işlerine doğru yola çıkmıştı. Olayın ciddiyetini açıklayacak bir uyarı dahi yoktu. Resmen göz göre gelen bir kar fırtınası afetiydi. Amatör camiada bile, bilgini bilgisizi bu durumun oluşacağını biliyordu.
  Çatalca’da Pazar gecesini deniz etkisi açısından olumsuz geçirdik, rüzgar yönü pek bizden yana değildi. Pazartesi sabah saatlerinde kısa bir deniz etkili kar sağanağı ardından hava tamamen güneş açmıştı. Saat 12 sularında, kuzey cepheden yağış bandı sokulmaya başlamış, yavaş yavaş İstanbul Havalimanından ve Karaburun’dan yoğun kar yağışı haberlerini almaya başlamıştık.
  Güney Çatalca’dan kuzey istikameti:

  İstanbul Havalimanı 12.30 civarı:

  Kar fırtınası o kadar şiddetli geliyordu ki, üzerimizde kütle olmamasına rağmen yağan kar mevcut kar örtüsünün üzerine birikim yapıyordu. Saatler ilerledikçe, yağışın şiddeti artmaya başladı.

  Ardından yavaş yavaş işler karışmaya başladı ve örtü miktarı artarken, yağış miktarı iyice vites arttırmaya başladı.


  Gece 22,00 kadar süren bir kar yağışı oldu. Böyle bir yağış 3-4 saat sürseydi muhtemelen şuan 1 metreye yakın ve gecik kar kalınlıklarını konuşuyor olurduk. Bu nadide sistem için, sizlere bırakacağım anılarım:
  Kıyaslamalı bir fotoğraf:  Salı sabahı saat 09,30’da 3 farklı yerden yaptığım ölçüm sonuçlarında, 50-53-55 cm’lik sonuçlara ulaştım ve rüzgârın neredeyse 70 km saate vardığını düşününce bu değerlere ciddi bir miktarda süpürülme olduğu beklenebilir.

  Değinilmesi gereken bir diğer husussa gerek deniz etkisinde gerek ise mezosiklon yapılı oluşum ile birlikte gerçekleşen ciddi bir şimşek aktivitesi. Birçok yaşlı insanla görüştüğümde hayatlarında ilk kez kar yağışı esnasında yıldırım ve gök gürültüsü gördüklerini söylüyorlar.

  Belki efsane sistemlere kıyasla kar kalınlığı açısından düşük kalmış olabilir ancak batı İstanbul için 6 Ocak’tan sonra en iyi sistemdi.

  Cevapla
 4. SelimSaner (Boğazköy, 35 m)

  Bilmiyorum, başka bahseden oldu mu ama söylemek istediğim gerçek bir rekor var. Atatürk havalimanı tarihinde ölçülen en düşük sıcaklık dün gece kaydedildi: -9,1… Tabii ki MGM yanlış bir değer girmediyse.
  Bir de AHL uçuşlara kapatıldığı 2019 Nisan ayından beri, komşu istasyon Florya ile ayrışmaya başladı. Eski kayıtlara baktığımda, AHL, Florya’dan (0,1c-,0,3c) bir tık daha sıcak görünüyor. Şimdi biraz daha soğuk seyrediyor bilhassa radyasyonlanmanın olduğu açık gecelerde…

  Cevapla
 5. Sinan (Bahçelievler 60m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Gece gündüz model takibi, saç baş yolarak takip ettiğimiz 21 – 24 Ocak 2022 sistemi İstanbul Bahçelievler ve Başakşehir değerlendirmem

  Sistemin başlangıçı olan 21 Ocak’ta soğuk cepheyi Bahçelievler’de karşıladım. Daha sonra Kadıköy Caddebostan’a geçtim ama geçiş esnasında yağışın şekli yağmurdu. İlerleyen saatlerde yağışın şiddeti artınca yağış yavaşça kar şekline en nihayetinde yoğun lapa lapa kara döndü.

  Geceye doğru Bahçelievler’e geri döndüm, bu sefer de siklon yağışı başladı. Sabaha kadar arabaların üstünde ve kaldırım kenarlarında tül örtü bıraktı ama mesaj alınmıştı, alçak basınç geçecek ve yüksek basınç yaklaşarak üst seviye soğuğunu da sokarak deniz etkisi için gereken koşullar oluşacaktı 🙂

  22 Ocak günü üst seviye soğuğunun yaklaşması ve düşey rüzgar profilinin de iyileşmesiyle birlikte gece saatlerine doğru ilk DEK kütleleri İstanbul’un kuzeyini dövmeye başladı (radarı 5 gün boyunca kayıt ettim o yüzden uydu ile birlikte buraya bırakıyorum).

  Kuzey kıyıları etkileyen kütleden sonra rotasında güney sahillerde şanslı olan yerlerden Bahçelievler vardı, sıcaklıklar sıfırın altında olduğu için yere düşen hiçbir kar tanesi ziyan olmuyor 🙂 DEK kütleleri sabah 9’a kadar aralıklarla etkili olmaya devam etti.
  Fırsat bu fırsat diyip sabah 6’ya kadar dışarı dolaştım ve ikinci kütlenin sonunda (saat 01:30 civarı) cetvelimi batırıp ilk ölçümümü yaptım, sonuç olarak 3cm okudum 🙂 Sabah 6’da eve girerken son bir kez daha ölçüm yapıp 8cm okudum.

  22 Ocak gecesinden fotoğraflar
  23 Ocak günü de akşam saatlerinden başlayarak 24’ü sabahına kadar kar yağışı aralıklarla devam etti ama bizim sıramız geçmiş olacak ki boğaz çevresi ve Anadolu Yakası DEK’lerden ağırlıklı olarak etkilendi. 23’ünde İTÜ Ayazağa kampüsünde kütüphanenin önünden çektiğim fotoğraf.

  24 Ocak Pazartesi günü her şeyin başlayacağı gün olarak radar ve uydu görüntülerinden anlaşılıyordu ama modeller -özellikle ECMWF- vorteksin aşağıya doğru inişinde boğazı ortalayarak ineceği, devamında da sıcaklıkların poyrazla birlikte hızlıca 2-3 dereceye çıkacağını öngörüyordu. Öyle olmadı 🙂
  https://kiyikarayeli.files.wordpress.com/2022/01/whatsapp-video-2022-01-26-at-19.25.07.gif Babaannemlere kahvaltıya davetli olduğum için 24 Ocak sabahı Bahçelievler’den Bağcılar’a geçtim.


  Kahvaltıdan sonra yağışın iyice yaklaştığını görerek babaannemden hızlıca ayrılıp bölümden arkadaşım Tolga ile de haberleşip Başakşehir’e doğru yola çıktım. Burada bizi Ömer Üstat karşıladı. İşte şimdi ekip olarak kar fırtınasını yaşamak için hazırdık 🙂

  İlk olarak Başakşehir’den Arnavutköy’e doğru yola çıktık fakat baboş kütlenin 3. Havalimanında yaptığı etkiyi görünce Arnavutköy’e gelmeden geri döndük ve kar fırtınasını Başakşehir’de beklemeye başladık. Kar fırtınasını yapan baboş kütle yavaşça bize doğru gelirken kuvvetli alt seviye rüzgarıyla birlikte yağışı ulaşmıştı.

  Kütlenin etkisine tam anlamıyla girdikten 10-15 dakika sonra yollar dolmaya, arabalar kaymaya başladı.

  Kar fırtınası devam ederken biz meydanları boş bırakmadık, gezmeye devam ettik 🙂 Görüntüler gezimiz sırasında.

  Kar fırtınası başlayalı 2 saat geçtikten sonra ölçüm yaptık, açıklıkta 33cm kar kalınlığı ölçtük. Artık durum afet halini almaya başladı ve insanlar arabalarını yolda bırakıp gitmeye başlamıştı.

  Saat 18’e doğru eve geçtik ve son durum analizlerimizi yaptık. Bu sırada saat 19 gibi kar fırtınası hafiflemişti ama bu aslında radara baktığımız zaman olacakların daha kuvvetlisinin geleceğinin habercisiydi…


  Vorteksin karaya çıkmasıyla beraber siklonik yapı bozuldu, artık kuzeydoğulu akışla birlikte devasa bir tren banta evrildi. Biz tekrardan meydanlara indik 🙂


  İkinci dalga başladıktan sonra Tolga’yı metroya götürdük, ardından evlerimize dağıldık. Benim yolum uzundu, 7km boyunca Kayaşehir’e fırtına ve yoğun kar altında yürüyecektim 😀 Açıkçası bu durumdan hiç şikayetçi değildim, başladım yürümeye 🙂

  Zorlu yürüyüş(!) altında çektiğim görüntüler 😀
  12’ye doğru kar tamamen durmuştu, sıcaklık -3 dereceydi. Gece 2’de tekrar sahalara indik, ölçümlerimizi gerçekleştirdik.


  Uzun süren gecenin ardından 25 Ocak öğlene doğru güneşli bir havada gözlemlerimizi yaptık. O gün tekrar Binkılıç ve çevresinde ısrarcı sığ bir bant oluştu, ara ara onun yaptığı kar yağışlarıyla günü kapattık.

  Özetle, 21 Ocak’tan 24 Ocak gecesine kadar İstanbul adına uzunca bir sistem yaşadık. 24 Ocak sabahına kadar etkili olan aralıklı DEK’lerle gazımızı alan bir kar örtüsü, öğle saatlerinden sonra ise tropik siklonlara benzeyen bir yapı ile kuvvetli fırtına eşliğinde yoğun kar aldık 🙂 Bu da boğaziçi kamerasının time-lapse videosu

  Cevapla
    1. Yalın (Başakşehir/İST, 140 m)

     Vadide (sistemin ilk saatinde) bir saatlik yoğun kar altında bir yürüyüş yapmış eve çıkmadan Sinan’ın benden önce foto çektiği yerden bir fotoğraf alayım dedim. Eve geldim bu sayfayı bir kontrol ettim bişey gönderen var mı diye. Bir baktım benim fotoğrafa benziyor. Yanlardaki binalar, demir korkuluklar finan. Kendi kendine daha ben foto eklemedim ki diye filan düşünüyorum……:)

     Cevapla
 6. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 130m.)

  Sanırım sistemi tamamladık. Şu vorteks azıcık doğulasaydı, şehrin büyük kısmı için efsane diyebilirdik kötü kaçtı 😦 Çünkü kolay kolay gerçekleşemeyecek bir hava olayıydı bu coğrafya için. Yine de kırıntıları bile sağlam yağış bıraktı. Efsane kısmına ben de katılamıyorum, bermuda için yerel efsanedir şüphesiz ama “İstanbul” olarak sayamayız. 2015 te de almışlardı benzer karı ama bunun farkı hem gün içinde hem de saatler içinde düşmesiydi. Konumum adına 2017′ yi geçemedi ama yaklaştı. Tabiki efsane diyemesek de nankörlük yapmayalım, sezon tamamlanmadan daha en azından 2022′ yi boş geçmemiş olduk çok şükür 😉 Sistem hakkında nacizane görüşlerim budur, saygılar..

  Cevapla
  1. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 130m.)

   Son olarak söylemeden geçemeyeceğim, başlık cuk oturdu tebrikler.. 🙂 Hem konumum hem ülke adına, hem de vur kaç yapmayıp uzun sürmesi, gün içinde yaşadığımız etkili yağışlar, hadiseler vs. olarak çocukluğumuza götürdü bizleri 😉

   Cevapla
   1. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 130m.)

    İnsta da gördüm üstat okudum. Önemli bir şey mutlu oldum şahsen. Tam da buraya yazdıktan sonra gördüm 🙂 Çok iyi anlatmışsınız tam da buradaki gündemin üzerine denk gelmiş ağzınıza sağlık. Aynı fikirdeymişiz onu da görmüş oldum 😉

    Cevapla
   2. SelimSaner (Boğazköy, 35 m)

    Ben tüm olayı başlangıcından az bir şey kaçırıp sonlanana kadar tam içerisinde yaşadım. Bir kar delisi olarak, “nolur dur artık” denir mi, demek zorunda kaldım. Radarda yağışın bir türlü doğululamayıp üzerimizde kalmasına sinirlendim mi sinirlendim. 2004 İstanbul’un tamamında aynı anda etkili olmuştu. Gene batı ilçeler çok daha yüksek kar kalınlığına ulaşmakla birlikte anadolu yakası da aynı süreci yaşamıştı. 87 sistemi başı ile sonu tam 15 gün sürmüştü, bir kaç sistemin birleşimi kar yağışı çok geniş bir zaman diliminde etkili oldu. yine doğu batı, yüksek alçak farkları gözle görülecek derecede vardı. 2015 sistemine daha çok benzettim bu seferki yaşadıklarımızı. O zamanda aşağı yukarı, sabir bir bant aynı bölgeyi vurmuştu ama süreç yanılmıyorsam 1,5 gün sürmüştü. bu seferki başı sonu 12 saat sürdü o bölge için bile. Kar kalınlığı için cetvelle ölçüm yapamadım ama yaklaşık 2 karış (40 cm) olduğunu söyleyebilirim, Bahçeşehir Boğazköy için. 2017 Gordzilla’da cetvelle yaklaşık 60-70 cm ölçümler yapmıştım.
    2015 ile aşağı yukarı eşdeğer örtü diyebiliriz bu sistem için. Tabii ki bantın olduğu bölge için

    Cevapla
 7. tomkins21 (Karabük / Merkez / 320 m)

  Yaklaşık 15 günlük periyotta ülkemiz son yıllarda görülmemiş kuvvette kar yağışları aldı. Birçok ilimizde kar rekorları kırıldı: Amasya, Aksaray, Karabük, Bolu. Bunlar bu blogda gördüğüm kadarıyla öğrendiklerim. Neden böyle diyorum çünkü medyamız nezdinde – Batı yakasını haricen söylüyorum (Beylikdüzü, Arnavutköy, Büyükçekmece) – Istanbula yağan 15 cm kar kadar değeri yok Anadolunun. Son 3 gündür takip etmiş olduğum haber kanallarının Istanbul kar başlığı adı altında göndermiş olduğu bildirim sayısı 15’ten fazla. Tabiki milyonların yaşadığı, nüfusun en fazla olduğu il olması etkisi büyük ama Anadolunun bu kadar yok sayılması da rahatsızlık vermiyor değil.

  Cevapla
  1. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 130m.)

   Sonuna kadar katılıyorum, imzamı atarım çok haklısınız ama maalesef bu değişmez. Ortada kar yokken bile, tıklanma uğruna meşhur “İstiklal Tramvay” lı kar fotosunu senelerdir koyan zihniyet değişmedi, değişmez. Tam tersi üstüne takipçi kasan sosyal medya fareleri eklendi her geçen yıl
   😦 Biraz uzattım belki ama bu konuda çok tepkiliyim kusuruma bakmayın ve o sebep sosyal medyada bile çizgisini hiç bozmayan bu platformdayız zaten öyle değil mi?

   Cevapla
 8. monterras ( Beylikdüzü-IST/178m)

  Godzilla da bile bu bölge bu kadar kar almamıştı kesinlikte. 18 Şubat 2015 sistemine benzer bir kar aldık ama orda 2 günde aldığımız yağışı burada 10 saat gibi kısa bir dilimde aldık. En güzelide o 10 saatin prime time a denk gelmesi. Çıktık belgeledik bu tarihi anları.

  Cevapla
 9. ihsan (Suadiye 37mt. Ataşehir 47mt. Kömürlük 119mt.)

  İstanbul a yağan hemen her kardan sonra; efsane, müthiş, bu sefer 2004 ü de geçti. 87 halt etmiş falan gibi söylemlerin esasında şehrin son 10-15 yılda bilinen klasik sınırlarının çok ötesine yayılmış olmasıyla ilgisi çok diye düşünüyorum. Örneğin 87 kışında meteorolojik gözlem ve ölçümler Yeşilköy, Göztepe, Kartal ve Boğaz hattı ile sınırlı iken şimdilerde şehrin en yüksek, en denize uzak yerlerinden bile rakamlar görüyoruz. Bu nedenle İstanbul un geçmiş kışlarıyla yaşadığımız kışları mukayese ederken lütfen Göztepe verileriyle Arnavutköy ya da Çatalca verilerini kıyaslamayalım örneğin… Başakşehir denilen yer daha 15 yıl öncesine kadar kuş uçmaz kervan geçmez bir köy arazisi iken şimdi kendi başına bir şehir olmuş. Ortalama yükseltisi 150mt civarında, Karadeniz ve Marmara ya neredeyse 15 km. mesafede yer alan bu ve benzeri yerlere yağan karı baz alarak İstanbul efsaneyi yaşadı demek bence hiç gerçekçi değil. Düşünün 1987 yılında Atatürk havalimanında ölçülen 85 cm kar Başakşehir de, Arnavutköy de ve hatta İstanbul Havalimanı arazisinde ne kadardı biliyor muyuz?

  Cevapla
  1. Havadelisi (Sandsli / Norveç, 50m)

   Bravo, çok yerinde bir yorum. Ve evet 1987, 2004, 2017 ile kıyas olmaz, çünkü o sistemler çok daha geniş alanlarda yüksek kar örtüsüne yol açtı.

   Öte yandan, pazartesi günkü hadise yine de nadir bir hadisedir. Bir defa, radar görüntülü tarihte böyle bir olay yok İstanbul için (DEK kütlelerinin siklona dönüşüp vurması). Varsa, düzeltin beni. İkincisi, çok kısa süre içerisinde çok ciddi kar kalınlığına ulaşıldı. Yani yağışın şiddeti muazzamdı. Belki sadece 1987’de benzer şiddette kar yağışı vardı, veriler bunu gösteriyor.

   Son olarak, Başakşehir’le karşılaştırmayalım tamam ama mesela Büyükçekmece ile karşılaştırabiliriz. 6 saatte filan yarım metre kar aldı Büyükçekmece. 87’de de sanırım benzerdi yağış şiddeti.

   Cevapla
   1. ihsan (Suadiye 37mt. Ataşehir 47mt. Kömürlük 119mt.)

    Ozan hocam bu sistemi Anadolu yakasında yaşadım. Sizin de bildiğiniz gibi buralarda öyle ekstrem bir durum yoktu. Ancak izleyebildiğim kadarıyla Arnavutköy, Başakşehir, Büyükçekmece, Avcılar arası gerçekten çok yoğun bir yağış aldı. Şu kadarını söyleyeyim 87 Mart efsanesinde hemen hemen aynı şiddetteki kar yağışı 48 saatten daha uzun sürdü “Halkalı için” Üstelik bu süre içinde sıcaklık hiç bir zaman -5 derecenin üzerine de çıkmadı. Abartmıyorum. Kapanan Çatalca Halkalı demiryolunun bazı bölümlerinde “rüzgar yığıntısı nedeniyle” lokomotif yüksekliğinde kar biriken yerler vardı. Anlatmak gerçekten çok zor. O inanılmazdı. İyi ki yaşamışım diyorum.

    Cevapla
  2. ademsakal (Kartal, 104m)

   Bu analize istinaden benim gözlemlediğim 2017 sistemini Kartal olarak geçtik diyebiliriz. Çünkü garajın üstünü çökmesin diye her kar yağdığında temizlerim, pazar gece 01 sularında 35-40 cm. kar küredim. 2017.de bu kadar kar kesinlikle yoktu. Ha 2017.de avrupa yakasından metrelik ölçümleri hatırlıyorum orası ayrı.

   Cevapla
  3. Ahmet Veral (@ahmetveral71)

   Evet yaklaşık 200-250cm arasıydı ben biliyorum, hatta rüzgarın birikim yaptığı yerlerde tanker yüksekliğinde idi yaklaşık 3-3,5m civarı (87’den bahsediyorum) İsitinye sahilde deniz kenarında 104 cm ben elimle ölçtüm o zaman

   Cevapla
  4. SelimSaner (Boğazköy, 35 m)

   Yazınızı şimdi gördüm. Çok haklısınız. Maalesef ülkemizde kayıtlara ulaşmak çok zor hem de çok da güvenilir olduklarını düşünmüyorum. 83-85-87 sistemlerini bir fiil yaşamış, o zamanki şartlara göre de kayıt altına almış biri olarak şunu söyleyebilirim: 87’nin ilk dalgası geçtikten sonra oturduğumuz semt olan Harbiye’den Göztepe’ye gitmiştim. Göztepe’ye vardığımda şok olmuştum. Çünkü bizim oraların yarısı kadar kar vardı. 85 sisteminde ise gene Harbiye ile bu sefer Etiler’i kıyaslayabilirim. bizim semtte 30-35 cm kar varken Etiler’de açık arazide göğüs hizama gelen karla karşılaşınca ayrı bir şaşkınlık da yaşamıştım. Bence kar kalınlığı çok tartışma götüren bir konu. Aynı 200-300 m2 bir bahçe de bile kar kalınlıkları farklılık gösteriyor, zeminin yapısı, rüzgar alma durumu, bir binaya yakınlık vs… illaki bunun bir bilimsel ölçüm metodu vardır. Benim yaşım 55 ve tamamını İstanbul’da geçirdim Gördüğüm sistemleri, eskiden beri şehrin merkezi sayılabilecek yerlere göre sırladığımda kar yüksekliği açısından: 87 açık ara önde. arkasından 85 gelir. Ancak bu 2 sistem de kar yağışları günlerce sürdü. yerdeki kar bir eridi bir çoğaldı. En kısa sürede en geniş alanda etkili kar 2004 sistemidir. o tarihte de yaklaşık 10 saatte örtünün tamamına yakını oluştu. 2015 ve bu yaşadığımız tamamen bölgesel efsanelerdir. daha önceleri de yaşanmış olabilir ama kayıt ve şahit yok. Sadece yanılmıyorsam 2001 Aralık ayı Trakya’da çok etkili soğuklar olmuştu. Bizim taraflara pek bir şey yağmazken Mahmutbey gişelerden itibaren yoğun kar yüzünden trafiğe kapandığını görmüştüm. Godzilla ise 87’den sonra batı İstanbul2un efsanesi olabili

   Cevapla
 10. Melih Meriç (Teşvikiye 80m // Safaalan-Saray 210m)

  Teşvikiye sokaklarından dün gece ve bu sabah
  Hüsrev Gerede:
  https://havamel.files.wordpress.com/2022/01/wp-1643139322928.jpg
  https://havamel.files.wordpress.com/2022/01/wp-1643139322965.mp4
  https://havamel.files.wordpress.com/2022/01/wp-1643139323046.jpg
  Fırın sokak:
  https://havamel.files.wordpress.com/2022/01/wp-1643139323106.jpg
  Av. Süreyya Ağaoğlu:
  https://havamel.files.wordpress.com/2022/01/wp-1643139846155.jpg
  https://havamel.files.wordpress.com/2022/01/wp-1643139322858.jpg
  Boğaz’a doğru:
  https://havamel.files.wordpress.com/2022/01/wp-1643139323593.mp4

  Cevapla
  1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

   Bizim iş yeri Osmanbey, Şişli’de. İlk defa Osmanbey ile Fındıkzade de hemen hemen aynı miktarda örtü gördüm. Yağış aynı saatlerde başladığı için ve hava sıcaklığı aynı olduğu için örtü farkı olmadı. Bugün işe giderken bunu gözlemledim.

   Cevapla
 11. çihiro - Merkez/KONYA, 1036 m

  Konya bugün efsaneyi yaşadı. Sabahtan beri aralıksız kar yağışı var. Özellikle öğle saatlerinde lapa lapa çok yoğun yağdı. Şu an toz halinde yağmaya devam ediyor. Kendi ölçümüm akşamüstü 24 cm. 30’a gidiyoruz! Saatlerce sokaklarda gezdik, karda yuvarlandık 😀 Akşam hava kararırken nedense çok daha güzel oluyor ortam. İçim içime sığmadı o anlarda. Başlık cuk diye oturmuş, ‘eski kışlar’daki gibiydi her şey. Bugünden kareler:
  https://cihirokonyatahmin.files.wordpress.com/2022/01/img_20220125_130657.jpg
  https://cihirokonyatahmin.files.wordpress.com/2022/01/img_20220125_180127.jpg
  https://cihirokonyatahmin.files.wordpress.com/2022/01/img_20220125_181115.jpg
  https://cihirokonyatahmin.files.wordpress.com/2022/01/img_20220125_130628.jpg
  https://cihirokonyatahmin.files.wordpress.com/2022/01/img_20220125_181248.jpg

  Cevapla
 12. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 130m.)

  Gerçekten sıra dışı bir sistem oldu, özellikle bermuda tarafı için. Tüm gün bekleyen bizim taraf için de tam umutların kaybolduğu anlarda gelen müthiş yağışlar ve manzaralar ortaya çıktı. Dün gece 2 saat yapılan yürüyüşlerden görüntüleri paylaşmıştım aşağılarda. Bu da bugünden..Son olarak ölçümü de yaptım araba üstü yaklaşık 27 cm.
  Muhteşemdi, kimbilir bir daha ne zaman görürüz böylesine bir yağış ve sistemi. Birisi 5 yıl kehanetinde bulunmuştu olumlu anlamda ve gerçek oldu sanırım 2012-2017-2022 diye 😃 Tarihe geçti sanırım, hem süresi hem de etkisi olarak..Sevgiler saygılar herkese 😎
  https://sprmnblog.files.wordpress.com/2022/01/img_20220125_091211.jpg
  https://sprmnblog.files.wordpress.com/2022/01/img_20220125_091303.jpg
  https://sprmnblog.files.wordpress.com/2022/01/img_20220125_091234.jpg
  https://sprmnblog.files.wordpress.com/2022/01/img_20220125_112727.jpg
  https://sprmnblog.files.wordpress.com/2022/01/img_20220125_112649.jpg
  https://sprmnblog.files.wordpress.com/2022/01/img_20220125_130240.jpg
  https://sprmnblog.files.wordpress.com/2022/01/img_20220125_134302.jpg

  Cevapla
   1. Havadelisi (Sandsli / Norveç, 50m)

    Kar kalınlıgı her zaman düşük verilir MGM tarafından. Bir de RESMİ ölçüm olmayınca asla kayıtlara geçmez ölçülen değerler. Biz hava delileri olarak 12 senedir ölçüm yapıyoruz, kimse sallamıyor.

    Büyükçekmece, Kumburgaz filan 50 cm i geçti bu sistemde. Acayip fotolar var.

    Cevapla
  1. falkan82 (Sancaktepe/İstanbul- 131 m)

   Merhaba İhsan Bey,
   Şu dört istasyonda (İstanbul Havalimanı, Terkos Barajı, Büyükçekmece ve Çatalca) yağış ölçümlerinde kimi zaman sorunlar olduğunu düşünüyorum. Terkos Barajı ve (bazen) Büyükçekmece’de rakamların çok yüksek çıktığını, diğer iki istasyonda da olduğundan düşük çıkmış olabileceğini gözlemliyorum. Konuyu Kaan Gür’le de konuşmuştuk daha önce. Örneğin Çatalca da son iki günde 8,5 mm yağış kaydetmiş. Kaan fotoğraflarını göstersin de bakalım 8,5 milimetre mi yağmış 🙂
   Örneğin ben bu sabah 51-52 cm’lik ölçümümü paylaştım Sancaktepe’den. Cuma akşamı yerde 8-10 cm kar birikmişti. Kalan 3 günde 37,9 mm yağış düşmüş ve toplamda bu seviyeye gelmiş. Cuma yağışı 24,4 mm ve bunun tahminen 3’te biri kar olarak düşmüştür. Kabaca toplamda 45-46 mm kar olarak inmiş ve 51-52 cm seviyesine gelmiş. Büyükçekmece istasyonunun bu sefer doğruya en yakın ölçümü (3 günde 56,4 mm) yaptığını düşünüyorum ve kar kalınlığının 60-70 cm aralığına ulaştığını tahmin ediyorum.

   Cevapla
 13. ILgaz_m (@ilgazmemis)

  Yer Denizli. 1 haftadır 23-25 ocakta çıkacak Akdeniz siklonunu takip etmekten fıtık oldum. ICON 24 ocak 12z’de sonunda siklonun Fethiye civarında karaya çıkacağı kesinleşti. Gece 2’den bu saate kadar 700 metre irtifada 30, 500 metre irtifada 20 cm kar tuttu. (ort. 25). Üstelik sulu kar da değil. İzmir asfaltında bile tuttuysa bu iş tamamdır.

  Önceki büyük sistemler

  4 5 ocak 2002 38cm. Yağış boyunca 0ın altı.
  https://www.meteociel.fr/temps-reel/obs_villes.php?code2=17237&jour2=4&mois2=0&annee2=2002

  23 ocak 2004, 30 cm (kuru kar) .
  5-6 ocak 2015 30 cm.(sulu başlayıp 4 saatte tuttu) .

  2001, 5, 8, 10-11, 12 ve 17’de 8-15 cm arası biriktiği de oldu.

  Cevapla
 14. SelimSaner (Boğazköy, 35 m)

  Arkadaşlar, böyle müthiş bir yağışı yolda mahsur kalarak tüketmiş olmak çok acı veriyor. Hepiniz gene, az alan bölge çok alan bölgede de yaşasanız, keyifle izleme fırsatınız olmuş anlaşılan. Benim saat 16.15’te Davutpaşa’dan başlayan yolculuğum, yandex’in ana yolları tıkalı görünce beni yeni hava limanına doğru çıkarıp oradan Arnavutköy’e sokmasıyla, Kayabaşı Şamlar mesire yerinin önünde son buldu. Geceyi bir benzincide arabanın içinde geçirdik (kısmetimize) yoksa büyük rezillik yaşayabilirdik. Sonra sabah gün ağarması ile birlikte yola çıkarak yaklaşık 3 saat süren bir mücadelenin sonunda Bahçeşehir’e vardım. Başta yandex’e çok kızdımdı ama hala anayollarda kalanlar olduğunu öğrenince kendimi şanslı addettim.
  Bu arada böyle bir müthiş doğa olayının tam göbeğinde olmak çok farklı. Bir ara radarda üzerimizde sürekli oturan o kütleye bayağı sinirlendim.
  Bu müthiş maceranın pek çok fotoğrafını çektim. Kendimi fırtına avcısı gibi hissetmedim desem yalan olur. En kısa zamanda resimleri sizlerle paylaşacağım…

  Cevapla
 15. ILgaz_m (@ilgazmemis)

  Yer Denizli. 1 haftadır 23-25 ocakta çıkacak Akdeniz siklonunu takip etmekten fıtık oldum. ICON 24 ocak 12z’de sonunda siklonun Fethiye civarında karaya çıkacağı kesinleşti. Gece 2’den bu saate kadar 700 metre irtifada 30, 500 metre irtifada 20 cm kar tuttu. (ort. 25). Üstelik sulu kar da değil. İzmir asfaltında bile tuttuysa bu iş tamamdır.
  Önceki büyük sistemler
  4 5 ocak 2002 38cm. Yağış boyunca 0ın altı.
  https://www.meteociel.fr/temps-reel/obs_villes.php?code2=17237&jour2=4&mois2=0&annee2=2002
  23 ocak 2004 30cm (kuru kar)
  https://www.meteociel.fr/temps-reel/obs_villes.php?code2=17237&jour2=23&mois2=0&annee2=2004
  5 6 ocak 2015 30cm (sulu başladı)
  https://www.meteociel.fr/temps-reel/obs_villes.php?code2=17237&jour2=5&mois2=0&annee2=2015
  2001, 2005, 2008, 2010 aralık 2011 mart, 2012 mart, 2017 ocakta 8-15 cm arası ufak sistemler de oldu tabi.

  Cevapla
 16. Semih(Levent/İstanbul, 150 m.) - (Tuzla/İstanbul, 15 m.)

  Sahil kesimi olarak daha ne isteyelim! Harika bir geceydi gerçekten, uzun zamandır yaşamadığımız aksiyonu yaşattı bize vorteks 🙂 Şu an açık alanda 15-20 cm arası kar mevcut, sıcaklık nedeniyle yollar hızla eriyor bir de belediyenin tuz desteğiyle. Gece 1.30 civarı Tuzla sahil tarafında çektiğim fotoğrafları paylaşıyorum, yağış saat 3’e kadar kuvvetli olarak devam etti. Yine gel vorteks 🙂
  https://semihz.files.wordpress.com/2022/01/8933242b-8fb5-4d10-a45e-f0bd0679daeb.jpeg
  https://semihz.files.wordpress.com/2022/01/b886be15-d7b1-4f64-b274-4514cb71b129.jpeg

  Cevapla
 17. çihiro - Merkez/KONYA, 1036 m

  Konya’da yaklaşık 6 saattir yoğun kar yağışı devam ediyor. Sıcaklık şu an -5,8 derece. Önceki 17 cm örtünün üzerine en az 5 cm daha eklendi. Müthiş bir soğuk var. Kar genellikle ince, yoğun, toz şeklinde yağıyor. Klasik bir İç Anadolu karı. Coşkuluyuz, mutluyuz 🙂 Efsane bir sistem yaşıyoruz 🙂 Ülke geneli için efsane bir gün. Muğla 7cm, Antalya 1 cm kar ölçtü. İstanbul hasret kaldığı karı aldı. Bu rüya hiç bitmesin 😀

  Cevapla
 18. serdarg (4.Levent-İst/100 mt)

  Kriz yönetimi için; vorteksin modellerde önceki gün net şekilde görülmesi, hatta şehri nasıl vuracağı radarda saatler öncesinden belli olması yetmiyor galiba .
  Ben sizlerin uyarılarını gözönüne alıp, IK ile görüşüp sabahtan erken paydos kararı aldırılmasını sağladım.
  havadelisi.com’un twitter hesabındaki eleştirilerine katılıyorum.

  Cevapla
 19. Sinan (Bahçelievler 60m/İTÜ Ayazağa 120m)

  Dün (pazartesi) Başakşehir’de yaşadığımız efsaneden kalan görüntüler. 7-8 saatte +60cm kar kalınlığı yapan bir karı ilk defa canlı canlı çoğunu dışarıda vakit geçirecek yaşadım. Müthişti 🙂 Finallerim bitince video, radar, uydu vb. görüntüleri de paylaşacağım arşiv olması açısından.  Cevapla
 20. falkan82 (Sancaktepe/İstanbul- 131 m)

  Günaydın,
  Sistem için yorum yapmaya gerek yok. Hepimiz mutlu olduk sanırım. Sancaktepe ilçemiz cuma gününden beri neredeyse bütün DEK’leri istikrarlı şekilde yakalayıp, dün 25-30 cm civarı bir yükseklikle bekleyişe geçmişti. Dün Avrupa yakasını vuran ana bandı hakkıyla alamamış olsak da gece gelen yağış yine oldukça tatminkar bir kar bıraktı. Bu da sonuç:
  https://falkan82.files.wordpress.com/2022/01/img_5334.jpg
  Her sene de yarım metre devrilmez ki arkadaş 🙂

  Cevapla
 21. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 130m.)

  Ohh bee tüm gün beklenen kütle bizim o tarafa da 22.30 sularında ulaştı ve şu ana kadar hiç durmadan özlenen sıra dışı bir yağış var müthiş gerçekten 😇 Ben bu fotoları gönderirken saat 01.30 hala hız kesmeden devam ediyor. Son foto otobüslerin geçtiği ana caddeden. Şükürler olsun 🙏 Çok mutluyuz 😎
  https://sprmnblog.files.wordpress.com/2022/01/img_20220124_234631.jpg
  https://sprmnblog.files.wordpress.com/2022/01/img_20220124_234734.jpg
  https://sprmnblog.files.wordpress.com/2022/01/img_20220124_235221.jpg
  https://sprmnblog.files.wordpress.com/2022/01/img_20220125_000122.jpg
  https://sprmnblog.files.wordpress.com/2022/01/img_20220124_235624.jpg

  Cevapla
 22. BabürKop (İstanbul, Mecidiyeköy / 120 m.)

  Merhaba
  Nihayet akşam 7 civarı başlayan ve giderek şiddetini artıran kar için gece 23.30 gibi dışarı çıktım. Birkaç saate oldukça iyi birikim yapmıştı (17 santim), el değmemiş bir yer bulup önceki günlerdeki birikimin üstüne yağan bir yeri ölçtüm, 25 santimi bulmuşuz sistemin başından beri. Sabaha ne olur bilmiyorum:) İyi geceler
  https://kopbabur.files.wordpress.com/2022/01/363b5360-89b0-4615-a3df-ada9b7c57865.jpeg
  https://kopbabur.files.wordpress.com/2022/01/6b916913-13ac-4b4d-a4b0-0d6ee500bcff.jpeg
  https://kopbabur.files.wordpress.com/2022/01/c4ee580f-4a74-4f16-85f4-b62c732c6b72.jpeg

  Cevapla
 23. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  https://orhancabarov.files.wordpress.com/2022/01/2922970e-0cb6-487b-b9a3-0f58e73e3844.jpeg
  https://orhancabarov.files.wordpress.com/2022/01/8b7eb170-958c-411c-9fe9-e3a3828f4ab0.jpeg
  https://orhancabarov.files.wordpress.com/2022/01/df19cc17-af4b-48c8-85b7-c64ab9e44354.jpeg
  https://orhancabarov.files.wordpress.com/2022/01/4c6d4a13-d8a2-4344-a106-6c6c5be264b6.jpeg
  https://orhancabarov.files.wordpress.com/2022/01/108be244-3544-40f2-851a-c73130428bd9.jpeg
  https://orhancabarov.files.wordpress.com/2022/01/15dda454-d5d3-4d73-b43f-7201b8141d81.jpeg
  https://orhancabarov.files.wordpress.com/2022/01/857bb115-b7f7-4ca5-ae45-31787e53d6eb.jpeg
  https://orhancabarov.files.wordpress.com/2022/01/959ecbd9-a0c6-4245-9385-1270173f704c.jpeg
  https://orhancabarov.files.wordpress.com/2022/01/ae6dc440-d59d-4b1b-a462-f32512b4e6dd.jpeg

  Cevapla
 24. Fisherreis ( Osmaniye 110m- Bahçe-Aslanlıbel 980m )

  Merhaba
  İstanbul’un batısı coşuyor, araya girmiş gibi olacağım özür diliyorum ama sanki herkes şuan yağışın keyfini sürüyorken bende bir güncel paylaşayım istedim
  Öncelikle şu iki haftada mümkün olan her yer için muhteşem güzel yağışlar oldu ve ülkede bulunan hava delileri için hatırı sayılır ve çokça zikredilecek bir sistemi yaşıyoruz yıllar sonra bile çokça hatırlanacak ve bir bölgeyi değil parça parça neredeyse her yeri vurdu
  Böylesi çok daha güzel oldu

  Her neyse bölgemde 18-19 Ocak Efsanesinden sonra efsanenin yarısı kadar da Cumartesi ve Pazar yağış oldu çok şükür erken önlem alındığı için mağduriyet yaşanmadı. Beklenen kar yine inmedi Pazarı- Pazartesi gecesi yine 300m kadar indi ama merkezde yine yok. Akşam iş için memleketim Bahçe ilçesine gittim ve fırsat oldu uygun bir araçla 1250m rakıma kadar çıktık arkadaşla.

  Bahçe 550m de hafif cıvık ama burası için efsane sayılabilecek 10-15 cm bir örtü vardı.
  Kar gören Çukurovalının İGLO denemesi 🙂
  https://huhukcu.files.wordpress.com/2022/01/img_0916.jpg?resize=450%2C450
  Daha sonra yola çıktık ve dağa doğru hareketle birlikte ortalık şenlenmeye başladı
  https://huhukcu.files.wordpress.com/2022/01/tlko7793.jpg?resize=450%2C450

  1200m de gerçekten muhteşem bir örtü vardı.
  https://huhukcu.files.wordpress.com/2022/01/img_0906.jpg?resize=450%2C450
  Yol stabilize olduğundan çok iyi temizlenmemişti yaklaşık 10 cm yolda var dersek diğer fark ile birlikte 50 cm normal örtü vardı ve biriktirme olan yerlerde 80-100cm rahat vardı.
  https://huhukcu.files.wordpress.com/2022/01/dkme9207.jpg?resize=450%2C450
  https://huhukcu.files.wordpress.com/2022/01/img_0913.jpg?resize=450%2C450

  Ve Çukurovalı olarak ilk defa tanık olduğum bir kare koymak istiyorum

  https://huhukcu.files.wordpress.com/2022/01/cmqz7267.jpg?resize=450%2C450 bu ne dedim yani. Böylesi bir daha ne zaman olur bilmiyorum ama ,

  Yeni siklon Antalya’nın batısından başladı faaliyete ve bunun üstüne daha bir 20-30 cm gelirse ne olacak bakalım. Gerçekten son 50 yıldır benzerini görmediğini söyleyenler var, millet abartmayı sever ama ben 20 yıldır dağlar için değil de aşağı kesimler için kesin görmedim diyebilirim.

  Hafta sonu gelmedi ama yarın öğleden sonra 13.00-14.00 gibi bölgeye ulaşacak siklonda sıcaklık değerleri daha iyi gibi. Yağış da kuvvetli olacağı için yağışla birlikte soğuma da gerçekleşecek ve hafta sonuna göre daha müsait olacak gibi. Bilmiyorum olur mu ama Adana ve Osmaniye’de kar yağmasından bahsediyoruz. İhtimali bile muhteşem. Elli yılda bir olan ay yada güneş tutulması özeldir ya. Onun ansızın oluşması ihtimali gibi. Ulan bi yağarsa var ya ..

  Cevapla
 25. Burak Pir (Üsküdar/İST, 48 m)

  Ben Anadolu yakası için umudumu kesmiştim ancak şartlar bir anda değişti tek kütle haline döndü. Çok güzel kar yağıyor Üsküdar’da bu yönden çok mutluyum. Ancak Çatalcaya iş için giden bir iş arkadaşımız hala tem de mahsur saat 4 ten beri. Allah yolda kalmış herkese yardım etsin.

  Cevapla
 26. emre34 (Beylikdüzü, İSTANBUL / 185M)

  Yazacak birşey bulamıyorum. 2004’ten beri böylesini görmedim.
  https://kumburgaz34.files.wordpress.com/2022/01/7.jpg
  https://kumburgaz34.files.wordpress.com/2022/01/6.jpg
  https://kumburgaz34.files.wordpress.com/2022/01/5.jpg
  https://kumburgaz34.files.wordpress.com/2022/01/4.jpg
  https://kumburgaz34.files.wordpress.com/2022/01/3.jpg
  https://kumburgaz34.files.wordpress.com/2022/01/2.jpg
  https://kumburgaz34.files.wordpress.com/2022/01/1.jpg

  Cevapla
 27. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Mutluluktan ağlıyorum. 1 saat önce ne kadar mutsuzdum ve umutsuzdum hiç böyle bir kar yağışı beklemiyordum. Her yer bembeyaz oldu, yoğun kar yağıyor ve radara göre devamı var. Biraz daha örtü olsun dünkü gibi dışarı çıkıp yürüyeceğim. İstanbul’un yeni efsanesi hayırlı olsun.

  Cevapla
 28. nehrk (Göktürk/İstanbul 54m) Yazıyı Yazan

  Sistemlerin adaleti yok malesef. Girdap Anadolu Yakası açıklarında oluştu. Oluştuğu yerin biraz batısında durağan bir bant oluştu. Gün boyu afet koşulları yaşandı.

  Sosyal medyada Büyükçekmece ve Arnavutköy civarlarından paylaşılan görüntüler çok acayip. İstanbul Havalimanı’nda yarın rapor edilecek kar miktarını merakla bekliyorum. Hep ana kütlenin içinde kaldılar. Şu saatler itibariyle kuvvetli yağış devam ediyor oralarda.

  Konumum ana bandın kıyısından kurtardı. Bi’ Arnavutköy değil ama Ana bandın biraz doğuya kaymasıyla gökgürültülü, şimşekli olarak yoğun kar devam ediyor. Güncel radar:

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s