Dondurucu Soğuklar Geliyor, Kar İstanbul Sahillerine İniyor!


Hava tahmin ligimizin geçen yılki şampiyonu Mert Baştürk‘ün analizi…
Oğuz Aydın ve Organik Adam‘ın katkılarıyla…
——————-

Özet: Pazar gecesinden itibaren, Salı günü de dahil olmak üzere İstanbul’da, Deniz Etkisi Kar (DEK) sağanaklarının zaman zaman yoğun olarak görülmesi kuvvetle muhtemeldir. Yerel olarak ciddi farklar olacak olsa da, sahil semtlerinde 1-5, iç ve yüksek semtlerde 3-15 cm arasında kar birikimi bekliyoruz.

İstanbul, bir süredir mevsim normallerinin civarında ve altında sıcaklıklarla, genelde yağışlı, bazen de rüzgarlı günler geçiriyordu. Pazar gecesinden itibaren Balkanlar üzerinden gelecek olan soğuk ve Karadeniz üzerinden gelecek yağışla birlikte İstanbul için kar şartları oluşacak, ve evet kıyılar da buna dahil!

Öncelikle, kuzeyden kopup gelen bu sistemin çekirdeğinin yukarı seviyede çok soğuk olduğunu vurgulayalım. Balkanlar ve Batı Karadeniz civarlarına 500 hPa seviyesinde (yaklaşık 5500 metre yukarıda) -40 dereceye varan bir soğuma iniyor. Daha alt seviyelerdeki soğuma da şehirde kar yağması ve deniz etkisiyle kar (DEK) sağanakları oluşumu için ideal. 850 hPa seviyesinde (yaklaşık 1500 metre yukarıda) -11 dereceye kadar inen soğuk hava, yaklaşık 7-8 derece civarındaki Karadeniz’in üzerinden geçince alttan nem kazanacak ve önümüzdeki 2 gün boyunca aralıklı olarak kar yağışına neden olacak.

Kuzeyden gelen yaklaşık -40 derecelik soğuk çekirdek, Pazartesi gecesinden itibaren İstanbul’daki kar sağanaklarının kuvvetinin artmasına neden olabilir. Bu yağışlara şimşek ve gök gürültüleri de eşlik edebilir. Sağanakların ağırlıklı olarak İstanbul’un Karadeniz kıyıları boyunca, Boğaz Hattı’nda ve Anadolu Yakası’nda görülmesi muhtemeldir.

Sıcaklık şehrin genelinde gündüz 0 – +2, gece -2 – +1 derece bandında olacak… Kar yağışının, yoğun olduğu saatlerde sahil semtlerinde dahi birikim yapması muhtemel, fakat DEK bantları geçip hava açınca şıp şıp erime sesleri ne yazık ki duyulacaktır.

Olumsuz taraflara gelirsek… Karadeniz açıklarında ve atmosferin katmanları boyunca DEK koşullarının mükemmel olmadığı gözüküyor:

GFS ve ECMWF modellerinde, Karadeniz üzerindeki rüzgar değişimleri, 850 hPa seviyesindeki rüzgar hafifliği ve atmosferin diğer katmanlarındaki rüzgar yönlerinin birbirleri ile uyumsuzluğu; bize DEK kütlelerinin sığ olacağını ve de güneye inmekte biraz zorlanabileceğini gösteriyor.

DEK şartları, Pazartesi sabahı itibari ile en iyi olacağı duruma geliyor, rüzgar yönleri harika olmasa da uyumlu ve hızları tatminkar, ancak yine de ideal seviyede değil… Salı akşama doğru ise DEK için elverişli olan şartlar aşağıdaki diyagramdan da anlaşılacağı üzere ortadan tamamen kalkmaya başlıyor. Bu diyagram için Beşiktaş baz alındı.

ıpı

Gelecek soğuk çekirdek yurdun büyük bir kesiminde sıcaklıkların perşembe gününe kadar eksi değerlerde kalmasına sebep olacak. Bu süreçte İç Anadolu’da gece ayazla birlikte -10, Doğu Anadolu’daki şehirlerimizde ise -20’ler görülecek.

Salı günü Akdeniz üzerinden tırmanmaya başlayacak yağışlar Akdeniz’in iç bölgeleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusunda kar bırakacak. Bu süreçte İç Anadolu’nun kuzey ve batısı hafif kar geçişleri görecek.

Doğu Anadolu’nun tamamı, özellikle Hakkari, Bitlis, Muş çevreleri, ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ciddi miktarlarda kar alacak.

snowdepth_20190106_12_084

Dondurucu Soğuklar Geliyor, Kar İstanbul Sahillerine İniyor!” üzerine 153 düşünce

 1. beydagi44 (Bitlis/Hizan 1458 m)
  Arkadaşlar dün gece saat 11’de başlayıp sabahın ilk saatlerine kadar süren kar yağışının fotoğrafları malum yaşadığım yer karın başkenti olduğu için siz hava delisi arkadaşlarla görüntüleri paylaşma sorumluğu hissettim bu geceden itibaren bu yağışın üzerine tekrar yoğun bir kar yağışı bekleniyor yaşadığım bölgenin resimlerini bu hesaptan paylaşmaya devam edeceğim

 2. mulu64 (Bursa/Yıldırım/Musababa,296m)

  Bursa’da birikim çok olmadı belki ama kar çok kaliteli.Oglumla kartopu oynamak için çıktığımızda kara basınca çıkan ses, o sesi hepiniz bilirsiniz ,beni benden aldı;kütür kütür,mis gibi bir kardı.Yagis azalmış ve bulutlar biraz dağılmıştı ama şimdi yine çok güzel yağmaya başladı yine.Herkese bol karlı günler…

 3. Mülayim Sert ( Balat/Bursa, 80 m)

  Bursa şehir merkezinde beyazlama ve orta kuvvette (tam şu an hafifleyen) bir kar yağışı var. Bu defa, şehrin denize yakın kuzey ve batı kısımlarında kar epey cılız kaldı ki bantların bu rotadan gelmelerine ve sıcaklık farkı olmamasına rağmen…

  Önümüzdeki 36 saat ara ara orta kuvvette kar alabilecek gibi duruyoruz ama iyimser senaryoda bile ben bu sisteme en fazla “kışa giriş” sistemi derim burası adına.

  1. Mülayim Sert ( Balat/Bursa, 80 m)

   DEK’in İstanbul’u coşturmasını ve buraya kırıntılarının sarkmasını beklerken kütleler Bursa üstünde ısrarcı oldular. Şu an orta-yoğun arası kar alıyoruz. Ancak sıcaklık +1 derece civarında gezindiğinden birikim 250 metrelerde başlıyor.

 4. ruhtlessnako(İzmit/Kocaeli/50m.-Büyükoyumca/Samsun/180m.)

  ECMWF, kalitesini ortaya koyarak marmaraya yaklaşmakta olan mezo ölçekteki alçak basıncı dikkate almış.Yani yağış gece yarısında alçak basıncında etkisiyle kuvvetli (sarılı marılı) başlayabilir.
  Hemen peşine yani 2 saat sonra sadece DEK ile yağış devam eder, şiddetinde azalma olucak olsa bile daha soğuk hava girişi ile İstanbul’un Avrupa yakası ve boğaz hattında DEK’lerin kuvvetli olmasıda pek mümkün gibi görünüyor, çünkü 1500 m. de soğuk batıda -3* kadar daha fazla.
  Başta Kocaeli yarımadası olmakla birlikte Bursa, Sakarya ve Düzce illerinde salı sabahı birikim 5-10 cm ve yer yer üzeri olabilir.
  Atakuma Çölünden sevgiler, umarım daha iyisi olur. Buralara anca süper serin su yağıyor 😀 kky bile yağmadı dün gece!
  https://bahriyelihavadelisi.files.wordpress.com/2019/01/bseamsl19010721.png?w=900
  @spnca

 5. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

  Selamlar..Konumum itibariyle sabah 7-7.30 sularından bildiriyorum..Acelem vardı resim çekemedim. Araba üstleri ve kaldırımlarda 3-4 cm.lik birikim söz konusuydu. Kısmen de sokak asfaltında vardı. Gece 1 gibi yatarken yağıyordu ama o kadar kazık yedik ki bu birikimi bile beklemiyordum, buna da şükür 🙂 Oğlum havalara uçtu, onu da kendim gibi kar delisi yaptım sanırım 🙂 İşyerim Fatih’te malesef 😦 Aklım karşıda kaldı..Devamı gelirse hayır demeyiz, kar delisiyiz 😉

 6. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Sabah kalkar kalmaz cama koştum ama malesef örtü yoktu ama görsel olarak güzel kar yağıyor. Sanırım asıl Dek şartları bu akşamdan itibaren başlıyormuş. Belki yarın sabah örtü ile uyanırız. 🙂

 7. isaaltin (Eyüp, Istanbul, 54m)

  Uyuma zaten Spank, o gece bu gece! 🙂 Adam akilli kar görememe izdirabimiz tam 2 seneymis. Balat’ta yaklaşık 30 dakikadır sömürdüğümüz bir DEK bandıyla damlar, arabalar ve gözle seçilebilen her yer bembeyaz oldu ve bantı yasamaya da devam ediyoruz simdilik. DEK işte, birileri nimetlerinden faydalanıyor, birileri bekliyor. Sabaha pek bir beyazlık kalmasa da yağdı mı, yağdı. Ankara travmam sonrası ilaç gibi geldi. 🙂

 8. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Saat 11 den beri yerimde oturamıyorum, 2 dakikadan bir cama gidip geldim. Şimdi de yatağa uzandım, bu kez de uyuyamıyorum. Telefondan kameralara ve radara bakıp, ardından perdeyi aralayıp dışarı bakıyorum. Otomatiğe başlamış vaziyetteyim. Umarım sabah uyandığımızda örtü olur. 🙏

  1. mulu64 (Bursa/Yıldırım/Musababa,296m)

   Spank,ayniyiz kardeşim.Saat şu anda 03.22 ama bir türlü yatağa gidemiyorum.Bursa’ya batıdan yaklaşan bir kutle var,onu takipteyim.Şu anda da üstümüzde bariz bir kutle yok ama inceden bir yağış var,sıcaklık sıfırın altında galiba,o kadarcık yağış bile arabaların üstünü hafif beyazlatmaya basladi.Simdi yatayım sabaha Allah kerim.

 9. Dinçer Gül Aydın

  Yer sultangazi orta kuvvette harika bir kar yağışı var. Klasik ama çatılar araba üstleri hafiften yerlerde de beyazlama var.

 10. SonerBuyuk33 (AydıncıkMERSİN 50m)

  Salı günü sahile yakın. Dağ yamaçlarında kar bekliyorum . Hemen 800 metrelik yerlerde birikim bile olabilir. Hatta sahilde havada kar görebiliriz.
  İç kesimlerimlerde yer yer 40-50 cm birikim olacak gibi görünüyor. Özellikle Gülnar ilçesinin batı kesimlerinde.

 11. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  2 tane akrabam aradı burada kar yağıyor diye. Biliyorlar ben hava delisiyim o yüzden arayıp haber vermişler. Fındıkzade’de daha yerleri ıslatacak kadar bile kar yağmadı. Fındıkzade’den nefret ediyorum. 😀

  1. Nostaljik.D.Ataşehir

   Fındıkzade’de emlak işi yapanlar seni arıyorlarmış Spank, bu fiyatları kim düşürüyor diye 🙂

 12. mulu64 (Bursa/Yıldırım/Musababa,296m)

  Bursa özelinde konuşacak olursak radar görüntülerinde rüzgarın kuzey bileşeninin az olmasından dolayı yağışın burayı teğet geçtiğini düşünüyorum.Bursalı arkadaşlar neredesiniz,siz ne düşünüyorsunuz bu gece,pazartesi ve salı için?

 13. Gokturk41 (Dalaman/Muğla, 10 m)

  Dalaman’da hava sıcaklığı kar için müsait. Ancak bulutlar denize paralel geçip gidiyor.
  Buralarda yaşamını uzun süredir idame edenlere sordum ve hiç kar yağdığını görmediklerini söylediler. Umarım bana nasip olur.
  Bugün Nif yaylasında bulunan Kırkpınar’a gittim. -2 derecede dün akşam yağan kar 50cm civarındaydı. Resimlerde aşağıda görünen yer Fethiye. 25Km uzaklıkta böyle güzel bir manzara muhteşem. 14. alpereraydin(İçerenköy/ISTANBUL,77 m)

  içerenköy’de yaklaşık 20-30 dakikadır atıştırma seviyesindeki kar yağışı biraz daha kendini belli eder hale geldi ancak hala yerleri dahi ıslatamayacak kadar zayıf şekilde yağıyor. kayışdağı ise sisten görünmüyor.

 15. kepçeci(Bandırma 40m)Buğdaylı Köyü(130m)

  Dmi radarına göre tam üstümüzde mavi yeşil arası bir kütle var.Sıcaklık -1 derece.Belki birazdan yağar.

 16. emrahvurall

  İstanbul’lu tüm kar severlerin gözü aydın bol bol kar almanızı temenni ediyorum.

 17. isaaltin (Eyüp, Istanbul, 54m)

  Bu seferlik bir 6. his diyelim, bence İstanbul’un tamamına yakını tatmin olacak. Bu gece pek değil ama yarın akşamdan itibaren ve Salı gün boyu atmosfer gazımızı alacak sanki.
  Yazı için emeğinize sağlık.

Yorumlar kapalı.