İstanbul’da Hafta Sonu ve Ötesi


İstanbul’da kar bekleyenler için ve genel olarak havanın nasıl olacağını merak edenler için bir değerlendirme…

Bugün (cuma) öğleden sonra tekrar başlayacak yağmur genellikle hafif ve orta kuvvette olmak üzere gece saatlerine kadar sürecek.

Cumartesi ve pazar hava bulutlu, yağışlarsa aralıklı ve genellikle hafif olacak. Fakat hava iyice soğuyacak ve poyraz sert esecek. Dış hat (Yalova-Bandırma-Bursa) deniz ulaşımında aksamalar olabilir.

Cumartesi -semtine göre- en yüksek 4-6, pazar 2-4 derecelik sıcaklıklar ölçülecek. Buna bağlı olarak, ara ara görülebilecek genellikle HAFİF yağışlar, pazar günü özellikle yüksek semtlerde karla karışık yağmur, yer yer de kar şeklinde düşebilir. FAKAT HAFTA SONUNDA VEYA PAZARTESİ GÜNÜ HERHANGİ BİR KAR BİRİKİMİ BEKLENTİMİZ YOKTUR. Bu soğuk hava dalgası kar bakımından dikkate almaya değer bir dalga değildir.

Sıcaklıklar salı gününden itibaren tekrar artacak, diğer hafta sonuna doğru da yeni yağışlarla tekrar düşecek, FAKAT KAYDA DEĞER KAR OLASILIĞI HALEN DÜŞÜK GÖRÜNÜYOR. Ondan sonra bir ısınma ve ardından bir soğuma daha muhtemeldir. Yağış da yine olacak gibi görünüyor.

Bu kadar hareketli bir örüntü (patern) varken uzun vade için atıp tutanlara güvenmeyiniz. “Şöyle şöyle kar yağacak, mahvedecek” veya “kar kesinlikle yok, bu sene tümden fos” diyenlere itibar etmeyiniz.

Aşağıda gözüken diyagramın nasıl okunacağını şu kaynaktan (Türkçe) öğrenebilirsiniz:

https://havadelisi.com/2011/01/08/gfs-diyagrami/

Model çıktılarına uzun vadede (7+ gün) güvenilebilir mi, haftalar önceden herhangi bir hava olayı haber verilebilir mi? Tahmini yapanın “profesör” olması bir şey değiştirir mi? Bu soruların cevapları için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:

https://havadelisi.com/derslik/sorular-cevaplar/#uzunvade

Reklam

İstanbul’da Hafta Sonu ve Ötesi” üzerine 17 düşünce

 1. cumulonimbus(Cankaya/Ank. 940m)

  İstanbul ötesinde de durum sinir bozucu. Bugün bir türlü soğuyamadı, ılıkçıları da mutsuz edecek şekilde soğuk soğuk yağmur yağıyor sabahtan beri. Hatta yağış çatının akmasına yetecek kadar fazla oldu.

  Isı adası dışında kalan, 1180-1200 metre üzerindeki yerlerde ise sabah kar yağıyordu. Hemen hemen aynı yükseklikteki Oran civarında ise tatmin edici bir kar yağışı yoktu ve yerde çok cıvık bir örtü vardı.

  İncek’ten Tuluntaş’a giderken:

  Cevapla
 2. White Fox (Sarıyer, 121 m )

  Yarın akşama yağış kalsa, kar olmaması için (Kadıköy Moda vs hariç) aslında sebep yok. Ama maalesef DEK oluşumları rüzgar dağılımından daha çok Yıldız Dağları yönünde olabilir gibi görünüyor.

  Cevapla
 3. suleymankopuz (4.Levent 127 mt)

  Dün gece acayip bir rüya gördüm. Rüyamda gece saat 00.30. Uyanıp perdeye doğru bakıyorum, dışarıdan odaya doğru pembe bir ışık sızıyor. Hemen kalkıp perdeyi açıyorum, dışarıda göz gözü görmüyor. Aha geldi yeni Godzilla diyorum. Hemen çocukları kaldırıyorum. Aceleyle üstlerini giydirip aşağıya iniyoruz. Ama aşağıda hiçbir şey yok. Kös kös yukarı çıkıp balkona çıkıyoruz gene kıyamet kopuyor, kar, fırtına… Nasıl olur baba diye soruyor benim ufak oğlan. Rakımdan diyorum, Nao diyorum, siklon diyorum, hatta bir ara “Spank” bile dediğimi hatırlıyorum. Çocuklar bana; baba sen muhasebeci adamsın siklon ne , spank kim diye soruyorlar. Referans olarak göstereceğim ama sitenin adı bir türlü aklıma gelmiyor. Sonra takvime bakıyorum. Cemâziyelevvel 1439 yazıyor. Rüyamda Google den bakıp Şubat ayı olduğunu öğreniyorum. Bir yandan da hangi gün acaba diye merak ediyorum. Demek ki Hicri takvimde gün yokmuş diye aklımdan geçiriyorum.
  Sabah uyandığımda eşime anlattım rüyamı. K..ın açık kalmıştır dedi. (ne kadar sığ bir yaklaşım.) Çocukların bakışından da analarıyla aynı fikirde olduklarını tahmin ettim. İşe gelirken; yok anam babam bir daha “Hava Delisi” sitesine girip bakmayacağım dedim ama daha 1 saat geçmeden gene buradayım. Kar delisi olmak böyle bir şey herhalde.
  Hepinize iyi bir kış sezonu diliyorum. (Aman üstünüzü iyi örtün)


  https://polldaddy.com/js/rating/rating.js

  Cevapla
 4. burakche ( Bahçeşehir / İST. 140 m )

  Karedeniz’in sıcak olması, yağışın modellerde gözükenden bir tık fazla olabilme ihtimalini bence arttırıyor. Bandın biraz ısrar ettiği bölgede (bence avrupa yakasının kuzeyi ve batısı) ince örtü oluşabileceğini tahmin ediyorum. Yağış anında sıcaklıklar 0-1 derece aralığına gerileyecektir diye düşünüyorum ve bence dek yağışlarının en güzel yanıda bu. İzleyip göreceğiz yakında vizyonda!

  Cevapla
 5. Kaangr2(İstanbul/Çatalca Rakım : 145)

  İstanbul genelinde dew point değeri Pazar günü düşük olacak.Kıyı kesimlerde seyirlik güzel kar görülebilir. Hatta o kar yağışı 2-3 derecede olur,dokunduğu gibi erir gider. Pazar akşamı yüksek kesimlerde deniz etkisi kar yağışının sıklığına göre çok ince örtü oluşabilir.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s