Hafta Sonu İç Bölgelerde Yoğun Kar! (Biraz da Uzun Vade)


Erdem Erdoğan’ın yazısı…
———
Mevsimlik tahminimizde bu sene ülkemizde kışın nispeten yumuşak geçeceğini düşündüğümüzü söylemiştik. Aralık ayının ilk yarısında belki de bizim düşündüğümüzden bile fazla, sürekli güneyli rüzgarlarla ve sıkıcı havalarla karşılaştık. Aralık ayının ilk 20 günü itibariyle Avrupa Kıtası’nda sıcaklıkların mevsim normallerinden farkını aşağıda görebilirsiniz. Sibirya soğuklarının yerinde yeller eserken, Atlantik siklonları nefessiz Batı Avrupa’ya akmış.

ncep_cfsr_europe_t2m_anom

Birkaç gündür süren soğuk havalar ve yağmurlar biraz olsun yüreğimize su serpti. Henüz bu soğuk havalar geri çekilmeden, aşırı pozitif AO-NAO faktörüyle, cuma akşam saatlerinden itibaren Sahra Çölü’nden (evet doğru okudunuz) çıkan alçak basınç merkezi İç Batı Anadolu’da etkili olmaya başlayacak. Cumartesi ve pazar günleri İç Anadolu batısında ve İç Ege’de kar ve fırtına etkili olacaktır, hafta sonu şehirlerarası yollarda olmaktan kaçınınız.

anigifsst

Son model çalıştırmalarına göre pazar akşamına kadar EskişehirKütahyaBilecikBolu ve Konya dolaylarında 15-20 santimlere kadar kar kalınlığı sürpriz olmaz. Ankara ise şu an 5-10 cm aralığında görünüyor, ancak siklonlu sistemler son ana kadar yalpalama yapabildiklerinden dolayı net bir şey söylemek şu anda zor. Bu sistem İstanbul içinse yok hükmünde gibi, hafta sonu aralıklı yağmur geçişleri dışında bir beklentiniz olmasın.

ecmwf_acc_snow_turkey_102

Blogu iç bölgelerden takip eden -özellikle de tüm sene kaybolup Eskişehir’e sistem gelince ortaya çıkan- arkadaşlarımızdan sistem süresince yorumlarını, model güncellemelerini, haritaları ve sisteme ait fotoğraf video kayıtlarını bu başlıkta paylaşmalarını rica ediyorum. Ankara konusunda uzman olan Mehmet Göktuğ ve White Fox da sistemle ilgili düşüncelerini burada paylaşacaklardır. Hayırlı sistemler 🙂

Uzun vadeye bakacak olursak, bu berbat kış başlangıcının sebebi olarak Kuzey Amerika’nın batısına yapışıp kalan dev yüksek basınç merkezini gösterebiliriz. O yüksek basıncın oradaki varlığı nedeniyle Atlantik siklonları Avrupa Kıtası’nda egemen oluyor ve  bizim kışımıza çomak sokuyor.

eps_z500a_d5_globe_192

Uzun vadeli tahminlere göre maalesef bu illet yüksek basınç merkezi bir süre daha oralarda gezinecek gibi görünüyor. Son üç yıldır aksiyon dolu geçirdiğimiz yılbaşında bu sene çok büyük ihtimalle foslayacağız.

Geçmişteki benzer yılları temel alırsak bu seneki gidişatın maalesef Ocak ayına da sarkıp onu da mahvedeceği ihtimali pek de azımsanmayacak düzeyde görünüyor. Yine de takipte kalacağız, atmosfer her sene geçmişten bağımsız olarak kendi tarihini yazmaktadır, bekleyip göreceğiz. Bol karlı ve yağışlı kışlar diliyorum 🙂

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

115 Responses to Hafta Sonu İç Bölgelerde Yoğun Kar! (Biraz da Uzun Vade)

 1. Sanırım sistemin kaymağını Isparta’nın Yalvaç ve Konya’nın Akşehir ilçeleri yedi şu ana kadar.

 2. Sadece fotoğraflara bakıp neden 100 200 metre daha yüksekte oturmuyorum dedirten sistem , insanı efkara sokuyosun be..

 3. Kar şu ana kadar pek tat vermedi bence ama yeni yeni iyice yoğunlaşmaya başladı bakalım hayırlısı artık yeşil kütle geldi sonunda. Yalnız Akşehir Seydişehir tarafları kopmuş olmalı saatlerdir yeşiller altındalar sıcaklık eksilerde 20 mm’yi geçmişler sabah o taraflardan enteresan kar kalınlıkları gelebilir.

 4. Ispartada karpostallık görüntüler oluştu kar kalınlığı 5-6 cm cıvarında.sabah çekeceğim resimler için sabırsızlanıyorum. Kar etkisini azalttı,ama yağmaya devam ediyor

 5. Konya Akşehir


  Kaynak: sosyal medya alıntı

 6. Isparta karın etkili noktasında şükür karın zevkini yaşadık,kütleler konya tarafına kaymaya başladı

 7. Konya kar altında
  Yer: Konya/ Selçuklu
  Kaynak: Arkadaşım

 8. Konya kopmuş vaziyette. Muhteşem bir tipi var! Çatılar beyazladı. Geldiğim yolun her kilometresine değer 🙂 Hava çok soğuk. Rüzgar çok kuvvetli. Kar yoğun.

 9. Ankara radarı çalışmıyor ancak Afyon radarına göre oralardaki kütleler Ankara’ya doğru akın akın geliyor. Sabaha kadar cetvel çıkartabilir Ankara, sürprizli bir gece olacak.

 10. Konya Selçuklu’da fena olmayan bi kar yağışı var şu an sıcaklık 1 derece soğuk giriyor iyice ancak batı tarafımızda çok daha güzel kütleler yeşiller var şu an kopuyor olmalı Akşehir, Afyon tarafları bakalım ilerleyen saatler neler getirecek.

 11. Ve golll ıspartada kar yağışı başladı😎😎😎

 12. Başkent’te beyaz örtü
  Yer: Yenimahalle

 13. Isparta olarak sistemi yine ucu ucuna kaçırdık. Ama yine bir örtü beklentim var.bu arada mobeseden baktım Beyşehirde kar yağışı var.


  https://polldaddy.com/js/rating/rating.js

 14. Taksim’de an itibariyle karla karışık yağmur ve kar etkili oluyor. Şahsen burada ben de beklemiyordum güzel oldu.


  https://polldaddy.com/js/rating/rating.js

 15. Konya’da sıcaklık sert bi şekilde düşüşe geçti kuzey ve batıdaki ilçeler -0 ila -1’lere kadar düşmüş, radarda da kütleler güçlenerek gelme eğiliminde İbrahim abi ne dersin gelooo gibi 😀

 16. An itibariyle Konya’da sıcaklık ısı adasından uzak istasyonlarda 3 derecenin altına kadar indi! Yer seviyesinde yılan gibi ilerleyen sinsi bir soğuk var. Rakımı merkezden daha yüksek yerlerde sıcaklık 5-7 derece civarında seyrediyor. Rüzgar karayelden kuvvetli esiyor. Heyecan dorukta.

 17. Dikey gelişen bulutlar, yağmur duvarları ve oraj… Yenifakılı’da mayıs tadında bir gün yaşıyoruz. Hava bazen gece gibi kararıp fındık büyüklüğünde dolu geçişleri oluyor. Blitzortung üç beş tane gösterse de 1 saat içinde onlarca yıldırım düştü. Lodos eşliğinde muazzam bantlar gelişiyor. Ben asıl gece yarısını iple çekiyorum, bakalım ne kadar yağacak.

 18. Sistemin İstanbul’da şu ana kadar bıraktığı toplam yağış miktarları gayet iyi. Önümüzdeki hafta da yağış olacak gibi, böylece şehrin en yağışlı ayı olan Aralık ayı yağış toplamı, mevsim normallerine yakın gerçekleşmiş olacak.

 19. Onur Öztürk dedi ki:

  “Bugün akşam saatlerinden sonra Konya çevrelerinde, gece saatlerinden sonra Antalya’nın doğusunun yükseklerinde etkisini arttırması beklenen kar yağışlarının; Konya merkezde 5-10 cm, güney ve batı ilçeleri ile Antalya’nın doğusunun yükseklerinde (Toroslar mevkiinde) yer yer 20 cm üzeri örtü bırakması bekleniyor. Yarın (Pazar) akşam saatlerine kadar kuvvetli rüzgarla birlikte aralıklarla devam etmesi beklenen kar yağışlarının oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

  https://www.mgm.gov.tr/tahmin/uyari-goster.aspx?sN=17010384y

 20. An itibariyle
  Yer: Ankara/ kızılcahamam
  Kaynak: Arkadaş

 21. Şu an Konya’da sıcaklık tam 15 derece! Resmen bahar havası var terledim montla 😀

 22. Dün gece iç kesimlerde şimşek çakmasının nedeni netleşti. Üst seviyede bulunan sıcak cephe hattı atmosferin çok üst seviyelerine sıcak havayı tırmandırarak, sanki yer sıcaklığı 17-19 dereceymiş gibi bir duraysızlığa sebep olmuş.
  Örneğin aşağıdaki Ankara balon ölçümü sonucuna göre 772 mb’da (2216 m) hava sıcaklığı 4.4 derece ölçülmüş. Yukardaki bu sıcaklık yer seviyesine (kuru adyabat çizgilerine göre) indirgendiğinde yer seviyesini 17.8 dereceye denkliyor.

  Ankara’nın rakımında 17.8 derecelik yer sıcaklığını deniz seviyesine göre indirgeyip yorumlarsanız da aslında 500 mb ile deniz seviyesi arasında 40 derece civarı sıcaklık farkı varmış gibi sonuç doğuyor. Çünkü 500 mb -21.1 derece… Yani üst seviyedeki kararsızlık müthişmiş.

 23. GFS’e göre kar seviyesi 1100m lerde olmasına rağmen akşam saatlerinden beri gayet agresif bir şekilde kar yağıyor.bir taraftan eriyor ona rağmen Kastamonu merkezde 3-4 cm örtü var. Şahsen beklemiyordum. Sanırım yer seviyesinden ilerleyen sinsi bir soğuk hava var. Aralıklarla kar yağışı geçişleri devam ediyor. Esas vurgunu sabaha bekliyorum bakalım.

  Dipnot: Konya’dan da gol haberi gelir inşallah 🙂

 24. Bu sistem çok hırçın. Eskişehir’de 2 kez şimşek gözlemledim, iç bölgelerde bu mevsimde çok nadir ratlanır. Uydu da doğruluyor. Sonrasında çok kuvvetli sulu kar yağdı.

  • Yukarı seviye konveksiyonu var. Aslında pek de nadir değil en azından son 5 senedir, cephe içlerinde şimşek görüyoruz.. Ankara’da da geçtiğimiz 3 sene içinde kar yağarken şimşek gözlemlemiştik. Istanbul’da da yanlış hatırlamıyorsam 2015’te DEK kökenli olmayan siklonik bir kar yağışında yoğun şimşekler gözlemledik. Hatta Tuzla’da fena örtü olmuştu. Birazdan skewt logp diyagramını paylaşırım.

   • Ankara’da son yıllarda genelde soğuk cephe geçerken şimşek oldu. Sonradan yaptığın analizlerde anlattığın gibi bu sefer durum biraz farklı. Sabah yağan mayıs haziranı aratmadığı için sesten uyandıran şiddetli sağanak yağmur sonrasında sıcaklık birden 3 derece yükseldi. Yukarı seviyedeki sıcak taşındı yere resmen 🙂 Yağmur öncesi Elmadağ’ın zirvesi şehirden daha sıcaktı.

 25. Akşam güncellemesi de Konya için istikrarı korudu eğer gerçekleşirse yarın 18 ile 00.00 arası oldukça yoğun kar gözüküyor sabaha kadar da hafifleyerek devam eder, çıtayı 10 santime koyuyorum. Bakalım neler olacak artık sistemi yaşama vakti.

 26. Harika radar görüntüsü.Çanakkale boğazın dan,Gemlik körfezine oradan İzmit körfezine,İstanbul boğazına kadar tüm Marmara denizi yağış altında.

 27. Ömerctks dedi ki:

  Istanbullular olarak guzel Anadolumuzu takip ediyoruz.

 28. Son verilere göre Pazar sabah saatlerinde Ankara’da muhtemelen Etimesgut, Bilkent, Ümitköy, Çayyolu’nda incecik bir kar örtüsü olabilir.

 29. Modeller Konya’ya yarın akşam için yoğun kar vermeye devam ediyor inşallah bozulmaz 10 cm beklentim var Çihiro üstadın da geldiğine değsin beraber yaşayalım bu kar sevincini 🙂

 30. Bugün de ECM iyice batılattı sistemi. Ankara’dan sonra Eskişehir’in de tadı kaçtı. Konya hala devam ama.

  SpanK at kardeşim ordan bi gif, kim açtırdı bu başlığı bana 😀

 31. Yılbaşı pes etmiyor, durun bakalım o iş o kadar kolay değil büyük konuşmayın diyor. Ocak da biz daha ölmedik der gibi.

 32. Sistemin batıladığını gören Ankaralılar an itibariyle:

 33. Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece Konya’da yoğun kar yağışı bekleniyor. ECM ve GFS şu an için hemfikir. 15 cm ve hatta şansımız yaver giderse daha üstü ölçülebilir! Fakat temkinli olmak lazım. 10 cm altı da ihtimal dahilinde. Ben gaza gelip Konya’ya sırf kar görebilme umudu ile Cuma akşamı gidiyorum. Delilik bu 😀 İnşallah değişmez bu haliyle gelir sistem. Yoksa yüzlerce kilometreyi boşa tepmiş olacağım 🙂 Ama olsun her şey kar için ❤ 😀

 34. Son dakika bir değişiklik olmazsa benim favorim Konya. Cumartesi akşamından sonra neler yaşanacak gerçekten merak konusu.
  Ah Çihiro üstat ah… 😀

 35. Umit Bahsis Tarim dedi ki:

  İyi günler,

  Lütfen Adana Çukurova bölgesi için de mevsimsel tahminde bulunur musunuz? Bizler ziraat ile uğraştığımız için böyle öngörülü tahminlere ihtiyacımız oluyor.

  Şimdiden teşekkürler,

  Ümit Bahşiş
  Norm Tarım Sanayi

 36. Hayalleri Massachusetts, hayatları Anadolu olan havadelilerine Allah sabır versin 😛

  Yazı güzel durgun havaların özeti olmuş.

 37. Benim düşüncem Başkent örtüyü yakalar ( nedeni rüzgar ) yani, hızlı soğumayı yakalarsak örtü tamamdır.

 38. Ankara Merkez’in bu sistemde kayda değer bir örtü alacağını düşünmüyorum. Belki sistem yağışının son demlerinde kısa süreli kar sağanakları olabilir. Daha çok ankaralıların uygun saatine uyanık olarak denk gelebilirler ise, maalesef hava kar görebileceği bir sistem olacak bu.

 39. Santiago hocam Eskişehir ekibi olarak yaz-kış hazırız. Sonuçta uzun süredir havalar durgun gitti. Ee iş-güç, çoluk-çocuk, hastalık-sağlık derken aralarda bizim de görünmediğimiz zamanlar olduğu doğrudur. Yoksa sıkıntı yok hocam, tetikteyiz her zaman. 🙂

 40. GFS 00Z sistemi acayip batılatmış, bu haliyle Ankara dahil birkaç şehir foslar. Bakalım ECM ne diyecek.

 41. Kar yağarsa elbette paylaşırız. Malum sistem çok sınırda, son anda yamuk yapmasa bari.

 42. Erdem abi kısa ve öz her şeyi anlatmışsınız, teşekkür ederim size. Mesala ben o fetöcü YB yüzünden böyle bir patern yaşadığımızı bilmiyordum, bir şey daha öğrenmiş oldum. Artık modellere bakınca bu bilgiyi hatırlayacağım.

  Bu arada yazamadan edemedim, İstanbul adına benim de bu sistemden bir beklentim kalmamıştı. Sistem değin bodozlama inecek, böyle sınırda kalan bir o yana bir bu yana kayan sistemlerden nefret ediyorum.

  Kar yağacak yerdeki havadelilerine şimdiden hayırlı olsun. 🙂

 43. Isparta olarak yine konyanın ayazını çekecez yani😑

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s