Hafta Sonu İç Bölgelerde Yoğun Kar! (Biraz da Uzun Vade)


Erdem Erdoğan’ın yazısı…
———
Mevsimlik tahminimizde bu sene ülkemizde kışın nispeten yumuşak geçeceğini düşündüğümüzü söylemiştik. Aralık ayının ilk yarısında belki de bizim düşündüğümüzden bile fazla, sürekli güneyli rüzgarlarla ve sıkıcı havalarla karşılaştık. Aralık ayının ilk 20 günü itibariyle Avrupa Kıtası’nda sıcaklıkların mevsim normallerinden farkını aşağıda görebilirsiniz. Sibirya soğuklarının yerinde yeller eserken, Atlantik siklonları nefessiz Batı Avrupa’ya akmış.

ncep_cfsr_europe_t2m_anom

Birkaç gündür süren soğuk havalar ve yağmurlar biraz olsun yüreğimize su serpti. Henüz bu soğuk havalar geri çekilmeden, aşırı pozitif AO-NAO faktörüyle, cuma akşam saatlerinden itibaren Sahra Çölü’nden (evet doğru okudunuz) çıkan alçak basınç merkezi İç Batı Anadolu’da etkili olmaya başlayacak. Cumartesi ve pazar günleri İç Anadolu batısında ve İç Ege’de kar ve fırtına etkili olacaktır, hafta sonu şehirlerarası yollarda olmaktan kaçınınız.

anigifsst

Son model çalıştırmalarına göre pazar akşamına kadar EskişehirKütahyaBilecikBolu ve Konya dolaylarında 15-20 santimlere kadar kar kalınlığı sürpriz olmaz. Ankara ise şu an 5-10 cm aralığında görünüyor, ancak siklonlu sistemler son ana kadar yalpalama yapabildiklerinden dolayı net bir şey söylemek şu anda zor. Bu sistem İstanbul içinse yok hükmünde gibi, hafta sonu aralıklı yağmur geçişleri dışında bir beklentiniz olmasın.

ecmwf_acc_snow_turkey_102

Blogu iç bölgelerden takip eden -özellikle de tüm sene kaybolup Eskişehir’e sistem gelince ortaya çıkan- arkadaşlarımızdan sistem süresince yorumlarını, model güncellemelerini, haritaları ve sisteme ait fotoğraf video kayıtlarını bu başlıkta paylaşmalarını rica ediyorum. Ankara konusunda uzman olan Mehmet Göktuğ ve White Fox da sistemle ilgili düşüncelerini burada paylaşacaklardır. Hayırlı sistemler 🙂

Uzun vadeye bakacak olursak, bu berbat kış başlangıcının sebebi olarak Kuzey Amerika’nın batısına yapışıp kalan dev yüksek basınç merkezini gösterebiliriz. O yüksek basıncın oradaki varlığı nedeniyle Atlantik siklonları Avrupa Kıtası’nda egemen oluyor ve  bizim kışımıza çomak sokuyor.

eps_z500a_d5_globe_192

Uzun vadeli tahminlere göre maalesef bu illet yüksek basınç merkezi bir süre daha oralarda gezinecek gibi görünüyor. Son üç yıldır aksiyon dolu geçirdiğimiz yılbaşında bu sene çok büyük ihtimalle foslayacağız.

Geçmişteki benzer yılları temel alırsak bu seneki gidişatın maalesef Ocak ayına da sarkıp onu da mahvedeceği ihtimali pek de azımsanmayacak düzeyde görünüyor. Yine de takipte kalacağız, atmosfer her sene geçmişten bağımsız olarak kendi tarihini yazmaktadır, bekleyip göreceğiz. Bol karlı ve yağışlı kışlar diliyorum 🙂

Reklam

Hafta Sonu İç Bölgelerde Yoğun Kar! (Biraz da Uzun Vade)” üzerine 115 düşünce

 1. Havaaşkı_Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

  Kar şu ana kadar pek tat vermedi bence ama yeni yeni iyice yoğunlaşmaya başladı bakalım hayırlısı artık yeşil kütle geldi sonunda. Yalnız Akşehir Seydişehir tarafları kopmuş olmalı saatlerdir yeşiller altındalar sıcaklık eksilerde 20 mm’yi geçmişler sabah o taraflardan enteresan kar kalınlıkları gelebilir.

  Cevapla
 2. Havaaşkı_Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

  Konya Selçuklu’da fena olmayan bi kar yağışı var şu an sıcaklık 1 derece soğuk giriyor iyice ancak batı tarafımızda çok daha güzel kütleler yeşiller var şu an kopuyor olmalı Akşehir, Afyon tarafları bakalım ilerleyen saatler neler getirecek.

  Cevapla
 3. Havaaşkı_Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

  Konya’da sıcaklık sert bi şekilde düşüşe geçti kuzey ve batıdaki ilçeler -0 ila -1’lere kadar düşmüş, radarda da kütleler güçlenerek gelme eğiliminde İbrahim abi ne dersin gelooo gibi 😀

  Cevapla
 4. Organik Adam (Yenifakılı/YOZGAT,1040 m)

  Dikey gelişen bulutlar, yağmur duvarları ve oraj… Yenifakılı’da mayıs tadında bir gün yaşıyoruz. Hava bazen gece gibi kararıp fındık büyüklüğünde dolu geçişleri oluyor. Blitzortung üç beş tane gösterse de 1 saat içinde onlarca yıldırım düştü. Lodos eşliğinde muazzam bantlar gelişiyor. Ben asıl gece yarısını iple çekiyorum, bakalım ne kadar yağacak.

  Cevapla
 5. Santiago (Florya - IST / 47m) Yazıyı Yazan

  Sistemin İstanbul’da şu ana kadar bıraktığı toplam yağış miktarları gayet iyi. Önümüzdeki hafta da yağış olacak gibi, böylece şehrin en yağışlı ayı olan Aralık ayı yağış toplamı, mevsim normallerine yakın gerçekleşmiş olacak.

  Cevapla
 6. Onur Öztürk

  “Bugün akşam saatlerinden sonra Konya çevrelerinde, gece saatlerinden sonra Antalya’nın doğusunun yükseklerinde etkisini arttırması beklenen kar yağışlarının; Konya merkezde 5-10 cm, güney ve batı ilçeleri ile Antalya’nın doğusunun yükseklerinde (Toroslar mevkiinde) yer yer 20 cm üzeri örtü bırakması bekleniyor. Yarın (Pazar) akşam saatlerine kadar kuvvetli rüzgarla birlikte aralıklarla devam etmesi beklenen kar yağışlarının oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

  https://www.mgm.gov.tr/tahmin/uyari-goster.aspx?sN=17010384y

  Cevapla
 7. Havaaşkı_Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

  Şu an Konya’da sıcaklık tam 15 derece! Resmen bahar havası var terledim montla 😀

  Cevapla
 8. White Fox (Sarıyer, 121 m )

  Dün gece iç kesimlerde şimşek çakmasının nedeni netleşti. Üst seviyede bulunan sıcak cephe hattı atmosferin çok üst seviyelerine sıcak havayı tırmandırarak, sanki yer sıcaklığı 17-19 dereceymiş gibi bir duraysızlığa sebep olmuş.
  Örneğin aşağıdaki Ankara balon ölçümü sonucuna göre 772 mb’da (2216 m) hava sıcaklığı 4.4 derece ölçülmüş. Yukardaki bu sıcaklık yer seviyesine (kuru adyabat çizgilerine göre) indirgendiğinde yer seviyesini 17.8 dereceye denkliyor.

  Ankara’nın rakımında 17.8 derecelik yer sıcaklığını deniz seviyesine göre indirgeyip yorumlarsanız da aslında 500 mb ile deniz seviyesi arasında 40 derece civarı sıcaklık farkı varmış gibi sonuç doğuyor. Çünkü 500 mb -21.1 derece… Yani üst seviyedeki kararsızlık müthişmiş.

  Cevapla
  1. Oğuz (Eskişehir/860m)

   Sıcak cephe gelmeden önceki gece Eskişehir-Ankara hattına kadar soğuk cephe ilerlemişti. Sonra sıcak cephe gelince yerdeki soğuğu süpüremedi ve soğuk havanın üzerinde yükseldi diye yorumda bulunmuştuk bizde.

   Dün akşama doğru tamda sıcak cephe ve soğuk havanın karşılaştığı hatta radar böyleydi.

   Cevapla
 9. Candar (Kastamonu/Merkez-770m)

  GFS’e göre kar seviyesi 1100m lerde olmasına rağmen akşam saatlerinden beri gayet agresif bir şekilde kar yağıyor.bir taraftan eriyor ona rağmen Kastamonu merkezde 3-4 cm örtü var. Şahsen beklemiyordum. Sanırım yer seviyesinden ilerleyen sinsi bir soğuk hava var. Aralıklarla kar yağışı geçişleri devam ediyor. Esas vurgunu sabaha bekliyorum bakalım.

  Dipnot: Konya’dan da gol haberi gelir inşallah 🙂

  Cevapla
  1. White Fox (Sarıyer, 121 m )

   Yukarı seviye konveksiyonu var. Aslında pek de nadir değil en azından son 5 senedir, cephe içlerinde şimşek görüyoruz.. Ankara’da da geçtiğimiz 3 sene içinde kar yağarken şimşek gözlemlemiştik. Istanbul’da da yanlış hatırlamıyorsam 2015’te DEK kökenli olmayan siklonik bir kar yağışında yoğun şimşekler gözlemledik. Hatta Tuzla’da fena örtü olmuştu. Birazdan skewt logp diyagramını paylaşırım.

   Cevapla
   1. cumulonimbus(Cankaya/Ank. 940m)

    Ankara’da son yıllarda genelde soğuk cephe geçerken şimşek oldu. Sonradan yaptığın analizlerde anlattığın gibi bu sefer durum biraz farklı. Sabah yağan mayıs haziranı aratmadığı için sesten uyandıran şiddetli sağanak yağmur sonrasında sıcaklık birden 3 derece yükseldi. Yukarı seviyedeki sıcak taşındı yere resmen 🙂 Yağmur öncesi Elmadağ’ın zirvesi şehirden daha sıcaktı.

    Cevapla
 10. Havaaşkı_Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

  Akşam güncellemesi de Konya için istikrarı korudu eğer gerçekleşirse yarın 18 ile 00.00 arası oldukça yoğun kar gözüküyor sabaha kadar da hafifleyerek devam eder, çıtayı 10 santime koyuyorum. Bakalım neler olacak artık sistemi yaşama vakti.

  Cevapla
   1. Havaaşkı_Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

    Olabilir yağışın cinside yani nasıl yağacağıda önemli bence yarın göreceğiz artık.

    Cevapla
 11. Havaaşkı_Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

  Modeller Konya’ya yarın akşam için yoğun kar vermeye devam ediyor inşallah bozulmaz 10 cm beklentim var Çihiro üstadın da geldiğine değsin beraber yaşayalım bu kar sevincini 🙂

  Cevapla
 12. çihiro - Bedeni(Merkez/KIRIKKALE, 740 m), Ruhu(Merkez/KONYA, 1016 m)

  Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece Konya’da yoğun kar yağışı bekleniyor. ECM ve GFS şu an için hemfikir. 15 cm ve hatta şansımız yaver giderse daha üstü ölçülebilir! Fakat temkinli olmak lazım. 10 cm altı da ihtimal dahilinde. Ben gaza gelip Konya’ya sırf kar görebilme umudu ile Cuma akşamı gidiyorum. Delilik bu 😀 İnşallah değişmez bu haliyle gelir sistem. Yoksa yüzlerce kilometreyi boşa tepmiş olacağım 🙂 Ama olsun her şey kar için ❤ 😀

  Cevapla
  1. Havaaşkı_Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

   Beklemekteyiz bakalım heyecanla. Cumartesi akşam ve gece yarısına kadar çok yoğun kar gözüküyor ama fazla uzun süreli değil gibi pazar ciddi bi yağış olacağını sanmam. Yinede bu kısır kışta ne görsek kardır, sezonu açıyor geçen yılın şampiyonu Konya 🙂

   Cevapla
 13. Umit Bahsis Tarim

  İyi günler,

  Lütfen Adana Çukurova bölgesi için de mevsimsel tahminde bulunur musunuz? Bizler ziraat ile uğraştığımız için böyle öngörülü tahminlere ihtiyacımız oluyor.

  Şimdiden teşekkürler,

  Ümit Bahşiş
  Norm Tarım Sanayi

  Cevapla
   1. Havadelisi (Büyükoyumca/Atakum-Samsun, 185m)

    Ücretli bir iş yapmıyoruz, fakat ticaret yapan birileri bizden “ekstra” ürün talep ederse bunun karşılığı olmalı. Diğer türlüsü biraz tuhaf oluyor. Gönüllü yapılan her şey bedava işte, okuyup anlasınlar.

    Edit: Verin eksiyi verin, yav ne bedavacı milletiz be. Sanki mevsimlik tahmini okumak için ücret talep ediyoruz, fesübhanallah!

    Cevapla
     1. ihsan (Bostancı,İST. 15m.)

      Ayrıca, doğal olarak bu ülkede her şeyin bir bedeli vardır. Üstelik, hiç kimse bunlara itiraz da etmez. Usta bedavaya gelip evinizde her hangi bir şeyi tamir etmez, Esnaf bedava hiç bir şey satmaz, AVM ler zaten hayır kurumları, Avukatlar bedava davanıza bakmaz, Mühendis proje çizmez, Doktor muayene etmez, Taksi götürmez, Dolmuşa binilmez, TV seyredilemez, Telefon konuşturmaz, Su akmaz, Elektrik yanmaz vs. vs. daha sayayım mı? Eeeee, bir Meteoroloji uzmanı bilgisini birikimini, eğitimini, yeteneğini neden bedava versin o vakit?

      Cevapla
 14. White Fox (Sarıyer, 121 m )

  Ankara Merkez’in bu sistemde kayda değer bir örtü alacağını düşünmüyorum. Belki sistem yağışının son demlerinde kısa süreli kar sağanakları olabilir. Daha çok ankaralıların uygun saatine uyanık olarak denk gelebilirler ise, maalesef hava kar görebileceği bir sistem olacak bu.

  Cevapla
 15. carcass (Eskişehir,804m)

  Santiago hocam Eskişehir ekibi olarak yaz-kış hazırız. Sonuçta uzun süredir havalar durgun gitti. Ee iş-güç, çoluk-çocuk, hastalık-sağlık derken aralarda bizim de görünmediğimiz zamanlar olduğu doğrudur. Yoksa sıkıntı yok hocam, tetikteyiz her zaman. 🙂

  Cevapla
 16. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

  Erdem abi kısa ve öz her şeyi anlatmışsınız, teşekkür ederim size. Mesala ben o fetöcü YB yüzünden böyle bir patern yaşadığımızı bilmiyordum, bir şey daha öğrenmiş oldum. Artık modellere bakınca bu bilgiyi hatırlayacağım.

  Bu arada yazamadan edemedim, İstanbul adına benim de bu sistemden bir beklentim kalmamıştı. Sistem değin bodozlama inecek, böyle sınırda kalan bir o yana bir bu yana kayan sistemlerden nefret ediyorum.

  Kar yağacak yerdeki havadelilerine şimdiden hayırlı olsun. 🙂

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s