Hafta Sonu İç Bölgelerde Yoğun Kar! (Biraz da Uzun Vade)


Erdem Erdoğan’ın yazısı…
———
Mevsimlik tahminimizde bu sene ülkemizde kışın nispeten yumuşak geçeceğini düşündüğümüzü söylemiştik. Aralık ayının ilk yarısında belki de bizim düşündüğümüzden bile fazla, sürekli güneyli rüzgarlarla ve sıkıcı havalarla karşılaştık. Aralık ayının ilk 20 günü itibariyle Avrupa Kıtası’nda sıcaklıkların mevsim normallerinden farkını aşağıda görebilirsiniz. Sibirya soğuklarının yerinde yeller eserken, Atlantik siklonları nefessiz Batı Avrupa’ya akmış.

ncep_cfsr_europe_t2m_anom

Birkaç gündür süren soğuk havalar ve yağmurlar biraz olsun yüreğimize su serpti. Henüz bu soğuk havalar geri çekilmeden, aşırı pozitif AO-NAO faktörüyle, cuma akşam saatlerinden itibaren Sahra Çölü’nden (evet doğru okudunuz) çıkan alçak basınç merkezi İç Batı Anadolu’da etkili olmaya başlayacak. Cumartesi ve pazar günleri İç Anadolu batısında ve İç Ege’de kar ve fırtına etkili olacaktır, hafta sonu şehirlerarası yollarda olmaktan kaçınınız.

anigifsst

Son model çalıştırmalarına göre pazar akşamına kadar EskişehirKütahyaBilecikBolu ve Konya dolaylarında 15-20 santimlere kadar kar kalınlığı sürpriz olmaz. Ankara ise şu an 5-10 cm aralığında görünüyor, ancak siklonlu sistemler son ana kadar yalpalama yapabildiklerinden dolayı net bir şey söylemek şu anda zor. Bu sistem İstanbul içinse yok hükmünde gibi, hafta sonu aralıklı yağmur geçişleri dışında bir beklentiniz olmasın.

ecmwf_acc_snow_turkey_102

Blogu iç bölgelerden takip eden -özellikle de tüm sene kaybolup Eskişehir’e sistem gelince ortaya çıkan- arkadaşlarımızdan sistem süresince yorumlarını, model güncellemelerini, haritaları ve sisteme ait fotoğraf video kayıtlarını bu başlıkta paylaşmalarını rica ediyorum. Ankara konusunda uzman olan Mehmet Göktuğ ve White Fox da sistemle ilgili düşüncelerini burada paylaşacaklardır. Hayırlı sistemler 🙂

Uzun vadeye bakacak olursak, bu berbat kış başlangıcının sebebi olarak Kuzey Amerika’nın batısına yapışıp kalan dev yüksek basınç merkezini gösterebiliriz. O yüksek basıncın oradaki varlığı nedeniyle Atlantik siklonları Avrupa Kıtası’nda egemen oluyor ve  bizim kışımıza çomak sokuyor.

eps_z500a_d5_globe_192

Uzun vadeli tahminlere göre maalesef bu illet yüksek basınç merkezi bir süre daha oralarda gezinecek gibi görünüyor. Son üç yıldır aksiyon dolu geçirdiğimiz yılbaşında bu sene çok büyük ihtimalle foslayacağız.

Geçmişteki benzer yılları temel alırsak bu seneki gidişatın maalesef Ocak ayına da sarkıp onu da mahvedeceği ihtimali pek de azımsanmayacak düzeyde görünüyor. Yine de takipte kalacağız, atmosfer her sene geçmişten bağımsız olarak kendi tarihini yazmaktadır, bekleyip göreceğiz. Bol karlı ve yağışlı kışlar diliyorum 🙂

Reklam

Hafta Sonu İç Bölgelerde Yoğun Kar! (Biraz da Uzun Vade)” üzerine 115 düşünce

 1. Havaaşkı_Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

  Konya hayal kırıklığı oldu maalesef bu sefer, 5 cm civari ancak vardı neyse böyle bi kışta buna da şükür önümüzdeki maçlara bakacağız artık.

  Cevapla
 2. mehmet göktuğ (Elvankent-ANK-825 m)

  Sekonder siklonun ve bununla birlikte sıcak cephenin, modellerin günlerdir gösterdiği senaryoya göre daha batılı gelmesi sebebiyle Ankara ve Ankaralılar için sürpriz miktarda kar yağışı oldu. İl merkezinin yükseklerinde 10 cm civarında kar örtüsü varmış. Bu kar yağışından il merkezinin güney ve doğusu daha iyi faydalandı. Ankara merkeze göre genelde şanslı olan Elvankent’te ise örtü adına hiçbir şey yoktu. Arabaların üstünde 0.1 cm felan vardı ancak. Bu yüzden fotoğraf paylaşamayacağım. 😦 Günlerdir Ankara’dan çok, modeller tarafından iyi miktarda kar alacağı simüle edilen memleketime (Yozgat-Aydıncık) bakıyordum. Dün akşam saatlerinden sonra sabah saatlerine kadar iyi bir kar yağışı olmuş. Sabah 15 cm civarında örtü varmış. Babannemin çekip bana yolladığı fotoğrafları paylaşmak istiyorum. 🙂

  Cevapla
 3. Ahmet Mutlu Şenel

  Eskişehir adına rezil bi sistemdi. Çatılarda ve çimenlerde bile doğru dürüst örtü oluşturamayan bi kaç saat yağan kardan başka bir şey göremedik. Oysaki ben sırf bu sistem için yaşadığım şehir Bursa’dan kalkıp Eskişehir’e gelmiştim. Hiç değmezmiş. Eskişehir adına sistemi özetlersek dağ fare doğurdu…
  Anlamadığım nokta Gfs adam akıllı yağış vermemesine rağmen komşu şehir Afyon nasıl bu kadar yağış aldı ?


  https://polldaddy.com/js/rating/rating.js

  Cevapla
  1. carcass (Eskişehir,804m)

   Cumayı cumartesiye bağlayan gece güzel kar yağdı ve merkezde 4-5 cm’lik birikim yaptı. Cumartesi (23 Aralık) öğle saatlerinden itibaren – aralıklarla kar yağmasına rağmen -yerdekiler büyük bir hızla erimeye başladı. Siz sanırım sabah gün doğmadan olan birikimi kaçırdınız.
   Bu fotoğraf 23 Aralık saat 11:30’da çekildi. Akarbaşı Mah. rakım 800 metre…

   Sıcaklık faktörü iş başındaydı. Eminim Ihlamurkent ve Üniversite Evleri (rakım 850-900 arası) tarafları +5 cm almıştır.

   Cevapla
  1. Yusufhava (Yenimahalle/ANK, 877m)

   Çok iyi yağmış. 🙂 ( Yenimahalle’de bu kadar yok. 3-4 cm diyelim )
   Ve Yılbaşı sistemi gelse de, lodos rüzgarları hakim. Değişir, değişmez.
   Şunu da söylemek isterim, ekstrem kar neye bağlarız ?
   Hava ısındı sanki bir anda kaç suları 18:00-19:00 gibi… ya da siklonun hareketi, nem
   sistemin hareketi… ( Ben şuna bağlıyorum sıcak, soğuk sanki çakıştı o saatlerde )
   alakası var mı ? bu hadiselerle ilgisi var mı kafam karıştı… ( ikinci kar neden yağdı ) ?

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s