Yeni Sıcaklık Rekorlarından Sonra Sonbahar Geliyor


İstanbul Florya’da ve Kartal’da bugün (çarşamba), geçtiğimiz saatler içerisinde ölçülen 39,5 derece civarındaki sıcaklıklar tüm zamanlar eylül ayı rekor değerleri olarak tarihe geçti… Resmi açıklama ve kesin değerler MGM’den gelecektir. 2017 Eylül Türkiye’nin birçok bölgesinde eylül sıcaklık rekorlarının kırıldığı ekstrem bir ay oldu (geçen gün Ankara’da da kırıldı). Yazın da güneyde birçok yerde tüm zamanlar rekorları kırılmıştı.

Sıcaklık rekorlarının üst üste ve birçok yerde kırılması küresel ısınmanın mantıklı, doğrudan sonuçlarından birisidir; dolayısıyla bu rekorların ortaya çıkmasında küresel ısınmanın rolünden bahsetmek abartılı bir yaklaşım olmaz. Dünya atmosferinde ve okyanuslarında bulunan fazla ısı, normalde belki rekorun biraz altında kalacak sıcaklık değerlerini kolaylıkla rekor civarına veya üzerine taşımaktadır, diyebiliriz. Türkiye sıcaklık rekorlarının (aylık bazda olanlar dahil) hemen hepsi artık 2000 yılı ve sonrasına aittir.

Bununla birlikte, yaşanan her şiddetli hava olayını (kar fırtınaları, iri dolular, hortumlar, su hortumları, downburst’ler vb) küresel ısınmaya bağlamanın bir esprisi yoktur, çünkü bu hava olaylarının bazılarının geçmişte [küresel ısınma yokken/zayıfken] de sıklıkla ortaya çıktığını biliyoruz. Dolu, downburst (aşağı hava patlaması), hortum gibi yerel hadiselerin ise uzak geçmişte ne sıklıkla gerçekleştiğine dair elimizde güvenilir veri olmadığı için, bu olayların sıklığındaki artışı sağlıklı değerlendiremiyoruz.

Bugün (çarşamba) batı bölgelerde uzun yazın son günüydü. Yarın (perşembe) sıcaklık düşecek, cuma ve hafta sonu daha da düşecek ve sonbahar başlayacak. Orta ve doğu bölgelerde serinleme cuma gününe kalacak. Yarından (perşembe) itibaren -daha ziyade Marmara ve Karadeniz’de olmak üzere- aralıklarla yağmur da görülecek. İri dolu ve downburst riskleri için Meteogreen’i takip ediniz. (https://www.facebook.com/meteogreen/)

Reklam

Yeni Sıcaklık Rekorlarından Sonra Sonbahar Geliyor” üzerine bir düşünce

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s