Normale Dönüş


Türkiye’nin güney ve batı yerleşimlerinin birçoğunda (örneğin Antalya, Bodrum, Nazilli, Akhisar … ) rekorların yenilenmesine yol açan tarihi sıcak hava dalgası pazartesi günü de etkili olmaya devam edecek, öte yandan yavaş yavaş doğuya doğru hareket etmeye de başlayacak. Ege Kıyıları, İstanbul ve Batı Akdeniz için en kötünün geride kaldığını söyleyebiliriz (ama dikkat! hava pazartesi de çok sıcak). Pazartesi günü rekor civarındaki sıcaklar İç Anadolu ve daha doğuda yaşanacak. Ankara 40 dereceyi muhtemelen görecek, rekoru olan 41’e yaklaşır mı bakacağız.

Pazartesi akşamı Kıyı Ege ve Trakya’da, gecesi tüm Marmara ve Ege’de sıcaklıklar ‘normal’e dönecek; salı günü normalin de altına inecek. Bu radikal değişime Trakya, Marmara ve belki Kuzey Ege’de de yerel olarak şiddetli yağmur ve gökgürültüsü eşlik edecek (İzmir ve güneyine yağmayacak gibi duruyor). Ayrıca Salı günü Marmara ve Ege’de -özellikle denizlerde- kuzey yönlerden yer yer fırtına şeklinde rüzgar var.

Marmara’da birkaç gün mevsim normallerinin biraz altında seyredecek sıcaklık hafta sonuna doğru toparlanacak. Diğer yerlerde yaz alışılageldiği gibi devam edecek, yağmur Karadeniz’de ve kuzey bölgelerin iç taraflarında görülecek. Orta ve uzun vade yine sıcak gözüküyor, öte yandan ufukta cuma günü ve hafta sonu yaşadığımız zulme benzeyen bir şey yok.

Herkese güzel bir hafta dileriz.

Reklam

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s