Yoğun Kar ve Şiddetli Soğuk: Godzilla Marmara’da!


Son yılların en sert Aralık ayını geçiren Türkiye’de, başta iç bölgeler ve yüksek merkezler olmak üzere birçok yerde dondurucu soğuklar ve yoğun kar yağışları görüldü. Kayak merkezleri son yılların en yüksek kar kalınlıklarına ulaştı. Son yılbaşı sistemi de dahil olmak üzere tüm Aralık ayı boyunca İstanbul ve Marmara’daki deniz kenarı ve alçak rakımlı şehirler ise istediği kar yağışını bir türlü yakalayamadı.

Başta Marmara Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin batı yarısı 2017 yılına bomba gibi bir sistemle merhaba diyor; Godzilla bütün hava delilerine hayırlı uğurlu olsun.

Öncelikle mevsime göre çok ekstrem bir sistem olan Godzilla’nın oluşma şartlarından bahsedelim. Aralık ayının sonlarında Kuzey Avrasya’da kutup soğukları birikmeye başladı. Avrupa’nın batısında ise Azor Yükseği hazır kıta olarak bekliyordu. Azor’un birkaç gün önce kuzeye hareketlenmesiyle beraber kıta içine dalan İzlanda kökenli alçak basınçlar, kuzeyde biriken bu müthiş soğuğu Orta Avrupa üzerinden Akdeniz’e indirmeye başladı. Muazzam bir soğukla karşılaşan Akdeniz ise önümüzdeki bir hafta boyunca siklon üstüne siklon üretecek ve Balkanlar ile Türkiye’yi kara, fırtınaya ve şiddetli soğuklara boğacak. Ülkemizde soğuk ve karın en ideal şekilde çakışacağı bölge ise son dakika sürprizi olmazsa Orta ve Doğu Marmara olacak. İstanbul da bu sistemden uzun yıllar unutulmayacak güzel hatıralarla ayrılacak.

İstanbul’da belki diz boyu kar yağmayacak, Avrupa Yakası’nda 17-18 Şubat 2015 sistemini geçemeyecek, ancak Cuma gecesinden Çarşamba gününe kadar sıcaklıklar belki de hiç sıfır derece üstüne çıkamayacak. İstanbul’da günlük maksimum sıcaklıkların 4 gün boyunca sıfır derecenin üstüne çıkamadığı en yakın periyot 1987 Mart ayı. Yani 30 yıllık bu uzun süren soğuk rekorunu  bu sistemde egale etmeye çalışacağız.

gfs-ens_t2mamean_eu_3

Cuma günü sabah saatlerinde Ege’den Trakya’ya ilerleyecek olan alçak basınç merkezi, öğle saatlerine kadar bizi sistemin sıcak tarafında bırakacak ve kuvvetli lodos almamızı sağlayacak. Öğleden sonra bu alçak basınç merkezinin kuzeye kaymasıyla birlikte Balkanlar’da biriken şiddetli soğuklar hızlıca doğuya kayacak ve bir iki saat içinde sıcaklıklar 8-10 derece birden düşecek, yağmur olarak başlayacak olan yağışları kısa sürede kara çevirecek. Soğumanın ve kar yağışının İstanbul Avrupa Yakası’nda 16:00-18:00 civarlarında başlayacağını düşünüyoruz, kar yağışı çok kısa bir sürede kentin tamamına yayılacaktır. Sıcaklıkların sıfırın altına düşmesi ise havanın kararmasıyla olacak gibi görünüyor.

Siklon geçişinin tamamlanacağı Cumartesi akşam saatlerine kadar birikecek olan toplam kar miktarının ise şehrin yükseklerinde 25-35 cm, kıyılarda ise 15-25 cm arasında olacağını tahmin ediyoruz. Böylesine kuvvetli soğumaya sahip ve hızlı geçen bir sistem için tahmin ettiğimiz bu kar miktarları siklonlu bir sistem için çok iyi rakamlardır. Cumartesi ve Pazar günleri çok kuvvetli soğuk ve buzlanma olacaktır. Soğumanın Balkanlar ve Marmara’da bloke olacağı Çarşamba gününe kadar bu kar miktarları yerel olarak daha da artabilir.

ecmwf_tsnow_greece_29

turkey_2017010500_t2m_78

Uyarılar:

 • Cuma günü Marmara, Ege ve Karadeniz’de sabah saatlerinde güneyli yönlerden, öğle saatlerinden itibaren ise kuzeyli yönlerden fırtına kara, deniz ve hava ulaşımını aksatabilir.
 • Cuma akşam saatlerinden Cumartesi akşam saatlerine kadar kar yağışının İstanbul’da karayel fırtınasıyla beraber kesintisiz olarak devam edeceğini ve hayatı olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz. Kar lastiğiniz olsun olmasın, trafiğe çıkmamanızı öneriyoruz!
 • Cuma akşamından çarşamba sabahına kadar olan periyotta İstanbul’daki havaalanlarında kar yağışı, kuvvetli rüzgar ve buzlanma nedeniyle sefer iptalleri veya gecikmeler muhtemeldir.
 • Marmara’nın doğusunda ve güneyinde yağacak yoğun ıslak kar nedeniyle enerji nakil hatlarında kopmalar ve devrilmeler olasıdır. Bu sebepten dolayı elektrik kesintileri ve sıkıntılarına karşı tedbirli olunuz.
 • Marmara Bölgesi’nde ekstrem sıcaklıkların ölçülmesi muhtemeldir. Trakya’da -15 derece ve altı, Güney Marmara’da -12 derece ve altı, İstanbul il sınırları içinde bazı ilçe merkezlerinde -10 dereceler ölçülebilir.

Sistemle ilgili gözlemlerinizi, model çıktılarını, radar görüntülerini ve fotoğrafları burada paylaşalım. Hepimize iyi seyirler, kolay gelsin.

—-Feysbuk İstanbul Tahmini—

İstanbul hava tahminlerinde önemli bir değişiklik yok. Yağmur aralıklarla devam ediyor, gece saatlerinden itibaren hızını arttıracak lodos cuma sabahı deniz ulaşımını etkileyebilir.

Cuma sabahı yağmur muhtemelen ara vermiş olacak ve hava oldukça ılık olacak. Ilıkçılar son mutlu saatlerini yaşayacaklar.

Cuma öğleden sonra hava şehrin batısından başlayarak, sert kuzeybatılı rüzgarlarla (karayel) birlikte aniden soğuyacak. Önce yağmur tekrar başlayacak, başladıktan sonra da bir saat, bilemedin iki saat içinde kara dönecek.

Cuma günü karın HAYATI ETKİLEMEYE BAŞLAMASI şehrin batısında ve yüksek semtlerde iş çıkış saatlerine (akşam 18 civarı) denk gelebilir. Bu yüzden cuma günü sabahki ılık havaya aldanıp özel aracınızla çıkmamanız iyi olur. Karın etki saati birazcık daha gecikebilecek olsa da, risk almamanızı öneririz. Kar, sahil semtlerinde ve şehrin Anadolu Yakası’nda ise ancak akşam geç saatlerde (21-22) etki yapmaya başlayacaktır.

Cuma gecesinden itibaren, sahil veya yüksek fark etmeksizin şehrin her yerinde, yoğun kar yağışı ve buzlanma hakim olacak. Cumartesi sabahki manzarayı görünce zaten alacağınız önlemlere kendiniz de karar verebileceksiniz.

Kar yağışı cumartesi akşama doğru hafifleyecek, yine de aralıklarla birkaç gün devam edecek. Cuma gecesinden itibaren muhtemelen salı öğle saatlerine kadar hava sıcaklığı şehrin her yerinde sıfır derecenin altında seyredecek (bunun çarşamba öğle saatlerine kadar uzama ihtimali de var). Sahil semtlerinde 15 ila 25 cm, yüksek semtlerde 25-35 cm kar birikimi olacağını tahmin ediyoruz.

Reklam

Yoğun Kar ve Şiddetli Soğuk: Godzilla Marmara’da!” üzerine 1.131 düşünce

 1. mertbasturk (Sefaköy/İST, 100m)

  Ağırlıklı İstanbul olmak üzere, paylaşılan resimlerin birçoğunu kullanarak Godzilla’nın resim arşivini yaptık. Böyle sistemler çok nadir geliyor; unutulmasın, arşivimizde yer alsın istedik. İndirmek isteyenler buradan indirebilir. https://www.dropbox.com/s/j578qnafcus1owt/Godzilla%2006-09.01.2017.rar?dl=0

  Bir de Godzilla’nın muhteşem bir videosu yapılmış. Çekenin ellerine sağlık. Harika olmuş. https://vimeo.com/198832444

  Cevapla
 2. Konyalı

  Konya gerçekten kışın bu vaktine kadar kara doydu.Kar örtüsü 3 haftadır yerde ve en az 10 cm.Öyleki okullar bu kış 7 kez tatil edildi.İç anadolunun güneyi,Konya ve Bandırma kışın bu vaktine kadar rekorları kirdi.

  Cevapla
 3. Yalın (Başakşehir/İST, 140 m)

  Bu sistem için başta analiz, yorum ve öngörüleri ile önceden bilgi veren yönetim ve ekibine; sonra da bulunduğu yerden fotoğraf ve bilgi paylaşan herkese çok teşekkür ederim. Genel olarak şaşırdık, bilgilendik, eğlendik…

  Cevapla
 4. Havaaşkı Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

  Konya’da kar gece saatlerinde kesildi yaklaşık olarak 40-45 cm var bulunduğum yerde. Şu an hava güneşli ve ılık yollar açık, bence boştan yere tatil ettiler bugünü. Fotoğraflar bu sabahtan ve dün akşamdan çoğu yerde devasa kar yığınları var böyle. Geçirdiğim bu son 1 ayı asla unutamam kim derdi ki rekor üstüne rekor kıracağımızı bu kadar sık kar yağacağını hele ki Konya’da hiç ummazdım, gerçekten efsane bir dönemi geride bırakıyor İç Anadolu’nun güneyi ve Akdeniz’in iç kesimleri. Daha kışın bitmesine çok var ama sanırım ilk defa gözlerimin, ayaklarımın kara fazlasıyla doyduğunu hissediyorum 🙂 Modeller bir süre havanın durgun gideceğini söylüyor, biraz dinlenme zamanı artık yoksa Kanada’ya giden İzmirlinin hikayesine döneceğim diye korkuyorum 😀

  Önceden atmışımdır belki ama tekrar paylaşmak istedim bunlarda geçirdiğimiz bu efsane dönemden karışık fotoğraflar…

  Cevapla
 5. Santiago (Florya - IST / 47m) Yazıyı Yazan

  Perşembe günü sabah ve öğle saatleri arasında Godzilla son sürprizini yapıp İstanbul’a veda edecek. Yer seviyesi soğuması ve kalınlık haritaları gayet iyi, yoğun yağış da var. Büyük bir sürpriz olmazsa yağmur olarak başlayacak olan yağışlar kısa bir sürede seyir zevki yüksek lapa lapa kara çevirecektir. Bazı semtlerde örtü bile olabilir.

  Güle güle Godzilla…

  (Haritalar sırasıyla yağış, yer seviyesi sıcaklığı ve 850-1000 hPa kalınlığı)

  Cevapla
 6. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 190m.)

  Yarın sabah İstanbul için görüşleriniz nedir? Soğuk Trakya ve Balkanlar’ın bize sıcaklığı 0 altına ineceğini düşünüyorum özellikle Avrupa Yakasında.

  Cevapla
  1. Melih Meriç (Çekmeköy 110m // Safaalan-Saray 210m)

   Admin gerekirse Atış Serbest’e taşınabilir 😉 (benzer bi yazıyı daha önce yazmış olabilir miyim bilmiyorum !!)

   1985 biraz da yaş meselesi :):) Ben o dönem Cağaloğlu’nda IEL’de Lise 1’de yatılı okuyordum. Çarşamba akşamı, benim kar delisi olduğumu bilen bir arkadaş kuledeki yeşil ışığı göstererek “Melih bak kar yağacak eheheh” diyerek dalgasını geçtiğinde yatılı adabına uygun şekilde küfürle cevabını bulmuştu. Sabahına da havanın cevabı fena patladı 🙂

   Durum vahimdi, okullar tatil oldu. Biz öğretmenlere gidip “hocam biz kalalım nasıl gideceğiz ?” diye ağladık ama cevap “bizden de kalan yok olmaz” oldu. Kısaca bizi okuldan kovdular.

   Beşiktaş-Ihlamur, Ortaköy-Dereboyu, Levent ve Ulus’ta oturan 4 arkadaş yola koyulduk ve taksilere yalvarmaya başladık. Bileğe varan kar ve süren tipi altında vicdanlı bir taksi şoförü “çocuklar gittiği yere kadar bırakırım” dedi… Atladık, ne kadar sürdü hatırlamıyorum, İnönü Stadı önünde “siz isterseniz artık burada inin, durdu yol” dedi, hesaplaştık, çok teşekkür ettik. Ve o zamanın deyimiyle tabanvay devam ettik… Ben ilk eve varacak olduğumdan, “vardık telefonunun” bana edilmesine karar verdik. Acil durum moduna geçmiştik. Ben 20-25 dakikada eve vardım. Rota da belliydi olabildiğince az yalnız yürünecekti. Dolayısıyla Levent’e giden arkadaş dahi Ortaköy-Portakal Yokuşu rotasını izledi. 2 saat 30 dakika sonra ondan haberi aldım ve diğer iki arkadaşa herkesin sağ salim eve vardığını ilettim. Hemen 1 gün sonra buluşup poker vs oynamaya karar verdik. Kısmet değilmiş :):) Evlerden çıkamadık.

   Kaçıncı gündü hatırlamıyorum, daha büyük bir sorun olduğunu babam açıkladı : Ferahevler’deki atölyede çalışanlar mahsurdu. Hammadde vardı, makineler çalışıyordu sıcak sorunu yoktu ama yiyecek içecek sorundu ve kapı açılmıyordu !! Atölye olduğu için pencere falan değil, şu tuhaf dar dikine pencerelerden (hırsız girmesin diye sanırım) olduğundan dışarı çıkamıyorlardı. O zamanın Ferahevleri’nde fazla bina olmadığını, in cin top oynadığını da belirteyim. Annem köfte, poğaça vs hazır etti, çay vs aldık (su musluktan kaynatılıp içiliyordu o dönem) sırt çantalarını yüklendik ve babamla Beşiktaş sahile indik durağa, uzuuun bir beklemeden sonra bir otobüs belirdi, lastikleri zincirliydi !! Bindik…

   Tarabya’ya vardığımızda durum baya bi ilginçti. Atölyeye nasıl “çıkacağımız” belli değildi, çünkü yol falan zaten etrafında yapı olmadığından ortalıktan kaybolmuştu. Babam “buradan” dedi… Tipi devam ediyordu. Rüzgardan, dikeni yatık kirpi gibi uçları olan buz şekillerine basarak yürümek, zaman zaman da ellerimizle destek almak zorunda kalıyorduk. Bir iki kere buz kırılıp alttaki çamura saplanınca bi durduk… Babam biraz yön değiştirdi ve düzgün zemini bulduk. Atölyeye vardığımızda o dar camlardan bize bir kürek verdiler. Kapıyı temizledik, içeri girdik. Yemekleri teslim ettik beraber çayımızı içtik. Aynı anda makineler çalışmaya devam ediyordu… Çamura battığımız yere kadar adımlarımızı takip ettik, babam olayı çözmüştü düzgün yoldan indik.

   1985 karı babamla bana böyle muhteşem bir anı hediye ettiği için benim için ayrıca farklıdır. Ancak benim bugüne kadar soğuğu ve sürekliliği, neredeyse bıktırması, Beşiktaş Ihlamur Caddesi’nde haftalarca kalkamayan buzu (altından dere geçer), buzun üstünde kaymayı önlemek için atılan talaşla sap sarı bir toz halindeki karı, tam bitti derken yeniden güçlenmesi, karşı apartmanların çatısında oluşan şekiller, sarkıtlar vs ile bir tanedir 🙂 Okulların tekrar başladığı Pazartesi, okula gitmek için Ihlamur Dere’den sahile yürürken ciğerimi söken, veda Lodos’unu da unutmam…

   87 keyiflidir, eğlencelidir, karı muhteşemdir, arabalar kaybolmuştur, hatta komiktir. Ama 85 şehri baya bi esir almıştı

   İstinye koyu hangisinde donmuştu onu hatırlamıyorum…

   Cevapla
 7. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

  Ya arkadaş tamam eriyeceğini biliyoduk da bu kadar da hızlı mı olması gerekiyordu, rekor hızda ve miktarda biriken efsane kar, rekor hızda da eriyor ve gece olmasına rağmen çok hızlı gitti 😦 Ne vardı peşine biraz olsun ayaza çekseydi de şu fönleme yapan lodos gelmeseydi. Şakır şukur her yer en kötüsü de bu işte. Ilık karakterli sistem gelmeseydi de şu beyaz güzelliği biraz daha izleyebilseydik griliğe bürünmeden..

  Cevapla
 8. John Dory (Beylerbeyi, 12m)

  Her sistemin ardından bir parça içim burulurdu ama bu seferki çok uzun süredir görüşmediğim, ve uzun bir süre daha görüşemeyeceğim eski bir dostumdan ayrılır gibi oldu. Ufacık bir iyi habere dahi hasret kaldığımız bu karanlık dönemde karlar iki, üç günlüğüne dahi olsa içimiz aydınlanmıştı.

  Kar yağışları bana çocukluğumdaki festivalleri anımsatır. 90’lı yıllarda birçok Anadolu şehrinde olduğu gibi çocukluğumun geçtiği küçük şehirde de senede üç gün festival düzenlenir, sadece televizyonlarda görebildiğimiz sanatçılar şehre gelir, konserler verir, gecenin sonunda -o zamanlar bugünkü gibi her yerde görmeye alışık olmadığımız- havai fişek gösterileri yapılırdı. Genelde sıkıcı ve kasvetli olan şehrin çehresi üç günlüğüne de olsa tamamen değişirdi. Sonra her şey başladığı gibi biter, şehir tekrar eski sıkıcı haline dönerdi. İstanbul’un kar altındaki halini de çocukluğumdaki bu festivallere benzetiyorum. Üç günlüğüne de olsa şehir gürültüsünden, kalabalığından arınıp bambaşka bir yer oluveriyor. Sokaklarda tekrar çocuklar oynamaya başlıyor, mesailer kısalıyor, insanlar sevdikleriyle daha fazla zaman geçiriyor. Sonra da hepsi bir anda bitiveriyor, İstanbul tekrar gri, sıkıcı ruh haline dönüveriyor. Elbette hayat festival değil, biz karın keyfini çıkarırken, dışarıda evsiz insanlar, sokak hayvanları ve karın yüküne dayanamayan ağaçlar perişan oluyor. Belki de her şey olduğu gibi en güzeli bunun da tadında kalması…

  Herneyse, işin duygusal değerlendirmesinden sonra değinmek istediğim bir konu daha var. Çatılardan düşebilecek karlar ve buz sarkıtları…Üstatlar bu konuya değindi ama bence çok daha fazla, belki sistem öncesi uyarılardan da fazla üzerinde durulması gerekiyor bu konunun. Ne yazık ki daha bugünden canlar yandı. Isınma devam ettikçe çatılarda aşırı birikmiş karların kayıp düşmesi hızlanacak. Aslında bu kütleler çoğunlukla kar değil, aşağıdaki fotoğrafta göründüğü gibi kar sularından eriyip donmuş devasa buz kütleleri. 2-3 metreden dahi kafanıza düşse ucuz kurtulmanın yolu pek yok. Aman dikkat!..

  Son olarak, hiçbir bilimselliğe dayanmadan, bu kış bu denli şiddetli olmasa bile her senekinden daha fazla kar göreceğimizi düşünüyorum. Santimetrelere, efsanalere, canavarlara çok da takılmamak gerektiği kanaatindeyim. Şahsen benim için İstanbul’da kıyılarda 10 santim üzerinde sert kar bırakan her sistem güzel sistemdir. Geri kalanı istatistikten ibaret 🙂

  Sağlıcakla kalın.

  Cevapla
 9. Organik Adam (Yenifakılı/YOZGAT,1040 Mt)

  Akdeniz’de King Kong’un 2.sezonu devam ediyor. Yağışlar 500 metre rakımdan yükseklerde kar şeklinde oluyor. Bazı bölgelerde eski kar örtüsünün üzerine şimdiden 50 cm taze birikim olmuş. 700 hpa rüzgarı sabah saatlerine kadar güneydoğudan esecek. Yoğun kar yağışı aşağı seviyede hapsolan soğukla sabaha kadar devam edecek gibi görünüyor. Bu sene Akdeniz yaylaları efsane üstüne efsane yaşıyor:

  Cevapla
 10. El NiNo (İZMİR, 10m)

  Bugün İzmir’in kuzeyi olarak fosladık. Merkezde 5-7 cm örtü oluşmuşken buraya yağmur yağdı.
  Yinede Cumartesi günü tipi şeklinde yağan 7-8 cm kar teselli ikramiyesi oldu.

  Sistemin yıldızı şehirleri kutlarım.
  Yazın demiştim ben batıya gidiyorum batıda sağlam kış sezonu olacak diye :))

  Cevapla
 11. Yalın (Başakşehir/İST, 140 m)

  Az önce Santiago Bey’in de iş yeri civarından geçerek Mall Of İstanbul’a gidip geldim. Her taraf hızlı bir şekilde eriyor. Umarım altgeçitlerdeki mazgallar filan tıkanıp sıkıntı olmaz. Birden eriyip gitmesi çok üzücü. Bari bir hafta kalsaydı.

  Cevapla
 12. cumulonimbus(Cankaya/Ank. 940m)

  Maalesef GFS Bey diyeceğiz. Saatlerdir Ankara Eskişehir arası akıyor.

  GFS sabah ve öğlen çalıştırmalarında büyük ölçüde gördü bunu. ECMWF’yi bilmiyorum.

  Önümüzdeki saatlerde kar alacağız ama çok değil muhtemelen.

  Cevapla
 13. Portakal (Batıkent/Beytepe/Ankara, 845-1045m)

  Ankara üvey evlat, hem tanrıların gözünde hem de hava delilerinin… Akdeniz sıcaklığı yükseltti ama yine yağış yok.

  Cevapla
  1. Havaaşkı Eren (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

   Beypazarı’nda iyi yağıyormuş annemgille konuştum 15 cm civarı birikim yapmış.

   Cevapla
 14. hasso (YALOVA,3m)

  Yaşadığım yer adına konuşmak gerekirse; hatırladıklarım arasında ne 1987 ne de 2004 bu sistem ikisinin de önünde yer aldı geçemediği sadece 1985 kışı kaldı ki o efsane ötesidir..

  Cevapla
 15. Norther (Ataşehir/İstanbul-140 m)

  Sistemin başlığının giriş kısmında Santiago’nun paylaştığı videoda, sanırım Japon olan bir amcanın Jean Reno’ya “gojira gojira” diye sayıklaması boşuna değilmiş meğer, İstanbul için gerçekten de godzillavari bir sistem oldu , bugünki cılız olması beklenen yağış bile enfesti ..

  Cevapla
 16. Konyalı

  Konyada şuan çok yoğun kar var.30 cm kar üstüne 10 cm bekliyorum.Birde GEK (Göl Etkisiyle Kar )olur mu .Forumum yeni takipçisiyim de godzilla ile king kongun karla alakasi nedir ?

  Cevapla
 17. Cenk (Şişli/İST, 110 m)

  Sistemi bir hafta önceden gören ve rotasını değiştirmeden arkasında duran Ecmwf’yi tebrik etmek lazım. Gfs sistemi bazı çıktılarında batıya meyletti, bazılarında ise Balkanlar üzerinde bize gelmeden eritti. Bugün de Ocak ortası için gösterdiği soğuğun rotasını güneydoğu Avrupa’dan alıp Fransa-Almanya hattına kaydırmış. Ecmwf’nin günlerdir öngördüğü gibi. Ecmwf’nin uzun vadede bileği kolay kolay bükülmez.

  Cevapla
 18. Gsturgay(Adapazarı-31M)

  Sabah 8 de sokağa çıktığımız zaman muazzam sis yanında soğuk vardı… Şehir merkezin de araç -5,5 gösterirken şehrin 1 km çevresi -7,5 civarları oldu. Ya şuan da hangi sendrom dayız ? Yine kameralardan İzmit-Ümraniye-Çorlu-Bağcılar-Bursa görünce insanın siniri bozuluyor… Hele birde radara bakınca iyice kayış kopuyor… Bitsin de bize yarayan cinsten sistemi bekleyelim…

  Cevapla
 19. selimsaner (Kozyatağı, 40 m)


  Bayrampaşa Maltepe’de bir handa çatı temizleme çalışmaları, kar kalınlığına dikkat.
  Bu sistemdeki kar ölçümleri, yağışın çok önemli bir kısmının gündüz yağması neticesinde bence güme gitti. MGM’nin ölçüm yaptığı saatlerde kar ya çökmüş ya da erimiş oldu

  Cevapla
   1. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 190m.)

    Bundan daha buyukleri 12 Ocak 2012, 14 Ocak 2012’de goruldu.

    Cevapla
    1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

     Hayatımda gördüğüm en büyük taneli yağış, Porto-Denizlispor maçını izlerken gördüğüm kar yağışıdır, Babamla şaşkınlıkla dışarısını izliyorduk. Şimdi maçın tarihine baktım 20.02.2003’müş.

     Cevapla
      1. carcass (Eskişehir,804m)

       O sezon Denizlispor UEFA kupasında kendi “Godzillasını” yaşamıştı. Çeyrek finalde Porto’ya elenmişti. Önceki turlarda ise Sparta Prag, Lyon gibi devleri elemişti. Hey gidi yıllar hey…

       Cevapla
 20. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

  Heyt beee beklenen sıcak cephe girişiyle üstadların da bahsettiği ıslak ve yoğun bir kar başladı tam oturup izlemelik 🙂 Godzillanın gider ayak son sürprizi koca parçalar halinde inen lapa lapa kar, her türlü yağışı gördük bu sistemde. İlerleyen saatlerde sulu kar ve yağmura döneceğini bilsek de çok güzel 😉 Yalnız keşke yağmurlu sistem gelmeseydi de şu birikim biraz daha uzun kalabilseydi, hızlı bir şekilde eriyecek şimdi ne yazık ki..

  Cevapla
   1. selimsaner (Kozyatağı, 40 m)

    87 mart gibi olmasın bu sistem;o tarihte her gün bitti artık derken hatta 1 gün ara bile verse, gene yağmıştı gene yağmıştı. Tabii o zamanlar, TRT-1 hava durumu saatinden başka tek kaynağımız Beyazıt kulesinin tepesinde akşamları yanan lambaydı. Şimdi hayal kurdurtmuyorlar bu modeller insana

    Cevapla
    1. Sprmn1907 (Ataşehir/İST, 120m.)

     Katılıyorum size çok güzeldi. Şimdi ise dayanamıyoruz bakıyoruz, görüyoruz, az çok bil
     yoruz, bir de gösterdiği gibi gelmeyip çoğu zaman da zayıflayınca tam bir hayal kırıklığı oluyor. Eskiden bilmeyince beklentisi de düşük oluyordu insanın haliyle, bu zamanın tek güzelliği, yaşadığımız godzilla gibi nadir de olsa yaklaştıkça güçlenen olumlu anlamda surprizlenen sistemler..

     Cevapla
  1. Waluigi(Aydınlıkevler 884m, Beytepe 1050m/Ankara)

   Bir Ankaralı olarak ben de öyle düşünüyorum. İzmir kamerasından yağış izleyeceğim aklıma gelmezdi hiç.:)
   http://kentkameralari.izmir.bel.tr/webservices?service=player&streamId=34
   Bu kış ülkenin bir çok bölgesi için bereketli geçiyor aslında. Ankara’da da son bir aydır iyisiyle kötüsüyle yerde sürekli örtü var. Yılbaşı sisteminde alçaklarda bile 15 cm civarında örtü vardı. Esas talihsizliğimiz ise Konya ve Karaman gibi İç Anadolu şehirlerinin rekorlar kırdığı bu bereketli kışta, hayal ettiğimiz o efsane yağışı alamamak oldu. İç Anadolu’nun ortasında bir çöl şehri olan yaşadığım yerde, Godzilla’nın İstanbul’a bıraktığı kadar yağış hayal etmiyorum tabi ki. 🙂
   Bu hayalimiz önümüzdeki günlerde de pek gerçekleşecek gibi gözükmüyor. Ayın 15’inden itibaren İtalya’da modellerin hemfikir olduğu bir alçak basınç oluşacak gibi. Bir müddet aksiyonsuz bir süreç yaşayacağız gibi duruyor.

   Cevapla
 21. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Bir taraftan siklon bir taraftan dek, bir taraftan Karadeniz bir taraftan Marmara. BİR TARAFTAN KARAYEL BİR TARAFTAN KEŞİŞLEME. TO-PU-NUZ GELİNN!!

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s