Bu Hafta Biraz Soğuk


Haritada Türkiye üzerinde gördüğünüz mavi tonları mevsime göre düşük sıcaklıklara işaret ediyor. Türkiye pazartesi-cuma günleri arası (görüntü çarşamba için) kuzeyden sarkacak mevsime göre gayet soğuk bir hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

rnaa722

Öte yandan yağış yine ne yazık ki, büyük ölçüde Karadeniz, Marmara’nın doğu kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeyi ve doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile sınırlı kalacak.

Kıyılarda kar yağışı beklemiyoruz. Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri yine kar görecektir.

İstanbul’da da hafta boyunca kuvvetli bir yağış ihtimali düşük. Salı günü olursa ancak hafif görülecek, çarşamba günü sıklığı artarak zaman zaman orta kuvvete çıkabilecek yağmur sağanakları muhtemeldir. Anadolu Yakası’nın yağmur bakımından şansı daha fazla. Marmara Denizi’ne yakın kalabalık ve ılık semtlere göre konuşursak GÜNLÜK EN YÜKSEK sıcaklıklar pazartesi günü 11-13 derece arasını yine görürken salı günü düşecek ve 10 dereceyi belki bulabilecek… Çarşamba ise haftanın en soğuk günü olacak, 5-8 derece arasında seyredecek sıcaklıklar kış tadı verecek, zaman zaman bu soğuk havaya yağmur da eşlik edebilecek. Perşembeden itibaren hem yağış ihtimali çok düşecek hem de hava, yavaş yavaş tekrar ısınmaya başlayacak.

Demokrasi coşkusu ile dolup taştığınız şahane bir hafta dileriz. Hayırlı pazarlar.

Reklam

Bu Hafta Biraz Soğuk” üzerine 22 düşünce

 1. Norther (Ataşehir/İstanbul-160 m)

  Mevsime göre Oldukça soğuk bir gece oldu , Bolu MUDURNU/ABANT GÖLÜ -11,5
  Afyonkarahisar ŞUHUT/KARAADİLLİ -11,5
  Afyonkarahisar İhsaniye -10,9
  Eskişehir ÇİFTELER -10,7
  Erzurum PALANDÖKEN DAĞI -10,6
  Konya Karatay -10,2
  Sivas İmranlı -10,1
  Afyonkarahisar Kocatepe -10

  En düşük ölçülen yerler olmuş , bir çok il ve ilçe negatif değerleri görmüş , İstanbul’da ilk defa -1,5 ile Samandıra istasyonunda bu sezonun en soğuk gününü yaşamış oldu .

  Cevapla
  1. Havaaşkı(EREN) (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

   Şu an havaalanı istasyonu -3.4 Konya istasyonu -0.5 derece Selçuklu Bosna’da acayip bir ayaz var çok soğuk şimdiden böyleyse kışın buranın ayazı fena olacak gibi zaten kampüs merkeze göre yüksekte ve düzlük burası, çevresi açık yani soğuk olmaya baya elverişli. Kışın faydalarınıda görürüz umarım yağışla çakıştırabilirsek eğer. Akdeniz çalışmıyor maalesef, Kıyı Ege’den başlayarak güney sahilleri resmen kurudu…

   Cevapla
 2. Havaaşkı(EREN) (Beypazarı/ANKARA, 682m - Selçuklu/KONYA, 1121m)

  Konya’da sabah graupelle beraber hafif kar vardı bir ara çok hızlı yağdı etraf tam beyazlayacaktı ki kesildi olsun güzeldi yinede, doğru dürüst yağmur yağmadan çok etkili olmasada 2. kar yağışını gördüm nasıl bir memlekettir burası daha anlayamadım 🙂

  Cevapla
 3. Havadelisi (Atakuma-Pelitköy, Samsun, 185m) Yazıyı Yazan

  Atakuma’nın vaziyeti buradan da net bir şekilde belli oluyor. 1 mm gözüken sahildeki yerlerden birisi Atakuma, diğeri bizim fakültenin olduğu Ondokuzmayıs ama onun verisi muhtemelen yanlış, çünkü burada gayet güzel yağmur var dünden beri.

  Bu Karadeniz’deki yerel hadiseler muazzam. Evden çıkıp Ondokuzmayıs’a giderken sabah iklim yarı yolda değişti. Aynı şekilde Tekkeköy-Çarşamba tarafına giderken de iklim bir anda değişiveriyor, Havaalanı da o tarafta, her gidişte yağmur Tekkeköy’de bariz biçimde artıyor.

  Cevapla
 4. kolayca

  Ellerine sağlık hocam. Ama Karadeniz üzerinden gelen sistemlerin tipik özelliği, İç Anadolu’da, özellikle Ankara’da çok fazla yağış göremeyeceğiz. Güzel olan tarafı ise yarın yine kar var Ankara’da. Çok yoğun olmasa da daha kış tam olarak başlamadan göreceğimiz 2. kar yağışı olacak.

  Cevapla
  1. kolayca

   Bugünkü kar yağışı beni fazlasıyla mutlu etti.
   Radar görüntüsü:

   Ve birkaç resim:




   Aşırı bir kar yok. Ama dediğim gibi daha kış tam başlamadan ikinci kar yağışı olması güzel oldu.

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s