Kasım Başlarken


Mevsimin şimdiye kadarki en soğuk hava dalgası; pazartesi ve özellikle de salı günleri ülkemizin kuzey, iç ve doğu bölgelerini etkileyecek. Kar yağışı, özellikle salı günü Ankara-İstanbul karayolunun yüksek kesimlerine (Bolu Dağı – Gerede – Cankurtaran) kadar inecek, fakat buralarda ulaşımı etkileyecek bir durum beklemiyoruz.

Doğu’da, Doğu Karadeniz yaylaları ve Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu gibi kar yağışının daha yoğun olacağı yerlerde ise karayolu ulaşımında sıkıntılar muhtemeldir.

Yağış fakirliği bu hafta içinde ne yazık ki devam edecek; Karadeniz üzerinden gelen sistemlerin bir klasiği olarak, Trakya, Ege, İç Anadolu’nun büyük kısmı (doğusu hariç) ve Akdeniz’in batısı hemen hiç yağış almayacak.

İstanbul’da da yağmur uzun aralıklarla ve genellikle hafif olacak, Salı günü sağanakların sıklığı ve kuvveti azcık artabilir; Anadolu Yakası yağış bakımından daha şanslı… EN YÜKSEK sıcaklıklar salı günü en ılık semtlerde dahi 10 derece civarını aşamayacak, yani bi ihtimal 11 olur ama ısrar etmeyin 12 olmaz… Orta ve kuzey semtler 8-9 dereceyi geçemeyebilir. Pazartesi pazardan daha soğuk ama salıdan daha ılık olacak.

İç ve Doğu bölgelerde don olayı hemen her yerde görülecek.

Çarşamba günü hava batıdan başlayarak yavaş yavaş ısınacak. Gelecek hafta sonundan itibaren kuzey yarımküre atmosferindeki basınç örüntüsünün değişmesi ve ülkemize daha fazla yağış getiren bir örüntünün ortaya çıkması ihtimal dahilindedir. İnşallah böyle olur diyelim. Bu arada örüntü, “pattern”in Türkçesi, bunları da aklınızda tutun, bir ortam filan olur söylersiniz. Kimin neyi beğeneceğinin belli olmadığı bir dönemden geçiyoruz.

Reklam

Kasım Başlarken” üzerine 34 düşünce

 1. Havadelisi (Atakuma-Pelitköy, Samsun, 185m) Yazıyı Yazan

  Dün akşamüzeri Samsun-Kocadağ’a çıktım, yaklaşık 950 metrede örtü başladı… Yağış hafiflemişti. Oradan geri döndüm. 1 Kasım’da kar görmek güzeldi. Aşağısı Samsun ve Karadeniz.

  Bu arada Van’da durum çok kötüymüş, şuna bakar mısınız… Allah yardımcıları olsun.

  Cevapla
 2. Havaaşkı(EREN) (Selçuklu/KONYA, 1121m - Beypazarı/ANKARA, 682m)

  Şu an Konya Bosna’da mevsimin ilk kar tanelerini görüyorum sert rüzgar eşliğinde iri iri atıyor şahsen pek beklentim yoktu şaşırdım. Doğru dürüst yağmur göremeden kar gördüm 😀

  Cevapla
 3. Semih(Çankaya/ANKARA 950 m.)

  Ankara merkez ilçelerin büyük kısmı az önce sezonun ilk kar yağışını aldı. Hatta yükseklerde örtü bile olmuş. Çankaya sırtlarından kuzeye doğru bakış.(Fazla zoom olduğu için kalite düşük idare edin 🙂 )

  Cevapla
 4. Norther (Ataşehir/İstanbul-160 m)

  Hatay Yayladağı 69,9 mm
  Şanlıurfa Halfeti 64,6 mm
  Şanlıurfa Hilvan 62,0 mm
  Diyarbakır Kulp 56,4 mm
  Hatay Antakya 55,8 mm
  Dün Akdeniz üzerinden gelip Muğla ve Batı Antalya civarından ülkemize giriş yapan sürpriz kütle bu sabaha kadar Doğu’ya doğru kayarak etkili oldu, ama her ne hikmetse Muğla , Antalya 10-15 kg yağış alırken güneydoğumuz şov yapmış, Güneydoğumuzun yanıbaşında olan özellikle Suriye’de Halep ve İdlip kentleri Gaziantep radarında sapsarı görünüyordu. Oralardan mm bilgisi almak ne mümkün ne etik ne de bizim gibi öyle bir gündemleri olabilir ne yazık ki 😦
  Umarım Halepli çocuklar gökten sadece yağışın düştüğü sakin günlere tez zamanda kavuşurlar..

  Cevapla
 5. carcass (Eskişehir,804m)

  Nihayet Muğla radarında bunu görebildik. Aldığım habere göre Milas’ta çisenti şeklinde de olsa yağmur var. Buna da şükür diyor, ekim ayını sıfır yağışla kapatmamanın vermiş olduğu haklı gururu yaşıyoruz 🙂

  Öte yandan Eses’te de durum benzer boyutlarda. Ağustosta çok daha etkili yağışlar almıştık. Gözümüzü kasım ayına çevirdik artık yapacak bir şey yok maalesef.

  Cevapla
   1. Norther (Ataşehir/İstanbul-160 m)

    Güneybatı yönlü kütle süpriz olmakla beraber , gerçekten de içinde çeşitli nükteler barındıran güzel bir analiz olmuş, özellikle “Pazartesi pazardan daha soğuk ama salıdan daha ılık olacak” cümlesi dikkatimi çekti. Bu cümlede merkeze soğuk değil de pazartesi konmuş , ya Ozan hoca pazartesi sendromuna vurgu yapmış , yada salı pazartesiden daha soğuk olacak diyeceğine Pazartesi Salıdan daha ılık olacak diyerek aslında gizli ılıkçı olduğu ortaya çıkmış 😄
    Ama her durumda güzel ve ilginç bir cümle

    Cevapla
 6. Fatih (Beyşehir/KONYA,1120m)

  Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Umarım batı ve iç bölgeler için yağışlar gelir en tez zamanda. Beyşehir için çoğu model ve mgm yağış vermiyor ama Euro4 modeli yağı veriyor bekleyip göreceğiz artık.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s