Bol Yağmurlu ve Karlı Bir Şubat Fırtınası


Soğuğu yetmeyeceği için İstanbul gibi sahil kentlerine düzgün (cıvık olmayan) kar yapamayacak ama birazcık yüksekte ve içeride kalan yerleri beyaza bürüyecek bir şubat sisteminin ilk gününden hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyoruz. Bu yağışlı sistemin bu kadar çok yağış bırakacağı daha bir iki gün önceye kadar belli değildi, alçak basınç alanı giderek güçlendi. Uzun süreli yağışla özellikle İstanbul barajlarına ciddi miktarda su gelecek.

accumPrec_72 (1)

Ege kıyılarında, Marmara’da ve Trakya’da perşembe etkili olan kuvvetli lodos fırtınasına ek olarak perşembe akşam saatlerinde başlayacak yağışlar her geçen saat kuvvetlenerek özellikle perşembe gecesi ve cuma sabah saatlerinde bu kez yönünü kuzeye çeviren rüzgarlarla birlikte daha geniş bir alana yayılarak etkisini arttıracak.

Cuma günü öğle saatlerinde yağış tüm Marmara, Ege, İç Batı Anadolu, Batı Karadeniz ve Batı Akdeniz’e yayılmış olacak ve gücünü gösterecek. Akşama doğru doğuya hareketini sürdürerek Ankara’yı da içine alacak şekilde gece saatlerinde Karadeniz ve Doğu Anadolu’ya rotasını çevirmiş olacak.

Öncelikle şunu belirtelim ki bu sistem kar yağışı olarak İç Batı Anadolu, kısmen Trakya ve Marmara’nın güneyi, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’da etkili olacaktır. İstanbul, İzmir ve hatta Muğla, Aydın gibi kolay soğumayan merkezlerde dahi kar yağışları görülecek olsa da yerde birikim yapma olasılığı düşük. Bununla birlikte Ege’de kıyıdan uzaklaştıkça 400 metre üstü kesimlerde yoğun kar yağışları görülecektir. Yine Çanakkale’nin iç kesimleri (Lapseki ve Gelibolu’nun yüksekleri, Çan, Yenice ve Biga’nın denizden uzak kesimleri) Kaz Dağları, Balıkesir, Bursa’nın 250 m üstü rakıma sahip kesimleri, Bilecik, Bozüyük, Eskişehir’in batı ilçeleri, Kocaeli, Sakarya’ ve Yalova’nın yüksekleri, Düzce, Bolu, Trakya’da Keşan, Malkara civarı çok ciddi kar yağışlarına sahne olacak. Afyon, Kütahya, Denizli’nin yüksekleri, Isparta, Burdur ve Batı Akdeniz’in iç kesimleri de hatrı sayılır kar alacak gibi duruyor.

ecmwf_tsnow_ukraine_13

DİKKAT!!! Fırtına ve kuvvetli yağış nedeniyle boğazlarda deniz yolunda, Trakya’da (özellikle Keşan-Malkara) Güney Marmara’nın yükseklerinde, Bursa-İzmir-Balıkesir, Bilecik-Bozüyük-Kütahya, Bolu-Düzce civarı karayollarında sıkıntı yaşanması muhtemeldir.

İstanbul için detaya girecek olursak yağışlar çoğunlukla yağmur, zamanla karla karışık yağmur, ıslak kar; cuma akşam saatlerinde ise kıyılarda ıslak kar, yükseklerde kar olarak etkili olacak.

DİKKAT!!! Rüzgar kuzeyli yönlerden kuvvetli fırtına şiddetinde eseceğinden kara, hava ve deniz ulaşımında aksamalar, İstanbul şehir içi trafiğinde kilitlenmeler yaşanması muhtemeldir.

İzmir’de cuma gün boyu yağmur kuvvetli. Akşam saatlerinde yükseklerinden başlamak üzere karla karışık yağmur ve kar görülecek.

Ankara’da yağış miktarı pek tatmin edici olmasa da yükseklerinde daha erken başlamak üzere cuma gece geç saatlerde kar yağışları görülecek.

Yorumlarımızı bu başlığın altına yazalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

69 Responses to Bol Yağmurlu ve Karlı Bir Şubat Fırtınası

 1. Şansa bak, tatil başlangıcında da bitişinde de yolculuğumda Kayseri – Hakkari arası ve Bolu civarları karlı idi. 😀
  Karayolları kapanmasa da yollar tehlikeliydi kayan otobüs kaymıştı hani. Yüksekova’nın içinde küçük kar tepeleri dağları oluşmuş artık. Şemdinli yolunun kenarında da kar öyle birikmiş ki otobüsü uçuruma sürsen kara çarpar geçemezsin. 😀

 2. Bu sistemde Denizli merkez olarak sadece havada kar görebildik ama yüksek mahallelerimizde ve dağlarımızda güzel kar yağışı oldu.

 3. Nevşehir merkezde dün saat 16dan itibaren yağan kar yağışı sayesinde 18 cm kar birikimi oldu.Aksaray yolu üzerinde Acıgöl ilçesine bağlı civar bazı köylerde 30 cm kar var.Yağış halen hafif şekilde devam ediyor.Sıcaklık -4.


 4. Yine ilginç sıcaklık dağılımları var

  Denizli 2.5 derece rakım 450 yağış yok
  Uşak 6.6 derece rakım 929 yağış var

  Bingöl 1.8 derece rakım 1160 yağış yok
  Muş -7.3 derece rakım 1323 yağış var
  Bitlis -0.4 derece rakım 1794 yağış var

  Aksaray 1.4 derece rakım 961 yağış var
  Nevşehir -2.8 derece rakım 1259 yağış var
  Kırşehir -0.6 derece rakım 1007 yağış var

  Ülke genelinde birçok yakın merkezde değişik durumlar oluşuyor. Nedeni basit bir parametre değil sanırım..

  • Uşak hatalı yaklaşık iki gün aynı sıcaklık ve yağmur gösterdi. Muş etrafa göre çukurda, soğuk birikimi ekstrem değerler oluşturabiliyor. Bitlis coğrafyası sanki tam bizim için oluşturulmuş, Akdeniz nemini doğrudan alıp müthiş kar yağışları görülüyor. Hem de -10 altı da nadir görülüyor, dondurucu ayaz da yok. Aksaray ise kar açısından maalesef tam bir çöl. Siklon doğumuza geçtiğinde yağış bitmiş oluyor , güneybatımız kilometrelerce düzlük olduğu için soğuk birikimi ile kar yağışı olmuyor. Doğru dürüst kar alma ihtimalimiz sadece hızlı cephe girişlerinde. Son iki sistemde Nevşehir 27 ve 17 cm kar alırken sadece 60 km batısındaki biz 2 cm ve araba, çim üstü ile kapattık.

 5. Herkese selamlar. İş gereği buraya taşındım. 10 gündür buradayım ve henüz -1’in üzerinde sıcaklık görmedim. Geldiğimde en düşük -25 civarındaydı (2 hafta önceki soğuk dalgası). Buraya yaklaşık 20-25 cm kar yağmıştı ve hala erimedi, üstüne şimdi de kar yağışı başladı. Sıcaklık -3 derece ve öyle yoğun bir yağış olmamasına rağmen yağan bütün kar yerde erimeden kalıyor. Bir havadelisi olarak bunu da görmek varmış 🙂

  • Buralar gece dolaşmak için pek tekin gelmedi ben de kaldığım apartın penceresinden ve hemen önünden birkaç fotoğraf çekebildim. Sıcaklık güneyli rüzgarın etkisiyle düne göre yüksek ve -1 derece civarında. Yağışın soğuğa denk gelmemesi gibi bir durum söz konusu olmadığından oldukça iyi kar yağıyor. 2 saatte 10 cm civarı birikim yaptı. Ölçüm yapamadığım için affınıza sığınırım.


   Dün akşam kar yağışı başladığında


   Bu sabah
   Akşam saat 18 civarında yağış şiddetlendi


   İşte o turuncu 🙂


   Son hali; saat 20 civarı

   Hala yağmaya devam ediyor. Yarın da fotoğraf çekip yüklemeye çalışacağım. Ve şimdi eksiler…

 6. Cızlız dekler, şu sistem gitsin de bizde bu gece aşşağıda bişeyler yapalım diyor 😀

 7. ENKA Balmumcu sadece 13 kg yağış kaydetmiş. İmkânı yok doğru olmasının bence. Ben de güvenilir sanırdım o istasyonu, değilmiş demek ki.

 8. Örtü sınırı beklediğimden biraz yukarıda kaldı. Merkezde ise geceden beri aralıklı sulu kar devam ediyor
  .https://bburaks.files.wordpress.com/2016/02/20160206_150703-1-01.jpeg?w=507


 9. Çeşme’den Karaburun yönüne bakışla sistem özeti. Gece boyunca süren, 600 metrelere kadar örtü yapan kar yağışı ve tüm gücüyle devam eden 50-60 km/sa hızında poyraz.

 10. Yarışma için tahminleri girmeyi unutmayalım. Pazar saat 23:59’a kadar süremiz var.

  https://havadelisi.com/2016/01/25/odullu-yarisma-havadelisi-com-subat-ligi/

 11. Manisa,da 500metre uzerine kar yagmis. Manisa’ya her yıl havada da olsa muakkak kar yağar zaten ki bu yıl Manisa’ya iki defa kar yağdı ama öyle ciddi bir birikim yoktu çünkü yağis ve sıcaklığı bir yakalayamiyoruz. Genel olarak hava soğudunda yagış malesef olmuyor.

 12. Şişli’de az önce kısa süreli kar atıştırdı. Güney Marmara’da 2-3 derece sıcaklık olan merkezlerde şakır şakır yağmur yağarken 5 derecede kar yağmasına biraz şaşırdım. Sanırım bu durum üst seviyelerdeki soğukla ilgili. İstanbul’da şu sıralarda 850 hPa’da-8/-9 derece sıcaklık var.

 13. Adana’da gök gürültülü fırtına etkili oluyor. Bu mevsimde olması biraz sürpriz etkisi yapıyor.

 14. Bu sistemin güzel tarafı, dağlara tepelere bol bol kar yağdırması, kış yavaş yavaş bitiyor ne yağsa kardır, yaz ayları için. Modeller çok kötü 300 saat sonunda bile birşey yok.

 15. Bugün çok ilginç şeyler yaşadık. Biga civarında saat 15.00 gibi tipiye döndü yağış. Örtü yaptı. Saat 17.00 gibi ise yağış yeniden yağmura dönmüş ve yerde kardan eser kalmamıştı. Şu anda gece 24.00 itibari ile yağış iyice kesildi…

 16. Tarsus’ta iyi bir yağış olmalı. Adana’dan da şimşek görülüyor.

 17. 250 metrede kar başladı. Ya gayret son 100 metre 🙂


 18. İki saat kadar önce İzmir meteoroloji radarına giden yoldan çektiğim bi kare. 750 metre civarında rakımda, yoğun sis, 0 derecenin altına inmiş sıcaklık ve arabayı sallayan rüzgarla devam eden, insanın yüzünü acıtan bir tipi vardı.

 19. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  850 soğudukça yer sıcaklığı yükseliyor. Öğlen etkili yağış anında kuvvetli dikey hareketlerle sıcaklık hızla düştü ancak yağış ve hareketlerin zayıflaması sebebiyle sıcaklık İstanbul için bir kuvvetli poyraz-yıldız klasiği olan termostata bağladı, hatta dediğim gibi hafif yükseldi. İstanbul için Karadeniz’den esen rüzgarlarda deniz ne kadar soğuk olursa olsun 850 -9’un altında olduğu zaman yağmur yağıyor, klasik.

 20. Bulunduğum yer için birşey olacağı yok ama insan ümit ediyor işte. Havada görsem yeter bana. 🙂

 21. Sistem öncesi hiç kendimi kasmadım. İş yerinde yaygara da çıkarmadım. 😀 Kar yağacakmış hocam diyenlere, ben öyle bir şey demedim dedim. Benden yağacak diye umutlananların yüz ifadeleri çok acıklıydı. 😀 Ha bu arada haftaya rüzgarın kuzeye meyil etmemesi benim için sevindirici. Sisli, puslu ve yağışsız soğuk havalar hiç hoşuma gitmiyor.

 22. Öğleden beri suyu kar devam ediyor. Bayramiç, Çan ve Yenice’de kar örtü yapmış. Çanakkale’nin yüksekleri üniversite ve radar tepesi bembeyaz fazlasını beklemiyordum ama bu sulukarda can sıkıcı bir durum. Geçen sistemde 20 cm’lik örtü bekliyorduk kırığı gibi kaldı bu seferde sabahtan beri sulu kar. 10 seneden beri Çanakkale merkezde yaşıyorum bir sefer 15-20 cm örtü aldık 10 senede bir defa ben isyan etmeyeyimde kim etsin. ☹☹☹

 23. Rüzgarın şiddetlenmesine paralel olarak sıcaklık 1 saat içinde 8’den 4’e düştü. Beklemedeyiz.

 24. Sıcaklık Başakşehir’de yaklaşık iki buçuk saattir 3.0 derece civarına sabitlendi. Akşam saatlerinden itibaren soğumanın tam olarak girmesi ve yağışın da biraz artacak olması sebebiyle sıcaklık kar değerlerine inebilir gibi duruyor. Özellikle Beylikdüzü Bahçeşehir tarafında ne olacak merak ediyorum.

 25. Fark ettiyseniz İstanbul’da sıcaklık beklenenden 2-3 derece daha düşük seyrediyor. Balmumcu şimdiden 3.6 derece.Çekmeköy 3.3. Bence İstanbul’un bazı semtleri sürpriz yaşayabilir. Ayrıca akşamki fırtınanın devamlı rüzgarı 65 km/s. Bu gayet kuvvetli bir fırtına.

 26. istanbul 4.4
  Edirne 1.4
  Kırklareli 1.6
  Tekirdağ 2.7
  Çanakkale 0.6 derece !

 27. Çatalca-Arnavutköy de yani radarin merkez bölgesinde neler oluyor?Birleştirilmiş görüntüde aynı durum var bu İstanbul radarının etrafında neler oluyo anlaşılmıyor.Allahtan Bursa radarımız çalışıyor😀

 28. Gün geçtikçe güçlenen güzel bi sistem, yoklukta gideri var. Ankara için GFS ile ECM arasında 5 kat yağış farkı olması ise düşündürüyor. GFS’deki yağış miktarı son anda dibi boylayabilir. Yağış cinsi ise son ana kadar sürprizli, geçen seferki gibi sürpriz olur mu göreceğiz.

 29. Şu yaşadığımız kötü paterne göre elbet güzel bir sistem, lakin bu sene yılbaşı sistemi dışın da dışında yağış ile soğuk havayı bir türlü çakıştıramadık. Bu tarz sistemleri görünce, insan bir kere daha anlıyor, İstanbul gibi bir yerde 2004 ve 87 tarzı siklonlu kar yağışlarının ne kadar ender oluşan hadiseler olduğunu.

  Bu sistemden sonra da (en azından şu an da anda gözüken) bahara kaldığımız yerden devam. Bu kış bir Karadeniz efsanesi olarak anılacak… En azından bunu kesin bir dille söyleyebiliriz. İstanbul için de şu zamana kadar vasat – orta karar denilebilir sanırım.

 30. Şu anda Biga’dayım. Yağmur bütün şiddeti ile devam ediyor. Kara çevirme ihtimali var mı acaba?


 31. İzmir’de sadece 3 dakika içinde gök yere indi. Hava da hemen 3 derece soğudu.

 32. BafraLı55 dedi ki:

  Tahmin hayırlı olsun bence güzel bir sistem bundan 10 gün önce bu dönemde YB etkisi yüzünden bırak kar yağışını yağmur bile beklenmiyordu 🙂

 33. Bu sistemde sıcaklık 3-4 derece daha düşük olsaydı İstanbul kopardı. Geçen sistemlerde yağış sıkıntılıydı ama sıcaklık iyiydi, bu sistemde tam tersi.

 34. Bu sistem Erdemliyi pek tatmin etmeyecek. Bu kış soğuk havanın hasını yaşadık havada karda gördük ama yağış açısında kurak geçiriyoruz. İnşallah şubat sonu ve mart başı bir şeyler alırız yaylalarda dahi yeteri kar yok.

 35. Soğuk olur yağış olmaz, yağış olur soğuk olmaz. Nasip kısmet bu işler

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s