“Mont Beni”


mont_beni_umut_sarikaya1

Bu hafta Türkiye’de yağış ihtimali cuma gününden itibaren var, ondan önceki günlerde özellikle batı ve orta bölgelerde bahar ve hatta yer yer yaz havası yaşanacak. Rüzgar genellikle güney yönlerden esecek, dolayısıyla hemen güneyinde deniz olan yerleşimler -deniz mesela Marmara’da 11 derece civarında olduğu için- çevrelerine kıyasla daha serin olacak; buralarda oturanlar, ayrıca vapura filan binecek olanlar gayet soğuk rüzgarlarla karşılaşabileceklerinden mont tarzı bir şeyleri yanlarında bulundurmalılar.

İstanbul’un iç tarafta kalan, Marmara Denizi’ne çok yakın olmayan yerleşimlerinde, Karadeniz Kıyıları’nda, İzmit’te, Adapazarı’nda ise maksimum sıcaklıkların özellikle salı, çarşamba ve perşembe günleri 24-29 derece bandında ölçülebileceği anlaşılıyor. Buralara yolu düşecek olanlar Umut Sarıkaya’nın efsane karikatüründeki türküyü söyleyecekler.

Herkese iyi haftalar.

Reklam

“Mont Beni”” üzerine 47 düşünce

 1. Onur Öztürk

  Ankara üç gündür üst üste rekor kırıyor. 2016’ya kadar şubat ekstrem maksimum değer 20.4 C’ydi. Önce 16 Şubat 2016’da 20.5, 17 Şubat’ta 20.6 ve bugün ise 21.2 C oldu.

  Cevapla
 2. iltersever (Lise/DENİZLİ, 420 m)

  MGM verilerine göre Ege Bölgesi’nde bulunan 8 il merkezinden 6’sı bugün rekor kırarken 1’i egale etmiş. Yalnız benim şehrim Denizli 23.2 derece ile (rekor 25.9 derece) kıramamış. Çok şaşırtıcı oldu benim için. Yalnız Pazartesi ve Salı günü 25 derece civarı ile çok yaklaşmış.

  Cevapla
 3. sehirmerkezi (ferah mah.- üsküdar/İst,190m)

  Rüzgar neredeyse sıfır ve hava da açıkken,dünden farklı olarak,bu gece İstanbul civarında sıcaklıklar hayli dengesiz seyrediyor.Öyle ki saat 3:30 itibariyle Bakırköy AHL 10,8 derece iken aynı anda Levent 19,8 derece,bizim burada da kendi ölçümüme göre şuan 18,3 derece ve hiç 18 altını görmedi.İstanbul içlerinde ise 850 hpa’daki 13-14 derecelere rağmen sıcaklık 6 dereceye kadar inmiş görünüyor.

  Cevapla
 4. ihsan (Bostancı) Yazıyı Yazan

  -Aşağıdaki tartışmaya cevaben-

  Google Earth’den değil sadece, bizzat kendim gezip gördüm birçok Avrupa şehrini. Ne bir çarpık yapılaşma, ne AVM çılgınlığı, ne de çevreye duyarsızlık hiçbir yerde görmedim. Koskoca Roma’da, Paris’te, Londra’da, hatta Prag’da, Helsinki’de ve dahi birçok başka gavur şehir merkezlerinde AVM arasanız da bulamazsınız. Ancak, bu şehirlerde bir sürü göl, orman, o göllerde yüzen ördekler, kuğular, kazlar, ormanlarda önünüzden geçen sülünler, tavşanlar, sincaplar istemeseniz de gözünüze gözünüze girer zaten. Üstelik Avrupa şehirlerinin aldığı yabancı göç hiç de öyle azımsanacak bişey değil. Sadece Almanyanın 3 milyondan fazla Türk insanına iş imkanı sağladığını düşünecek olursanız işlerinin ne kadar zor olduğunu anlayabilirsiniz. Daha fazla bişey söylemek istemiyorum sadece şu kadarını yazayım. Almanya nın nüfusu 90 Milyon. En büyük şehrinin nüfusu ise sadece 3 milyon. Varın ülkemizin bu günkü durumuyla siz kıyaslayın.

  Cevapla
   1. burakche ( Bahçeşehir / İST. 140 m )

    Attığınız linke baktım AVM’nin 2 km kare çevresinde, Shepherds Bush Cammon, Hammersmith Park, Ladbroke Square Garden, Kensington Memorial park gibi küçük parklar ve Holland Park gibi devasa bir gezi ve park alanı bulunuyor. Bu saydıklarımın hepsi Olivyumun, Cevahirin, Akmerkezin ve saymakla bitmez onlarca İstanbul AVM’sinin çevresinde vardı biz mi görmedik acaba ?

    Cevapla
    1. mselimmutaf, (Erzurum-Merkez, 1800-2000 mt.)

     İnsanın özlemini duyduğu şey bazen çok yakınında olabiliyor, öyle Avrupa – Amerika dolaşmaya gerek yok. Resimde, Erzurum’un en büyük AVM’sinin (Çok küçük bir AVM daha var, başka yok) yerleşim resmi var. Yaptığım işaretlemelerden de anlayabileceğiniz gibi bu AVM ‘nin 1 kilometre çapındaki civarında; irili ufaklı 12 park, bir yüksek irtifa kamp merkezi ve 1 buz hokeyi salonu var. Kayakla atlama kuleleri de vardı ama çöktü, şu anda yeniden yapılıyor. Erzurum belediyelerine bol bol teşekkür ederim bu imkanlar için.
     Nüfus 400.000. Bol kar ve ondan daha iyisi bol bol soğuk hava var.(Hava delileri için süper) Parklarda sokaklarda sizi tedirgin edecek evsizler – tinerciler yok, 15-20 katlı binalar yok. Otomobil ile 15-20 dakikada kayağa, yüzmeye, balık tutmaya (tabi ki tatlı su) gidebilirsiniz. Otomobili parkta bırakıp tüm şehri yürüyerek veya bisiklet ile gezebilirsiniz. Eski –bakımsız binalar birçok noktada yıkıldı, Selçuklunun ve Osmanlının eserleri restore edilip gün ışığına çıkarıldı.
     Umarım bir gün tüm hava delileri büyükşehir hayatından kurtulup benim gibi doğa ile şehiri iç içe yaşar. Erzurum’a beklerim.
     Not: AVM’lere sadece elektronik mağazaları için gidiyorum, alternatif yok. Aramak isteyenler için AVM’nin adı Erzurum AVM.

     Cevapla
     1. ihsan (Bostancı,İST. 15m.)

      İnsanın bu kadar güzel bir yerde yaşaması ne büyük bir şans. Size yaşadığım şehir İstanbul ile ilgili bir kaç bilgi de ben vereyim. Nüfus, son 10 yılda 5 milyon arttı. Şehir de araç ile bir ilçeden bir ilçeye günün her hangi bir saatinde gitmek hemen hemen imkansız hale geldi. Bostancı, Kozyatağı ve Ataşehiri içine alan 4Km2 lik bir alanda 6 Adet AVM var. İstanbulun diğer bölgeleri için de durum bundan farksız değil. Kayışdağı gibi iyi kötü şehrin içinde kalmış ormanlık bir bölge vardı daha düne kadar. Şimdilerde neredeyse dağın tepesine kadar gökdelenlerle doldu. Sitelerde oturan bir kısım çocuklar hariç hiç bir mahalle de, hiç bir çocuk sokaklara çıkamaz halde. Kentsel dönüşüm adı altında her sokak bir inşaat alanı. İnşaat kamyonlarından sokaklara giremiyoruz. “Hoş yıkılan her apartmanın yerine yapılan her yeni apartman en az iki misli fazla daire barındırdığından, yarın bu sokaklara giriş çıkışların imkansız olacağını henüz farkedemedik bile.” Doğaya kaçmak istediğimizde 40-50km kadar yol kat edip Şile taraflarına gitmeye çalışıyoruz. “O da sadece hafta sonları.” Bu yollarda da inşaat kamyonlarının gazabından kurtulabilirsiniz kendinizi şanslı hissediyorsunuz. Hava kirli, insanlar mutsuz, herkes de bir sinir, bir umutsuzluk. 22 yıldır bu şehri yönetenlere şahsım adına bol bol küfür etmeyi ben de bir borç biliyorum.

      Cevapla
 5. Karpat (Bitlis-1710m)--(Bitlis/Mutki-1485m)

  Yasadığımiz hava kosullarını olağan buluyorum olağan olmayan sıcaklıklar sehirlerin göbeğinde sehir etkisine açık yerlerde gerçeklesiyor. Ozan hocanin ben buralarda sadece okuyucu olarak takıldıgım yıllarda mukemmel bir ifadesi vardı. Yanlıs hatirlamyorsam, Avrupa’nın bir tattirevalli olduğunu bizim soguk gecirdigimiz yillari Bati Avrupa’nın sıcak gecirdigini soylemisti. Yani biz mereorolojik olarak Avrupa ulkesiyiz Akdeniz dogusu ne kadar sicaksa batisi da o denli soguk. Bu gecmiste de boyle idi, şimdide boyle. Değisen çok da bir sey yok.

  Cevapla
 6. Burak - 20m Tuzla/İST

  Bugün Adapazarı :29, Ağva: 28, Şile ve Kocaeli :27 ile rekor kıran yerler oldu.
  Soğuk deniz etkisiyle 20-22 derecelerde kalan İstanbul’un yarın rüzgarın kuzeye dönmesiyle 23 derecelik şubat rekorunu geçmesi kesin gibi bir şey artık.

  Cevapla
 7. tengizman Sefaköy/Küçükçekmece 70 m

  Mevsimlik tahminlere göre normal hatta iyi, bana göre berbat bir kış geçirdik. Birde üstüne bu sıcaklıklar. Kışın göbeğinde 25-30 derecelerin ne işi var. Ben Ağustos’ta 10-15 dereceleri görmüyorsam kışında böyle sıcaklıklar olmasın bir zahmet. Bu sene 3-4 kar fırtınası alıpta bu sıcaklıkları görseydim, yine berbat bir kış olurdu benim için. Böyle öküz böğürten sıcaklıkların Şubat’ ın ortasında işi olmaz, olmamalıda.

  Cevapla
 8. erdogan(kayışdağı mah-İstanbul-185 m)

  Takvimler ileri mi alındı a dostlar, bilen var mı
  Şubat ayının ortasında yaşıyoruz sanki nisanı
  Ümit ederken gelmesini 17-18 şubat gibi bir sistemi
  göreceğiz sene-i devriyesinde nerdeyse yirmibeşleri

  Ozan Hoca, Santi, Alkım ve hatta Spank Üstad
  Mübarek şubat geçiyor ağzımızda hiç kalmadı tad
  Artık Verin güzel bir haber , Ilıkçılara olmasın Şatafat, bize ise berbat
  Bekliyoruz Runlarda kar boran ,kaldı son ümidim Şubat sonu ve Mart

  Cevapla
   1. timur fırtına(Çekmeköy/İST,150 m)

    Gerçekten de 3.köprü, 3.havalimanı, ormanlık alanlara lüks siteler,HES, nükleer santral tarzı şeylere karşıyım. İstanbul başka bir zihniyetin elinde olsa kesinlikle Dünya’nın en güzel şehri olurdu. Tepeler, boğaz, ormanlar, haliç bu güzelliklerin hepsi İstanbul’da var. Ama maalesef bu güzellikler bir bir yok oluyor. Hektarlarca ormanı kesip gereksiz yere köprü yapan üstüne bir de etraftaki bölgeleri para için imara açanı mı dersin, en güzel ormanları bulup sırf rant için ormanı kesip rezidans diken mi dersin, Kanal İstanbul ile İstanbul’u hepten yok etmeyi planayan mı dersin olabildiğince çabuk şekilde bitiriyorlar İstanbul’u.

    Cevapla
    1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

     “Hristiyan ülkeler” yazıldı diye insanlar eksiyi basmış 🙂 Bizim insanımız ne garip yahu! Avrupa’yı gezip görünce orada tarihe, kültüre, doğaya nasıl sahip çıkıldığını görüyor, adamların haklarını teslim ediyorsunuz ama? En koyu muhafazakarlar, İslamcılar bile hemfikir oluyor bu konuda 🙂 İster kabul edin ister etmeyin; “Hristiyan” dediğiniz (aslında büyük ölçüde laikleşmiş) Batı, tarihi mirasın ve doğanın değerini biliyor, ona göre yaşayıp politika geliştiriyor. Bizim halimizse ortada. Evet, ne yazık ki, bu topraklarda biz değil onlar oturuyor olsalardı şimdi belki İstanbul yemyeşil bir açık hava müzesiydi (birçok Avrupa şehrinin olduğu gibi). Bundan utanacağınıza, rezil halimizi bize hatırlatanlara eksi veriyorsunuz, seçimlerde de yaptığınız gibi.

     Cevapla
     1. mselimmutaf, (Erzurum-Merkez, 1800-2000 mt.)

      Elimde olsa da 10 kere bassam eksiye.Kapitalizm, sömürgecilik, kölelik, petrol hakimiyeti, ortadoğunun yakılıp yıkılması, fok balıklarının-balinaların katledilmesi, kyoto sözleşmesinin gelişmiş ülkeler tarafından imzalanmamasi için iki dakika kafa patlatmadan ülkeni, vatandaşlarını aşağılamak bu kadar kolay olmamalı. O Avrupa ülkelerinin 50 yıldır nüfusu degismezken benim ülkeme son 50 yıldır göç etmeyen millet kalmamış. Google maps’te önce hıristiyan Madrid’e sonra müslüman İstanbul’a bakın.Bakın bakalım beton yığını kimde çok. Fukushima – Çernobil nükleer kazaları bizde olsaydı aziz Türk milletinin duymadığı hakaret kalmazdı. Japonlar şirin, Ruslar güzel değil mi? Bu millet çocuklarını cümle aleme faydası olsun diye binbir yoklukla okutuyor, ancak bu çocuklarının ilk icraatı kendi milletini hakir görmek oluyor. Valla yazık.

      Cevapla
      1. Havadelisi (Atakuma-Pelitköy, Samsun, 185m) Yazıyı Yazan

       Taşrada çalışarak, genç insanlar bir şeyler öğrensinler diye ciddi çaba gösteren, ülkeme hizmet eden birisiyim. Dolayısıyla bu hakir görme lafını filan aynen iade ediyorum. Okuduğunuzu bile anlayamayacak kadar fanatikleştiyseniz size bir faydam olamaz, nasıl istiyorsanız öyle yaşayın, kimi istiyorsanız onu destekleyin.

       Cevapla
      2. ALKIM (Kadıköy/İST, 25m)

       Mezhep ayrımcılığı ve din bahaneli terör, sübyancılık ve bunu yine dine dayandırma, tecavüz ve bunu neredeyse yasal görecek dini bahaneler üretme, çağdaş eğitim yerine din eğitimine ağırlık verme ve bunun yarattığı cehalet. Ve ille de üreme. O ülkelerdeki nüfusun artmama sebebi nedir acaba? Senin ülken yolgeçen hanı olmuş, hatta dün birileri geçerken engel olmak isteyen askerinin boynunu kesmiş. O da müslümanmış hatta. Hakir gördüğümüz bu millet değil, bu yüce millete layık görülen yönetimin zihniyeti.

       Cevapla
  1. timur fırtına(Çekmeköy/İST,150 m)

   2016-2017 kışı bence son yılların en sert kışı olacak. Bu kış ise havadelisi.com tahmini ile neredeyse bire bir örtüştü. 1-2 sağlam sistem dışında kestane olacak dediler aynen öyle de oldu. Yılbaşı sisteminde epey gaza geldik ‘Aralık sonu böyle ise Ocak süper olur’ diye düşündük ama maalesef sinir bozucu sistemlerle dolu bir Ocak geçirdik. Daha da bu kış sistem gelme ihtimali bence… %1.

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s