Üçüncü Perde: Karadeniz ve Doğu’da Çok Kar, Her Yerde Kuvvetli Soğuk


Soğuk dönem Marmara’nın yükseklerine bol kar bırakarak başladı, ilk soğumanın üzerine Ege ve Akdeniz’den gelen nem iç bölgeleri beyaza boyadı. Şimdi sıra tekrar, bu senenin başrol oyuncusu Karadeniz’de…

Cuma günü Ukrayna üzerinden sarkacak kuvvetli soğuk, Karadeniz’den nem kaldırarak birkaç gün boyunca ağırlıklı olarak Karadeniz Bölgesi’nde, Doğu Akdeniz’de oluşarak yavaşça ülkemizin güneydoğusuna ilerleyecek bir alçak basınç da ülkenin doğu yarısında kar yağışlarına yol açacak.

haritason

Biraz ayrıntı vererek önemli noktalara değinelim:

 • En fazla karın Orta ve Doğu Karadeniz’de (özellikle de kıyılarında), İç Anadolu’nun doğusu ile Doğu Anadolu’da yağacağı anlaşılıyor. Cuma günü yağış Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur şeklinde görülecek, daha sonra buralarda da kara dönecek. Sistem, Karadeniz Kıyıları’nda yerel olarak yılbaşı sistemindeki kadar kar bırakma potansiyeline sahip, dolayısıyla önlem almakta fayda var. Deniz suyu sıcaklığı yılbaşı civarındakinden birkaç derece düşük de olsa (yani buharlaşma/yağış daha sınırlı da olacak olsa); yağışların pazartesiye ve salıya sarkacak olması birikim bakımından bunu dengeleyecektir.
 • Samsun’da en çok kar yine Tekkeköy-Çarşamba-Terme’de yağacak. Atakum 10-15 santim alırsa şahane olur, İlkadım Atakum’dan birazcık fazla alabilir. Bafra tarafında yılbaşındaki kadar kar gözükmüyor ama pazartesi yerel bir sürpriz olabilir, takipteyiz.
 • Özellikle cuma ve cumartesi günü İç Anadolu’nu güney ve doğusu ile Doğu Anadolu’nun batısında da yoğun kar yağışı görülecek. Bu günlerde Ankara’da da kar yağacak ama perşembe günü yağdığı kadar değil.
 • İstanbul: Yarın (cuma) başlayacak kar yağışlı sistem kar miktarı bakımından İstanbul için oldukça sıradan bir hale geldi; yılbaşında yağan karla veya geçen senenin 17-18 Şubat’ıyla karşılaştırıp büyük kar beklentisine girmeyiniz. Fakat bu sistemde sıcaklıklar sıfır derece ve altında seyredeceği için, İstanbul’un güney sahillerinde bile kar örtüsü -kalın olmayacak olsa da- rahatlıkla görülecek (geçtiğimiz günlerdeki gibi olmayacak).
 • Yaklaşan karlı dalgada İstanbul’un alacağı en sürekli yağış, yarın (cuma) öğleden sonra ve akşama doğru Karadeniz üzerinden gelecek bulutlarla olacak. Birkaç saatliğine orta kuvvette, yer yer kuvvetli kar yağışı olacak ve kuvvetli yağan yerlerde ortalama olarak 5-6 cm civarında kar örtüsü oluşacak. Sonrasında yağışlar cumartesi sabahına kadar ara verecek gibi görünüyor, cumartesi ve pazar da uzun aralarla kar sağanakları gelecek, bu kütleler zaman zaman tüm kenti etkilese de ağırlıklı olarak Çatalca civarları ve Anadolu Yakası’nın doğusunu vuracak. İstanbul için, pazartesi öğle saatlerine kadarki toplam kar kalınlığı tahminimiz: Çatalca, Hadımköy ve Anadolu Yakası’nın Kocaeli sınırına yakın doğu ilçeleri 15-25 cm; Maslak-Sarıyer-Beykoz-Ümraniye 10-20 cm; Avrupa Yakası sahilleri 4-10 cm; Anadolu Yakası’nın Boğaz’a yakın sahilleri 5-13 cm…
 • “Uçuşlar iptal olur mu” diye soranlar var. Özellikle THY’nin iptallerinin havalimanlarındaki yoğunluğu azaltmak maksadıyla yapıldığını, illa hava muhalefeti kaynaklı olmadığını unutmayın. Yani önceden yapılacak iptalleri bilemeyiz, bineceğiniz uçaktaki biletler genelde satılmadıysa iptal olasılığı daha fazladır. Öte yandan özellikle cuma akşam saatlerinde kar yağışından ötürü uzun gecikmeler muhtemeldir. Deniz ulaşımında ise ciddi bir sıkıntı olacak gibi gözükmüyor şu an için.
 • İzmit’ten itibaren doğuya doğru Adapazarı, Düzce, Bolu, Zonguldak tarafı; özellikle Karadeniz’e yakın ilçeleri güzel kar alacak. Doğuya doğru gidildikçe kar miktarı artacak. İzmit en az 10-15 cm olur. Bursa’da da 5-15 cm arası bir örtü beklenebilir (lokasyona göre değişir).
 • Her yer çok soğuk olacak. Önleminizi alın.

Yorumlarımızı bu başlığın altına yazalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Reklam

Üçüncü Perde: Karadeniz ve Doğu’da Çok Kar, Her Yerde Kuvvetli Soğuk” üzerine 453 düşünce

 1. El NiNo (Çayeli/RİZE, 10m)

  Amasyalı arkadaş dert yanıyordu. Hangi koşullarda kar yağabilir diyordu demekki Amasya’ya da kar yağdırmanın çözümü aşırı soğuk birikimi..
  Şuan MGM Amasya’da 2 yıldızlı kar ikonu koymuş..

  Cevapla
 2. selimsaner (Kozyatağı, 40 m)


  Dün gece Bahçeşehir/Boğazköy’de gündüz yağan kardan geriye kalanlar bunlardı. Tüm gece boyunca hava bulutlu kaldığı için, meşhur enverziyon hadisemizi yaşayamadık. Kar don olamadığı için cıvık kaldı 😦

  Cevapla
 3. El NiNo (Çayeli/RİZE, 400m)

  Çayeli merkezde kar yağışından 30 saat sonra ölçüm yapabildim. Dün sabah 50-60 cm civarı örtü vardı gece yarısına kadar aralıklarla kar yağışı devam etti. Ciddi bir sıkışma olduğu aşikar. Yani tahminim 70-80 cm civarı bir kar yağışı olduğu yönünde…

  Çayeli’nde gün içinde erkili olan kar sağnaklarının nasıl kuvvetli olduğunu gösteren güzel bir video…

  Cevapla
 4. mulu64 (Bursa/Yıldırım/Musababa,296m)

  Ozan Hocam,Samsun’da ana yolların durum düne nazaran nasıldı?Yarın sabah Bursa’dan Trabzon’a yola çıkıyoruz.İnşallah herhengi bir olumsuzlukla karşılaşmayız.Dünkü fotolarda Samsun-Ordu yolu çok kötü gözüküyordu ama bugün yağışın kesilmesi ve havanın ısınmasıyla biraz düzelmiştir diye umuyorum.

  Cevapla
 5. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  Bugünkü yağıştan pek ümitliydim ama taneler bile zevk vermiyordu. Radarın koyu yeşilliği bizi bayağı bir yanılttı. Buna rağmen 2 cm bir birikim yapmış. Önümüzde ılık bir dönem var artık. Kafamızı dinleyelim biraz.

  Cevapla
 6. selimsaner (Kozyatağı, 40 m)


  Sistem bizimle birlikte olduğu 9. ve son gününde, kırılan kalplerimizi biraz onararak veda ediyor. Süre bakımından İstanbul şartlarına göre çok uzun olmasına rağmen, yağış bakımından çok kısır kalmasından dolayı (bir de son 4 gün gündüz sıcaklıklarının da çok yükselmesiyle), bir kaç ay sonra kimsenin aklında kalmayacak bir sistem olarak bizi terk ediyor 😦

  Cevapla
  1. ihsan (Bostancı,İST. 15m.)

   Normal, gece geç saatlerden itibaren Güney, Güney Batı ya dönen rüzgar, marmaranın ılık havasını şehre taşıdı. Özellikle de Marmara denizine komşu semtler yeni gelişen bu duruma tepki verdiler. Ancak, öğleden sonra tekrar Kuzeye dönmesini beklediğimiz rüzgar ısıyı 1-2 derece düşürecektir.

   Cevapla
   1. El NiNo (Çayeli/RİZE, 400m)

    Yaylalar siklon yağışı ile metrelik kar aldı sonrası kıyıya yakın alanlar deklerle koptu.. Pazar gününü Pazartesiye bağlayan gece hayatımda öyle bir kar yağışı görmedim.
    6-7 saatte 1 metre kar yağdı..

    Cevapla
 7. Burak - 20m Tuzla/İST

  Yarın İstanbul’da yağış başladığında en yüksek sıcaklık büyük ihtimalle 2 dereceyi bile geçemeyecek. Kıyılarda biraz sulu olma ihtimali olsa da büyük hüsrandan sonra İstanbullular güzel bir kapanış yapacak gibi.

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s