Soğuk ve Karlı Bir Yılbaşı


Özet ve uyarılar:

* Çarşamba – Cuma günleri arasında İstanbul, Marmara’nın doğu illeri (Bursa, Kocaeli, Sakarya), Karadeniz ile Doğu Anadolu’da yoğun kar yağışları görülecek. Kar yağışının en yoğun olacağı yerler Silivri’den Bolu’ya kadar olan hat (İstanbul-Kocaeli-Sakarya), Karadeniz Kıyıları ve denize bakan yamaçları, Bitlis civarı ile Doğu Anadolu’nun güneydoğu kesimleri olacak… Karadeniz’in Samsun’un doğusunda kalan sahil kesiminde Cuma gününden önce yağacak kar biraz sulu olacak…

8682482-large
* İstanbul’da Çarşamba günü seyrek olarak başlayacak kar sağanaklarının (aralıklı ve yerel olarak görülecek kar yağışlarının) şiddeti ve sıklığı giderek artacak; sıcaklığın da düşmesiyle Perşembe günü, yılbaşı gecesi ve Cuma günü özellikle yüksek semtlerde yoğun kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkileyecek. Perşembe akşam saatlerinden itibaren Cumartesi öğleye kadar sıcaklık çoğu semtte sıfır derecenin üzerini göremeyebilir. Sonuç olarak şehirde, yükseltinin ve kar sağanaklarının izleyeceği rotanın belirleyeceği, 10-60 cm arasında değişen bir kar örtüsü oluşacak, her yerde kartopu oynanabilecek.

* Kocaeli, Sakarya, Bursa, Balıkesir ve doğu ilçelerinde de özellikle Perşembe ve Cuma günleri yoğun kar yağışı var…

* Samsun civarında Çarşamba öğle saatlerinde başlayacak kar yağışı Cumartesi öğle saatlerine kadar aralıklarla ve zaman zaman yoğun biçimde etkisini sürdürecek… Sahil kesiminde ve binaların yoğun olduğu yerlerde kar bir miktar cıvık olacak ama 50 metre rakım ve üzerinde çok ciddi kar birikimleri (50+ cm) mümkündür…


—————————————–

Türkiye yeni yıla birkaç gün kala, kuzeyden Rusya-Ukrayna-Karadeniz rotasını takip ederek gelen birinci sınıf bir soğuk hava dalgasının etkisi altına giriyor.

base

Bu soğuk hava dalgası iki türlü kar yapacak: 1) Karadeniz üzerinden geçerken nem kazanacak ve deniz etkisiyle oluşan kar (DEK) sağanaklarına yol açacak, 2) Kıbrıs civarında, yaklaşan soğuk havaya tepki olarak oluşacak bir alçak basınç alanı ülkenin doğu yarısına Akdeniz’in nemini kar olarak bırakacak…

Sonuç olarak Pazar günü öğlene kadar düşecek toplam yağışın tahmini haritası (GFS’ye göre) şu şekilde:

16010300_2900

Gördüğünüz gibi ülkenin batı yarısının iç kesimlerinde de bir miktar yağış var ama sözünü edecek bir şey değil. İç bölgelerde kar değil, soğuk problem olacak. Mesela Ankara’da… 🙂

——————–
İstanbul’la ilgili özel bir şeyler söylemek gerekirse…
* 17-18 Şubat 2015 sistemine çok benzeyen bir durumla karşı karşıyayız…
* Deniz suyu sıcaklığı 17-18 Şubat’ın 3-4 derece üzerinde… Bu, düşen yağışı arttıracaktır, ama havayı da biraz ılıtan bir etki yapacaktır… Dolayısıyla kar miktarı çok fazla olabilir, ama en alçak semtlerde ve binaların yoğun olduğu yerlerde karın cıvık olma ve ara verdiğinde erime ihtimali yüksek (özellikle yılbaşı gecesinden önce)…
* Sınırlı alan modelleri birden fazla ve kuvvetli DEK bandı oluşumunu destekliyor, ama her şey radardan belli olacak…

———-
Yorumlarımızı bu başlığın altına yazalım. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Soğuk ve Karlı Bir Yılbaşı” üzerine 566 düşünce

 1. sonerbuyuk (aydıncık/Mersin/50m)

  Bir kar haberini de Aydıncık tan vereyim dün öğle saatlerinde hafif olmak üzere kar yağışı oldu, 1 saatten fazla suren yağış poyrazla yeri ancak tuttu. Karşımizdaki Kibrisin beşparmak dağlarına da dün yoğun olmak üzere kar yağmış, kibrisin bir facebook sayfasında diz boyu kar gordum. Mobil olduğumdan fotoğraf yukleyemedim ama instagram linki atayim.

  View this post on Instagram

  #Aydincik

  A post shared by Soner Buyuk (@sonerbuyuk33) on

  Cevapla
 2. izmirdehava (Konak, 3-5 m)

  İzmirli bir hava delisi olarak yeni yılın ilk gününün fotoğraflarla kronolojik özeti:


  Sabah İzmir Körfezi

  Menemen civarında kaymak tutmuş su birikintileri ve arkada Sakız Adası’nı bırakmayan Ege Denizi DEK bantları





  Son istasyon Balıkesir

  Cevapla
 3. kiamme (Suadiye/İST, 8m)

  Yılbaşı sisteminin uzantısı olarak gördüğüm icin bu baslığa yazayım dedim. Sizce İstanbul sahillerinde Pazar öğleden sonra kar görülme ihtimali nedir? Çok ilginç şeyler olabilir gibi geliyor bana.

  Cevapla
  1. Uğurcan (K.Çekmece/İST. 80m)

   Kar yağma ihtimali oldukça yüksek. Hatta oldukça da yoğun bir kar yağışı olabilir. Yağışın büyük bir kısmı Pazar akşam ve Pazartesi öğlene kadar olan vakitte görülecek. Bu da bizim için avantaj. +10cm olabilir.

   Cevapla
 4. Burak - 19m Tuzla/İST

  Bugünün en yüksek sıcaklıklarıyla ısı adası. Yerleşimin olmadığı Tuzla Marina ve Sabiha Gökçen 1 dereceden yukarısını görememiş. Yine aynı şekilde İstanbul genelinde yoğun yerleşim içine kurulmuş pek çok istasyon bugün 7-8 dereceleri kaydederken, ısı adasından uzak istasyonlar 1-2 dereceleri geçememiş.

  Cevapla
   1. Burak - 19m Tuzla/İST

    Özel istasyonlar kurulurken gerekli kurallara pek uyan yok. Buyuk ihtimalle ara sokakta, işlek bir yerde vs. ölçülmüştür bu değer. Bugün başka yerlerde de yüksek değer gösteren istasyonların çoğu dediğim tarz yerlerde bulunanlar. Bu sabah rüzgar kesilene kadar değerler gayet normaldi.

    Cevapla
  1. selimsaner (Boğazköy, 42 m)

   Saat 17.10’da Boğazköy’de hava -6,5c idi. Saat 18.00 gibi Bakırköy sahile vardığımda, 0,5-1 arası gdip geldi. Tekrar Saat 18.24’te Boğazköy’e döndüğümde sıcaklık -10.0c oldu. Mahmutbey gişeler -2, -3 arası, Ispartakule -5 ama 500 metre ilerdeki Boğazköy -10.

   Cevapla
 5. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.)

  30 Aralık 1 Ocak arası zaman dilimine göre bütün resimleri ve vidyoları koyuyorum buraya 🙂

  Baktık İstanbul’da beklediğimiz kar yağışı olmadı Çarşamba akşamı bizde incelemeye başladık.




  İncelemelere devam ederken Başakşehir üzerinden Florya’ya kütle indi ve Santiago müritleriyle beraber dışarıya karın kalitesine bakmaya çıktılar.


  Daha sonra toplantımız bitti ve ben Kayaşehir’e doğru yola koyuldum. Basın ekspres boyunca kar yağışı yoktu fakat İkitellide ilerledikçe artan bir kar ve kar kalınlığı vardı. Basın ekspresi falan çekmedim çünkü kar yok denicek kadar azdı.

  Daha sonrasın da otobüsten iniyorum ve Kayaşehir’de bir saatlik bir gezintiye başlıyorum.
  https://sinanandroid0310.wordpress.com/wp-admin/post.php?post=45&action=edit

  Gece boyunca 3 saat süren bir bant yakaladık ve sabah saat 8 gibi dışarı çıkıp metreyle ölçümümü yapıyorum.

  Perşembe günü Saat 17:00 gibi Silivride ki bant doğuya kaymıştı ve muazzam bir yağış başlamıştı.


  Perşembe gecesi Silivride ki bant tekrar doğuya kaymıştı ve sistemin son kar yağışını alıyorduk.

  Buda Cuma sabahı yaptığım ölçüm

  Reklamda yapalım yani 😀

  Cevapla
  1. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.)

   Kayaşehirde yaptığım gezinti, yanlış koymuşum fotoğrafı.

   Cevapla
 6. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Yeni yıla radarın başında, kütle takibi yaparak girdim 🙂 Neyse ki ana bant doğuya kayarken bizleri de mutlu etti. Modellerin üzerimizde gösterdiği ana bant daha batıda çöreklendiği için, uzun bir süre kırıntılarla idare etmek zorunda kaldık. Bu bile yetti, Bayrampaşa olarak sistemi 25 cm. ile kapattık. Hayatımda ilk defa yeni yıla gökgürültülü, karlı, turuncu bir gecede girmekte nasip oldu.

  Hepinize bol karlı, mutlu yıllar 🙂




  Cevapla
 7. sis651(Derecik/Şemdinli/Hakkari, 830m)

  Hakkari, Yüksekova ve Şemdinli taraflarında daha fazla yağış olsa da bulunduğum yerde aşırı bir yağış olmadı. Dün öğlen başladı ve ben dolaşırken bir 20 cm civarı idi çoğu yer. Sonradan üzerine eklense de bugün yağış yağmura döndü ve garip bir sertleşmiş kar örtüsü var yerde. Bizim öğrencileri sevindirdi tabi kar tatili ve karda kaymak, o başka.








  Cevapla
 8. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Kınalı -10.9 an itibari ile, muhtemelen -15’in altına inecek. Bana en yakın mahmutbey istasyonu da -5.4’ü gösteriyor. Sanırım -10’u göreceğiz.

  Cevapla
 9. Sinan (Bağcılar 90m. Başakşehir 140m.)

  İstasyonum ısı adacıklarından nasibini almış gibi görünüyor.
  29 Aralık 2015 – 1 Ocak 2016 18.00 sistem verileri



  Cevapla
 10. Oğuz (Eskişehir/860m)

  Eskişehir’e kadar inen DEK’ler sayesinde az da olsa kışta olduğumuzu anlıyoruz. 2 gündür ara ara kar sağanakları vardı ama bugün rüzgar karayele dönünce daha güçlü kütleler bize kadar geldi. Bunları da biraz önce çektim.

  Bunu da dün yaklaşan kar sağanakları sırasında çekmiştim.

  Cevapla
  1. carcass (Eskişehir,804m)

   Evet şahaneydi. Ben de gelen kütleyi radardan gördüm, gözümü karartıp Bozdağ mevkiine doğru direksiyon salladım. Fakat daha Muttalip köyüne varmadan göz gözü göremez seviyeye geldi. Geri dönüp Sazova parkı tarafından fotoğraf çektim. Akşam yüklerim derken sen benden önce davranmışsın. Güzel fotoğraflar.
   Şimdi gözümüzü Pazar gününe, mevcut soğukla Ege üzerinden gelen ılık havanın kesiştiği anlara dikelim. Yağış elbette yağmura dönecektir. Fakat öncesinde görsel olarak bizi doyurur diye tahmin ediyorum.

   Cevapla
   1. Oğuz (Eskişehir/860m)

    Bu havada Bozdağ’a çıkılır mı hiç, geri dönmekle iyi yapmışsın 😀

    Pazar günü lapa lapa çok yoğun bir yağış olacağa benziyor, pazartesi öğlene kadar yağışın hepsi kar olarak düşebilir. Sonrasında yağış ara verip salı günü yağmur olarak başlayacak maalesef.

    Cevapla
 11. Santiago (Florya - IST / 47m)

  Bu sene yeni yılın gelişini sokaklarda karşıladım. Dün akşam ve bu sabah saatlerce yürüdüm dolaştım, 1 senenin hasretini giderdim. Graupelinden lapa lapasına, şimşeğinden gökgürültüsüne her olayı gözlemledim. En kötü senemiz böyle olsun 🙂

  Hepinizin yeni yılını en içten dileklerimle kutluyorum.

  Bu sabah Florya Atatürk Ormanı

  Cevapla
 12. Karpat (Bitlis-1710m)--(Bitlis/Mutki-1485m)

  Değerli arkadaslar yollar kapalı oldugu icin evime gidemedim bu geceyi de Bitlis’te gecireceğim o yüzden suan için fotoğraf paylasamiyorum kusura bakmayın sistemle ilgili değerlendirmem şu şekilde:

  Bıtlis’te kar yagisi 64 saat once basladi ve suana kadar hic durmadi. ilk 14 saat hafif orta kuvvette olan kar daha sonra cok yogun bir sekilde devam etti ve gücünden hiçbir şey kaybetmeden hala devam ediyor.

  Kar kalinligi il genelinde 1 metreye asmıs durumda; Bitlis Tatvan arasinda Rahva ovasinda, boyum 1.79 ve belime kadar kar vardı düsünun artik. Yarın gorev yaptığım Mutki’ye ulaşırsam çektiğim fotoğrafları paylaşırım. Kalın sağlıcakla.

  Cevapla
 13. Burak Pir (Pendik/İST, 110 m)

  Başlangıç olarak henüz kışı doldurdu diyecek kadar olmasa da çok güzel, tatmin edici bir sistemi geri de bırakıyoruz. 17-18′ e göre bazı yerler daha çok aldı bazı yerler daha az. İnşallah çok daha güzel sistemler gelir

  Cevapla
 14. Bay Hava

  Bu sistemde şu ana kadar başarılı bir performans sergileyen Ukrayna WRF’si cumartesi gecesiyle pazar öğle saatleri arasında İstanbul’u da etkileyecek şekilde deniz etkisiyle kar yağışları öngörmüş. Bu yağışların peşine batıdan yaklaşan sıcak cephenin bırakacağı yağışlar takılacak ve bu yağışların cephe geçinceye kadar olan bölümü de kar şeklinde düşecek gibi görünüyor. Marmara üzerinde hava kütleleri pazar günü büyük bir savaş halinde olacaklar. Bu savaşın kazananı şimdiden belli fakat kaybeden tarafın teslim bayrağını ne zaman çekeceği çok önemli. Bu süre uzar ve soğuk hava direnişini sürdürebilirse bu dönemde kar sevdalılarını fazlasıyla mutlu edecek miktarda kar yağışları görülebilir.

  Cevapla
 15. Mrbluesky ( İstanbul/Çamlıca 187 M)

  Bence keyifli bir sistemi geride bıraktık. Cumartesiye kadar ara ara kısa dek geçişleri muhtamelen olur ama bu sabah 7 gibi rüzgarın yönünün değişmesi ile sanırım çarşamba öğlenle akşam arası gibi organize DEK sağnakları görmemiz mümkün değil gibi duruyor.

  Şöyle bir şey sormak istiyorum henüz yağış çıktılarına bakmadım ama buradaki insanların paylaştıklarından yola çıkarak çarşamba günün perşembe gününe göre istanbul için daha iyi yağış yaptını söyleyebilir miyiz? Eğer böyleyse beklenilenin aksine neden çarşamba günü gerçekleşen organize ve uzun süreli DEK yağışları, koşulların daha iyileştiği perşembe günü ve gecesi göremedik? Sanırım bir sebep yavaşlayan rüzgarla ilgili olabilir diye düşünüyorum?

  Tüm havadelisi ahalisine mutlu yıllar 🙂

  Cevapla
  1. Cemalmoglu(Beylikdüzü/İST,167 m)

   Esasında her şey beklendiği gibi oldu. Çarşamba günü yağışın büyüğü Anadolu yakasında gözüküyordu, Perşembe günü ise DEK yağışlarının Avrupa yakasının batısında daha organize olacağı ama tüm İstanbul’un kar yağışı almaya devam edeceği öngörüyordu modeller. Örneğin yağışın büyüğünü Perşembe günü alan yerler oldukça fazla oldu daha batıda.

   Cevapla
  2. alpereraydin(Kayışdağı/ISTANBUL,175 m)

   kayışdağı ve içerenköy bölgesi için dek’lerin perşembe günü daha etkili olduğunu söyleyebilirim.ilk gün kar kalınlığı maksimum 10 cm iken çarşambadan perşembeye geçişte etkili olan sağanaklarla perşembe gün içinde aldığımız yağış ve özellikle yeni yılın ilk saatlerindeki uzun süreli etkili enfes dek geçişi ile kimi yerlerde 30-35 cm kar kalınlığı oluştu.sanırım -sahil kesimi de dahil olmak- üzere anadolu yakası için perşembe günü ve yeni yılın ilk saatleri daha harika geçti.

   Cevapla
 16. Mamii (Ayazma-Bahçecik/Kocaeli 236m)

  Kocaeli olarak güzel bir sistem oluyor. Özellikle merkezde uzun yıllardır bu kadar kar birikimi olmamıştı. Gördüğüm kadarıyla 25-30cm civarında olmuştur. Yüksekte olmama rağmen fazla fark olmadı 40-50 cm arasında kar kalınlığı değişiyor.




  Cevapla
 17. Semih(Tuzla/İstanbul 15 m.)

  Güzel bir sistemi geride bıraktık. İstanbul’da her yer az veya çok etkilendi yağışlardan. Geldiği zamana göre(Aralık sonu) çok iyi bir sistemdi. Tuzla olarak sistemi ortalama 25-30 cm kar ile kapattık. Gayet tatmin ediciydi kanımca. Umarım bu karlı yeni yıl hepimize sağlık, mutluluk ve tabii ki bol kar getirir 🙂

  Cevapla
 18. timur fırtına(Çekmeköy/İST,150 m)

  Genel olarak sistem iyiydi ama beklentimin biraz altında kaldı. Perşembe günü yağış epey kesintiliydi ve çok kuvvetli kütleler hep teğet geçti. Çekmeköy’ü sadece ufak yeşilimsi kütleler vurdu. Şimşek çakmadı. Şubat 2015 sistemi bence daha iyiydi. Bu sistemden sadece 25 cm kar koparabildik. Şubat 2015 sisteminde 43 cm olmuştu burası.

  Cevapla
 19. Emre29(Sakarya/Sapanca/Kırkpınar-50 m)

  Sabah kalktığımda dışarısı böyleydi. https://emre29.files.wordpress.com/2016/01/dsc_0003.jpg dışarı çıktım ve https://emre29.files.wordpress.com/2016/01/dsc_0006.jpg https://emre29.files.wordpress.com/2016/01/dsc_0007.jpg https://emre29.files.wordpress.com/2016/01/dsc_0008.jpg https://emre29.files.wordpress.com/2016/01/dsc_0009.jpg ve yaptığım ölçüme göre 30 cm https://emre29.files.wordpress.com/2016/01/dsc_0012.jpg gece yağan kar arabanın üstünde 23 cm biriktirmiş (bu arada gece dörde kadar ayaktaydım ama kütle geldi kar taneleri atıştırmaya başladı daha dayanamayıp uyudum , çok şey kaçırmışım) ama çimde dün gece 15 cm ölçmüştüm ,sıkışmadan dolayı o kadar artmamış.Buraya göre şubat sistemiyle neredeyse aynı sadece yol kısa sürede buzlandığı için bir şey yapamamışlar o görüntü çok güzel. 😀 (bu arada erimelerde başladı hemen)

  Cevapla
 20. keywest (Altıntepe/Maltepe/İst/42m)

  İlk resım dün sabah yani yılın son günü E-5 bostancı yönü.
  Diğer resimler ise yılın ilk saatleri. Yaklaşık yarım saat süren çok kuvvetli bir Dek geçişi oldu. Malesef gelişi ve gidişi çok hızlı oldu ama manzara mükemmeldi.


  Cevapla
 21. Burak - 19m Tuzla/İST

  Belediye Tuzla’daki kar kalınlığını 30-35 cm olarak açıkladı. Hem geldiği günün önemi, hem de bıraktığı ile uzun yıllar unutulmayacak bir sistemi daha geride bıraktık. Geçmiş olsun herkese 🙂

  Cevapla
 22. Cemalmoglu(Beylikdüzü/İST,167 m)

  İstanbul Belediyesinin kar kalınlıkları ile ilgili paylaştığı bilgiler şöyle olmuş.
  – Yalıköy, Esenyurt, Çatalca, Beylikdüzü: 45-50 cm
  – Kartal, Tuzla, Hadımköy, Arnavutköy, Beykoz: 30-35 cm
  – Eyüp, Esenler, Avcılar, Pendik, Ümraniye: 25-30 cm
  – Kağıthane, Bağcılar, Bahçelievler, Ömerli, Şile: 15-20 cm
  – Taksim, Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy, Üsküdar: 7-12 cm

  http://www.radikal.com.tr/turkiye/istanbulda-kar-kalinligi-50-santimetreye-ulasti-1496447/

  Cevapla
 23. ahmet/mersin/erdemli/7m

  Sistemden nasibini Erdemli’de aldı sahillere KKY olarak düşen yağış 200 rakımdan itibaren saf kar olarak düştü yağışın yetersiz kalışı nedeniyle örtü ancak 900 rakımdan yüksek yerlerde oluşa bildi .Sıcaklık an itibariyle +4 derece.

  Cevapla
 24. Bodrum mandalinası (Kartal Atalar Sahili/Istanbul/7m)

  Üç güne yayılan bir yağış olsa da, yoğunluğu gece yarıları sonrası olması nedeni ile en zevkli anları yeterince ve dışarda yaşayamadım. Yılbaşı gecesi, rüzgarın karayele geç dönmesi, dönüncede bantın hızlıca doğuya kaçmadı nedeni ile gece yarısı sonrası yağan 1-2 saatlik kar dışı ana banttan yararlanamadık. Hayalim 31’inde gece yağan kar altında 2-3 saat geçirip; 1 Ocak öğleye kadar,özellikle sahilde karla kucaklaşmaktı. Nasip olmadı ama, 20 cm’e yakın birikmiş ve şimdiden erimeye koyulan kara bakarak yine de avunuyorum.

  Cevapla
 25. mertbasturk (Sefaköy/İST, 100m)

  Her ne kadar bu sistemde kısmetsiz olsak da, sistemin finali muhteşem oldu. Şimşek ve gökgürültüleriyle ön plana çıkan sistem, yılbaşını karlı geçirmemizi de sağlayarak unutulmazların arasında yerini aldı.
  Ölçüm için 75 cm’lik T cetvelini kullandım. T cetveli olması sebebiyle tersten ölçüm yaptım.
  Sitenin en kuzey cephesinde 25 cm’lik kar kalınlığı olurken, en güneyinde 18 cm’lik kar kalınlığı ölçtüm. Ortalama 20 cm kar kalınlığı oldu Sefaköy’de.






  Cevapla
 26. karyiyen (Sarıyer Merkez, 63 m

  Sarıyer’e asıl kar şu an yağıyor, sabah yağan antreman kar’ı yerlere 5 cm gibi bir örtü yapmıştı. şuan 15-20 cm i geçmiş durumda. Salep’imi alıp çıkıyorum karda yürümeye 🙂 yılbaşı gibi yılbaşı be.

  Radar’a bakarsak acayip bir bant denk gelmiş. şuan

  Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s