Kış, Bir Karadeniz Sistemiyle Açılıyor


‘Meteorolojik kış’ın başlangıcını idrak ettiğimiz, hava delilerince mübarek sayılan üç ayların bu ilk gününde hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyoruz değerli takipçiler…

Güzel bir tesadüf olarak, Samsun Kocadağ’da mevsimin ilk kar örtüsünü de bu sabah (1 Aralık’ta) gördüm; 1100-1200 metreye ancak inebilmiş:

kucuk

Fakat hakiki kış, Karadeniz’de yeni başlıyor: Çarşamba ilk saatlerde Kırım ve Romanya üzerinden gelerek Türkiye’ye Batı Karadeniz’den giriş yapacak mevsimin şimdiye kadarki en soğuk hava kütlesi; deniz kenarına kadar indiremeyecek olsa bile, kar örtüsünü ülkemizin kuzey, iç ve doğusundaki birçok yere yayacak…

90_35

GFS modelinin, cumartesi sabahına kadar oluşacağını tahmin ettiği kar örtüsü (renklerle gösterilen) yukarıda… Gördüğünüz gibi kıyılarda bir şey yok; ama Karadeniz Bölgesi’nin 400-500 metre rakım üzerindeki tüm yerleşimleri, İç Anadolu’nun doğusu ve ayrıca Doğu Anadolu’nun özellikle kuzeyi bembeyaz olacak. Doğu Karadeniz yaylaları beyazlamakla da kalmayacak, kara gömülecek.

42_35

Yukarıda gözüken, üzerinde sayılar yazan siyah renkli eğriler de, metre cinsinden kar yağışı seviyesini gösteriyor. Seviyenin en aşağıya indiği perşembe sabahında bile 200 metreye çok az yerde ulaşılabilmiş… Dolayısıyla deniz seviyesinde (Karadeniz Bölgesi’nin kıyılarında) karla karışık yağmurdan fazla bir şey beklememek gerekiyor…

Çarşamba günü Ankara’da da -özellikle yüksek semtlerinde- kısa süreliğine kar yağışı görülebilir. Fakat Başkent’te asıl hadise, soğuk olacak.

—————————
Güncelleme ve şimdigörüleri (nowcasting) bu başlığın yorumlarında yapacağız. Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları Atış Serbest‘te paylaşabilirsiniz. Teşekkürler.

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

67 Responses to Kış, Bir Karadeniz Sistemiyle Açılıyor

 1. Commandouz’un da dikkat çektiği Bezirhane, Erzurum’a Ağrı’ya filan rakip olacak herhalde… (5 Aralık minimum sıcaklıklar)


 2. Bizde ortam böyle
  04.12.2015 Rakım 515m

 3. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  Mgm istasyon sayısını artırdıkça Anadolu’nun ücra köşelerinde ki sansasyonel değerleri görebiliyoruz.

 4. 71 cm !
  Ben 400 metredeyim bu fotoğraflar 500 metrelrt civarında çekildi. 400 metrede 10 cm yok!

 5. Bitlis ve Van civarından fotoğraf paylaşabilecek biri yok mu? Bugün ozellikle Van’ı takip ettim bütün gün, sürekli kar yağdı. Ilginçtir ki, Van’da en yüksek kar kalınlığı 5 Aralık 1994’te 120 cm olarak kaydedilmiş.

  • Kiamme…Suadiye’nin neresindensin? Bileydim merakla soracağını Van fotoğraflarını birer kahve içerken gösterirdim… :))) Samsun üzerinden {Büyükoyumca hem de..} biraz uzun sürüyor tabii :))) Arkeolojiye (özellikle Mezapotamya tarihi,kültürü ve arkeolojisine) olan ilgim nedeniyle fotoğraflar Van’dan Evliya Yazgan ve Prof.Dr.Erkan Konyar aracılığı ile…

 6. MGM uyarı vermiş orta karadenize 300mt üzeri diyerek ,hadi hayırlısı!

 7. Burada daha ciddi kar göremedim. Dağların yamaçları vs. öğlen saatlerinde beyaza büründü, ama hala 1200 metre altına pek inemedi. Yakınlardaki Ortaklar denen bir yer ki yüksek bir yerdir herhalde kardan yol kapanmış. Geceden beri elektrik olmadı düzgün ve sanırım bu gece de olmayacak. Jeneratör de bozuk zaten, karanlıkta oturacağız artık…

 8. rakım 500 civarı kalınlık 25cm+

 9. Sistemde sürpriz yok. Bu sabah yaklaşık 400 metreye indi örtü. Yakın tepenin yüksekliği 580 metre civarında, eteğindeki binalar da 200 küsür metrede.

  Sağanaklar nefis, en yoğun hallerinde sahil ve 200 metre arasında karla karışık yağmur görülebiliyor.

 10. Bitlis’te iki gün önce kar vardı, özellikle Tatvan-Bitlis merkez arasındaki Rahva Ovası’nda kar etkili oldu. Akşam saatlerinden itibaren ise Bitlis’in mikroklima alanlarından biri olan Mutki’de de kar yağışı başladı ve şuan devam ediyor. Bu ara aşırı bir yoğunluğum olduğu için görsel paylaşmaya fırsatım olmuyor. O yüzden bu sisitemi pas geçiyorum 🙂 Ve ekleyemeden geçemeyeceğim; iki aydır buradayım ve gözlemlediğim kadarıyla Doğu Akdeniz üzerinden gelen sistemler bu bölgeye çok iyi yağış bırakıyor. Son sistemde Mutki’ye düşen yağış miktarı:

 11. Öncelikle Ankaralı hemşehrilerim adına çok sevindim gözünüz aydın 🙂 Beypazarı olarak gündüzü çok verimsiz geçirmiştik tam umudumu kesmiştim akşam hafif hafif yağan kar yaklaşık 1 saat önce Bolu tarafından sağlam bi kütlenin sarkmasıyla giderayak bana güzellik yaptı. Taneler çok sıktı tipi gibi yağdı bi 10 dakika sıcaklıkta düşük olduğu için çarşaf gibi bi ince örtü yaptı hemen sistemi boş geçirmedik hiç değilse mevsimin ilk karını aldık mutluyum 😀

 12. Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

  İstanbul’dan da ilk gol haberi geldi 🙂 Kar değil tabii ki, ancak en azından kent içindeki bir istasyonda mevsimin ilk eksi hanesini gördük. Kemerburgaz, Çavuşbaşı, Samandıra gibi makul şüpheli yerlerde de muhtemelen gece sıcaklık sıfırın altına inecek.


 13. Thundersnow! 😀 Video kalitesi için kusura bakmayın. Telefon arızalı olduğu için ancak bu kadar oldu.

 14. Bu sezon Doğu’ya çalışacağız. Seneyede bize inşallah. Kar için bir Kartepe yaparım belki. En azından bu sezon kar görmemiş olmam.

  • Commandouz (Bayrampaşa-148 m) dedi ki:

   Totem olarak kabul ediyorum bunu, daha Aralık ayının 2’si yahu. İstanbul’un hakiki kışının 20 Ocak-20 Şubat arası olduğunu artık belirtmeye de gerek yok sanırım, ya da 2012 kışında ilk baba sistemi Ocağın ortalarında aldığımızı.Moralleri bozmak yok, asılın küreklere, daha takip edecek çok modelimiz var.

 15. Sabahın 5’inde kalktım gökgürültüsüyle kuvvetli bir yağmur vardı.Bir heyecanlandım sistem geliyo kar alacağız diye.4 saat boyunca radarın hiçbir raporunu kaçırmadan takip ettim.Gelgelelim o kadar heyecanlandım ettim 150 metre yukarda 4-5 km yakınımızdaki Safranbolu bembeyaz Karabük’te yağmur yağıyor.Neyse yağmura da şükür inşallah tüm Türkiye için kış karlı geçer.

 16. Bugün Ankaralılar olarak interneti baya kastık. Yavaşlama yaşadıysanız kusura bakmayın. 🙂

 17. A Spor’da Kastamonu-Kasımpaşa maçını açarsanız yoğun kar yağışının yanında müthiş bir mücadele de var. Uzatmaların ilk yarısı 3-3 bitti. Saha bembeyaz oldu, temizlemeye çalışıyorlar.


 18. Şimşek sesine uyandım. Dışarıdaki manzarayı görür görmez hemen balkona çıkıp kayıt altına aldım bu anları. Sonlara doğru gök gürültüsü sesini duyabilirsiniz.

 19. Bu sabah Ankara’da yaşananlar tek kelimeyle muhteşemdi.Yağış toplamda 12 dakika sürdü ama her saniyesini ağzım açık izledim.Yağış sırasında şimşek ve gök gürültüleri de vardı.Hani şu Amerikalıların ‘thundersnow” dediklerinden 😀

  Bu da yağıştan sonrası

 20. An itibariyle oraj bildiriyorum. Çok erken gerçekleşti.

 21. geçen senenin küskünlerinden(havaya) olarak soru sorabiliyomuyuz Ozan hocam 🙂
  amasya olarak 392mt rakımla şansımız nedir? bıçak sırtımıyız 🙂 bu sabah 700mt rakımlı tepelerimize kar düştü..

 22. Soğuk cephe beklenenden hızlı ve sert bir giriş yaptı. Başlayan yağmur kky bile olamadan hemen kara döndü ve tipi, gök gürültüleri, şimşekler eşliğinde şehrin en alçak semtlerini bile hemen beyaza bürüdü. Sıcaklık 15-20 dakika içinde 5- derecelerden 0-1 derecelere düştü.

 23. An itibariyle fırtına çıktı !

 24. Bu başlık altına değil de yanlışlıkla Atış Serbest kısmına yazmışım.. Buraya aktarıyorum.

  Ve Ankara Merkez’de kar yağışı başladı…
  Yoğun yağışla birlikte sıcaklık hızlı bir şekilde düştü. Ankara için Karadeniz üzerinden gelen yağışlarda tipik bir olay. Sıcaklık hızlı düşüyor, nem çok yüksek olmuyor ve 0 derecenin üzerinde sıcaklıklarda kar yağışı çok rahatlıkla görülebiliyor. Ayrıca thickness değerlerinin (benim için en azından) ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk.

 25. Lütfen bir havadelisinin Ankara daki gök gürültülü kar yağışını kaydettiğini söylesin.3 dakika da ne oldu öyle yav.

 26. Ankara’da üç dakika içinde iki şimşek çaktı bir yıldırım düştü ve inanılmaz bir kar yağıyor 🙂

 27. Birazda Karadeniz gülsün sırayla her yere yağıyor. EL NİNO gazan mübarek olsun. 🙂

 28. Uydu görüntülerinde gördüğünüz bulutların bir çoğunun Erzurum üzerinden geçerken kar yağışını durdurma özellikleri var. Bulutlar geçiyor ben bakıyorum, sonra başka bulutlar geçiyor ben yine bakıyorum.

 29. Belki tesadüfen bir bulut geçer de Istanbul’a sulu kar filan bırakır diyeceğim ama Kocaeli-Bursa civarları dışında bölgede hava açık veya parçalı bulutlu olacak https://bburaks.files.wordpress.com/2015/12/img_20151202_012007.jpg

 30. Bu başlıktan da bize ekmek çıkmadı. 😀

 31. Gelsin bakalım
  En azından bi 30 cm yağsa kabulümdür

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s