Yaza Girmeden Biraz Serinlik, Bol Yağmur ve Şimşek


Öncelikle, bizi Feysbuk ve Tvitır üzerinden takip etmeyen müstesna blog takipçilerimizden özür dileyelim: Okumakta olduğunuz bu sayfaları biraz ihmal ettik. Malum, devir sosyal medya devri ve bizim memleketin internet kullanıcılarının büyük kısmı, pratikliği sebebiyle hemen her şeye Feysbuk üzerinden ulaşıyor… Onun için biz de son zamanlarda o tarafa biraz fazla ağırlık verdik.
————-

Soğuk bir nisandan sonra gelen mayıs ayı Türkiye’nin büyük bir kesiminde mevsim normallerinin 1 ila 3 derece üzerinde sıcaklıklarla geçti.

mevsim1

Fakat, baharın kapanışı teamüllere daha uygun olacak. Kuzeyden sokulacak serin hava sıcaklıkları önce normallere, sonra da normallerin altına çekecek; soğumaya birçok yerde, çeşitli şiddetlerde yağmur, dolu, şimşek, yıldırım da eşlik edecek. Değişim en çok ülkenin batı ve orta bölgelerinde hissedilecek, bu hafta ortasından (Çarşamba) itibaren kademe kademe olacak ve -en azından serinliği- hafta sonunu da kapsayacak. Yağışlardan en çok Marmara’nın güneyi ve doğusu, Batı Karadeniz, Batı Akdeniz, Ege ve İç Batı Anadolu etkilenecek. Bu bölgelerde sel, su baskını ve hortum riski mevcut.

Mesela aşağıdaki haritada Cuma günü ölçülecek sıcaklıkların mevsim normallerinden farkı veriliyor, gördüğünüz gibi Türkiye’nin batısı normallerden 4 ila 10 derece serin.

sıcaklik1

Aşağıdaki haritalarda ise yağışların en çok nereleri etkileyeceğini görüyorsunuz. Günlük ve anlık tahminlerimizi bu yazının yorumlarıyla Feysbuk (ve bağlantılı Tvitır) hesabımızdan takip edebilirsiniz.

ecm2 ecm1

Son uzun vadeli verileri değerlendirdiğimizde ise yaklaşmakta olan haziran ayının ülkemizin batısında uzun yıllar ortalamasına yakın sıcaklıklarla veya biraz üzerinde; doğusunda ise normallerde ya da biraz altında sıcaklıklarla geçeceği sonucunu çıkartabiliriz. Yağışların da geçen seneki kadar olmasa da yurt genelinde uzun yıllar ortalamalarına yakın, yer yer üzerinde olacağını söyleyebiliriz.

Bu yazı Türkiye'nin Havası ve İklimi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

37 Responses to Yaza Girmeden Biraz Serinlik, Bol Yağmur ve Şimşek

 1. Efsane bir haziran ayı geliyor diyebilir miyiz ?

 2. dogukocatepe dedi ki:  Mayıs’ın bitmesiyle birlikte yaz bitti. Sonbahara giriyoruz. Haziran’da etkisini göstermeye başlayacak olan sonbahar tekrar şimşeksiz, yıldırımsız uzun süreli yağmurların, zaman zaman kuru soğukların, poyrazlı günlerin başlamasına, deniz suyunun 1-2 derece daha artmasıyla birlikte deniz etkisi sağanakların da başlamasına neden olacak. Bazı dağlarda tekrar kar yağışları başlayacak. Dün Erciyes’te yağdı bile, geldiğini önceden haber veriyor. 2015 kışı 3 aydan oluşmuyor. Bu yıl tamamıyla bir kış. 🙂

 3. Hazirana girerken tekrar ortaya çıkan efsane 2015 kışı devam ediyor 🙂 Dün akşam Ankara Gölbaşı’nda olduğu yerde tüten yağış 65 kilo bırakmış! Şimşeksiz, yıldırımsız. Yakındaki komşu ilçe Çankaya’nın büyük bir kısmında ise kuru soğuk vardı.

 4. Dün öğle saatlerinde gökyüzünü saran mor bulutlar bol şimşeklerin ardından 15 kg kadar yağışa neden oldu. Böylece mevsim normallerini aşmış olduk. 2015’in yağış bakımından normallerin altında kalan tek ayı Nisan oldu. Ayrıca yıllık ortalamanın 3’te 2’si yılın ilk 5 ayında düştü.

 5. Gök gürültülü bir sabaha uyandık Konya’da 🙂 Geceden beri etkili olan sağanaklar 10 kg’a yakın yağış bırakmış. Şu an bir sonbahar havası var adeta. Hava soğuk ve tamamen kapalı. Ara ara yağmur yağıyor gök gürlüyor. Çok güzel 😀

 6. İstanbul için sistem fos çıktı. Başka sistemde görüşmek üzere, hoşçakalın. 😀

 7. Vay be! İnsan gerçekten hayret ediyor. 0+0=0 😦

 8. O kadar ümit bağladık ama hiç aksiyon yaşanmadı. İzmit’ te dün gece tek bir gökgürültüsü görüldü sadece. Sonrasında sarımtrak bir kütle yaklaşırken makinemi kurup yıldırım çekimine başladım ama bir tane bile çakmadı. Hiç yağmak istemiyor sanki. Çay filan içsin kendine gelir belki. 😛

 9. dogukocatepe dedi ki:

  Modeller İstanbul için kötüye gidiyor. Tüm şehirlilere söylüyorum. Evinizde elektrikli tüm makineleri çalıştırın, fırınları sobaları yakın, tüm ampulleri çalıştırın, tasarrufsuz ampul kullanmaya özen gösterin, kombiyi açın, UFO vb. ısıtıcıları çalıştırın. Arabayla dışarı çıkın, son hız gidin ayrıca araba ısıtıcısını çalıştırın, evdeki gereksizleri çıkarıp yakın. Sıcağa ihtiyacımız var. Konveksiyon ortadan kalkıyor ama nem güzel. Isıtırsak sorun kalmaz. Yükleniyoruz!………..

 10. dogukocatepe dedi ki:

  Kayışdağı’dayım. Kuzeyimde aşırı koyu renkli bir kümülonimbüs var. İlk fark ettiğimde süper hücre zannettim, o kadar karanlık bir bulut. Altında çok koyu renkli sarkıtlar var. Boğaz yolundan ayrılıp Anadolu Yakası’na sokulan turuncu kütlenin bir uzantısı galiba. Altında muhtemelen dolu yağıyordur. Bulutun tabanı dağın tepesine denk geliyor. O kadar alçak.

 11. Uuu beybi şu güzelliğe bakın. Bodrum’da olmak vardı şimdi.

 12. dogukocatepe dedi ki:

  İzmir’in kuzeyi, Balıkesir, Çanakkale, İstanbul, Bursa, Düzce, Zonguldak ve Bartın illerinde kolay kolay bulunmayacak bir fırtına yaşanacak. Donma seviyesi 2000 metre cıvarına inecek. Yaklaşık 10 km kalınlığında bir buz yığını gelecek, hem adveksiyonla hem konveksiyonla titreşip inanılmaz bir statik elektriğe neden olacak. Şimşekler aralıksız çakacak. Çok sayıda şehre dolu yağacak. Muhtemelen hortum haberleri gelecek. Seller olacak. Sitenin hali iyi değil. Böyle bir durumda herkesin olması gerekirdi, ama pek gelen yok.

 13. Yerimizi alalım. 😀


  (Mobildeyim diye böyle yükledim)

 14. Hadi hayırlısı. Son haftalarda doğru dürüst optik olay bile olmadı. Bu sistemle şenlenelim.

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s