Dikkat, Kış Geldi !


Hiç geyik yapmadan bu haftanın en önemli hava olaylarını sıralayalım (günlük yayınladığımız risk haritasına da şuradan ulaşabilirsiniz):

* İstanbul’da Pazartesi akşam saatlerinden itibaren sulu kar ve kar yağışı için uygun şartlar oluşuyor ve Salı akşama kadar devam ediyor… Yağışın kuvveti Salı sabahından itibaren artacak. Ana fikir: Şehrin eski merkezi olan güney kıyılarda kar örtüsü beklemiyoruz; fakat yüksek yerlerde ve Trakya’ya yakın ilçelerde cıvık bir örtü mümkündür. Daha açık yazalım: Mesela Kadıköylüler kartopu filan oynayamaz, hayal kurmayın.

* Marmara ve Kuzey Ege’de Salı günü başlayacak poyraz fırtınası Çarşamba korkunç bir hal alacak, çok az zayıflayarak Perşembe de devam edecek. Deniz ulaşımı felç olur, hava ulaşımı da etkilenir.

* Trakya’da bu akşam saatlerinde sıfırın altına düşecek sıcaklıklar, en azından hafta sonuna kadar, gündüz dahi sıfırı göremeyecek. Bu bölgemize ne kadar kar yağacağı halen belirsiz (bu başlığın yorumlarında güncelleyeceğiz), bazı yerlerde çok çok fazla olabilir.

* Son verilere göre, Güney ve Doğu Marmara’nın 150 metre ve üstündeki yerlerinde, Kütahya-Eskişehir-Bilecik-Bolu dolaylarında Salı günü; Çanakkale ve Trakya’da Çarşamba günü yoğun kar yağışları var. Bu bölgelerdeki kara ulaşımı yer yer durabilir. Kar yağışları haftanın geri kalanında da devam edecek, bilgileri güncelleyeceğiz.
———————————————————

Gözlem, tahmin ve her türlü görselinizi paylaşmak için, soru sormak için önce şurada anlattığım gibi bloga üye olmanız gerekiyor (zaten üye iseniz bir daha olmanıza gerek yok). Bağımsız yorumlarınızı buraya tıklayarak, cevaplarınızı, cevap vermek istediğiniz kişinin yorumunun altındaki “Cevapla” düğmesine basarak yazabilirsiniz. Diğer konuları lütfen Atış Serbest‘e yazalım. Teşekkürler.

Reklam

Dikkat, Kış Geldi !” üzerine 505 düşünce

 1. Oğuz (Eskişehir/860m)

  Eskişehir’de kar yağışı sabah saatlerinden beri yine etkili oluyor, mevcut kar örtüsünün üzerine 4-5 cm daha eklendi. Artık 2014-2015 kışı bizim için şimdiden efsane olmuştur.

  Cevapla
  1. bleher(izmit/0m)

   MGM yine saçmalamış Kocaeli İzmit 10 cm şaka gibi kar falan yok ya İzmit istasyonundaki çalışanlar işlerini ciddiye almıyorlar ya da hatalı bir bildirim ama bu hataları çok sık yapıyorlar.. 😦

   Cevapla
 2. Antibiyotik - Bodrum 2 mt

  Hattı müdafa yoktur, sathı müdafa vardır……
  Batıdaki her ilimizin birer birer düştüğü bu zor günlerde, Ankara halkı kadını, erkeği, genci yaşlısı ile canını, kanını ortaya koyarak destan yazıyor. “Çanakkale geçilmez” diyen ecdadımız, Sakarya nehrinden top atışları altında ilk Mecliste Cumhuriyeti kuran atalarımız rahat uyusun. Biz burada oldukça o soğuk Başkente giremeyecek.

  Cevapla
 3. izmirdehava (Alsancak, 2m)

  Uludağ’da teleferik kayak merkezine kadar ulaşıyor artık. Bursa’ya yolu düşenlere şiddetle tavsiye ederim. Bugün muhteşemdi. Fotoğrafları paylaşmaya çalışacağım.
  Bu arada, Manisa Spil Dağı da iki gündür pozitif değerleri görmedi. Toplam 100 mm’nın üzerinde yağış sonrasında son durumları çok merak ediyorum. Kar kalınlığı Uludağ’ı bile geçmiş olabilir.

  Cevapla
 4. faseay(Çayırova/Kocaeli/50Mt)

  Dışarıda yaklaşık 48 saatten fazla süredir aralıksız yağan bir yağış var. Eğer hafızam beni yanıltmıyorsa hatırlayabildiğim en uzun aralıksız yağış 80’li yıllarda olmuştu ama süresini hatırlamıyorum. Bu sistem hayatımda görmüş olduğum yeni bir rekora daha imza attı. 74 saate bile yaklaşabilir. Bu ayrıntı ile bu sistem benim için kardan daha önemli oldu.

  Cevapla
 5. timur fırtına(Çekmeköy/İST,150 m)

  Görünüşe göre bugün İstanbul’da beklenen fırtına öngörüldüğü kadar etkili olmadı.GFS tahminine göre devamlı rüzgarın 65-70 km/s hamlelerin ise 90’a yaklaşması gerekiyordu ama nedense tüm gün 50-55 km/h hamleler dışında ciddi bir rüzgar görmedim.MGM istasyonlarını da takip ettim orada da tık yoktu.Üstadlar sizce bunun nedeni ne olabilir?

  Cevapla
 6. Oğuz (Eskişehir/860m)

  Bu sabah Eskişehir. Kar 08:00’da kesildi. Geceye doğru yeniden kar yağışının başlamasını bekliyorum. Fotoğrafların çekildiği rakım 800 metre civarı. Şehrin yüksekleri daha fenaymış.

  Eskişehir’in en çukur yerlerinden Osmangazi Ünivesitesi.

  Yine en çukur noktalardan olan Vişnelik Mahallesi.

  Osmangazi Üniversitesi.

  Cevapla
  1. Yalın (Başakşehir/İST, 140 m)

   Evet o bant aktif iken ben de işten çıkmıştım. Süper bir bant idi. İş yerinden otobüs durağına (500m) kadar zorla yürüdüm. Otobüste geç geldi. O sırada da bant yukarıdan geçmeye devam ediyordu. Su tanıdık geliyordu. Sarayburnu’nda içinde yüzdüğüm suyun tuz karışmamış hali. Kısaca süperdi.

   Cevapla
 7. bleher(izmit/0m)
  Yukarıda ki fotoğraflar Alberobello Bari yine İtalya’da sahil vetatil kasabası turizm cenneti müthiş kar yağmış sistem gerçek bir kutup sistemiydi geçen yıl ABD etkileyen kutbi soğuklar bu sene inşallah kış sonuna kadar bizim coğrafyamızı etkiler..

  Cevapla
   1. Antibiyotik - Bodrum 2 mt

    Kuzey Afrika’ya, Orta Doğu’ya, Akdeniz kıylarına daha önce de çok kar yağdı. Ama sanırım farkındasınız bu paylaştığınız görüntüler dehşet ve çok ekstrem.. “Ama küresel ısınma” diyenlerin ağzına kürekle vurma hissi uyandırıyor… İlginç bir kış olacağa benzer..

    Cevapla
 8. can (Edirne, 85m)

  Edirne’de kar yağışı biraz yoğunlaştı. Buna ne kadar yağış denilebilir bilmiyorum ama az sayıda kar tanesi aşırı soğukta hiç erimeden oradan oraya uçuşup duruyor. Yukarıdan aşağıya mı yağıyor aşağıdan yukarıya mı belli değil. Yerde birikim yok. Bu şartlarda olması da mümkün değil.

  Cevapla
   1. SpanK ( Fındıkzade/İST, 21m )

    Ozan abi, dün evdekilere söyledim ki akşamleyin, Beylikdüzü’ne gidebilir miyim hem de yol üstü akrabamı ziyaret ederim dedim, kar görmüş olurum dedim, telefonu yüzüme kapadı sen deli misin dedi bu havada kim gider eve gel dedi 😀

    Şimdi sizin Facebook’daki resimleri göstereyim, bak nerelere gidiyorlar resim çekmek için dedim.:)

    Cevapla
   2. bleher(izmit/0m)

    Vallaha Hocam ben cephe yağışlarını daha etkili buluyorum keşke siklon İzmit’i etkileyecek bir rota takip etse biz DEK’lerden İstanbul kadar etkilenmiyoruz bize yaramıyor 5-9 Ocak sistemi soğuma yeterli bu seferde yağış sıkıntısı olacak gibi tüm sınırlı alan modelleri İç Anadolunun güney ve güneybatsısı batı Anadolu bu sene özellikle Eskişehir Kütahya Bilecik gibi iller için efsane bir yıl olabilir..

    Cevapla
 9. nehrk (Buyukcekmece/IST.-25m|Zürih/Isvicre-471m)

  Bu Canakkale denilen memleketin bir tane bile canli web kamerasi olmaz mi arkadas?
  Arkadasim yilbasini Ankara’da gecirmeyi planlarken “tarihe taniklik etmek” amaciyla rotasini memleketi olan Canakkale’ye degistirdi aldigi duyumlar dogrultusunda. Canakkale ve civarindaki arkadaslardan fotograf bekliyoruz.

  Cevapla
 10. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  İbb’ye göre dünkü kar kalınlıkları:

  Bayrampaşa, Esenler : 1-3 cm
  Kağıthane, Alibeyköy, Sultangazi : 3 cm
  Başakşehir, Hadımköy : 3-5 cm
  Arnavutköy : 5 cm
  Çatalca : 5 cm
  Beykoz’un yüksekleri : 6 cm
  Kartal, U. Mumcu : 7 cm
  Tuzla, Sultanbeyli, Akfırat : 8 cm
  Istırancalar : 40cm

  Cevapla
 11. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Tkm Akom’a ait yenilenen trafik durumu sayfasında gösterilen otomatik meteoroloji istasyonlarının sıcaklık değerleri yoğun ısrar üzerine ondalıklı verilmeye başlandı 🙂 Aynı zamanda yağış verileri de yine ondalıklı veriliyor. Bu istasyonlar oldukça kaliteli ve bakımları sık sık yapılıyor. Şu anda test aşamasında olduğu için varsa önerinizi yazabilirsiniz, hemen dikkate alıyorlar.

  http://tkm.ibb.gov.tr/harita.aspx

  Cevapla
 12. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Bayrampaşa’da sabah erken saatlerde karla karışık yağmura dönen yağış şu anda yağmur ile karla karışık yağmur arasında karar vermeye çalışıyor. Sıcaklık 1.9 derece. Asfalttaki ince örtü ancak sabaha kadar dayanabildi. Şu anda arabaların ağaçların ve kaldırımların üzerinde bulunan ince kar tabakası da son demlerini yaşıyor olsa gerek, öğlene kadar erimeleri kaçınılmaz.

  Cevapla
 13. ihsan (Bostancı,İST. 15m.)

  Eveeet, bu defteri kapattık. Gelelim yeni defterin ilk sayfasına. Ne olacak 6-7-8 Ocak ta Ülkemizde? Gelecek mi, gelmeyecek mi, gelirse nereleri daha fazla etkilenecek? Gelmezse nerelere gidecek o polar atak? GFS nin gece 00 çalıştırması gibi olabilir mi? Olursa İstanbul bu sefer DEK lerden ne kadar etkilenir? Hadi arkadaşlar, yeni başlık artık.

  Cevapla
 14. selimsaner (Kozyatağı, 40 m)

  Dün akşam, şehirden, daha çok kar görürüm umuduyla, Bahçeşehir Boğazköy mevkine gittim. Bu bölgeyi 23 Ocak 2010 sisteminde keşfetmiştim. Şehir 0 derece, kar kalınlığı da 3-5 cm iken orası 20-25 cm ve -3 derece idi. O günden beri oranın hastasıyım, 2012 dek yağışlarında resmen o bölgede yer yer 40-50 cm kar vardı. Ama dün akşam hüsran oldu. aşırı yoğun bir şekilde oraları da betolaştırdıklarından mıdır yoksa sistemin yapısından mı bilemiyorum ama, umduğumu bulamadım. Hatta, Hadımköy’e uzanan yolun üzerinde (ki eskiden o yolun çevresi bomboştu) 25-30 katlı yapılan binaların civarında asfalt görünüp cıvık çamurlaşmış kar varken, boş alanlara denk düşen yol kesimi bembeyaz kar kaplıydı.

  Cevapla
 15. Cemalmoglu(Beylikdüzü/İST,167 m)

  Beylikdüzü’nde dün akşama kadar göz kararıyla 6,7 cm yağan kardan sonra sabah yumuşamış bir hava (1 derece civarında) rüzgarlı ve kar yağışlı bir güne uyandık. Dışarı çıktığımda karların vıcık,vıcık erimeye başladığını gördüm. Değişmeyen tek şey yağışın şekli ve hala rüzgarla birlikte kar olarak düşüyor.

  Cevapla
 16. mulu64 (Bursa/Musababa,296m)

  Abicim sizi gerçekten tebrik ediyorum. Şu zaman lodos başlayacak, soğuma şu zaman, kar şu saatte başlar, cıvık olur, şu saatte poyraz nedeniyle ısınma var, yağış yağmura dönebilir… Ne dediyseniz gerçekleşti. Helal olsun…

  Cevapla
  1. carcass (Eskişehir,794m)

   MGM 35 cm ölçmüş!!! Hayret içindeyim dün akşam zaten 30 cm kar vardı. Gece arabamı temizledim, sabah yerinden kımıldatamadım. Üzerinde 15 cm kar birikmişti 7-8 saat içerisinde. Hadi yağan kar belli bir oranda sıkışma-oturma yaptı var sayalım, yine de 35 cm ölçülmez! Rahat 45 cm kar var ayak basmayan açıklık yerlerde. Yüksek mahallelerde daha fazla elbette, merkeze yağmur olarak düşen yağış oralarda kar olarak düştü. En yakın zamanda ölçeceğim ve paylaşacağım!

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s