Kış Moduna Geçiyoruz


Ilık havaların defteri Perşembe Marmara’da, Cuma’dan itibaren de ülkenin batı ve ortasında dürülüyor…

out

Şimdiden (Çarşamba gecesi) itibaren haftaya Salı’ya kadar, 1500 metre sıcaklıklarının normalden farkının evrimi (GFS modeline göre)… sarı tonlar normalin üstündeki, maviler normalin altındaki sıcaklıkları ifade ediyor…

Çarşamba gecesi bir hışımla, şimşekler eşliğinde Trakya ve Kıyı Ege’den doğuya doğru ilerleyecek bir cephe, Marmara ve Ege’ye sıkı bir yağmur bıraktıktan sonra biraz zayıflayarak yurdun orta ve doğusunu etkilemeye başlayacak. Cephenin arkasındaki soğukça hava Marmara’yı işgal edecek.

18_4

Perşembe günü öğlenleyin Marmara ve Ege’nin büyük kısmında yağış kesilmiş olacak.

Perşembe öğleden sonradan itibaren sadece orta ve doğu bölgelerde, Cuma günü bunlara ek olarak Marmara’da da yeniden yağmur var… Hafta sonu yağış sadece kuzey ve doğuda görülecek ve Karadeniz Kıyıları hariç pek etkili olmayacak. Soğukça hava yavaş yavaş yayılacak.

Önümüzdeki hafta havanın biraz daha soğumasıyla batı kesimlerin yükseklerinde (800 metre ve üzerinde) karla karışık yağmur ve kar da ihtimaller arasına giriyor. Halen pek soğumayan Karadeniz’le soğuk havanın ilişkisinden doğacak yerel/şiddetli sağanaklar da İstanbul başta olmak üzere Marmara’da kötü sürprizlere yol açacak.

Sağlıcakla kalın.

Reklam

Kış Moduna Geçiyoruz” üzerine 56 düşünce

 1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

  Okan weetter üstad bir süredir verdiği mübalağa sanatının nadide örneklerinden biriyle bizlere kürekleri hazırlayın imasında bulunuyor.

  Cevapla
  1. Commandouz (Bayrampaşa-148 m)

   Şu ana kadar iyi giden Hirlam ve Cosmo da büyük kütleyi Skiron’dan daha kuzeybatıda konumlandırmış.

   Cevapla
  1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

   Bunları iklimbilim camiasının kendi içindeki politik kavgaları olarak değerlendirebiliriz Mayhart. Kimsenin elinde “kesin” bir bulgu olmadığı ve her şey hipotezlerden ibaret olduğu için biraz bağırıyorlar – ki ilgi çeksinler. Yaşayıp göreceğiz.

   Cevapla
 2. Fatih (Beyşehir/KONYA,1120m)

  Beyşehir olarak iki gündür kar yağan yerlere bakarak kendimizi teselli ediyorduk ama şimdi Salı günü gelecek kar yağışını bekliyoruz.Modeller hemfikir olmaya başladı.İnşallah Çarşamba sabahı 15 cm civarı kar örtüsü olacak.

  Cevapla
 3. mr.snowball (Batuhan Kartopu)(Ömerli/Istanbul 10 m )

  Merhabalar ben de hesabı yeni bulabildim. Takip ediyordum tabii ki ama yeni yazabildim. Hesaptaki bilgileri değiştireceğim çünkü artık kışları Moda’da olacağım Ömerli’de değil. Ozan Hocayla komşu olduk 🙂 Dün Kadıköy Anadolu’nun festivalinde konserim vardı, soğuktan ellerim dondu, çalarken baget bile düştü gerçekten çok soğuk hava.

  Cevapla
  1. timur fırtına(Çekmeköy/İST,150 m)

   Tekrar hoşgeldiniz. Rakımınıza imrendim doğrusu 😀 537 metrelik Aydos Tepesi’ne her gün erişiminiz var.Ben de fırsat buldukça 3-4 km uzaklıktaki 280-290 rakımlı tepelere yürüyüş yapmayı severim.Dün akşam 295 rakımlı yere kadar çıktığımda termometrem 5.5 derece gösteriyordu.

   Cevapla
   1. Uğurcan (K.Çekmece/İST. 80m)

    Dün gece Çatalca 1.9 dereceye kadar düşmüş. Benim bulunduğum bölgede ise ben gece 4’te eve girerken 5 derece idi. Şu an ise 7.5 derece, Çatalca gene 4.5 derece. 😀 MGM yine yanıldı, ki zaten herkes biliyordu böyle olacağını. 😀 Bu akşam Çatalca’ya kar yağdırıyorum, büyük totemcilerle iş birliği yaptım.

    Cevapla
 4. Uğurcan (K.Çekmece/İST. 80m)

  GFS modeline göre 5 gün sonra 850 hpa’da -5, -6’lar Marmara üzerine geliyor. Aynı gün Balkanlar’da yer seviyesinde sıcakların eksili değerlerde olacağı neredeyse kesin gibi. Daha önce olduğu gibi kuvvetli bir karayel o soğukları bize kadar getirecektir. Zaten soğuk olacak olan havamız belki kar değerlerine iner ve havada da olsa 3-5 kar tanesi görebiliriz. Bu yorumu Amerikalı abilerimiz okumaz umarım. 😀

  Cevapla
 5. Nostaljik (İstanbul-Ataşehir-180M)

  İtalyan meteoroloji sitesine göre (İlmeteo) yurdumuz bu sene sert bir kış yaşayacakmış bilhassa kuzey kesimlerimizde daha ağır kış koşulları hüküm sürecekmiş tahminleri bu yönde 🙂

  Cevapla
  1. Nostaljik (İstanbul-Ataşehir-180M)

   Soğuk olsun kar da yağsın. Kar dağlara da, bünyeye de lazım. Mersin’de zaten olmaz da, bize de karışma bari, burada isteriz 🙂

   Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s