Yeni Hava Takip Sayfası


Burada: http://web.itu.edu.tr/~climate/hava_en_yeni/index.html

yeniHissedilen sıcaklıklar, sıcaklıkların ve hissedilenlerin dünden farkı gibi sizi meraktan öldüren meteorolojik değişkenleri Google Haritalar üzerinde gösteriyoruz… Yakında başka diğer değişkenler (örneğin mevsim normallerinden farklar vb.) ve istasyon grupları ile zenginleşecek… Meraklılar şimdilik bu “beta” versiyondan faydalanabilirler.

Reklam

Yeni Hava Takip Sayfası” üzerine 12 düşünce

 1. sis651(Muratlı/Tekirdağ, 80m)

  Chrome tarayıcısı ile ilgili şikayetler vardı. Bende çalışıyordu ama bugün yüksek çözünürlüklü bir ekranda Chrome ile ben de bu sorunu yaşadım. Acaba bu sorun, görünen alan çözünürlüğünü otomatik ayarlamayı sağladığınızdan sonra mı oldu, önce de var mıydı?

  Cevapla
 2. sis651(Muratlı/Tekirdağ, 80m)

  Sayfanın kaynak kodunda harita çözünürlüğü olarak “width: 930px; height: 600px” görünüyor. 2560×1440 çözünürlüklü bir ekranda harita sadece ekranın ancak bir çeyreğini kadar kaplıyor. Böyle sabit bir değer yerine JavaScript ile ekran ya da görünen alanın çözünürlüğü alınsa ve ona göre bir oranla hesaplanarak bir harita alanı hesaplansa yüksek çözünürlüklü monitörlerde daha iyi bir harita görünümü sağlayabilir.

  Cevapla
 3. kiamme (Suadiye/İST, 8m)

  Ozan Hocam elinize sağlık süper olmuş.
  Yalnız bir şey dikkatimi çekti, paylaşayım istedim. Hissedilen sıcaklıklar biraz yüksek gibi geldi bana. Mesela an itibariyle Göztepe istasyonu 25,5 derece ve nem oranı %86. Hissedilen sıcaklık 35.5 derece gözüküyor. Bu veri de MGM’den mi alınıyor? Şu (http://www.hpc.ncep.noaa.gov/html/heatindex.shtml) sitedeki hesaplamaya göre aynı değerlerde hissedilen sıcaklık 28 derece çıkıyor.

  Cevapla
  1. Havadelisi (Moda/İST, 28m) Yazıyı Yazan

   Kiamme hocam teşekkürler öncelikle.

   Ben Kanadalıların “humidex” değerini kullanıyorum, sıcaklık ve nemden (ya da çiğlenme sıcaklığından) hesaplanıyor. Sanırım düşük sıcaklıklar için “heat index” ile epey fark oluyor arasında. Şimdi kontrol ettim, humidex gerçekten de 35 civarı, ama heat index sizin söylediğiniz gibi daha düşük.

   Bence İstanbul’da bunaltıcılığı göz önüne alarak humidex şu koşullarda daha gerçekçi. Sizce diğerini mi kullanmalıyız?

   Cevapla
   1. Eşref Mete (@esrefmete)

    AccuWeather’ın “RealFeel Temperature®” hesaplaması aslında en iyi olanı da Kola formülü gibi saklanıyor galiba. Açıklaması da şöyle;
    “The RealFeel Temperature takes into account the effects of multiple parameters, including ambient temperature, wind speed, solar intensity, humidity, precipitation intensity/type, elevation and atmospheric pressure.”
    Nem( heat index, humidex ) veya rüzgar( Wind Chill ) tek başına yetersiz parametreler.

    Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s