Perşembe Şiddetli Hava Olayları, Sonrasında Yağmur ve Serinlik


Bir Havadelisi & Santiago ortak raporudur.
—————

Son tahminlere göre, Perşembe günü, Avrupa’da şiddetli gökgürültülü sağanak yağışa, yıldırıma ve doluya maruz kalma ihtimali en yüksek yer, Marmara Bölgesi olacak.

Bunu, atmosferdeki düşey duraysızlığın (kararsızlığın) çok fazla olduğunu gösteren -7 derece civarındaki ‘Lifted Index‘ ve 2000 J/kg civarındaki konvektif potansiyel enerji değerlerinden anlıyoruz.

Rtavn3611
Yerel olarak sıkıntılı durumlarla karşılaşabiliriz. Tedbirli olmakta fayda var.

Havadaki şiddetli değişimden sonra, hava sıcaklığı kuzey kesimlerde birkaç gün mevsim normallerinin altında seyredecek, kuzey ve iç bölgelerde ara ara yağış olacak.

————————————————————————————

Soğuma en çok Marmara Bölgesinde hissedilecek, Cuma günü Trakya normallerin 9-10 derece, İstanbul ise 5-7 derece altında kalacak. İstanbul Cuma ve Cumartesi günleri 22-24 derece civarlarında seyredecek.

gfs_t2m_anom_eur_9

 

En çok yağış Orta ve Kuzey Trakya’dan Batı Karadeniz’e kadar olan kısımda etkili olacak. Pazar gününden itibaren de etkisini yitirmeye başlayacak..

ecmwf_tprecip_europe_17

Yarından itibaren yaklaşık bir hafta boyunca bunaltıcı gece sıcaklıklarına elveda diyeceğiz ve şerbet gibi havalar göreceğiz.

Uzun vadeli tahminlere göre ise Haziran’ın son birkaç günü aynı dün ve bugün gibi normallerde ya da biraz sıcak olabilir, Temmuz başında ise yeniden bir serinleme ve yağış gelebilir. (Vade uzadıkça tahminin tutarlılığı azalır, bu sadece son verilere göre yapılmış bir yorumdur.)

Reklam

Perşembe Şiddetli Hava Olayları, Sonrasında Yağmur ve Serinlik” üzerine 101 düşünce

 1. Oğuz Aydın (Bayrampaşa-148 m)

  Yine bir turunculu-kırmızılı kütle yakaladım, bu yıl burası çok bahtlı, Tuzla bir Bayrampaşa iki 🙂 Başakşehir Florya filan bu sene hikaye 😀

  Cevapla
 2. Semih(Tuzla/İSTANBUL, 15 m.)

  Tuzla İTÜ Mendirek istasyonu dün hortum esnasında max rüzgarı 53.2 m/s olarak veriyor. Bu değer 191 km/h hızında bir rüzgara tekabül ediyor! Ve o istasyon doğrudan hortumun içinden geçmedi, kıyısından geçti. Tuzla’daki hortumun F2 şiddetinde olduğundan şüphem kalmadı.

  Cevapla
  1. Oğuz Aydın (Bayrampaşa-148 m)

   Maksimum rüzgarın ölçüldüğü saat 14:02 olarak gözüküyor. Ancak hortum saat 18 sularında görüldü. Acaba dün kaç olarak gözüküyordu?

   Bu arada 53.2 m/s 191.52 km/h ediyor.

   Cevapla
   1. Semih(Tuzla/İSTANBUL, 15 m.)

    Efsane tabii böyle bir şeyi daha hayatımda göremem 😀 Ama hortum daha geniş alanlı olsaydı daha kötü olurdu. Bu haliyle bile(ki oldukça kuvvetli) çarşıda düzgün kalan cafe, lokanta kalmadı. Maddi hasar çok var binalarda ve esnaflarda. Sabah fırına indim hala çalışıyorlardı.

    Cevapla
   1. Burak - 19m Tuzla/İST

    Nedense hep en çok işe yarayacağı zamanlarda bozuluyor bu radarlar.
    Şimşek haritasına göre aktivite Marmara’nın ortasında. Sanırım Boğaz hattı ve Anadolu Yakası’na vuracak piyango. Maalesef radar olmadığından sağlıklı bilgiler edilemiyoruz 😦

    Cevapla
    1. Santiago (Florya - IST / 47m)

     Balıkesir radarından güç bela edindiğimiz verilere göre kütle K.Çekmece ile B.Çekmece arasından kuzeye çıkıyor. Bizi de sıyırıyor şu anda, orta kuvvette bir sağanak var 4-5 dakikadır.

     Bugün Florya fazla yağış alamadı, kütleler sıyırdı geçti genelde 🙂

     Cevapla
       1. Semih(Tuzla/İSTANBUL, 15 m.)

        Pendik bile değil en etkili kısmı Tuzla’ya geldi ama gel gör ki mosmor kütle varken damla yağış düşmedi 😀 Hortumun arkasında kalan Mercan bölgesine çok iri dolu yağmış. Buradan sadece dolu fırtınasının perdesi gözüktü.

        Cevapla
     1. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

      Ben bugün pek tatmin olmadım. Totalde 10-12 mm gibi bir şey düştü diye tahmin ediyorum. En etkili yağış saat 19:15-19:45 arasında gerçekleşti. Fakat o da çok hızlı hareket edip yerini çisentiye bıraktı Beşiktaş’ta ve uzunca bir süre Anadolu yakasında takıldı. Fulya’daki Terrace Residence’ın çatısından Kadıköy ve Üsküdar görünmüyordu bir ara. Oralarda sürekli yıldırım düştü ve yağış saat 20:30’a kadar sürdü. Manzara mükemmeldi ama bana yağmayan yağmuru n’eyleyeyim. 😦

      Cevapla
 3. Oğuz Aydın (Bayrampaşa-148 m)

  Uydu animasyonu.

  Radar animasyonu.

  Tuzla’da hortumun oluştuğu anlardaki radar görüntüsü.

  Günlük şimşek haritası.

  Cevapla
 4. Semih(Tuzla/İSTANBUL, 15 m.)

  Az önce bisikletle sahilden eve dönerken 2 metre önüme yıldırım düştü. Nasıl eve kadar depar attığımı hatırlamıyorum. Ayrıca Tuzla esnafı perişan durumda. Ne sandalye kalmış ne de çatı. Devrilen çınar ağaçları, sokak lambaları… Allah daha beterinden korusun. Tuzla sahilde 3 kişi de hortumun getirdiği dalgalara kapılmış, henüz bulunamadılar.

  Cevapla
 5. çihiro (Karatay/KONYA, 1016 m)

  Konya’da öğleden sonra şiddetli bir kum fırtınası çıktı! Görüş mesafesi çok düştü. Yan yatmış, dalları kırılmış onlarca ağaç gördüm. Kopuk telefon telleri gördüm. Hava az bulutlu ve sakindi, bir anda patladı, şimdi yine az bulutlu ve sakin. Öyle ilginç bir şey geldi geçti. Yağış düşmedi.
  http://www.zaman.com.tr/gundem_konyayi-firtina-vurdu_2225520.html
  Öğle saatlerinde çekilmiş uydu görüntüsü:

  Cevapla
 6. Burak - 19m Tuzla/İST

  Tuzla-Merkez mor kütle ile tam ortada kaldı. Onun dışındaki Tuzla’nın üst mahallelerinden, Pendik’ten ve Gebze civarlarından dolu haberleri geliyor. Buraya bir damla dahi düşmeden hava açtı.
  Adalar açıklarından yeni mor-kırmızı kütle geliyor 😀
  1-0 önde başladık

  Cevapla
 7. anemodulion (Beşiktaş/İST, 29m)

  2 Haziran, 4 Haziran ve 16 Haziran’daki fırtınalar çok daha güçlüydü. Sistem Beşiktaş için şimdilik fos. Yağış kısa sürdü, hâlâ da devam ediyor ama zayıf. Kütlenin merkezi Kadıköy-Kartal arasına yöneldi. Öteki kütlelerden umutluyuz, beklemedeyiz . Söz sende merkez. 🙂

  Cevapla
  1. Oğuz Aydın (Bayrampaşa-148 m)

   Bayrampaşa’da az önce dolu ile başlayan kuvvetli sağanak yağmur etkili oldu. Böylece son 20 günde 4. dolu yağışı meydana geldi. İstanbul’da daha önce 20 gün içerisinde 4 defa dolu yağışı görülmüş müdür acaba?

   Cevapla
 8. serdarg (4.Levent-İst/100 mt)

  Resmi uyarımız da geldi

  Anlık Meteorolojik Uyarı
  Tarih: 19 Haziran 2014 Perşembe Saat: 16:45 Uyarı No: 513 Uyarı Kodu: Kısa Süreli Acil
  İSTANBUL’da Beklenen Gökgürültülü Sağanak Yağış, LOKAL DOLU ve Fırtına ile Birlikte Etkili Olacak!
  Beklenen Hadise Gökgürültülü Sağanak Yağış
  Beklendiği Yer Bugün beklenen kuvvetli yağışların İstanbul’un Batı ilçelerinden başlayarak zamanla İstanbul il genelinde lokal dolu ,sağanak ve gökgürültülü sağanak, kısa sureli fırtına şeklinde etkili olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yıldırım vb.)karşı ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.
  Başlama-Bitiş Zamanı 19.06.2014 16:45 TSİ 19.06.2014 24:00 TSİ
  Hadisenin Şiddeti Kuvvetli Yağış

  Cevapla
 9. alpnoyan

  Merhaba bu sabah 8 ile 11 arasında Antalya’da hava sıcaklığı 32-36 dereceydi. Saat 12’de hava sıcaklığı 29 deredeydi. 1 saatte 36’dan 29’a, yani 7 derece birden sıcaklık düşüşü normal midir? Bu olaydan birkaç saat sonra özellikle sahil kesiminde havada sis oluşumuna benzer garip bir nem tabakası gözle gözüküyordu. Sizin yorumunuzu merak ediyorum.

  Cevapla
 10. Oğuz Aydın (Bayrampaşa-148 m)

  Kırklareli’deki kütle son 10 dakikada 8 mm. yağış bırakmış. Toplam yağış şu an için 15 mm.

  Cevapla
 11. kiamme (Suadiye/İST, 8m)

  Görmeye pek de alışık olmadığımız konvektif değerlere rağmen hiçbir model Perşembe günü için İstanbul çevresine ciddi yağış göstermiyor. Bunun sebebi aşağıdaki diyagramda görüldüğü gibi 950-900 hPA arasındaki enverziyon ve bunun yol açtığı CIN değeri olabilir mi? Grafiğe göre yaklaşık 750 hPA seviyesine kadar eğer dinamik bir kaldırma olmaz ise konvektif aktivite tetiklenemez gibi duruyor. Doğru mu yorumluyorum? Sizler yarın öğleden sonra İstanbul’da yerel kuvvetli fırtınalar bekiyor musunuz? Ben çok kararsız kaldım açıkçası.

  1

  Cevapla
     1. tarassud (Bornova/İZMİR 2m)

      Evet 😀 Bahar ve yaz yağmurlarında dikkatimi çeken oluşumlar İzmir’e kuzeydoğu, doğu, güneydoğu yönünden geliyorsa yağış alıyoruz. Diğer durumlarda bir şekilde el sallayıp gidiyor.
      Teşekkürler Santi. Bu daha güzel bir haber. 🙂

      Cevapla

Yorum yazın...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s